1/1987. (I. 15.) EüM-BkM-KkM együttes rendelet

a külföldi élelmiszerek behozatalának egészségügyi feltételeiről

Az élelmiszerekről szóló 1976. évi IV. törvény végrehajtásával kapcsolatos feladatokról rendelkező 1022/1976. (VII. 11.) Mt. h. számú határozat 13. pontjában foglalt felhatalmazás alapján a mezőgazdasági és élelmezésügyi miniszterrel, a Magyar Szabványügyi Hivatal elnökével és a szövetkezetek országos érdekképviseleti szerveivel egyetértésben a következőket rendeljük:

1. §

(1) A rendelet hatálya kiterjed a külföldről származó és kereskedelmi forgalomba kerülő élelmiszerek, italok, fűszerek, a vendéglátásban az ételkészítés során felhasználásra kerülő különleges nyers élelmiszerek, valamint a hazánkban még nem engedélyezett adalékanyagok (a továbbiakban: élelmiszer) élelmezésegészségügyi szempontból történő vizsgálatára.

(2) A nyers, illetve félkész élelmiszerek és élelmiszer nyersanyagok állategészségügyi és élelmiszerhigiéniai, illetve növényegészségügyi szempontból történő vizsgálata az erre vonatkozó külön jogszabályok* alapján történik. Az állategészségügyi és élelmiszerhigiéniai, illetve növényegészségügyi vizsgálatot végző szervek megkeresése esetén az árunak az országban történő beérkezési helye szerint illetékes Közegészségügyi-Járványügyi Állomás (a továbbiakban: KÖJÁL) mikrobiológiai vizsgálatot végezhet.[1]

2. §

(1) A forgalomba hozatalhoz szükséges élelmezésügyi vizsgálat elvégzése céljából az élelmiszert importáló köteles előmintát beszerezni és azt az Országos Élelmezés- és Táplálkozástudományi Intézetnek (a továbbiakban: OÉTI) vizsgálat céljából eljuttatni.

(2) E rendelet alkalmazásában importáló

- sajátszámlás szerződésnél és önálló külkereskedelmi jog esetén a külkereskedelmi tevékenységre jogosult gazdálkodó szervezet,

- külkereskedelmi bizományi szerződésnél és külkereskedelmi társasági szerződésnél a belföldi megbízó.

(3) Külkereskedelmi bizományi és külkereskedelmi társasági szerződés alapján történő élelmiszerbehozatal esetén a szerződő felek megállapodhatnak abban, hogy az importáló feladatát a külkereskedelmi tevékenységre jogosult gazdálkodó szervezet látja el.

3. §

(1) A szükséges mennyiségű előminta kézhezvételétől számított 21 napon belül az OÉTI köteles a vizsgálatot elvégezni, és az erről szóló szakvéleményt a vizsgálatot kérő importálónak, az Egészségügyi Minisztériumnak, a Belkereskedelmi Minisztériumnak, valamint a Mezőgazdasági és Élelmezésügyi Minisztériumnak megküldeni.

(2) Ezt a határidőt az OÉTI vezetője - az importáló előzetes értesítése mellett - indokolt esetben, legfeljebb 21 nappal meghosszabbíthatja.

(3) Ha az előminta az OÉTI szakvéleménye szerint nem felel meg az élelmezésegészségügyi követelményeknek, az importáló az Egészségügyi Minisztériumtól a szakvélemény felülvizsgálatát kérheti. Az Egészségügyi Minisztérium döntéséig az élelmiszert forgalomba hozni nem szabad. A döntésről az Egészségügyi Minisztérium tájékoztatja a Belkereskedelmi Minisztériumot, a Mezőgazdasági és Élelmezésügyi Minisztériumot, valamint az importáló felügyeleti szervét.

4. §

(1) Az importáló a szállítás megkezdésekor -az előminta vizsgálatáról szóló szakvélemény egyidejű megküldésével - köteles a telephelye szerint illetékes KÖJÁL-t megkeresni az előminta és az első beérkezett tétel azonosító vizsgálatára.

(2) A rendelet hatálya alá tartozó élelmiszer folyamatos behozatala esetén az azonosító vizsgálatot háromévenként meg kell ismételni. Ha az azonosító vizsgálatot a KÖJÁL időközben elvégezte, a három év ennek a vizsgálatnak az időpontjától számít. Az azonosító vizsgálatra egyebekben a 3. § (3) bekezdésében foglaltakat kell megfelelően alkalmazni.

(3) Új, külföldről származó élelmiszernek kell tekinteni és csak újabb előminta vizsgálat alapján szabad forgalomba hozni azt az élelmiszert, melynek csomagolása és termékösszetétele eltér az eredeti előmintáétól.

5. §

A rendeletben szabályozott vizsgálatok díja a vizsgálatot kérőt terheli. A díjat a mindenkori ráfordítások alapján az Egészségügyi Minisztérium által elfogadott díjtételek figyelembevételével a vizsgáló szerv (OÉTI, KÖJÁL) állapítja meg.

6. §

A belföldi forgalmazó köteles a terméken az OÉTI szakvéleményének számát, a vizsgálat idejére utaló évszámot és a vizsgáló intézmény azonosító jelét is feltüntetni.

7. §

A külföldről behozott - átmenő forgalomra szánt - élelmiszert a belföldön forgalomba kerülő élelmiszertől elkülönítve kell tárolni. Az áru elszállítását követően a tárolóteret az üzemeltető köteles alaposan kitakarítani, illetve szükség szerint fertőtleníttetni.

8. §

(1) Ez a rendelet a kihirdetése napján lép hatályba; egyidejűleg a külföldi élelmiszerkészítmények és italok behozatalának egészségügyi feltételeiről szóló 2/1960. (I. 16.) EüM rendelet, valamint az azt módosító 5/1981. (VII. 3.) EüM rendelet a hatályát veszti.

(2) A rendeletben foglaltak a minőségvédelem egyes kérdéseiről szóló 2/1981. (I. 23.) BkM rendelet rendelkezéseit nem érintik.

Dr. Medve László s. k.,

egészségügyi miniszter

Dr. Juhár Zoltán s. k.,

belkereskedelmi miniszter

Veres Péter s. k.,

külkereskedelmi miniszter

Lábjegyzetek:

[1] * 30/1981. (XII. 30.) MÉM-EüM, 5/1977. (I. 24.) MÉM-EüM