Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

20/1997. (V. 21.) IKIM rendelet

az 1997. II. félévi fogyasztási cikk globálkvóta közzétételéről

Az áruk, szolgáltatások és anyagi értéket képviselő jogok kiviteléről, illetőleg behozataláról szóló, többször módosított 112/1990. (XII. 23.) Korm. rendelet (a továbbiakban: R.) 7. §-ának (1) bekezdésében, továbbá a 15. §-a (2) bekezdésének c) pontjában foglalt felhatalmazás alapján - az érdekelt miniszterekkel és érdekképviseleti szervekkel egyetértésben - a következőket rendelem el:

1. § Az 1997. II. félévi fogyasztási cikk globálkvótát és igénylésük rendjét e rendelet 1-5. számú mellékletei állapítják meg.

2. § Ez a rendelet a kihirdetését követő 5. napon lép hatályba.

1. számú melléklet a 20/1997. (V. 21.) IKIM rendelethez

I.

1. A fogyasztási cikk import globálkvótába tartozó áruk jegyzékét jelen rendelet 2. számú melléklete tartalmazza. A rendelet 2. számú mellékletében felsorolt áruk importja kizárólag az e rendeletben foglaltak szerint valósítható meg.

E rendelet hatálya alá tartozik az ügylet, viszonylattól függetlenül akkor is, ha

a) a behozatal kapcsolt ügylet (pl. barter, kooperáció) formájában realizálódik,

b) kereskedő-, termelő cégek vagy az idegenforgalom (pl. szállodák) igényeinek kielégítését szolgálja,

c) az ügylet devizamozgás nélküli,

d) passzív bérmunka esetén a bérmunkadíj (4. számú melléklet),

e) az apport jogcímen történő behozatal.

Nem tartozik a rendelet hatálya alá a

a) devizamentes ügylet (vagy ügyletrész),

b) Magyar Állam kintlevőségeit leépítő importok, az Ipari, Kereskedelmi és Idegenforgalmi Minisztérium (a továbbiakban: minisztérium) külön igazolása mellett.

2. A globálkvóta jelenleg meghirdetésre kerülő értékplafonjainak áruösszetételét a 2. számú melléklet tartalmazza. Értékplafonjainak nagyságáról, kvótakódjairól, továbbá arról, hogy egy pályázó az értékplafon értékének mekkora hányadát kérelmezheti, a 3. számú melléklet 11. és 12. oszlopa ad tájékoztatást. E szempontból pályázónak az engedélykérelmen feltüntetett belföldi átvevő számít.

Ezért - amennyiben a kérelmező és a belföldi átvevő nem azonos - az engedélykérelmen a belföldi átvevő cégszerű aláírásának és bélyegzőjének is szerepelnie kell.

3. Az a cég, amely az egyes kereskedelmi tevékenységek gyakorlásáról szóló, többször módosított 15/1989. (IX. 7.) KeM rendelet alapján nemesfémtárgy és ékszer, valamint személygépkocsi nagy-, illetve kiskereskedelmi tevékenységet folytat, behozatalra engedélykérelmet kizárólag akkor nyújthat be, ha az e rendeletben előírt feltételeknek megfelel, és az engedélykérelem indoklás rovatában feltüntette a nyilvántartásba vételi számot.

4. A 07. számú árucsoport alá tartozó termékek közül a szőnyegek behozatali engedélykérelmeihez csatolni kell a belföldi fogyasztói forgalomba hozatalra való megfelelőséget igazoló dokumentumot, vagy építési célú termék esetén (padlószőnyeg) a 24/1985. (XII. 28.) ÉVM rendelet szerinti építőipari alkalmassági bizonyítványt, illetve azok hiteles másolatát.

5. Csak olyan személygépkocsit lehet importálni, amely teljes mértékben megfelel a közúti járművek forgalomba helyezésének és forgalomban tartásának műszaki feltételeiről szóló 21/1995. (XII. 15.) KHVM rendelettel módosított 6/1990. (IV. 12.) KöHÉM rendelet előírásainak.

II.

1. A kvóták felosztásánál megkülönböztetjük a hagyományos importőröket, illetve az új import igénylőket.

Hagyományos importőr az a kérelmező, amely a fogyasztási cikk globálkvóta keretében az adott kvótából 1996. évben engedéllyel rendelkezett és tényleges importot bonyolított le.

Új import igénylőnek tekintendők az adott kvótából 1996. évben engedéllyel nem rendelkező, vagy tényleges importot nem bonyolító kérelmezők, tehát azok is akik először 1997. I. félévben már kaptak engedélyt.

2. A hagyományos importőrök 1996. évi, USD-ban mért érvényes engedély alapján megvalósított, USD-ban számított importjának maximum 100%-ára nyújthatnak be 1997-ben, kvótánként és azon belül relációnként (az értékplafon kvótakódjának utolsó két számjegye) engedélykérelmet, ami automatikusan engedélyezésre kerül. Az 1997. I. félévi fogyasztási cikk globálkvóta pályázat keretében az importőrnek kiadott valamennyi engedély ezt a lehetőséget terheli (kivéve az 1997. I. félévben új import igénylőként kiadott engedélyeket).

Ezen engedélykérelmek a 01., 02., 03. és a 07-ből a szőnyeg kvótákra 1997. június 2-től folyamatosan nyújthatók be személyesen az

Ipari, Kereskedelmi és Idegenforgalmi Minisztérium

Engedélyezési Főosztályán

Budapest II. ker., Margit krt. 85.

1997. június 13-ig hétfőtől-csütörtökig 8.30-12.30 óra és 13.30-16 óra és pénteken 8.30-12.30 óra között, ezt követően hétfőtől-csütörtökig 8.30-12.30 óra között

vagy

postai úton, kérelmenként külön-külön, kizárólag tértivevényes ajánlott levélben a következő címre:

Ipari, Kereskedelmi és Idegenforgalmi Minisztérium

Engedélyezési Főosztály

Budapest, Postafiók 111, 1880

A 10., 11., 12. kvótákra az engedélykérelmek fenti időponttól, kizárólag postai úton nyújthatók be.

A borítékon fel kell tüntetni a "Fogyasztási cikk kvóta pályázat, hagyományos import igénylő" utalást, valamint a 3. számú melléklet szerint a kvótakód számát (13. oszlop) és az értékplafon megnevezését is.

Az engedélykérelemhez - ajánlott levélnek megfelelően bérmentesített - nagy alakú, megcímzett válaszborítékot kell csatolni.

3. Az új import igénylők engedélykérelmeinek benyújtása az engedélykérelmezés érvényes szabályainak betartásával, kérelmenként külön-külön, kizárólag tértivevénnyel ellátott ajánlott levélben történhet, a következő címre:

Ipari, Kereskedelmi és Idegenforgalmi Minisztérium

Engedélyezési Főosztály

Budapest, Postafiók 111, 1880

A borítékon fel kell tüntetni a "Fogyasztási cikk kvóta pályázat, új import igénylő" utalást, valamint a 3. számú melléklet szerint a kvótakód számát (13. oszlop) és az értékplafon megnevezését is.

Az engedélykérelemhez - ajánlott levélnek megfelelően bérmentesített - nagy alakú, megcímzett válaszborítékot kell csatolni.

Az új import igénylők kérelmeiket 1997. június 23-tól június 27-ig adhatják fel a 01., 02., 03., 07-ből a szőnyeg, 10., 11., 12. számú kvótákra.

Az új import igénylők egy pályázó által kérelmezhető kvótánkénti max. értékeit a 3. számú melléklet tartalmazza (12. oszlop).

Amennyiben a június 23-június 27. közötti időszakban feladott engedélykérelmek meghaladják az új import igénylők részére elkülönített, kvótánként meghirdetett érték 20%-át, az elosztás - az r. 9. §-a szerint -, viszonylati szempontok, illetve a túlkérelmezés figyelembevételével, a kérelmekben foglalt értékek és/vagy mennyiségek csökkentésével történhet.

4. 1997. június 2-től a kvóta kimerüléséig nyújthatók be engedélykérelmek személyesen vagy postán - függetlenül attól, hogy a kérelmező hagyományos vagy új import kérelmezőnek minősül-e - a következő kvótákra:

06 Rövidáruk,

07 Méteráruk, a szőnyeg (vámtarifaszám: 57) kivételével,

08 Egyéb ipari termékek,

09 Ékszer, nemesfémtárgy.

Ezen kvótákra az engedélyek kiadása a kérelmezett értékkel azonos mértékben, a kvóta kimerüléséig folyamatos.

Az értékplafonból egy import igénylő által kérelmezhető érték nagyságát a 3. számú melléklet tartalmazza (11. oszlop).

A kérelmek benyújtása megegyezik a 2. pontban leírtakkal.

5. Figyelemmel az 1997. I. félévében benyújtott engedélykérelmek rendkívül magas értékére a

04 Használt ruházat,

05 Egyéb ruházati és konfekcionált termékek,

13 Hal, halkonzerv

kvótákra benyújtott engedélykérelmekhez az általános előíráson túl, - mindazon kérelmezőknek, akik az I. félévben behozatali engedéllyel/engedélyekkel rendelkeztek - csatolni kell a kiadott engedélyekre történt vámkezelések igazolását (az engedély okmány Vám példány-át). Engedélykérelem abban az esetben nyújtható be, ha a kiadott engedélyek teljesítései minimum 80%.

Az értékplafonból egy import igénylő által kérelmezhető érték nagyságát a 3. számú melléklet tartalmazza (11. oszlop).

Az engedélykérelmek 1997. június 2-től folyamatosan nyújthatók be személyesen vagy postai úton.

6. Az illetékekről szóló 1990. évi XCIII. törvény módosításáról szóló 1996. évi LXXXV. törvény mellékletének 5. pontja szerint: "A kereskedelmi forgalomban áruk, szolgáltatások és anyagi értéket képviselő jogok behozatalának engedélyezését kezdeményező eljárás illetéke 3000 Ft. Az engedélyezési eljárás illetékét az eljárás kezdeményezésekor illetékbélyegben kell leróni."

III.

1. Postai feladás esetén az engedélykérelem benyújtása napjának azt a napot kell tekinteni, amely napon a posta a levelet kézbesítésre átvette.

2. A kérelmező cég első engedélykérelménél - lehetőleg már a kvóta indulása előtt - az adóbejelentkezési lap fotómásolatát küldje be, az adószám nyilvántartásba vétel végett, vagy személyesen adja be az Engedélyezési Főosztályon.

Amennyiben a kérelmező adataiban (adószám, név, telephely) a korábban kiadott engedélyen szereplő adatokhoz képest a kérelem benyújtásáig változás következik be, akkor azt az Engedélyezési Főosztályon előre igazolni kell, az APEH adatbejelentkezési, adatmódosító lappal.

3. a) A használt személygépkocsik és lakóautók behozatalánál fel kell tüntetni a gyártás évét.

b) Az engedélykérelmekben a piaci feltételeknek megfelelő árakat fel kell tüntetni.

c) A használt személygépkocsik és lakóautók közül az 1993., 1994., 1995. és 1996. gyártási évűek behozatalára nyújtható be engedélykérelem.

4. Engedélykérelmet - kivéve az új kérelmezők II/3. pont szerinti engedélykérelmeit - 1997. november 28-ig lehet benyújtani.

5. Az engedélyek első érvényességi napja: a kiadás dátuma.

6. A kiadott engedélyek érvényességi ideje 1997. december 31. A kiadott engedély nem módosítható.

7. A fogyasztási cikk kvóta engedély kiadásának helyzetéről a "Külkereskedelmi Tájékoztató" című kiadvány, valamint a "Világgazdaság" és a "Napi Gazdaság" című napilap rendszeres tájékoztatást ad.

8. A kérelmek a szerződéses paritásos áruértékkel terhelik a kvótát. Vámkezeléskor az áruk származását igazolni kell, valamint a vámjogszabály által előírt egyéb igazolásokat is be kell szerezni.

9. Az 5. számú melléklet szerint a 01., 02., 03., 04., 05., 07-ből a szőnyeg esetén, 08., 10., 11. és 12. számú értékplafonoknál gyűjtő vámtarifaszám használata kötelező.

10. A 03. és 05. értékplafon alá tartozó termékeknél, azon félkész termékekre, amelyek szabottan érkeznek be az országba, külön ügyletkódszám használata kötelező, ez az engedélykérelem különleges ügylet rovatába írandó. A kód jele: 0200.

IV.

1. A minisztérium az engedélykérelmek tárgyában határozattal dönt.

2. A határozat meghozatala előtt az engedélyező szerv a kérelmek kitöltését, a II. fejezetben foglalt követelmények betartását - különös tekintettel a hagyományos importőrök 1996. évi bázisára - ellenőrzi, ennek érdekében az 1996. évi engedélyek vámpéldányait bekérheti.

3. A hagyományos importőrök a részükre biztosított keret mértékét a rendelkezésükre álló eredeti dokumentumok bemutatásával fellebbezhetik meg.

4. A kérelmet az engedélyező szerv elutasítja, ha

a) az engedélykérelmet nem megfelelően töltötték ki, továbbá, ha az nem felel meg a II. fejezetben foglalt követelményeknek:

b) a II. fejezetben rögzített időpontok előtt (vagy után) adták postára;

c) az egy pályázó által igénybe vehető értéket túllépi;

d) passzív bérmunka esetén nem elegendő módon igazolták a bérmunka alapanyagának származását, vagy az alapanyag a belföldi forgalom számára nem kerül vámkezelésre.

5. A határozattal szemben az R. 12. §-a (2) bekezdésének megfelelően fellebbezés nyújtható be. Az illetékekről szóló 1990. évi XCIII. törvény módosításáról szóló 1996. évi LXXXV. törvény mellékletének 5. pontja szerint: "A fellebbezési eljárás illetéke az első fokú eljárás illetékének kétszerese."

2. számú melléklet a 20/1997. (V. 21.) IKIM rendelethez

Az 1997. II. félévi fogyasztási cikk globálkvóta értékplafonjainak árutartalma

3. számú melléklet a 20/1997. (V. 21.) IKIM rendelethez

Az 1997. II. félévi fogyasztási cikk import globálkvóta értékplafonjainak nagysága, kvótakódjai és az egy pályázó által az egyes értékplafonokból kérelmezhető részarány/vagy érték

4. számú melléklet a 20/1997. (V. 21.) IKIM rendelethez

A fogyasztási cikk globálkvótát terhelő passzív bérmunka ügyletekre vonatkozó engedélykérelmek benyújtása

A rendelet hatálya alá tartozik az a passzív bérmunka konstrukció, amelynek készterméke e rendelet 2. számú mellékletében szerepel.

Bérmunkáltatás végeztethető magyar vagy a magyar forgalom számára vámkezeltetett alapanyagból. Az alapanyag kiviteli előjegyzésben történő kiszállításához devizamentes export engedélykérelmet kell benyújtani abban az esetben, ha az alapanyag az R. 1/a) mellékletében szerepel. (A kérelem "üres" rovatában fel kell tüntetni az alábbi hivatkozást: passzív bérmunka alapanyagának kiszállítása.)

A készáru visszahozatalához devizamentes import engedélykérelmet kell benyújtani, amely kérelemnek az értéke megegyezik a devizamentes export engedélykérelem értékével. (A kérelme "üres" rovatában fel kell tüntetni az alábbi hivatkozást: passzív bérmunka késztermékének visszaszállítása.)

A bérmunka díj engedélyeztetése devizaköteles import engedéllyel történik. (Különleges ügylettípus kódja = 0009.)

Az egy konstrukcióra vonatkozó kérelmek együtt nyújtandók be. A kérelmekhez csatolni kell az alapanyag származására vonatkozó dokumentumokat vagy import áru esetében a magyar forgalom számára történt vámkezelés igazolását.

5. számú melléklet a 20/1997. (V. 21.) IKIM rendelethez

Az engedélykérelem egyes rovatainak kitöltése és kódolása

Az eljárás azt jelenti, hogy ha pl. a 03. értékplafon 61-es számú árukörre kérelmeznek és kapnak engedélyt, az engedély alapján a jelen rendelet 2. számú melléklet 03. értékplafonjában feltüntetett valamennyi olyan áru, amelynek KN száma 61-gyel kezdődik, importálható.

Személygépkocsiknál és lakóautóknál engedélykérelem mennyiségi egység (mennyiségi egység: db) és a kérelmezett mennyiség rovatokat is ki kell tölteni.

További kitöltési utasítás:

A gyűjtőcikkszámok kizárólag csak a globálkvóta pályázat keretében használhatók és itt csak a fentiek szerint (a vámbizonylaton természetesen fel kell tüntetni a konkrét 10 jegyű vámtarifaszámokat).

Gyűjtőcikkszám esetén értelemszerűen nem kell kitölteni a 7, 8. és 11-es rovatokat.

Az engedélykérelem 20. rovatába a globálkvóta 01 jele mellé a 3. számú melléklet 13. oszlopa, valamint szöveges része szerinti kódszámokat kell beírni.

A fogyasztási cikk globálkvóta értékplafonjaira benyújtandó engedélykérelmeknél a 4. rovatba az Európai Unió államaival szerződő, és 5. rovatba az Európai Unió államaiból származó import esetén gyűjtő országkódot kell feltüntetni. Kódjel: XU.

Az Európai Unió tagállamai: Belgium, Németország, Dánia, Spanyolország, Franciaország, Nagy-Britannia, Görögország, Ír Köztársaság, Olaszország, Luxemburg, Hollandia, Portugália, Ausztria, Finnország, Svédország.

Az EFTA tagországok: Izland, Svájc, Lichtenstein, Norvégia.

A CEFTA tagországok: Csehország, Szlovákia, Lengyelország, Szlovénia.

Országonként kell beadni a következőkben felsorolt országok engedélykérelmeit: Algéria, Angola, Brazília, Ecuador, Egyiptom, India, Indonézia, Irán, Libanon, Marokkó, Mozambik, Nigéria, Pakisztán, Peru, Szíria, Tanzánia, Thaiföld, Törökország, Tunézia, Uruguay.

Az Európai Unió tagállamain, az EFTA és CEFTA tagországokon, valamint az előbb felsoroltakon kívüli országokkal szerződő és ezekből származó import esetén gyűjtő országkódokat kell feltüntetni. Kódjel: XN.

Az engedélykérelem kitöltésénél egyébként az 1991. évi 58. számú Külkereskedelmi Tájékoztatóban leírtak érvényesek.

Tartalomjegyzék