Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

1/1994. (II. 3.) MKM rendelet

a tankönyvvé nyilvánítás, a tankönyvtámogatás, valamint az iskolai tankönyvellátás rendjéről

A közoktatásról szóló 1993. évi LXXIX. törvény (a továbbiakban: közoktatási törvény) 94. §-a (1) bekezdésének b) és e) pontjában foglalt felhatalmazás alapján - a pénzügyminiszterrel, a belügyminiszterrel, továbbá szakképzés tekintetében a munkaügyi miniszterrel, illetve a szakképesítésért felelős miniszterekkel egyetértésben - a következőket rendelem cl:

Általános rendelkezések

1. § (1) A rendelet hatálya - fenntartóra tekintet nélkül - kiterjed

a) az általános iskolákra;

b) a szakmunkásképző iskolákra és a szakiskolákra;

c) a gimnáziumokra és a szakközépiskolákra;

d) az alapfokú művészetoktatási intézményekre;

e) a gyógypedagógiai nevelési-oktatási intézményekre [a továbbiakban az a)-c) pont alattiak együtt: iskola];

f) a tankerületi oktatásügyi központokra;

g) a tanulókra;

h) a pedagógusokra, a nevelő-oktató munkát végző más szakemberekre és a nem pedagógus munkakört betöltőkre (a továbbiakban együtt: alkalmazottak);

i) a gyermekek, tanulók szüleire, gyámjára (a továbbiakban együtt: szülők).

(2) E rendelet alkalmazásában gyógypedagógiai nevelési-oktatási intézmény a fogyatékosság típusának megfelelően létrehozott általános iskola, középiskola, szakiskola, kollégium, továbbá a speciális szakiskola és a munkára felkészítő iskola, illetve az iskolai tagozat, osztály, csoport.

2. § Tankönyv az a szerzői jogi védelem alá eső, nyomtatott formában megjelent könyv, amelyet az e rendeletben meghatározottak szerint tankönyvvé nyilvánítottak.

A tankönyvvé nyilvánítási eljárás, a tankönyvvé nyilvánítás visszavonása, a tankönyvjegyzék

3. § (1) Könyvet - a szakképzés szakmai tankönyvei kivételével - az e rendeletben meghatározott eljárás szerint lehet tankönyvvé nyilvánítani.

(2) A tankönyvvé nyilvánítási eljárás célja annak megállapítása, hogy a könyv tartalmilag, esztétikailag, nyelvezetileg, továbbá egészségvédelmi szempontból iskolai oktatásra alkalmas, forgalmazása megoldott.

4. § (1) A tankönyvvé nyilvánítás iránti kérelmet a szerzőnek vagy a kiadónak - a könyv öt példányban történő egyidejű megküldésével - az Országos Köznevelési Tanács (a továbbiakban: Tanács) Titkárságához (a továbbiakban: Titkárság) kell eljuttatni. A kérelemben nyilatkozni kell a tankönyv javasolt beszerzési áráról, továbbá arról, hogy a tankönyv forgalmazása milyen módon és feltételekkel történik.

(2) Az (1) bekezdésben meghatározott kérelemhez csatolni kell a művelődési és közoktatási miniszter által évenként megállapított, és a Művelődési és Közoktatási Minisztérium hivatalos lapjában március hó utolsó napjáig közzétett bírálati díj befizetésének igazolását.

(3) A művelődési és közoktatási miniszter minden évben meghatározza az a legmagasabb beszerzési árat, amely felett a könyvel már nem lehet tankönyvvé nyilvánítani. Ezt az összeget naptári évenként március hő utolsó napjáig a Művelődési és Közoktatási Minisztérium hivatalos lapjában nyilvánosságra kell hozni.

5. § (1) A tankönyvvé nyilvánítási eljárásban vizsgálni kell a) hogy a könyv - a közoktatási törvényben foglalt előírásoknak, illetve a Nemzeti alaptanterv követelményeinek megfelelően - alkalmas-e az iskolatípus kerettantervében meghatározott tantárgy tananyagtartalmának oktatására, továbbá, hogy biztosítja-e a szaktudományok megfelelő szintű, tudományos, hiteles tárgyilagos feldolgozását, az ismereteknek az érintett korosztálynak megfelelő pedagógiai módszerekkel történő közvetítését;

b)a könyv nyelvezetét, közérthetőségét, stílusát [a továbbiakban a)-b) pont alattiak együtt: tartalmi követel-mények];

c)a könyv technikai kivitelezését, az esztétikai (tipográfia, grafikai szerkesztés, színdinamika), egészségügyi (betűméret, könyvsúly, könyvméret, nyomdafesték) követelményeknek való megfelelőségét (a továbbiakban: technikai követelmények);

d)a javasolt beszerzési árat, a terjesztési, forgalmazási feltételeket és lehetőségeket.

(2) Ha a könyv a közoktatási törvény 23. §-ában meghatározott engedéllyel folytatott iskolai oktatáshoz készült, a tartalmi követelményeknek az engedélyben meghatározott feltételeknek kell megfelelniük.

6. § (1) A Tanács megfogalmazza azokat a tartalmi és technikai követelményeket, amelyek figyelembevételével a könyv bírálatát el kell végezni, ajánlást tesz az elbírálás rendjére.

(2) A Titkárság a könyv egy-egy példányának és az (1) bekezdésben meghatározott ajánlás megküldésével - határidő meghatározásával - legalább két lektort felkér a szakértői vélemény elkészítésére, továbbá véleményt kér a Művelődési és Közoktatási Minisztérium tartalmi kérdésekben illetékes szervezeti egységétől. Ha a könyv másik minisztérium szakterületét is érinti, a Titkárság beszerzi az érdekelt minisztérium véleményét is. Szakértői véleményt a szerző és a kiadó is készíttethet.

(3) A könyv bírálatának költségeit - a 4. § (2) bekezdésében meghatározottak alapján történt befizetésekből befolyt összegekből - a Művelődési és Közoktatási Minisztérium fizeti ki.

(4) A szakértői vélemények beérkezését követően a Tanács javaslatot tesz a tankönyvvé nyilvánításra, vagy a tankönyvvé nyilvánítás elutasítására, szükség esetén intézkedik - a Titkárság költségvetésének terhére - további szakértői vélemények beszerzéséről. A Titkárság a Tanács javaslatát, továbbá a (2) bekezdés alapján készített szakértői és más véleményeket megküldi a művelődési és közoktatási miniszternek, s annak, aki a tankönyvvé nyilvánítási eljárást kezdeményezte.

(5) A nemzeti és etnikai kisebbségi iskolai oktatás céljait szolgáló könyvek tankönyvvé nyilvánításával kapcsolatos eljárásban a Tanács feladatait az Országos Köznevelési Tanács nemzeti és etnikai kisebbségek országos érdekképviseleti szerveinek küldötteiből álló állandó bizottság látja el.

(6) A Tanács - az (1)-(5) bekezdésben foglaltak szerint nyilatkozhat arról is, hogy a kézirat a tartalmi követelmények alapján megfelel-e a tankönyvvé nyilvánítás követelményeinek, és javaslatot tehet arra, hogy a tartalmi követelmények szükséges változtatása és a technikai követelmények teljesítése esetén a kéziratból elkészült könyvet - a tankönyvvé nyilvánítási eljárás folytatása nélkül - a művelődési és közoktatási miniszter nyilvánítsa tankönyvvé (a továbbiakban: előzetes eljárás). A követelmények teljesítését a Titkárság ellenőrzi.

7. § A kiadó minden kinyomtatott tankönyv egy példányát - függetlenül attól, hogy új kiadású vagy változatlan utánnyomású - az elkészüléstől számított tíz napon belül megküldi a Titkárságnak.

8. § (1) A tankönyvvé nyilvánítás visszavonásig érvényes.

(2) A Tanács - ha megítélése szerint olyan változás következett be, amely miatt a könyv tankönyvvé nyilvánítását meg kellett volna tagadni (a megváltozott tartalmi követelményeknek nem felel meg, a tankönyv beszerzési árát emelték stb.), a tanévet megelőző naptári év július hó utolsó napjáig - kezdeményezheti a művelődési és közoktatási miniszternél a tankönyvvé nyilvánítás visszavonását. A kezdeményezésről és annak okáról a szerzőt és a kiadói - a miniszternek küldött kezdeményezéssel egyidejűleg - értesíteni kell.

(3) Ha a tankönyvvé nyilvánítás visszavonására vonatkozó kezdeményezés tartalmi vagy technikai követelményekre vezethető vissza, a döntés előkészítésére a tankönyvvé nyilvánítás szabályait [6. § (1)-(2) és (4)-(5) bek.] kell alkalmazni.

9. § A tankönyvvé nyilvánítással és a tankönyvvé nyilvánítás visszavonásával kapcsolatos eljárásban nem működhet közre a szerző, a szerző közeli hozzátartozója [Ptk. 685. § b) pont], a kiadó képviselője és munkavállalója, illetve olyan személy, akitől az ügy tárgyilagos megítélése nem várható el.

10. § (1) Az iskolai oktatásban felhasználható tankönyvekről a Művelődési és Közoktatási Minisztérium évente jegyzéket készít (a továbbiakban: tankönyvjegyzék), melyet a tanévet megelőző naptári év november hó utolsó napjáig a Művelődési és Közoktatási Minisztérium hivatalos lapjában nyilvánosságra kell hozni, illetve el kell juttatni az iskolához.

(2) A tankönyvjegyzéknek tartalmaznia kell a mű címét, szerzőjét, raktári számát, az az iskolatípust, amelyben oktatás céljára felhasználható, annak az ismeretkörnek a megjelölését, amelynek oktatásához igénybe vehető, az iskolai évfolyam megjelölését, a kiadót és a forgalmazói, valamint a beszerzési árat. A tankönyvjegyzékben szereplő beszerzési ár tartalmazza a terjesztés költségeit is. A tankönyvjegyzéket évente felül kell vizsgálni.

(3) A tankönyvjegyzékbe első alkalommal az a könyvet lehet felvenni, melynek tankönyvvé nyilvánításáról a tanévet megelőző naptári év augusztus hó utolsó napjáig döntött a művelődési és közoktatási miniszter.

(4) A tankönyvjegyzékbe nem vehető fel az a tankönyv, amelynek a beszerzési ára meghaladja a 4. § (3) bekezdés szerint meghatározott összeget. A meghatározott összeg ismeretében a kiadók a tanévet megelőző naptári év május hó utolsó napjáig jelezhetik a tankönyv beszerzési árát. A nyilatkozat elmaradása esetén a tankönyvjegyzékben az előző évi beszerzési árat, illetve, ha a tankönyv első alkalommal kerül fel a tankönyvjegyzékbe, a tankönyvvé nyilvánítási eljárást megindító kérelemben [4. § (1) bek.] szereplő beszerzési árat kell feltüntetni.

(5) Nem vehető fel a tankönyvjegyzékbe az a tankönyv, amelynek a forgalmazása a felvételt megelőző tanévben nem volt megoldott.

(6) A szerző, illetve a kiadó a tanével megelőző naptári év augusztus hó utolsó napjáig kérheti, hogy a tankönyvet hagyják ki a tankönyvjegyzékből.

11. § (1) A tankönyvjegyzékkel egyidejűleg - tankönyvvé nyilvánítási eljárás nélkül - el kell készíteni az oktatáshoz szükséges segédkönyvek (szöveggyűjtemény, feladatgyűjtemény, szótár, atlasz, munkafüzet, kotta stb.) jegyzékét.

(2) Az iskolai hit- és vallásoktatás céljait szolgáló könyveket az egyház jogi személy kérésére az (1) bekezdésben szabályozott jegyzékbe fel kell venni.

(3) Az (1) bekezdésben szabályozott jegyzékbe felvehető az a kézirat is, amelynek tekintetében az előzetes eljárást lefolytatták [6. § (6) bek.].

(4) Az (1) bekezdésben meghatározott jegyzék elkészítésénél az e rendelet 4. §-ának (1) bekezdésében, 10. §-ának (1)-(3) és (5)-(6) bekezdésében foglaltakat kell alkalmazni. A jegyzékbe való felvétel iránti kérelmet augusztus hó utolsó napjáig lehet benyújtani.

A tankönyvtámogatás rendje

12. § (1) Az éves költségvetési törvény kihirdetésétől számított hatvan napon belül a Művelődési és Közoktatási Minisztérium hivatalos lapjában közzé kell tenni - iskolatípusonként - az egy tanulóra jutó tankönyvtámogatás összegét.

(2) A tankönyvtámogatás összegét helyi önkormányzat által fenntartott iskolák esetén a helyi önkormányzatoknak - a Művelődési és Közoktatási Minisztérium által megadott adatok alapján - a Belügyminisztérium, más iskolafenntartóknak pedig a Művelődési és Közoktatási Minisztérium juttatja el április hó utolsó napjáig.

(3) Az iskolának a tankönyvtámogatás módjáról [közoktatási törvény 118. § (5) bekezdés] a tanítási év végéig a szülőket tájékoztatni kell.

Az iskolai tankönyvellátás rendje

13. § (1) Az iskola igazgatója január hó utolsó napjáig gondoskodik az iskolai tankönyv- és segédkönyvrendelés (a továbbiakban: tankönyvrendelés) elkészítéséről.

(2) A tankönyvrendelés elkészítéséhez az iskolaszék állást foglalhat abban a kérdésben, melyik az a legmagasabb beszerzési ár, amely felett a tankönyv, illetve a segédkönyv kiválasztását nem javasolja a pedagógusoknak.

(3) Az igazgató - a nevelőtestület véleményének meghallgatásával, a tankönyvrendelet elkészítésével egyidejűleg - kidolgozza a tankönyvterjesztéssel kapcsolatos feladatok ellátásának rendjét (a továbbiakban: tankönyv-terjesztés rendje).

(4) Az iskola a tankönyvterjesztés rendjének kidolgozásához beszerzi a fenntartó nyilatkozatát arról, hogy részt kíván-e venni a tankönyvterjesztésben. Ha a fenntartó az (1) bekezdésben meghatározott időpontig jelzi közreműködési szándékát, a tankönyvterjesztés feladatait - a fenntartó nyilatkozatától függően - a fenntartó, illetve a fenntartó és az iskola közösen látja el.

(5)[1] Ha a fenntartó nem kíván közreműködni a tankönyvterjesztésben, az iskola a pedagógiai-szakmai szolgáltatást ellátó intézménytől kérheti, hogy - megállapodás alapján - nyújtson segítséget a tankönyvterjesztéssel kapcsolatos feladatok ellátásához.

(6)[2] Az iskola igazgatója, abban az esetben, ha a fenntartó részt kíván venni a tankönyvterjesztésben - aláírásával és az iskola körbélyegző lenyomatával ellátva - megküldi a fenntartónak a tankönyvrendelést, kérve, hogy azokat - fenntartói aláírással és bélyegző lenyomattal ellátva - továbbítsa a tankönyv forgalmazójához. Az iskola igazgatója a tankönyvrendeléssel együtt megküldi a fenntartónak a tankönyvterjesztés rendjét is.

(7) Ha az iskola közreműködik a tankönyvterjesztésben, az iskola igazgatójának ki kell jelölnie és meg kell bíznia az az alkalmazottat, aki az iskola alkalmazottai közül részt vesz a feladatok ellátásában. Az alkalmazottal kötött megállapodásban meg kell határozni a feladatokat és a díjazás mértékét. Díjazás illeti meg az az alkalmazottat is, aki elkészítette az iskolai tankönyvrendelést. A díjazás nem lehet kevesebb az ügyeleti díj összegénél. A díjazás forrása a beszerzési árba beépített terjesztési költségnek - a tankönyvterjesztéssel kapcsolatosan kötött megállapodás alapján - az iskolát megillető része.

(8) A tankönyvrendelés elkészítésének - e rendeletben nem szabályozott - szabályait az iskola szervezeti és működési szabályzatában kell meghatározni. A szabályozásnál az iskolaszékkel egyetértési jog illeti meg.

Vegyes rendelkezések

14. § (1)[3] A szakképzés szakmai tantárgyai esetén a könyvet a szakképzésről szóló törvény szerint illetékes miniszter nyilvánítja tankönyvvé.

(2) Az (1) bekezdésben meghatározott tankönyveket, valamint a szakképzés szakmai tantárgyaihoz, használható segédkönyveket tartalmazó jegyzék elkészítéséről, nyilvánosságra hozataláról és az iskolákhoz való eljuttatásáról a Művelődési és Közoktatási Minisztérium gondoskodik a szakképzésről szóló törvény alapján tankönyvkiadásra jogosult miniszternek e rendelet 10. §-a (2) bekezdésében meghatározottak szerint elkészített javaslatára.

15. § (1) A tankönyvvé nyilvánítással és a tankönyvvé nyilvánítás visszavonásával kapcsolatos eljárásban az államigazgatási eljárás általános szabályairól szóló törvény rendelkezéseit kell alkalmazni.

(2) A tankönyvek készítésével és kiadásával összefüggő egyéb, e rendeletben nem szabályozott kérdésekre a szerzői jogra vonatkozó rendelkezéseket kell alkalmazni.

16. § (1) Ez a rendelet - a (2) bekezdésben meghatározott kivétellel 1994. március 1. napján lép hatályba, s egyidejűleg hatályát veszti

a) a kiadói szerződések feltételeiről és a szerzői díjakról szóló - többször módosított - 1/1970. (III. 20.) MM rendelet 29-31. §-a;

b) a kiadói szerződések feltételeiről és a szerzői díjakról szóló 1/1970. (III. 20.) MM rendelet módosítására kiadott 21/1984. (XII. 28.) MM rendelet 1. §-a;

c) az alap- és középfokú iskolai tankönyvek készítéséről és kiadásáról, valamint a taneszközökről szóló 28/1989. (XI. 9.) MM rendelet, rendelkezéseit azonban a már megkezdett eljárások tekintetében alkalmazni kell.

(2) A tankönyvvé nyilvánítási eljárásban a Nemzeti alaptanterv, illetve a kerettanterv követelményeinek való megfelelőség vizsgálatára vonatkozó előírásokat [5. § (1) bek. a) pont] a Nemzeti alaptanterv, illetve a kerettanterv kiadásától kell alkalmazni.

Dr. Mádl Ferenc s. k.,

művelődési és közoktatási miniszter

Lábjegyzetek:

[1] Megállapította a 11/1995. (XI. 9.) MKM rendelet 1. § (1) bekezdése. Hatályos 1995.11.17.

[2] Megállapította a 11/1994. (VI. 8.) MKM rendelet 50. § (1) bekezdése. Hatályos 1994.09.01.

[3] Megállapította a 11/1994. (VI. 8.) MKM rendelet 50. § (2) bekezdése. Hatályos 1994.09.01.

Tartalomjegyzék