13/1992. (III. 25.) KHVM rendelet
a nemzetközi közúti áruszállítás végzésének egyes feltételeiről szóló 7/1991. (I. 29.) KHVM rendelet módosításáról
A közlekedési, hírközlési és vízügyi miniszter feladat- és hatásköréről szóló - a 39/1991. (III. 1.) Korm. rendelettel és a 155/1991. (XII. 14.) Korm. rendelettel módosított - 44/1990. (IX. 15.) Korm. rendelet 2. §-a (2) bekezdésének i) pontja, továbbá a közúti közlekedési szolgáltatásokról és a közúti járművek üzemben tartásáról szóló - a 20/1991. (I. 29.) Korm. rendelettel módosított - 89/1988. (XII. 20.) MT rendelet (a továbbiakban: R.) 4/A. §-a (1) és (3) bekezdésének b) pontja, valamint 21. §-ának (2) bekezdése alapján - a belügyminiszterrel és a pénzügyminiszterrel egyetértésben - a következőket rendelem:
1. §
A nemzetközi közúti áruszállítás végzésének egyes feltételeiről szóló 7/1991. (I. 29.) KHVM rendelet (a továbbiakban: Vhr.) 3. §-a a következő (3) bekezdéssel egészül ki:
"(3) Az igazolólap mintáját a rendelet 2. számú melléklete tartalmazza."
2. §
A Vhr. a következő 3/A. §-sal egészül ki:
"3/A. (1) A R. 4/A. §-ának (1) bekezdésében meghatározott tevékenységi engedélyt - a Közlekedési, Hírközlési és Vízügyi Értesítőben átmeneti intézkedésként évente közzétett Hirdetményben foglalt keretnek megfelelően - a Vhr. 3. §-a szerinti igazolólappal rendelkező járműhöz kapcsoltan, visszavonásig érvényes hatállyal, az üzemben tartó nevére kell kiadni.
(2) A tevékenységi engedély iránti kérelmet - az (1) bekezdésben meghatározott keret alapján - a Közlekedési Főfelügyelet a beérkezés sorrendjében az illetékes szakmai érdekképviseleti szervek szakmai minősítési szempontok alapján kialakított véleményének figyelembevételével bírálja el és adja ki.
(3) A kiadott tevékenységi engedély - a (4) bekezdésben foglalt kivételtől eltekintve - harmadik személynek nem engedhető át.
(4) Átalakulásnál, illetőleg új gazdasági társaság alapításánál a tevékenységi engedély - a Közlekedési Főfelügyelet engedélyével - abban az esetben engedhető át az új szolgáltató részére, ha
a) a jogelőd vagy az alapító korábbi nemzetközi közúti árutovábbítási tevékenységének megszűnése nem fizetésképtelenségére vezethető vissza és
b) az új szolgáltató is megfelel a R. 4/A. § (2) bekezdésének b) és c) pontjában, illetőleg (3) bekezdésében foglalt feltételeknek."
3. §
A Vhr. 4. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:
"4. § (1) A Közlekedési Főfelügyelet nemzetközi közúti áruszállítási (árufuvarozási) engedélyre vonatkozó igénylést az a) és b) pontokban, illetőleg a (2) bekezdésben foglallak szerint a) közúti árutovábbítást végző üzemben tartótól érvényes tevékenységi engedély;
b) saját maga által előállított, termelt vagy forgalomba hozott terméket, terményt, illetőleg javított terméket szállító (saját számlás) üzemben tartótól érvényes igazolólap bemutatásával fogad el.
(2) "Korlátozás" felirattal ellátott igazolólapra, továbbá bérelt tehergépkocsira vagy nyerges vontatóra csak meghatározott áruszállítási viszonylatra nyújtható be nemzetközi közúti áruszállítási engedélyre vonatkozó igénylés."
4. §
A Vhr. 5. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:
"5. § Határkilépésnél a vámszervek az egyéb okmányok mellett
a) nemzetközi közúti árutovábbítást végző üzemben tartónál a tevékenységi engedélyt;
b) saját számlás szállítást végző üzemben tartónál a jármű igazolólapját
kötelesek ellenőrizni."
5. §
Ez a rendelet a kihirdetése napján lép hatályba:
a) a Vhr. 1. számú mellékletének f) és g) pontját tehergépkocsira, nyerges vontatóra, pótkocsira és félpótkocsira;
b) a rendelet 3. §-ával módosított Vhr. 4. §-ának (2) bekezdését a bérelt tehergépkocsira vagy nyerges vontatóra 1993. január 1-jétől
kell alkalmazni.
Siklós Csaba s. k.,
közlekedési, hírközlési és vízügyi miniszter