Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

59/1987. (XI. 21.) PM rendelet

a számvitel bizonylati rendjéről szóló 29/1978. (XI. 14.) PM rendelet módosításáról

Az állami pénzügyekről szóló 1979. évi II. törvény 52. §-ának (2) bekezdésében foglalt felhatalmazás alapján a következőket rendelem:

1. §

A számvitel bizonylati rendjéről szóló, a 4/1982. (II. 3.) PM rendelettel módosított 29/1978. (XI. 14.) PM rendelet (a továbbiakban: R.) 2. § (2) bekezdése a következő mondattal egészül ki:

"Számviteli bizonylatnak minősül továbbá a gazdálkodó szervezetek által kiállított minden számla."

2. §

A R. 5. § (2)-(4) bekezdése helyébe a következő rendelkezések lépnek:

"(2) A számlának - ahhoz, hogy a bizonylattal szemben támasztott követelményeknek megfeleljen - legalább az alábbi adatokat kell tartalmaznia:

a) a "számla" megnevezést, a számla sorszámát, a kibocsátás keltét,

b) a számlakibocsátó nevét, címét, bankszámlájának számát, adóigazgatási azonosító számát (gépelten, előnyomottan vagy bélyegzővel),

c) a vevő nevét és címét (szükséghez képest hivatkozást a megrendelésre, továbbá az átvétel helyének - telephely, raktár, - megjelölését),

d) a termék (áru) értékesítésének, illetve a szolgáltatás teljesítésének helyét és időpontját (napját),

e) hivatkozást az értékesített termék (áru) vagy végzett szolgáltatás átvételét (elismerését) igazoló okmányra (szállítólevél, fuvarokmány stb.),

f) a szállított termék (áru) vagy a teljesített szolgáltatás KSH besorolási számát (ITJ, METJ, VTJ, SZATJ, SZTJ, Építményjegyzék), jogszabályban előírt esetekben az ETK számát, megnevezését, minőségét, mennyiségi egységét és összes mennyiségét, továbbá az értékesített áruval együtt szállított betétdíjas göngyöleg megnevezését, mennyiségét, visszaszállítási határidejét és a visszaküldési címet,

g) a szállított termék (áru) vagy a teljesített szolgáltatás általános forgalmi adó nélküli egységárát, a felszámított általános forgalmi adó mértékét (%-át) vagy a termék/tevékenység mentességét, az általános forgalmi adó nélküli értékét, a felszámított általános forgalmi adó összegét, az általános forgalmi adóval együttesen számított értékét.

h) az esetleges engedmény vagy felár jogcímét, mértékét (az adó nélküli értékhez számítva) és összegét,

i) a külön felszámított költségeket, vámokat, importilletéket,

j) a vevő által fizetendő összeget, a fizetés módját és feltételeit, a számla kiegyenlítése esedékességének időpontját.

(3) A számlának a (2) bekezdésben felsoroltakon kívül tartalmaznia kell az értékesítés (szolgáltatás) mindazon adatait, amelyek feltüntetését jogszabály előírja, vagy amelyek feltüntetésében a szállító és a vevő megállapodtak.

(4) Termék (áru), illetve szolgáltatás ellenértékének készpénzfizetéssel történő kiegyenlítése esetén - amennyiben jogszabály másként nem rendelkezik - az eladó, illetve szolgáltató egyszerűsített számlát bocsáthat ki. Az egyszerűsített számlának az alábbi adatokat kell tartalmaznia:

a) a "készpénzfizetési számla" megnevezést, a számla sorszámát, a kibocsátás keltét,

b) a számlakibocsátó nevét, címét, adóigazgatási azonosító számát (írottan, előnyomottan vagy bélyegzővel),

c) a vevő nevét és címét,

d) a termék (áru) vagy szolgáltatás KSH besorolási számát (az általános forgalmi adókulcs meghatározásához szükséges mélységig),

e) a termék (áru) vagy szolgáltatás megnevezését, jellemzőit, mennyiségi egységét,

f) a termék (áru) vagy szolgáltatás mennyiségét, az általános forgalmi adót is tartalmazó egységárát, az általános forgalmi adó összegét is tartalmazó ellenértékét, a számla fizetendő végösszegét, továbbá a termékre (árura) vagy szolgáltatásra alkalmazott, felülről számított adókulcsot"

3. §

A R. 5. §-a a következő új (5)-(11) bekezdésekkel egészül ki: egyidejűleg a jelenlegi (6) és (7) bekezdések számozása (12), illetve (13) bekezdésre változik:

"(5) A gazdálkodó szervezet az áru (termék) értékesítésről vagy az elvégzett szolgáltatásról, ha az ellenérték kiegyenlítése készpénzben történik - amennyiben jogszabály másként nem rendelkezik - csak abban az esetben köteles számlát kibocsátani, ha a vevő azt kéri.

(6) Az egyszerűsített számla céljára szabványosított "készpénzfizetési számla" nyomtatványtömböt kell használni.

(7) Az értékesítésnek minősülő belső felhasználásokról, illetve teljesítményekről belső számlát kell kiállítani. A belső számla értelemszerűen meg kell, hogy feleljen az 5. § (2) bekezdés szerinti követelményeknek, azzal az eltéréssel, hogy a "számla" megnevezés helyett a "belső számla" megnevezést kell tartalmaznia.

(8) A kibocsátott számlákban az általános forgalmi adó összegét a matematikai kerekítés szabályai szerint egész forintra kerekítve kell feltüntetni.

(9) Hibás adatokat tartalmazó számla helyesbítésére a számla kibocsátójának újabb számlát kell kiállítania. A számlában hivatkozni kell az eredeti helyesbítendő számla számára, kibocsátása keltére és fel kell tüntetni a "helyesbítés" megjelölést. A helyesbítő számlában szerepeltetni kell az eredeti számla hibás számlatételeit eredeti adattartalommal, valamint e számlatételeket helyes adattartalommal, továbbá ezek értékkülönbözetét a különbözet előjelének feltüntetésével.

(10) A termék- (áru-) értékesítés vagy a szolgáltatás teljesítése alkalmával kiállított kisérő okmánynak (szállítólevélnek) legalább a termék (áru) vagy szolgáltatás megnevezését, KSH besorolási számát (az általános forgalmi adókulcs meghatározásához szükséges mélységig), mennyiségét, mennyiségi egységét és általános forgalmi adó nélküli egységárát kell tartalmaznia.

(11) A szállító köteles a bolti kiskereskedelmi és vendéglátóipari egységekbe szállított árukról a számlát, átvevő boltonként, üzletenként kiállítani."

4. §

A R. 6. §-ának (1) bekezdése helyébe az alábbi rendelkezések lépnek:

"(1) Azokat a nyomtatványokat (bizonylati űrlapokat), amelyek:

a) illetéktelen felhasználása esetén a gazdálkodó szerv a címzettel szemben felszólamlási joggal nem élhet (pl. készpénz csekkek, elszámolási utalványok, szállítólevelek),

b) beszerzése esetén a nyomtatvány értékét meghaladó vagy a nyomtatvány névértékének megfelelő ellenértéket kell fizetni (pl. MÁV fuvarlevelek, tüzelőutalványok),

c) illetéktelen felhasználása a gazdálkodó szerven belül visszaélésre adhat alkalmat (pl. bevételi és kiadási pénztárbizonylat, raktári bevételi és kiadási utalványok, leltárfelvételi jegyek, étkezési jegyek)

d) a "készpénzfizetési számla" nyomtatványokat

szigorú számadási kötelezettség alá vont nyomtatványoknak kell minősíteni. Ezek körét - figyelembe véve az egyéb jogszabályi előírásokat - a gazdálkodó szerv vezetője (igazgató, elnök stb.) határozza meg."

5. §

A R. 11. §-ának (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(3) A pénztári bizonylatok kiállítása, kezelése és megőrzése tekintetében a 99/1982. (XII. 28.) PM rendelet előírásait kell alkalmazni."

6. §

A R. 11. §-a a következő új (6)-(7) bekezdésekkel egészül ki:

"(6) A "készpénzfizetési számla" szabvány megjelenéséig a pénzügyminiszter által elrendelt "készpénzfizetési számla" nyomtatványokat kell alkalmazni.

(7) Egyes bizonylatokkal kapcsolatos különleges előírásokat az 1. számú melléklet tartalmazza."

7. §

Ez a rendelet 1988. január 1. napján lép hatályba.

Dr. Medgyessy Péter s. k.,

pénzügyminiszter

"1. számú melléklet a 29/1978. (XI. 14.) PM rendelethez

Egyes bizonylatokra vonatkozó különleges előírások

Egyes, a következőkben felsorolt számviteli bizonylatoknak - a számviteli bizonylatokra általánosan vonatkozó követelményeken kívül, illetve között - a felsorolt adatokat tartalmazniuk kell.

1. A gazdálkodó szerv által a mezőgazdasági kistermelőktől felvásárolt mezőgazdasági termékekről kiállított felvásárlási bizonylatnak

- a bizonylatot kiállító nevét és címét,

- a felvásárlás (a termék átvételének) keltét,

- az eladó névét és címét,

- a termék megnevezését, egységárát és a felvásárolt mennyiséget,

- a kifizetett vételárat is tartalmaznia kell.

2. A gazdálkodó szerv által a használt terméknek saját számlára, valamint a bérfőzetésből származó pálinkának lakosságtól (magánszemélyfőzetőtől) történő felvásárlásról kiállított bizonylatnak

- a bizonylatot kiállító nevét, címét, adóigazgatási azonosító számát,

- az eladó nevét és címét,

- a termék megnevezését, KSH besorolási számát (az adókulcs meghatározásához szükséges mértékig),

- a termék adót is tartalmazó egységárát,

- a felvásárolt mennyiséget,

- a termékre alkalmazott adókulcsot,

- a kifizetett vételárat, is tartalmaznia kell."

Tartalomjegyzék