Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

9/1988. (XI. 29.) ÉVM rendelet

a kivitelező építőipari dolgozók különélési pótlékáról

A Munka Törvénykönyvéről szóló 1967. évi II. tv. végrehajtására kiadott 48/1979. (XII. 1.) MT rendelet 100. §-ának (2) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján az Állami Bér- és Munkaügyi Hivatal elnökével, a pénzügyminiszterrel, más érdekelt miniszterekkel (országos hatáskörű szervek vezetőivel), a Szakszervezetek Országos Tanácsával, az illetékes szakszervezetekkel, a Magyar Gazdasági Kamarával, a Fogyasztási Szövetkezetek Országos Tanácsával, az Ipari Szövetkezetek Országos Tanácsával, a Kisiparosok Országos Szervezetével egyetértésben a következőket rendelem:

1. §

A rendelet hatálya kiterjed az építőipari kivitelezési tevékenységet folytató munkáltatókra (részlegekre) és az építés-szerelési munkahelyeken foglalkoztatott dolgozókra (a továbbiakban: dolgozó).

2. §

A kollektív szerződés (munkaügyi szabályzat, munkaszerződés) előírhatja, hogy a munkáltató a jogosultság fennállása esetén dolgozóinak - e rendeletben foglaltak szerint - különélési pótlékot fizet.

3. §

(1) A jogosultság - a (2) bekezdésben foglalt kivétellel - akkor áll fenn, ha a dolgozó a menetrend szerinti közlekedési eszközzel, a munkáltató által szervezett csoportos szállítással, vagy egyéb módon - a reá érvényes munkaidőbeosztás betartásával - állandó lakóhelyéről munkahelyére naponta bejárni nem tud, vagy bejárás esetén állandó lakóhelyétől legalább napi 12 órát tölt távol.

(2) A "21. építőipari kivitelezés" ágazatba tartozó munkáltató nem építési munkahelyén (segédüzemben, házgyárban, anyagtelepen, szociális- és kulturális intézményben., vállalati központban stb.) állandó telephelyre alkalmazott dolgozó különélési pótlékra - az (1) bekezdés szerinti feltételek mellett - akkor jogosult, ha állandó telephelyén kívül más helységben foglalkoztatják.

(3) A távollét időtartamának megállapításakor figyelembe kell venni

a) a napi törvényes munkaidőt, az elrendelt túlmunka idejét, a munka utáni tisztálkodási időt, továbbá az igénybevett közlekedési eszköz menetrendje szerint a lakóhelytől való indulástól az oda történő visszaérkezésig az utazással és a szükséges várakozással eltöltött időt;

b) figyelembe kell venni a dolgozó lakóhelyen a helyi közlekedéshez szükséges időt, ez azonban a napi egy óránál több nem lehet.

(4) Ha a dolgozó munkahelye állandó lakóhelyének államigazgatási határán belül van, különélési pótlékra akkor sem jogosult, ha távollétének időtartama az (1) bekezdésben meghatározott mértéket eléri.

4. §

(1) A különélési pótlékra a dolgozó minden munkában töltött napon jogosult. Ebből a szempontból munkában töltött időnek kell tekinteni még:

a) a készenléti időt;

b) a 17/1979. (XII. 1.) MüM rendelet 60. §-a (1) bekezdésének a)-d) pontjában említett, továbbá munkásőrségben eltöltött, átlagkeresettel díjazott időt;

c) a keresőképtelenség időtartamára eső első öt munkanapot (a kórházi betegellátás esetét kivéve),

feltéve, hogy a 3. §-ban meghatározott feltételek ezekben az esetekben is fennállnak.

(2) Az ötnapostól eltérő (folytonos vagy váltásos) munkaidő-beosztásban foglalkoztatott dolgozó különélési pótlékra jogosító munkanapjainak számát úgy kell megállapítani, hogy az állandó lakóhelytől távoli munkahelyen teljesített túlóra nélküli munkaórák számát az ötnapos munkaidő-beosztás szerinti napi törvényes munkaidővel kell osztani.

5. §

(1) A kollektív szerződésben (munkaügyi szabályzatban, munkaszerződésben) kell rögzíteni a különélési pótlék napi összegét.

(2) A különélési pótlék napi összege a fővárosban 60,-Ft, vidéken 40,- Ft összegig költségtérítő jellegű és így adómentes, az ezt meghaladó különélési pótlék összege növeli a dolgozó adóköteles jövedelmét.

(3) A különélési pótlékot bérjellegű egyéb költségként kell elszámolni.

6. §

(1) A jogosultság elbírálásának és a pótlék elszámolásának egyszerűsítése céljából (pl. gyakori átirányítás, folytonos vagy idénymunkarend esetében) a kollektív szerződés (munkaügyi szabályzat, munkaszerződés) különélési pótlékátalány-rendszer alkalmazását írhatja elő.

(2) A különélési pótlékátalányt havi szinten a pótlék kollektív szerződésben (munkaügyi szabályzatban, munkaszerződésben) előírt napi összege és a pótlékra jogosult dolgozó állandó lakóhelytől távoli munkahelyen átlagosan ledolgozott munkanapjainak figyelembe vételével kell megállapítani. Átalány esetén az adómentes összeget az előzőek szerint figyelembe vett napok és az 5. § (2) bekezdésében előírt felső határ figyelembe vételével kell kiszámítani. A munkanapok meghatározásakor az átalány megállapítását megelőző legalább 6 hónapos időtartamot kell alapul venni.

(3) Szabadság és az öt munkanapot meghaladó keresőképtelenség idejére különélést pótlékátalány sem fizethető.

7. §

Ez a rendelet 1989. január 1-jén lép hatályba; egyidejűleg az építőipari dolgozók különélési pótlékáról szóló 16/1971. (V. 22.) ÉVM-MüM együttes rendelet, a módosítására kiadott 8/1973. (IV. 10.) ÉVM-MüM, a 14/1977. (II. 9.) ÉVM-MüM együttes rendelet, továbbá az 5/1985. (III. 14.) ÉVM, a 17/1985. (XI. 22.) ÉVM és a 14/1987. (XII. 10.) ÉVM rendelet, illetőleg a fővárosban foglalkoztatott építőipari dolgozók különélési pótlékáról szóló 27/1981. (XI. 26.) ÉVM, valamint az azt módosító 6/1985. (III. 14.) ÉVM és 13/1987. (XII. 10.) ÉVM rendelet hatályát veszti.

Somogyi László s. k.,

építésügyi és városfejlesztési miniszter