9/1992. (V. 8.) MKM rendelet
a felsőoktatási intézményekbe való felvételről szóló 25/1988. (XII. 22.) MM rendelet módosításáról
Az oktatásról szóló 1985. évi I. törvény végrehajtásáról rendelkező - többször módosított - 41/1985. (X. 5.) MT rendelet 2. §-a (1) bekezdésének e) pontjában foglalt felhatalmazás alapján a következőket rendelem:
1. §
A felsőoktatási intézményekbe való felvételről szóló -többször módosított - 25/1988. (XII. 22.) MM rendelet 1. és 2. számú melléklete helyébe e rendelet 1. és 2. számú melléklete lép.
2. §
Ez a rendelet 1992. május 15-én lép hatályba, egyidejűleg a felsőoktatási intézményekbe való felvételről szóló 25/1988. (XII. 22.) MM rendelet módosításáról rendelkező 3/1991. (IV. 17.) MKM rendelet hatályát veszti.
Dr. Andrásfalvy Bertalan s. k.,
művelődési és közoktatási miniszter
1. számú melléklet a 9/1992. (V. 8.) MKM rendelethez
VIZSGA ALÓLI MENTESSÉG
I. VERSENYEK, VETÉLKEDŐK
a) Részben vagy egészben mentesül a tantárgyi vizsga alól az a jelentkező, aki a következőkben felsorolt tanulmányi versenyek valamelyikén a megjelölt helyezések egyikét elérte.
Országos Középiskolai Tanulmányi Versenyek
Országos Szakmai Tanulmányi Versenyek
Összetett szakmai tanulmányi versenyek
(szakirányú továbbtanulás esetén a teljes felvételi vizsga alól mentesít)
Szakmai tantárgyi versenyek
Egyéb versenyek, vetélkedők
b) A teljes felvételi vizsga alól mentesül a jelentkező, ha
- az általa választott szakon a felvételi vizsga tárgya matematika és fizika, és ezek bármelyikéből az a) pontban megjelölt helyezést elérte,
- az általa választott kémiatanári, vegyész vagy vegyészmérnöki szakon a felvételi vizsgatárgy a kémia mellett a matematika vagy a fizika és az a) pontban megjelölt helyezést kémiából érte el,
- a mentességet jelentő helyezést országos szakmai tanulmányi összetett versenyben érte el.
c) A Nemes Tihamér számítástechnikai versenyen elért helyezés a matematika és a számítástechnika tárgy felvételi vizsgája alól mentesít, de a másik tárgy vizsgája alól nem. Kivétel a tudományegyetemek programozó matematika szaka, ahol szakirányú továbbtanulás esetén a teljes felvételi vizsga alól mentesít.
d) A Révész Géza pszichológiai versenyen elért helyezés a pszichológia tárgy felvételi vizsgája alól mentesít.
e) Nem mentesül az a) pontban felsorolt tanulmányi versenyeken és vetélkedőkön elért helyezés alapján a tantárgyi vizsga alól az, aki a középiskolai tanulmányait három évnél régebben fejezte be.
f) Az Országos Szakmai Tanulmányi Versenyeken elért helyezések csak szakirányú továbbtanulás esetén adnak mentességet, a helyezésről szóló igazoláson feltüntetett szakokon.
g) Egyes felsőoktatási intézmények az a) pontban felsorolt versenyeken, illetve helyezéseken kívül is adnak kedvezményeket. Ezeket a Felvételi Tájékoztató tartalmazza.
h) Versenyhelyezés alapján a felvételi mentességet csak egyszer lehet igénybe venni (ezzel az indokkal nem mentesülhet a vizsga alól az a jelentkező, aki versenyhelyezése alapján egyszer már felvételt nyert felsőoktatási intézménybe).
i) A felsőoktatási intézmény által előírt gyakorlati, illetve alkalmassági vizsgát annak is le kell tennie, aki egyébként versenyhelyezése alapján részben vagy egészben mentesült a tantárgyi vizsga alól.
A versenyeket minden évben a Művelődési Közlönyben hirdetik meg. Részletes tájékoztatást a középiskolák adnak.
A pályázó az elnyert helyezéséről a jelentkezési lap megfelelő rovatának kitöltésével nyilatkozik, ha pedig a helyezést a jelentkezési lap beadása után éri el, haladéktalanul - de legkésőbb a vizsgák megkezdése előtt - értesítenie kell a felsőoktatási intézmény illetékes hivatalát és kérnie kell a kedvezmény érvényesítését. A helyezéséről szóló hivatalos igazolást ugyanazon hivatalnál vagy a szóbeli vizsgán, illetve a beszélgetésen a bizottságnak köteles bemutatni. Azokban az intézményekben, ahol csak írásbeli vizsga van, ez a határidő május 31.
A versenyhelyezettek felvételi vizsga alóli mentesítése esetén a szerzett pontokat úgy számítják, mintha a pályázó a felvételi vizsgán az adott tárgyból - teljes mentesítés esetén mindkét felvételi tárgyból - a legmagasabb pontszámot (30, illetve 60 pontot) szerezte volna meg. A versenyhelyezettek középiskolából hozott pontjai az általános szabályok szerint kell kiszámítani.
II. A KORÁBBI VIZSGÁK BESZÁMÍTÁSA, NEMZETKÖZI ÉRETTSÉGI
a) a jelentkező - ha az előző évben sehová sem nyert felvételt - a jelentkezési lapon kérheti a felsőoktatási intézménytől az előző évben elért összpontszáma beszámítását újabb vizsga nélkül, vagy újabb felvételi vizsga letételével. A felmentést meg kell adni, ha a jelentkező ugyanazon intézményben (karon, szakon) tett vizsgát, egyéb esetekben a felsőoktatási intézmény a felmentést megadhatja.
Az előző évi pontszám nem osztható fel, csak az összpontszám vehető figyelembe akkor is, ha az a hozott és az előző évben szerzett pontszámok összegéből adódott.
Kivételként a testneveléssel párosított szakokon az előző évi testnevelés felvételi vizsga eredményét még akkor sem kötelező beszámítani, ha a vizsgát a jelentkező ugyanazon intézmény azonos szakpárján tette le. A másik tárgy eredményét az intézmény figyelembe veheti.
A pontbeszámítást csak a jelentkezési lapon lehet kérni, az előző évi összpontszám és a vizsgáztató intézmény feltüntetésével. Javasoljuk, hogy ha a jelentkező más intézményben, karon, szakon szeretne pontbeszámítást kérni, ennek lehetőségéről már januárban érdeklődjön az illető felsőoktatási intézménynél.
Ha a jelentkező az előző évi eredménye figyelembevételét újabb felvételi vizsga letétele mellett kéri, a döntésnél a két felvételi eredménye közül a számára kedvezőbbet veszik figyelembe.
Középiskolai eredmények - hozott pontszám - beszámítását az 1988 előtt érettségizettek nem kérhetik.
b) Mentesül a tantárgyi vizsga alól a jelentkező, ha az International Baccalaurate Office által kiadott nemzetközi érettségi bizonyítvánnyal rendelkezik, ha a vizsgája a felvételi tantárgyak egyikéből felsőfokú, a másikból pedig legalább középfokú minősítésű. A tanárképző főiskolák ének-zene, rajz- és testnevelési tanári szakain, a művészeti felsőoktatási intézményekben, valamint a Magyar Testnevelési Egyetemen a felvételi vizsgák alól a nemzetközi érettségi vizsga nem mentesít.
III. EGYÉB VIZSGAMENTESSÉGEK
Egyes felsőoktatási intézmények az I. részben felsorolt versenyeken, illetve helyezéseken kívül is adnak kedvezményeket. Ezeket a Felsőoktatási felvételi tájékoztató tartalmazza.
A felsőoktatási intézmény által előírt gyakorlati, illetve alkalmassági vizsgát annak is le kell tennie, aki egyébként részben vagy egészben mentesül a tantárgyi vizsga alól.
A mentesítettek szerzett pontjainak kiszámítását a felvételi tájékoztató tartalmazza.
2. számú melléklet a 9/1992. (V. 8.) MKM rendelethez
A felvételi vizsga pontszámítási rendszere
A) AZ ÁLTALÁNOS PONTOZÁSI RENDSZER
I.
A felvételi pontrendszer
1. A felvételi vizsgán a vizsgatárgyakból szerezhető pontok az ún. szerzett pontok, melyek összértéke legfeljebb 60 lehet. A felvételi vizsgán 15 fokozatú pontszámítási rendszert alkalmazva tantárgyanként 0-15 pontig terjedően külön-külön kell értékelni a dolgozatokat és a szóbeli feleleteket, illetőleg a gyakorlati, alkalmassági vizsgán a teljesítményt.
2. A középiskolai osztályzatok alapján számított pontok az ún. hozott pontok, melyek összértéke 60 lehet.
A hozott pontszámot csak osztályzatból lehet képezni, más minősítésből nem. Ha az összegezés után kapott eredmény fél pontra végződik, azt felfelé kell kerekíteni.
3. Meghatározott teljesítmények alapján egyes felsőoktatási intézmények további pontokat, ún. többletpontokat is adnak a felvételizőknek. E többletpontokat azonban a felvételizők csak akkor kaphatják meg, ha vizsgájukat eredményesen befejezték és felsőoktatási intézménybe való felvételük a IV. rész szerint nem kizárt.
A többletpontok más intézményben, karon, szakon, szakpáron, tagozaton nem érvényesek, ezért az átjelentkezésre megjelölt helyen nem lehet azokat figyelembe venni. Az átjelentkezők többletpontjait az átjelentkezésben érintett intézmények követelményei alapján újra ki kell számítani.
4. A felvételi összpontszámot a hozott pontok és a szerzett pontok összeadásával, vagy a felvételi vizsgán szerzett pontok megkettőzésével kell kiszámítani. A felvételi összpontszám ennek megfelelően legfeljebb 120 lehet.
II.
A hozott pontok kiszámítása
1. Gimnáziumi tanulmányok esetében a hozott pontokat az a)-g) pontban megjelölt tantárgyakból szerzett osztályzatok alapján kell kiszámítani. A hozott pontokat a tantárgyak alaptantervi követelményei alapján, általában a III. és a IV. évfolyamon szerzett év végi osztályzatok összege adja. Az egyes pontoknál megjelölt esetekben más évfolyamok év végi osztályzatai veendők figyelembe:
a) magyar nyelv és irodalom (e tantárgyakból minden évben két-két osztályzatot kell figyelembe venni, ezért ezek átlagát kell kiszámítani), nemzetiségi gimnáziumok esetében pedig a nemzetiségi nyelv és irodalom,
b) matematika,
c) történelem,
d) idegen nyelv a jelentkező választása szerint (alapvagy fakultatív tantervű tantárgyból szerzett osztályzat egyaránt figyelembe vehető), nemzetiségi gimnáziumok esetében pedig a magyar nyelv és irodalom,
e) fizika,
f) a következő tantárgyak valamelyike, a jelentkező választása szerint:
- biológia,
- kémia (II. és III. évfolyam, ha azonban a fakultáció keretében a jelentkező tovább tanulta a tantárgyat, akkor a III. és IV. évfolyam),
- földrajz (I. és II. évfolyam, ha azonban a fakultáció keretében a jelentkező tovább tanulta a tantárgyat, akkor a III. és IV. évfolyam),
- másik idegen nyelv (alap- vagy fakultatív tantervű tantárgyakból szerzett osztályzat egyaránt figyelembe vehető),
- nevelési alapismeretek (280 órás tanterv alapján tanult) tanítóképző főiskolára jelentkezés esetén,
- technika (I. és II. évfolyam, de ha fakultáció keretében tovább tanulta a tantárgyat, akkor a III. és IV. évfolyamon szerzett osztályzat), ha technika szakra jelentkezik,
g) az f) pontban felsorolt választható tantárgy helyett a következő tantárgyak osztályzatait kell beszámítani:
- ének-zene (a Művelődési Közlöny 1987. évi 11. számában a gimnáziumi nevelési-oktatási terv módosításáról található közlemény 1. számú melléklete I. részében meghatározott ének-zenei osztályok tanulóinak, valamint a fakultatív órakeretben is ének-zenét tanulók számára tanárképző főiskola ének-zenével kapcsolatos szakpárjaira való jelentkezés esetén),
- testnevelés (a Magyar Testnevelési Egyetemre, valamint az előzőkben említett közleményben meghatározott testnevelési osztályokból tanárképző főiskola testneveléssel kapcsolatos szakpárjaira való jelentkezés esetén).
2. A dolgozók gimnáziumában folytatott tanulmányok esetében a hozott pontokat a következő tantárgyaknak a III. és IV. évfolyamon szerzett év végi osztályzatai, illetve - ha a jelentkező a tantárgyat utoljára a III. évfolyamon tanulta - a II. és III. évfolyamon szerzett év végi osztályzatok alapján kell kiszámítani:
a) magyar nyelv és irodalom,
b) matematika,
c) történelem,
d) kémia,
e) fizika,
f) biológia.
3. Szakközépiskolában folytatott tanulmányok esetében a hozott pontokat az a)-c) pontban megjelölt tantárgyakból a III. és IV. évfolyamon szerzett év végi osztályzatok, továbbá a felvételi tájékoztatóban közzétett - a szakközépiskolai képzés szakirányától függően meghatározott - tantárgyakból szerzett osztályzatok alapján kell kiszámítani:
a) magyar nyelv és irodalom (e tantárgyakból minden évben két-két osztályzatot kell figyelembe venni, ezért ezek átlagát kell kiszámítani),
b) matematika,
c) történelem.
4. A dolgozók hároméves szakközépiskolájában folytatott tanulmányok esetében a hozott pontokat a magyar nyelv, az irodalom, a matematika és a történelem II. és III. osztályban szerzett osztályzataiból, valamint a fizika, vagy a kémia, vagy a biológia, vagy a földrajz közül két tárgy I-III. évben szerzett év végi osztályzataiból kell kiszámítani.
5. A szakmunkások előkészítő tanfolyamát 3 éven belül végzettek hozott pontszámait a SZET Igazgatóság által kiállított bizonyítvány alapján, az abban szereplő 12 osztályzat összegeként kell számítani.
III.
A felvételi összpontszám kiszámítása
1. Az érettségi évében a felvételi összpontszámba be kell számítani a középiskolai eredmények alapján számított hozott pontokat.
Nem kell figyelembe venni a középiskolai eredményeket az érettségi évében sem, ha a jelentkező
- a felvételi vizsgán legalább 50 pontot szerzett, és ez a számítási mód számára kedvezőbb,
- a dolgozók középiskolájában érettségizett, és szerzett pontszámának kettőzése számára kedvezőbb.
2. Az érettségi évét követő három évben a felvételi összpontszám középiskolai eredmények figyelembevételével, vagy anélkül is számítható, ahogy az a jelentkező számára előnyösebb.
3. Nem lehet figyelembe venni a középiskolai eredményeket az érettségi évét követő negyedik évtől kezdődően.
4. Ha a jelentkező külföldi ösztöndíj elnyerése érdekében felvételi vizsgát tett, de az ösztöndíjat nem nyerte el és pontbeszámítást kér, hozott pontjait az év végi középiskolai osztályzatok alapján újból ki kell számítani.
5. Az a jelentkező, aki külföldön vagy külföldi rendszerű középiskolában folytatta tanulmányait, nem kérheti az ott szerzett osztályzatainak a figyelembevételét. Felvételi összpontszámát - függetlenül a középiskola befejezésének évétől - a felvételi vizsgán szerzett pontszámának kétszerese adja. Az a jelentkező, aki a IV. évfolyamot belföldi gimnáziumban végezte el, kérheti, hogy a IV. évfolyamon szerzett - egyébként beszámítható - osztályzatainak kétszeresét vegyék hozott pontszámként figyelembe, ha ez a számára kedvezőbb.
6. Ha a jelentkező kérte a felsőoktatási intézménytől az előző évben elért összpontszáma beszámítását, de újabb felvételi vizsgát is tett, vagy részben vagy egészben mentesül a felvételi vizsga alól, felvételi összpontszámát az 1. számú mellékletben leírtak szerint kell megállapítani.
IV.
1. Nem bocsátható szóbeli, illetőleg gyakorlati, alkalmassági vizsgára az a jelentkező, akinek dolgozatai összpontszáma nem éri el a 10 pontot (egy írásbeli esetén az 5 pontot). A szóbeli, illetőleg gyakorlati, alkalmassági vizsgára nem bocsátható jelentkezőt erről a tényről a felsőoktatási intézmény értesíti és az iratait visszaküldi.
2. Felsőoktatási intézménybe nem vehető fel az a jelentkező,
- aki a felvételi vizsgán nem szerzett legalább 30 pontot. Ez esetben összpontszám nem számítható (a hozott pontot nem veszik figyelembe, illetőleg a szerzett pontokat nem kétszerezik),
- akinek összpontszáma nem éri el a 70 pontot.
B)
Az egyes felsőoktatási intézményekre vonatkozó speciális pontozási rendszereket, az alkalmazási vizsgák értékelését, a tantárgyi vizsga alól mentesítettek pontszámítását, valamint a felsőoktatási intézmények által biztosított többletpontokat a felvételi tájékoztató tartalmazza.