Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

5/1992. (III. 18.) PM rendelet

az 1992. január 1-jei rendező egyszerűsített mérleg készítéséről

A számvitelről szóló 1991. évi XVIII. törvény (a továbbiakban: Tv.) 93. § (1) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján a következőket rendelem:

A rendelet hatálya

1. §

(1) E rendelet szerinti rendező egyszerűsített mérleget köteles készíteni az a Tv. 2. §-a (2) bekezdésének a) pontja szerinti vállalkozó, amely (aki) 1991. évben egyszeres könyvvitelt vezetett és vagyonkimutatást készített.

(2) Az a vállalkozó, amely (aki) 1992. január 1-jétől az egyszeres könyvvitelről a kettős könyvvitelre köteles áttérni vagy saját döntése alapján tér át, az az (1) bekezdés szerinti rendező egyszerűsített mérleg alapján köteles a Tv. 81. §-a (2) bekezdése szerinti nyitó mérleget elkészíteni. A TV. 9. §-a alá tartozó vállalkozó 1992. január 1-jétől az egyszeres könyvvitelről a kettős könyvvitelre az esetben köteles áttérni, ha 1990. és 1991. évi éves tényleges nettó árbevétele az 50 millió Ft-os értékhatárt meghaladta.

(3) Az a TV. 9. §-a szerinti vállalkozó, amely (aki) - az 1990., 1991. éves tényleges nettó árbevétel adatai alapján, a Tv. 12-13. §-aiban foglaltak figyelembevételével -1992. január 1-jétől a kettős könyvvitelről, az egyszerűsített kettős könyvvitelről az egyszeres könyvvitelre tér át, az a 6/1992. (III. 18.) PM rendelet szerinti rendező mérleg alapján köteles a Tv. 81. §-a (1) bekezdése szerinti nyitó egyszerűsített mérleget elkészíteni.

(4) A TV. 9. §-a szerinti vállalkozó közül azok, akik 1991. évben a magánszemélyek jövedelemadójáról szóló 1989. évi XLV. törvény hatálya alá tartoztak, és könyveiket e törvény előírásai alapján vezették, tehát vagyonkimutatást vagy mérleget nem készítettek, továbbá az ügyvédi irodák nyitó egyszerűsített mérlegüket az 1991. december 31-i fordulónapra vonatkozó és az 5. §-ban meghatározott könyv szerinti és leltári adataik alapján kötelesek úgy elkészíteni, hogy az megfeleljen a Tv.-ben meghatározott követelményeknek.

Általános rendelkezések

2. §

(1) A rendező és a nyitó egyszerűsített mérleget a Tv. 4. számú melléklete szerinti részletezésben kell elkészíteni.

(2) A rendező egyszerűsített mérleg a következő oszlopokból áll:

a) tételszám (a TV. 4. számú mellékletének megfelelően),

b) tétel megnevezése (a Tv. 4. számú mellékletének megfelelően),

c) 1992. január 1-jei nyitó érték.

3. §

(1) A rendező és a nyitó egyszerűsített mérleg egyes soraiban a Tv.-ben előírt tartalommal kell megjeleníteni a tételeket.

(2) Az 1991. december 31-i vagyonkimutatásban, illetve a könyvekben és a leltárban kimutatott eszközök és források a Tv. alapján nem értékelhetők át.

Rendező egyszerűsített mérleg

4. §

(1) Az 1991. évi záró vagyonkimutatás adatainak rendezését a melléklet tartalmazza.

(2) A rendező egyszerűsített mérleg elkészítése során:

a) A 2000 Ft alatti egyedi beszerzési értékű, használt fogyóeszközöket - melyek beszerzési értékét 1991. december 31-ig költségként elszámolták - a rendező egyszerűsített mérlegben értékben nem lehet kimutatni.

b) Nem lehet kimutatni a rendező egyszerűsített mérlegben értékben az 1989. január 1-je előtt beszerzett és költségként elszámolt 2000 Ft feletti egyedi beszerzési értékű, használt fogyóeszközöket.

c) Az előző két bekezdés alá nem tartozó, kifizetett és az 1991. december 31-i leltárban szereplő új vagy használt fogyóeszközöket - egyedi beszerzési értéküktől függetlenül - minősíteni kell.

ca) Azon fogyóeszközöket, melyek beszerzésükkor tartós (egy éven túli) használatúnak minősülnek, a tárgyi eszközök közé kell átsorolni, függetlenül attól, hogy várható használati idejük 1991. december 31-ét követően az egy évet meghaladja-e vagy sem.

A tárgyi eszköznek minősülő fogyóeszközök közül azokat, amelyeket még nem vettek használatba a tárgyi eszközök között beruházásként, a használtakat pedig már aktivált tárgyi eszközként kell a rendező egyszerűsített mérlegben szerepeltetni. A tárgyi eszköznek minősített fogyóeszközöket 50%-os beszerzési értéken (a vagyonkimutatás szerinti értékkel azonosan) kell a rendező egyszerűsített mérlegben kimutatni.

A tárgyi eszközök kiegészítő nyilvántartásában nyitó tételként mind a beruházásokat, mind a tárgyi eszközöket 100%-os beszerzési értéken (bruttó érték) kell nyilvántartásba venni, a már költségként elszámolt összeget (a beszerzési ár 50%-át) mint elszámolt értékcsökkenést kell a nyilvántartásban szerepeltetni.

A tárgyi eszközök közé sorolt azon fogyóeszközöket, melyekkel kapcsolatban a vállalkozás a Tv. 46. § (4) bekezdésében biztosított költségelszámolási lehetőséggel kíván élni (20 ezer forint egyedi beszerzési, előállítási érték alatti tárgyi eszközök) szintén szerepeltetni kell a rendező egyszerűsített mérlegben a beruházások, illetve a tárgyi eszközök között, egy összegű költségelszámolásukra csak 1992. évben, illetve használatba vételükkor kerülhet sor.

cb) A 2000 Ft alatti egyedi beszerzési értékű új fogyóeszközöket, illetve a 2000 Ft feletti egyedi beszerzési értékű fogyóeszközök közül azokat, amelyek beszerzéskor tartós (egy éven túli) használatúnak nem minősülnek, és amelyek ellenértékét kifizették, továbbá, amelyek az 1991. december 31-i leltárban szerepelnek, a készletek között kell beszerzési (új), illetve 50%-os beszerzési (használt) értéken a rendező egyszerűsített mérlegben kimutatni. Ezen fogyóeszközök értékét 1992. évben, illetve használatba vételükkor lehet költségként elszámolni.

d) Az 1991. december 31-i záró vagyonkimutatásban szereplő állóeszközöket a tárgyi eszközök közé kell átsorolni, és ennek megfelelően kell a rendező egyszerűsített mérlegben kimutatni (nettó értéken). A tárgyi eszköznek minősített állóeszközöket a tárgyi eszközök kiegészítő nyilvántartásában nyitó tételként 100%-os beszerzési-előállítási értéken (bruttó érték) kell nyilvántartásba venni, és az 1991. december 31-ig elszámolt amortizációt, mint elszámolt értékcsökkenést kell a nyilvántartásban szerepeltetni.

e) Az 1991. évi záró vagyonkimutatásban szereplő szellemi termékeket, bérleti jogokat a rendező egyszerűsített mérlegben az immateriális javak között kell kimutatni.

f) A rendező egyszerűsített mérlegben tőketartalékot (C/II. mérlegsor) és céltartalékot (D mérlegsor) nem lehet kimutatni.

g) Tartalékként (C/III. mérlegsor) a rendező egyszerűsített mérlegben az eszközök (A+B mérlegsorok) és a források (C/I., II.+D+E mérlegsorok) értékének különbözetét kell kimutatni.

Nyitó egyszerűsített mérleg

5. §

(1) Azon egyéni vállalkozóknak, akik 1991. évben a magánszemélyek jövedelemadójáról szóló 1989. évi XLV. törvény hatálya alá tartoztak és könyveiket e törvény előírásai alapján vezették, továbbá az ügyvédi irodáknak - amennyiben 1992. évben a számviteli törvény alapján egyszerűsített mérleg készítésére kötelezettekké válnak - a nyitó egyszerűsített mérleget a (2) bekezdésben meghatározott könyv szerinti és leltári adataik alapján, azokkal egyezően kell elkészíteniük.

(2) Az (1) bekezdés szerinti egyéni vállalkozóknak nyitó egyszerűsített mérlegük elkészítése során:

a) A befektetett eszközök között, az A/I. mérlegsorban azokat a vállalkozási tevékenységet tartósan (egy évet meghaladóan) szolgáló, 1991. december 31-én meglevő immateriális javakat (pl. vagyoni értékű jogok, szellemi termékek) kell szerepeltetni, melyek beszerzési, előállítási értékének kifizetését a vállalkozó pénztárkönyvében (naplófőkönyvében) kiadásként (nem költségként) elszámolta.

b) Az A/II. mérlegsorban a tárgyi eszközöket kell szerepeltetni:

ba) A fogyóeszközöket, melyek beszerzési értékét a vállalkozó költségként elszámolta, a rendező (nyitó) egyszerűsített mérlegben nem lehet kimutatni.

bb) Az állóeszközök analitikus nyilvántartásában szereplő 1991. december 31-i állóeszközállományból azokat az állóeszközöket, amelyek tartós használatúnak minősülnek, és amelyek beszerzési, előállítási értékének kifizetését a vállalkozó pénztárkönyvében (naplófőkönyvében) kiadásként (nem költségként) számolta el, e mérlegsoron kell kimutatni (nettó értéken). A tárgyi eszköznek minősített állóeszközöket a tárgyi eszközök kiegészítő nyilvántartásában nyitó tételként 100%-os beszerzési, előállítási értéken (bruttó érték) kell nyilvántartásba venni, és az 1991. december 31-ig elszámolt amortizációt, mint elszámolt értékcsökkenést kell a nyilvántartásban szerepeltetni. A tárgyi eszközök 1992. január 1-jétől kezdődően elszámolandó értékcsökkenését, a hátralevő várható használati idő alapján, a számviteli törvényben előírt szabályoknak megfelelően kell meghatározni, és a tárgyi eszközök kiegészítő nyilvántartásában feljegyezni.

c) Az A/III. mérlegsorban a befektetett pénzügyi eszközöket kell szerepeltetni:

ca) Az 1991. december 31-én a vállalkozó tulajdonában levő azon részesedéseket és értékpapírokat, melyek ténylegesen kifizetett ellenértékét a vállalkozó pénztárkönyvében (naplófőkönyvében) kiadásként (nem költségként) elszámolta, e mérlegsorban kell kimutatni.

cb) E mérlegsorban kell kimutatni az 1991. december 31-én fennálló, hosszú lejáratra adott kölcsönöket, melyeket a vállalkozó pénztárkönyvében (naplófőkönyvében) kiadásként elszámolt. A hosszú lejáratra adott kölcsönök összegében a kölcsönszerződés szerint az 1992. december 31-ig törlesztendő összeget szerepeltetni nem szabad. (Ezt az összeget a B/II. mérlegsorban, mint rövid lejáratú követelést kell szerepeltetni.)

cc) Ugyancsak e mérlegsorban kell kimutatni azon, a pénztárkönyvben (naplófőkönyvben) nyilvántartott bankbetéteknek az 1991. december 31-i összegét, melyeket 1992. december 31-ét követő időpontig lekötöttek.

d) A forgóeszközök között a B/I. mérlegsorban azon anyagoknak, áruknak a leltárértékét nem lehet kimutatni, amelyeket a vállalkozó 1991. december 31-ét megelőzően költségként elszámolt. A B/I. mérlegsorban kell szerepeltetni:

da) Azon anyag- és árukészletek 1991. december 31-i leltár szerinti állományának értékét, amely készletek ellenértékét a vállalkozó 1991. évben nem egyenlítette ki, tehát költségként nem számolta el (az e jogcímen keletkezett szállítókkal szembeni kötelezettségeket az E/N- mérlegsoron ki kell mutatni).

db) Az állatok, befejezetlen termelés, félkész és késztermékek 1991. december 31-i leltár szerinti állományának az értékét.

dc) Azon készletbeszerzésre adott elszámolatlan előlegek 1991. december 31-i összegét, amely előlegek kifizetését a vállalkozó pénztárkönyvében (naplófőkönyvében) kiadásként elszámolta.

e) A B/II. mérlegsorban kell kimutatni:

ea) A vevőkkel szemben 1991. december 31-én fennálló követelések összegét, a vevők (megrendelők) tartozásainak nyilvántartása alapján. Amennyiben a vállalkozó 1991. évben az általános forgalmi adóról szóló 1989. évi XL. törvény 20. §-ának (2) bekezdésében foglaltakat alkalmazta, a vevőkkel szembeni követelés összegét csökkentenie kell a követelésekben foglalt, felszámított, fizetendő általános forgalmi adó összegével és a B/II. mérlegsorban az ily módon csökkentett követelés összegét kell szerepeltetnie.

eb) Az egyéb, azon pénzkövetelések 1991. december 31-én fennálló összegét (pl. adott rövid lejáratú kölcsönök, a hosszú lejáratra adott kölcsönök egy éven belül visszafizetendő összege), amelyek kifizetését a vállalkozó pénztárkönyvében (naplófőkönyvében) kiadásként számolta el.

f) A B/III. mérlegsorban kell szerepeltetni 1991. december 31-én a vállalkozó tulajdonában levő, azon forgatási célból vásárolt vagy rövid lejáratú értékpapírok beszerzési értékét, amelyek ellenértékeként kifizetett összeget pénztárkönyvében (naplófőkönyvében) kiadásként elszámolta

g) A B/IV. mérlegsorban kell szerepeltetni - a pénztárkönyv (naplófőkönyv) adataival egyezően - az 1991. december 31-i záró pénztári pénzkészlet és a bankszámlakövetelés (bankszámla-követelések) együttes összegét.

h) A C/1. és C/II. (jegyzett tőke és tőketartalék) sorokban adat nem szerepelhet.

i) A C/III. sorban a nyitó egyszerűsített mérlegben szereplő eszközök (A+B mérlegsorok) és források (E mérlegsor) összegének a különbözetét kell szerepeltetni. Amennyiben a források összege meghaladja az eszközök értékét, a C/III. sorban a tartalék összegét mínusz előjellel kell kimutatni.

j) A D mérlegsorban (céltartalék) adat nem szerepelhet.

k) Az E/L mérlegsorban azon 1991. december 31-én fennálló hosszú lejáratú kötelezettségeket kell szerepeltetni, amelyek összegét a vállalkozó pénztárkönyvében (naplófőkönyvében) adóalapba be nem számító bevételként elszámolta. A hosszú lejáratra kapott hitelek, kölcsönök összegét a hitel- (kölcsön-) szerződés szerint 1992. december 31-éig visszafizetendő kölcsönnel, hitellel csökkentett összegben kell szerepeltetni (ezt az összeget az E/II. mérlegsorban, a rövid lejáratú kötelezettségek között kell szerepeltetni).

l) Az E/II. mérlegsorban az alábbi tételeket kell kimutatni:

la) A szállítókkal szemben 1991. december 31-én fennálló kötelezettségek összegét, a szállítók követeléseinek nyilvántartása alapján. Amennyiben a vállalkozó az 1991. évben az általános forgalmi adóról szóló 1989. évi XL. törvény 35. §-ának (2) bekezdésében foglaltakat alkalmazta, a szállítókkal szembeni kötelezettség összegét csökkentenie kell a kötelezettségben foglalt előzetesen felszámított, levonható általános forgalmi adó összegével, és az E/II. mérleg sorban az ily módon csökkentett kötelezettség összegét kell szerepeltetni.

lb) Az egyéb olyan pénztartozások 1991. december 31-én fennálló összegét (pl. rövid lejáratú hitelek, kölcsönök, levont, de be nem fizetett személyi jövedelemadó, illetve - előleg, nyugdíjjárulék), amelyeket keletkezésükkor a vállalkozó pénztárkönyvében (naplófőkönyvében) adóalapban be nem számító bevételként elszámolt.

lc) Az E/I. mérlegsorban szereplő hosszú lejáratú hitelek összegéből a hitel- (kölcsön-) szerződés szerint 1991. december 31-éig visszafizetendő hitel (kölcsön) összegét.

Záró rendelkezések

6. §

(1) Ez a rendelet a kihirdetés napján lép hatályba.

(2) A rendelet szerinti 1991. évi rendező egyszerűsített mérleget 1992. június 30-ig kell elkészíteni.[1]

(3) A rendelet szerint elkészített rendező egyszerűsített mérleget, illetve a nyitó egyszerűsített mérleget a cégbíróságon bejegyzett vállalkozónak az 1992. évről készült egyszerűsített mérleggel együtt kell a Tv. 71. §-a szerint a cégbíróságnál letétbe helyezni.

Dr. Kupa Mihály s. k.,

pénzügyminiszter

Melléklet az 5/1992. (III. 18.) PM rendelethez

Az 1991. december 31-i vagyonkimutatás átrendezése a számviteli törvény alapján

Lábjegyzetek:

[1] A rendező egyszerűsített mérleg formájáról, a beküldés határidejéről és helyéről a közeljövőben külön pénzügyminiszteri rendelet jelenik meg.

Tartalomjegyzék