97/1991. (VII. 23.) Korm. rendelet
a lakbér megfizetésének támogatásáról
A Kormány az Alkotmány 35. § (1) bekezdésének a) pontja alapján, figyelemmel az Alkotmány 70/E. §-ára, a következőket rendeli el:
1. §
(1) E rendelet hatálya - a (2) bekezdésben foglaltak kivételével - a lakbérekről, továbbá az albérleti és ágybérleti díjakról szóló 45/1982. (X. 7.) MT rendelet módosításáról szóló 13/1990. (I. 31.) MT rendelet (a továbbiakban: R.) szerint lakbéremeléssel érintett bérlakás bérlőjére, illetőleg jogcím nélkül lakó, jóhiszemű használójára (a továbbiakban együtt: bérlő) terjed ki.
(2) Nem terjed ki a rendelet hatálya: a diplomáciai testület tagjainak elhelyezése céljából a Diplomáciai Testület Ellátó Iroda, továbbá a külföldi érdekeltségek Magyarországon állandó lakóhellyel nem rendelkező alkalmazottainak elhelyezésére a Pénzintézeti Központ részére kiutalt állami lakásokra ós mindezek bérlőire.
2. §
(1) A lakbértámogatás összege azonos az - R. szerinti - 1990. évi február és január havi lakbér különbözetével.
(2) Az állami támogatás csak egy jogcímen jár. Ha a bérlő több címen jogosult támogatásra, akkor részére azon a jogcímen kell a támogatást megállapítani, amely reá nézve kedvezőbb. Két vagy több támogatásra jogosult bérlő (bérlőtárs) esetén támogatásban csak egy részesülhet.
3. §
(1) Támogatásban kell részesíteni a bérlőt, ha
a) a 70. életévét 1990. február 1-jével betöltötte és saját, vagy a vele állandóan együttlakó személyek támogatást megelőző évi, egy főre jutó nettó jövedelme a mindenkori létminimum háromszorosát nem haladja meg, vagy[1]
b) munkaképességét 67%-ban, vagy annál nagyobb mértékben elvesztette, illetőleg súlyos testi fogyatékos, vagy
c) a saját háztartásában 3 vagy több kiskorú, illetve nappali tagozaton tanulmányait folytató és önálló jövedelemmel nem rendelkező nagykorú gyermeket tart el, vagy
d) a vele egy lakásban élő közeli hozzátartozóival (Ptk. 685. § b) pontja) együtt a támogatást megelőző évi 1 főre jutó havi nettó jövedelme a mindenkori létminimumot nem haladja meg.
(2) Súlyos testi fogyatékosnak minősül az a személy:
a) aki rokkantsági nyugdíjban, illetőleg járadékban részesül,
b) aki a vakok személyi járadékának bevezetéséről szóló 1032/1971. (VII. 19.) Korm. határozat végrehajtására kiadott 6/1971. (XI. 30.) EüM rendelet 3. §-a szerint vaknak minősül,
c) akinek az egyes mozgáskorlátozott személyek személygépjárműveivel kapcsolatos kedvezményeiről szóló 91/1991. (VII. 18.) Korm. rendelet 1. számú mellékletében megjelölt betegsége van,
d) akit a súlyos fogyatékosság minősítéséről és igazolásáról szóló 15/1990. (IV. 23.) SZEM rendelet súlyos fogyatékosnak minősít.
(3) Az (1) bekezdés szerint igényjogosult bérlőnek támogatás akkor is jár, ha a lakbéremeléssel érintett lakásra a bérleti szerződés 1990. február 1-jét követően jön létre. Ez esetben a támogatás összege a február havi lakbér helyett az első havi lakbér, és a lakbérekről, továbbá az albérleti és ágybérleti díjakról szóló 45/1982. (X. 4.) MT rendelet 1990. január 31-éig hatályos rendelkezései szerint felszámítható lakbér különbözete.
(4) Nem jár támogatás a bérlőnek, ha
a) olyan lakásban lakik, amelynek szobaszáma - a lakások elosztásáról és a lakásbérletről szóló jogszabályokban meghatározott - lakásigénye mértékének felső határát legalább egy lakószobával meghaladja,
b) nem szociális tanácsi bérlakásban lakik.
4. §
A települési önkormányzat jegyzője rászorultság esetén kivételes támogatást állapíthat meg a 3. § (1) bekezdés alapján támogatásra nem jogosult család, bérlő részére is.
5. §
(1) A támogatást a bérlőnek kell igényelnie, illetve rászorultság esetén kérelmeznie a települési önkormányzat jegyzőjétől.
(2) Az előző évi nettó jövedelmet az 1. számú mellékletben foglaltak szerint kell megállapítani.
(3) Az igény megalapozottsága esetén a települési önkormányzat jegyzője - az igénylő értesítése mellett - gondoskodik a támogatás igénybenyújtás hónapjától történő folyósításáról.
6. §
(1) A támogatásra jogosultság megszűnik a 3. §-ban meghatározott feltételek vagy a bérleti jogviszony megszűnése esetén, továbbá, ha a bérlő lakbérfizetési kötelezettségének legalább 3 hónapig nem tesz eleget.
(2) A bérlő köteles a jogosultsági feltételekben bekövetkezett változásról a települési önkormányzat jegyzőjét haladéktalanul tájékoztatni.
(3) A támogatás jogtalan igénybevétele esetén a felvett összeget vissza kell téríteni.
7. §
A támogatás költségvetési elszámolási rendjét a 2. számú melléklet tartalmazza.
8. §
(1) Ez a rendelet a kihirdetése napján lép hatályba.
(2) A bérlőnek, ha részére az önkormányzat korábban is folyósított támogatást és a nyilvántartásokból megállapítható, hogy megfelel az e jogszabályban foglalt feltételeknek, a lakbértámogatást - a támogatási igény ismételt bejelentése nélkül is - folyósítani kell.
Dr. Antall József s. k.,
miniszterelnök
1. számú melléklet a 97/1991. (VII. 23.) Korm. rendelethez
1. A lakbértámogatás igénybevétele szempontjából az előző évi nettó jövedelem kiszámításához a következőket kell figyelembe venni:
a) a személyi jövedelemadó alá eső valamennyi jövedelmet,
b) a bármilyen jogcímen kapott nyugdíj előző évi összegét,
c) az előző évben kapott jövedelempótlék, házastársi pótlék, végkielégítés, lakbérhozzájárulás összegét,
d) a találmány átruházásáért, megterheléséért, illetőleg hasznosításáért az eredeti jogosult részére találmányonként kifizetett összeg adómentes részének (100 000 forint) 35%-át,
e) a mezőgazdasági kistermelésből származó 500 000 forint árbevételt meg nem haladó jövedelmet (növénytermesztés esetén a bevétel 30%-a, állattenyésztés esetén a bevétel 10%-a),
f) a földjáradékot, a háztáji és illetményföld megváltásáért kapott összeget,
g) az a)-f) pontban meghatározott, személyenként összegzett jövedelmeket csökkenti a levont (megfizetett) személyi jövedelemadó (adóelőleg), a nyugdíjjárulék, a befizetett településfejlesztési hozzájárulás és a fizetett tartásdíj.
2. Az egy főre jutó havi nettó jövedelem megállapításához a bérlő és a vele egy háztartásban élő közeli hozzátartozók előző évi nettó összes jövedelmének 1/12-ed részét kell elosztani az egy háztartásban élő közeli hozzátartozók számával.
2. számú melléklet a 97/1991. (VII. 23.) Korm. rendelethez
A támogatás költségvetési elszámolási rendje a következő:
a) A települési önkormányzatok, fővárosban a kerületi önkormányzatok minden negyedévet megelőző hónapban a Területi Államháztartási és Közigazgatási Információs Szolgálat (a továbbiakban: TÁKISZ), illetve a fővárosban a főpolgármester hivatala útján a Pénzügyminisztériumtól költségvetési támogatási előleget igényelhetnek,
b) A támogatás összegét az igényléshez mellékelt és a TÁKISZ, illetőleg a főpolgármesteri hivatal által kitöltött pénzintézeti átutalási megbízás alapján a Pénzügyminisztérium utalja a települési, fővárosi kerületi önkormányzat számlájára. A terhelendő számla elnevezése: Magánerős építéshez nyújtott támogatási kiadási számla. Száma: 232-90145-7102,
c) A települési, fővárosi kerületi önkormányzatoknak a támogatás felhasználásáról - a kifizetések postaköltségével együtt - a félévet, évet követő hónap utolsó napjáig kell a TÁKISZ-on, illetve a fővárosban a főpolgármester hivatala útján elszámolni.
Lábjegyzetek:
[1] 1990. évi létminimum összege 6700 Ft.