Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

2/1992. (I. 6.) Korm. rendelet

a Vízügyi Alapról

A Kormány a Vízügyről szóló 1964. évi IV. törvény 46. §-ában kapott felhatalmazás alapján, a 41. §-ban megjelölt feladatok végrehajtása érdekében a következőket rendeli el:

1. §

(1) A Vízügyi Alap (a továbbiakban: Alap) a vízgazdálkodási feladatok hatékony ellátását célzó, a pénzügyi források pótlását, kiegészítését szolgáló elkülönített állami pénzalap.

(2) Az Alappal a közlekedési, hírközlési és vízügyi miniszter (a továbbiakban: miniszter) jogosult rendelkezni.

(3) Az Alap pénzműveleteit a miniszter által megbízott - külön jogszabályban meghatározott körbe tartozó -pénzintézet végzi.

2. §

(1) Az Alap bevételi forrásai:

a) a 3. § (1) bekezdése szerinti vízkészlethasználati díjból és pótdíjból származó befizetések;

b) az Alapnak a tárgyévet megelőző évben fel nem használt része;

c) a természetes és jogi személy, továbbá a jogi személyiséggel nem rendelkező gazdálkodó szervezet által az Alap javára teljesített önkéntes befizetések;

d) az Alap betéti kamatai és az értékpapír műveletekből származó bevételei;

e) az alap kezelője által vagy megbízásából felvett hitel.

(2) Az Alap bevételei nem vonhatók el.

3. §

(1) A vízhasználó köteles az Alap javára a vízkészlethasználati díjat befizetni.[1]

(2) A díj mértékét a mellékletben előírt módon az ott meghatározott díjelemek figyelembevételével kell megállapítani.

(3) Ha az igénybe vett víz mennyisége a vízjogi engedélyben meghatározottat 10%-nál nagyobb mértékben meghaladja, a többletmennyiség után 200%-os pótdíjat kell fizetni.

4. §

Nem kell vízkészlethasználati díjat fizetni:

a) a vízjogi engedély szerinti víztartó rétegbe visszasajtolt bányászati és termálvízért;

b) a tűzi vízellátás és polgári védelmi készenléti célokat szolgáló és

c) az évi 500 m3-t meg nem haladó

d)[2] 1992. évben az öntözésre felhasznált

vízmennyiség után.

5. §

(1) Az igénybe vett vízmennyiséget - a (2) bekezdésben foglaltak kivételével - méréssel, mérés hiányában a kitermelés üzemideje, valamint a vízkivételi mű tartalékgépegységek nélküli 100%-os teljesítőképessége alapján kell megállapítani.

(2) A vízi erőműnél a ténylegesen igénybe vett vízmennyiséget a legnagyobb és a legkisebb üzemi vízszinthez tartozó vízmagasságok számtani középértéke szerinti víznyelés és az üzemidő alapulvételével kell meghatározni.

6. §

Ha a vízhasználó az általa kitermelt vizet más felhasználónak adja át, a vízkészlethasználati díjat az - átvevő felhasználásának jellegére figyelemmel - az átadónak kell az Alapba befizetnie.

7. §

A vízkészlethasználati díjat és pótdíjat az Alap javára:

a) a közüzemi víz-, csatorna- és fürdőszolgáltatást végzőknek a tárgyhónapot követő hónap 15. napjáig;

b) az egyéb vízhasználóknak - a d) pontban foglalt kivétellel - a negyedévet követő hónap 15. napjáig;

c) a kisfogyasztóknak és az idény jellegű vízhasználóknak a tárgyévet követő első hónap 15. napjáig;

d) a pótdíjakat az évente ténylegesen kitermelt vízmennyiség alapulvételével egyszer, a tárgyévet követő első hónap 15. napjáig

kell kiszámítani és befizetni.

8. §

(1) A vízkészlethasználati díj és pótdíj kiszámítását - a miniszter megbízásából - a területileg illetékes vízügyi hatóság a vízhasználó vízgazdálkodási és üzemi adatai alapján a helyszínen is ellenőrizheti.

(2) A díj befizetésének elmulasztása, alacsonyabb mértékű kiszámítása vagy a határidő utáni befizetése esetén - az Alap bevételeit kezelő szervezet értesítésére - a területileg illetékes vízügyi hatóság a vízhasználót államigazgatási eljárás keretében hozott határozattal kötelezi a megfelelő mértékű díj megfizetésére.

(3) A vízhasználót a befizetés elmulasztása esetén a teljes összeg, alacsonyabb mértékű befizetés esetén pedig a különbözet alapján a jegybanki kamattal megegyező késedelmi kamat megfizetésére is kötelezni kell.

9. §

(1) Az Alap bevételei:

a) a vízgazdálkodás közcélú feladatainak ellátására és fejlesztésére, ezen belül különösen

aa) a vízkészletek feltárására, vízrajzi tevékenység fejlesztésére, az ivóvízbázisok védelmére, a vízellátás biztonságának növelésére, a szükségvízellátást megalapozó és vízminőségi kárelhárítási, valamint nukleáris balesetek, egyéb haváriák következményeinek elhárítását szolgáló létesítményekre és eszközökre;

ab) a víztakarékosságot, az ivóvíz minőségű víz gazdaságosabb felhasználását, a víz minőségét javító és védő berendezésekre, technológiákra, illetve ezek fejlesztésére;

ac) a közcélú vízi létesítmények, ezen belül a vízi közművek (vízművek, belterületi és helyi jelentőségű vízrendezési művek, szennyvíz elhelyezés) megvalósítására, egyéb vízügyi alapfeladatok (fenntartás, üzemeltetés) ellátására, fejlesztésére, továbbá a vízkárok és más természeti behatások folytán a közcélú vízi létesítményekben keletkezett károsodások helyreállítására;

ad) az Alap működtetésével összefüggő kiadások fedezésére;

ae) a vízgazdálkodási tudományos kutatás és műszaki fejlesztés központi forrásainak kiegészítésére;

b) az Alap által felvett bankhitelek és kamatai törlesztésére

használhatók fel.

(2) Az Alap bevételeit az egyéb vízgazdálkodási célokat is szolgáló feladatokkal, állami pénzalapokkal, pénzeszközökkel összehangoltan kell felhasználni.

10. §

(1) Az Alapból a 9. §-ban meghatározott célokra

a) vissza nem térítendő;

b) kamatmentes visszatérítendő;

c) a mindenkori jegybanki alapkamattal azonos (a továbbiakban: kedvezményes) kamatozású visszatérítendő

támogatás nyújtható.

(2) Kamatmentes visszatérítendő támogatást a felhasználásra megállapított határidő elteltétől számított legfeljebb három éven belül, évenkénti részletekben kell visszafizetni. A kedvezményezett indokolt kérelmére a miniszter a visszatérítés határidejét egy évvel meghosszabbíthatja.

(3) A kedvezményes kamatozású visszatérítendő támogatás és kamatai összegét a felhasználás befejezésére megállapított határidő elteltétől számított legfeljebb három éven belül, negyedévenkénti részletekben kell visszafizetni.

11. §

(1) Az Alapból a támogatásra a Közlekedési, Hírközlési és Vízügyi Minisztérium - az érintett minisztériumokkal egyetértésben - hivatalos lapjában évente egy alkalommal pályázatot hirdet.

(2) A pályázati felhívás tartalmazza az adott időszakban rendelkezésre álló keretösszeget, a pályázatok kötelező tartalmi elemét, azok benyújtási és elbírálási rendjének részletes szabályait, továbbá egyéb, a pályázók számára lényeges információkat.

(3) A vízügyi igazgatóság (a továbbiakban: igazgatóság) a működési területről befolyt bevétel 30%-áig - legfeljebb azonban igazgatóságonként 30 M Ft-ig - a pályázat elbírálása során a felhasználásra javaslatot tehet.

12. §

(1) A pályázaton elnyert támogatás összegét - beruházás esetén a felhasználás pénzügyi ütemezésének megfelelő részletekben - a felhasználásra megkötött szerződés alapján és az abban meghatározott rendeltetéssel kell átutalni.

(2) A támogatás szerződés szerinti felhasználását a területileg illetékes igazgatóság ellenőrzi és a rendeltetésszerű vagy az attól eltérő felhasználásra vonatkozó megállapításait a kedvezményezettel közösen felvett jegyzőkönyvben rögzíti.

(3) Az igazgatóság a területén a támogatások időarányos felhasználásáról évenként, illetőleg a felhasználás befejezéséről az Országos Vízügyi Főigazgatóság (a továbbiakban: Főigazgatóság) útján a minisztert tájékoztatja.

13. §

(1) Ha a kedvezményezett a rendeltetésétől eltérően használja fel a támogatást, akkor azt meg kell vonni, és az összeget a folyósítás napjától kezdődően piaci hitelkamat terheli.

(2) A támogatás késedelmes visszafizetése esetén az ütemezés szerinti hátralék összegét - a jogszabályban meghatározott legmagasabb mértékű - késedelmi kamat terheli.

14. §

(1) Ez a rendelet a kihirdetése napján lép hatályba. Egyidejűleg a vízügyről szóló 1964. évi IV. törvény végrehajtásáról rendelkező 32/1964. (XII. 13.) Korm. rendelet 93/A. §-a, a közüzemi vízműből szolgáltatott ivóvízért, illetőleg a közüzemi csatornamű használatáért fizetendő díjakról szóló 2/1991. (I. 14.) KHVM rendelet 2. §-a, a vízkészlethasználati díjról szóló 3/1986. (IX. 24.) OVH-ÁH rendelkezéssel módosított, 1/1970. (XI. 18.) OVH-ÁH rendelkezés, az ipari vízfogyasztás rendjéről szóló 3/1970. (XII. 17.) OVH-ÁH rendelkezés, a Vízügyi Alapról szóló 14/1983. (V. É. 16.) OVH utasítással, valamint a 4/1991. (KHVÉ. 13.) KHVM utasítással módosított 5/1981. (V. É. 4.) OVH utasítás hatályát veszti.

(2) Az olyan vízhasználatnál, ahol e rendelet mellékletében megállapított szorzótényező alkalmazása a kiadott vízjogi engedély alapján nem határozható meg, a vízhasználó e rendelet hatálybalépésétől számított 30 napon belül köteles azt a vízügyi hatóságnak bejelenteni.

(3) A módosított vízjogi engedély jogerőre emelkedését követő hónap 15. napjáig az új besorolást és ennek megfelelően történő díjszámítást el kell végezni és a rendelet hatálybalépéséig számított díjkülönbözetet - késedelmi kamat felszámítása nélkül - 30 napon belül kell megfizetni.

(4) E rendelet alkalmazásában

a) vízhasználó: a vízi létesítmény vízjogi üzemeltetési engedélyében engedélyesként megjelölt természetes és jogi személy, jogi személyiséggel nem rendelkező gazdálkodó szervezet, egyéni vállalkozó;

b) vízi létesítmény: az a mű, műtárgy, berendezés, felszerelés vagy szerkezet, amelynek az a rendeltetése, hogy a víz lefolyási, áramlási viszonyait, mennyiségét vagy minőségét a víz hasznosítása céljából befolyásolja;

c) gyógyvíz: az olyan ásványvíz, amelynek bizonyítottan gyógyhatása van, és amelynek az Országos Gyógyfürdő és Fürdőügyi Főigazgatóság - a 63/1984. (XII. 19.) MT rendelet, valamint a 7/1986. (VII. 10.) EüM rendelet alapján - gyógyászati használatát engedélyezte;

d) termálvíz: minden olyan felszín alatti víz, amelynek kifolyó (térfelszínen mért) hőmérséklete a 30 °C meghaladja;

e) gyógyászati vízhasználat: a vizek gyógykezeléssel közvetlen összefüggő (gyógymedence feltöltéssel, gyógyvíz palackozással, speciális gyógykezelésekkel kapcsolatos) igénybevétele;

f) közcélú vízhasználat: a lakosság ivó- és háztartási, valamint a közintézmények ivó- és kommunális vízellátása, a gyógyvizeknek nem minősülő ásványvizek palackozása, a nem gyógyfürdő teljes, valamint a gyógyfürdők egyéb - a gyógykezeléssel közvetlenül összefüggésben nem álló - vízfelhasználása, továbbá a környezethigiénés (köztisztasági) és ökológiai célú vízhasználatok, beleértve a kötelezően előírt vízpótlást is;

g) gazdasági célú vízhasználat: az ipari, mezőgazdasági, kereskedelmi és egyéb gazdálkodási, szolgáltatási tevékenységgel összefüggő teljes vízhasználat, ezen belül:

ga) ivóvízhasználat: annál a tevékenységnél jelentkező vízhasználat, ahol a közegészségügyi előírások kötelezővé teszik az ivóvízminőség biztosítását;

gb) energetikai vízhasználat: villamos energia termeléséhez kapcsolódó felszíni víz igénybevétellel járó vízhasználat;

gc) vízi erőművi vízhasználat: vízi erőműveken keresztül bocsátott vízmennyiség;

gd) öntözési vízhasználat: a felszíni vizekből kizárólag öntözési célú vízkivétellel járó vízhasználat;

ge) halgazdasági vízhasználat: a felszíni vizekből kizárólag halászati célú vízkivétellel járó vízhasználat;

gf) egyéb vízhasználat: minden más, gazdálkodási tevékenységgel összefüggő vízhasználat;

h) hőhasznosítási vízhasználat: a termálvizek, illetve a 30 °C alacsonyabb hőmérsékletű vizek energetikai, hőenergetikai fűtési és melegvíz-ellátási célú hasznosítása;

i) bányászati vízhasználat: az ásványi nyersanyag termelő tevékenység során kiemelt víz hasznosítás nélküli elvezetése;

j) kisfogyasztó: a vízhasználó, ha éves átlagban 25 m3/nap mennyiségnél nem használ többet.

Dr. Antall József s. k.,

miniszterelnök

Melléklet a 2/1992. (I. 6.) Korm. rendelethez

A vízkészlethasználati díj összegét (D) a vízjogi engedély szerinti vízmennyiség, az alapjáradék és a körülmény-szorzók határozzák meg, melyek a következők:

Q - a számítás alapjául szolgáló időszakra vízjogilag engedélyezett vízmennyiség (m3)

g - a vízvagyon értékétől és a vízhasználattól függő szorzószám

A - vízkészlethasználati alapjáradék (Ft/m3)

m - az igénybe vett vízmennyiség meghatározásának módjától (mértségétől) függő szorzó

A vízkészlethasználati díj összege az adott időszakra: D = QxgxAxm (Ft), amelynek számértékei az alábbiak:

1. A rendelet szerinti vízhasználók vízhasználati alapdíja (A) 0,40 Ft/m

2. Az igénybe vett vízmennyiség meghatározásának módjától (mértségétől) függő szorzó (m) számértéke:

- a rendelet 7. §-ának (1) bekezdésében meghatározott folyamatos vízmérés esetén, továbbá a 7. § (3) bekezdésében érintett vízerőművek esetén - 1

- folyamatos vízmérés hiányában - 1,2

3. Az alapjáradékot módosító, a vízkészlet-kategóriáktól, a vízminőségi osztályoktól és a vízhasználat jellegétől függő szorzó (g).

a) Felszín alatti vizek:

A felszín alatti vizek osztályba sorolásánál az MSZ 10/433-1 szabványnak megfelelően:

I. osztályú vízkészletet a tisztítás nélkül hasznosítható,

II. osztályú vízkészletet a tisztítással ivóvízként hasznosítható,

III. minőségi osztályba tartozó vizeket pedig a tisztítási technológia hiányában ivóvízként nem hasznosítható vízkészletek jelentik.

b) Felszíni vizek:

A I-IV. sorszámmal jelölt vízkészlet-kategóriába tartozó felszíni vizek a következők:

I. kategória:

a II-IV. kategóriába nem sorolt felszíni vizek

II. kategória:

Bajóti

Bácsbokodi Kígyós

Bikol patak

Dongér

Duna: Ráckevei-Dunaág

Dunavölgyi és Kiskunsági főcsatornák teljes rendszere Ferenc csatorna

Fertő tó

Hansági-főcsatorna

Igali gravitációs főcsatorna

Jászsági főcsatorna és összes mellékágai

Lónyai csatorna vízrendszere

Marcal és mellékágai

Maros

Rinya

Tarna és mellékágai

Tisza: 420,0-403,5 fkm között

Tisza: 246,2 fkm-től az országhatárig

III. kategória:

Általér vízrendszere

Bácsbokodi Kígyós

Császárvíz

Duna: 1630-1586 fkm között

Duna: 1560,6 fkm és az országhatár közölt

Fekete-víz és vízrendszere

Fényes patak

Gerje, Perje főcsatornák

Gyáli 1. és 2. főcsatornák rendszere

Hármas-Körös

Nagy-ér

Sajó és mellékágai a Bódva torkolat felett

Sárközi I. főcsatorna

Sződ-Rákos patak

Tisza: az országhatártól az 518,2 fkm-ig

Zala és mellékágai

IV. kategória:

Balaton (maga a tó)

Balaton déli parti kisvízfolyások

Belfő csatorna

Benta patak

Berettyó és mellékágai

Conco patak

Cuhai Bakony-ér

Duna jobbparti kisvízfolyások 1560,6 fkm-től az országhatárig

Egyesült Tápió és mellékágai

Hármas-Körösbe csatlakozó összes csatorna és holtág

Hortobágyi főcsat. és mellékágai, összekötőcsatornák

Ikva

Ipoly és vízrendszere

Kapos és vízrendszere

Keleti főcsatorna és mellékágai, összekötőcsatornák

Kis-Rába

Körösök és mellékágai a Kettős- és Hármas-Körös torkolatáig

Kurca főcsatorna

Laskó patak

Milléri főcsatorna

Nyugati főcsatorna és mellékágai, összekötőcsatornák

Rába és mellékágai a Marcal kivételével

Rábca

Rákos patak, Budapest

Répce és mellékágai

Sártó- és Ökröstói főcsatorna

Séd-Nádor vízrendszer a Velencei-tó és a Sió között

Sió csatorna és mellékágai

Tisza: 518,2-420,0 fkm között

Velencei-ió

Zagyva-Galga vízrendszer a Tarna torkolata felett

Lábjegyzetek:

[1] Az Alap költségvetési számlaszámát, amelyre a befizetéseket teljesíteni kell, a Közlekedési, Hírközlési és Vízügyi Értesítő teszi közzé.

[2] Beiktatta a 95/1992. (VI. 12.) Korm. rendelet 1. §-a. Hatályos 1992.06.12.

Tartalomjegyzék