Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

6/1990. (VIII. 23.) MKM rendelet

a középfokú nevelési-oktatási intézmények működéséről szóló 15/1986. (VIII. 20.) MM rendelet módosításáról

Az oktatásról szóló, az 1990. évi XXIII. törvénnyel módosított 1985. évi I. törvény (a továbbiakban: törvény) 163. §-ában és a törvény végrehajtására kiadott, az 53/1990. (III. 21.) MT rendelettel módosított 41/1985. (X. 5.) MT rendelet 1. §-a (2) bekezdésének e)-f) és h) pontjában, valamint 3. §-ánák a), b) és f) pontjában foglalt felhatalmazás alapján - a szakirány szerint illetékes miniszterekkel és országos hatáskörű szervek vezetőivel, valamint az érdekelt szakszervezetekkel egyetértésben - a következőket rendelem:

1. §

A középfokú nevelési-oktatási intézmények működéséről szóló, az 1/1990. (I. 16.) MM rendelettel módosított 15/1986. (VIII. 20.) MM rendelet (a továbbiakban: R.) 6. §-a (2) bekezdésének első mondata helyébe a következő rendelkezés lép:

"A szakmunkásképző iskolák és a speciális szakiskolák szakmai képzésben részt vevő tanulói részére a napi gyakorlati oktatást hatvan perces órákkal, folyamatosan kell tartani."

2. §[1]

3. §[2]

4. §[3]

5. §

Az R. 28. §-a a következő (3) bekezdéssel egészül ki:

"(3) A tanulót - ha egészségi állapota indokolja, orvosi igazolás alapján - könnyített testnevelési órára vagy gyógytestnevelési órára kell beosztani."

6. §

Az R. 29. §-ának (4)-(5) bekezdése helyébe a következő rendelkezések lépnek:

"(4) A tanulónak egy tanévben az igazolt és az igazolatlan mulasztása együttesen nem haladhatja meg a kettőszázötven elméleti órát, illetőleg - az összefüggő szakmai gyakorlatról való mulasztás nélkül - a gyakorlati órák húsz százalékát. Az a tanuló, aki az előbbieknél többet mulasztott, a tanév végén nem osztályozható, kivéve, ha igazolatlan mulasztása nem volt, szakmai gyakorlatból pótolta a mulasztását és a nevelőtestület engedélyezte, hogy az elméleti tantárgyból osztályozóvizsgát tegyen.

(5) Nem teljesítette az összefüggő szakmai gyakorlat követelményeit az a tanuló, aki a gyakorlatról igazolatlanul három óránál többet mulasztott vagy az igazolt mulasztása meghaladta az összefüggő gyakorlat óraszámának tíz százalékát, ide nem értve a betegség miatt, orvos által igazolt távollétet. Igazolt mulasztás esetén a tanuló az igazgató által meghatározott helyen és időben az összefüggő szakmai gyakorlat követelményeinek eleget tehet."

7. §

Az R. 30. §-a a következő (6) bekezdéssel egészül ki és a jelenlegi (6)-(8) bekezdés számozása (7)-(9) bekezdésre módosul:

"(6) Ha a tanuló egy vagy több tantárgynak több évfolyamra megállapított tantervi követelményeit egy tanévben teljesíti, osztályzatait évfolyamonként kell megállapítani és az év végi bizonyítványban feltüntetni. Ha a tanulót mentesítették idegen nyelv tanulása alól, az év végi bizonyítványában - minden évfolyamon, amelyre a mentesítés szól - jeles (5) osztályzatot kell feltüntetni."

8. §

Az R. 46. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"46. § (1) Megszűnik a tanulói jogviszonya annak a tanulónak, aki tanulmányait átvétel alapján másik iskolában folytatja.

(2) A törvény 27. §-ának (2) bekezdése alapján szűnik meg a tanulói jogviszonya - a tanköteles kivételével -annak a tanulónak, aki bejelenti, hogy kimarad. Kiskorú bejelentéséhez a szülő beleegyezése szükséges.

(3) Megszűnik továbbá a tanulói jogviszonya - a tanköteles kivételével - annak a tanulónak is, aki

a) az elméleti vagy a gyakorlati oktatásról, illetőleg a kettőről együtt igazolatlanul harminc óránál többet mulasztott,

b) tanulmányainak folytatására egészségileg alkalmatlanná vált és az iskolában oktatott másik szakon, szakmában nem tud vagy nem kíván tanulni.

(4) Tankötelesnek a tanulói jogviszonya az (1) bekezdésben foglaltakon kívül akkor szűnik meg, ha az igazgató a törvény 52. §-ának (1) bekezdése alapján engedélyezi, hogy a tanuló munkahelyi vagy más oktatásban vegyen részt, illetőleg a tanulót a tankötelezettség teljesítése alól a törvény 53. §-ának (1) bekezdése alapján felmenti.

(5) Ha a tanuló jogviszony megszűnt, a tanulót az iskola nyilvántartásából törölni kell.

(6) Az (1)-(2) bekezdésben meghatározott esetben a tanulót és a kiskorú szülőjét - az indok megjelölésével -a tanulói jogviszony megszűnéséről értesíteni kell.

(7) A (3) bekezdésben meghatározott esetben az igazgató a tanulói jogviszony megszűnésének tényét megállapítja és határozatba foglalja, A határozattal kapcsolatban a 14. §-ban foglaltakat kell alkalmazni. Az (1) és a (4) bekezdésben meghatározott ügyekben hozott határozatot az iskola köteles megküldeni a tanköteles gyermeket, tanulót nyilvántartó helyi tanács végrehajtó bizottságának művelődési feladatot ellátó szakigazgatási szervének. A tanulót csak jogerős határozat alapján lehet az iskola nyilvántartásából törölni. A törlésről a tanulót és a kiskorú szülőjét értesíteni kell.

(8) Akinek a tanulói jogviszonya nem másik iskolába való átvétel miatt szűnt meg, középfokú iskola tanulói közé a megfelelő évfolyamra való felvétel útján juthat."

9. §[4]

10. §

Az R. 62. §-a a következő (3)-(4) bekezdéssel egészül ki:

"(3) A 61. § (1) bekezdése b) pontjának harmadik és negyedik fordulatában, valamint a c) pontjában említett fegyelmi büntetés kiszabása esetén a tanuló tanév végi osztályzatait a fegyelmi határozat jogerőre emelkedése előtt nem lehet megállapítani. Ha a tanév végi osztályzatokat megállapították, eltiltás a tanév folytatásától fegyelmi büntetés nem szabható ki.

(4) Ha a kizárás fegyelmi büntetést kiszabó határozat a középfokú iskola befejező évfolyamának sikeres elvégzése után válik végrehajthatóvá, a tanuló nem bocsátható tanulmányokat záró vizsgára, illetőleg a megkezdett tanulmányokat záró vizsgát nem fejezheti be addig az időpontig, ameddig a kizárás fegyelmi büntetés ideje tart. A tanuló a tanulmányokat záró vizsgáját a vizsga folytatásától szabálytalanság miatt eltiltott tanulóra vonatkozó rendelkezések szerint folytathatja."

11. §[5]

12. §

Az R. 65. §-ának (2)-(5) bekezdése helyébe a következő rendelkezések lépnek:

"(2) A diákönkormányzat dönt saját működéséről és szerveinek hatásköréről, valamint a diákmozgalmi tevékenység formáiról a nevelőtestület véleményének meghallgatásával, továbbá az iskolarádió és - újság feladatainak meghatározásáról, diák-szerkesztő bizottság megbízásáról.

(3) A diákönkormányzati szerv egyetértési jogot gyakorol

a) a működési szabályzat elfogadásakor, módosításakor

- az iskola, illetőleg a diákotthon munkarendjében a tanulókat érintő rendelkezések,

- a tanórán kívüli foglalkozások szervezeti formái, rendje és időbeosztása,

- a tanulószobába, diákotthonba, speciális tantervű osztályba stb. a felvételről való döntés, az externátusi elhelyezés iránti kérelmek elbírálásának elvei,

- az iskolai, illetőleg a diákotthoni közösségek, a diákképviselők, valamint az iskolai, diákotthoni vezetők közötti kapcsolattartás formái és rendje,

- az ösztöndíj megállapításának és a rendelkezésre álló keret felosztásának elvei és módja,

- a tanulók szervezett véleménynyilvánításának formái,

- a tanulók jutalmazásának elvei,

- a fegyelmező intézkedések,

- az iskolai, diákotthoni hagyományok ápolásával kapcsolatos feladatok,

- az iskola, diákotthon létesítményeinek és helyiségeinek használati rendje,

- a diákotthon tagjainak jogai és kötelességei,

- a diákotthoni fegyelmi eljárás szabályai megállapítása tekintetében;

b) a tanulók kitüntetésében, jutalmazásában,

c) a társadalmi munkaakciók, környezetvédelmi programok szervezésében,

d) a tanév rendjének meghatározásakor a tanulókat érintő programok tekintetében egy tanítás nélküli munkanap programjának meghatározásában,

e) a szociális intézkedésekre, illetőleg a sporttevékenységre vonatkozó valamennyi, a tanulókat érintő döntések tekintetében,

f) a diákönkormányzati szerv részére helyiség biztosításában, illetőleg megvonásában,

g) az ifjúságpolitikai célokra fordítható pénzeszközök felhasználásában,

h) a diákönkormányzati szervet illető pénzeszközök felosztásában,

i) a diákönkormányzati szervek választott tisztségviselőinek, illetőleg a tanulóknak a kitüntetésében, jutalmazásában,

j) a házirend megállapításában.

(4) A diákönkormányzati szerv véleményezési jogot gyakorol

a) a középfokú nevelési-oktatási intézmény munkájának, a tanulók helyzetének átfogó elemzésében, értékelésében, beszámolók elfogadásában,

b) pályázatok, versenyek meghirdetésében, szervezésében,

c) a fakultációs irányok, programok megválasztásában,

d) az ifjúságvédelmi felelős tanár megbízása tekintetében,

e) a tanulók fegyelmi ügyeiben,

f) a középfokú nevelési-oktatási intézmény külső kapcsolatrendszerének kialakításában,

g) a könyvtár, a sportlétesítmények működési rendjének kialakításában,

h) a pedagógusoknak a diákmozgalomban végzett tevékenységéért való kitüntetésében, jutalmazásában,

i) az iskolai ünnepségek szervezésében és az iskolai hagyományok építésében,

j) a tanórán kívüli tevékenységre fordítható pénzeszközök felhasználásában,

k) a tanulószobai felvétel, az externátusi elhelyezés, iskolai étkezés biztosítása iránti kérelmek elbírálásában.

(5) A diákönkormányzati szerv javaslattevő jogköre kiterjed az iskolai élettel kapcsolatos minden kérdésre."

13. §[6]

14. §[7]

15. §

Az R. 104. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"104. § (1) Az iskola közvetlenül teljesíti a külföldi megkereséseket, illetve közvetlenül küldhet külföldre megkeresést.

(2) Az iskola a nemzetközi kapcsolatait önállóan alakítja ki."

16. §[8]

17. §[9]

18. §

Az R. a következő 106/A. §-sal egészül ki:

"106/A. § (1) A technikusképzés szakmunkásképzéssel közös alapozású (szakcsoportos) vagy szakmunkásképzésre épülő (négy + egy évfolyamos) képzésben, a szakközépiskolákban és a szakmunkásképző iskolákban oktatható szakokról, illetőleg szakmákról szóló jogszabályban meghatározott szakokon, illetőleg ágazatokban folyhat.

(2) Szakcsoportos technikusképzés esetén a tanuló a második évfolyam befejezése előtt választhat, hogy tanulmányait a harmadik évfolyamtól kezdődően a szakmunkásképzési ágon vagy a technikusképzési ágon kívánja folytatni. A technikusképzési ágon való továbbhaladást az iskola alapvizsga letételéhez kötheti. Az alapvizsga tartalmi követelményeit az illetékes szakmai munkaközösség és a tanulók gyakorlati oktatását ellátó vállalat javaslatának figyelembevételével az igazgató határozza meg.

(3) Ha a tanuló, aki a (2) bekezdésben foglaltak alapján tanulmányait technikusképző ágon folytatja az ötödik évfolyamon való továbbhaladásának feltétele az érettségi vizsga.

(4) A szakmunkásképzésre épülő technikusképzés a szakközépiskola ötödik évfolyamán folyik.

(5) Az iskola működési szabályzata határozza meg a technikusképzésbe való felvétel elveit. A szabályozás tekintetében a diákönkormányzati szervet egyetértési jog illeti meg."

19. §

Az R. 108. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"108. § (1) Az összefüggő szakmai gyakorlatot az elméleti oktatás befejezése után, vagy ha ez nem lehetséges, a következő tanév megkezdése előtt kell megtartani.

(2) A szakmai gyakorlat idejéből a tanuló két hetet szakmai, illetőleg művészeti táborban tölthet."

20. §[10]

21. §

Az R. 121. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"121. § Mentesül a szakmunkásvizsga alól az a tanuló, aki a szakma kiváló tanulója elnevezésű országos versenyen teljesítette a szakmunkásvizsga követelményeit."

22. §

Az R. 124. §-a a következő (2) bekezdéssel egészül ki és a § jelenlegi szövege (1) bekezdésre módosul:

"(2) Mentesül a képesítő vizsga alól az a tanuló, aki az országos szakmai versenyen teljesítette a képesítő vizsga követelményeit. A tanuló számára az első vizsgaidőszak a verseny utolsó napjáig tart."

23. §

Az R. 125. §-a a következő (2) bekezdéssel egészül ki és a § jelenlegi szövege (1) bekezdésre módosul:

"(2) Mentesül a szakmai minősítő vizsga alól az a tanuló, aki az országos szakmai versenyen teljesítette a szakmai minősítő vizsga követelményeit. A tanuló számára az első vizsgaidőszak a verseny utolsó napjáig tart."

24. §

(1) Az R. 126. §-ának (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(2) A speciális szakiskolában a többi középfokú iskolában tanulókkal fogyatékosságuk miatt együtthaladásra képtelen fiatalok számára külön osztály szervezhető."

(2) Az R. 126. §-a a következő (3)-(4) bekezdéssel egészül ki:

"(3) Az (1) bekezdés alapján szervezett osztályokat és csoportokat a tanulók fogyatékosságának figyelembevételével, a fogyatékos tanulók nevelését, oktatását ellátó általános iskolákra vonatkozó rendelkezések szerint lehet megszervezni.

(4) Mentesül a szakmai vizsga alól az a tanuló, aki az országos szakmai versenyen teljesítette a szakmai vizsga követelményeit. A tanuló számára az első vizsgaidőszak a verseny utolsó napjáig tart."

25. §

Az R. a következő 132/A-132/B. §-sal egészül ki:

"132/A. § A dolgozók szakközépiskolájában a technikusképzés ideje

a) az érettségi bizonyítvánnyal és a technikus szak, ágazatjellegének megfelelő szakmunkás-bizonyítvánnyal rendelkezők részére két év,

b) a technikus szak, ágazat jellegének megfelelő szakirányú szakközépiskolai érettségi vagy érettségi-képesítő bizonyítvánnyal rendelkezők részére egy év.

132/B. § A 129-130. § és a 132/A § szerinti oktatás a külön jogszabályban meghatározott feltételek alapján átképzésnek minősíthető. Ha az oktatás átképzésnek minősül, a munkaviszonyban nem álló jelentkező szakmai gyakorlatát az átképzés szervezéséért felelős szerv biztosítja."

26. §

Az R. a következő alcímmel és 132/C. §-sal egészül ki:

"Az egyéni felkészülés

132/C. § (1) A szakközépiskolai végzettséget egyéni felkészülés alapján azokban a szakmákban lehet megszerezni, amelyekben a szakmai gyakorlatot az elméleti tantárggyal együtt értékelik.

(2) Azokat a szakokat, ágazatokat, amelyekben a technikusképesítés egyéni felkészülés alapján megszerezhető, a szakközépiskolákban és a szakmunkásképző iskolákban oktatható szakokról, szakmákról szóló jogszabály* határozza meg.[11]

(3) Egyéni felkészülés esetén a tanulónak a felsőbb évfolyamra lépéshez szükséges osztályzatait osztályozóvizsga alapján kell megállapítani.

(4) Az egyéni felkészülő szándékát a tanév második hetének végéig jelentheti be abban a gimnáziumban, illetőleg szakközépiskolában, ahol osztályozóvizsgát vagy tanulmányokat záró vizsgát kíván tenni. A gimnázium, illetőleg a szakközépiskola konzultációs foglalkozással segítheti az egyéni felkészülést.

(5) A gimnázium, illetőleg a szakközépiskola igazgatója a jelentkezőt nyilvántartásba veszi, tájékoztatja az elsajátítandó ismeretekről, a vizsgakövetelményekről, a konzultáció lehetőségéről, továbbá a felkészüléssel kapcsolatos egyéb kérdésekről."

27. §[12]

28. §

(1) Ez a rendelet a kihirdetése napján lép hatályba; egyidejűleg hatályát veszti

a) az R. 2. §-ának (3) bekezdése, 11. §-ának (5) bekezdése, 13. §-ának (5)-(6) bekezdése, 13. §-a (7) bekezdésének f)-g) pontja, 59. §-ának (1) bekezdése, 67. §-a, 68. §-ának (1) bekezdése, 78. §-a, 83. §-a (5) bekezdésének f) pontja, 101. §-ának (1) bekezdése, 3. számú mellékletének VII. része, 3. §-a (1) bekezdésének első mondatában "a Magyar Kommunista Ifjúsági Szövetség iskolai tanulói szervezete (a továbbiakban: KISZ), továbbá" szövegrész, 52. §-ának (4) bekezdésében a "más jelentkezők pedig a jelentkezési lapjukat közvetlenül juttatják el" szövegrész, 65. §-ának (6) bekezdéséből az "akik a KISZ-szel együttműködve" szövegrész, a 94. §-a (2) bekezdésének h) pontjában "a KISZ" szövegrész és az 1. számú mellékletében az osztályok és csoportok szervezésére megállapított alsó létszámhatár,

b) a műszaki szakközépiskolákban folyó technikus- és szakmunkásképzésről szóló 16/1984. (IX. 12.) MM rendelet 2. §-ának (4) bekezdése, valamint a mellékletei kivételével, a szakközépiskolákban és a szakmunkásképző iskolákban oktatható szakokról, illetőleg szakmákról szóló 18/1986. (VIII. 26.) MM rendelet 2. §-a (2) bekezdésének b) pontja.

(2) A rendelet hatályba lépésével egyidejűleg

a) az R. 13. §-a (7)-(8) bekezdésének számozása (5)-(6) bekezdésre és a 13. § (5) bekezdése h)-p) pontjának jelölése f)-n) pontra, az 59. § (2)-(3) bekezdésének számozása (1)-(2) bekezdésre, a 68. § (2) bekezdésének és a 101. § (2) bekezdésének szövege bekezdés nélküli paragrafusra módosul, a 13. § (5) bekezdésének g) pontjában, a 9. § (5) bekezdésében és a 94. § (2) bekezdésének h) pontjában "a KISZ" szövegrész helyébe "a diákönkormányzati szervek", a 106. § (2) bekezdésében "a külön jogszabályban meghatározott" szövegrész helyébe "a versenykiírásban meghatározott" szövegrész továbbá a 127. § előtti "A felnőttek oktatása" cím helyébe "A felnőttek oktatása [törvény 130. § (1) bekezdés]" cím lép,

b)[13]

c) a középfokú szakoktatási intézmények nappali tagozatán tanulmányokat folytatók juttatásairól és kedvezményeiről szóló - a 22/1989. (VII. 31.) MM rendelettel módosított - 30/1986. (IX. 1.) MM rendelet 2. számú mellékletében a "III-IV." szövegrész helyébe "III-V." szövegrész lép.

Dr. Andrásfalvy Bertalan s. k.,

művelődési és közoktatási miniszter

Lábjegyzetek:

[1] Hatályon kívül helyezte a 12/1993. (XII. 26.) MKM rendelet 1. §-a (lásd Melléklet). Hatálytalan 1994.01.05.

[2] Hatályon kívül helyezte a 12/1993. (XII. 26.) MKM rendelet 1. §-a (lásd Melléklet). Hatálytalan 1994.01.05.

[3] Hatályon kívül helyezte a 15/1991. (X. 3.) MKM rendelet 25. § (1) bekezdése. Hatálytalan 1991.10.15.

[4] Hatályon kívül helyezte a 12/1993. (XII. 26.) MKM rendelet 1. §-a (lásd Melléklet). Hatálytalan 1994.01.05.

[5] Hatályon kívül helyezte a 12/1993. (XII. 26.) MKM rendelet 1. §-a (lásd Melléklet). Hatálytalan 1994.01.05.

[6] Hatályon kívül helyezte a 12/1993. (XII. 26.) MKM rendelet 1. §-a (lásd Melléklet). Hatálytalan 1994.01.05.

[7] Hatályon kívül helyezte a 12/1993. (XII. 26.) MKM rendelet 1. §-a (lásd Melléklet). Hatálytalan 1994.01.05.

[8] Hatályon kívül helyezte a 12/1993. (XII. 26.) MKM rendelet 1. §-a (lásd Melléklet). Hatálytalan 1994.01.05.

[9] Hatályon kívül helyezte a 15/1991. (X. 3.) MKM rendelet 25. § (1) bekezdése. Hatálytalan 1991.10.15.

[10] Hatályon kívül helyezte a 15/1991. (X. 3.) MKM rendelet 25. § (1) bekezdése. Hatálytalan 1991.10.15.

[11] * Szabályozására lásd 18/1986. (VIII. 26.) MM rendelet.

[12] Hatályon kívül helyezte a 12/1993. (XII. 26.) MKM rendelet 1. §-a (lásd Melléklet). Hatálytalan 1994.01.05.

[13] Hatályon kívül helyezte a 103/1992. (VI. 26.) Korm. rendelet 1. § III. pont 30. alpontja. Hatálytalan 1992.07.01.