225/1997. (XII. 8.) Korm. rendelet
a költségvetés alapján gazdálkodó szervek beszámolási és könyvvezetési kötelezettségéről szóló 54/1996. (IV. 12.) Korm. rendelet módosításáról
A Kormány az államháztartásról szóló, többször módosított 1992. évi XXXVIII. törvény 124. §-a (2) bekezdésének a) és b) pontjában kapott felhatalmazás, valamint a számvitelről szóló, többször módosított 1991. évi XVIII. törvény (a továbbiakban: Szt.) 11. §-ának (1) bekezdésében foglaltaknak megfelelően a költségvetés alapján gazdálkodó szervek beszámolási és könyvvezetési kötelezettségéről szóló 54/1996. (IV. 12.) Korm. rendeletet (a továbbiakban: Vhr.) az alábbiak szerint módosítja:
1. § A Vhr. 5. §-ának (4) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(4) Az összemérés elvének alkalmazásához mind az alaptevékenységnél - ezen belül elkülönítetten a társadalombiztosítási egészségügyi szolgáltatásoknál -, mind a vállalkozási tevékenységnél az előirányzat-maradvány (maradvány, pénzmaradvány, eredmény) megállapításakor a ténylegesen befolyt (beszedett) bevételeket, a pénzforgalom nélküli bevételeket és a tárgyévben ténylegesen teljesített kiadásokat kell figyelembe venni. Ennek megfelelően az időszak ráfordításaként a tényleges kiadásokat, bevételként a ténylegesen befolyt (beszedett) bevételeket és a pénzforgalom nélküli bevételeket kell a könyvvitelben elszámolni."
2. § A Vhr. 12. §-ának (4) és (5) bekezdése helyébe a következő rendelkezések lépnek:
"(4) Üzemeltetésre, kezelésre átadott, koncesszióba adott eszközként kell kimutatniuk a költségvetés alapján gazdálkodó szerveknek azokat a tulajdonukban levő, de nem a befektetett pénzügyi eszközök között kimutatható tárgyi eszközöket, amelyeket nem saját maguk vagy költségvetés alapján gazdálkodó szervük üzemeltet, hanem azok üzemeltetését, működtetését, kezelését gazdálkodó szervre bízták.
(5) Az immateriális javak, a tárgyi eszközök és az üzemeltetésre, kezelésre átadott, koncesszióba adott eszközök mérlegben kimutatott értékének meghatározásakor a megszerzésért fizetett ellenértékből, beszerzési, illetve előállítási költségből le kell vonni a rendelet szerint elszámolt értékcsökkenés összegét."
3. § A Vhr. 13. §-ának (1)-(2) bekezdése helyébe a következő rendelkezések lépnek:
"(1) A mérlegben készletként a vásárolt és saját előállítású új (raktáron levő) készleteket, valamint a követelések fejében értékesítési céllal átvett eszközöket kell kimutatni.
(2) Követelésként kell kimutatni a külön jogszabályokban meghatározott és a költségvetés alapján gazdálkodó szerv által előírt befizetéseket (ideértve a helyi adókból és az illetékek meg nem fizetéséből származó hátralékot is), a költségvetés alapján gazdálkodó szerv által teljesített és az igénybe vevő által jogszerűen elismert termékek értékesítéséből és szolgáltatások nyújtásából származó - általános forgalmi adót is tartalmazó - fizetési igényeket, valamint a rövid lejáratú kölcsönöket, visszterhesen átadott pénzeszközöket. A költségvetés alapján gazdálkodó szerv a mérlegben váltókövetelést - az 1. § (1) bekezdése b) pontjában foglaltak kivételével - nem mutathat ki."
4. § A Vhr. 16. §-ának (2) és (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezések lépnek:
"(2) A tárgyév költségvetési tartalékaként kell kimutatni a pénzmaradványt, amely az alaptevékenység tárgyévi bevételeinek, valamint az alaptevékenység tárgyévi tőkekiadásainak, folyó kiadásainak, működési és felhalmozási célú pénzeszközátadásainak a mérleg fordulónapján fennálló különbözete, továbbá az előirányzat-maradványt, amely a módosított előirányzatok és azok teljesítésének különbözete. A ténylegesen felhasználható pénzmaradványt, előirányzat-maradványt a 2. és 3. számú mellékletek szerint kell megállapítani.
(3) Vállalkozási tartalékként kell kimutatni a vállalkozási tevékenység összes tárgyévi befolyt bevételének, pénzforgalom nélküli bevételének és a bevételek teljesítése érdekében felmerült valamennyi tárgyévi kiadásnak - ideértve a befektetett eszközökre fordított kiadást is - különbözetét."
5. § A Vhr. 17. §-ának (4) és (5) bekezdése helyébe a következő rendelkezések lépnek:
"(4) Rövid lejáratú kötelezettség az áruszállításból és szolgáltatás teljesítéséből származó - általános forgalmi adót is tartalmazó - kötelezettség, és az egy évet meg nem haladó lejáratra kapott működési célú és egyéb hitel, kölcsön és ideiglenesen átvett pénzeszköz, egyéb kötelezettség. Az egyéb rövid lejáratú kötelezettségek között kell kimutatni a társadalombiztosítási, adó, egyéb jogszabályban meghatározott kötelezettséget is.
(5) A hosszú lejáratú kötelezettségből a mérleg fordulónapját követő egy éven belül visszafizetendő törlesztéseket a rövid lejáratú egyéb kötelezettségek között elkülönítetten kell kimutatni."
6. § A Vhr. 18. §-ának (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezések lépnek:
"(2) A költségvetés alapján gazdálkodó szerv az Szt. 35. §-a (2) és (3) bekezdésének alkalmazásánál a beszerzési ár megállapításakor
a) beszerzési költség (beszerzési ár) részeként a tárgyi adómentes tevékenységhez beszerzett, létesített immateriális javak, tárgyi eszközök és készletek előzetesen felszámított általános forgalmi adója vehető figyelembe,
b) a beszerzési költségnek (beszerzési árnak) nem képezi részét az az előzetesen felszámított általános forgalmi adó, amely a tételes elszámolás vagy az arányosítás módszerét - a c) pontban foglaltak figyelembevételével - alkalmazva levonható,
c) a tárgyi eszközök beszerzési értékében az arányosítás szabályai szerint megosztandó előzetesen felszámított általános forgalmi adó le nem vonható részét figyelembe kell venni akkor, ha a tárgyi eszköz és az arányosítással megosztott, le nem vonható adó közvetlen kapcsolata bizonylattal alátámasztott."
7. § A Vhr. 21. §-a a következő (5) és (6) bekezdésekkel egészül ki:
"(5) A követelések fejében átvett és a készletek között kimutatott eszközöket a kiváltott követelés összegével azonos összegben kell értékelni.
(6) A helyi önkormányzatok a követelések között kimutatott gépjárműadó- és illetékhátralékot teljes összegben (100%-os értéken) értékelik."
8. § A Vhr. 22. §-ának (1) bekezdése, (2) bekezdésének felvezető szövege és az (5) bekezdése helyébe a következő rendelkezések lépnek:
"(1) Az immateriális javak, a tárgyi eszközök és az üzemeltetésre, kezelésre átadott, koncesszióba adott eszközök üzembe helyezését (használatbavételét) követően értékcsökkenést a (2) és (3) bekezdésben foglaltak szerint kell elszámolni.
(2) Az értékcsökkenést évente egyszer, év végén a december 31-én állományban levő immateriális javak, tárgyi eszközök és üzemeltetésre, kezelésre átadott, koncesszióba adott eszközök után kell elszámolni. Az értékcsökkenést a beszerzési vagy előállítási költség alapján számítva a következők szerint kell megállapítani:"
"(5) Az üzemeltetésre, kezelésre átadott, koncesszióba adott eszközök értékcsökkenésének megállapításánál a (2) bekezdés szerinti eszközféleségeknek megfelelő leírási normákat kell alkalmazni."
9. § A Vhr. 26. §-ának (1) és (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezések lépnek:
"(1) Az 1. § b), d)-e) és j) pontjában foglalt költségvetés alapján gazdálkodó szerv pénzforgalmi jelentést és annak kiegészítéseként alaptevékenységéről a rendelet 2. számú melléklete szerinti pénzmaradvány-kimutatást, vállalkozási tevékenységéről a 4. számú melléklet szerinti eredménykimutatást készít.
(2) Az 1. § a) és f) pontjában foglalt költségvetés alapján gazdálkodó szerv pénzforgalmi jelentést és annak kiegészítéseként alaptevékenységéről a rendelet 3. számú melléklete szerinti előirányzat-maradvány kimutatást, vállalkozói tevékenységéről a 4. számú melléklet szerinti eredménykimutatást készít."
10. § A Vhr. 26. §-ának (5) bekezdése a következő h) ponttal egészül ki:
(A pénzforgalmi jelentés részét képezik továbbá a következő tájékoztató adatok:)
"h) a személyi juttatásokra, munkaadókat terhelő járulékokra és kamatkiadásokra vonatkozó költségszámításhoz szükséges kiegészítő adatok."
11. § A Vhr. 28. §-a (2) bekezdésének h) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
[(2) Az éves költségvetési beszámoló kiegészítő mellékletének számszerű kimutatásai:]
"h) A központi költségvetésből és egyéb forrásból folyósított ellátások részletezése."
12. § A Vhr. 30. §-ának (2) bekezdése és (3) bekezdésének a) pontja helyébe a következő rendelkezések lépnek:
"(2) A mellékletben kell bemutatni az immateriális javak, ingatlanok, gépek, berendezések és felszerelések, járművek, valamint üzemeltetésre, kezelésre átadott, koncesszióba adott eszközök bruttó értékének és értékcsökkenésének változását a (3) bekezdésben részletezett jogcímek szerint.
(3) a) Bruttó érték állománynövekedések: beszerzés, létesítés, felújítás, térítésmentes átvétel, saját kivitelezésű beruházás (felújítás) aktivált értéke, egyéb növekedés."
13. § A Vhr. 32. §-ának (5) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(5) Az 1. § (1) bekezdése a) pontjában foglalt költségvetés alapján gazdálkodó szerveknek a rendelet 12. számú melléklete szerint kell bemutatniuk az egyéb ellátások előirányzatát és a tényleges kifizetéseket."
14. § A Vhr. 33. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:
"33. § A helyi önkormányzatokról szóló, többször módosított 1990. évi LXV. törvény 92/A. §-ának (1) és (2) bekezdésében meghatározott önkormányzatok polgármestere az önkormányzat és intézményei adatait összevontan tartalmazó, jegyző által elkészített, könyvvizsgálói záradékkal ellátott, a 13. számú melléklet szerinti egyszerűsített mérleget, a 14. számú melléklet szerinti egyszerűsített pénzforgalmi jelentést, a 15. számú melléklet szerinti egyszerűsített pénzmaradvány-kimutatást és a 16. számú melléklet szerinti egyszerűsített eredménykimutatást (a 13-16. számú mellékletek együtt: egyszerűsített beszámoló) köteles a tárgyévet követő április 30-áig a képviselő-testület elé terjeszteni. A képviselő-testület által elfogadott egyszerűsített beszámolót a tárgyévet követő év június 30-áig kell közzétenni, és egyidejűleg - tájékoztatás céljából - az Állami Számvevőszéknek megküldeni."
15. § (1) A Vhr. 1. számú melléklete helyébe e rendelet 1. számú melléklete, 6. számú melléklete helyébe e rendelet 2. számú melléklete, 8/D. számú melléklete helyébe e rendelet 3. számú melléklete, 10. számú melléklete helyébe e rendelet 5. számú melléklete, 12. számú melléklete helyébe e rendelet 6. számú melléklete lép, a Vhr. 9. számú melléklete e rendelet 4. számú melléklete szerint módosul.
(2) A Vhr. 8/C. melléklete hatályát veszti. A címzett támogatásokról a Vhr. 8/B. melléklete szerinti formában és értelemszerűen azonos tartalommal kell adatot szolgáltatni.
Egyéb rendelkezés
16. § A Magyar Nemzeti Bank éves beszámolókészítési és könyvvezetési kötelezettségének sajátosságairól szóló 18/1997. (II. 4.) Korm. rendelet 3. §-ának (5) bekezdése kiegészül a következő mondattal:
"A monetáris bázis számítása szempontjából a hitelintézetek által az MNB-nél szabad elhatározásból forintban elhelyezett 3 hónapos vagy annál hosszabb lejáratú betéteinek összegét, továbbá a hitelintézetek MNB-nél vezetett pénzforgalmi számláinak egyenlegét kell betétként figyelembe venni."
Hatálybalépés
17. § (1) Ez a rendelet - a (3) bekezdésben foglalt kivétellel - 1998. január 1. napján lép hatályba.
(2) Az e rendelet 1. számú melléklete szerinti könyvviteli mérleget és 3. számú melléklete szerinti központosított előirányzatok elszámolása mellékletet először az 1997. évre vonatkozóan kell elkészíteni.
(3) A 16. §-ban foglalt rendelkezés a kihirdetés napján lép hatályba, és a folyamatban levő ügyekre is alkalmazni kell.
Horn Gyula s. k.,
miniszterelnök
1. számú melléklet a 225/1997. (XII. 8.) Korm. rendelethez
[1. számú melléklet az 54/1996. (IV. 12.) Korm. rendelethez]
A KÖNYVVITELI MÉRLEG ELŐÍRT TAGOLÁSA
ESZKÖZÖK | Előző év | Tárgy év |
A) BEFEKTETETT ESZKÖZÖK | ||
I. Immateriális javak | ||
1. Vagyoni értékű jogok | ||
2. Szellemi termékek | ||
3. Egyéb immateriális javak | ||
II. Tárgyi eszközök | ||
1. Ingatlanok | ||
2. Gépek, berendezések és felszerelések | ||
3. Járművek | ||
4. Beruházások | ||
5. Beruházásra adott előlegek | ||
III. Befektetett pénzügyi eszközök | ||
1. Részesedések | ||
2. Értékpapírok | ||
3. Adott kölcsönök | ||
4. Hosszú lejáratú bankbetétek | ||
IV. Üzemeltetésre, kezelésre átadott, koncesszióba adott eszközök | ||
B) FORGÓESZKÖZÖK | ||
I. Készletek | ||
1. Anyagok | ||
2. Áruk, követelés fejében átvett eszközök és készletek | ||
3. Állatok | ||
4. Befejezetlen termelés és félkész termékek | ||
5. Késztermékek | ||
II. Követelések | ||
1. Adósok | ||
2. Követelések áruszállításból szolgáltatásokból(vevők) | ||
3. Rövid lejáratú kölcsönök | ||
4. Egyéb követelések | ||
III. Értékpapírok | ||
1. Kárpótlási jegyek | ||
2. Kincstárjegyek | ||
3. Kötvények | ||
4. Egyéb értékpapírok | ||
IV. Pénzeszközök | ||
1. Pénztárak és betétkönyvek | ||
2. Költségvetési bankszámlák | ||
3. Elszámolási számlák | ||
4. Idegen pénzeszközök számlái | ||
V. Egyéb aktív pénzügyi elszámolások | ||
1. Aktív függő elszámolások | ||
2. Aktív átfutó elszámolások | ||
3. Aktív kiegyenlítő elszámolások | ||
FORRÁSOK | Előző év | Tárgy év |
D) SAJÁT TŐKE | ||
1. Induló tőke | ||
2. Tőkeváltozások | ||
E) TARTALÉKOK | ||
I. Költségvetési tartalékok | ||
1. Költségvetési tartalék elszámolása | ||
2. Költségvetési pénzmaradvány | ||
3. Kiadási megtakarítás | ||
4. Bevételi lemaradás | ||
5. Előirányzat maradvány | ||
II. Vállalkozási tartalékok | ||
1. Vállalkozási tartalék elszámolása | ||
2. Vállalkozási tevékenység eredménye | ||
3. Vállalkozási tevékenység kiadási megtakarítása | ||
4. Vállalkozási tevékenység bevételi lemaradása | ||
F) KÖTELEZETTSÉGEK | ||
I. Hosszú lejáratú kötelezettségek | ||
1. Fejlesztési célú hitelek | ||
2. Tartozás fejlesztési célú kötvénykibocsátásból | ||
3. Tartozás működési célú kötvénykibocsátásból | ||
5. Egyéb hosszú lejáratú kötelezettségek | ||
II. Rövid lejáratú kötelezettségek | ||
1. Kötelezettségek áruszállításból és szolgáltatásból (szállítók) | ||
Ebből: | ||
- tárgyévi költségvetést terhelő szállítói kötelezettségek | ||
- tárgyévet követő évet terhelő szállítói kötelezettségek | ||
- kibocsátott váltók | ||
2. Működési célú hitelek | ||
3. Egyéb rövid lejáratú kötelezettségek | ||
Ebből: | ||
- hosszú lejáratú kötelezettség következő évet terhelő törlesztő részletei | ||
- tárgyévi költségvetést terhelő egyéb rövid lejáratú kötelezettségek | ||
- különféle egyéb rövid lejáratú kötelezettségek | ||
III. Egyéb passzív pénzügyi elszámolások | ||
1. Passzív függő elszámolások | ||
2. Passzív átfutó elszámolások | ||
3. Passzív kiegyenlítő elszámolások | ||
4. Passzív letéti elszámolások |
2. számú melléklet a 225/1997. (XII. 8.) Korm. rendelethez
[6. számú melléklet az 54/1996. (IV. 12.) Korm. rendelethez]
IMMATERIÁLIS JAVAK ÉS TÁRGYI ESZKÖZÖK ÁLLOMÁNYÁNAK ALAKULÁSA
Megnevezés | Sorszám | Immateriális javak | Ingatlanok | Gépek, berendezések és felszerelések | Járművek | Üzemeltetésre, kezelésre átadott, koncesszióba adott eszközök | Összesen |
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 |
Előző évi záró állomány (Tárgyévi nyitó állomány) | 01 | ||||||
Bruttó érték | |||||||
Növekedések | |||||||
Beszerzés, létesítés | 02 | ||||||
Felújítás | 03 | ||||||
Térítésmentes átvétel | 04 | ||||||
Saját kivitelezésű beruházás (felújítás) aktivált értéke | 05 | ||||||
Egyéb növekedés | 06 | ||||||
Összes növekedés (02-06) | 07 | ||||||
Csökkenések | |||||||
Selejtezés, megsemmisülés | 08 | ||||||
Térítésmentes átadás | 09 | ||||||
Értékesítés | 10 | ||||||
Egyéb csökkenés | 11 | ||||||
02, 03-ból nem aktivált beruházás (felújítás) és előleg összege | 12 | ||||||
Összes csökkenés (08-12) | 13 | ||||||
Bruttó érték összesen (01+07-13) | 14 | ||||||
Értékcsökkenés | |||||||
Előző évi záró állomány (Tárgyévi nyitó állomány) | 15 | ||||||
Növekedés: - térítés nélküli átvétel miatt | 16 | ||||||
- egyéb növekedések | 17 | ||||||
Csökkenés | 18 | ||||||
Értékcsökkenés összesen (15+16+17-18) | 19 | ||||||
Eszközök nettó értéke (14-19) | 20 | ||||||
Teljesen (0-ig) leírt eszközök bruttó értéke | 21 |
3. számú melléklet a 225/1997. (XII. 8.) Korm. rendelethez
[8. számú melléklet az 54/1996. (IV. 12.) Korm. rendelethez
A normatív állami hozzájárulás, a cél- és címzett támogatás, a központosított előirányzatok elszámolása és a mutatószámok, feladatmutatók állományának alakulása]
Központosított előirányzatok megnevezése | Sorszám | A központi költségvetésből támogatásként rendelkezésre bocsátott összeg | Az önkormányzat által az adott célra ténylegesen felhasznált összeg | Az önkormányzat által feladattal terhelt, de fel nem használt összeg | Eltérés |
Összesen |
4. számú melléklet a 225/1997. (XII. 8.) Korm. rendelethez
[9. számú melléklet az 54/1996. (IV. 12.) Korm. rendelethez]
Számlakeret-tükör az alábbiak szerint változik:
- módosuló és új főkönyvi számlák:
24. ÁRUK, ALVÁLLALKOZÓI TELJESÍTMÉNYEK ÉS KÖVETELÉS FEJÉBEN ÁTVETT ESZKÖZÖK ÉS KÉSZLETEK
3525. Programfinanszírozási előirányzat-felhasználási keretszámla
35282. Bankkártya fedezeti számla
3613. Magánnyugdíjpénztári tagdíj lebonyolítási számla
366. Idegen betétkönyvek és készpénzben kezelt idegen pénzeszköz
396. Egészségbiztosítási Alap kezelői megtérítendő ellátásainak elszámolása
- A számlaosztályok tartalmára vonatkozó előírások a következők szerint változnak:
Az 1. pont bevezető szövegének második francia bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"A számlaosztály számlacsoportjain belül külön számlán kell kimutatni:"
" - az üzembe helyezett (aktivált) eszközök, illetve a folyamatban levő beruházások (felújítások) állományának értékét, továbbá a beruházásokra (felújításokra) adott előlegek állományának összegét és az üzemeltetésre, kezelésre átadott, koncesszióba adott eszközök értékét,"
Az 1. e) pont második bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"Valamennyi beruházási kiadást elsődlegesen a vásárlás, létesítés, illetve a felújítás számlákon kell kimutatni, majd ezzel egyidejűleg kell az állományi számlákon könyvelni attól függően, hogy a beruházás, felújítás üzembe helyezhető-e, befejezetlen állománya van-e (folyamatban maradó-e), vagy csak előleg. A beruházás állományba vételekor figyelembe kell venni, hogy az aktivált érték a rendelet 18. §-a (2) bekezdésének a)-c) pontja és (3) bekezdése szerint általános forgalmi adót is tartalmazhat. Az állományba vételt minden esetben a tőkeváltozások számlával szemben kell elszámolni. Az állományba vétel kiegészítéseként kell elszámolni a kiadásokat a 7. számlaosztály megfelelő szakfeladat számlájára, a számlacsoport átvezetési számlájával szemben."
Az 1. f)-g) pontok helyébe a következő rendelkezések lépnek:
"f) Beruházásra adott előlegként kell kimutatni a beruházási, felújítási szállítóknak folyósított - levonható előzetesen felszámított általános forgalmi adót nem tartalmazó - előlegeket.
g) Üzemeltetésre, kezelésre átadott, koncesszióba adott eszközként kell kimutatni a költségvetés alapján gazdálkodó szerveknek azokat a tárgyi eszközöket, amelyek tulajdonukban vannak, de más gazdálkodó szervek működtetik. Ilyen tárgyi eszközök lehetnek többek között az ingatlanok, lakásingatlanok, közművek."
A 2. a) pont második és harmadik bekezdése helyébe a következő rendelkezések lépnek:
"a) A számlaosztályban kimutatott készletek a mérlegben szereplő készletérték alátámasztását szolgálják, vásárolt anyagok (ezen belül intézményi működtetést szolgáló, szakmai és jóléti, sport és kulturális célt szolgáló anyag bontásban); betétdíjas göngyölegek; áruk és alvállalkozói teljesítmények, követelés fejében, értékesítési céllal átvett eszközök, készletek; saját termelésű készletek: késztermékek, állatok, befejezetlen termelés és félkész termékek tagolásban.
A készletszámlákon év közben könyvelni nem kell, kivéve, ha a költségvetés alapján gazdálkodó szervet megszüntetik, átszervezik, illetve követelés kiváltása eszközzel történik. A készletbeszerzéseket kiadásként kell elszámolni. Az anyagokat, betétdíjas göngyöleget, árukat és késztermékeket raktározó költségvetés alapján gazdálkodó szervek a vásárolt és saját előállítású készletekről - a kettős könyvvitelen kívül - részletező nyilvántartást kötelesek vezetni mennyiségben és értékben. A használt és munkahelyen használatban lévő anyagokról csak mennységi nyilvántartás vezetendő. A raktárral nem rendelkező költségvetés alapján gazdálkodó szerv a több tevékenységi folyamat alatt elhasználódó készleteiről csak mennyiségi nyilvántartást köteles vezetni. A követelések fejében átvett eszközök és készletek állományváltozásait - ide nem értve a társadalombiztosítás pénzügyi alapjai által átvett eszközök és készletek állományváltozását - a teljesítéskor kell könyvelni mind a főkönyvi, mind az analitikus nyilvántartásban."
A 2. b) pont helyébe a következő rendelkezések lépnek:
"b) A követeléseket adósok, vevők, munkavállalókkal szembeni és egyéb követelések tagolásban kell kimutatni. A követelések számláin év közben könyvelni nem kell, kivéve az eszközökkel kiváltott követeléseket.
A követelésekről év közben - a kettős könyvvitelen kívül - analitikus nyilvántartást kell vezetni.
Év végén a leltározás alapján megállapított és értékelt - általános forgalmi adót is tartalmazó - követelések és a nyitóértékek különbözetét kell tőkeváltozásként elszámolni.
Elkülönített számlán kell kimutatni a rövid lejáratú kölcsönök, visszterhesen átadott pénzeszközök állományát és forgalmát
Az Adó- és Pénzügyi Ellenőrzési Hivatalnak, valamint a Vám- és Pénzügyőrségnek, mint államháztartási bevételeket beszedő szervezeteknek, a feladatkörükbe tartozó adó és adójellegű, illetve vám, vámjellegű és kapcsolódó követelésekről elkülönített nyilvántartást kell vezetniük."
A 3. b) pont a következő bekezdéssel egészül ki és a jelenlegi második bekezdés helyébe a következő rendelkezés lép:
"Ebben a számlacsoportban kell megnyitni a kincstári körbe tartozó költségvetési szerveknek a devizaszámláikat.
Azoknak a kincstári körbe tartozó költségvetési szerveknek, amelyek pénzintézetnél devizaszámlával rendelkeznek, könyvvitelüket úgy kell kialakítaniuk, hogy a számlához kapcsolódóan a külön kormányrendeletben meghatározott információkat a Kincstár részére szolgáltatni tudják."
A 4. d) pont első bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép, és kiegészül a következő rendelkezésekkel:
"d) A rövid lejáratú kötelezettségek számlacsoport számláin kell kimutatni az egy évet meg nem haladó lejáratú kötelezettségeket. Itt kell kimutatni a működési célú hitelek, ideiglenesen átvett pénzeszközök állományát és évközi forgalmát és mérlegkészítéskor a szállítókkal szembeni - általános forgalmi adót is tartalmazó - kötelezettségeket, valamint a kibocsátott váltók állományát. A szállítók számlán belül elkülönítetten kell kimutatni a tárgyévi költségvetést terhelő és a tárgyévet követő évi költségvetést terhelő beruházási és az egyéb szállítói kötelezettségeket. A szállítók számláján év közben könyvelni nem kell, kivéve, ha a költségvetés alapján gazdálkodó szervet megszüntetik, átszervezik.
Az egyéb rövid lejáratú kötelezettségek között a mérlegben elkülönítetten kell kimutatni a hosszú lejáratú kötelezettségek következő évet terhelő részleteit, a tárgyévi költségvetést terhelő egyéb rövid lejáratú kötelezettségeket, valamint a különféle egyéb rövid lejáratú kötelezettségeket.
Az Adó- és Pénzügyi Ellenőrzési Hivatalnak, valamint a Vám- és Pénzügyőrségnek, mint államháztartási bevételeket beszedő szervezeteknek, a feladatkörükbe tartozó adó és adójellegű, illetve a vám, vámjellegű és kapcsolódó kötelezettségekről elkülönített nyilvántartást kell vezetniük."
A 4. g) pont helyébe a következő rendelkezés lép:
"g) A függő, átfutó és kiegyenlítő bevételek számlacsoport számláin a költségvetés alapján gazdálkodó szervhez beérkezett olyan pénzeszközök elszámolását kell kimutatni, amelynek rendeltetése tisztázatlan, vagy olyan feladat ellátásával kapcsolatos, amelynek bevételi előirányzata - ide nem értve a nem társadalombiztosítási alapokat terhelő ellátásokat - nem szerepel a költségvetés bevételi jogcímei között. Amennyiben a rendezés a tárgyévet követő évben bevételként történik, akkor azt ezen számlacsoport és a megfelelő bevételi jogcím között kell könyvelni. Itt kell továbbá kimutatni az adó- és illetékbeszedésekből származó elszámolásokat, a Nyugdíjbiztosítási Alap kezelőinél a megtérítendő ellátásokat."
A 9. b) pont helyébe a következő rendelkezés lép:
"b) A munkaadókat terhelő járulékok számlacsoportban kell kimutatni a rendszeres és nem rendszeres, valamint a külső személyi juttatások után elszámolt társadalombiztosítási járulékot, munkaadói járulékot és egészségügyi hozzájárulást."
A 14. pont bevezető szövege helyébe a következő rendelkezés lép:
"14. A 9. számlaosztály a jóváhagyott bevételi előirányzatokat és a költségvetés végrehajtása során ténylegesen teljesített (befolyt) és a pénzforgalom nélküli bevételeket tartalmazza - az elemi költségvetés szerkezeti tagolásának megfelelően - bevételi fajtánként és szakfeladatonként."
5. számú melléklet a 225/1997. (XII. 8.) Korm. rendelethez
[10. számú melléklet az 54/1996. (IV. 12.) Korm. rendelethez]
FEJEZETI ÉV VÉGI MARADVÁNYELSZÁMOLÁSI SZÁMLA PÉNZFORGALMA
Megnevezés | Sorszám | Tárgyévi pénzforgalom |
Fejezeti maradványelszámolási számla nyitóegyenlege | 01 | |
A számla bevételei | ||
- fejezet felügyelete alá tartozó központi költségvetési szervek miatti növelő tételek: | ||
02 | ||
03 | ||
04 | ||
05 | ||
- társadalmi önszerveződések normatív hozzájárulásának és támogatásának visszatérülése | 06 | |
- egyéb bevétel | 07 | |
Bevételek összesen (02+...+07) | 08 | |
A számla kiadásai | ||
Központi költségvetést érintő befizetések: | ||
- fejezet felügyelete alá tartozó központi költségvetési szervek miatti csökkentő tételek | 09 | |
- normatív hozzájárulások és támogatások maradványának befizetése az állami forgóalapra | 10 | |
- egyéb befizetések az állami forgóalapra | 11 | |
Központi költségvetést érintő átvezetések összesen (09+10+11) | 12 | |
Fejezet felügyelete alá tartozó központi költségvetési szerveket érintő előző évi rendezés | 13 | |
Társadalmi önszerveződéseknek kiutalt előző évi normatív hozzájárulás és támogatás | 14 | |
Egyéb kiadás | 15 | |
Kiadások összesen (12+13+14+15) | 16 | |
Fejezeti év végi maradványelszámolási számla egyenlege XII. 31-én (01 +08-16) | 17 |
6. számú melléklet a 225/1997. (XII. 8.) Korm. rendelethez
[12. számú melléklet az 54/1996. (IV. 12.) Korm. rendelethez]
Központi költségvetésből és egyéb forrásból folyósított ellátások részletezése
Megnevezés | Sorszám | Eredeti előirányzat | Módosított előirányzat | Teljesítés |
Társadalombiztosítás pénzügyi alapjainak kezelői által folyósított ellátások összesen | 01 | |||
Egyéb pénzbeli ellátások összesen | 02 | |||
Pénzbeli ellátások összesen | 03 |