25/1992. (XI. 25.) HM rendelet

a honvédségnél foglalkoztatottak közalkalmazotti jogviszonyával összefüggő egyes kérdések rendezéséről[1]

A Munka Törvénykönyvéről szóló 1992. évi XXII. törvényben (a továbbiakban: Mt.) és a közalkalmazottak jogállásáról szóló 1992. évi XXXIII. törvényben (a továbbiakban: Kjt.) kapott felhatalmazás alapján - a Kjt. 85. §-ának (2) bekezdésére figyelemmel, a népjóléti miniszterrel, valamint a művelődési és a közoktatási miniszterrel egyetértésben - a következőket rendelem:

(A Kjt. 1. §-ához)

1. §[2] (1)[3] E rendelet hatálya a Honvédelmi Minisztérium hivatalainál és háttérintézményeinél, a katonai nemzetbiztonsági szolgálatoknál, a katonai felsőoktatási intézményeknél, valamint a Magyar Honvédség katonai szervezeteinél (a továbbiakban együtt: katonai szervezet) foglalkoztatottak (a továbbiakban: közalkalmazott) közalkalmazotti jogviszonyára terjed ki.

(2)[4] A vonatkozó kormányrendeleteket, illetve az oktatásért felelős miniszter rendeletét, valamint - a g) pont tekintetében - valamennyi ágazati miniszteri rendeletet alkalmazni kell.[5]

a)[6] a honvédség nevelési-oktatási és felsőoktatási intézményei pedagógusainak, illetve oktatóinak a szabadság kiadására, a rendkívüli munkaidőben végzett munka, illetve a helyettesítés díjazására, ideértve az ügyeletet is, valamint az oktató és nevelő munkát végzőket megillető pótszabadságra [Kjt. 57. § (3) bekezdés] jogosító munkakörökre és ezen pótszabadságból történő igénybevétel eseteire;

b)[7] a "tudományos" elnevezésű (kutatói, illetve kulturális) munkakörökbe történő besorolásokra, valamint a felsőoktatási intézmények oktatói munkaköreinek kinevezési, illetve besorolási feltételeire;

c)[8] a pedagógus, az oktató, a tudományos kutató és kulturális, valamint egészségügyi munkakörű közalkalmazott teljes napi munkaidejéből a munkahelyen történő munkavégzés kötelező időtartamára, továbbá az egyes oktatói munkakörök kötelező óraszámának szabályozására;

d)[9] az egészségügyi munkakörű közalkalmazottak szakképesítésére, készenlétének, ügyeleti szolgálatának díjazására, valamint az egészségügyi intézetekben a "munkahelyi pótlékra"-ra;

e)[10] a meghatározott oktatói munkakörökbe sorolt közalkalmazottak külön nevesített "illetménypótlék"-ára, a pedagógus-munkakörökben foglalkoztatott közalkalmazott pedagógusok illetménynövekedésére és illetménypótlékaira - a pótlékok tekintetében ideértve a nevelő-oktató munkát közvetlenül segítő munkakörökben foglalkoztatottakat is -, a kulturális munkakörű közalkalmazottak területi pótlékára;

f) a kulturális munkakörű közalkalmazottak szakképesítésére, tanulmányi munkaidő-kedvezményére, illetve kutatási és egyéb szabadságára, valamint magasabb vezetői és vezetői megbízásuk feltételeire;

g)[11] az egyes munkakörök betöltéséhez jogszabályban előírt szakvizsgákkal egyenértékűnek elismert vizsgák körére [Kjt. 61. § (3) bek.], valamint az illetménynövekedésre (Kjt. 66. §) jogosító további szakképesítésre, szakképzettségre.

h)[12] a gyakornoki idővel kapcsolatos szakmai kötelezettségekre, a gyakornoki idő alatti számonkérés feltételeire, a gyakornok szakmai vezetőjének feladataira, valamint a gyakornoki minősítésre.

(3)[13] Ha a közalkalmazott az Országos Képzési Jegyzékben szereplő emelt szintű szakképesítéssel rendelkezik, besoroláskor, valamint a második és további szakképesítés figyelembevételekor a felsőfokú szakképesítésre vonatkozó rendelkezéseket kell alkalmazni.

(Az Mt. 75. §-ához)

2. § Közalkalmazottként az foglalkoztatható, aki előzetes orvosi vizsgálat alapján a munkakör betöltésére egészségileg alkalmas.

(Az Mt. 75. §-ához és a Kjt. 20-20/B. §-aihoz)[14]

3. § (1)[15] Közalkalmazotti jogviszony - a 3/A. §-ban foglalt kivétellel - csak pályázat útján létesíthető, büntetlen előéletű magyar állampolgárral.

(2) A büntetlen előélettől el lehet tekinteni, ha a bírói ítélettel elbírált cselekmény miatt a közalkalmazottat a közalkalmazotti jogviszony fennállása esetén sem lehetne fegyelmi eljárással felelősségre vonni.

(3) Középiskolai vagy ennél magasabb végzettséghez kötött munkakörben - a szakiskolai és a szakmunkás képesítéssel betölthető munkakörök kivételével - csak a tizennyolcadik életévét betöltött személy foglalkoztatható közalkalmazottként.

(4)[16] A közalkalmazotti jogviszony létesítésének az (1) és (3) bekezdésben megállapított előfeltételei alól a közvetlen elöljáró katonai szervezet parancsnoka, (fő)igazgatója, vezetője (a továbbiakban együtt: parancsnok), a Honvéd Vezérkar tekintetében a Honvéd Vezérkar főnöke , a Honvédelmi Minisztérium közvetlen felügyelete alá tartozó szervek esetében a honvédelmi miniszter felmentést adhat. Büntetett előélet esetén a felmentés csak az "A" vagy "B" - rendkívül indokolt esetben a "C" - fizetési osztályba tartozó munkakörökre terjedhet ki.

3/A. §[17] A 3. §-tól eltérően pályázati kiírás nélkül létesíthető közalkalmazotti jogviszony az 1. számú melléklet A-D fizetési osztályba tartozó, az Állami Egészségügyi Központ A-E fizetési osztályba tartozó és a katonai nemzetbiztonsági szolgálatok valamennyi közalkalmazotti munkakörében.

4. § (1) Nem létesíthető közalkalmazotti jogviszony, ha a közalkalmazott ezáltal közeli hozzátartozójával [Mt. 139. § (2) bek.] irányítási (felügyeleti), ellenőrzési vagy elszámolási kapcsolatba kerülne.

(2)[18] Különösen indokolt esetben a Honvéd Vezérkar főnöke, illetve - a közvetlen felügyelete alá tartozó szervek tekintetében - a honvédelmi miniszter írásban felmentést adhat az (1) bekezdésben foglalt tilalom alól.

(A Kjt. 21. §-ához)

5. § A közalkalmazott határozott időre történő kinevezése - az újabb kinevezéseket is ideértve - a tíz évet nem haladhatja meg.

(A Kjt. 22. §-ához)[19]

5/A. § (1) Nem kell gyakornoki időt kikötni, ha a közalkalmazott olyan munkakört tölt be, amelyben a besorolás alapjául figyelembe vehető jogi szakvizsga, szakorvosi diploma, mérlegképes könyvelő szakképesítés vagy ezzel egyenértékű képesítés, okleveles könyvvizsgálói képesítés, adó- vagy társadalombiztosítási ügyintéző (tanácsadói) képesítés, doktori fokozat (PhD, DLA), a tudomány(ok) kandidátusa, a tudomány(ok) doktora, illetve a külföldön szerzett és honosított vagy elismert tudományos fokozat, és ezzel a közalkalmazott rendelkezik.

(2) A munkáltató alaptevékenysége ellátásával összefüggő munkakörnek a honvédelemről és a Magyar Honvédségről szóló 2004. évi CV. törvény 70. § (1) bekezdésében meghatározott feladatok ellátásához közvetlenül kapcsolódó munkakörök minősülnek.

(A Kjt. 23. §-ához)

6. § (1) A magasabb vezető, valamint a vezető beosztások körét és elnevezését e rendelet 1. számú melléklete állapítja meg.

(2) A katonai szervezet azon munkaköreit, amelyekben a közalkalmazott magasabb vezetői, illetve vezetői megbízást kaphat, a mindenkori állománytábla, munkaköri jegyzék (a továbbiakban együtt: állománytábla) tartalmazza.

(3) Magasabb vezetői, illetve vezetői megbízást a beosztás tekintetében munkáltatói jogkörrel rendelkező parancsnok adhat.

(A Kjt. 40. §-ához)

7. § (1) A magasabb vezető és vezető beosztású közalkalmazottról a kinevezést (vezetői megbízást) követő harmadik év utolsó hónapjában minősítést kell készíteni.

(2) A minősítés egy példányát a közalkalmazott személyi anyagában el kell helyezni.

(A Kjt. 41. §-ához)

8. § (1) E rendelet 4. §-a (1) bekezdésében szabályozott tilalom a munkavégzésre irányuló további jogviszony létesítésére is kiterjed.

(2) Munkavégzésre irányuló további jogviszony nem létesíthető, illetve a fennálló munkavégzésre irányuló további jogviszonyt meg kell szüntetni, ha az a közalkalmazotti jogviszonyból eredő kötelezettség teljesítését veszélyezteti, illetve a honvédség érdekeit sérti. Kollektív szerződés ennél részletesebb szabályokat is megállapíthat.

(3) Magasabb vezető beosztású közalkalmazott - a tudományos, oktatói, művészeti, ismeretterjesztési, valamint a szerzői jogvédelem alá tartozó tevékenység kivételével - munkavégzésre irányuló további jogviszonyt nem létesíthet.

9. § A Kjt. 52. §-a (3) bekezdésében előírtak végrehajtásának biztosítása érdekében a közalkalmazotti jogviszony megszűnése esetén az új munkáltatót - megfelelő módon és időben - tájékoztatni kell.

(Az Mt. 117. §-ához és az Mt. 208. §-ához)

(Az Mt. 117/B. §-ához)[20]

10. §[21]

(Az Mt. 117/B. §-ához, az Mt. 118/A. §-ához és az Mt. 208. §-ához)[22]

11. § (1)[23] A közalkalmazottat a napi - a 2. számú melléklet szerinti munkakörökben a heti - teljes munkaidő alapulvételével havi munkaidőkeretben kell foglalkoztatni.

(2)[24] A munkaidő egyes munkakörökben - a Munka Törvénykönyve 118/A. § (1)-(3) bekezdésében megállapított korlátozásokkal - több havi keretben is meghatározható.

(3)[25] A katonai szervezet parancsnokának rendelkezése szerint - az érintett munkakörökben - a havi munkaidőkeret legalább 90%-át kell a munkahelyen eltöltenie annak a közalkalmazottnak, aki teljes munkaidejében a polgári légiforgalom-irányítással közvetlen kapcsolatban áll, és azzal azonos, csökkentett munkaidejű feladatot lát el.

(Az Mt. 122. §-ához)

12. § A munkaközi szünetet a munkaidőn belül kell kiadni.

(Az Mt. 123. §-ához, az Mt. 126. §-ához és a Kjt. 59. §-ához)

13. § (1) A katonai szervezet harckészültségi ellenőrzése és váratlan katonai gyakorlat esetén a parancsnok előzetes értesítés nélkül elrendelheti, hogy a közalkalmazott a munkahelyén, illetve a gyakorlat színhelyén ügyeleti szolgálatot teljesítsen.

(2)[26]

(3)[27] A rendkívüli munkavégzés elrendelésének, illetve teljesítése igazolásának módjáról, valamint az elrendelésre jogosultak köréről a kollektív szerződés rendelkezik.

(A Kjt. 57. §-ához)

14. § A munkakör alapján pótszabadságra jogosult a katonai szervezetnél az állománytábla szerint tudományos munkát végző kutató és ennél magasabb tudományos munkakört betöltő - oktatással nem foglalkozó - közalkalmazott.

(A Kjt. 61. §-ához)

15. §[28] (1) A közalkalmazotti munkakörök fizetési osztályokba sorolását, elnevezését és a magasabb vezetői, valamint a vezetői pótlékok mértékét e rendelet 1. számú melléklete állapítja meg.

(2) Az állománytáblák kizárólag e rendelet 1. számú melléklete szerinti munkaköri elnevezéseket tartalmazhatnak.

(3) A munkakörök betöltéséhez szükséges iskolai végzettség, szakképesítés, szakképzettség (a továbbiakban együtt: képesítés) minden esetben szakirányú képesítést jelent.

(4) A hadkiegészítő parancsnokságok "főelőadó" munkakörű közalkalmazottait az "E" fizetési osztályba kell besorolni, ha legalább középiskolai végzettséggel, tartalékos tiszti rendfokozattal és szaktanfolyammal rendelkeznek.

16. § (1) A munkakör betöltéséhez szükséges képesítés megszerzése alól - határozott időre - felmentés akkor adható, ha

a) az érintett személy a képesítés megszerzése érdekében már oktatásban vesz részt, vagy

b) nem áll rendelkezésre olyan - a képesítési előírásoknak megfelelő - személy, aki az adott munkakörben kinevezhető lenne, és - mindkét esetben - ha

c) a kinevezésre kerülő személy vállalja a hiányzó képesítés megszerzését.

(2)[29] A munkakör betöltéséhez szükséges képesítés megszerzése alól véglegesen mentesíthető az, aki az adott munka-(szak-)területen legalább tizenöt éve dolgozik és az öregségi nyugdíjra való jogosultság eléréséhez legfeljebb öt év szükséges.

(3) Az (1)-(2) bekezdésben meghatározott esetekben a felmentés megadására, illetve a mentesítésre a munkáltatói jogkörrel rendelkező parancsnok jogosult.

(4)[30] A megszűnt vagy megváltozott oktatási intézményekben szerzett képesítésnek a munkakörök betöltésével összefüggő minősítése tekintetében az oktatásért felelős miniszter rendelkezése az irányadó.

(A Kjt. 68. §-ához)

17. §[31]

(A Kjt. 70. §-ához)

18. §[32]

Az Mt. többműszakos munkaidő-beosztásra vonatkozó rendelkezései nem érintik a váltásos munkarend szerint foglalkoztatott - különböző munkakörű - azon közalkalmazottak műszakpótlékra jogosultságát, akik e rendelet hatálybalépése előtt is műszakpótlékban részesültek.

(A Kjt. 75. §-ához)

19. §[33]

20. §[34] A betegszabadság időtartamára a közalkalmazott részére kiegészítő pótlék jár, amely az Mt. 137. § (3) bekezdésében megállapított díjazást a közalkalmazott távolléti díjának száz százalékára egészíti ki.

(Az Mt. 146. §-ához és a Kjt. 76. §-ához)

21. § (1) A közalkalmazott részére húszszázalékos éjszakai pótlék jár.

(2) Nem jogosult éjszakai pótlékra a közalkalmazott, ha az éjszakai munka időtartamára műszakpótlékban részesül.

22. § (1) A közalkalmazott részére a műszakpótlék mértéke

a) délutáni műszakban húsz százalék;

b) éjszakai műszakban negyvenhat százalék;

c) az egészségügyi intézményeknél az éjszakai műszakban ötven százalék azon munkakörökben, amelyekben e rendelet hatálybalépése előtt is ötvenszázalékos mértékű műszakpótlékot folyósítottak.

(2)

(A Kjt. 75. §-ához)

23. §[35] (1) Teljesítmény-pótlékra jogosult a közalkalmazott, ha munkaköri feladatai ellátása mellett, tartósan - nem helyettesítési jellegű - meghatározott külön feladatot, illetve többletmunkát végez.

(2)[36]

(3) A pótlékra jogosító feladatok, többletmunkák várható körét, a jogosultság feltételeit és - a (4) bekezdésben foglalt keretek között - a pótlék mértékét a kollektív szerződés állapítja meg.

(4)[37] A pótlék mértéke az A/1. fokozat illetményének tíz-nyolcvan százaléka.

24. §[38] (1) Annál a katonai szervezetnél, ahol az aknász vagy tűzszerész beosztást betöltő, illetőleg az ilyen jellegű feladatot ellátó hivatásos katona tűzszerészpótlékra jogosult, ezen pótlék annak a közalkalmazottnak is jár,

a) aki gépjárművezetőként lőszerek, robbanóanyagok, robbanótestek szállítását végzi, vagy

b) aki a munkaköri feladata ellátása során robbanásveszélyes helyen tartózkodik (pl. orvos).

(2) A tűzszerészpótlékra való jogosultság megállapításának és folyósításának feltételeire a katonák illetményéről és illetményjellegű juttatásairól szóló honvédelmi miniszteri rendeletet kell megfelelően alkalmazni.

(3) A tűzszerészpótlék óránkénti mértéke gépjárművezető esetében a pótlékalap 8,8%-a, a többi esetben a pótlékalap 5,7%-a.

25. § (1) A külön meghatározott katonai szervezeteknél vidéki terepfelmérői munkát végző, illetve abban közreműködő - topográfus, geodéta és gépjárművezető munkakört betöltő - közalkalmazott terepfelmérői pótlékra jogosult.

(2)[39] A terepfelmérői pótlék folyósítása a hivatásos és szerződéses állományúak illetményrendszere szerint történik. A pótlék napi mértéke a pótlékalap nyolc-tizenhat százaléka.

(Az Mt. 147. §-ához és a Kjt. 76. §-ához)

26. §[40] (1) A közalkalmazottat rendkívüli munkavégzés esetén a rendes illetménye (illetmény és rendszeres pótlékok) és ezen felül - amennyiben helyileg nem történt olyan szabályozás vagy megállapodás, mely szerint pótlék helyett szabadidő jár - a rendkívüli munka első két órájára ötven százalékos, további két órájára hetvenöt százalékos, az ezt meghaladó idő tartamára pedig száz százalékos pótlék illeti meg.

(2)[41] Ha a munkaidő meghatározása a 11. § (2) bekezdése szerint többhavi keretben történik, a rendkívüli munkavégzésért járó pótlék mértéke

a) a váltásos foglalkoztatás esetén kilencven százalék,

b) az a) pont hatálya alá nem tartozó megszakítás nélküli, illetve többműszakos munkarendben vagy egyéb készenléti jellegű munkakörben történő foglalkoztatás esetén nyolcvan százalék.

(3) A rendkívüli munkavégzésért járó pótlék kiszámítása a közalkalmazott illetményének a havi munkaidőkeret egy órájára eső része alapulvételével történik.

27. §[42]

[43]

28. §[44] Készenléti, ügyeleti díjra a vezető beosztású közalkalmazott is jogosult.

29. § (1) A huszonnégy órát meg nem haladó időtartamú harckészültségi ellenőrzés miatt elrendelt ügyeleti szolgálatnak [13. § (1) bekezdés] a rendes napi munkaidőn felüli tartamára a közalkalmazottat - tekintet nélkül a Kjt. 76. § (1) bekezdésében foglaltakra - díjazásként rendes illetménye (illetménye és illetménypótlékai) és ezen felül az első két órára hetvenöt százalékos, az ezt meghaladó idő tartamára pedig százszázalékos pótlék is megilleti.

(2)[45] A huszonnégy órát meghaladó időtartamú harckészültségi ellenőrzéseken, illetve a különböző katonai gyakorlatokon résztvevő közalkalmazottaknak a rendes napi munkaidőn felüli - ügyelet jellegű - igénybevételért

a) térítésmentes természetbeni ellátás (élelmezés, szállás), és

b) gyakorlati pótlék, valamint

c)[46] a heti pihenőnapon, illetve munkaszüneti napon történt igénybevétel esetén - az a)-b) pontokban foglaltakon felül - másik pihenőnap (pihenőidő) jár, amit az igénybevételt követő hónap végéig kell kiadni.

(3) A pótlékra jogosító munkaköröket, a jogosultság feltételeit és a pótlék mértékét - differenciáltan - a (4) bekezdésben foglalt keretek között a kollektív szerződés állapítja meg.

(4)[47] A gyakorlati pótlék napi mértéke a pótlékalap tíz-húsz százaléka.

(5) A gyakorlati pótlék összegét a kollektív szerződés alapján, a közalkalmazott gyakorlaton eltöltött ideje és a munkakörülmények figyelembevételével kell megállapítani.

(Az Mt. 83/A. §-ához és a Kjt. 24. §-ához)

30. § A Kjt. 24. §-a (1) bekezdésében foglaltak abban az esetben is irányadók, ha a közalkalmazott hivatásos vagy szerződéses állományút helyettesít.

(Az Mt. 155. §-ához)

31. §[48] Az illetményt a tárgyhónapot követő hónap 5. napjáig kell kifizetni.

(A Kjt. 79. §-ához)

32. § Ha a munka a ruházat nagymértékű szennyeződésével vagy elhasználódásával jár, a közalkalmazottnak munkaruhát, ha a munka jellege megkívánja, formaruhát kell adni.

33. §[49]

(A Kjt. 89. §-ához)

34. §[50]

35. §[51]

(Az Mt. 203. §-ához és a Kjt. 84. §-ához)

36. §[52] E rendelet a kihirdetését követő nyolcadik napon lép hatályba.

Dr. Für Lajos s. k.,

honvédelmi miniszter

1. számú melléklet a 25/1992. (XI. 25.) HM rendelethez[53]

A közalkalmazotti munkakörök fizetési osztályokba sorolása és a vezetői pótlék mértéke

[54]
Munkakör megnevezéseFizetési osztályVezetői pótlék %-a
ABCDEFGHIJ
I.Általános munkakörök
1.Vezetői munkakörök
A)Magasabb vezető beosztás
ápolási igazgató (kórháznál)***200
Dékán (besorolás "oktatói fokozat" szerint)***300
könyvtárigazgató (egyetemnél)***250
főigazgató***300
főigazgató-helyettes****250
főtitkár (egyetemnél)*****250
HIM igazgató (főig. h.)***250
igazgató (középiskolánál)*****250
rektor (besorolás "oktatói fokozat" szerint)**300
rektorhelyettes (besorolás "oktatói fokozat" szerint)***250
B)Vezető beosztás
ápolási igazgató (rehab. int.-nél)***150
ápolási igazgatóhelyettes (kórháznál)***150
könyvtárigazgató (főiskolánál)*****150
könyvtárigazgató-helyettes (egyetemnél)***100
főművezető*****150
főszerkesztő****150
gazdasági igazgató*****150
gyógyszertárvezető***150
HIM könyvtárvezető***150
hivatalvezető (dékáni, főigazgatói, rektori)****150
igazgató*****150
igazgatóhelyettes****100
igazgatóhelyettes (HM hivatal és
háttérintézmény vezető-helyettese)
****150
[55]
Munkakör megnevezéseFizetési osztályVezetői pótlék %-a
ABCDEFGHIJ
osztályvezető*****150
osztályvezető főorvos***150
MH főszakorvos**150
rendelőintézet-vezető főorvos***150
számítástechnikai (fő-)műszakvezető****150
számítástechnikai üzemeltetési és szervizvezető****150
tanszékvezető, lektorátus vezető****150
üzemvezető****150
vezető ápoló(-nő)***100
oktatási szervezeti egység vezető helyettese (egyetemnél) (besorolás "oktatói fokozat" szerint)100
dékánhelyettes (besorolás "oktatói fokozat" szerint)***200
2.Csoportvezető
alosztályvezető*****
csoportvezető********
fegyveres biztonsági őrparancsnok***100
(fő-)diszpécser******
főművezető-helyettes****
igazgatóhelyettes(1)*****
iroda, telep, étkezde, szálloda, üzlet, üdülő, lakóház, bolt, konyha, épület, lőtér gondnoka (vezetője)*******
laboratóriumvezető*******
művezető******
(al-)osztályvezető-helyettes****
részlegvezető*******
számítástechnikai főműszakvezető-helyettes****
számítástechnikai üzemeltetési és szerviz-
vezető-helyettes
****
szolgálatvezető*******
üzemvezető-helyettes****
3.Ügyintézők
belső ellenőr*****
előadó (szállítmányozási, számviteli,
vámügyi stb.)
***
energetikus*****
főelőadó (igazgatási, jogi, számviteli,
vámügyi stb.)
******
[56]
Munkakör megnevezéseFizetési osztályVezetői pótlék %-a
ABCDEFGHIJ
informatikus*****
jogtanácsos***
(kiemelt) felügyeleti főellenőr****
mérnök***
pénztáros***
szervező******
4.Ügyviteli
adminisztrátor***
észlelő-rajzoló***
forgalmi alkalmazott****
gépíró***
harcálláspont adatrögzítő****
harcálláspont diszpécser***
laboratórium-kezelő***
laboráns****
nyilvántartó***
(műszaki) rajzoló***
repüléstervező***
tájékoztató****
tervtáblakezelő****
ügykezelő***
5.Fizikai
anyagbeszerző****
állatgondozó***
betanított munkás**
büfévezető****
fegyveres biztonsági őr***
fegyveres biztonsági váltásparancsnok****
felszolgáló*
gépjárművezető***
házfelügyelő*
kisegítő*
segédmunkás*
szakács***
szakmunkás***
szállító-, rakodómunkás*
(fő-)technikus******
pincér***
portás****
raktáros****
takarító*
tűzoltó (gépkocsivezető)***
tűzoltó váltásparancsnok***
II.Egészségügyi munkakörök
1.Csoportvezető
egészségügyi szolgálatvezető***
főműtős***
gyógyszertárvezető-helyettes***
vezető asszisztens***
[57]
Munkakör megnevezéseFizetési osztályVezetői pótlék %-a
ABCDEFGHIJ
2.Szakalkalmazottak
adjunktus***
alorvos**
asszisztens***
ápoló(-nő)*****
beteghordó****
biofizikus***
biokémikus***
biológus***
boncmester***
dietetikus**
diplomás (fő-)ápoló***
egészségügyi kisegítő*
fogorvos***
főorvos***
gyógymasszőr******
gyógyszerész***
gyógytornász****
közegészségügyi felügyelő***
mentőápoló*****
műtősnő***
műtőssegéd***
orvos**
pszichológus***
segédápoló***
szakasszisztens***
szakápoló***
szakorvos***
szociális munkás****
szülésznő*****
vegyész***
III.Közoktatás munkakörei
1.Pedagógusok
logopédus****
nevelőtanár (kollégiumi nevelő)*******
szakoktató*********
tanár********
IV.Felsőoktatási munkakörök
1.Csoportvezető
szakcsoportvezető****
[58]
Munkakör megnevezéseFizetési osztályVezetői pótlék %-a
ABCDEFGHIJ
2.Szakalkalmazott
Oktatói munkakörök a Kjt. 79/B. §-a, valamint a 4. számú melléklete szerint.
nyelvtanár****
pszichológus***
szakoktató*****
testnevelő tanár****
gyakorlati oktató***
V.
VI.Kulturális munkakörök
1.Csoportvezető
könyvtárvezető*****
könyvtárvezető-helyettes*****
A)Közművelődési munkakörök
1.Szakalkalmazott
közművelődési szakember I.***
közművelődési szakember II.**
közművelődési szakember III.*
kulturális menedzser*****
népművelő*****
operatőr, videotechnikus*****
propagandista***
B)Közgyűjteményi munkakörök
a)Levéltári munkakörök
1.Szakalkalmazott
főlevéltáros***
(levéltári) kezelő**
(levéltári) fotós***
levéltári főrestaurátor*
(levéltári) könyvkötő***
levéltári restaurátor***
levéltáros**
segédlevéltáros***
b)Múzeumi munkakörök
1.Szakalkalmazott
adattáros****
dekoratőr*****
főmuzeológus***
főrestaurátor***
grafikus*******
[59]
Munkakör megnevezéseFizetési osztályVezetői pótlék %-a
ABCDEFGHIJ
kiállításrendező*******
látványtervező*******
muzeológus****
múzeumpedagógus*****
fotós*****
gyűjteménykezelő**
preparátor******
restaurátor******
segédmuzeológus****
segédrestaurátor*
tárlatvezető******
c)Könyvtári munkakörök
1.Szakalkalmazottak
főkönyvtáros***
könyvtáros******
levéltári könyvtárkezelő**
levéltári könyvtáros******
múzeumi könyvtáros******
C)
1.Szakalkalmazott
asszisztens*****
dramaturg****
énekkari tag*******
korrepetitor******
magánénekes******
művészeti titkár*****
népi zenekar vezető******
rendező****
színész******
szólista (énekes, hangszeres, táncos)******
tánckari tag*******
ügyelő*****
zenekari tag*******
VII.Újságírói munkakörök
1.Szakalkalmazott
fotóriporter******
szerkesztő****
(1) Önálló állománytáblával rendelkező katonai szervezeten belüli szerv (szervezeti egység) vezetőhelyettese.

2. számú melléklet a 25/1992. (XI. 25.) HM rendelethez

Munkakörök, amelyekben a korábban megállapított teljes munkaidő az Mt. 208. § (1) bekezdése alapján továbbra is heti harminchat óra

1. Csecsemőosztályok kondicionált részlegeiben csecsemőgondozói és gyermekápolói munkakör.

2. Fénymásoló trichloraethylénes eljárással.

3. Gyógytornász, gyógymasszőr, ha kizárólag munkakörének megfelelő feladatot végez.

4. Izótop- és vegyi laboratóriumban legalább napi 3 órát dolgozó vegyésztechnikus, laboráns, takarító.

5. Mélynyomó (csak abban az esetben, ha benzollal dolgozik).

6. Rendelőintézeti szakrendelést ellátó orvos.

7. Röntgen (ipari röntgen és egyéb) berendezéssel dolgozó, ha legalább napi 3 órán át sugárártalomnak kitett munkahelyen dolgozik.

8. Trichloraethylénnel zsírtalanító.

9. Trigépkezelő.

10. Vizsgázott fogász.

Lábjegyzetek:

[1] Utóbb a rendeletet a 3/1997. (I. 30.) HM rendelet módosította.

[2] A 25/1992. (XI. 25.) HM rendelet 1. § 1. bekezdése a 3/1997. (I. 30.) HM rendelet 1. § 1. bekezdésének megfelelően módosított szöveg

[3] A 25/1992. (XI. 25.) HM rendelet 1. számú melléklete a 3/1997. (I. 30.) HM rendelet Mellékletének megfelelően módosított szöveg

[4] A 25/1992. (XI. 25.) HM rendelet 1. § 2. bekezdésének felvezető szövege a 3/1997. (I. 30.) HM rendelet 1. § 2. bekezdésének megfelelően módosított szöveg

[5] Módosította a 11/2007. (V. 11.) HM rendelet 2. § (2) bekezdése. Hatályos 2007.05.19.

[6] A 25/1992. (XI. 25.) HM rendelet 1. § 2. bekezdés a) pontja a 3/1997. (I. 30.) HM rendelet 5. § 6. bekezdés b) pontjának megfelelően módosított szöveg

[7] Megállapította a 15/2001. (VI. 18.) HM rendelet 1. §. Hatályos 2001.06.21.

[8] Megállapította a 15/2001. (VI. 18.) HM rendelet 1. §. Hatályos 2001.06.21.

[9] Megállapította a 11/2007. (V. 11.) HM rendelet 1. §-a. Hatályos 2007.05.19.

[10] Módosította a 15/2001. (VI. 18.) HM rendelet 3. § (2) bekezdése. Hatályos 2001.06.21.

[11] Megállapította a 48/2002. (XI. 22.) HM rendelet 1. § (1) bekezdése. Hatályos 2002.11.25.

[12] Beiktatta a 38/2007. (IX. 21.) HM rendelet 1. § - a. Hatályos 2007.09.24.

[13] Beiktatta a 48/2002. (XI. 22.) HM rendelet 1. § (2) bekezdése. Hatályos 2002.11.25.

[14] A cím szövegét módosította a 38/2007. (IX. 21.) HM rendelet 2. § (1) bekezdése. Hatályos 2007.09.24.

[15] Megállapította a 38/2007. (IX. 21.) HM rendelet 2. § (2) bekezdése. Hatályos 2007.09.24.

[16] Módosította a 38/2002. (V. 24.) HM rendelet 4. § (2) bekezdése pontja. Hatályos 2002.05.27.

[17] Beiktatta a 38/2007. (IX. 21.) HM rendelet 3. § - a. Hatályos 2007.09.24.

[18] Módosította a 38/2002. (V. 24.) HM rendelet 4. § (2) bekezdése pontja. Hatályos 2002.05.27.

[19] Beiktatta a 38/2007. (IX. 21.) HM rendelet 4. § - a. Hatályos 2007.09.24.

[20] Megállapította a 17/2001. (VII. 20.) HM rendelet 2. §-a. Hatályos 2001.07.23.

[21] Hatályon kívül helyezte a 11/2004. (V. 7.) HM rendelet 2. § -a. Hatálytalan 2004.05.10.

[22] Megállapította a 17/2001. (VII. 20.) HM rendelet 3. §-a. Hatályos 2001.07.23.

[23] Megállapította a 17/2001. (VII. 20.) HM rendelet 3. §-a. Hatályos 2001.07.23.

[24] Megállapította a 17/2001. (VII. 20.) HM rendelet 3. §-a. Hatályos 2001.07.23.

[25] A 11. § (3) bekezdését a 15/1993. (XII. 29.) HM rendelet 1. §-a iktatta a szövegbe.

[26] Hatályon kívül helyezte a 27/2003. (VIII. 6.) HM rendelet 4. § (1) bekezdése. Hatálytalan 2003.08.09.

[27] Megállapította a 17/2001. (VII. 20.) HM rendelet 4. §-a. Hatályos 2001.07.23.

[28] A 25/1992. (XI. 25.) HM rendelet 15. §-a a 3/1997. (I. 30.) HM rendelet 2. §-ának megfelelően módosított szöveg

[29] Megállapította a 17/2001. (VII. 20.) HM rendelet 5. §-a. Hatályos 2001.07.23.

[30] Módosította a 11/2007. (V. 11.) HM rendelet 2. § (2) bekezdése. Hatályos 2007.05.19.

[31] A 17. §-t a 15/1993. (XII. 29.) HM rendelet 2. §-a hatályon kívül helyezte.

[32] A 25/1992. (XI. 25.) HM rendelet 18. §-át a 3/1997. (I. 30.) HM rendelet 5. § 6. bekezdés a) pontja hatályon kívül helyezte

[33] A 25/1992. (XI. 25.) HM rendelet 19. §-át a 3/1997. (I. 30.) HM rendelet 5. § 6. bekezdés a) pontja hatályon kívül helyezte

[34] A 25/1992. (XI. 25.) HM rendelet 20. §-a a 3/1997. (I. 30.) HM rendelet 5. § 5. bekezdésének megfelelően módosított szöveg

[35] A 25/1992. (XI. 25.) HM rendelet 23. § 1. bekezdése a 3/1997. (I. 30.) HM rendelet 5. § 6. bekezdés c) pontjának megfelelően módosított szöveg

[36] A 25/1992. (XI. 25.) HM rendelet 23. § 2. bekezdését a 3/1997. (I. 30.) HM rendelet 5. § 6. bekezdés c) pontja hatályon kívül helyezte

[37] 2000.01.01.-től a pótlékalap 14 600 forint az 1999. évi CXXV. törvény 73. § (1) bekezdésével megállapított 1992. évi XXXIII. törvény 69. § szerint.

[38] Beiktatta a 38/2002. (V. 24.) HM rendelet 1. § - a. Hatályos 2002.05.27.

[39] 2000.01.01.-től a pótlékalap 14 600 forint az 1999. évi CXXV. törvény 73. § (1) bekezdésével megállapított 1992. évi XXXIII. törvény 69. § szerint.

[40] Megállapította a 17/2001. (VII. 20.) HM rendelet 6. §-a. Hatályos 2001.07.23.

[41] Megállapította a 38/2002. (V. 24.) HM rendelet 2. § - a. Hatályos 2002.05.27.

[42] Hatályon kívül helyezte a 17/2001. (VII. 20.) HM rendelet 11. § (2) bekezdése. Hatálytalan 2001.07.23.

[43] Hatályon kívül helyezte a 17/2001. (VII. 20.) HM rendelet 11. § (2) bekezdése. Hatálytalan 2001.07.23.

[44] Megállapította a 27/2003. (VIII. 6.) HM rendelet 1. § -a. Hatályos 2003.08.09.

[45] Módosította a 27/2003. (VIII. 6.) HM rendelet 4. § (3) bekezdése. Hatályos 2003.08.09.

[46] Megállapította a 17/2001. (VII. 20.) HM rendelet 8. §-a. Hatályos 2001.07.23.

[47] Megállapította a 27/2003. (VIII. 6.) HM rendelet 2. § -a. Hatályos 2003.08.09.

[48] Megállapította a 36/2005. (IX. 27.) HM rendelet 1. § -a. Hatályos 2005.09.30.

[49] A 25/1992. (XI. 25.) HM rendelet 33. §-át a 3/1997. (I. 30.) HM rendelet 5. § 6. bekezdés a) pontja hatályon kívül helyezte

[50] A 25/1992. (XI. 25.) HM rendelet 34. §-át a 3/1997. (I. 30.) HM rendelet 5. § 6. bekezdés a) pontja hatályon kívül helyezte

[51] A 25/1992. (XI. 25.) HM rendelet 35. §-át a 3/1997. (I. 30.) HM rendelet 5. § 6. bekezdés a) pontja hatályon kívül helyezte

[52] Módosította a 118/2008. (V. 8.) Korm. rendelet 13. § 121. pontja. Hatályos 2008.05.16.

[53] Megállapította a 3/1997. (I. 30.) HM rendelet 4. § -a. Hatályos 1997.02.01.

[54] Módosította a 38/2007. (IX. 21.) HM rendelet 6. § (2) bekezdése a) pontja. Hatályos 2007.09.24.

[55] Módosította a 38/2007. (IX. 21.) HM rendelet 5. § (1)-(3) bekezdése. Hatályos 2007.09.24.

[56] Módosította a 27/2003. (VIII. 6.) HM rendelet 3. §-a. Hatályos 2004.01.01.

[57] Módosította a 38/2002. (V. 24.) HM rendelet 3. § -a. Hatályos 2002.05.27.

[58] Módosította a 38/2007. (IX. 21.) HM rendelet 5. § (4) bekezdése. Hatályos 2007.09.24.

[59] Módosította a 38/2002. (V. 24.) HM rendelet 3. § -a. Hatályos 2002.05.27.

Tartalomjegyzék