Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

14/1992. (V. 14.) PM rendelet

az egyéb szervezetek 1992. január 1-jei rendező mérleg és rendező egyszerűsített mérleg készítéséről

A számvitelről szóló 1991. évi XVIII. törvény (a továbbiakban: Tv.) 93. § (1) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján a következőket rendelem:

1. §

(1) A rendelet hatálya kiterjed a Tv. 2. § (2) bekezdés c) pontjában meghatározott egyéb szervezetek közül

a) a lakásszövetkezetre, a társasházra;

b) a társadalmi szervezetre;

c) az alapítványra, továbbá a

d) víziközmű-társulatra.

(2) Az egyéb szervezetek az 1991-ről készített zárszámadásukat, beszámolójukat, mérlegbeszámolójukat a Tv.-ben, a lakásszövetkezetek, a társasházak, a társadalmi szervezetek és az általuk alapított intézmények, az alapítványok, a jogi személyiséggel rendelkező, jogi képviseletet ellátó munkaközösségek, valamint a víziközmű társulatok éves beszámoló készítésének és könyvvezetési kötelezettségének sajátosságáról szóló 184/1991. (XII. 30.) Korm. rendeletben (a továbbiakban: Korm. r.), valamint az e rendeletben foglaltak alapján kötelesek átrendezni.

(3) A (2) bekezdés alapján összeállított mérleg a rendező mérleg, illetve a rendező egyszerűsített mérleg, amely megfelel az 1992. évi nyitó mérlegnek.

2. §

Az egyéb szervezetek rendező mérleg, rendező egyszerűsített mérleg, illetve nyitó egyszerűsített mérleg készítésére az alábbiak szerint kötelezettek:

Rendező mérleg:

a) 1991-ben kettős könyvvitelt vezető és zárszámadást készítő lakásszövetkezet;

b) 1991-ben kettős könyvvitelt vezető és beszámolót készítő társadalmi szervezet;

c) 1991-ben vállalkozási tevékenységet is folytató kettős könyvvitelt vezető és beszámolót készítő alapítvány, valamint

d) 1991-ben kettős könyvvitelt, egyszerűsített kettős könyvvitelt vezető és vízgazdálkodási mérlegbeszámolót készítő víziközmű-társulat.

Rendező egyszerűsített mérleg:

a) 1991-ben egyszeres könyvvitelt vezető és zárszámadást készítő lakásszövetkezet;

b) 1991-ben egyszeres könyvvitelt vezető és beszámolót készítő társadalmi szervezet, valamint

c) 1991-ben vállalkozási tevékenységet is folytató, egyszeres könyvvitelt vezető és beszámolót készítő alapítvány.

Nyitó egyszerűsített mérleg:

a) 1991-ben kötelezően könyvet nem vezető, beszámolót nem készítő társasház, valamint

b) 1991-ben vállalkozási tevékenységet nem folytató, beszámolót nem készítő alapítvány.

3. §

(1) A rendező mérleget, az egyszerűsített mérleget, illetve a nyitó egyszerűsített mérleget a Korm. r. 1-6. számú melléklete szerint kell elkészíteni.

(2) A rendező mérleg, rendező egyszerűsített mérleg, illetve a nyitó egyszerűsített mérleg a következő oszlopokból áll:

a) tételszám (a Korm. r. mellékletének megfelelően);

b) tétel megnevezése (a Korm. r. mellékletének megfelelően);

c) 1992. január 1-jei nyitó érték.

(3) Az egyéb szervezetnek rendező eredménykimutatást nem kell készítenie.

4. §

(1) Az egyéb szervezetet az 1991. évről készített, megállapított mérlegét (mérleg szerinti eredmény elszámolásával módosított mérlegét) köteles úgy rendezni, hogy az a Tv.-ben, illetve a Korm. r.-ben meghatározott tartalmi és formai követelményeknek megfelelő legyen.

(2) Az 1991. december 31-i zárszámadásban, beszámolóban, mérlegbeszámolóban, illetve a könyvekben és a leltárban kimutatott eszközök és források a Tv. alapján nem értékelhetők át.

(3) A rendezés során a rendező mérleg, a rendező egyszerűsített mérleg, illetve a nyitó egyszerűsített mérleg egyes tételeinek tartalmi meghatározásakor a Tv.-ben előírt követelményeket és minősítéseket kell - az e rendeletben foglaltak figyelembe vételével - alkalmazni. A befektetett eszközök és a forgóeszközök közé sorolás a Tv. szerinti előírásait valamennyi eszköznél, a hosszú és rövid lejáratú kötelezettség minősítő ismérveit valamennyi kötelezettségnél alkalmazni kell.

5. §

Rendező mérleg

(1) A rendező mérleg elkészítéséhez az 1991. december 31-ével készített és megállapított, az eredmény felosztásának elszámolásával módosított zárszámadást, beszámolót, mérlegbeszámolót kell úgy rendezni, hogy az a Tv.-ben meghatározott követelményeknek megfelelő legyen.

(2) A rendezést megelőző könyvviteli elszámolás az 1991. évi főkönyvi számlákon, könyvviteli nyilvántartáson is keresztülvezethető, és ez esetben a rendezést követően kell lezárni.

(3) Az 1991. évi zárszámadás adatainak rendezését az 1. számú melléklet tartalmazza.

(4) Az 1991. évi beszámoló adatainak rendezését a 2 számú melléklet tartalmazza.

(5) Az 1991. évi vízgazdálkodási mérlegbeszámoló adatainak rendezését a 3. számú melléklet tartalmazza.

(6) A rendező mérleg elkészítése során az 1992. január 1-jei rendező mérleg és eredménykimutatás készítéséről szóló 6/1992. (III. 18.) PM rendelet 3-10. §-aiban foglaltakat is alkalmazni kell.

6. §

Rendező egyszerűsített mérleg

(1) Az 1991. évi zárszámadás, illetve beszámoló adatainak rendezését a 4 és 5. számú mellékletek, valamint a (2)-(8) bekezdésben foglaltak alkalmazásával kell elkészíteni.

(2) A 2000 Ft alatti egyedi beszerzési értékű, használt fogyóeszközöket - melyek beszerzési értékét 1991. december 31-ig költségként elszámolták - a rendező egyszerűsített mérlegben értékben nem lehet kimutatni.

(3) Nem lehet kimutatni a rendező egyszerűsített mérlegben értékben az 1989. január 1-je előtt beszerzett és költségként elszámolt 2000 Ft feletti egyedi beszerzési értékű, használt fogyóeszközöket sem.

(4) A (2) és (3) bekezdésben nem említett, kifizetett és az 1991. december 31-i leltárban szereplő új vagy használt fogyóeszközöket - egyedi beszerzési értéküktől függetlenül - úgy kell minősíteni, hogy:

a) Azon fogyóeszközöket, melyek beszerzésükkor tartós (egy éven túli) használatúnak minősülnek, a tárgyi eszközök közé kell átsorolni, függetlenül attól, hogy várható használati idejük 1991. december 31-ét követően az egy évet meghaladja vagy sem.

b) A tárgyi eszköznek minősülő fogyóeszközök közül azokat, amelyeket még nem vettek használatba a beruházások között, a használatukat pedig a tárgyi eszközök között kell a rendező egyszerűsített mérlegben szerepeltetni. A tárgyi eszköznek minősített fogyóeszközöket 50%-os beszerzési értéken (a zárszámadás szerinti értékkel azonosan) kell a rendező egyszerűsített mérlegben kimutatni.

c) A tárgyi eszközök közé átsorolt fogyóeszközök kiegészítő nyilvántartásában nyitó tételként mind a beruházásokat, mind a tárgyi eszközöket 100%-os beszerzési értéken (bruttó érték) kell nyilvántartásba venni, a már költségként elszámolt összeget (a beszerzési ár 50%-át) mint elszámolt értékcsökkenést kell a nyilvántartásba szerepeltetni.

d) A tárgyi eszközök közé sorolt azon fogyóeszközöket, melyekkel kapcsolatban az egyéb szervezet a Tv. 46. § (4) bekezdésében biztosított költségelszámolási lehetőséggel kíván élni (20 ezer forint egyedi beszerzési, előállítási érték alatti tárgyi eszközök) szintén szerepeltetni kell a rendező egyszerűsített mérlegben a beruházások, illetve a tárgyi eszközök között, egyösszegű költségelszámolásukra csak 1992. évben, illetve használatba vételükkor kerülhet sor.

(5) A 2000 Ft alatti egyedi beszerzési értékű új fogyóeszközöket, illetve a 2000 Ft feletti egyedi beszerzési értékű fogyóeszközök közül azokat, amelyek beszerzéskor tartós (egy éven túli) használatúnak nem minősülnek, és amelyek ellenértékét kifizették, továbbá, amelyek az 1991. december 31-i leltárban szerepelnek, a készletek között kell beszerzési (új), illetve 50%-os beszerzési (használt) értéken a rendező egyszerűsített mérlegben kimutatni. Ezen fogyóeszközök értékét 1992. évben, illetve használatba vételükkor lehet költségként elszámolni.

(6) Az 1991. december 31-i zárszámadásban, beszámolóban szereplő állóeszközöket a tárgyi eszközök közé kell átsorolni, és ennek megfelelően kell a rendező egyszerűsített mérlegben kimutatni (nettó értéken). A tárgyi eszköznek minősített állóeszközöket a tárgyi eszközök kiegészítő nyilvántartásban nyitó tételként 100%-os beszerzési-előállítási értéken (bruttó érték) kell nyilvántartásba venni, és az 1991. december 31-ig elszámolt amortizációt, mint elszámolt értékcsökkenést kell a nyilvántartásban szerepeltetni.

(7) Az 1991. évi zárszámadásban, beszámolóban szereplő szellemi termékeket, bérleti jogokat a rendező egyszerűsített mérlegben az immateriális javak között kell kimutatni.

(8) A rendező egyszerűsített mérlegben tőkeváltozást (C/ll. mérlegsor) és céltartalékot (D mérlegsor) nem lehet kimutatni.

Nyitó egyszerűsített mérleg

7. §

(1) A társasházak, illetve a vállalkozási tevékenységet nem folytató alapítványok, melyek számára kötelező könyvviteli előírás 1991-ben nem volt, de 1992-ben a Tv. alapján egyszerűsített mérleg készítésére kötelezettekké váltak - a nyitó egyszerűsített mérleget az eddig vezetett nyilvántartásokkal és leltári adataik alapján, azokkal egyezően kell elkészíteniük.

(2) A társasháznak, illetve a vállalkozási tevékenységet nem folytatható alapítványnak a nyitó egyszerűsített mérleg készítése során:

a) Az 1991. december 31-én meglevő készpénzállomány, valamint az egyeztetett bankszámlák egyenlegeit a nyitó egyszerűsített mérleg Eszköz oldalán a Pénzeszközök között, a Forrás oldalon a Saját tőke részét képező Induló tőke, illetve Jegyzett tőke tételen kell felvenni.

b) Az 1991. december 31-i állapotnak megfelelően az értékkel kimutatott (nyilvántartott) eszközöket a Tv. szerinti minősítés alapján a Befektetett eszközök, illetve a Forgóeszközök megfelelő tételénél az Induló tőkével, illetve Jegyzett tőkével szemben kell felvenni.

Az értékkel ki nem mutatott, nyilván nem tartott eszközök azonban a nyitó egyszerűsített mérlegbe nem állíthatók be.

c) Amennyiben a társasháznak, illetve a vállalkozási tevékenységet nem folytató alapítványnak más gazdálkodóval vagy magánszeméllyel szemben követelése, illetve tartozása áll fenn 1991. december 31-én, úgy azt a követelések, illetve a kötelezettségek között kell kimutatni.

8. §

Záró rendelkezések

(1) Ez a rendelet 1992. május 15-én lép hatályba.

(2) A rendelet hatálybalépésével egyidejűleg a lakásszövetkezetek könyvvezetési kötelezettségéről szóló 27/1989. (VI. 10.) PM rendelet hatályát veszti, rendelkezéseit azonban az 1991. évi zárszámadás elkészítésénél még alkalmazni kell.

Dr. Kupa Mihály s. k.,

pénzügyminiszter

1. számú melléklet a 14/1992. (V. 14.) PM rendelethez

1991. december 31-i záró zárszámadás rendezése, a Tv. és a Korm. r. alapján a kettős könyvvitelt alkalmazó lakásszövetkezeteknek

2. számú melléklet a 14/1992. (V. 14.) PM rendelethez

1991. december 31-i beszámoló rendezése, a Tv. és a Korín. r. alapján a kettős könyvvitelt alkalmazó társadalmi szervezeteknél, illetve a vállalkozási tevékenységet is folytató és kettős könyvvitelt alkalmazó alapítványoknál

3. számú melléklet a 14/1992. (V. 14.) PM rendelethez

Az 1991. december 31 -i I. Mérleg, illetve I/e. Mérleg rendezése a Tv. és a Korm. r. alapján a kettős, illetve az egyszerűsített kettős könyvvitelt alkalmazó víziközmű-társulatoknál

A víziközmű-társulatoknak a 6/1992. (III. 18.) PM rendelet II. fejezetében, illetve 4. számú mellékletében foglaltakat kell figyelembe venni az alábbi eltéréssel:

4. számú melléklet a 14/1992. (V. 14.) PM rendelethez

1991. december 31-i záró zárszámadás rendezése, a Tv. és a Korm. r. alapján az egyszeres könyvvitelt alkalmazó lakásszövetkezeteknek

5. számú melléklet a 14/1992. (V. 14.) PM rendelethez

Az 1991. december 31-i beszámoló rendezése, a Tv. és a Korm. r. alapján az egyszeres könyvvitelt alkalmazó társadalmi szervezetnél, illetve a vállalkozási tevékenységet is folytató és egyszeres könyvvitelt alkalmazó alapítványoknál

Tartalomjegyzék