3/1991. (IV. 17.) MKM rendelet
a felsőoktatási intézményekbe való felvételről szóló 25/1988. (XII. 22.) MM rendelet módosításáról
Az oktatásról szóló - az 1990. évi XXIII. törvénnyel és az 1990. évi LXVIII. törvénnyel módosított - 1985. évi I. törvény végrehajtásáról rendelkező - az 1988. évi XXIII. törvénnyel, az 53/1990. (III. 21.) MT rendelettel, a 36/1990. (IX. 12.) Korm. rendelettel és a 82/1990. (XI. 13.) Korm. rendelettel módosított - a 41/1985. (X. 5.) MT rendelet 2. §-a (1) bekezdésének e) pontjában foglalt felhatalmazás alapján a következőket rendelem:
1. §
A felsőoktatási intézményekbe való felvételről szóló - az 5/1990. (III. 27.) MM rendelettel módosított - 25/1988. (XII. 22.) MM rendelet 1-2. számú melléklete helyébe e rendelet 1. és 2. számú melléklete lép.
2. §
Ez a rendelet 1991. május 1-jén lép hatályba, egyidejűleg a felsőoktatási intézményekbe való felvételről szóló 25/1988. (XII. 22.) MM rendelet módosításáról rendelkező 5/1990. (III. 27.) MM rendelet 1. §-a hatályát veszti.
Dr. Andrásfalvy Bertalan s. k.,
művelődési és közoktatási miniszter
1. számú melléklet a 3/1991. (IV. 17.) MKM rendelethez
A VIZSGA ALÓLI MENTESSÉG
I. Versenyek, vetélkedők
a) Részben vagy egészben mentesül a tantárgyi vizsga alól az a jelentkező, aki a következőkben felsorolt tanulmányi versenyek valamelyikén a megjelölt helyezések egyikét elérte.
Országos Középiskolai Tanulmányi Versenyek
Országos Szakmai Tanulmányi Versenyek
Összetett szakmai tanulmányi versenyek
(szakirányú továbbtanulás esetén a teljes felvételi vizsga alól mentesít)
Szakmai tantárgyi versenyek
Egyéb versenyek, vetélkedők
b) A teljes felvételi vizsga alól mentesül a jelentkező, ha
- az általa választott szakon a felvételi vizsga tárgya matematika és fizika, és ezek bármelyikéből az a) pontban megjelöli helyezést elérte,
- az általa választott kémiatanári, vegyész, vagy vegyészmérnöki szakon a felvételi vizsgatárgy a kémia mellett a matematika vagy fizika és az a) pontban megjelölt helyezést kémiából érte el,
- a mentességet jelentő helyezést országos szakmai tanulmányi összetett versenyben érte el.
c) A Nemes Tihamér számítástechnikai versenyen elért helyezés a matematika tárgy felvételi vizsgája alól mentesít, de a másik tárgy vizsgája alól nem. Kivétel a tudományegyetemek programozó matematika szaka, ahol szakirányú továbbtanulás esetén a teljes felvételi vizsga alól mentesít.
d) Nem mentesül az a) pontban felsorolt tanulmányi versenyeken és vetélkedőkön elért helyezés alapján a tantárgyi vizsga alól az, aki a középiskolai tanulmányait három évnél régebben fejezte be.
e) Az Országos Szakmai Tanulmányi Versenyeken elért helyezések csak szakirányú továbbtanulás esetén adnak mentességet, a helyezésről szóló igazoláson feltüntetett szakokon.
f) Egyes felsőoktatási intézmények az a) pontban felsorolt versenyeken, ill. helyezéseken kívül is adnak kedvezményeket. Ezeket az A felvétel intézményenkénti feltételei c. fejezet részletezi.
g) Versenyhelyezés alapján a felvételi mentességet csak egyszer lehet igénybe venni (ezzel az indokkal nem mentesülhet a vizsga alól az a jelentkező, aki versenyhelyezése alapján egyszer már felvételt nyert felsőoktatási intézménybe).
h) A felsőoktatási intézmény által előírt gyakorlati, ill. alkalmassági vizsgát annak is le kell tennie, aki egyébként versenyhelyezése alapján részben vagy egészben mentesült a tantárgyi vizsga alól.
A versenyeket minden évben a Művelődési Közlönyben hirdetik meg. Részletes tájékoztatást a középiskolák adnak.
A pályázó az elnyert helyezéséről a jelentkezési lap megfelelő rovatának kitöltésével nyilatkozik, ha pedig a helyezést a jelentkezési lap beadása után éri el, haladéktalanul - de legkésőbb a vizsgák megkezdése előtt - értesítenie kell a felsőoktatási intézmény illetékes hivatalát és kérnie kell a kedvezmény érvényesítését. A helyezéséről szóló hivatalos igazolást ugyanazon hivatalnál vagy a szóbeli vizsgán, ill. a beszélgetésen a bizottságnak köteles bemutatni. Azokban az intézményekben, ahol csak írásbeli vizsga van, ez a határidő május 31.
A versenyhelyezettek felvételi vizsga alóli mentesítése esetén a szerzett pontokat úgy számítják, mintha a pályázó a felvételi vizsgán az adott tárgyból - teljes mentesítés esetén mindkét felvételi tárgyból - a legmagasabb pontszámot (30, ill. 60 pontot) szerezte volna meg. A versenyhelyezettek középiskolából hozott pontjait az általános szabályok szerint kell kiszámítani.
II. A korábbi vizsgák beszámítása, nemzetközi érettségi
a) A jelentkező - ha az előző évben sehová sem nyert felvételt - a jelentkezési lapon kérheti a felsőoktatási intézménytől az előző évben elért összpontszáma beszámítását újabb vizsga nélkül, vagy újabb felvételi vizsga letételével. A felmentést meg kell adni, ha a jelentkező ugyanazon intézményben (karon, szakon) tett vizsgát, egyéb esetekben a felsőoktatási intézmény a felmentést megadhatja.
Az előző évi pontszám nem osztható fel, csak az összpontszám vehető figyelembe akkor is, ha az a hozott és az előző évben szerzett pontszámok ősszegéből adódott.
Kivételként a testneveléssel párosított szakokon az előző évi testnevelés felvételi vizsga eredményét még akkor sem kötelező beszámítani, ha a vizsgát a jelentkező ugyanazon intézmény azonos szakpárján tette le. A másik tárgy eredményét az intézmény figyelembe veheti.
A pontbeszámítást csak a jelentkezési lapon lehet kérni, az előző évi összpontszám és a vizsgáztató intézmény feltüntetésével. Javasoljuk, hogy ha a jelentkező más intézményben, karon, szakon szeretne pontbeszámítást kérni, ennek lehetőségéről már januárban érdeklődjön az illető felsőoktatási intézménynél.
Ha a jelentkező az előző évi eredménye figyelembevételét újabb felvételi vizsga letétele mellett kéri, a döntésnél a két felvételi eredménye közül a számára kedvezőbbet veszik figyelembe.
Középiskolai eredmények - hozott pontszám - beszámítását az 1988. előtt érettségizettek nem kérhetik.
b) Mentesül a tantárgyi vizsga alól a jelentkező, ha az International Baccalaurate Office által kiadott nemzetközi érettségi bizonyítvánnyal rendelkezik, ha a vizsgája a felvételi tantárgyak egyikéből felsőfokú, a másikból pedig legalább középfokú minősítésű. A tanárképző főiskolák ének-zene, rajz és testnevelés tanári szakain, a művészeti felsőoktatási intézményekben, valamint a Magyar Testnevelési Egyetemen a felvételi vizsgák alól a nemzetközi érettségi vizsga nem mentesít.
III. Egyéb vizsgamentességek
Egyes felsőoktatási intézmények az I. pontban felsorolt versenyeken, illetve helyezéseken kívül is adnak kedvezményeket. Ezeket a Felsőoktatási felvételi tájékoztató tartalmazza.
A felsőoktatási intézmény által előírt gyakorlati, illetve alkalmassági vizsgát annak is le kell tennie, aki egyébként részben, vagy egészben mentesül a tantárgyi vizsga alól
A mentesítettek szerzett pontjainak kiszámítását a 2. számú melléklet tartalmazza.
2. számú melléklet a 3/1991. (IV. 17.) MKM rendelethez
A felvételi vizsga pontszámítási rendszere
A) Az általános pontozási rendszer
(Ez a pontozási rendszer érvényes a "B" fejezetben felsorolt intézmények kivételével valamennyi felsőoktatási intézmény tantárgyi vizsgáira)
I.
A felvételi pontrendszer
1. A felvételi vizsgán a vizsgatárgyakból szerezhető pontok az ún. szerzett pontok, melyek összértéke legfeljebb 60 lehet. A felvételi vizsgán 15 fokozatú pontszámítási rendszert alkalmazva tantárgyanként 0-15 pontig terjedően külön-külön kell értékelni a dolgozatokat és a szóbeli feleleteket, illetőleg a gyakorlati, alkalmassági vizsgán a teljesítményt.
2. A középiskolai osztályzatok alapján számított pontok az ún. hozott pontok, melyek összértéke 60 lehet.
A hozott pontszámot csak osztályzatból lehet képezni, más minősítésből nem. Ha az összegezés után kapott eredmény fél pontra végződik, azt felfelé kell kerekíteni.
3. Az "E" pontban meghatározott teljesítmények alapján egyes felsőoktatási intézmények további pontokat, ún. többletpontokat is adnak a felvételizőknek. E többletpontokat azonban a felvételizők csak akkor kaphatják meg, ha vizsgájukat eredményesen befejezték és felsőoktatási intézménybe való felvételük a IV. rész szerint nem kizárt.
A többletpontok más intézményben, karon, szakon, szakpáron, tagozaton nem érvényesek, ezért az átjelentkezésre megjelölt helyen nem lehet azokat figyelembe venni. Az átjelentkezők többletpontjait az átjelentkezésben érintett intézmények követelményei alapján újra ki kell számítani.
4. A felvételi összpontszámot a hozott pontok és a szerzett pontok összeadásával, vagy a felvételi vizsgán szerzett pontok megkettőzésével kell kiszámítani. A felvételi összpontszám ennek megfelelően legfeljebb 120 lehet.
II.
A hozott pontok kiszámítása
1. Gimnáziumi tanulmányok esetében a hozott pontokat az a)-g) pontban megjelölt tantárgyakból szerzett osztályzatok alapján kell kiszámítani. A hozott pontokat a tantárgyak alaptantervi követelményei alapján, általában a III. és IV. évfolyamon szerzett év végi osztályzatok összege adja. Az egyes pontoknál megjelölt esetekben más évfolyamok év végi osztályzatai veendők figyelembe:
a) magyar nyelv és irodalom (e tantárgyakból minden évben két-két osztályzatot kell figyelembe venni, ezért ezek átlagát kell kiszámítani),
b) matematika,
c) történelem,
d) idegen nyelv, a jelentkező választása szerint (alap- vagy fakultatív tantervű tantárgyból szerzett osztályzat egyaránt figyelembe vehető), nemzetiségi gimnáziumok esetében pedig a nemzetiségi nyelv és irodalom,
e) fizika,
f) a következő tantárgyak valamelyike, a jelentkező választása szerint:
- biológia,
- kémia (II. és III. évfolyam),
- földrajz (I. és II. évfolyam, ha azonban a fakultáció keretében a jelentkező tovább tanulta a tantárgyat, akkor a III. és IV. évfolyam),
- másik idegen nyelv (alap- vagy fakultatív tantervű tantárgyakból szerzett osztályzat egyaránt figyelembe vehető),
- nevelési alapismeretek (280 órás tanterv alapján tanult) tanítóképző főiskolára jelentkezés esetén,
- technika (I. és II. évfolyam, de ha fakultáció keretében tovább tanulta a tantárgyat, akkor a III. és IV. évfolyamon szerzett osztályzat), ha technika szakra jelentkezik,
g) az f) pontban felsorolt választható tantárgy helyett a következő tantárgyak osztályzatait kell beszámítani:
- ének-zene (a Művelődési Közlöny 1987. évi 11. számában a gimnáziumi nevelési-oktatási terv módosításáról található közlemény 1. számú melléklete I. részében meghatározott ének-zenei osztályból tanárképző főiskola ének-zenével kapcsolatos szakpárjaira való jelentkezés esetén),
- testnevelés (az előzőekben említett közleményben meghatározott testnevelési osztályból a Magyar Testnevelési Egyetemre, valamint tanárképző főiskola testneveléssel kapcsolatos szakpárjaira való jelentkezés esetén).
2. A dolgozók gimnáziumában folytatott tanulmányok esetében a hozott pontokat a következő tantárgyaknak a III. és IV. évfolyamon szerzett év végi osztályzatai, ill. - ha a jelentkező a tantárgyat utoljára a III. évfolyamon tanulta - a II. és III. évfolyamon szerzett év végi osztályzatok alapján kell kiszámítani:
a) magyar nyelv és irodalom,
b) matematika,
c) történelem,
d) kémia,
e) fizika,
f) biológia.
3. Szakközépiskolában folytatott tanulmányok esetében a hozott pontokat az a)-c) pontban megjelölt tantárgyakból a III. és IV. évfolyamon szerzett év végi osztályzatok, továbbá a felvételi tájékoztatóban közzétett - a szakközépiskolai képzés szakirányától függően meghatározott - tantárgyakból szerzett osztályzatok alapján kell kiszámítani:
a) magyar nyelv és irodalom (e tantárgyakból minden évben két-két osztályzatot kell figyelembe venni, ezért ezek átlagát kell kiszámítani),
b) matematika,
c) történelem.
4. A középiskola a jelentkezési laphoz mellékletet állít ki a hozott pontokat adó tantárgyakról és az azokból szerzett osztályzatokról. A jelentkezési lapot a melléklettel együtt kell eljuttatni a felsőoktatási intézményhez.
5. A szakmunkások előkészítő tanfolyamát 3 éven belül (1988, 1989, 1990.) végzettek hozott pontszámait a SZET Igazgatóság által kiállított bizonyítvány alapján, az abban szereplő 12 osztályzat összegeként kell számítani.
III.
A felvételi összpontszám kiszámítása
1. Az érettségi évében a felvételi összpontszámba be kell számítani a középiskolai eredmények alapján számított hozott pontokat.
Nem kell figyelembe venni a középiskolai eredményeket az érettségi évében sem, ha a jelentkező
- a felvételi vizsgán legalább 50 pontot szerzett, és ez a számítási mód számára kedvezőbb,
- a dolgozók középiskolájában érettségizett, és szerzett pontszámának kettőzése számára kedvezőbb.
2. Az érettségi évét követő három évben a felvételi összpontszám középiskolai eredmények figyelembevételével, vagy anélkül is számítható, ahogy az a jelentkező számára előnyösebb.
3. Nem lehet figyelembe venni a középiskolai eredményeket az érettségi évét követő negyedik évtől kezdődően.
4. Ha a jelentkező külföldi ösztöndíj elnyerése érdekében felvételi vizsgát tett, de az ösztöndíjat nem nyerte el és pontbeszámítást kér, hozott pontjait az év végi középiskolai osztályzatok alapján újból ki kell számítani.
5. Az a jelentkező, aki külföldön vagy külföldi rendszerű középiskolában folytatta tanulmányait, nem kérheti az ott szerzett osztályzatainak a figyelembevételét. Felvételi összpontszámát - függetlenül a középiskola befejezésének évétől - a felvételi vizsgán szerzett pontszámának kétszerese adja. Az a jelentkező, aki a IV. évfolyamot belföldi gimnáziumban végezte el, kérheti, hogy a IV. évfolyamon szerzett - egyébként beszámítható - osztályzatainak kétszeresét vegyék hozott pontszámként figyelembe, ha ez a számára kedvezőbb.
6. Ha a jelentkező kérte a felsőoktatási intézménytől az előző évben elért összpontszáma beszámítását, de újabb felvételi vizsgát is tett, vagy részben vagy egészben mentesül a felvételi vizsga alól, felvételi összpontszámát az 1. számú mellékletben leírtak szerint kell megállapítani.
IV.
1. Nem bocsátható szóbeli, illetőleg gyakorlati, alkalmassági vizsgára az a jelentkező, akinek dolgozatai összpontszáma nem éri el a 10 pontot (egy írásbeli esetén az 5 pontot). A szóbeli, illetőleg gyakorlati, alkalmassági vizsgára nem bocsátható jelentkezőt erről a tényről a felsőoktatási intézmény értesíti és az iratait visszaküldi.
2. Felsőoktatási intézménybe nem vehető fel az a jelentkező
- aki a felvételi vizsgán nem szerzett legalább 30 pontot. Ez esetben összpontszám nem számítható (a hozott pontot nem veszik figyelembe, illetőleg a szerzett pontokat nem kétszerezik),
- akinek összpontszáma nem éri el a 70 pontot.
B) Egyes felsőoktatási intézményekre vonatkozó speciális pontozási rendszerek
Eötvös Loránd Tudományegyetem
Állam- és Jogtudományi Kar
A felsőfokú végzettségűek 30 pontot szerezhetnek a történelem írásbeli és további 30 pontot a szóbeli vizsgán. Nem bocsátható szóbeli vizsgára az, aki az írásbeli dolgozatával legalább 5 pontot nem ér el. Nem vehető fel az, aki a vizsgán nem szerzett legalább 15 pontot.
Bölcsészettudományi Kar
A szerzett pontszámot szakonként határozzák meg, az adott szak felvételi vizsgáján elért pontok kétszerezésével.
Szociológiai Intézet és Továbbképző Központ
Az egyszakos képzésben a társadalomismeret szóbeli vizsgán 0-30 pont szerezhető.
Janus Pannonius Tudományegyetem
Tanárképző Kar
Rajz-vizuális nevelés szakpár
Az összpontszám 95 lehet.
A felvételi vizsgán 91 pont szerezhető
- alakrajzért (akt) 25 pont,
- festésért vagy mintázásért (választható) 25 pont,
- tárgyábrázolásért 10 pont,
- elméleti vizsgán
(ábrázoló geometria, logikai feladatok, művészettörténet) 16 pont,
- otthon készült munkáért 15 pont.
A középiskolából jeles vagy kitűnő érettségi esetén 4, jó érettségi esetén 2 pont hozható.
Főiskolai rajz szak
A gyakorlati vizsgán 20 pont szerezhető a következők szerint:
- fej ábrázolása tónusosan max. 12 pont,
- krokik, mozdulattanulmányok max. 4 pont,
- tárgycsoport színes ábrázolása max. 4 pont.
A szóbeli vizsgán 10 pont szerezhető a következők szerint:
- táblai rajz max. 5 pont,
- művészettörténeti tájékozottság max. 5 pont.
Testnevelés egyszak
A felvételi vizsgán 60 pont szerezhető a következők szerint:
- biológia írásbeli 15 pont,
- történelem írásbeli 15 pont,
- sportági gyakorlati vizsga
(ezen belül atlétika 10, sportjáték 10, sporttorna 10 pont). 30 pont
József Attila Tudományegyetem
Állam- és Jogtudományi Kar
A felsőfokú végzettségűek 30 pontot szerezhetnek a történelem írásbeli, és további 30 pontot a szóbeli vizsgán.
Budapesti Műszaki Egyetem
Építészmérnöki, Építőmérnöki, Gépészmérnöki, Közlekedésmérnöki és Villamosmérnöki karok, Természet- és Társadalomtudományi Kar mérnök fizikus szak
A szerzett pontszámot írásbeli vizsgák eredményének kétszerezésével kell meghatározni.
Miskolci Egyetem
Állam- és Jogtudományi Kar
Azok a felsőfokú végzettségűek, akik csak történelemből tesznek vizsgát, 30 pontot szerezhetnek az írásbeli és 30 pontot a szóbeli vizsgán. Nem bocsátható szóbeli vizsgára az, aki az írásbeli dolgozatával legalább 5 pontot nem ér el. Nem vehető fel az, aki a vizsgán nem szerzett legalább 15 pontot.
Kohómérnöki Kar
A szerzett pontszámot a szóbeli vizsgán elért pontszám kétszerezésével számítják.
Veszprémi Egyetem
Tanárképző Kar
Angol egyszak
Maximum 90 pont érhető el:
- a középiskolából hozott pontok max. 60 pont,
- az angol vizsgán szerzett pontok max. 30 pont.
Bánki Donát Gépipari Műszaki Főiskola Üzemmérnöki szakok
Kandó Kálmán Villamosipari Műszaki Főiskola
Könnyűipari Műszaki Főiskola
Széchenyi István Műszaki Főiskola
A szerzett pontszámot az írásbeli eredmények kétszerezésével határozzák meg.
Pollack Mihály Műszaki Főiskola
A szerzett pontszám meghatározása a következő módokon történhet:
1. A jelentkezés évében és az azt megelőző három évben érettségizett felvételizőknél:
- a középiskolából hozott pontszám megkétszerezésével,
- a középiskolából hozott pontszám és a matematika vagy a fizika írásbeli eredménye négyszeresének összegzésével,
- a középiskolából hozott pontszám, valamint a matematika és a fizika együttes írásbeli eredménye kétszeresének összegzésével,
- a régebben érettségizettek pontszámítása alapján.
2. A korábban érettségizettek esetén:
- a matematika vagy a fizika írásbeli eredmények nyolcszorozásával,
- a matematika és a fizika írásbeli eredményének négyszerezésével.
A jelentkezési lapon a pályázóknak jelezniük kell, hogy a felvételi tárgyakból melyből kívánnak vizsgát tenni, ill., hogy mentesítést kérnek a felvételi vizsga alól.
A mentesülők összpontszáma csak a hozott pontszám kétszerezésével határozható meg, a felvételi vizsgát tettek pontszámát a számukra legkedvezőbb módon állapítják meg.
Gödöllői Agrártudományi Egyelem
Mezőgazdasági Gépészmérnöki, Mezőgazdasági Főiskolai és Mezőgazdasági Gépész-üzemmérnöki Főiskolai karok
A repülő üzemmérnöki szak kivételével a jelentkezőket középiskolai eredményeik és nyelvtudásuk alapján bírálják el. Ennek módja a következő:
- a középiskolai tanulmányi értesítőben lévő II., III., IV. osztályos év végi eredmények összegét (a magatartás és a szorgalom érdemjegyek nélkül) az elérhető maximumhoz viszonyítják (százalékban),
- az érettségin szerzett osztályzatok összegét az elérhető maximumhoz viszonyítják (százalékban),
- a két előbbi értéket átlagolják.
(A tanulmányi versenyeken felvételi kedvezményre jogosító helyezést elértek átlagszázalék-pontja 100.)
- az így kapott átlagszázalék-ponthoz
- az MGK-on középfokú állami nyelvvizsga esetén 5, felsőfokú esetén 10 százalékot,
- az MGÜFK és az MFK-on alapfokú nyelvvizsga esetén 5, közép- és felsőfokú esetén 10 százalékot
adnak hozzá.
Nem nyerhetnek felvételt az MGK-ra azok a jelentkezők, akik nem érik el a 70 százalékpontot, az MGÜFK-ra és az MFK-ra azok, akik nem érik el a 65 százalékot.
A pályázókat - a százalék-pontok csökkenő sorrendjében - a felvételi irányszámig a nappali rendszerű képzésre, a többieket - a kari befogadóképesség határáig -távoktatási rendszerű képzésre veszik fel. A nappali rendszerű képzésre felvettek természetesen kérhetik, hogy távoktatási rendszerben kezdhessék meg tanulmányaikat.
A MGK-n a távoktatásra jelentkezők közül a százalékpontok kiszámítása nélkül felvételre kerülnek azok, akik az LSI Oktatóközpont "A Mikroelektronika Alkalmazásának Kultúrájáért Alapítvány" felsőfokú tanfolyamán tanulnak vagy végeztek, ha ezen tanulmányaik során a Mezőgazdasági Gépészmérnöki Kar által ellenőrzött matematika és fizika tárgyból eredményes záróvizsgát tettek.
Kertészeti és Élelmiszeripari Egyetem
Kertészeti Kar
Táj- és kertépítészeti szak
A rajz vizsgán 15 pont szerezhető:
- ábrázoló geometria feladat max. 4+4 pont,
- szabadkézi rajz feladat max. 7 pont.
Liszt Ferenc Zeneművészeti Főiskola
A felvételi vizsgán összesen 20 pont érhető el.
Ha a vizsgázó a főtárgyból nem éri el a 14 pontot, a felvételi vizsgát nem folytathatja.
A jelentkezők vizsgát tesznek az ún. kötelező tantárgyakból (zeneelmélet-szolfézs, ezen belül népzene, valamint zongora) is. A kötelező tantárgyi 1-5 pontot külön számítják, és nem adják hozzá a főtárgyi pontszámhoz. Ha a jelentkező a kötelező tantárgyakból - a zeneelmélet-szolfézs és a zongora vizsgáin külön-külön, a szerzett és hozott pontokkal együtt - nem ér el legalább 2-2 pontot, főtárgyi eredményétől függetlenül nem vehető fel.
Magyar Iparművészeti Főiskola
Az első szakasz alkalmassági vizsga, a második szakasz a tulajdonképpeni felvételi vizsga, amelyen 120 pont érhető el. Ebből a hozott pontok száma maximum 30 lehet, amelyet a felsőoktatás egyéb intézményei esetében alkalmazott módszerrel számított hozott pontok felezésével képeznek.
A felvételi vizsgán szerezhető pontok száma legfeljebb 90 lehet, a következők szerint:
- rajz-, plasztika és színfeladat megoldására 30 pont,
- tervezési alapgyakorlatok modellezési és geometriai feladatok megoldására 50 pont,
- a szóbeli vizsgára és az otthon készült munkák megítélése alapján 10 pont.
Nem számítható összpontszám azoknak, akik a vizsgán nem szereznek legalább 45 pontot.
A többieknek további maximum 10 pont adható a szakmai gyakorlatért, a szakirányú képzettségért, idegen nyelv ismeretéért és a tanárképzésre való alkalmasságot felmérő vizsga alapján.
Magyar Képzőművészeti Főiskola
A felvételi vizsgán összesen 65 pont érhető el:
A nappali tagozaton
- szakmai feladatok megoldásáért 50 pont,
- az elméleti vizsgán, beszélgetésen 15 pont.
A levelező tagozaton
- szakmai feladatok megoldásáért 45 pont,
- a természettudományos ismeretekre 20 pont.
Színház- és Filmművészeti Főiskola
A felvételi vizsgán összesen 20 pont érhető el.
A felvételi vizsga több szakaszból áll. Az első szakaszban vizsgázók közül pontszám nélkül kiesnek a felvételi vizsga további menetéből azok, akiket a vizsgabizottság alkalmatlannak minősít. 10 pontot kapnak azok, akik az első alkalmassági vizsga követelményeinek is megfelelnek. További 5 pontot kapnak azok, akik a felvételi vizsga második szakaszában megkapják a vizsgabizottsági tagok szavazatainak többségét. A felvételi vizsga harmadik szakaszában további 5 pontot kapnak azok, akik ismét megkapják a vizsgabizottsági tagok szavazatainak többségét.
Tanárképző főiskolák és főiskolai karok
Egyszakos idegen nyelv szakok
A szerzett pontszámot az írásbeli és szóbeli vizsgán elért eredmény kétszerezésével határozzák meg.
Az ének-zene szakok pontozása
- szolfézs (éneklési kézség, hallás és ritmuskészség, kottaolvasás, kétszólamú éneklés, népdaléneklés) 0-15 pont,
- zeneelmélet (hangsorok, hangközök, hangzatok és fordításaik szerkezeti felépítése, hallás utáni felismerése, népzenei ismeretek, zeneirodalmi ismeretek) 0-10 pont,
- hangszerjáték (zongora, fúvós vagy vonós hangszer) 0-5 pont.
Az ének-zene, karvezetés szakok pontozási rendszere
A felvételi vizsgán összesen 120 pont szerezhető. A zeneművészeti szakközépiskolai főtárgyi érettségi vizsga alapján hozható pontok beszámítása 1991-től megszűnik.
A vizsgán szerezhető pontszám megoszlása a következő:
- szolfézs, zeneelmélet írásbeli 20 pont,
- szolfézs, zeneelmélet szóbeli 20 pont,
- karvezetés 10 pont,
- zongora (és egy választott hangszer) 20 pont,
- ének 20 pont,
- népzene 10 pont,
- pedagógiai rátermettség (előadói készség, pl. népmese, vers), zeneirodalmi tájékozottság, zenei és általános műveltség 20 pont.
Aki a szolfézs, zeneelmélet írásbeli vizsgán nem ér el a megszerezhető 20 pontból legalább 5 pontot, szóbeli vizsgára nem bocsátható.
A testnevelés szakok pontozása
(a Bessenyei György és a Juhász Gyula Tanárképző Főiskolák kivételével)
Ha az alkalmassági vizsga, valamint a másik szak írásbeli pontszáma együttesen nem éri el a 10 pontot, a jelölt felvételi vizsgát nem tehet.
A gyakorlati felvételi vizsga (sportági mozgásműveltség vizsgálata) során 0-15 pont szerezhető az alábbiak szerint:
- sporttorna 0-5 pont,
- választott sportjáték (I.) 0-2,5 pont,
- választott sportjáték (II.) 0-2,5 pont,
- atlétika 0-5 pont.
Az előző évben tett gyakorlati (sportági) felvételi vizsga eredménye nem számítható be.
Bárczi Gusztáv Gyógypedagógiai Tanárképző Főiskola
A felsőfokú végzettségűek összpontszámát az alkalmassági vizsgán elért vizsgapontok megkettőzésével kell kiszámítani, amely maximum 120 pont lehet.
Berzsenyi Dániel Tanárképző Főiskola
A rajz szakok pontozási rendszere
A gyakorlati vizsgán 15 pont szerezhető a következők szerint:
- fej ábrázolása tónusosan max. 7 pont,
- testcsoport távlati ábrázolása max. 6 pont,
- színes ábrázolás max. 2 pont.
A szóbeli vizsgán 15 pont szerezhető a következők szerint:
- táblai rajz, perspektíva és vetület összefüggése max. 8 pont,
- művészettörténeti tájékozottság max. 7 pont.
Rajz egyszak
A szerzett pontszámot a gyakorlati és a szóbeli vizsgán elért eredmény kétszerezésével határozzák meg.
Az ének-zene, egyházkarnagy szak pontozási rendszere
A felvételi vizsgán összesen 100 pont szerezhető.
- szolfézs írásbeli 20 pont,
- szolfézs, zeneelmélet szóbeli 20 pont,
- hangszerjáték (zongora, orgona) 20 pont,
- karvezetés 15 pont,
- népzene 10 pont,
- pedagógiai rátermettség (előadói készség, pl. népmese, vers), zeneirodalmi tájékozottság, zenei és általános műveltség 15 pont.
Aki a szolfézs írásbeli és a szolfézs, zeneelmélet szóbeli vizsgán nem ér el a megszerezhető 40 pontból legalább 10 pontot, nem nyerhet felvételt.
Testnevelés egyszak
A felvételi vizsgán 60 pont szerezhető, a következők szerint:
- alkalmassági vizsga 15 pont,
- biológia írásbeli 15 pont,
- sportági gyakorlati vizsga 15 pont,
- testnevelés szóbeli 15 pont.
Bessenyei György Tanárképző Főiskola
Magyar-gyors- és gépírás szakpár
Nem folytathatja a vizsgát, aki a magyar írásbelin és gyorsírásból nem szerez együttesen legalább 10 pontot (vagy - egy írásbeli esetén - gyorsírásból 5 pontot).
A rajz szakok pontozási rendszere
A gyakorlati vizsgán 15 pont szerezhető a következők szerint:
- fejrajz max. 10 pont,
- kockológia max. 3 pont,
- színvázlat max. 2 pont.
A szóbeli vizsgán 15 pont szerezhető a következők szerint:
- művészettörténet és műalkotás-elemzés max. 15 pont.
Az ének-zene, népzene szak pontozási rendszere
A felvételi vizsgán összesen 120 pont szerezhető.
- szolfézs, zeneelmélet írásbeli 20 pont,
- szolfézs, zeneelmélet szóbeli 20 pont,
- hangszerjáték (zongora és egy választott hangszer) 20 pont,
- népzene 20 pont,
- ének 20 pont,
- zeneirodalmi ismeretek 20 pont.
Aki szolfézs, zeneelmélet írásbeli vizsgán nem ér el a megszerezhető 20 pontból legalább 5 pontot, szóbeli vizsgára nem bocsátható.
A testnevelés szakok pontozási rendszere
A gyakorlati felvételi vizsgán (sportági mozgásműveltség vizsgálata) 30 pont szerezhető:
- torna max. 10 pont,
- választott sportjáték (I.) max. 5 pont,
- választott sportjáték (II.) max. 5 pont,
- atlétika max. 10 pont.
Az általános iskolai tanítói-magyar szakpáron
magyar nyelv és irodalom írásbeli max. 15 pont,
magyar irodalom szóbeli max. 15 pont,
magyar nyelvtan szóbeli max. 15 pont,
matematika szóbeli max. 15 pont.
Az általános iskolai tanítói-matematika szakpáron
a magyar nyelv és irodalom felvételi dolgozat nyelvtan és irodalom pontszámának átlaga (egész számra kerekítve) max. 15 pont,
magyar nyelv és irodalom szóbeli max. 15 pont,
matematika írásbeli max. 15 pont,
matematika szóbeli max. 15 pont.
Eszterházy Károly Tanárképző Főiskola
A rajz szakok pontozási rendszere
A gyakorlati vizsgán 15 pont szerezhető a következők szerint:
- fej ábrázolása tónusosan max. 7 pont,
- testcsoport távlati ábrázolása max. 6 pont,
- színes ábrázolás max. 2 pont.
A szóbeli vizsgán 15 pont szerezhető a következők szerint:
- táblai rajz, perspektíva és vetület összefüggése max. 8 pont,
- művészettörténeti tájékozottság max. 7 pont.
Juhász Gyula Tanárképző Főiskola
A rajz szakok pontozása
A gyakorlati vizsgán 20 pont szerezhető a következők szerint:
- fej ábrázolása tónusosan max. 12 pont,
- krokik, mozdulattanulmányok max. 4 pont,
- tárgycsoport színes ábrázolása max. 4 pont.
A szóbeli vizsgán 10 pont szerezhető a következők szerint:
- táblai rajz max. 5 pont,
- művészettörténeti tájékozottság max. 5 pont.
Testnevelés sportszervezés szak
A felvételi vizsgán az írásbelin és a szóbelin 15-15 pont érhető el.
A testnevelés szakok sportági gyakorlati vizsgái
Összesen 30 pont szerezhető, a következők szerint:
- úszás 0-6 pont,
- atlétika 0-8 pont,
- torna 0-8 pont,
- sportjátékok 0-8 pont.
Aki a másik szak írásbeli vizsgáján és tornából, valamint sportjátékból nem ért el összesen 10 pontot, a vizsgát nem folytathatja.
Magyar Testnevelési Egyetem
Tanári szak, nappali tagozat
Írásbeli vizsga: biológia 15 pont
történelem 15 pont
Gyakorlati vizsga: atlétika 10 pont
sportjáték 10 pont
torna 10 pont
Alkalmassági vizsga 30 pont
Szóbeli beszélgetés
Összesen: 90 pont
Edzői szak, nappali tagozat
Írásbeli vizsga: biológia 15 pont
történelem 15 pont
Gyakorlati vizsga: sportági gyakorlat 15 pont
sportági kondicionális és koordinációs próbák 15 pont
Szóbeli vizsga: sportági szabályok és általános sportági elméleti felkészültség
Összesen: 60 pont
Edzői szak, levelező tagozat
Írásbeli vizsga: sportpedagógia 15 pont
sportélettan 15 pont
Gyakorlati vizsga: sportági technika 15 pont
Szóbeli vizsga: edzéselmélet 15 pont
Összesen: 60 pont
Sportszervezői szak, levelező tagozat
Írásbeli vizsga: sportpedagógia 15 pont
vezetés és szervezéselmélet 15 pont
Szóbeli vizsga: vezetés és szervezéselmélet 15 pont
sportszervezés 15 pont
Összesen: 60 pont
Amikor a jelöltnek a felvételi vizsgán elért pontjait (szerzett pont) kell kétszer számolni (hozott pontok nélkül), csak az írásbeli és gyakorlati vizsga pontszámösszege duplázódhat, és ehhez kell hozzáadni az alkalmassági vizsgán elérhető legfeljebb 30 pontot.
Tanító- és óvóképző főiskolák
A magyar nyelv és irodalom írásbeli dolgozatra általában 15 pont szerezhető irodalomból és 15 nyelvtanból.
Békéscsabai Tanítóképző Főiskola
A szóbeli vizsgán tárgyanként 30, összesen 60 pont szerezhető. A felvételi összpontszám ennek kétszerese (a hozott pontszámot nem veszik figyelembe). A vizsga alól mentesítettek az adott tárgyból megkapják a 30 pontot.
Budapesti Tanítóképző Főiskola
Általános iskolai tanítói szak
Az idén érettségizők matematika írásbeli pontszámát az érettségi matematika dolgozat alapján határozzák meg. A régebben érettségizettek, ill. akik az érettségin nem írnak matematika dolgozatot, a főiskolán tesznek írásbeli vizsgát.
Eötvös József Tanítóképző Főiskola
Jászberényi Tanítóképző Főiskola
A tantárgyi felvételi vizsga alól mentesítettek pontszámítása:
Középiskolai osztályzatok
- magyar nyelv és irodalom (III-IV. osztály végén) max. 10 pont
- történelem (III-IV. osztály végén) max. 10 pont
- matematika (III-IV. osztály végén) max. 10 pont
- idegen nyelv (III-IV. osztály végén) max. 10 pont
- fizika (az utolsó két osztály végén) max. 10 pont
E tantárgyakon kívül kérhetik a következő tantárgyak utolsó két éve három legjobb eredményének a beszámítását
- a gimnáziumot végzettek vagy végzők:
kémia, biológia, földrajz vagy második idegen nyelv, tantárgyanként 10-10 pont, max. 30 pont
Összesen 80 pont
- a szakközépiskolában végzettek vagy végzők:
kémia vagy második idegen nyelv, ill. a szaktantárgyak közül három tárgy legjobb osztályzata a III-IV. osztály (esetleg I-III. osztály) végén, tantárgyanként 10-10 pont, max. 30 pont
Összesen 80 pont
Érettségi (képesítő) osztályzatok
Az érettségi (érettségi-képesítő) vizsga eredményei alapján maximum 10-10 pont adható a következő vizsgatárgyakért:
- magyar nyelv és irodalom max. 10 pont
- történelem vagy matematika max. 10 pont
- az érettségi vizsga többi tárgya közül - beleértve a középfokú nyelvvizsgát is - a legjobb kettőnek az osztályzata max. 20 pont
Összesen 40 pont.
Kecskeméti Tanítóképző Főiskola
A komplex felvételi eljáráson szerezhető pontok kommunikáció-, nyelvészet-, irodalom (írásbeli, szóbeli) 24 pont,
testi alkalmassági 4 pont,
ének-zene alkalmassági 4 pont,
rajz-ábrázolás alkalmassági 4 pont,
intelligencia és pedagógiai képességvizsgálat (írásbeli, szóbeli) 24 pont
Összesen 60 pont.
Kölcsey Ferenc Tanítóképző Főiskola
A tantárgyi vizsga alól mentesülők pontozása
a középiskolából hozott pontok max. 60 pont,
a speciális alkalmassági vizsgán szerzett pontok max. 42 pont,
a személyiségteszt alapján max. 18 pont.
A tantárgyi vizsgára kötelezettek pontozása
magyar nyelv és irodalom szóbeli max. 20 pont,
történelem szóbeli max. 20 pont,
matematika szóbeli max. 20 pont,
a speciális alkalmassági vizsgán szerzett pontok max. 42 pont,
a személyiségteszt alapján max. 18 pont.
Soproni Óvóképző Főiskola
A felvételi vizsgán összesen 180 pont érhető el a következők szerint:
a középiskolából hozott pontok 60 pont,
a tantárgyi felvételi vizsgán szerzett pontok 60 pont,
az alkalmassági vizsgán kapott pontok 60 pont.
Brunszvik Teréz Óvóképző Főiskola
A felvételi vizsgán szerezhető pontok:
magyar nyelv és irodalom írásbeli max. 15 pont,
magyar nyelv és irodalom szóbeli max. 15 pont,
történelem (szóbeli) max. 15 pont,
pedagógiai alkalmassági vizsga max. 15 pont.
Mozgássérültek Pető András Nevelőképző és Nevelőintézete
A felvételi vizsgán 120 pont szerezhető a következők szerint:
a középiskolából hozott pontok 60 pont,
magyar nyelv írásbeli 15 pont,
magyar irodalom írásbeli 15 pont,
magyar nyelv szóbeli 15 pont,
magyar irodalom szóbeli 15 pont.
A második vagy további főiskolai, ill. egyetemi végzettség megszerzésére irányuló képzés
A pontozási sajátosságokat a felvételi tájékoztató tartalmazza.
C) Az alkalmassági vizsgák értékelése
I. Kizáró jellegű alkalmassági vizsgák
Az alkalmassági vizsga értékelése "megfelelt", vagy "nem felelt meg". A "nem felelt meg" értékelés kizár a további felvételi eljárásból.
Az intézmények:
Orvostudományi Egyetemek
- gyógytornász szakok
Tanárképző főiskolák
- ének-zene szakok
- ének-zene, egyházkarnagy szak
- ének-zene, népzene szak
- rajz szakok
Bárczi Gusztáv Gyógypedagógiai Tanárképző Főiskola
- kétszakos gyógypedagógiai tanári szak
Bessenyei György Tanárképző Főiskola
- testnevelés szakok
Juhász Gyula Tanárképző Főiskola
- testnevelés szakok
Tanító- és óvóképző főiskolák
- általános alkalmassági vizsga
Vitéz János Tanítóképző Főiskola
- általános iskolai tanítói-szociálpedagógus szak
II. Pontértékeléses alkalmassági vizsgák
Janus Pannonius Tudományegyetem Tanárképző Kar
Az angol, orosz, magyar és biológia szakokra jelentkezők pályaalkalmassági vizsgáján 15 pont szerezhető, ami az összpontszámhoz hozzáadódik.
Budapesti Műszaki Egyetem Építészmérnöki Kar
A rajz- és képességvizsga eredményét (max. 15-15 pont) a tantárgyi vizsgák pontszámához hozzáadják, így az elérhető maximális pontszám (a nyelvvizsgák nélkül) 150 lehet. Nem vehető fel a karra az a pályázó, akinek rajzvizsgáját elégtelenre minősítik (nem éri el az 5 pontot).
Pollack Mihály Műszaki Főiskola
A magasépítési és a műszaki tanári szakok rajz alkalmassági vizsgáját 0-15 ponttal értékelik. E pontszám a tantárgyi vizsgán szerzett pontokhoz hozzáadódik. Azok a felvételizők, akik az alkalmassági vizsgán a 8 pontot nem érik el, a fenti szakokra nem vehetők fel.
Széchenyi István Műszaki Főiskola
A magasépítő üzemmérnöki szakra nem vehető fel az, aki nem felel meg a szabadkézi rajz alkalmassági vizsgán.
Ybl Miklós Építőipari Műszaki Főiskola
A magasépítés szakra nem vehető fel az a vizsgázó, akinek rajzát nem minősítették legalább "jó"-ra.
Gödöllői Agrártudományi Egyetem
A Mezőgazdaságtudományi Kar pályaorientációs felmérésén 10 pont szerezhető, így a maximális pontszám 130 lehet.
A Mezőgazdasági Főiskolai Kar repülő-üzemmérnöki szakán a személyiségvizsgálaton 1-5 pont érhető el. Így a többletpontokkal együtt a pályaalkalmassági vizsgán 20 pont érhető el, a maximális pontszám tehát legfeljebb 140 lehet.
Bárczi Gusztáv Gyógypedagógiai Tanárképző Főiskola
A felsőfokú végzettségűek az alkalmassági vizsgán 60 pontot szerezhetnek:
- általános pedagógia 20 pont,
- általános pszichológia 20 pont,
- gyógypedagógiai alapismeretek 20 pont.
Eötvös Loránd Tudományegyetem Tanárképző Főiskolai Kar
Berzsenyi Dániel Tanárképző Főiskola
Eszterházy Károly Tanárképző Főiskola
A testnevelés szakok alkalmassági vizsgáján 0-15 pont szerezhető. Alkalmatlan az a jelölt, aki
- három alapszint-követelményt nem teljesít,
- a 25%-os átlagteljesítményt nem éri el,
- nem tud vízbiztosan úszni.
Eszterházy Károly Tanárképző Főiskola
A szociálpedagógia szak alkalmassági vizsgáján 0-15 pont szerezhető, amely a tantárgyi vizsgák pontszámához hozzáadódik. Aki az alkalmassági vizsgán nem szerez legalább 5 pontot, a szakra nem vehető fel.
Magyar Testnevelési Egyetem
A tanári szakon az alkalmassági vizsgán 30 pont szerezhető, ami az összpontszámhoz hozzáadódik.
Budapesti Tanítóképző Főiskola
A pedagógiai alkalmassági vizsgán nyújtott teljesítményt max. 30 ponttal értékelik. Tantárgyi vizsgára nem bocsátható az, aki nem szerzett legalább 8 pontot.
Illyés Gyula Pedagógiai Főiskola
A szociális munkás szakon az alkalmassági írásbeli és szóbeli vizsgákon 15-15 pont szerezhető.
Kölcsey Ferenc Tanítóképző Főiskola
A speciális alkalmassági vizsga pontozása:
nyelvi kommunikációs képesség max. 4 pont,
pedagógiai problémaérzékenység max. 4 pont,
általános tájékozottság max. 4 pont,
nyelvtani feladatlap max. 15 pont,
matematikai feladatlap max. 15 pont.
Személyiségteszt (ld. 8. sz. melléklet)
Zsámbéki Tanítóképző Főiskola
A speciális alkalmassági vizsga értékelése:
gyermekcsoporttal való foglalkozás max. 6 pont,
intelligenciamérés max. 1 pont,
rendhagyó életrajz írása max. 2 pont,
helyesírási készség mérése max. 3 pont,
célzott beszélgetés max. 1 pont.
Soproni Óvóképző Főiskola
Az alkalmassági vizsgán szerezhető pontok:
zenei hallás 15 pont,
beszédkészség 15 pont,
testi 15 pont,
vizuális képességek 15 pont.
Aki az alkalmassági vizsgák valamelyikén 0 pontot kapott, a vizsgát nem folytathatja.
Brunszvik Teréz Óvóképző Főiskola
A pedagógiai alkalmassági vizsgán max. 15 pont szerezhető.
Rendőrtiszti Főiskola
Valamennyi szakon a pályaalkalmasságot megállapító pszichológiai vizsgálaton 1-4. szerezhető.
D) A tantárgyi vizsga alól mentesítettek és pontszámításuk
Az alkalmassági vizsgán a mentesítetteknek is részt kell venniük és az előírt feltételeket teljesíteniük kell.
A második vagy további főiskolai, ill. egyetemi végzettség megszerzésére irányuló képzés
A mentesítés eseteit és a mentesítettek pontozási sajátosságokat a felvételi tájékoztató tartalmazza.
* Ez a kedvezmény az átjelentkezőket nem illeti meg.
E) Többletpontok
Eötvös Loránd Tudományegyetem
Állam- és Jogtudományi Kar
középfokú állami nyelvvizsgáért (nyelvvizsgánként) 3 pont
felsőfokú állami nyelvvizsgáért (nyelvvizsgánként) 5 pont
Bölcsészettudományi Kar
ha a nyelv nem azonos a választott szakkal középfokú állami nyelvvizsgáért (nyelvvizsgánként) 2 pont
felsőfokú állami nyelvvizsgáért (nyelvvizsgánként) 3 pont
néprajz szakon
legalább egy idegen nyelvből tett érettségi vizsgáért vagy legalább középfokú állami nyelvvizsgáért 2 pont
pszichológia szakon
angol nyelvből tett érettségi vizsgáért, ill. legalább középfokú állami nyelvvizsgáért 2 pont
történelem, magyar és az idegen nyelvi szakokon a latin nyelv négy éves gimnáziumi tanulásáért vagy latin érettségiért 2 pont
Szociológiai Intézet és Továbbképző Központ
ha a nyelv nem azonos a választott szakkal középfokú állami nyelvvizsgáért (nyelvvizsgánként) 2 pont
felsőfokú állami nyelvvizsgáért (nyelvvizsgánként) 3 pont
szociális munkás-szociálpolitikus szakon szociális jellegű munkával eltöltött egy évért 2 pont
legalább két évért 4 pont
Természettudományi Kar
egy közép- vagy felsőfokú állami nyelvvizsgáért 3 pont
minden további közép- vagy felsőfokú állami nyelvvizsgáért 2 pont
Tanárképző Főiskolai Kar
nem a nyelvnek megfelelő szakon középfokú állami nyelvvizsgáért (nyelvvizsgánként) 2 pont
felsőfokú állami nyelvvizsgáért (nyelvvizsgánként) 3 pont
Janus Pannonius Tudományegyetem
Állam- és Jogtudományi Kar
középfokú állami nyelvvizsgáért 3 pont
felsőfokú állami nyelvvizsgáért 5 pont
(Csak egy nyelvvizsga vehető figyelembe.)
Közgazdaságtudományi Kar
közép- vagy felsőfokú állami nyelvvizsgáért 3 pont
(Csak egy nyelvvizsga vehető figyelembe.)
Tanárképző Kar
magyar-művészettudomány szakpáron
legalább középfokú állami nyelvvizsgáért (nyelvvizsgánként) 2 pont
József Attila Tudományegyetem
Állam- és Jogtudományi Kar
középfokú állami nyelvvizsgáért (nyelvvizsgánként) 3 pont
felsőfokú állami nyelvvizsgáért (nyelvvizsgánként) 5 pont
latin érettségi vizsgáért
(A többletpontok összege legfeljebb 8 lehet) 3 pont
Bölcsészettudományi Kar
ha a nyelv nem azonos a választott szakkal:
középfokú állami nyelvvizsgáért (nyelvvizsgánként) 3 pont
felsőfokú állami nyelvvizsgáért (nyelvvizsgánként) 5 pont
nem latin szakon latin érettségiért 3 pont
Természettudományi Kar
ha a nyelv nem azonos a választott szakkal
egy közép- vagy felsőfokú állami nyelvvizsgáért 3 pont
minden további közép- vagy felsőfokú állami nyelvvizsgáért 2 pont
Kossuth Lajos Tudományegyetem
Bölcsészettudományi Kar
ha a nyelv nem azonos a választott szakkal
középfokú állami nyelvvizsgáért (nyelvvizsgánként) 2 pont
felsőfokú állami nyelvvizsgáért (nyelvvizsgánként) 3 pont
magyar és történelem szakokon, ha a másik szak nem a latin
latin érettségiért 2 pont
Természettudományi Kar
ha a nyelv nem azonos a választott szakkal
egy közép- vagy felsőfokú állami nyelvvizsgáért 3 pont
minden továbbiért 2 pont
vegyész és a kémia tanári szakokon
kémia OKTV-n a II. fordulóba jutásért 3 pont
Budapesti Közgazdaságtudományi Egyetem
középfokú állami nyelvvizsgáért (nyelvvizsgánként) 2 pont
felsőfokú állami nyelvvizsgáért (nyelvvizsgánként) 3 pont
(A többletpontok összege legfeljebb 6 lehet.)
Államigazgatási Főiskola
alapfokú állami nyelvvizsgáért 2 pont
középfokú állami nyelvvizsgáért 4 pont
felsőfokú állami nyelvvizsgáért 6 pont
esti és levelező tagozaton a jelenleg is államigazgatási szervnél dolgozóknak
legalább ötéves igazgatási vezetői vagy ügyintézői gyakorlatért 5 pont
Debreceni Orvostudományi Egyetem
angol, francia, kínai, német, orosz, spanyol nyelvekből lett
középfokú állami nyelvvizsgáért 1 pont
felsőfokú állami nyelvvizsgáért 2 pont
Pécsi Orvostudományi Egyetem
középfokú állami nyelvvizsgáért (nyelvvizsgánként) 1 pont
felsőfokú állami nyelvvizsgáért (nyelvvizsgánként) 2 pont
Semmelweis Orvostudományi Egyetem
angol, ill német nyelvből tett
középfokú állami nyelvvizsgáért 2 pont
felsőfokú állami nyelvvizsgáért 4 pont
minden egyéb nyelvből tett
középfokú állami nyelvvizsgáért 1 pont
felsőfokú állami nyelvvizsgáért 2 pont
(A többletpontok összege legfeljebb 6 lehet.)
Szent-Györgyi Albert Orvostudományi Egyetem
Általános Orvostudományi Kar
egy közép- vagy felsőfokú állami nyelvvizsgáért 2 pont
minden továbbiért 1 pont
(A többletpontok összege legfeljebb 4 lehet.)
Gyógyszerésztudományi Kar és Főiskolai Kar
középfokú állami nyelvvizsgáért 3 pont
felsőfokú állami nyelvvizsgáért 5 pont
(Csak egy nyelvvizsga vehető figyelembe.)
Orvostovábbképző Egyetem
Egészségügyi Főiskolai Kar
középfokú állami nyelvvizsgáért (nyelvvizsgánként) 3 pont
felsőfokú állami nyelvvizsgáért (nyelvvizsgánként) 5 pont
(A többletpontok összege legfeljebb 10 lehet.)
Budapesti Műszaki Egyetem
középfokú állami nyelvvizsgáért (nyelvvizsgánként) 3 pont
felsőfokú állami nyelvvizsgáért (nyelvvizsgánként) 5 pont
Miskolci Egyetem
Állam- és Jogtudományi Kar
középfokú állami nyelvvizsgáért (nyelvvizsgánként) 3 pont
felsőfokú állami nyelvvizsgáért (nyelvvizsgánként) 5 pont
Műszaki és Gazdaságtudományi egyetemi karok
középfokú állami nyelvvizsgáért (nyelvvizsgánként) 5 pont
felsőfokú állami nyelvvizsgáért (nyelvvizsgánként) 8 pont
Dunaújvárosi Főiskolai Kar
alapfokú állami nyelvvizsgáért (nyelvvizsgánként) 3 pont
középfokú állami nyelvvizsgáért (nyelvvizsgánként) 5 pont
felsőfokú állami nyelvvizsgáért (nyelvvizsgánként) 8 pont
Veszprémi Egyetem
Tanárképző Kar
angol kivételével
középfokú állami nyelvvizsgáért (nyelvvizsgánként) 3 pont
felsőfokú állami nyelvvizsgáért (nyelvvizsgánként) 5 pont
Mérnöki Kar
középfokú állami nyelvvizsgáért (nyelvvizsgánként) 3 pont
felsőfokú állami nyelvvizsgáért (nyelvvizsgánként) 5 pont
Bánki Donát Gépipari Műszaki Főiskola
alapfokú állami nyelvvizsgáért (nyelvvizsgánként) 3 pont
középfokú állami nyelvvizsgáért (nyelvvizsgánként) 5 pont
felsőfokú állami nyelvvizsgáért (nyelvvizsgánként) 8 pont
szakirányú technikusi oklevélért 4 pont
az országos gépipari tanulmányi verseny, ill. az országos matematika, fizika, Kürschák József matematika, Eötvös Loránd fizika tanulmányi versenyek döntőjében való részvételért 4 pont
Gépipari és Automatizálási Műszaki Főiskola
alapfokú állami nyelvvizsgáért (nyelvvizsgánként) 3 pont
középfokú állami nyelvvizsgáért (nyelvvizsgánként) 5 pont
felsőfokú állami nyelvvizsgáért (nyelvvizsgánként) 7 pont
Kandó Kálmán Villamosipari Műszaki Főiskola
középfokú állami nyelvvizsgáért (nyelvvizsgánként) 4 pont
felsőfokú állami nyelvvizsgáért (nyelvvizsgánként) 6 pont
egy világnyelv alapszintű nyelvtudásáért 2 pont
Könnyűipari Műszaki Főiskola
középfokú állami nyelvvizsgáért (nyelvvizsgánként) 3 pont
felsőfokú állami nyelvvizsgáért (nyelvvizsgánként) 5 pont
Pollack Mihály Műszaki Főiskola
alapfokú állami nyelvvizsgáért (nyelvvizsgánként) 2 pont
középfokú állami nyelvvizsgáért (nyelvvizsgánként) 5 pont
felsőfokú állami nyelvvizsgáért (nyelvvizsgánként) 8 pont
szakirányú technikusi képzettségért 4 pont
szakmunkás képesítésért ill. legalább egyéves szakirányú munkavégzésért 2 pont
Széchenyi István Műszaki Főiskola
legalább középfokú állami nyelvvizsgáért 5 pont
szakirányú technikusi oklevélért 5 pont
az idei országos középiskolai tanulmányi vagy szakmai verseny, valamint összetett szakmai tanulmányi verseny döntőjében való részvételért 3 pont
bármely sportág ifjúsági v. felnőtt országos bajnoksága 1-3. helyezéséért, a Diákolimpia V. korcsoportjának bajnoki címéért (a verseny évében) 3 pont
(A többletpontok összege legfeljebb 20 lehet.)
Ybl Miklós Építőipari Műszaki Főiskola
középfokú állami nyelvvizsgáért (nyelvvizsgánként) 3 pont
felsőfokú állami nyelvvizsgáért (nyelvvizsgánként) 5 pont
Debreceni Agrártudományi Egyetem
középfokú állami nyelvvizsgáért (nyelvvizsgánként) 5 pont
felsőfokú állami nyelvvizsgáért (nyelvvizsgánként) 10 pont
a szakirányban továbbtanulóknak, ha nem helyettesítő tárgyból vizsgáznak 5 pont
Mezőgazdasági Víz- és Környezetgazdálkodási Kar
a három éven belül érettségizetteknek, ha legalább egy évig mezőgazdasági termelőmunkát végeztek 5 pont
Gödöllői Agrártudományi Egyetem
Mezőgazdaságtudományi, ill. Gazdaság- és Társadalomtudományi Kar
középfokú állami nyelvvizsgáért (nyelvvizsgánként) 5 pont
felsőfokú állami nyelvvizsgáért (nyelvvizsgánként) 10 pont
Mezőgazdasági Főiskolai Kar, repülő-üzemmérnöki szak
középfokú angol állami nyelvvizsgáért 10 pont
alapfokú angol állami nyelvvizsgáért 5 pont
angol érettségiért vagy azzal megegyező szintű nyelvtudásért 1-3 pont
repülési (vitorlázó, motoros, sárkány) előképzettségért 1-5 pont
Pannon Agrártudományi Egyetem
középfokú állami nyelvvizsgáért (nyelvvizsgánként) 5 pont
felsőfokú állami nyelvvizsgáért (nyelvvizsgánként) 10 pont
a szakirányban továbbtanulóknak, ha nem helyettesítő tárgyból vizsgáznak 5 pont
Állatorvostudományi Egyetem
A felvételi vizsgán legalább 102 pontot elért vizsgázóknak
középfokú állami nyelvvizsgáért 4 pont
felsőfokú állami nyelvvizsgáért 6 pont
(Csak egy nyelvvizsga vehető figyelembe.)
Erdészeti és Faipari Egyetem
Egyetemi karok
középfokú állami nyelvvizsgáért (nyelvvizsgánként) 3 pont
felsőfokú állami nyelvvizsgáért (nyelvvizsgánként) 5 pont
(E többletpontok összege legfeljebb 10 lehet.)
a szakirányban továbbtanulóknak, ha nem helyettesítő tárgyból vizsgáznak jeles technikusi oklevélért 5 pont
jó technikusi oklevélért 2 pont
Kertészeti és Élelmiszeripari Egyetem
Egyetemi karok és Kertészeti Főiskolai Kar
legalább középfokú állami nyelvvizsgáért (nyelvvizsgánként) 5 pont
a szakirányban továbbtanulóknak, ha nem helyettesítő tárgyból vizsgáznak 5 pont
(A többletpontok összege legfeljebb 20 lehet.)
Élelmiszeripari Főiskolai Kar
középfokú állami nyelvvizsgáért (nyelvvizsgánként) 5 pont
felsőfokú állami nyelvvizsgáért (nyelvvizsgánként) 10 pont
a szakirányban továbbtanulóknak, ha nem helyettesítő tárgyból vizsgáznak 5 pont
(A többletpontok összege legfeljebb 20 lehet.)
Bárczi Gusztáv Gyógypedagógiai Tanárképző Főiskola
középfokú állami nyelvvizsgáért 5 pont
felsőfokú állami nyelvvizsgáért 8 pont
(Legfeljebb két nyelvvizsga vehető figyelembe.)
nappali tagozaton
a szakterületen folytatott szakirányú munkáért évenként 3 pont
(Az így szerezhető többletpontok száma legfeljebb 6 lehet.)
Berzsenyi Dániel Tanárképző Főiskola
a nem nyelvszakra jelentkezőknek
középfokú állami nyelvvizsgáért (nyelvvizsgánként) 3 pont
felsőfokú állami nyelvvizsgáért (nyelvvizsgánként) 5 pont
(Ez a kedvezmény az ide átjelentkezőket nem illeti meg.)
Eszterházy Károly Tanárképző Főiskola
a nem mentesülő ill. nem az adott nyelvszakra jelentkezőknek
középfokú állami nyelvvizsgáért 5 pont
felsőfokú állami nyelvvizsgáért 10 pont
(Csak egy középfokú és egy felsőfokú nyelvvizsga vehető figyelembe.)
Juhász Gyula Tanárképző Főiskola
a történelem tárgyból felvételizőknek
jeles latin érettségiért 3 pont
jó latin érettségiért 2 pont
közepes latin érettségiért 1 pont
a testnevelés-sportszervezés szakon
alapfokú állami nyelvvizsgáért (nyelvvizsgánként) 2 pont
középfokú állami nyelvvizsgáért (nyelvvizsgánként) 4 pont
felsőfokú állami nyelvvizsgáért (nyelvvizsgánként) 6 pont
(A többletpontok összege legfeljebb 10 lehet.)
a testnevelés szakokon
kiemelkedő sporttevékenységért (bármely sportágban) 4 pont
a német nemzetiségi szakokon
a nemzetiséggel kapcsolatos kérdéskörben való alapvető jártasságért 5 pont
Apáczai Csere János Tanítóképző Főiskola
középfokú állami nyelvvizsgáért (nyelvvizsgánként) 5 pont
felsőfokú állami nyelvvizsgáért (nyelvvizsgánként) 10 pont
Budapesti Tanítóképző Főiskola
alapfokú állami nyelvvizsgáért (nyelvvizsgánként) 3 pont
középfokú állami nyelvvizsgáért (nyelvvizsgánként) 5 pont
felsőfokú állami nyelvvizsgáért (nyelvvizsgánként) 10 pont
(A többletpontok összege legfeljebb 10 lehet.)
Csokonai Vitéz Mihály Tanítóképző Főiskola
középfokú állami nyelvvizsgáért (nyelvvizsgánként) 3 pont
felsőfokú állami nyelvvizsgáért (nyelvvizsgánként) 5 pont
Eötvös József Tanítóképző Főiskola
alapfokú állami nyelvvizsgáért (nyelvvizsgánként) 5 pont
középfokú- állami nyelvvizsgáért (nyelvvizsgánként) 10 pont
felsőfokú állami nyelvvizsgáért (nyelvvizsgánként) 15 pont
(A kísérleti eljárásban felvételizők ezt a pontot nem kapják meg, ha az adott nyelvből érettségi vizsgát is tettek.)
kiemelkedő tudományterületi, művészeti, kulturális stb. és átlagon felüli képességeket bizonyító teljesítményért 10 pont
(Ezek a kedvezmények az ide átjelentkezőket nem illetik meg.)
Illyés Gyula Pedagógiai Főiskola
a felvételi tárgyakból az OKTV 11-15. helyezéséért 10 pont
a felvételi tárgyakból a megyei tanulmányi versenyen 1-5. helyezésért 5 pont
4,00-4,51 közötti érettségi átlagért 5 pont
4,51 feletti érettségi átlagért 10 pont
középfokú állami nyelvvizsgáért (nyelvvizsgánként) 5 pont
felsőfokú állami nyelvvizsgáért (nyelvvizsgánként) 10 pont
a pályára való alkalmasságért, rátermettségért 5-10 pont
Jászberényi Tanítóképző Főiskola
alapfokú nyelvvizsgáért (nyelvvizsgánként) 5 pont
középfokú állami nyelvvizsgáért (nyelvvizsgánként) 10 pont
felsőfokú állami nyelvvizsgáért (nyelvvizsgánként) 15 pont
(A tantárgyi vizsga alól mentesülők ezt a pontot nem kapják meg, ha az adott nyelvből érettségi vizsgát is tettek.)
az alkalmassági vizsgán (egyházi elbeszélgetésen) mutatott kiemelkedő képességekért 5 pont
kiemelkedő tudományterületi, művészeti, kulturális stb. és átlagon felüli képességeket bizonyító teljesítményért 10 pont
(Ez a kedvezmény az ide átjelentkezőket nem illeti meg.)
Kecskeméti Tanítóképző Főiskola
alapfokú állami nyelvvizsgáért (nyelvvizsgánként) 2 pont
középfokú állami nyelvvizsgáért (nyelvvizsgánként) 5 pont
felsőfokú állami nyelvvizsgáért (nyelvvizsgánként) 10 pont
pedagógusi munkakörben eltöltött gyakorlati évért 1 pont
országos tanulmányi versenyen elért 1-10. helyezésért 1 pont
országos szakmai versenyen elért 1-3. helyezésért 1 pont
kiemelkedő magasszintű zenei előképzettségért 1 pont
(Ezek a kedvezmények az ide átjelentkezőket nem illetik meg.)
Kölcsey Ferenc Tanítóképző Főiskola
egy középfokú állami nyelvvizsga 3 pont
két középfokú vagy egy felsőfokú állami nyelvvizsga 5 pont
Zsámbéki Tanítóképző Főiskola
középfokú állami nyelvvizsgáért (nyelvvizsgánként) 5 pont
felsőfokú állami nyelvvizsgáért (nyelvvizsgánként) 6 pont
zeneiskolai tanulmányokért, ha az utolsó 2 évben a szolfézs jegy min. jó
- 5 és 6 éves tanulmányok esetén 1 pont
- 6 évet meghaladó tanulmányok esetén 2 pont
zeneművészeti szakközépiskolai végzettségért, ha az utolsó két évben a szolfézs és a zeneelmélet tárgyak eredménye legalább közepes (3) 3 pont
képzőművészeti szakközépiskolai végzettségért, ha az utolsó két évben a rajzolás, festés, mintázás tárgyakból az eredmény legalább jó (4) 3 pont
bármely sportágban ifjúsági, felnőtt, másod-, ill. elsőosztályú minősítésért 3 pont
Mozgássérültek Pető András Nevelőképző és Nevelőintézete
alapfokú állami nyelvvizsgáért (nyelvvizsgánként) 2 pont
középfokú állami nyelvvizsgáért (nyelvvizsgánként) 3 pont
felsőfokú állami nyelvvizsgáért (nyelvvizsgánként) 5 pont
Rendőrtiszti Főiskola
alapfokú állami nyelvvizsgáért 2 pont
középfokú állami nyelvvizsgáért 4 pont
felsőfokú állami nyelvvizsgáért 6 pont
Lábjegyzetek:
[1] Helyesbítette a Magyar Közlöny 1991/49. száma. Megjelent 1991.05.10.