Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

111/1993. (VIII. 3.) Korm. rendelet

az általános forgalmi adó 1993. augusztus 1-jei emelésével összefüggő, egyidejű lakossági kompenzálásról

A Kormány a 60/1993. (VII. 16.) OGY határozatban foglalt felkérésre, az általános forgalmi adókulcs 1993. augusztus 1-jei emelésével összefüggő egyidejű lakossági kompenzáció végrehajtására a következőket rendeli el:

1. §

A központi költségvetésből - a Magyar Köztársaság 1993. évi költségvetéséről szóló 1992. évi LXXX. törvény módosításáról rendelkező, a Magyar Köztársaság 1993. évi pótköltségvetéséről szóló 1993. évi LXXII. törvény 4. §-a figyelembevételével - finanszírozott állami szociális juttatásként az alábbi jogcímeken történik a lakossági kompenzáció (a továbbiakban: kompenzáció):

a) munkavállalói egyszeri pótlék (a továbbiakban: pótlék);

b) egyszeri kiegészítő támogatás (a továbbiakban: szociális támogatás);

c) gyermekes családok egyszeri támogatása (a továbbiakban: családi támogatás).

2. §

(1) Kompenzáció - figyelemmel a 10. § (1) bekezdésének rendelkezésére is - csak egy jogcímen jár, kivéve az 1. § c) pontja szerinti kompenzációra jogosult családok támogatását, amely családi támogatás az e rendeletben meghatározott esetekben és módon más jogcímek mellett is folyósítható.

(2) Akinek a jogosultsága az 1. § a) és b) pontja szerint is elbírálható, az az l.§ b) pontja szerinti jogcímen jogosult kompenzációra.

3. §

(1) Pótlékra - a (3)-(4) bekezdésben foglaltak figyelembevételével - az az 1993. augusztus 1-jén munkaviszonyban álló munkavállaló jogosult, akinek a havi bruttó munkabére

a) a 10 000 forintot nem éri el;

b) 10 000 forint vagy ennél magasabb, de a 15 000 forintot nem éri el.

(2) A pótlék mértéke

a) az (1) bekezdés a) pontja esetében: 1500 forint;

b) az (1) bekezdés b) pontja esetében: 1000 forint.

(3) E rendelet értelmében munkaviszonyban álló munkavállaló

a) a munkaviszonyban;

b) a közalkalmazotti jogviszonyban;

c) a közszolgálati jogviszonyban,

d) a szolgálati jogviszonyban;

e) a biztosított bedolgozói jogviszonyban álló személy; továbbá

f) a munkaviszony jellegű jogviszonyban álló szövetkezeti tag;

g) a szakmunkásbérrel foglalkoztatott szakmunkástanuló.

(4) Nem tartozik e rendelet értelmében a (3) bekezdés szerinti munkavállaló körébe

a) az alkalmi munkavállaló;

b) az iskolai szünetben foglalkoztatott általános és középiskolai, nappali tagozatos tanuló;

c) a sorkatonai szolgálatot, illetve a három hónapnál hosszabb tartalékos katonai szolgálatot teljesítő munkavállaló;

d) a tartós külföldi kiküldetést teljesítő munkavállaló;

e) a három hónapnál hosszabb külföldi tanulmányúton lévő ösztöndíjas;

f) a három hónapnál hosszabb fizetés nélküli szabadságon lévő munkavállaló;

g) a foglalkoztatott nyugdíjas, aki a 8. § a) pontja szerint jogosult kompenzációra;

h) a szülési szabadságon lévő, gyermekgondozási segélyt, illetve díjat igénybe vevő munkavállaló, aki a 8. § b) pontja szerint jogosult a kompenzációra.

4. §

(1) A pótlékra való jogosultság megállapításánál a munkavállaló havi munkabéreként az egyhavi munkajogi átlagkeresetét (a Munka Törvénykönyve 152. §) kell alapul venni a (2) és (3) bekezdésben foglaltak figyelembevételével.

(2) Ha a munkavállaló munkaviszonya a munkáltatónál egy naptári hónapnál rövidebb ideje áll fenn, havi átlagkeresetnek a személyi alapbére számít.

(3) Részmunkaidőben foglalkoztatott munkavállaló jogosultságának megállapításánál a havi átlagkeresetét a munkáltatónál érvényes teljes munkaidőnek megfelelően kell átszámítani és figyelembe venni.

(4) Ha a munkavállalónak több munkaviszonya van, a teljes munkaidős munkaviszonya alapján kell a pótlékra való jogosultságát elbírálni. Teljes munkaidőre szóló munkaviszony hiányában az elsőként létesített munkaviszonya alapján kell - a (3) bekezdés alkalmazásával - a jogosultságát elbírálni.

5. §

(1) A munkavállaló pótlékra való jogosultságát az 1993. augusztus 1-jén fennálló munkaviszonya szerinti munkáltató köteles elbírálni, és jogosultsága esetén a pótlékot az 1993. augusztus hóra járó munkabére kifizetésekor a szeptemberi bérfizetési napon, de legkésőbb 1993. szeptember 15-ig kell részére egy összegben folyósítani, akkor is, ha időközben a munkaviszonya megszűnt.

(2) Több munkaviszonyban álló munkavállaló részére a pótlékra való jogosultságát - a 4. § (4) bekezdése szerint - elbíráló munkáltató köteles folyósítani.

(3) A pótlék csak egy munkáltatónál állapítható meg, illetve folyósítható. Ennek érdekében a munkáltatónak nyilatkoztatnia kell a munkavállalót arról, hogy más munkáltatónál pótlékban nem részesül.

6. §

(1) Az e rendelet alapján a munkavállalókat megillető pótlékot a munkáltató összesítve, az 1. és 2. számú melléklet szerinti nyomtatvány benyújtásával igényli.

(2) Az igénylést, ha a munkáltató

a) központi költségvetési szerv - ideértve az egyházi intézményeket is -, akkor az érintett fejezet felügyeletét ellátó szervhez 1993. augusztus 15-ig kell megküldeni (az 1. számú melléklet szerint);

b) önkormányzat, a helyi önkormányzati költségvetési szervtől származó adatokat összesítve a megyei Területi Államháztartási és Közigazgatási Információs Szolgálathoz (a továbbiakban: TÁKISZ), illetve a Fővárosi Államháztartási és Közigazgatási Információs Szolgálathoz (a továbbiakban: FÁKISZ), 1993. augusztus 15-ig továbbítja (az 1. számú melléklet szerint);

c) az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (a továbbiakban: OEP) és az Országos Nyugdíjbiztosítási Főigazgatóság (a továbbiakban: ONYF) központi és területi szerve, akkor 1993. augusztus 15-ig az OEP-hez kell benyújtani (az 1. számú melléklet szerint);

d) nem tartozik az a)-c) pontban felsoroltakhoz, akkor 1993. augusztus 15-ig a munkáltató állami adóhatósághoz kell benyújtani (a 2. számú melléklet szerint).

(3) A 6. § (2) bekezdés b)és d) pontja szerinti igénylőlap bevallásnak minősül, kitöltésénél a forintadatokat ezer forintra kerekíteni nem lehet.

(4) Amennyiben a pótlékra való jogosultság megállapítását végző munkáltató a (2) bekezdésben megjelölt határidőt elmulasztja, a pótlék iránti igény pótlólagosan is benyújtható. A benyújtás határideje ez esetben 1993. október 30-a. A határidő elmulasztása jogvesztő.

7. §

A kiutalást a 6. § (2) bekezdésében felsorolt, az igénylés fogadására jogosult szervek - önkormányzatok esetében az Adó- és Pénzügyi Ellenőrzési Hivatal Számítástechnikai és Adóelszámolási Intézet - (a továbbiakban együtt: kiutaló szervek) úgy kötelesek teljesíteni, hogy a pótlék az augusztus hóra járó munkabér kifizetésekor a munkáltatónál rendelkezésre álljon.

8. §

Az 1. § b) pont szerinti kompenzációra azok a személyek jogosultak, akiknek 1993. augusztus 1-je előtti időponttól megállapított és augusztus hónapra járó

a) öregségi teljes és részösszegű nyugdíja - ideértve az előnyugdíjat, a korengedményes nyugdíjat, a bányásznyugdíjat és az egyes művészi tevékenységet folytatók öregségi nyugdíját is -, rokkantsági nyugdíja, baleseti nyugellátása - ide nem értve a baleseti járadékot -, özvegyi, szülői nyugdíja, mezőgazdasági szövetkezeti, növelt összegű szakszövetkezeti öregségi, munkaképtelenségi és özvegyi járadéka, saját és özvegyi jogon együtt folyósított ellátása (a továbbiakban: nyugdíj);

b) az Országos Nyugdíjfolyósító Igazgatóság és MÁV Nyugdíj Igazgatóság által folyósított nyugdíjszerű rendszeres szociális ellátása, terhességi-gyermekágyi segélye, gyermekgondozási díja és gyermekgondozási segélyhez kapcsolódó jövedelempótléka (a továbbiakban: szociális ellátás)

a 11 300 forintot nem haladja meg.

9. §

Ha a nyugdíj, illetve a szociális ellátás összege

a) 10 000 forintot nem haladja meg, 1500 forint;

b) a 10 001-11 300 forint között van, 1000 forint összegű szociális támogatás jár.

10. §

(1) Ha a 8. §-ban felsorolt és a havi 11 300 forintot meg nem haladó ellátásban részesülő személy házastársi pótlékra, házastársa után jövedelempótlékra, illetve eltartott hozzátartózójára tekintettel rendszeres növelt összegű szociális járadékra is jogosult, a szociális támogatás, az eltartott házastársa, illetve hozzátartozója után, külön is megilleti.

(2) Ha a szociális ellátást 1993. augusztus 1-je előtti időponttól megállapított nyugellátással, baleseti nyugellátással együtt folyósítják, a szociális támogatásra való jogosultságot és annak összegét az együtt folyósított ellátások figyelembevételével kell megállapítani.

(3) A 9. § szerinti szociális támogatásra jogosító összeghatár számítása szempontjából figyelmen kívül kell hagyni az ellátással együtt folyósított családi pótlékot, a házastársi pótlékot, a házastárs utáni jövedelempótlékot, a rendszeres szociális járadékkal együttjáró és az eltartott hozzátartozóra tekintettel folyósított növelés összegét, a kártérítést, a lakbérpótlékot és szociális támogatást, a cukorbetegek részére folyósított támogatás összegét, az egyes nyugdíjak felülvizsgálatáról, illetőleg egyes nyugdíjkiegészítések megszüntetéséről szóló 1991. évi XII. törvény alapján folyósított pótlék összegét, az akadémikust, a tudományok doktorát, a kandidátust, illetőleg hozzátartozóikat megillető emelést, továbbá a politikai rehabilitáció keretében megállapított nyugdíjemelést.

11. §

(1) 1500 Ft szociális támogatás jár annak a személynek, akinek 1993. augusztus 1-jét megelőzően az önkormányzat

a) munkanélküliek jövedelempótló támogatását;

b) rendszeres szociális segélyt;

c) ápolási díjat

állapított meg, és az ellátást 1993. szeptember hónapban is folyósítja.

(2) Az (1) bekezdés szerinti szociális támogatás annak a személynek is jár, akinek a munkanélküliek jövedelempótló támogatására való jogosultságát 1993. augusztus 1-je és 1993. október 30-a között állapítja meg az önkormányzat. A megyei munkaügyi központok a munkanélküliek járadékszerű ellátásából 1993. augusztus 1-je és október 30-a között kikerülő személyekről az érintett önkormányzatoknak 1993. augusztus 10-ig írásbeli tájékoztatást adnak.

(3) Az (1)-(2) bekezdés szerinti szociális támogatás csak egy jogcímen jár.

(4) A szociális támogatás kifizetéséről a települési önkormányzatok

a) az (1) bekezdés szerinti ellátások szeptember havi folyósításával;

b) a (2) bekezdés szerinti jogosultak esetén a munkanélküliek jövedelempótló támogatására való jogosultság megállapítását követő folyósítással

egyidejűleg gondoskodnak.

12. §

(1) Az 1. § c) pontja alapján az 1993. augusztus hónapban családi pótlékra jogosultak közül

a) a tartósan beteg, testi vagy értelmi fogyatékos gyermeket nevelő egygyermekes család és a gyermekét egyedül nevelő egygyermekes szülő 1000 forint;

b) a kétgyermekes család 1800 forint;

c) a három- vagy többgyermekes család 4000 forint összegű családi támogatásban részesül.

(2) A családi pótlékról szóló 1990. évi XXV. törvény 4. § (2) bekezdésében meghatározott esetben a támogatást az anya részére kell kifizetni.

13. §

Az e rendelet 9. §-a és 12. §-a szerinti támogatást az ONYF igazgatási szervei, a MÁV Nyugdíj Igazgatóság, valamint az OEP igazgatási szervei, illetve a társadalombiztosítási kifizetőhelyek hivatalból

a) a nyugdíjasoknak és a szociális ellátásban részesülőknek - ideértve a családi pótlékban részesülő nyugdíjasokat is -1993. szeptember hónapban külön utalványon, kivéve a b) és c) pontban jelölteket;

b) a terhességi-gyermekágyi segélyben" a gyermekgondozási díjban és a gyermekgondozási segély jövedelempótlékában részesülők számára az augusztus hónapra járó ellátásokkal együtt;

c) az a) pont alá nem tartozó családi pótlékban részesülőknek az 1993. augusztus hónapra járó családi pótlékkal együtt

fizetik ki.

14. §

(1) A 9. § és 12. § szerinti szociális és családi támogatások, illetve azok kifizetésével kapcsolatos költségek elszámolásának és a költségvetési térítés átutalásának részletes szabályairól az ONYF és az OEP főigazgatója a pénzügyminiszterrel megállapodást köt.

(2) A 11. § (1) bekezdésében szabályozott szociális támogatás költségvetési fedezetét az önkormányzatok jelentése alapján a központi költségvetés az önkormányzatok részére 1993. augusztus hónap folyamán rendkívüli utalás formájában, a 11. § (2) bekezdésében szabályozott esetben december hónap folyamán biztosítja.

(3) A települési önkormányzatok a (2) bekezdés szerinti jelentést a 3. számú mellékletben szereplő adatlapon, az első ütemben (3. számú melléklet 1-4. pontjai esetében) 1993. augusztus 15-ig, a második ütemben (3. számú melléklet 5. pontja szerint) 1993. november 10-ig megküldik a megyei TÁKISZ-ok, illetve a FÁKISZ részére.

(4) A teljesített kifizetésekről a települési önkormányzatok a TÁKISZ-szal, illetve a FÁKISZ-szal elszámolnak.

(5) A kiutaló szervek 1993. november 30-ig kötelesek elszámolni a teljesített kifizetésekről a Pénzügyminisztériumnak.

15. §

E rendelet a kihirdetést követő 5. napon lép hatályba.

Dr. Antall József s. k.,

miniszterelnök

1. számú melléklet a 111/1993. (VIII. 3.) Korm. rendelethez

2. számú melléklet a 111/1993. (VIII. 3.) Korm. rendelethez

KITÖLTÉSI ÚTMUTATÓ

a 2. számú melléklethez

A nyomtatványt az Országgyűlés 60/1993. (VII. 16.) OGY határozata mellékletének 1. pontjában foglaltak alapján azon munkáltatók tölthetik ki, akik 10 000 Ft, illetve 15 000 Ft havi bruttó munkabért el nem érő munkavállalókat is foglalkoztatnak. A nyomtatványt 1993. augusztus 15-ig kell benyújtani 1 példányban az illetékes elsőfokú állami adóhatósághoz. Egy adózó (munkáltató) több telephely, gyáregység stb. esetén is csak 1 bizonylatot nyújthat be. Az igénylés bevallásnak minősül.

Az azonosító adatokat teljeskörűen ki kell tölteni. Külön felhívjuk a figyelmet az elszámolási számlaszám pontos kitöltésére. Az átmeneti pótlék az ADIRA Általános Forgalmi Adó Kompenzálási Pótlék számláról (MNB 232-90190-5557) kerül kiutalásra. A c) rovatba az átmeneti pótlékra jogosultak létszámát főben kifejezve, az e) rovatba a jogosultak létszáma alapján megállapított igényjogosultság összegét Ft-ban kifejezve kell bejegyezni. A 3. sorban az értékadatokat összesíteni kell. Probléma esetén az elsőfokú adóhatóság készséggel ad felvilágosítást.

Adó- és Pénzügyi Ellenőrzési Hivatal

3. számú melléklet a 111/1993. (VIII. 3.) Korm. rendelethez

* Az adatlap visszaküldésének határideje: az 1-4. pontok esetében 1993. augusztus 15., az 5. pontra vonatkozóan 1993. november 10.

Tartalomjegyzék