Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

94/1991. (VII. 23.) Korm. rendelet

egységes közlekedési hatósági szerv létesítéséről, valamint egyes közlekedést érintő jogszabályok módosításáról

A helyi önkormányzatok és szerveik, a köztársasági megbízottak, valamint egyes centrális alárendeltségű szervek feladat- és hatásköréről szóló 1991. évi XX. törvény 95. §-a (2) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján a Kormány a következőket rendeli el:

1. §

(1)[1] A Kormány a közúti, a vasúti közlekedéssel és a hajózással kapcsolatos közlekedési hatósági feladatok ellátására a közlekedési, hírközlési és vízügyi miniszter irányítása és felügyelete alatt működő, egységes államigazgatási szervet hoz létre, amelynek központi szerve a Közlekedési Főfelügyelet (a továbbiakban: Főfelügyelet), helyi szervei a megyei, fővárosi közlekedési felügyeletek (a továbbiakban: felügyelet).

(2) A Főfelügyelet és a felügyeletek önálló maradványérdekeltségű költségvetési szervek.

(3) A Főfelügyelet hatásköre az ország egész területére kiterjed. Vezetőjét a közlekedési, hírközlési és vízügyi miniszter nevezi ki, szervezeti és működési szabályzatát a Közlekedési, Hírközlési és Vízügyi Minisztérium hagyja jóvá.

(4) A felügyeletek a Főfelügyelet irányítása alatt a fővárosban és a megyékben működnek. Vezetőiket a közlekedési, hírközlési és vízügyi miniszter jóváhagyásával a Főfelügyelet vezetője nevezi ki, szervezeti és működési szabályzatukat a Főfelügyelet hagyja jóvá.

2. §

A felügyelet:

a) első fokú hatóságként* jár el a közutakkal és a közforgalom elől el nem zárt magánutakkal, a közúti járműközlekedéssel, a hajózással és a vasutakkal kapcsolatos jogszabályokban meghatározott ügyekben,[2]

b) ellátja a közúti járművezetők, egyes közúti közlekedési szakemberek, a köteles kompok és révcsónakok, valamint a sportcélú kishajók személyzetének vizsgáztatását,

c)[3]

3. §

A Főfelügyelet hatósági jogkörben:

a) első fokon jár el* azokban az ügyekben, amelyeket jogszabály a hatáskörébe utal.[4]

b) másodfokon jár el a felügyeletek által hozott határozatok ellen benyújtott fellebbezések elbírálásánál.

4. §[5]

A Főfelügyelet:

a) szakmailag irányítja a felügyeletek hatósági tevékenységét;

b)[6] szakmailag irányítja, illetőleg felügyeli a közúti járművezetők képzését és vizsgáztatását, továbbá egyes közúti közlekedési szakemberek, az építőgépkezelők, a vasúti járművezetők és mozdonykazán-fűtők, a sikló, a függőpálya, a sífelvonó és a mozgólépcső (mozgójárda) kezelők, a hajózási szakemberek képzését;

c)[7] ellátja egyes közúti közlekedési szakemberek, az építőgépkezelők, a vasúti járművezetők és mozdonykazán-fűtők, a sikló, a függőpálya, a sífelvonó és a mozgólépcső (mozgójárda) kezelők, a hajózási szakemberek vizsgáztatását;

d) a jogszabályok keretei között megállapítja a hatósági eljárásban alkalmazott vizsgálatok és ellenőrzések műszaki-szakmai követelményeit;

e)[8] ellátja a közúti, a vasúti és a vízi közlekedési építmények építésfelügyeletét;

f) ellátja a nemzetközi közúti árufuvarozási engedélyek kiadásával összefüggő feladatokat.

5. §

(1)[9] A közúti, a vasúti, a vízi közlekedésben a Főfelügyelet az ország egész területén, a felügyeletek illetékességi területükön ellenőrzik az üzemben tartói (üzemeltetői) működés jogszerűségét. Jogszabálysértés esetén hatósági, illetőleg szabálysértési eljárást kezdeményeznek. Külön jogszabályban meghatározott esetben a hatósági engedélyezés körébe tartozó, de szabálytalanul végzett tevékenységnél az engedélyt visszavonják, a visszavonást kezdeményezik, illetőleg a tevékenység folytatását megtiltják.

(2) A Főfelügyelet és a felügyeletek figyelemmel kísérik a közutak és a közforgalom elől el nem zárt magánutak kezelői által kialakított forgalmi rendet, és ha a forgalom biztonsága vagy zavartalansága érdekében ez szükséges, kezdeményezik a forgalomszabályozás módosítását.

(3) A jegyzőnek (főjegyzőnek) közlekedési hatósági ügyekben első fokon hozott határozata ellen a felügyelet jár el másodfokon.

6. §

(1) Ez a rendelet 1991. augusztus 1-jén lép hatályba.

(2) E rendelet hatálybalépésével egyidejűleg:

a)[10]

b) A Közlekedési Főfelügyeletről szóló 15/1983. (VI. 1.) MT rendelet hatályát veszti.

c) Az egyes veszélyes árukat szállító közúti járművek útvonalának kijelöléséről szóló 122/1989. (XII. 5.) MT rendelet

c.a) 4. §-ának (1) bekezdése hatályát veszti,

c.b) 2. §-a (2) bekezdésének b) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

"b) a fővárosban, illetőleg az egy megyén belüli települések között végzett szállítás esetén - ideértve a határmenti megyéknél a határon kilépő forgalomban végzett szállítást is - a területileg illetékes megyei, fővárosi közlekedési felügyelet."

c.c) 6. §-a (1) bekezdésének első mondata helyébe a következő rendelkezés lép:

"A veszélyes árut szállító járművek közlekedését a rendőrség, a Közlekedési Főfelügyelet, az Országos Közúti Főigazgatóság és a megyei, fővárosi közlekedési felügyeletek ellenőrizhetik."

d) Az utak építésének és a forgalom részéje való átadásának hatósági engedélyezéséről szóló 8/1970. (XI. 13.) KPM-ÉVM rendelet

d.a) 21. §-a hatályát veszti.

d.b) 3. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"3. § Közút és a közforgalom elől el nem zárt magánút építésének, használatbavételének és megszüntetésének engedélyezése:

a) az országos közúthálózatba tartozó autópályák és autóutak, azok műtárgyai és a közúti határátkelőhelyek, továbbá a 30 méter szabadnyílást meghaladó híd esetében a Közlekedési Főfelügyelet,

b) az a) pontban nem említett országos közutak, továbbá az országos közutakhoz közvetlenül csatlakozó helyi közutak, valamint a közforgalom elől el nem zárt magánutak esetében a megyei, fővárosi közlekedési felügyelet,

c) a b) pontba nem tartozó helyi közutak, az azok részét képező járdák, valamint a helyi kerékpárutak és gyalogutak esetében a jegyző (főjegyző)

hatáskörébe tartozik."

e) A hajózásról szóló 1973. évi 6. tvr. végrehajtásáról intézkedő 5/1974. (V. 21.) KPM rendelet 2. §-a (2) bekezdésének a) és b) pontjában a "fővárosi, megyei tanács végrehajtó bizottságának közlekedési feladatot ellátó szakigazgatási szerve" szövegrész helyébe a "megyei, fővárosi közlekedési felügyelet" szövegrész lép.

f) A közúti közlekedés szabályairól szóló 1/1975. (II. 5.) KPM-BM együttes rendelet 14. §-a (14) bekezdésének utolsó mondata helyébe a következő rendelkezés lép:

"A felsoroltakon kívüli egyedi engedélyek kiadására a megyei, fővárosi közlekedési felügyelet (a továbbiakban: közlekedési hatóság) jogosult."

g)[11]

h) A víziközlekedés rendjéről szóló 8/1979. (V. 15.) KPM rendelet 1. §-ában megjelölt melléklet (Hajózási Szabályzat) 13.06. cikkének 1/b) pontjában és 14.02. cikkének 1/b) pontjában a "fővárosi, megyei tanács végrehajtó bizottságának közlekedési feladatot ellátó szakigazgatási szerve" szövegrész helyébe a "megyei, fővárosi közlekedési felügyelet" szövegrész lép.

i) A komp- és révátkelőhelyek létesítésétől és üzemeltetéséről szóló 11/1979. (VI. 7.) KPM rendelet 2. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(2) Átkelőhely létesítéséhez, használatba vételéhez, átalakításához és megszüntetéséhez az átkelőhely fekvése szerint illetékes megyei, fővárosi közlekedési felügyelet engedélye szükséges."

j) A hajózási képesítésekről szóló 17/1979. (VIII. 23.) KPM rendelet 2. §-a (1) bekezdésének a) pontjában a "megyei tanács végrehajtó bizottságának közlekedési feladatot ellátó szakigazgatási szerve" szövegrész helyébe a "megyei, fővárosi közlekedési felügyelet" szövegrész lép.

k) A Veszélyes Áruk Nemzetközi Közúti Szállításáról szóló Európai Megállapodás A) és B) mellékletének kihirdetéséről és belföldi alkalmazásáról szóló 20/1979. (IX. 18.) KPM rendelet mellékletében a "megyei (fővárosi) tanács végrehajtó bizottságának útügyi, illetőleg közlekedési feladatot ellátó szakigazgatási szerve" szövegrész helyébe "megyei, fővárosi közlekedési felügyelet" szövegrész lép.

l) A kikötők létesítéséről, bővítéséről, használatba vételéről, üzemben tartásáról és megszüntetéséről szóló 1/1980. (I. 7.) KPM rendelet 2. §-a (2) bekezdésében a "megyei tanács végrehajtó bizottsága közlekedési feladatot ellátó szakigazgatási szervének" szövegrész helyébe a "megyei, fővárosi közlekedési felügyelet" szövegrész lép és a bekezdés utolsó mondata hatályát veszti.

m) A közúti közlekedési szakemberek képzéséről és vizsgáztatásáról szóló 1/1983. (VII. 6.) KM rendelet

m.a) 2. §-ának (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(2) Tanfolyam szervezését - jogszabályban meghatározott feltételek esetében - a megyei, fővárosi közlekedési felügyelet engedélyezi."

m.b) 10. §-ának (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(2) A vizsgabizottság vezetőjét és tagjait (a vizsgabiztosokat) - a Budapesti, illetőleg a megyei Rendőr-főkapitányság véleményének figyelembevételével - a megyei, fővárosi közlekedési felügyelet vezetője nevezi ki."

m.c) 16. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"Szakoktatói tanfolyam szervezését - jogszabályban meghatározott feltételek esetében - a megyei, fővárosi közlekedési felügyelet engedélyezi."

n) A vasúti járművek üzembehelyezésének engedélyezéséről és időszakos vizsgálatáról szóló 10/1984. (VI. 27.) KM rendelet 2. §-a (3) bekezdésében a "fővárosi, megyei, megyei városi tanács végrehajtó bizottságának közlekedési feladatot ellátó szakigazgatási szervének" szövegrész helyébe a "megyei, fővárosi közlekedési felügyelet" szövegrész lép.

o) Az utak forgalomszabályozásáról ós a közúti jelzések elhelyezéséről szóló 20/1984. (XII. 21.) KM rendelet

o.a) 1. §-a (3) bekezdésének helyébe a következő rendelkezés lép, és az alábbi (4) és (5) bekezdésekkel egészül ki:

"(3) A rendelet alkalmazásában:

a) országos közlekedési hatóság a Közlekedési Főfelügyelet,

b) területi közlekedési hatóság - a (4) bekezdésben foglalt kivétellel - a megyei fővárosi közlekedési felügyelet.

(4) Helyi közutak és a közforgalom elől el nem zárt magánutak tekintetében a 2. § (2) bekezdésében meghatározott feladatot - a területi közlekedési hatóság egyetértésével - a jegyző látja el.

(5) Ahol a rendelet

a) helyi (községi, városi, megyei városi, fővárosi kerületi) tanács végrehajtó bizottságát említi, azon a települési önkormányzat képviselőtestületét,

b) tanácsi közutat említ, azon helyi közutat kell érteni."

o.b) A rendelet 2. §-a (8) bekezdésének bevezető része helyébe a következő rendelkezés lép:

"(8) Amennyiben az intézkedés országos közutat érint, az érdekeltek kérelmére a területi közlekedési hatóság dönt, ha az út kezelője..."

p) Az utakról szóló 1962. évi 21. tvr. és a 34/1962. (IX. 16.) MT rendelet végrehajtásáról szóló 8/1985. (IX. 5.) KM rendelet hatályát veszti.

r) A vasúti építmények engedélyezéséről és üzemeltetésük ellenőrzéséről szóló 15/1987. (XII. 27.) KM-ÉVM együttes rendelet

r.a) 3. §-a (5) bekezdésében a "fővárosi, megyei tanács végrehajtó bizottsága közlekedési feladatot ellátó szakigazgatási szervét" szövegrész helyébe a "megyei, fővárosi közlekedési felügyelet" szövegrész lép.

r.b) 4. §-ának (2) bekezdésében a "fővárosi, megyei tanács végrehajtó bizottságának közlekedési feladatot ellátó szakigazgatási szerve" szövegrész helyébe a "megyei, fővárosi közlekedési felügyelet" szövegrész lép.

r.c) 22. §-ának (1) bekezdésében a "fővárosi, megyei tanács végrehajtó bizottságának közlekedési feladatot ellátó szakigazgatási szerve" szövegrész helyébe a "megyei, fővárosi közlekedési felügyelet" szövegrész lép.

s) A radioaktív anyagok szállításáról, fuvarozásáról szóló 8/1988. (X. 31.) KM rendelet 9. §-ának b) pontjában a "fővárosi, megyei tanács végrehajtó bizottságának közlekedési feladatot ellátó szakigazgatási szerve" szövegrész helyébe a "megyei, fővárosi közlekedési felügyelet" szövegrész lép.

t) A meghatározott járművek közúti közlekedési feltételeiről szóló 10/1988. (XI. 24.) KM rendelet

t.a) 6. §-a (4) bekezdése harmadik mondatában (a pótdíj megállapítása céljából) a "megyei (fővárosi) tanács végrehajtó bizottsága közlekedési feladatot ellátó szakigazgatási szervének" szövegrész helyébe, a "megyei, fővárosi közlekedési felügyeletének" szövegrész lép.

t.b) 7. §-ának (2) bekezdésében a "megyei (fővárosi) tanács végrehajtó bizottságának szakigazgatási szerve" szövegrész helyébe a "megyei, fővárosi közlekedési felügyelet" szövegrész lép.

u) A közúti járművek műszaki megvizsgálásáról szóló 5/1990. (IV. 12.) KöHÉM rendelet 2. §-ának (1) bekezdésében az "egyébként a fővárosi, illetőleg megyei tanács végrehajtó bizottságának közlekedési feladatot ellátó szakigazgatási szerve, illetőleg a megbízása alapján és nevében eljáró területi közlekedési szerv (a továbbiakban együtt: területi közlekedési felügyelet)" szövegrész helyébe a "megyei, fővárosi közlekedési felügyelet" szövegrész lép.

v) A közúti járművek forgalomba helyezésének és forgalomban tartásának műszaki feltételeiről szóló 6/1990. (IV. 12.) KöHÉM rendelet 4. §-a (1) bekezdésének c) pontjában a "fővárosi, illetőleg megyei tanács végrehajtó bizottságának közlekedési feladatot ellátó szakigazgatási szerve, illetőleg a megbízása alapján és nevében eljáró területi közlekedési szerv (a továbbiakban együtt: területi közlekedési felügyelet)" szövegrész helyébe a "megyei, fővárosi közlekedési felügyelet" szövegrész lép.

Dr. Antall József s. k.,

miniszterelnök

Lábjegyzetek:

[1] Módosította a 142/1995. (XI. 30.) Korm. rendelet 2. § a) pontja. Hatályos 1996.01.01.

[2] * A felügyeletek első fokú hatósági jogkörébe tartozó - külön jogszabályokból kiemelt - feladatainak jegyzékét a Közlekedési, Hírközlési és Vízügyi Értesítő Közleménye tartalmazza.

[3] Hatályon kívül helyezte a 13/1993. (I. 19.) Korm. rendelet 2. § (2) bekezdése b) pontja. Hatálytalan 1993.02.01.

[4] * A Főfelügyelet első fokú hatósági jogkörébe tartozó - külön jogszabályokból kiemelt - feladatainak jegyzékét a Közlekedési, Hírközlési és Vízügyi Értesítő Közleménye tartalmazza.

[5] Megállapította a 13/1993. (I. 19.) Korm. rendelet 1. § (2) bekezdése. Hatályos 1993.02.01.

[6] Módosította a 142/1995. (XI. 30.) Korm. rendelet 2. § b) pontja. Hatályos 1996.01.01.

[7] Módosította a 142/1995. (XI. 30.) Korm. rendelet 2. § b) pontja. Hatályos 1996.01.01.

[8] Módosította a 142/1995. (XI. 30.) Korm. rendelet 2. § b) pontja. Hatályos 1996.01.01.

[9] Módosította a 142/1995. (XI. 30.) Korm. rendelet 2. § c) pontja. Hatályos 1996.01.01.

[10] Hatályon kívül helyezte az 51/1994. (IV. 8.) Korm. rendelet 9. § (2) bekezdése. Hatálytalan 1994.04.16.

[11] Hatályon kívül helyezte a 19/1994. (II. 11.) Korm. rendelet 1. §-a. Hatálytalan 1994.02.19.