Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

33/1987. (IX. 1.) MT rendelet

az erdőkről és a vadgazdálkodásról szóló 1961. évi VII. törvény végrehajtására kiadott 73/1981. (XII. 29.) MT rendelet módosításáról

1. §

A 73/1981. (XII. 29.) MT rendelet (a továbbiakban: R.) 1. §-a (1) bekezdésének b) és d) pontjai helyébe a következő rendelkezések lépnek:

(Az erdő elsődleges rendeltetése szerint lehet)

"b) védelmi rendeltetésű: a természetvédelmi hatóság, illetőleg a fővárosi, megyei tanács által védetté nyilvánított erdő (a továbbiakban: természetvédelmi erdő), a környezetvédelmet, a táj-és talajvédelmet, vízgazdálkodási, valamint egyéb védelmi célt (út-, vasút, töltés, bánya, épület, stb.) szolgáló erdő;"

"d) egyéb rendeltetésű: az oktatási célú, és a tudományos kísérletekre kijelölt erdő, továbbá az energiatermelés célját szolgáló erdei fákból létesített ültetvény, amely a vágásérettséget 16 éven belül éri el."

2. §

(1) A R. 10. §-ának (1) bekezdése második mondata helyébe a következő rendelkezés lép:

"A megváltási ár az erdő - bevitelkori - átlagos kataszteri tiszta jövedelme (aranykorona) ötszázszoros szorzatának megfelelő forintösszeg."

(2) A R. 10. §-ának (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(2) Ha magánszemély erdejét az államnak tulajdonul az erdőterület rendezés során ajánlja fel, a felajánlást el kell fogadni. Ha a felajánlás térítés ellenében történik, a térítés összegében a felek állapodnak meg. A térítés összege nem haladhatja meg a kisajátítás során fizetendő kártalanítás mértékét."

3. §

A R. 11. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"R. 11. § Az erdők tulajdoni, kezelési és használati viszonyainak rendezését - a termőföldre vonatkozó szabályok értelemszerű alkalmazásával - önkéntes földcserével, illetőleg a földrendezés keretében is végre lehet hajtani."

4. §

(1) A R. 12. §-ának (1) és (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezések lépnek:

"(1) Erdőnek más szerv tulajdonába (kezelésébe, használatába, haszonbérbe) való átadásához az erdőfelügyelőség hozzájárulása szükséges.

(2) A Mezőgazdasági és Élelmezésügyi Minisztérium (továbbiakban: MÉM) hozzájárulása szükséges erdőnek a Honvédelmi Minisztérium (továbbiakban: HM) kezelésébe adásához, vagy kezeléséből más szervnek való átadásához."

(2) A R. 12. §-a a következő (5) és (6) bekezdéssel egészül ki:

"(5) Gazdálkodó szervezet magánszemély részére csak az energiatermelés céljára szolgáló erdőt adhat haszonbérbe.

(6) Az állam és a szövetkezet tulajdonában levő erdő, továbbá szövetkezet közös használatában levő erdő magánszemély tulajdonába nem adható."

5. §

A R. 12. §-a után a következő 12/A. §-sal egészül ki:

"12 A. § (1) Magánszemély erdő tulajdonjogát csak olyan mértékben szerezheti meg, hogy a tulajdonában legfeljebb 6000 négyzetméter erdő legyen. E rendelkezés alkalmazása szempontjából a házastársak és kiskorú gyermekeik (a továbbiakban együtt: családtagok) tulajdonát együttesen kell figyelembe venni.

(2) A tulajdonszerzést korlátozó rendelkezésekbe ütköző szerződés semmis.

(3) Ha a többlettulajdon öröklés, elbirtoklás, házasságkötés vagy örökbefogadás folytán keletkezett, a tulajdonos azt olyan mértékig köteles - a többlettulajdon keletkezésétől számított két éven belül - elidegeníteni, hogy a család tagjainak tulajdonában maradó erdő mértéke ne haladja meg a 6000 négyzetmétert. Az elidegenítési kötelezettség alól az erdőfelügyelőség felmentést adhat.

(4) Ha a tulajdonos elidegenítési kötelezettségét nem teljesíti, akkor az erdőfelügyelőség a többlettulajdon értékesítését rendeli el. Az ezzel kapcsolatos eljárásra a termőföld értékesítésére vonatkozó rendelkezéseket kell megfelelően alkalmazni.

(5) A magánszemély erdő és termőföld tulajdonát össze kell számítani, ennek során a földről szóló 1987. évi I. törvény végrehajtására kiadott 26/1987. (VII. 30.) MT rendeletnek a magánszemélyek termőföldtulajdonával kapcsolatos szabályait megfelelően alkalmazni kell."

6. §

A R. 13. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) Ha valamely község vagy város belterületi határvonalának megállapítása vagy módosítása folytán az EVT alkalmazása szempontjából erdőnek vagy fásításnak minősülő terület belterületbe esnék, a módosításhoz az erdőfelügyelőség hozzájárulása szükséges."

7. §

A R. 14. §-ának helyébe a következő rendelkezések lépnek:

"(1) Erdő művelési ág más művelési ágra történő megváltoztatásához, valamint erdő természetbeni megosztásához az erdőfelügyelőség engedélye szükséges.

(2) Az engedély kiadásához természetvédelmi erdő esetén az illetékes természetvédelmi hatóság hozzájárulása szükséges."

8. §

A R. 15. §-ának (2) és (4) bekezdése helyébe a következő rendelkezések lépnek:

"(2) Ha az érdekelt megfelelő nagyságú csereterület erdősítéséről nem gondoskodik, akkor a művelési ág megváltoztatásával érintett területtel azonos kiterjedésű területnek és fajtaösszetételű faállománynak - az erdőfelügyelőség által megállapított - felújítási költségét kell megtérítenie.

(4) Nem lehet az erdő tulajdonosát (kezelőjét, használóját) csereerdősítésre, illetve az erdőfelújítás költségének megtérítésére kötelezni, ha a síkvidéki erdőt a 21/1965. (X. 24.) Korm. rendelet alapján szántóföldi művelésre kijelölték."

9. §

A R. 17. §-ának helyébe a következő rendelkezések lépnek:

"(1) Erdőt beruházás céljára termelésből kivonni csak kivételesen (pl. helyhez kötött beruházás céljára) és csak akkor szabad, ha a beruházás megvalósítására alkalmas - egyéb erdő-és mezőgazdasági termeléssel nem hasznosítható - föld nincs.

(2) Az erdőterület igénybevételével járó beruházás esetén az erdő termelésből való kivonását az erdőfelügyelőség engedélyezi. A MÉM engedélyezi a természetvédelmi erdő és a HM kezelésében levő erdőtermelésből való kivonását.

(3) Az erdő termelésből való kivonásának engedélye tartalmazza az erdő művelési ág megváltoztatásának engedélyezését is, amelyben a 15. §-ban foglalt kötelezettséget előírni nem lehet.

(4) Természetvédelmi erdő esetén az engedély kiadáshoz az illetékes természetvédelmi hatóság hozzájárulása szükséges."

10. §

A R. 21. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) A térítés összegét az erdőfelügyelőség állapítja meg."

11. §

A R. 31. §-a a következő (3) bekezdéssel egészül ki:

"(3) Nem kell üzemtervet készíteni az energiatermelés célját szolgáló ültetvényekre."

12. §

A R. 37. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"37. § Az árvízvédelmi töltések védelmére szolgáló véderdők telepítésére, a hullámtéri erdőgazdálkodásra vonatkozó előírásokat - az árvízvédelmi biztonság és a jégverés követelményeire figyelemmel - a vízügyi hatóság az erdőfelügyelőséggel egyetértésben állapítja meg."

13. §

A R. 40. §-a után a következő címmel és 40/A. §-sal egészül ki:

"Az erdők egészségi állapotának védelme

40/A. § (1) Az erdőgazdálkodás keretében az erdő tulajdonosa (kezelője, használója) köteles az erdő egészségi állapotát figyelemmel kísérni, a veszélyeztető tényezők észlelését az illetékes erdőfelügyelőségnek haladéktalanul jelenteni, továbbá a védekezés érdekében szükséges intézkedéseket megtenni.

(2) Az (1) bekezdésben foglaltak végrehajtását az erdőfelügyelőség jogosult ellenőrizni, és az erdő tulajdonosát (kezelőjét, használóját) a védekezés érdekében szükséges intézkedések megtételére kötelezhetni."

14. §

A R. 42. §-ának (6) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép és egyidejűleg a § új (7) bekezdéssel egészül ki:

"(6) Ha az erdőben - külön jogszabály alapján - villamosenergia vagy gázenergia továbbításához szükséges, valamint a posta és a távközlés, a vízgazdálkodás, továbbá a bányászat célját szolgáló vezetéket, berendezést, illetőleg más létesítményt helyeznek el, az elhelyezéssel, üzemeltetéssel, karbantartással kapcsolatban felmerült károkat a polgári jog általános szabályai szerint, a bányászati tevékenység miatt keletkezett károkat a bányakárokra vonatkozó rendelkezések szerint kell megtéríteni.

(7) Az erdő tulajdonosát (kezelőjét, használóját) - a vezeték, berendezés és más létesítmény elhelyezése folytán - az erdő, fásítás rendeltetésszerű használatának korlátozása miatt okozott termelési többletköltségnek, továbbá a művelési mód megváltozása miatt keletkező értékcsökkenésnek megfelelő kártalanítás illeti meg. A termelési többletköltség címén járó kártalanítás a termelési többletköltség 16 évre számított összege. A kártalanításra köteles a jogosulttal megállapodhat abban is, hogy a termelési többletköltséget évente állapítják meg, és a kártalanítást évente fizetik ki."

15. §

Ez a rendelet 1987. szeptember 1. napján lép hatályba; egyidejűleg a R. 2. §-a, 10. §-ának (4) bekezdése, 38. §-ának (2) bekezdése, 43. §-ának (5) bekezdése, 50. §-a és az azt megelőző cím hatályát veszti, továbbá a R. 18. §-ának (2) bekezdésében a "17. § (2) és (3) bekezdésében" szövegrész helyébe "a 17. § (2) és (4) bekezdésében" szövegrész lép.

Grósz Károly s. k.,

a Minisztertanács elnöke