Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

122/1989. (XII. 5.) MT rendelet

az egyes veszélyes árukat szállító közúti járművek útvonalának kijelöléséről

A Kormány a közúti közlekedésről szóló 1988. évi I. törvény 48. § (2) bekezdésében foglalt felhatalmazás alapján a következőket rendeli:

1. § (1) A rendelet hatálya - a (3) bekezdésben foglalt kivétellel - az 1. számú mellékletben megnevezett és ugyanott meghatározott mennyiséget meghaladó veszélyes árukat és ezek veszélyes hulladékait (a továbbiakban együtt: veszélyes áru) szállító közúti gépjármű, mezőgazdasági vontató, lassú jármű, valamint ezek pótkocsival alkotott járműszerelvénye üzembentartójára terjed ki.

(2) A rendelet alkalmazásában üzembentartó a gépjárművet, mezőgazdasági vontatót, illetőleg lassú járművet bérleti szerződés alapján használó bérlő is.

(3) Nem terjed ki a rendelet hatálya a fegyveres erőkre, ha járművével honvédelmi célú szállítást végez.

2. § (1) Veszélyes árut közúton csak a hatóság által kijelölt útvonalon szabad szállítani.

(2) A szállítási útvonal kijelölésében első fokon eljáró hatóság (a továbbiakban: hatóság):

a)[1] az egy helység közigazgatási határán belül - helyben - végzett szállítás esetén a jegyző,

b)[2] a fővárosban, illetőleg az egy megyén belüli települések között végzett szállítás esetén - ideértve a határmenti megyéknél a határon kilépő forgalomban végzett szállítást is - a területileg illetékes megyei, fővárosi közlekedési felügyelet,

c)[3] a több megyén áthaladó (távolsági) szállítás esetén - ideértve a több megyén áthaladó és az országhatáron kilépő szállítást is - továbbá az országhatáron belépő forgalomban végzett szállításnál, valamint pótlólagos útvonalkijelölésnél (6. § (1) bekezdés) az Útgazdálkodási és Koordinációs Igazgatóság (a továbbiakban: UKIG).

(3) A hatóság a szállítási útvonalat kérelemre jelöli ki. A kérelmet

a) a (2) bekezdés a) és b) pontjában említett esetben a szállítási útvonalat kijelölő hatóságnál,

b)[4] távolsági szállítás esetén az indulás helye szerinti közúti igazgatóságnál vagy az UKIG-nál ,

c)[5] országhatáron belépő forgalomban végzett szállítás esetén a belépés helye szerint illetékes közúti igazgatóság határkirendeltségénél vagy az UKIG-nál

kell benyújtani.

(4) Kombinált (közúti-vasúti, közúti-vízi) szállításnál a rendelet alkalmazásában az indulás helyének azt a helyet kell tekinteni, ahol a közúti szállítás megkezdődik.

(5) Az ország területére veszélyes árut szállító járművel a 2. számú mellékletben felsorolt határátkelőhelyeken szabad belépni.

(6) Az útvonal kijelölésért díjat kell fizetni.

3. §[6] (1)[7] A hatóság a szállítási útvonalat a kérelem kézhezvételét követő 15 naptári napon belül - az útkezelők, megyén belüli szállítás esetén a megyei katasztrófavédelmi igazgatóság (a fővárosban a Fővárosi Tűzoltó-parancsnokság), megyék között, illetve nemzetközi szállítás esetén az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság véleménye alapján - határozatban jelöli ki, és erről a területileg illetékes környezetvédelmi felügyelőséget, az Országos Mentőszolgálat megyei mentőszervezetét, több megyét érintő szállítás esetén az Országos Mentőszolgálat központját is értesíti.

(2) Sürgősségi vagy azonnali kérelemre csak egyszeri szállításra érvényes útvonal-kijelölés adható.

(3) Több, illetőleg ismétlődő szállításra vonatkozó útvonalkijelölésnél a hatóságnak be kell szereznie a területileg illetékes megyei (fővárosi) közegészségügyi és járványügyi felügyelőség véleményét is.

(4) Az útvonal-kijelölésben közreműködőknek az eljáró hatóság megkeresésére általában öt munkanapon belül, sürgősségi kérelem esetén haladéktalanul kell véleményezniök az útvonal-kijelölési javaslatot.

(5) A határozat a szállítás biztonságának növelése érdekében tartalmazhatja:

a) a szállítás idejének vagy tilalmi idejének meghatározását,

b) a megengedett legnagyobb sebesség előírását,

c) az egy járművel (járműszerelvénnyel) egyszerre szállítható legnagyobb mennyiség meghatározását,

d) kedvezőtlen időjárási körülmények miatt, rossz út-, illetőleg látási viszonyok esetén a szállítás megszakítására kötelezést,

e) különös védelemre szoruló területeket - szükséghelyzet kivételével - a megállás tilalmát

és egyéb feltételeket is.

4. §[8] (1)

(2) A fellebbezésnek halasztó hatálya nincs.

5. § Az útvonal kijelöléséről rendelkező határozatot - vagy annak fotómásolatát - a jármű vezetőjének - az egyéb előírt okmányokkal együtt - a szállítás közben magánál kell tartania.

6. §[9] (1)[10][11] A veszélyes árukat szállító járművek közlekedését a rendőrség, a Közlekedési Főfelügyelet, a Központi Közlekedési Felügyelet, az Útgazdálkodási és Koordinációs Igazgatóság, a megyei, fővárosi közlekedési felügyeletek, továbbá a rendőrséggel és a közlekedési felügyeletekkel együttműködve az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság, a megyei katasztrófavédelmi igazgatóságok (a fővárosban a Fővárosi Tűzoltó-parancsnokság) ellenőrizhetik.

(2) Ha a 2. számú mellékletben megjelölt határállomások határvámhivatala az országhatáron belépni szándékozó jármű vámellenőrzésénél megállapítja, hogy a veszélyes árut szállító jármű csak útvonal-kijelöléssel haladhat tovább, és azzal nem rendelkezik, a vámkezelést annak megszerzéséig felfüggeszti. Ha pedig a jármű nem a 2. számú mellékletben megjelölt határállomáson jelentkezik belépésre, vámkezelés nélkül vissza kell irányítani a beléptető ország területére.

7. § A szállításra vonatkozó előírások a fuvarozásra és a jármű rendelkezésre bocsátására kötött szerződések alapján végzett árutovábbításra is érvényesek. A szerződésben meg kell állapodni, hogy az útvonal-kijelölési eljáráshoz szükséges adatokat a fuvaroztató (megrendelő) milyen módon közli, továbbá meg kell állapodni abban is, hogy az útvonal-kijelölés díját ki viseli.

8. § (1) Ez a rendelet 1990. március 1-jén lép hatályba.

(2)[12] Felhatalmazást kap a közlekedési, hírközlési és vízügyi miniszter, hogy meghatározza az útvonal-kijelölés iránti kérelem és a határozat formanyomtatvány mintáját, továbbá a pénzügyminiszterrel egyetértésben az útvonal-kijelölés díját és a díjfizetés módját.

1. számú melléklet a 122/1989. (XII. 5.) MT rendelethez

A melléklet táblázatában felsorolt veszélyes anyagok és ezen anyagok hulladékai - ha koncentrációjuk és veszélyjellemzőjük alapján azokat az illető anyagok osztály, sorszám, betűjeléhez kell besorolni - közúti szállítását kijelölt útvonalon kell végezni, ha az egy közúti gépjárművön, lassú járművön, valamint ezek, és mezőgazdasági vontató pótkocsival alkotott járműszerelvényein a szállítandó nettó tömeg meghaladja a táblázat 4. oszlopában megjelölt mennyiséget. Továbbá, ha egy járműben az egymással együvé rakva szállítható veszélyes árukból a táblázat 4. oszlopában megjelölt mennyiségnél fajtánként kevesebbet szállítanak, de az együtt szállított nettó tömegük meghaladja az 5000 kg-ot, ugyancsak a kijelölt útvonalon kell szállítást végezni.

A táblázat a veszélyes áruk nemzetközi közúti szállítására vonatkozó európai megállapodás (a továbbiakban: ADR) rendszerét követi az árumegnevezés, az anyagazonosító (ENSZ) szám és szélzetszám tekintetében.

Az ADR 2. osztályába tartozó, a jelen melléklet táblázatában felsorolt gázokat - kivéve a fluort (ADR 2201 szélzetszám 1. at/sorszám) és a mélyhűtött, cseppfolyósított, éghető gázokat (ADR 2201 szélzetszám 7/b és 8/b sorszámok) -, ha ezeket a gázokat gázpalackban, vagy 1000 liternél kisebb űrtartalmú gázszállító tartályokban szállítják, útvonal-kijelölés nélkül lehet továbbítani. Az ADR 1. osztályába tartozó, a jelen melléklet táblázatában felsorolt ipari robbantóanyagokat, ha a felhasználó azokat gépjárművel üzemi szállítás keretében szállítja (üzemi szállítás: a 2/1973. (NIM. É. 16.) OBF utasítással kiadott, a 8/1974. (NIM. É. 39.) OBF, a 2/1979. (NIM. É. 14.) OBF, a 3/1984. (Ip. K. 10.) OBF és a 9/1987. (Bh. É. 3.) OBF utasítással módosított Általános Robbantási Biztonsági Szabályzat 60. § (3) bekezdésének mindenkor érvényes fogalommeghatározása szerint) szintén útvonal-kijelölés nélkül lehet továbbítani.

* ADR az 1979. évi 19. törvényerejű rendelet 4. §- ának (2) bekezdésében foglalt felhatalmazás alapján a 20/1979. (IX. 18) KPM rendelettel kihirdetett, a ,,Veszélyes áruk nemzetközi közúti szállítására vonatkozó európai megállapodás"

2. számú melléklet a 122/1989. (XII. 5.) MT rendelethez[13]

Azok a közúti határátkelőhelyek, amelyeken az 1. számú mellékletben megnevezett és ugyanott meghatározott mennyiséget meghaladó áruféleségekkel külföldről az ország területére be szabad lépni

Ausztria: Hegyeshalom

Rábafüzes

Szlovákia: Bánréve

Parassapuszta

Rajka

Salgótarján

Tornyosnémeti

Jugoszlávia: Röszke

Horvátország: Letenye

Románia: Ártánd

Nagylak

Szlovénia: Rédics

Ukrajna: Záhony

Lábjegyzetek:

[1] A 2. § (2) bekezdésének a) pontja a 18/1992. (I.28.) Korm. rendelet 2. §-ának (1) bekezdésével megállapított szöveg.

[2] A 2. § (2) bekezdésének b) pontja a 94/1991. (VII.23.) Korm. rendelet 6. § (2)bekezdés cb) pontjával megállapított szöveg.

[3] A 18/1992. (I.28.) Korm. rendelet 2. §-ának (2) bekezdésével módosított szöveg.

[4] A 18/1992. (I.28.) Korm. rendelet 2. §-ának (2) bekezdésével módosított szöveg.

[5] A 18/1992. (I.28.) Korm. rendelet 2. §-ának (2) bekezdésével módosított szöveg.

[6] A 18/1992. (I.28.) Korm. rendelet 2. §-ának (2) bekezdésével módosított szöveg.

[7] Megállapította a 95/2001. (VI. 15.) Korm. rendelet 1. §. Hatályos 2001.06.18.

[8] A 4. § (1) bekezdését a 94/1991. (VII.23.) Korm. rendelet 6. §-a (2) bekezdésének ca) pontja hatályon kívül helyezte.

[9] A 122/1989. (XII. 5.) MT rendelet 6. § 1. bekezdése a 206/1999. (XII. 26.) Korm. rendelet 4. §-ának megfelelően módosított szöveg

[10] A 6. § (1) bekezdésének első mondata a 94/1991. (VII.23.) Korm rendelet 6. §-a (2) bekezdésének cc) pontjával megállapított szöveg. A 18/1992. (I.28.) Korm. rendelet 2. §-ának (2) bekezdésével módosított szöveg.

[11] Megállapította a 95/2001. (VI. 15.) Korm. rendelet 2. §. Hatályos 2001.06.18.

[12] Végrehajtása lásd a 12/1989.(XII.5.) KöHÉM rendeletet.

[13] Megállapította a 211/2001. (XI. 14.) Korm. rendelet 11. § -a. Hatályos 2002.01.01.

Tartalomjegyzék