51/1995. (X. 13.) IKM rendelet
a közcélú villamosművek villamos energia vásárlási árának megállapításáról
Az árak megállapításáról szóló 1990. évi LXXXVII. törvény 7. §-ában, valamint a villamos energia termeléséről, szállításáról és szolgáltatásáról szóló 1994. évi XLVIII. törvény (a továbbiakban: VET) 55. §-ában és a végrehajtására kiadott 34/1995. (IV. 5.) Korm. rendelet (a továbbiakban: VET Vhr.) 13. §-ának (2) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján - az árak megállapítása tekintetében a pénzügyminiszterrel egyetértésben - a következőket rendelem el:
A rendelet hatálya
1. §
E rendelet hatálya
a) a VET 43. §-ának (4) bekezdése alapján átvételi kötelezettség alá eső villamos energia (3. §),
b) a közcélú villamos energia termelő által a szállító, a szolgáltató részére - a felek szabad megállapodásán alapuló hosszú távú kapacitáslekötési és éves kereskedelmi szerződések alapján - eladott villamos energia (4-6. §),
c) a szolgáltató által az e rendelet alkalmazása szempontjából eladónak minősülő szállítótól és termelőtől vásárolt villamos energia (7-8. §),
d) a közcélú villamosmű által nem engedélyköteles vagy saját használatú villamosműtől [VET 10. § (3) bekezdése és 3. §-ának k) pontja) vásárolt villamos energia (9. §) árának megállapítására terjed ki.
Fogalommeghatározások
2. §
(1) Az e rendelet alkalmazásában irányadó fogalmakat a VET 3. §-ában és a (2) bekezdésben foglalt rendelkezések tartalmazzák.
(2) E rendelet alkalmazásában
a) hulladékégető erőmű: települési, kommunális vagy ipari hulladékot tüzelőanyagként felhasználó erőmű;
b) biogázerőmű: biomasszából és egyéb szerves hulladékból termelt gázzal működő erőmű;
c) egyedi gázerőmű: amelynek energiahordozója regionális gázelőfordulásból származó, egyéb célra (ipari, kommunális stb.) tervezetten fel nem használt földgáz;
d) nyomásejtő erőmű: a földgázvezetékek tervszerű nyomáscsökkentését villamosenergia-termelésre (redukáló állomások) felhasználó erőmű;
e) hőenergia-termeléssel kapcsoltan villamos energiát előállító erőmű: az az erőmű vagy erőműrész, amely a hőenergia termelésében részt vett közvetítő közeg hőenergiáját villamosenergia-termelésre is felhasználja.
Az átvételi kötelezettség alá eső villamos energia árának megállapítása
3. §
(1) A villamos energia szállítója vagy szolgáltatója nem tagadhatja meg
a) a megújuló energiát felhasználó erőműben, ennek megfelelően
aa) a geotermikus erőműben,
ab) a vízerőműben,
ac) a naperőműben,
ad) a szélerőműben,
ae) a bioerőműben; és
b) az e pontban felsorolt következő egyéb erőművekben, így
ba) a hulladékégető erőműben,
bb) a biogázerőműben,
bc) az egyedi gázerőműben,
bd) a nyomásejtő erőműben; valamint
c) a hőenergia-termeléssel kapcsoltan villamos energiát előállító erőműben
termelt villamos energia átvételét, ha az erőmű szerződésben meghatározott legnagyobb átadási teljesítménye 0,1 MW-nál nagyobb, és a hálózatraadás Üzemi Szabályzatban meghatározott műszaki feltételeinek megfelel.
(2) Az (1) bekezdésben meghatározott villamos energia átvételéért a termelőnek fizetendő hatósági árat, illetve annak kiszámítására vonatkozó előírást az 1. számú melléklet tartalmazza.
Egyes közcélú erőművekben termelt villamos energia átvételi árának megállapítása
4. §
(1) A villamos energiának a közcélú erőműből a szállító vagy a szolgáltató közcélú hálózatára történő értékesítése esetén a 2. számú mellékletben meghatározott erőművekre, illetve erőművi gépegységekre
- teljesítménydíjas, vagy
- tiszta áramdíjas
árszabást kell alkalmazni, a felek közötti szerződésben foglaltak szerint.
(2) Az árak és azok alkalmazási feltételei a csatlakozási ponton (telepítési hely) mért villamos energiára vonatkoznak.
(3) Az árak és áralkalmazási feltételek tekintetében a felek közötti szerződéseken kívül a felek kapcsolatrendszerét szabályozó VET, a VET Vhr., a Magyar Energia Hivatal által kiadott működési engedélyek, valamint a szállító Üzletszabályzatában foglaltak az irányadók.
(4) A 2. számú mellékletben feltüntetett erőművekben termelt villamos energia árszabályozási rendszerét, illetve a hosszú távú árképleteket a szállító Üzletszabályzata alapján kötött szerződések rögzítik.
(5) A költségszerkezet alapján a kapacitásdíjakra hosszú távú árképleteket kell alkalmazni. Ebben legalább a termelői árindexet, valamint az árfolyam változását kell figyelembe venni. Az egyes hatások figyelembevétele -akár tényezőnként is - korlátozható.
5. §
(1) A teljesítménydíjas árszabás alkalmazási feltételeit a (2)-(8) bekezdések tartalmazzák.
(2) A teljesítménydíjas árszabás szerint a szerződés időtartamára lekötött (igénybe vehető) éves átlagos teljesítmény (kW) után rendelkezésre állási díjat, az átadott (teljesített) villamos energia mennyiségéért (kWh) energiadíjat kell fizetni.
(3) Bányával rendelkező erőművek esetében a rendelkezésre állási díjon kívül - az integrált föld alatti és külszíni bánya állandó költségeinek fedezetét szolgáló - bányakapacitás lekötési díjat is kell fizetni.
(4) A rendelkezésre állási és bányakapacitás lekötési díjat a szerződésben meghatározott (havi, napi stb.) ütemezés szerint kell fizetni.
(5) Az elszámolás alapja a hitelesített mérőműszeren mért érték.
(6) A villamos energia vásárlója a rendszerérdekű szabályozás keretében a szállító Üzletszabályzatában meghatározott kiegészítő díjakat alkalmaz.
(7) A szolgáltató hálózatához csatlakozó erőmű (gépegység) - rendszerérdekből szállító által végzett - rendszerszintű üzemirányítással történő szabályozása esetén az erőműnek a szállítóval kell elszámolni.
(8) A termelők részére fizetendő hatósági árakat a 2. számú melléklet tartalmazza.
6. §
A tiszta áramdíjas árszabás esetén alkalmazható legmagasabb hatósági árak kiszámítására vonatkozó előírásokat az 1. számú melléklet tartalmazza.
A szállítótól vagy közcélú erőműtől szolgáltató által vásárolt villamos energia árának megállapítása
7. §
(1) A szállítótól vagy közcélú erőműtől szolgáltató által történő villamosenergia-vásárlás esetén teljesítménydíjas árszabást kell alkalmazni, a felek közötti szerződésben meghatározottak szerint.
(2) Az árak és azok alkalmazási feltételei a csatlakozási ponton mért villamos energiára vonatkoznak.
(3) Az árak és áralkalmazási feltételek tekintetében a felek közötti szerződéseken kívül a felek kapcsolatrendszerét szabályozó VET, a VET Vhr., a Magyar Energia Hivatal által kiadott működési engedélyek, valamint az Üzletszabályzatban foglaltak az irányadók.
(4) A szolgáltatók által vásárolt villamos energiáért a szállítónak, az erőműnek fizetendő (nagykereskedelmi) hatósági árakat (díjtételeket) a 3. számú melléklet tartalmazza.
(5) A szállítótól vagy közcélú erőműtől történő villamosenergia-vásárlás árszabályozási rendszerét, illetve a hosszú távú árképleteket külön jogszabály,* valamint a szállító Üzletszabályzata tartalmazza.[1]
(6) A hosszú távú árképletekben legalább a termelői árindexet kell figyelembe venni.
(7) A szolgáltató vásárlási átlagára nem haladhatja meg a külön jogszabályban megállapított átlagértéket.[2]
8. §
(1) A teljesítménydíjas árszabás áralkalmazási feltételeit a (2)-(11) bekezdések tartalmazzák.
(2) Az árak megállapításának és az árak alkalmazási feltételeinek meghatározásához az egyes időzónák időtartamát
- az általában érvényes (közép-európai) időszámítás, illetve
- az évenként külön jogszabályban előírt nyári időszámítás
szerint kell figyelembe venni.
(3) Az időzónák figyelembe veendő időtartamát az 1. számú melléklet 2. pontja tartalmazza.
(4) A teljesítménydíjas árszabás szerint - csúcs- és csúcsidőn kívüli időszakra - az elszámolási időtartamra a lekötött, illetve az igénybe vett teljesítmények (kW) után teljesítménydíjat, a vásárolt villamos energia mennyiségéért (kWh) energiadíjat kell fizetni.
(5) A teljesítménydíjat a vásárolt villamos energia mennyiségétől függetlenül meg kell fizetni.
(6) Ha az elszámolási időszakra a szerződésben eredetileg lekötött teljesítmény értékét a szerződő felek bármelyike módosítani kívánja, a módosításra a szerződésben meghatározott eljárási szabályok az irányadók.
(7) Ha az elszámolási időszakra lekötött (csúcs- és csúcsidőn kívüli) teljesítményt a szolgáltató túllépi, az elszámolás alapját a túllépések száma és mértéke alapján, a szerződés szerint számított, korrigált teljesítmény képezi.
(8) A vásárolt villamos energia mennyisége után külön csúcsidőszakra és külön csúcsidőn kívüli időszakra energiadíjat kell fizetni.
(9) Az elszámolás alapja a hitelesített mérőműszereken mért érték.
(10) A szolgáltató egyidejűleg több csatlakozási (mérési) ponton történő vásárlása esetén a teljesítménydíjat és az energiadíjat együttes (összegzett) elszámolás alapján kell megfizetni.
(11) A szállító a rendszerérdekű szabályozás keretében az Üzletszabályzatban meghatározott kiegészítő díjakat alkalmazhat.
Közcélú villamosmű által nem engedélyköteles, vagy saját használatú villamosműtől vásárolt, átvételi kötelezettség alá nem eső villamos energia árának megállapítása
9. §
(1) Közcélú villamosmű által nem engedélyköteles, vagy saját használatú villamosműtől vásárolt, átvételi kötelezettség alá nem eső villamos energia elszámolásához e rendelet 4. számú mellékletében szereplő árszabást kell alkalmazni, a felek közötti szerződésben meghatározottak szerint.
(2) Az árak és áralkalmazási feltételek tekintetében a felek közötti szerződéseken kívül a felek kapcsolatrendszerét szabályozó VET, a VET Vhr., a Magyar Energia Hivatal által kiadott működési engedélyek, valamint az Üzletszabályzatban foglaltak az irányadók.
(3) Ezen § hatálya alá tartoznak azok a nem engedélyköteles vagy saját használatú villamosművek, amelyek nem tartoznak a 3. § (1) bekezdésében lévő felsorolásba.
(4) E § hatálya alá tartozó villamosműben termelt villamos energia átvételéért a közcélú villamosmű a 4. számú mellékletben, illetve az elszámolási mérés biztosítása esetén az 1. számú mellékletben szereplő árakat fizeti.
Záró rendelkezések
10. §
(1) Ez a rendelet 1996. január 1-jén lép hatályba, ezzel egyidejűleg a megújuló energiával, valamint egyes erőművekben termelt villamos energia átvételéről és az átvételi kötelezettség alá eső villamos energia árának megállapításáról szóló 28/1995. (VII. 25.) IKM rendelet, valamint az egyes villamos energia fogyasztásnemek árára vonatkozó - többször módosított - 108/1990. (ÁSz. 26.) ármegállapítás 7. fejezete hatályát veszti.
(2) A rendeletben foglalt árakat (díjakat) - a (3) bekezdésben foglaltak kivételével - első alkalommal a hatálybalépés utáni első mérést (leolvasást) követően vásárolt villamos energia elszámolásánál kell alkalmazni.
(3) A rendelet hatálybalépése előtt kötött és az azutáni teljesítést tartalmazó szerződés esetén a rendelet mellékleteiben közzétett árakat csak a felek közös megegyezéssel módosított szerződéseik alapján kötelesek érvényesíteni.
(4) Az e rendeletben és mellékleteiben közzétett árak (díjak) az általános forgalmi adót nem tartalmazzák.
Dunai Imre s. k.,
ipari és kereskedelmi miniszter
1. számú melléklet az 51/1995. (X. 13.) IKM rendelethez
Az átvételi kötelezettség alá eső villamos energia legmagasabb hatósági árainak kiszámítására vonatkozó előírások
1. A közcélú villamosműnek átadott átvételi kötelezettség alá eső villamos energia hatósági ára
a) amennyiben az erőmű szerződésben rögzített maximális átadási teljesítménye 100 kW és 500 kW közé esik,
aa) völgyidőszakban: a lakosság részére háztartási célra szolgáltatott villamos energia éjszakai II. tömbjében érvényes legmagasabb díj 90%-a,
ab) csúcsidőszakban: a lakosság részére háztartási célra szolgáltatott villamos energia nappali II. tömbjében érvényes legmagasabb díj 90%-a;
b) amennyiben az erőmű szerződésben rögzített maximális átadási teljesítménye 500 kW és 2 MW közé esik,
ba) völgyidőszakban: az általános árszabás éjszakai áramdíjának 80%-a,
bb) csúcsidőszakban: az általános árszabás áramdíjának 80%-a;
c) amennyiben az erőmű szerződésben rögzített maximális átadási teljesítménye 2 MW-nál nagyobb,[3]
ca) a völgyidőszakban 472 fillér/kWh,
a csúcsidőszakban 590 fillér/kWh,
cb) kivéve
a Dunamenti Erőmű Rt. és
a Csepeli Erőmű Rt.
által hőenergia-termeléssel kapcsoltan előállított villamos energiát, ahol
a völgyidőszakban 445 fillér/kWh,
a csúcsidőszakban 555 fillér/kWh.
2. Az elszámolásnál figyelembe veendő völgyidőszak és csúcsidőszak a következő:
2. számú melléklet az 51/1995. (X. 13.) IKM rendelethez[4]
Egyes közcélú erőművekben termelt villamos energia átvételi árai
1. Teljesítménydíjas árszabást alkalmazó erőművi egységek
a) Kondenzációs erőművi termelő egységek
Termelő egység megnevezése | Teljesít- ménydíj (Ft/kW/év) | Bányakapacitás lekötési díj | Energiadíj (fillér/kWh) | |
E Ft/hó | fillér/kWh | |||
Bakonyi Erőmű Rt. | ||||
Ajkai Hőerőmű | 29401 | 72 594 | 207,91 | 91,24 |
Inotai Hőerőmű | 18891 | 24198 | 392,40 | 185,72 |
Dunamenti Erőmű Rt. | ||||
Dunamenti I. | 2217 | - | - | 367,76 |
Dunamenti II. | 5 092 | - | - | 329,04 |
Mátrai Erőmű Rt. | 9 745 | 488 072 | 175,04 | 74,34 |
Paksi Atomerőmű Rt. | 27 300 | - | - | 56,89 |
Pécsi Erőmű Rt. | 30 371 | 108 940 | 247,03 | 232,91 |
Tiszai Erőmű Rt. | ||||
Tiszapalkonya | 17 630 | - | - | 807,68 |
Tisza II. | 6 622 | - | - | 357,36 |
Borsod | 37 801 | 71 281 | 277,79 | 154,96 |
Vértes Erőmű Rt. | ||||
Bánhidai Erőmű | 17813 | 84273 | 246,51 | 77,74 |
Oroszlányi Erőmű | 15 079 | 256 356 | 241,62 | 117,77 |
b) Csúcserőművi termelő egységek
Termelő egység megnevezése | Rendelkezésre állási díj (E Ft/MW/év) | Energiadíj (fillér/kWh) |
Dunamenti Erőmű Rt. | ||
Duna III. G2 | 6133 | 412,57 |
2. Tiszta áramdíjas árszabást alkalmazó, hőenergiával kapcsoltan villamos energiát termelő egységek
Budapesti Erőmű Rt.
Dunamenti Erőmű Rt.
Duna I. AB.
Duna III. GI.
Pécsi Erőmű Rt.
Komlói Fűtőerőmű Kft.
Bakonyi Erőmű Rt.
Ajkai Hőerőmű
Inotai Hőerőmű
Vértesi Erőmű Rt.
Tatabányai Fűtőerőmű
Dorogi Regionális Fűtőerőmű
3. számú melléklet az 51/1995. (X. 13.) IKM rendelethez[5]
A szállítótól vagy közcélú erőműtől szolgáltató által -vásárolt villamos energia (nagykereskedelmi) árai
A villamos energia nagykereskedelmi árai:
Teljesítménydíj (Ft/kW/év) | Energiadíj (fillér/kWh) | |
Völgyidőszak | 2 832 | 377,60 |
Csúcsidőszak | 5 640 | 472,00 |
4. számú melléklet az 51/1995. (X. 13.) IKM rendelethez[6]
Közcélú villamosmű által nem engedélyköteles, valamint saját használatú villamosműtől vásárolt villamos energia árai
1. Általában:
Közép- feszültségen (Ft/kWh) | Kisfeszültségen (Ft/kWh) | |
Nappali időszakban | 3,65 | 5,80 |
Éjszakai időszakban | 3,40 | 4,60 |
Csúcsidőszakban | 6,40 | 7,00 |
2. Menetrend szerint átadott villamos energia:
Közép- feszültségen (Ft/kWh) | Kisfeszültségen (Ft/kWh) | |
Nappali időszakban | 4,00 | 6,40 |
Éjszakai időszakban | 3,80 | 5,10 |
Csúcsidőszakban | 6,85 | 7,80 |
3. Az időzónák (nappali időszak, éjszakai időszak, csúcsidőszak) időtartamát[7]
- az általában érvényes (közép-európai) időszámítás (a továbbiakban: téli időszámítás), illetve
- a külön jogszabály szerint elrendelt nyári időszámítás
tartama alatt a következő táblázat szerint kell figyelembe venni:
Lábjegyzetek:
[1] Lásd az 1074/1995. (VII. 4.) Korm. határozatot.
[2] Lásd az 1074/1995. (VII. 4.) Korm. határozatot.
[3] Megállapította a 10/1996. (II. 27.) IKM rendelet 1. §-a. Hatályos 1996.03.01.
[4] Megállapította a 10/1996. (II. 27.) IKM rendelet 3. §-a (lásd 1. számú melléklet). Hatályos 1996.03.01.
[5] Megállapította a 10/1996. (II. 27.) IKM rendelet 3. §-a (lásd 2. számú melléklet). Hatályos 1996.03.01.
[6] Megállapította a 10/1996. (II. 27.) IKM rendelet 3. §-a (lásd 3. számú melléklet). Hatályos 1996.03.01.
[7] Megállapította a 46/1996. (X. 4.) IKM rendelet 1. §-a (lásd 1. számú melléklet). Hatályos 1996.10.04.