Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

53/1992. (III. 21.) Korm. rendelet

az egyes mozgáskorlátozott személyek közlekedésével kapcsolatos kedvezményekről

1. §

E rendelet alkalmazásában - a 16. § kivételével - mozgáskorlátozott az a súlyosan fogyatékos személy, aki az 1. számú mellékletben meghatározott mozgásszervi vagy egyéb betegsége miatt mozgásában tartósan, olyan mértékben korlátozott, hogy tömegközlekedési eszközt nem tud igénybe venni (a továbbiakban: mozgáskorlátozott személy).

2. §

(1) A mozgáskorlátozottságról az Országos Társadalombiztosítási Főigazgatóság Orvosszakértői Intézete (a továbbiakban: OTF OSZI) területileg illetékes bizottsága (a továbbiakban: bizottság) ad szakvéleményt. A szakvélemény a becsatolt orvosi igazolások alapján is kiadható. A mozgáskorlátozott vizsgálatának szükségességéről a bizottság dönt.

(2) A bizottság döntése ellen az OTFOSZI-nak címzett felülvéleményezési kérelmet lehet benyújtani az elsőfokú szakvéleményt adó bizottságnál. A kérelmet az OTF OSZI főigazgatója által kijelölt felülvéleményező bizottság bírálja el.

(3) A felülvéleményező bizottság munkájában véleményezési joggal a Mozgáskorlátozottak Egyesületeinek Országos Szövetsége (a továbbiakban: MEOSZ) megbízott képviselője részt vehet, azonban az orvosi vizsgálaton nem lehet jelen.

(4) Az első és másodfokú eljáró bizottság a 2. számú melléklet szerinti szakvéleményben rögzíti döntését, illetve "Újabb vizsgálat nem szükséges" bejegyzéssel jelzi, ha az egészségi állapotot véglegesnek tekinti. Elutasító döntés esetén a mozgáskorlátozott egy év eltelte után állapotrosszabbodás miatt újabb vizsgálatot kérhet.

I.

A mozgáskorlátozott személyek személygépkocsi-szerzésének támogatása

3. §

(1) A személygépkocsi rendszeres használatára rászorult mozgáskorlátozott személy az e rendeletben meghatározott feltételek fennállása esetén - kérelmére - támogatásban részesül, legfeljebb 2000 cm3 lökettérfogatú benzinüzemű, vagy legfeljebb 2500 cm3 lökettérfogatú dízel üzemű személygépkocsi kereskedelmi forgalomban történő vásárlásához, továbbá külföldről behozott személygépkocsi esetén a vám és az általános forgalmi adó (a továbbiakban: ÁFA) költség megtérítéséhez.

(2) Az (1) bekezdésben foglalt feltételek szerinti támogatásban részesül - kérelmére - az a vezetői engedéllyel nem rendelkező mozgáskorlátozott személy is, akinek személygépkocsival való szállítását a vele legalább egy éve közös háztartásban élő közeli hozzátartozója [Ptk. 685. § b) pont első fordulata], élettársa vagy szerződés alapján tartására köteles és legalább egy éve vele együttlakó személy vállalja (a továbbiakban: szállítást végző személy).

(3) Az (1), (2) bekezdés és a 17. § (12) bekezdése alapján akkor igényelhető támogatás, ha a mozgáskorlátozott, illetve a szállítását végző személy nem részesült a kérelem benyújtását megelőző öt éven belül mozgáskorlátozottságra tekintettel gépjárművásárlási támogatásban, illetve gépjárműbehozatali vámmentességben.

4. §

(1) A teljes szerzési támogatás mértéke a gépkocsi vételárának 60%-a vagy a vám és ÁFA együttes összege, azonban nem lehet több 240 000 Ft-nál.

(2) A számlával igazolt átalakítási költség mértékéig, de legfeljebb 30 000 Ft-ig átalakítási támogatásban részesíthető az a mozgáskorlátozott személy, aki személygépkocsiját az érvényes vezetői engedélye Különleges bejegyzések rovatában vagy a vezetői engedély mellékletét képező nyomtatványban feltüntetett - a 3. számú mellékletben szereplő Különleges bejegyzések valamelyikének megfelelő - kivitelűre átalakíttatja, vagy segédberendezéssel szerelteti fel, vagy ilyen gyári kivitelű gépkocsit vásárol.

(3) A (2) bekezdés szerinti átalakítási támogatás megilleti azt a nem mozgáskorlátozott személyt is, aki személygépkocsiját úgy alakíttatja át, hogy az a vele közös háztartásban élő mozgáskorlátozott közeli hozzátartozója [3. § (2) bekezdés] szállítására alkalmas legyen. Az átalakítás indokoltságát és annak szakszerű elvégzését, illetve a vásárolt gépkocsiban annak meglétét igazolni kell.

5. §

(1) A szerzési és az átalakítási támogatásban az a mozgáskorlátozott személy részesül, akinek a saját, valamint a vele közös háztartásban élő közeli hozzátartozóinak egy főre jutó, tárgyévet megelőző év havi átlagos nettó jövedelme a 17. § (11) bekezdésében meghatározott összeg kettő és félszeresét nem haladja meg. Egyedül élés, több vagy olyan gyermek eltartása, aki után magasabb összegű családi pótlék jár, továbbá két mozgáskorlátozott személy együttélése esetén támogatás adható annak is, akinek jövedelme ennél legfeljebb 25%-kal magasabb.

(2) A jövedelmet a lakbér megfizetésének támogatásáról szóló 97/1991. (VII. 23.) Korm. rendelet 1. számú mellékletének alapulvételével kell megállapítani.

(3) Gépkocsiszerzési, illetve, átalakítási támogatás ugyanazon személyre vonatkozóan ötévenként egy ízben adható.

6. §

A támogatás iránti kérelmet az éves keret elosztása érdekében a lakóhely szerint illetékes települési önkormányzat jegyzőjéhez (a továbbiakban: jegyző) minden év március 31-ig kell benyújtani. A kérelemhez mellékelni kell:

a) a kérelmező saját vezetői engedélyének vagy, ha ezzel nem rendelkezik gépjárművezetői alkalmasságát tanúsító OTF OSZI szakvéleménynek a másolatát;

b) a 3. § (2) bekezdés szerint a szállítást végző személy vezetői engedélyének másolatát és nyilatkozatát arról, hogy a gépjármű vezetését, a mozgáskorlátozott személy rendszeres szállítását vállalja, valamint, hogy nem tart üzemben saját tulajdonát képező olyan személygépkocsit, amelyet 5 éven belül mozgáskorlátozottságra tekintettel támogatással vásárolt vagy vámmentesen vámkezeltetett;

c) a mozgáskorlátozott személy nyilatkozatát, hogy a kérelem benyújtását megelőző 5 éven belül mozgáskorlátozottságára tekintettel nem részesült gépjárművásárlási támogatásban, illetve gépjárműbehozatali vámmentességben;

d) a 91/1991. (VII. 18.) Korm. rendelet, illetve az e rendelet 2. számú melléklete alapján kiadott, a rászorultságot megállapító szakvéleményt, ha a kérelmező ezzel már rendelkezik;

e) az 5. § (1) bekezdése szerinti jövedelemigazolást.

7. §

(1) Ha a jegyző a 6. § szerint csatolt mellékletek és más bizonyítékok alapján a kérelmet indokoltnak találja, de a 6. § d) pontja szerinti szakvéleménnyel a kérelmező nem rendelkezik, írásban felkéri a 2. § (1) bekezdés szerinti bizottságot a mozgáskorlátozottság tényét vagy annak hiányát, illetve gépjárművezetői alkalmasságot tanúsító szakvélemény kiállítására.

(2) A jegyző határozatban állapítja meg a gépkocsiszerzésre, illetve átalakítási támogatásra való jogosultságot. A határozat indokolásában a (4) bekezdés a)-c) pontjaiban foglaltakra külön ki kell térni.

(3) A jogerős határozat egy példányát április 30-ig felterjeszti a megyei (fővárosi) tisztifőorvoshoz (a továbbiakban: megyei tisztifőorvos). A megyei tisztifőorvos az általa létrehozott bizottság véleményének figyelembevételével dönt a kielégítés sorrendjéről. A bizottság tagja a Mozgáskorlátozottak Egyesületeinek Országos Szövetsége (a továbbiakban: MEOSZ) területileg illetékes szervezetének képviselője.

(4) A megyei tisztifőorvos a kielégítés sorrendjénél az alábbi szempontok szerint mérlegel:

a) a mozgáskorlátozottság jellege, súlyossága;

b) a személygépkocsi-használat jellege (hivatásszerű tevékenység végzése, oktatásban, gyógykezelésen történő részvétel stb.);

c) szociális helyzet.

8. §

(1) Azt a mozgáskorlátozott személyt, akinek szerzési, illetve átalakítási támogatásra való jogosultságát a jegyző megállapította, de igénye a tárgyévben nem elégíthető ki, annak nyilvántartásba vételéről és a kielégítés várható időpontjáról a megyei tisztifőorvos értesíti.

(2) A 6. §-ban és a 7. § (3) bekezdésében foglalt határidők után beérkezett igényeket is érdemben el kell bírálni, és nyilvántartásba vételükről, besorolásukról, valamint a keretek függvényében kielégítésükről gondoskodni kell.

(3) Az évente kiadható személygépkocsi szerzési, illetve átalakítási támogatások keretszámát a népjóléti miniszter a MEOSZ-szal egyetértésben határozza meg a tárgyév február 15-éig.

(4) A tárgyévben a támogatásra szolgáló pénzeszközök előző évi Pénzügyminisztérium által jóváhagyott maradványából - ha törvény másként nem rendelkezik - a Népjóléti Minisztérium pótkeretet képez és oszt el.

9. §

(1) A megyei tisztifőorvos a keretszámon belüli kielégítés sorrendjéről május 31-ig értesíti a vásárlási, illetve átalakítási támogatásban - döntése alapján - részesülő mozgáskorlátozott személyt és a Népjóléti Minisztériumot a támogatás folyósítása céljából. A megyei tisztifőorvos a mozgáskorlátozott személy részére utalványt állít ki, aki az utalvány birtokában kereskedelmi forgalomban gépkocsit vásárolhat, illetve megrendelheti a gépkocsi átalakítását.

(2) A pótkeretből [8. § (4) bekezdés] a kielégítés folyamatosan történik.

(3) A névre szóló utalvány feljogosítja a bemutatót a számlával igazolt vételár 60%-ának, maximum 240 000 Ft személygépkocsi szerzési támogatásnak, illetve maximum 30 000 Ft átalakítási támogatásnak a visszaigénylésére. Az utalvány más célra fel nem használható, három hónapig érvényes. Érvénytartama kivételesen indokolt esetben a kiállító által egy alkalommal meghosszabbítható. A lejárt és fel nem használt utalvány tulajdonosa helyett a megyei tisztifőorvos új kedvezményezettet jelöl ki.

(4) Az erre feljogosított kereskedő vagy átalakítást végző köteles az utalványt a vételárba, az átalakítás költségébe beszámítani. Az utalványt a Népjóléti Minisztériumhoz kell benyújtani a támogatás kiegyenlítése céljából, mellékelni kell a kereskedő, illetve az átalakítást végző által kiállított számla egy példányát. A vásárláshoz felhasznált utalvány legfeljebb érvényességének lejártát követő 15 napon belül nyújtható be a Népjóléti Minisztériumba. A Népjóléti Minisztérium az utalvány ellenértékét 15 napon belül egyenlíti ki.

(5) A vám- és ÁFA-költségek megtérítése esetén a támogatás összegét a 7. § (2) bekezdése szerinti határozat alapulvételével a benyújtott utalvány és a vámokmányok alapján a Népjóléti Minisztérium egyenlíti ki a mozgáskorlátozott személynek, a (3) bekezdés szerinti határidőben.

10. §

A Népjóléti Minisztérium a kifizetett támogatásokról rendszeresen tájékoztatást ad a MEOSZ Központnak.

II.

A mozgáskorlátozott személyek közlekedési támogatása

11. §

(1) A mozgáskorlátozott személy - kérelmére - pénzbeli támogatásban részesül közlekedési többletköltségeinek részleges megtérítéséhez.

(2) Közlekedési támogatásban az a mozgáskorlátozott személy részesül, akinek a saját, valamint a vele közös háztartásban élő közeli hozzátartozóinak egy főre cső átlagos havi nettó jövedelme az 5. § (1) bekezdésében meghatározott összeget nem haladja meg.

12. §

(1) A közlekedési támogatás összege évi 12 000 Ft.

(2) A tárgyévi támogatást - a kérelem benyújtási időpontjától függetlenül - a (3) bekezdésben foglalt kivétellel teljes összegben kell kifizetni.

(3) Amennyiben a mozgáskorlátozottság ténye év közben következett be, a tárgyévi támogatást a mozgáskorlátozottság tényét igazoló orvosi szakvéleményben rögzített időpontot (2. számú melléklet 7. pont) követő hónap első napjától időarányosan kell megállapítani.

13. §

(1)[1] A támogatás iránti kérelmet - a 12. § (3) bekezdésében szabályozott esetek kivételével - évente, február 15-ig a jegyzőhöz kell benyújtani. A kérelemhez mellékelni kell:

a) az 5. § (1) bekezdése szerinti jövedelemigazolást;

b) a 6. § d) pontja szerinti szakvéleményt, ha a kérelmező ezzel már rendelkezik.

(2) Ha a jegyző az (1) bekezdés a) pontja alapján a kérelmet indokoltnak találja, de a 6. § d) pontja szerinti szakvéleménnyel a kérelmező nem rendelkezik, írásban felkéri a 2. § (1) bekezdése szerinti bizottságot a mozgáskorlátozottság tényét vagy hiányát tanúsító szakvélemény kiadására.

(3)[2] A jegyző az (1) bekezdés szerinti kérelemről minden év február 15-e és április 30-a között határozattal dönt, és gondoskodik a megállapított közlekedési támogatás folyósításáról.

(4) A kifizetett támogatások visszaigénylése céljából a jegyző azok összegéről - a jogosultak személyi adatainak feltüntetése nélkül - írásban folyamatosan értesíti a Megyei Területi Államháztartási és Közigazgatási Információs Szolgálatot (a továbbiakban: TÁKISZ), amely megállapodás szerint időközönként ezek összesített adatairól tájékoztatja a megyei Adó- és Pénzügyi Ellenőrzési Hivatalt (a továbbiakban: APEH).

(5) Az APEH 30 napon belül köteles a folyósított támogatások ellenértékét az önkormányzat részére átutalni. A teljesített átutalásokat az APEH-nek a Népjóléti Minisztérium megállapodás szerinti időközönként megtéríti.

III.

A mozgáskorlátozott személyek gépjárművei kötelező felelősségbiztosításának támogatása

14. §

(1) Az a mozgáskorlátozott személy, aki legfeljebb 2000 cm3 lökettérfogatú benzinüzemű, vagy legfeljebb 2500 cm3 lökettérfogatú dízel üzemű személygépkocsi tulajdonosa vagy üzembentartója - kérelmére - gépjármű felelősségbiztosítási támogatásban részesül. A támogatás személyenként legfeljebb egy személygépkocsira (járműre) igényelhető. Mértéke legfeljebb a 850 cm3 lökettérfogatot meg nem haladó személygépkocsi után fizetendő biztosítási díjjal egyenlő.

(2) Az (1) bekezdés szerinti támogatásban részesül - kérelmére - az a saját gépkocsival rendelkező személy is, aki a vele legalább egy éve közös háztartásban élő mozgáskorlátozott hozzátartozója [3. § (2) bekezdés] szállítására azt írásbeli nyilatkozata szerint rendszeresen használja.

(3) Gépjármű felelősségbiztosítási támogatásban az a személy részesül, akinek a saját, valamint a vele közös háztartásban élő közeli hozzátartozóinak egy főre eső havi átlagos nettó jövedelme az 5. § (1) bekezdésében meghatározott összeget nem haladja meg.

15. §

(1) A támogatás iránti kérelmet a jegyzőhöz kell benyújtani. A kérelemhez mellékelni kell:

a) a kérelmező arra vonatkozó írásbeli nyilatkozatát, hogy milyen típusú, rendszámú, alvázszámú, motorszámú személygépjárművel rendelkezik,

b) az 5. § (1) bekezdése szerinti jövedelemigazolást,

c) a 6. § d) pontja szerinti szakvéleményt, ha a kérelmező ezzel már rendelkezik,

d) a kérelmező gépjárművezetői engedélyének másolatát, ennek hiányában a 3. § (2) bekezdése szerinti hozzátartozói nyilatkozatot.

(2) Ha a jegyző a (1) bekezdés a) és b) pontja alapján a kérelmet indokoltnak találja, de a 6. § d) pontja szerinti szakvéleménnyel a kérelmező nem rendelkezik, írásban felkéri a 2. § (1) bekezdése szerinti bizottságot a mozgáskorlátozottság tényét vagy hiányát tanúsító szakvélemény kiadására.

(3) A támogatásra való jogosultságot a jegyző a kérelem benyújtási időpontjától függetlenül - a 12. § (3) bekezdésében foglalt kivétellel - a tárgyév első napjától a következő év március 31-ig terjedő időszakra külön határozatban állapítja meg.

(4) A biztosító a határozaton kívül más okiratot, igazolást, kérelmet a mozgáskorlátozott személytől nem kérhet. A határozatban megállapított támogatással csökkentett biztosítási díjat a mozgáskorlátozott fizeti be a biztosítónak. A támogatást a biztosító és a Népjóléti Minisztérium számolja el egymással.

IV.

A mozgáskorlátozott személyek közlekedését elősegítő egyéb kedvezmények

16. §

(1) A közúti közlekedés szabályairól szóló, többször módosított 1/1975. (II. 5.) KPM-BM együttes rendelet (KRESZ) 51/A. §-ában meghatározott engedélyt annak a személynek kell kiadni, aki az 1. számú mellékletben meghatározott mozgásszervi vagy egyéb megbetegedése miatt mozgásában tartósan, olyan mértékben korlátozott, hogy tömegközlekedési eszközt nem, vagy csak nagy nehézségek árán tud igénybe venni, illetve jelentős távolságra gyalogolni nem képes.

(2) A mozgáskorlátozottság tényét a 2. § (1) bekezdés szerinti bizottság a 2. számú melléklet szerinti szakvélemény kiadásával igazolja.

(3) A jegyző a mozgáskorlátozott részére a 4. számú melléklet szerinti sorszámozott engedélyt adja ki, függetlenül attól, hogy a mozgáskorlátozott személy rendelkezik-e személygépkocsival vagy sem. Az engedély érvényessége a kiadás, illetve az érvényesítés időpontjától számított három év.

(4) A jegyző a 7. § (2), 13. § (3), illetve a 15. § (3) bekezdésében foglalt bármely határozat meghozatalával egyidejűleg, vagy attól függetlenül az (1) bekezdésben meghatározott engedélyt kiadja. Az engedély kiadásánál a kérelmező jövedelmi és vagyoni helyzetét vizsgálni nem kell.

(5) A parkolási engedély érvényességét a mozgáskorlátozott személy kérelmére a 2. számú melléklet szerinti érvényes orvosi szakértői vélemény és a személyi igazolvány bemutatása esetén meg kell hosszabbítani.

V.

Átmeneti, záró és értelmező rendelkezések

17. §

(1) Ez a rendelet a kihirdetését követő 8. napon lép hatályba, rendelkezéseit a folyamatban lévő ügyekre is alkalmazni kell. A rendelet hatálybalépésével egyidejűleg az egyes mozgáskorlátozott személyek közlekedésével kapcsolatos átmeneti kedvezményekről szóló 91/1991. (VII. 18.) Korm. rendelet hatályát veszti.

(2) A rendelet 6. §-ában, 7. § (3), 9. § (1) bekezdésében foglalt határidők helyett 1992. évben a rendelet hatálybalépését követő 60. nap tekintendő a határidő utolsó napjának.

(3) 1992. évben 1500 db személygépkocsi-szerzési, illetve 1000 db átalakítási támogatás adható ki.

(4) Ha a 91/1991. (VII. 18.) Korm. rendelet 2. számú melléklete alapján kiadott orvosi szakvéleménnyel rendelkező mozgáskorlátozott állapotát a szakvélemény véglegesnek minősítette, újabb vizsgálatra kötelezni nem lehet. Ha a szakvéleményen ilyen megjegyzés nem szerepel, úgy a vizsgálatot 5 év elteltével lehet megismételni. Állapotrosszabbodás esetén a vizsgálatot a mozgássérült kérelmére az előző vizsgálatot követő egy év után meg kell ismételni.

(5) A 91/1991. (VII. 18.) Korm. rendelet alapján az e rendelet hatálybalépését megelőzően 1992. évre a megállapított közlekedési támogatás és a jelen jogszabály 12. §-ában foglalt támogatás összege közötti különbözetet külön kérelem nélkül a jogosult részére ki kell fizetni.

(6) Az e rendelet hatálybalépése előtt 1992. évre befizetett gépjármű-felelősségbiztosítási díjnak a 14. § (1) bekezdésében meghatározott mértékét a 15. § (3) bekezdés szerinti határozat alapján a szerződést kötő biztosító készpénzben visszatéríti a mozgáskorlátozott személynek.

(7) Az e rendelet hatálybalépését megelőzően kiadott parkolási engedélyek érvényességi idejük lejártáig felhasználhatók.

(8) Az e rendelet szerinti kedvezmények a magánszemélyek jövedelemadójáról szóló 1991. évi XC. törvény 7. § (1) bekezdés 1. pontjában szereplő szociális támogatásnak minősülnek.

(9) A 6/1986. (VIII. 10.) EüM rendelet alapján az egészségügyi rehabilitációs keretből vásárlási engedéllyel mozgáskorlátozott személy által újként vásárolt gépkocsik forgalmi engedélyébe bejegyzett elidegenítési korlátozás érvénye e rendelet hatálybalépésekor megszűnik. A bejegyzést a gépkocsi tulajdonosának kérelmére a rendőrhatóság érvényteleníti.

(10) Az 5. § (1) bekezdésénél egyedülélőnek kell tekinteni a gyermekét egyedül nevelő szülőt (nevelőt) is.

(11) Az 5. § (1) bekezdése szerinti összeg a tárgyév január 1-jén hatályos öregségi nyugdíj legkisebb összegével egyenlő.

(12) Az egészségügyi, oktatási és szociális intézményben élő mozgáskorlátozott személy e rendelet vonatkozásában közös háztartásban élőnek tekintendő, ha a rendszeres közlekedését (hazaszállítását) az intézmény igazgatója igazolja. Rendszeres hazaszállításnak a legalább havi 1 alkalom minősül.

Az 1991. évre visszamenőleges hatályú közlekedési és felelősségbiztosítási támogatás

18. §

(1) Az a mozgáskorlátozott személy, aki 1991-ben önhibáján kívül azért nem részesült közlekedési, illetve felelősségbiztosítási támogatásban, mert az orvosszakértői vélemény iránt benyújtott kérelme ellenére a vizsgálatot nem végezték el - kérelmére - 1991. évre vonatkozóan a 91/1991. (VII. 18.) Korm. rendelet szerinti közlekedési, illetve felelősségbiztosítási támogatásban részesíthető, ha e támogatásokra 1991-ben jogosult lett volna.

(2) A kérelmet 1992. június 30-ig a jegyzőhöz kell benyújtani és mellékelni kell a 91/1991. (VII. 18.) Korm. rendelet 3. § b) pont szerinti eseti bizottság igazolását, hogy a mozgáskorlátozott személy szakvélemény iránti kérelmet előterjesztett, de a vizsgálatot nem végezték el.

(3) Az (1) bekezdés szerinti támogatásokra való jogosultságról a jegyző határozatot hoz.

(4) Az (1) bekezdés szerinti közlekedési támogatást a jegyző készpénzben fizeti ki a mozgáskorlátozott személynek. A támogatás visszaigénylése a 13. § (4)-(5) bekezdése szerint történik.

(5) Az (1) bekezdés szerinti felelősségbiztosítási támogatást a biztosító készpénzben visszatéríti a mozgáskorlátozott személynek. A támogatást a biztosító és a Népjóléti Minisztérium számolja el egymással.

Dr. Antall József s. k.,

miniszterelnök

1. számú melléklet az 53/1992. (III. 21.) Korm. rendelethez

1. Mozgásszervek megbetegedései, fejlődési rendellenességei, hiányállapotai:

1.1. Olyan megbetegedések, állapotok (pl.: a felső végtag hiánya, csonkoltsága, prothesis használatával is, a két alsó végtag bokaízület feletti, vagy egyik lábszár középső harmad feletti csonkoltsága, egy vagy több végtag nagyízületi merevséggel járó elváltozásai), amelyek miatt a mozgáskorlátozott személy tartós járásra, állásra, fogódzkodásra, kapaszkodásra nem képes.

1.2. Nagy deformitással és merevséggel járó M. Bechterew, combcsontfej-elhalás (ha az okozott mozgáskorlátozottság nagyfokú).

1.3. A bármely alsó végtag(ok) nagycsontjainak álízülete, járógép használatával is.

1.4. A bármely alsó végtag(ok) csontjainak vagy a csigolyáknak olyan elváltozásai, amelyek spontán törés vagy súlyos idegrendszeri sérülés (bénulás) közvetlen veszélyével járnak.

1.5. Primer chronicus polyarthritis a végtagízületekben nagyfokú deformitással, következményes merevséggel.

2. Egyéb betegségek:

2.1. Elzáródást okozó (obliteráló) érbetegségek (pl.: arteriosclerosis obliterans III-IV. stádium, többszörös torpid ulcus crurissal járó postthromboticus syndroma).

2.2. Haemophylia ízületi merevséggel.

2.3. Gyógyszerrel nem befolyásolható veseelégtelenség.

2.4. A központi vagy peripheriás idegrendszernek az egyik alsó végtagra terjedő plégiája, vagy több végtagra terjedő súlyos parezise, illetőleg plégiája (pl.: status post apoplexiam seu thrombosis cerebri, Heine Medin-, Little-kór, gerincsérülés következménye).

2.5. Előrehaladott deformatív rendszerbetegségek (pl.: sclerosis multiplex, distrophia musculorum progressiva, amyotrophiás leteralsclerosis).

2. számú melléklet az 53/1992. (III. 21.) Korm. rendelethez

3. számú melléklet az 53/1992. (III. 21.) Korm. rendelethez

A vezetői engedélybe vagy a vezetői engedély mellékletét képező nyomtatványba bejegyzett, a külön támogatásra jogosító vezetési feltételek

1. Automata sebességváltós gépkocsit vezethet.

2. Automata tengelykapcsolós vagy azt helyettesítő, kézzel működtethető segédberendezéssel ellátott gépkocsit vezethet.

3. Kézzel működtethető, kombinált fék-gáz tengelykapcsolós segédberendezéssel ellátott gépkocsit vezethet.

4. Kézzel is működtethető tengelykapcsolóval ellátott gépkocsit vezethet.

5. Szervokormánnyal (rásegítővel) ellátott gépkocsit vezethet.

Megjegyzés: E rendelet hatálybalépését követően a 4. és 5. pont szerinti vezetési feltételek a vezetői engedélybe vagy a vezetői engedély mellékletét képező nyomtatványba nem jegyezhetők be.

4. számú melléklet az 53/1992. (III. 21.) Korm. rendelethez

Az engedély anyaga: karton, mérete: 76 x 115 mm. Mindkét oldalon nyomtatva, nyomdai sorszámozással.

Lábjegyzetek:

[1] Megállapította a 177/1992. (XII. 30.) Korm. rendelet 1. § (1) bekezdése. Hatályos 1993.01.01.

[2] Megállapította a 177/1992. (XII. 30.) Korm. rendelet 1. § (2) bekezdése. Hatályos 1993.01.01.

Tartalomjegyzék