Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

12/1998. (III. 31.) FM rendelet

az agrárgazdasági célok 1998. évi költségvetési támogatásáról szóló 109/1997. (XII. 30.) FM rendelet módosításáról

Az agrárgazdaság fejlesztéséről szóló 1997. évi CXIV. törvény 10. §-a (2) bekezdésének b) pontjában kapott felhatalmazás alapján az agrárgazdasági célok 1998. évi költségvetési támogatásáról szóló 109/1997. (XII. 30.) FM rendelet (a továbbiakban: FM r.) módosításáról az alábbiakat rendelem el:

1. § (1) Az FM r. 2. §-a (2) bekezdésének bevezető része helyébe az alábbi rendelkezés lép:

"(2) Az A) 1. pont szerinti támogatást az (1) bekezdés szerinti tevékenységet folytató, az R. 3. §-ának (1) bekezdése szerinti igénylő, továbbá a rendelet 1., 2., 3. számú mellékletben meghatározott kötelezettségekkel nyilvántartásba vett integrátor [az A) 1. pont vonatkozásában a továbbiakban együtt: igénylő] veheti igénybe. A kamattámogatás igénybevételének további feltétele, hogy"

(2) Az FM r. 2. §-a (2) bekezdésének c) pontja helyébe az alábbi rendelkezés lép:

(A kamattámogatás igénybevételének további feltétele, hogy)

"c) Integrátor igénylő vállalja a rendelet 1. számú mellékletében előírt ötven millió forint értékű mezőgazdasági termék megtermeltetését."

2. § (1) Az FM r. 11. §-ának (1) bekezdése helyébe az alábbi rendelkezés lép:

"(1) Az A) 4. pontban foglaltak alapján e rendelet 2. §-ának (1) bekezdése szerinti mezőgazdasági tevékenységet (beleértve a saját termelésű termékeket a 7. számú mellékletben meghatározott elsődleges feldolgozását is) folytató termelők gazdálkodásuk tartós forgóeszköz szükségletének fedezetére hitelintézettől felvett, illetőleg a Magyar Vállalkozásfejlesztési Alapítvány által kezelt források pénzügyi alapjaiból nyújtott hiteleik, valamint a szövetkezet a természetes személy tagja által - a szövetkezetekről szóló 1992. évi I. törvény 54. §-ának (1) bekezdése alapján - nyújtott kölcsön összege (a továbbiakban e támogatási jogcím vonatkozásában: kölcsön) után, a hitel/kölcsönszerződés szerinti - legalább négy-, de legfeljebb hatéves - időszakra kamattámogatást vehetnek igénybe. A kedvezményben részesülő:

a) hitel 1998. évben megkötésre kerülő hitelszerződésben engedélyezett összeg termelői hitelkérelem esetén legfeljebb százmillió forint lehet. A hitel beruházás kivételével minden olyan célra felhasználható, amely a mezőgazdasági tevékenység végzésével kapcsolatos;

b) kölcsönre az a) pont szerinti korlátozás nem vonatkozik."

(2) Az FM r. 11. §-ának (2) bekezdése helyébe az alábbi rendelkezés lép:

"(2) E támogatási jogcím tekintetében mezőgazdasági termelőnek minősül az a Központi Statisztikai Hivatal (a továbbiakban: KSH) által mezőgazdasági, vadgazdálkodási, erdőgazdálkodási és halászati ágazati besorolású jogi személy, jogi személyiség nélküli gazdasági társaság, szövetkezet, mezőgazdasági egyéni vállalkozó, valamint az az őstermelő, akinek (amelynek) bázis (legalább egy negyedév) nettó árbevételében a mezőgazdasági tevékenység árbevétele a hatvan százalékot meghaladja. A KSH besorolásra vonatkozó követelmény alól a miniszter indokolt esetben egyedi elbírálás alapján felmentést adhat. Kezdő vállalkozások (1998. január 1. után alakult) esetében az üzleti tervben elfogadott árbevételt kell irányadónak tekinteni."

(3) Az FM r. 11. §-ának (3) bekezdése helyébe az alábbi rendelkezés lép:

"(3) Az (1) bekezdés szerinti támogatást a személyi jövedelemadóról szóló 1995. évi CXVII. törvény 3. §-ának 19. pontjában jelölt mezőgazdasági kistermelők, valamint az adóévben négymillió forint bevételt el nem érő mezőgazdasági egyéni vállalkozók (a továbbiakban: kistermelők) integrálása tekintetében a rendelet 1-3. számú mellékletei szerint nyilvántartásba vett integrátor szervezet is - az ott megjelölt feltételek teljesítése esetén - igénybe veheti."

(4) Az FM r. 11. §-ának (4) bekezdése helyébe az alábbi rendelkezés lép:

"(4) A kedvezményezett hitelösszeg megállapításánál a kistermelőket összefogó integrátorok által benyújtott hitelkérelmek esetében a termeltetési szerződésekben - a termék felvásárlás évére - rögzített szerződéses összeg száz százalékát lehet figyelembe venni azzal, hogy ezeknél a hitelszerződéseknél az (1) bekezdésben meghatározott százmillió forint korlátot nem kell alkalmazni."

3. § Az FM r. 12. §-ának a) pontja helyébe az alábbi rendelkezés lép:

(A kamattámogatás csak olyan hitelszerződés után vehető igénybe, amelyben)

"a) a teljes hiteldíj - amely a kamaton kívül magában foglalja a kezelési költséget és az egyéb járulékos díjakat is - legfeljebb öt százalékponttal haladja meg a hitelszerződés megkötésének időpontjában érvényes jegybanki alapkamatot. Szövetkezeti tagi kölcsön esetén ebben a tekintetben a 9. §-a (3) bekezdés b) pontjában foglaltakat kell alkalmazni. A kamattámogatás alapja a jegybanki alapkamat, és a támogatás szempontjából a kamattámogatási kérelem benyújtásakor érvényes jegybanki alapkamatot kell irányadónak tekinteni;"

4. § Az FM r. 13. §-ának (3) bekezdése helyébe az alábbi rendelkezés lép:

"(3) Amennyiben a termelő vagy szövetkezet a felvett hitelt, illetve kölcsönt a szerződésben vállaltnál rövidebb idő alatt fizeti vissza, a kamattámogatás mértéke rövidebb időre számítva sem haladhatja meg átlagosan az ötven százalékot."

5. § (1) Az FM r. 14. §-ának (1) bekezdése helyébe az alábbi rendelkezés lép:

"(1) A hitel igénybevételéhez a teljes hitelösszegre - kivéve a kölcsönt - jogosultanként legfeljebb nyolcvan százalékos kezességvállalás engedélyezhető. Az öt millió forintot meghaladó hitelszerződések esetében a kezességvállalás kezességvállaló intézményenként éves átlagban nem haladhatja meg a hatvan százalékos mértéket, amelyet az Agrárvállalkozási Hitelgarancia Alapítvány, illetve a Hitelgarancia Rt. (a továbbiakban együtt: kezességvállaló intézmény) vállal."

(2) Az FM r. 14. §-ának (4) bekezdése helyébe az alábbi rendelkezés lép:

"(4) A kezességvállaló intézmény készfizető kezességvállalása után az állam hetven százalék mértékű viszontgaranciát vállal."

6. § Az FM r. 15. §-a új (2), (3) bekezdéssel egészül ki, és egyidejűleg az eredeti (2), (3), (4) bekezdések helyébe új sorszámmal az alábbi rendelkezések lépnek:

"(2) Szövetkezeti tagi kölcsön esetében a záradékoláshoz csatolni kell a kölcsönszerződésekről készített összesítő kimutatást (a továbbiakban e támogatási jogcím alkalmazásában: összesítő), valamint a szövetkezeteknek a kölcsön felhasználási célját is tartalmazó üzleti tervét.

(3) Az egymilliárd forintot meghaladó integrátori hitelkérelem esetében a záradékolást csak a minisztérium állásfoglalása alapján lehet a hitelkérelemre rávezetni.

(4) A földművelésügyi hivatal által - a hitelkérelem/összesítő egy példányára - rávezetett záradék tartalmazza, hogy a kérelmező, illetőleg az általa végzett tevékenység és annak finanszírozására felvenni tervezett hitel/kölcsön felhasználási célja és összege megfelel-e a rendeletben meghatározott feltételeknek. A záradékolást a területi Agrárfejlesztési Bizottság állásfoglalása alapján kell a hitelkérelemre/összesítőre rávezetni, és a záradékolt hitelkérelmet/összesítőt legkésőbb a beadástól számított huszadik munkanapon a kérelmező részére vissza kell juttatni.

(5) A hivatal a nyilvántartásba vett hitelkérelmek/összesítők legfontosabb összesített adatairól (hitelösszeg, évenként várható kamattámogatási igény stb.) a záradékolást követően havonta folyamatosan tájékoztatja a Pénzügyminisztériumot és a minisztériumot.

(6) A hitelkérelmek/összesítők beadásával és elbírálásával, valamint a kedvezmények megítélésével kapcsolatos eljárás rendjét a rendelet 7. számú melléklete tartalmazza."

7. § (1) Az FM r. 17. §-ának (1) bekezdése helyébe az alábbi rendelkezés lép:

"(1) A hitelintézetek a hitelkérelmeket folyamatosan bírálják el és a megkötött hitelszerződések összesített adatairól (hitelösszeg, annak évenkénti kezességvállalási díjtámogatási és kamattámogatási igénye) a hitelszerződések megkötésétől folyamatosan, havonta tájékoztatást adnak a Pénzügyminisztérium és a minisztérium részére. A szövetkezeti tagi kölcsön vonatkozásában a rendelet 9. §-ának (4) bekezdésében foglaltak szerint kell eljárni."

(2) Az FM r. 17. §-ának (2) bekezdése helyébe az alábbi rendelkezés lép:

"(2) A minisztérium a beérkezett adatok összesítése alapján az R. 5. §-ának (1) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján a költségvetési támogatási előirányzat kimerülésekor tájékoztatja a hitelintézeteket/a területileg illetékes földművelésügyi hivatalokat a támogatási kérelmek záradékolásának felfüggesztéséről."

8. § Az FM r. 18. §-ának (1) bekezdése helyébe az alábbi rendelkezés lép:

"(1) A minisztériumnak a támogatási kérelmek záradékolásának felfüggesztéséről szóló tájékoztatását követően megkötött hitelszerződések/kölcsönszerződések esetében a kamattámogatás és a kezességvállalási díjtámogatás igénybevétele jogosulatlanul igénybe vett támogatásnak minősül, és azokat - a visszafizetést elrendelő jogerős határozat alapján - a mindenkori jegybanki alapkamat kétszeres mértékének megfelelő kamattal növelve kell visszafizetni."

9. § Az FM r. 19. §-a helyébe az alábbi rendelkezés lép:

"A támogatások a területileg illetékes adóhatóságtól igényelhetők

a) a kamattámogatás a banki kamatterhelés gyakoriságának megfelelően, illetve szövetkezet esetében negyedévente. Az igényléshez csatolni kell a hitelintézet kamatbefizetési igazolását. Szövetkezet esetében dokumentálni kell a kamat kifizetésének (jóváírásának) tényét, és az igénylésen kölcsönszerződésenként fel kell tüntetni a támogatás alapjául szolgáló kölcsön összegét, valamint a kamatnapok számát is;

b) a hitelszerződés megkötését, szövetkezet esetében a záradékolást követően az első havi/negyedévi kamattámogatás összege előlegként a 8. számú melléklet szerinti igénylőlap felhasználásával;

c) a kezességvállalási díjtámogatás a kezességvállalási szerződés szerinti díjfizetés gyakoriságának megfelelően (a szerződés megkötésekor, illetve a futamidő alatt évente egyszer). Az igényléshez csatolni kell a kezességvállaló intézmény vagy a hitelintézet díjfizetési igazolását, valamint az R. 3. számú melléklete és a rendelet 5. számú melléklete szerinti nyilatkozatot."

10. § Az FM r. 40. §-a a következő (4) bekezdéssel egészül ki:

"(4) A szarvasmarha szaporítóanyag támogatás csak az 1998. április 6-ig igazoltan vásárolt vagy ivadékvizsgálati célra letermelt szaporítóanyag után igényelhető az előírt feltételeknek megfelelően. A vásárlásra, illetve tárolásra vonatkozó igazolást az érintett mesterséges termékenyítő állomás adja ki, melyet a támogatási kérelemhez mellékelni kell."

11. § Az FM r. 44. §-a (1) bekezdésének a) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

(az igazoltan vemhes üsző állománynövelő beállítása után, ha)

"a) az termelésellenőrzés alatt álló tenyészetben van és legalább a tartási kötelezettség végéig termelésellenőrzés alatt marad, vagy folyamatosan termésellenőrzés alatt álló tenyészetből szerezték be, vagy az állattenyésztésről szóló 1993. évi CXIV. törvény (a továbbiakban: Átv.) előírásai szerint importálták, továbbá húshasznú szarvasmarha esetén a tartani kívánt fajtából legalább ötven százalék vérhányadot tartalmaz, és azt az igénylő igazolja."

12. § Az FM r. B) 5. pontja a következő 5.7. számú jogcímmel és 52/A. §-sal egészül ki, egyidejűleg az FM r. 54. § előtti cím számozása "5.8."-ra változik:

"5.7. Angol telivér és ügető tenyészló állomány fejlesztési célú támogatása

52/A. § (1) Angol telivér és ügető esetén támogatás igényelhető minden 1998. február 15. és 1998. július 30. között fedeztetett kanca után, ha

a) a kanca az Angol Telivér Tenyésztők Országos Egyesülete, illetve az Ügető Tenyésztők Országos Egyesülete (a továbbiakban: egyesület) törzskönyvi nyilvántartásában szerepel, 1998-ban idomításban nem volt, tréning listán nem szerepelt,

b) termékenyítésre az adott fajta egyesülete által minősített apaállatot használták,

c) az utolsó fedeztetéstől számított hetvenöt napon túli vemhességét a kanca tartási helye szerint illetékes állatorvos igazolja, fedeztetését a Méneskönyvben nyilvántartásba vették,

d) az igénylő kötelezettséget vállal arra, hogy az induló kancalétszámnak megfelelő állatállományt legalább 2000. december 31-ig tenyésztésben tartja.

(2) Az igénylő az (1) bekezdésben foglalt feltételeket a támogatás igénylésekor köteles vállalni.

(3) A támogatás összege negyvenezer forint igazoltan vemhes kancánként.

(4) A támogatási kérelmet a rendelet 12. számú melléklete szerint kell összeállítani."

13. § (1) Az FM r. 57. §-ának (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(2) Nem minősül jogosulatlanul igénybe vett támogatásnak:

a) ha az igénylő a támogatás alapjául szolgáló, az állatorvos által igazoltan kényszervágott vagy elhullott, valamint a tenyésztési selejtnek minősülő egyedeket - az ok bekövetkezésétől számított hatvan napon belül - az előírt feltételeknek megfelelő egyeddel, saját költségére pótolja,

b) ha az igénylőnek fel nem róható okból hatvan napon túl történik meg az állomány a) pont szerinti pótlása, és erről az ok megjelölésével és annak megfelelő igazolásával bejelentést tesz, valamint a pótlás tényleges végrehajtásáról a területileg illetékes földművelésügyi hivatalt értesíti, amely hatvan nap és a tényleges pótlásig eltelt idővel meghosszabbítja a tartási kötelezettséget."

(2) Az FM r. 57. §-a következő (3) bekezdéssel egészül ki:

"(3) A tartási kötelezettség időtartama alatt az állatállomány nyomós indokkal (így különösen, ha sikeres csődeljárás esetén a csődegyezség részét képezi az állatállomány -, illetve annak egy részének értékesítése; felszámolási eljárás) alátámasztott és jóváhagyott kérelem alapján értékesíthető, ha a vevő megfelel a vonatkozó támogatási feltételeknek, valamint, ha átvállalja az állatok tartási kötelezettségét."

14. § Az FM r. 58. §-a helyébe az alábbi rendelkezés lép:

"(1) A B) 5. pontban szerinti támogatás igénybevételének jogosságát az elismert tenyésztő szervezet vizsgálja meg, és igazolja, amit a minisztérium, felkért szakértők, illetve az illetékes földművelésügyi hivatalok ellenőriznek. A jogosulatlanul igénybe vett támogatás visszafizetését az adóhatóságnál az illetékes földművelésügyi hivatal kezdeményezi.

(2) A B) 5. pontban foglaltak szerinti támogatás teljesítésére a B) 1. pontban foglaltakat kell alkalmazni."

15. § (1) Az FM r. 62. §-ának (4) bekezdése helyébe az alábbi rendelkezés lép:

"(4) A B) 6. pontban foglaltak szerinti támogatás esetében az igénylés jogosságát a minisztérium, illetve felkért szakértők ellenőrzik. A jogosulatlanul igénybe vett támogatás visszafizettetését az adóhatóságnál a minisztérium kezdeményezi."

(2) Az FM r. 62. §-a a következő (5) bekezdéssel egészül ki:

"(5) A B) 6. pontban foglaltak szerinti támogatás teljesítésére a B) 1. pontban foglaltakat kell alkalmazni."

16. § Az FM r. 67. §-ának (2) bekezdésében "a csikózás felróható ok miatti elmaradása," mondatrész hatályát veszti.

17. § (1) Az FM r. 137. §-ának (1) bekezdése helyébe az alábbi rendelkezés lép:

"(1) A G) pontban foglaltak alapján támogatásban az a növénytermelést, kertészetet, állattenyésztést és vegyesgazdálkodást folytató őstermelő, mezőgazdasági egyéni vállalkozó, valamint az a jogi személy, illetve jogi személyiség nélküli gazdasági társaság, szövetkezet részesülhet, aki/amely földhaszonbérleti szerződés alapján külterületi szántó-, szőlő-, gyümölcsös művelési ágú földterületet használ."

(2) Az FM r. 137. §-ának (2) bekezdése helyébe az alábbi szövegrész lép:

"(2) A támogatás alapja a haszonbérleti szerződésben rögzített haszonbérleti díj, legfeljebb azonban a haszonbérelt földterület egy aranykoronájára számítva húsz kilogramm étkezési búza tárgyévi termelésre meghirdetett - tonnánként tizennyolcezer forint - garantált áron számított értéke. A támogatás mértéke a támogatási alap tíz százaléka."

(3) Az FM r. 137. §-a (4) bekezdésének a) pontja helyébe az alábbi szövegrész lép:

[(4) A támogatás igénybevételének feltételei:]

"a) a támogatásnál figyelembe vehető együttesen tíz-huszonöt hektár közötti szántót, illetve kettő-öt hektár közötti szőlőt vagy gyümölcsöst hasznosító esetében, 1998. évben legalább kettőszázötvenezer forint árbevétel elérésére vonatkozó kötelezettségvállalás;"

18. § Az FM r. 142. §-a helyébe az alábbi rendelkezés lép:

"A támogatás mértéke a ténylegesen kifizetett, számlával igazolt biztosítási díj harmincöt százaléka."

19. § (1) Az FM r. 150. §-ának b) pontja helyébe az alábbi szövegrész lép:

"b) a megalakult szövetkezet, illetve a rendelet 1. számú melléklet szerinti elkülönített integrációs szervezet forgóeszköz-feltöltéséhez és működtetési költségeinek részbeni megtérítéséhez igénybe vehető támogatás összege nem haladhatja meg a saját tőkéjük ötven százalékát, vagy a tárgyévi forgalmukból származó árbevételük öt százalékát, illetve az ötmillió forintot. Az elbírálásnál a feltételek közül a kedvezőbbet kell figyelembe venni."

(2) Az FM r. 150. §-ának c) pontjából az "évente és" szövegrész hatályát veszti.

20. § Az FM r. 162. §-a (1) bekezdésének bevezető része helyébe az alábbi rendelkezés lép:

"(1) A K) pontban foglaltak alapján pályázat útján birtokvásárláshoz és forgóeszközök biztosításához támogatást vehet igénybe az a harmincötödik életévét be nem töltött, legalább középfokú szakirányú végzettséggel rendelkező magyar állampolgár, aki:"

21. § (1) Az FM r. 167. §-ának (1) bekezdése helyébe az alábbi rendelkezés lép:

"(1) Az agrár-foglalkoztatást segítő támogatásra jogosult az a jogi személy, jogi személyiség nélküli gazdasági társaság, szövetkezet és főfoglalkozású egyéni vállalkozói igazolvánnyal rendelkező magánszemély,

a) amelyet/akit a KSH a mezőgazdasági, vadgazdálkodási, erdőgazdálkodási és halászati ágazatba sorolt, mely feltétel alól indokolt esetben egyedi elbírálás alapján a miniszter felmentést adhat,

b) amelynek 1997. évi nettó árbevételében, illetve a vállalkozónál a bevételében a mezőgazdasági, erdőgazdálkodási, halászati, vadászati tevékenységből (TEÁOR A 01-02, B 05) származó nettó árbevétele, illetve bevétele meghaladja a hatvan százalékos mértéket,

c) amely/aki 1998. január 1-jétől az igénylés benyújtásáig folyamatosan, illetőleg jogutódként működött,

d) amely/aki igazolja, hogy az igénylést megelőző időszakról lejárt társadalombiztosítási tartozása az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (a továbbiakban: OEP) felé nincs."

(2) Az FM r. 167. §-ának (2) bekezdése helyébe az alábbi rendelkezés lép:

"(2) Az (1) bekezdés b) pontját illetően az a kezdő (vagy jogutód) vállalkozás, amely 1997. évről nem rendelkezik legalább egy negyedévi adattal, továbbá az 1998. január 1-jétől működő vállalkozás az 1998. év üzleti tervének megfelelő adatait veheti figyelembe."

22. § Az FM r. 168. §-ának (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(3) Az a jogosult, aki (amely) a KSH felé nem kötelezett havi munkaügyi jelentésre, az a teljes évi támogatási összeget két részletben veheti igénybe:

a) 1998. április hónapban, az 1997. év július 1.-december 31. közötti időszak átlagos statisztikai állományi létszáma, illetve e rendelet 167. §-ának (2) bekezdése szerinti jogosult az igénylést megelőző negyedév átlagos statisztikai állományi létszáma,

b) 1998. október hónapban, az 1998. év január 1.-június 30. közötti időszaknak a féléves átlagos statisztikai állományi létszáma

alapján."

23. § Az FM r. 169. §-ának a) pontja helyébe az következő rendelkezés lép:

[... adóhatósághoz kell benyújtani a következő dokumentációval:]

"a) a tárgyévben első igényléskor a 167. § (1) bekezdésének b) és d) pontjában előírt igazolás,"

24. § Az FM r. 207. §-a (2) bekezdésének b) pontja helyébe az alábbi rendelkezés lép:

(A támogatásra jogosultak:)

"b) a területileg illetékes állategészségügyi és élelmiszerellenőrző állomások (az FM Költségvetési Irodán keresztül) a már mentes, illetőleg a mentesítésbe vont nagylétszámú sertésállományok székhelyén és a tartás helyétől számított három kilométeres távolságon belül lévő kislétszámú állományok mentességi állapota felmérésének - illetve az ennek eredményeként szükséges védőoltások - célfeladatként történő megszervezéséhez és elvégzéséhez."

25. § Az FM r. 278. §-ának (2) bekezdése helyébe az alábbi rendelkezés lép:

"(2) A beruházás támogatására a pályázatot 1998. március 31-ig, Borsod-Abaúj-Zemplén, Szabolcs-Szatmár-Bereg és Nógrád megyék vonatkozásában 1998. április 15-ig lehet benyújtani. Amennyiben a pályázat benyújtásának határideje meghosszabbításra kerül, erről a minisztérium a Mezőgazdasági és Élelmezésügyi Értesítőben közleményt tesz közzé."

26. § (1) Az FM r. 286. §-a előtti cím az alábbira változik:

"A szőlő, gyümölcsös és egyéb ültetvények, valamint erdő telepítésének, továbbá a szőlőültetvények felújításának támogatása"

(2) Az FM r. 286. §-ának (1) bekezdése helyébe az alábbi rendelkezés lép:

"(1) A B) pontban foglaltak szerinti támogatásban, pályázat alapján, a növénytermelést és kertészetet, a vegyes gazdálkodást, erdőgazdálkodást (TEÁOR A 01.1, 02.01, 01.3) folytató igénylő részesülhet, feltéve, ha a támogatási kérelem benyújtását megelőző két éven belül a szőlőtermesztéssel, a borgazdálkodással, valamint a bor forgalomba hozatalával kapcsolatos szabályok megsértése miatt az illetékes hatóság szabálysértési, illetve büntetőjogi felelősségét nem állapította meg."

(3) Az FM r. 286. §-a (2) bekezdésének bevezető szövegrésze helyébe az alábbiak lépnek:

"(2) Az igénylő pályázat útján a szőlő, gyümölcsös, egyéb ültetvények és erdő telepítéséhez, továbbá a meglévő szőlőültetvények felújításához"

(4) Az FM r. 286. §-a (2) bekezdésének a) pontja a következő aa) alponttal egészül ki:

"aa) erdőtelepítés költségeihez 1998-ban, egy alkalommal, pályázat útján a rendelet 41. számú mellékletében meghatározott mértékű normatív támogatásban részesülhet azzal, hogy az e bekezdés b), ba), bb), bc) pontjaiban megfogalmazásra kerülő kamattámogatást erdőtelepítés esetében nem lehet igénybe venni;"

27. § Az FM r. 294. §-a (1) bekezdésének a)-b) pontja helyébe az alábbi rendelkezés lép, illetve a következő c) ponttal egészül ki:

"(1) Az új mezőgazdasági gépek pénzügyi lízingbe vételéhez igénybe vehető támogatások közül:

a) a huszonöt százalékos mértékű végleges fejlesztési célú juttatást a 295. § (1) bekezdésében felsorolt igazolások benyújtásával a lízingbe adó a lízingelt eszközzel kapcsolatos követelése teljesítéseként veheti igénybe, amelyet a lízingbe vevő a lízingbe adó számlája alapján a lízingtárggyal kapcsolatos számlázott (a támogatást is magában foglaló) kötelezettsége teljesítéseként a tőketartaléka javára számol el;

b) a jegybanki alapkamat ötven százalékának megfelelő mértékű kamattámogatást a 295. § (2) bekezdésében felsorolt igazolások benyújtásával a lízingbe vevő veheti igénybe. A kamattámogatás csak olyan lízingszerződés alapján vehető igénybe, amelyben a teljes hiteldíj legfeljebb öt százalékponttal haladja meg a szerződés megkötésekor érvényes jegybanki alapkamatot;

c) az (1) bekezdés a) pontjában rögzített feltételeket teljesítő lízingbe adó kizárólag a huszonöt százalékos mértékű végleges fejlesztési juttatást veheti igénybe. A 291. § (1) bekezdés a) és b) pontjaiban rögzített huszonöt, illetve harminc százalékos mértékű végleges fejlesztési célú juttatásra, továbbá a c) pontjában rögzített negyven százalékos mértékű kamattámogatás igénybevételére nem jogosult."

28. § (1) Az FM r. 298. §-a (2) bekezdésének a) pontja helyébe az alábbi rendelkezés lép:

(A támogatási kérelemhez mellékelni kell:)

"a) A szövetkezet közgyűlésének határozatát a fel nem osztható vagyon létesítéséről abban az esetben, ha a szövetkezeti taggyűlést az igénylés időpontjában már megtartották. Amennyiben a közgyűlést az igénylést követően tartják meg, úgy a közgyűlési határozat utólag is becsatolható,"

(2) Az FM r. 298. §-ának (4) bekezdése helyébe az alábbi rendelkezés lép:

"(4) Amennyiben a támogatás összege előszerződés alapján kerül kifizetésre, a kérelmező a támogatási összeg kézhezvételétől számított harminc napon belül köteles az üzletrész adásvételi szerződést a földművelésügyi hivatalnak megküldeni. A határidő elmulasztása esetén az így igénybe vett támogatás jogtalanul kifizetett támogatásnak minősül. Ha a kérelmező a (2) bekezdés a) pontjában a közgyűlési határozat utólagos becsatolásának lehetőségével kíván élni, de azt legkésőbb az igénylés benyújtását követően megtartott első közgyűléstől számított kilencven napon belül nem teljesíti, úgy a felvett, illetve kifizetett támogatás jogtalanul igénybe vett támogatásnak minősül."

29. § (1) Az FM r. 307. §-ának (1) bekezdése helyébe az alábbi rendelkezés lép:

"(1) Az F) 2. pontban foglaltak alapján támogatást igényelhetnek a mezőgazdasági termelésre kedvezőtlen adottságú háromezer lakosszám alatti településeken, valamint a mezőgazdasági termelésre kedvezőtlen adottságú háromezer lakosszám feletti települések közigazgatásához tartozó külterületen állandó jelleggel élők agroturisztikai szolgáltatások beindításához, illetve fejlesztéséhez."

(2) Az FM r. 307. §-a a következő (4) bekezdéssel egészül ki:

"(4) A támogatás igénybevételére jogosult továbbá az a jogi személy vagy jogi személyiség nélküli gazdasági társaság, amely

a) az agroturisztikai és falusi vendégfogadói szolgáltatások nyújtásához szükséges alapvető szakmai ismeretek elsajátítását elősegítő tanfolyamot szervezi, ha a tanfolyam tematikája az IKM-FM közös 31782201 OKJ számú "falusi vendéglátó" szakképesítés oktatási tematikája alapján épül fel és a támogatással csökkenti a (2) bekezdés szerinti tevékenységet folytató természetes személyeknek a tanfolyam részvételi díját;

b) a piacrajutást elősegítő agroturisztikai kiadványok kiadását szervez, illetve végzi, ha támogatással csökkenti a kiadvány árát, illetve az (1) pont szerinti tevékenységet folytató természetes személyeknek az agroturisztikai és falusi vendégfogadói szolgáltatásuk meghirdetésének díját."

30. § (1) Az FM r. 317. §-a (1) bekezdésének b) pontja helyébe az alábbi rendelkezés lép:

"b) a beruházás megvalósításához hitelintézettől felvett éven túli lejáratú hitel után igényelhető kamattámogatás lehet."

(2) Az FM r. 317. §-a (2) bekezdésének b) pontja helyébe az alábbi rendelkezés lép:

"b) a hitelintézettől felvett éven túli lejáratú hitel után a kamattámogatási kérelem benyújtása időpontjában érvényes jegybanki alapkamat legfeljebb negyven százaléka."

31. § Az FM r. 454. §-a a következő (4) bekezdéssel egészül ki:

"(4) Az 1995. december 31-ig benyújtott pályázatoknál az agrár reorganizációs program keretében felvett, az első teljes negyedévre számított kamattámogatásnak megfelelő összegű kamattámogatási előleg - az éves kamatfizetési kötelezettség csökkenésével arányosan csökkenő mértékben - folyamatosan, a támogatás fennállásáig megilleti a gazdálkodót. A kamattámogatási előleg maradványértékével a kamattámogatás lejártakor a gazdálkodó köteles elszámolni az adóhatósággal."

32. § Az FM r. 455. §-ának (2) bekezdése helyébe az alábbi rendelkezés lép:

"(2) A támogatás elszámolását és a jogosulatlanul igénybe vett támogatás tényét - a rendelet 454. §-ában és az R. 11. §-ának (6) bekezdésében foglaltakra is figyelemmel - támogatás alapjául szolgáló jogszabályban, valamint a támogatási határozatban, illetve támogatási okiratban foglaltak szerint kell megállapítani."

33. § Az FM r. 468. §-ának (1) bekezdése helyébe az alábbi rendelkezés lép:

"(1) A C) 1. pontban foglaltak szerinti támogatást a 10032000-01220191-57000006 számú Agrárinformatika, farm és egyéb szakmai gyakorlatok támogatása folyósítási számláról kell teljesíteni."

34. § Az FM r. 472. §-a helyébe az alábbi rendelkezés lép:

"A támogatás pályázat útján vehető igénybe. A pályázati felhívás a Mezőgazdasági és Élelmezésügyi Értesítőben kerül közzétételre. A pályázatot 1998. március 16-ig kell benyújtani."

35. § Az FM r. 475. §-ának (1) bekezdése helyébe az alábbi rendelkezés lép:

"(1) A C) 2. pontban foglaltak szerinti támogatást a 10032000-01220191-57000006 számú Agrárinformatika, farm és egyéb szakmai gyakorlatok támogatása folyósítási számláról kell teljesíteni."

36. § Az FM r. 478. §-ának (2) bekezdése helyébe az alábbi rendelkezés lép:

"(2) A bizottság javaslata alapján a minisztérium az R. 1. számú melléklete szerinti igazolást állítja ki a támogatás összegéről. A támogatás az igazolás, az R. 3. számú melléklete, valamint az R. 5. számú melléklete szerinti nyilatkozatok alapján igényelhető."

37. § (1) Az FM r. 479. §-ának (1) bekezdése helyébe az alábbi rendelkezés lép:

"(1) A támogatás felhasználását a minisztérium ellenőrzi, illetve kezdeményezi a jogtalanul igénybe vett támogatás visszafizetését."

(2) Az FM r. 479. §-ának (2) bekezdése helyébe az alábbi rendelkezés lép:

"(1) A C) 3. pontban foglaltak szerinti támogatást a 10032000-01220191-57000006 számú Agrárinformatika, farm és egyéb szakmai gyakorlatok támogatása folyósítási számláról kell teljesíteni."

38. § (1) Az FM r. 484. §-ának (1) bekezdése helyébe az alábbi rendelkezés lép:

"(1) A külön jogszabályok szerint fizetendő

a) vadvédelmi bírságot,

b) vadvédelmi hozzájárulást,

c) vadgazdálkodási bírságot,

d) vadászati hatósági eljárásban fizetendő igazgatási szolgáltatási díjat,

e) külön jogszabály szerint fizetendő vadászjegy díjbevételének ötven százalékát

a 10032000-01220191-56000003 számú Vadgazdálkodási tevékenység támogatási folyósítási számlára - a földművelésügyi hivatal útján - kell befizetni:"

(2) Az FM r. 484. §-ának (2) bekezdése helyébe az alábbi rendelkezés lép:

"(2) A földművelésügyi hivatal az (1) bekezdésben foglalt bevételeket havi rendben, jogcím szerint utalja a fenti számlára."

39. § Az FM r. 485. §-a a következő (10) bekezdéssel egészül ki:

"(10) E rendelet 11. és a 167. §-aiban meghatározott támogatások igényjogosultságának a megállapítása tekintetében a mezőgazdasági tevékenység árbevétele egyenlő:

a) a kettős könyvvitelt vezető gazdálkodók esetében a mezőgazdasági, az erdőgazdálkodási, a halászati, a vadászati és a haszonállat-takarmány előállító tevékenységből származó (TEÁOR A 01-02, B 05, DA 15.71) nettó árbevétellel,

aa) a mezőgazdasági, erdőgazdálkodási, vadászati és halászati tevékenység árbevételének kell tekinteni e tevékenységek feldolgozott termékeinek nettó árbevételét is, csökkentve az előállítás érdekében 1997. évben felhasznált - illetve e rendelet 11. § (2) és 167. § (2) bekezdésében szereplő vállalkozások esetében az 1998. évi üzleti tervben tervezett - vásárolt alapanyagok beszerzési értékével,

ab) az arányszám kiszámításakor a számviteli törvény szerinti nettó árbevételt csökkenteni kell az eladott áruk beszerzési értékével és az alvállalkozói teljesítmények értékével;

b) az egyszeres könyvvitelt, valamint a személyi jövedelemadó törvény hatálya alá tartozó, pénzforgalmi nyilvántartást vezető vállalkozók esetében a mezőgazdasági, erdőgazdálkodási, halászati, vadgazdálkodási és a haszonállat-takarmány előállító tevékenység (TEAOR A 01-02, B 05, DA 15.71) utáni bevétellel,

ba) a mezőgazdasági, erdőgazdálkodási, halászati, vadgazdálkodási és haszonállat-takarmány előállító tevékenység bevételének tekintendő e tevékenységek feldolgozott termékeinek bevétele, csökkentve az előállítás érdekében 1997. évben - illetve e rendelet 11. § (2) és 167. § (2) bekezdésben szereplő vállalkozások esetében az 1998. évi üzleti tervükben tervezett - vásárolt alapanyagok beszerzési értékével,

bb) a vásárolt alapanyagok beszerzési értéke azonos az 1997. évi alapanyagkészlet beszerzésére fordított - illetve e rendelet 11. § (2) és 167. § (2) bekezdésében szereplő vállalkozások esetében az 1998. évi üzleti tervben tervezett - kiadással, csökkentve a leltár szerinti záró alapanyagkészlet értékével, növelve a leltár szerinti nyitó alapanyagkészlet értékével,

bc) az arányszám kiszámításánál az összes bevétel csökkentendő az eladott áruk beszerzési, valamint az alvállalkozói teljesítmény értékével. Az eladott áruk beszerzési értéke egyenlő az 1997. évi árukészlet beszerzésére fordított - illetve e rendelet 11. § (2) és 167. § (2) bekezdésében szereplő vállalkozások esetében az 1998. évi üzleti tervben tervezett - kiadás összegével, csökkentve a leltár szerinti záró árukészlet értékével, növelve a leltár szerinti nyitó árukészlet értékével. Az alvállalkozói teljesítményérték egyenlő a szolgáltatónak kifizetett és változatlan formában tovább számlázott - illetve a 11. § (2) és 167. § (2) bekezdésében szereplő vállalkozások esetében az 1998. évi üzleti tervben tervezett - alvállalkozói teljesítmény értékkel."

40. § Az FM r. 1. számú melléklete e rendelet 1. számú melléklete szerint módosul.

41. § Az FM r. 7. számú melléklete helyébe e rendelet 2. számú melléklete lép.

42. § Az FM r. 10. számú melléklete e rendelet 3. számú mellékletében meghatározott nyilatkozattal egészül ki.

43. § Az FM r. 11. számú melléklete e rendelet 4. számú melléklete szerint módosul.

44. § Az FM r. 12. számú melléklete helyébe e rendelet 5. számú melléklete lép.

45. § Az FM r. 19. számú melléklete e rendelet 6. számú mellékletében meghatározott nyilatkozattal egészül ki.

46. § Az FM r. 22. számú melléklete e rendelet 7. számú melléklete alapján módosul.

47. § Az FM r. 30. számú melléklete e rendelet 8. számú melléklete szerint módosul.

48. § Az FM r. 32. számú mellékletének második bekezdése helyébe e rendelet 9. számú melléklete lép.

49. § Az FM r. 34. számú melléklete c) pontjának helyébe e rendelet 10. számú melléklete lép.

50. § Az FM r. 35. számú mellékletének harmadik bekezdése helyébe e rendelet 11. számú melléklete lép.

51. § Az FM r. 40. számú melléklete e rendelet 12. számú melléklete szerint módosul.

52. § Az FM r. 41. számú melléklete e rendelet 13. számú melléklete szerint módosul.

53. § Az FM r. 45. számú melléklete helyébe e rendelet 14. számú melléklete lép.

54. § Az FM r. 58. számú melléklete e rendelet 15. számú melléklete szerint módosul.

55. § Az FM r. 8-14. számú mellékleteiben előírt APEH, TB, VPOP-val szemben fennálló köztartozásokról szóló igazolások esetében a határidő egységesen 60 napra módosul.

56. § Ez a rendelet a kihirdetése napján lép hatályba azzal, hogy rendelkezéseit a folyamatban lévő eljárásokra is alkalmazni kell. Egyidejűleg az FM r. 317. §-ának (5) bekezdése, az FM r. 4. számú mellékletének 7. pontja és az FM r. 10. számú mellékletének "4. Köztartozásokról (APEH, TB, VPOP) szóló harminc napnál nem régebbi igazolás." szövegrésze hatályát veszti.

Dr. Nagy Frigyes s. k.,

földművelésügyi miniszter

1. számú melléklet a 12/1998. (III. 31.) FM rendelethez

Az FM r. 1. számú mellékletének integrátor meghatározása helyébe az alábbi szöveg lép:

"Integrátor: az a - területileg illetékes megyei földművelésügyi hivatal által bejegyzett - jogi személy, jogi személyiség nélküli gazdasági társaság és egyéni vállalkozó, aki/amely

a) a növénytermelés és kertészet, az állattenyésztés és vegyes gazdálkodás (TEÁOR A 01.1-01.3),

b) a vadgazdálkodás (TEÁOR A 01.50),

c) az erdőgazdálkodás (TEÁOR A 02.01), valamint

d) a halászati tevékenység (TEÁOR B 05.0)

(összefoglaló néven: a mezőgazdasági tevékenység) területén árutermelő tevékenységet folytató jogi személyekkel, jogi személyiség nélküli gazdasági társaságokkal, egyéni vállalkozókkal, őstermelői igazolvánnyal rendelkező magánszemélyekkel (közös néven: az integráltakkal) integrációs szerződést köt, amely alapján

- az integrált partner termelését segíti (szükség esetén megszervezi) és koordinálja, amelynek során az adott integráció keretében évente legalább ötvenmillió forint értékű mezőgazdasági termék megtermeltetésére kerül sor. Mezőgazdasági szövetkezet és annak tagjai között megvalósuló integráció esetében - ha az integrációra vonatkozóan meghatározott egyéb feltételeknek megfelel - az ötvenmillió forint mezőgazdasági termék megtermeltetése nem kötelező feltétel,

- a szerződéses partner termeléséhez szükséges forgóeszközöket a saját vagy a saját nevében felvett pénzintézeti forrásokból, részben vagy egészben megfinanszírozza,

- a szerződéses partner megfinanszírozott termelésének eredményét képező terméket feldolgozás vagy továbbértékesítés céljából felvásárolja, kivéve, ha a szerződésben a felek arról előre másképpen állapodnak meg, a vételár legalább hetven százalékát - ebbe beszámítható a termelési ciklus folyamán adott vételárelőleg is - az átvételtől számított harminc napon belül, a fennmaradó összeget pedig további harminc napon belül kiegyenlíti,

- a szerződéses partner igénye szerint technológiai és/vagy adminisztratív szolgáltatást teljesít,

- az igénybe vett támogatásokat és kedvezményeket az integráltnak továbbadja, illetve az elszámolás során azokat érvényesíti;"

2. számú melléklet a 12/1998. (III. 31.) FM rendelethez

"7. számú melléklet a 109/1997. (XII. 30.) FM rendelethez

I. A hitel/kölcsön és az ahhoz kapcsolódó kedvezmények igénybevételére jogosító feltételek

A rendelet 11. §-ának (1) bekezdésében meghatározott éven túli forgóeszköz-hitelt és az ahhoz kapcsolódó kamattámogatást, valamint kezességvállalási díjtámogatást

1. A rendelet 2. §-ának (1) bekezdése szerinti mezőgazdasági tevékenységet folytató termelők vehetik igénybe. Tehát azok a termelők, amelyek

a) növénytermelést és kertészetet, állattenyésztést és vegyesgazdálkodást (TEÁOR A 01.1-01.3),

b) vadgazdálkodást (TEÁOR A 01.50),

c) erdőgazdálkodást (TEÁOR A 02.01), valamint

d) halászati tevékenységet (TEÁOR B 05.0)

folytatnak, beleértve a saját termelésű termékek elsődleges feldolgozását is. E rendelet alkalmazásában mezőgazdasági termelőnek azt a KSH által mezőgazdasági ágazatba sorolt vállalkozást, vállalkozót, valamint magánszemélyt kell tekinteni, amelynek (akinek) árbevételében a mezőgazdasági tevékenység árbevétele a hatvan százalékot meghaladja. Ebben az összegben a mezőgazdasági termékek árbevétele mellett a saját alapanyag feldolgozásából származó és értékesített termékek árbevételét is figyelembe lehet venni, és lehetőség van a bázis nettó árbevételből az eladott árúk beszerzési értékének, illetőleg az alvállalkozói teljesítmény értékének levonására is.

Az A) 4. pontban meghatározott éven túli forgóeszközhitelhez kapcsolódó kedvezményeket a Magyar Vállalkozásfejlesztési Alapítvány által kezelt források pénzügyi alapjaiból nyújtott hitelek, valamint a szövetkezeti tagi kölcsönök után is igénybe lehet venni azzal a megkötéssel, hogy ez utóbbi kölcsönök esetében az állami kedvezmény csak a kamatpreferencia biztosítására vonatkozik.

2. Mezőgazdasági kistermelők integrálása tekintetében tevékenységi kör megkötése nélkül igénybe vehetik továbbá azok a termeltetést (integrátori tevékenységet) folytató vállalkozások, amelyek a mezőgazdasági terméket közvetlenül a mezőgazdasági kistermelővel (az SZJA-ról szóló törvény 3. §-ának 19. pontjában jelölt termelők), valamint az adóévben négymillió forint bevételt el nem érő mezőgazdasági egyéni vállalkozóval kötött, legalább a támogatással igénybe vett hitel futamidejére szóló termeltetési, értékesítési szerződés keretében állíttatják elő. További feltétel, hogy a megtermelt mezőgazdasági terméket legalább a finanszírozás mértékének megfelelő értékben megvásárolják. A támogatott hitel az integrált termelők részére végzett szolgáltatásokkal kapcsolatos forgóeszköz-igény fedezetére is felhasználható.

Hitelkérelem benyújtására és a hitelekhez kapcsolódó kedvezmények elnyerésére az előző pontban meghatározott tevékenységet folytató, felszámolási vagy végelszámolás alatt nem álló azon jogi személy vagy jogi személyiség nélküli gazdasági társaság, végrehajtási eljárás alatt nem álló egyéni vállalkozó, valamint az SZJA-ról szóló törvény szerint mezőgazdasági őstermelői igazolvánnyal rendelkező magánszemély jogosult, aki, vagy amely lejárt határidejű adó-, vám-, egészség-, nyugdíjbiztosítási járulék hátralékkal nem rendelkezik, azt igazolja, illetőleg arról nyilatkozik.

A hiteleket/kölcsönöket a mezőgazdasági termelők gazdálkodásuk tartós forgóeszköz szükségletének fedezetére vehetik igénybe, beleértve a termelésnövelés, termelési szerkezetváltás, esetleges új tevékenységek beindításához szükséges forgóeszköz-növekmény biztosítását is. Beruházás kivételével minden olyan ráfordítás finanszírozható belőle, amely a mezőgazdasági tevékenység végzésével kapcsolatos. Ez a korlátozás a szövetkezeti tagi kölcsönökre nem vonatkozik.

A hitel/kölcsön nem kötődik konkrét termelői tevékenységekhez, üzleti tervben bemutatott vállalkozás finanszírozását szolgálja. Egyetlen feltétel, hogy a vállalkozás a támogatási rendeletben meghatározott mezőgazdasági tevékenység végzéséhez vegye azt igénybe.

A hiteleket a hitelintézetek nyújtják az alábbi feltételekkel:

- egy pályázó által elnyerhető kedvezményezett hitelösszeg felső határa termelői hitelek esetén legfeljebb százmillió forint lehet, és ebbe az összegbe az 1997-ben engedélyezett hitel nem számítható be. Kistermelők és mezőgazdasági egyéni vállalkozók (négymillió forint alatt) integrálása esetén - a hitel futamidejére kötött - termeltetési keretszerződésekben a termékfelvásárlás évére rögzített teljes felvásárlási összeg száz százalékát lehet ebből a szempontból figyelembe venni;

- a futamidő 4-6 év, ezen belül egy év tőketörlesztési türelmi idővel. A kamattámogatás mértéke, valamint a tőketörlesztési moratórium szempontjából a rendelet 13. §-ában foglaltakat úgy kell értelmezni, hogy az első év (és a futamidő évei) nem naptári évet jelent, hanem a hitelszerződés megkötésétől számított háromszázhatvanöt napot."

II. A hitelekhez/kölcsönökhöz kapcsolt kedvezmények fajtái és mértékei

A hitelekhez/kölcsönökhöz kamattámogatás, illetőleg készfizető kezesség igénybevétele esetén a hitelekhez kezességvállalási díjtámogatás is kapcsolódik.

Kamattámogatás csak olyan hitelszerződés után vehető igénybe, amelyben a teljes hiteldíj legfeljebb öt százalékponttal haladja meg a hitelszerződés megkötésének időpontjában érvényes jegybanki alapkamatot. A teljes hiteldíj a kamaton kívül magában foglalja a kezelési költséget és az egyéb járulékos díjakat is a kölcsönök esetében a rendelet 9. § (3) bekezdésében meghatározott feltételt kell biztosítani.

A kamattámogatás alapja a jegybanki alapkamat és mértéke a kamattámogatási kérelem benyújtásakor érvényes jegybanki alapkamatnak első évben az 50%-a, az ezt követő legfeljebb öt évben a még fennálló hitelre 70%, 50%, 40%, illetve 20% és 10%. A kamattámogatás abban az esetben sem haladhatja meg átlagosan az 50%-ot, amennyiben a termelő vagy szövetkezet a szerződésben vállaltnál rövidebb idő alatt fizetné vissza hitel vagy kölcsön tartozását.

A hitelekkel kapcsolatos kezességet - amelynek mértéke jogosultanként a kezességvállaló intézmény megítélésétől függően legfeljebb 80% lehet - a Hitelgarancia Rt., illetőleg az Agrárvállalkozási Hitelgarancia Alapítvány nyújthat 70%-os mértékű állami viszontgarantálás mellett. A kezességvállalási díj évenkénti összege a szerződéskötéskor a hitelszerződés szerinti hitelösszegre, a későbbiekben a mindenkor fennálló hitelösszegre vonatkoztatva nem haladhatja meg az 1,5%-ot. Tényleges mértéke a hitelösszeg nagyságától, illetve a vállalt kezesség mértékétől függ: tízmillió forint hitelösszeg alatt egységesen 1%, függetlenül a kezesség vállalt mértékétől, ezen felüli hitelösszeg esetén a díj a vállalt kezesség mértékének növekedése szerint 1,0-1,5% között változik.

A kezesség nyújtásáért fizetendő díj 50%-át a költségvetés a termelő részére megtéríti.

III. A hitelkérelmek beadása és elbírálása

A hitelkérelmeket és üzleti terveket az agrárfinanszírozásban részt vevő hitelintézetek területi fiókjaihoz folyamatosan lehet benyújtani az általuk előírt példányszámban, formában, tartalommal, és elbírálásuk a hitelintézet hitelbírálati rendje alapján történik.

A hitelkérelmeket a benyújtás előtt, valamint a tagi kölcsön támogatására vonatkozó kérelmeket a vállalkozó/szövetkezet lakhelye/telephelye szerint illetékes földművelésügyi hivatalnál regisztráltatni és záradékoltatni kell. A hitelintézetek e hitelezési konstrukció keretében csak olyan kérelmeket fogadhatnak be, amelyek egy példányán a hivatal által rávezetett záradék tanúsítja, hogy a hitelkérelemben foglaltak megfelelnek a rendeletben rögzített feltételeknek (a kérelmező személyét, az általa végzett tevékenység jellegét, a felvenni tervezett hitel összegét és annak felhasználási céljait stb. illetően). A hivatal a záradékolást a megyénként működő Agrárfejlesztési Bizottság állásfoglalása alapján vezeti rá a kérelemre.

A hivataloknak az általuk nyilvántartásba vett és záradékolt kérelmeket a beadástól számított legkésőbb huszadik munkanapon a kérelmezők részére vissza kell juttatniuk és azok legfontosabb összesített adatairól (hitelösszeg, várható éves kamattámogatási igény) a záradékolást követően folyamatosan tájékoztatniuk kell a Pénzügyminisztériumot és a Földművelésügyi Minisztériumot.

A befogadott hitelszerződések esetében a hitelintézetek döntik el, hogy a hitel folyósításához szükségesnek tartják-e kezesség biztosítását, és ettől függően szükség szerint kezdeményezik a kezességvállalási szerződések megkötését.

A hitelintézetek által befogadott hitelek benyújtói a hitelszerződés, valamint kezességvállalás esetén a kezességvállalási szerződés megkötésével egyben - minden további eljárás nélkül - a rendelet 13. §-ában részletezett kamattámogatásra, illetve a 14. § szerinti kezességvállalási díjtámogatásra is jogosulttá válnak. A kamattámogatás elnyeréséhez külön feltételrendszer nem kerül meghatározásra, az a hitelszerződés alapján automatikusan igényelhető a hitel futamideje alatt.

A hitelintézetek a hitelkérelmeket folyamatosan bírálják el, és a megkötött hitelszerződések legfontosabb összesített adatairól (hitelösszeg, kezességvállalási igény, évenkénti kamattámogatási igény) folyamatosan tájékoztatják a Pénzügyminisztériumot és a Földművelésügyi Minisztériumot. A Földművelésügyi Minisztérium az adatok összesítése alapján a költségvetési támogatási keret kimerülésekor tájékoztatja a hitelintézeteket a támogatás felfüggesztéséről.

IV. A kamattámogatás és a kezességvállalási díjtámogatás igénylése

A kamattámogatást és a kezességvállalási díjtámogatást a területileg illetékes adóhatóságtól lehet igényelni, az adóhatóság által kialakított igénylési rend szerint.

A kamattámogatás a banki kamatterhelés gyakoriságának megfelelően, illetőleg szövetkezet esetén negyedévente igényelhető és az igényléshez csatolni kell a hitelintézet kamatbefizetést tanúsító igazolását is. Szövetkezet esetében az igénylésen kölcsönszerződésenként fel kell tüntetni a támogatás alapjául szolgáló kölcsön összegét, a kamatnapok számát, valamint hiteltérdemlően dokumentálni kell a kamat megfizetésének vagy jóváírásának tényét is. A hitelszerződés megkötését, illetve szövetkezet esetében a záradékolást követően az első hónapban/negyedévben fizetendő kamatra eső támogatás összege előlegként is megigényelhető a rendelethez csatolt igénylőlap felhasználásával (8. számú melléklet).

A kezességvállalási díjtámogatást a kezességvállalási szerződés megkötését követően, illetve a futamidő alatt évente egy alkalommal - a díjfizetés megtörténte után - lehet igényelni. Az igényléshez csatolni kell a hitelintézet vagy a kezességvállaló intézmény igazolását a díj befizetéséről, valamint az R. 3. számú melléklete, valamint a rendelet 5. számú melléklete szerinti nyilatkozatot."

3. számú melléklet a 12/1998. (III. 31.) FM rendelethez

"Alulírott, büntetőjogi felelősségem tudatában kijelentem, hogy lejárt adó-, vám-, egészség- és nyugdíjbiztosítási járulékhátralékkal nem rendelkezem.
....................................................
igénylő"

4. számú melléklet a 12/1998. (III. 31.) FM rendelethez

1. Az R. 11. számú mellékletének 18. pontja helyébe az alábbi táblázat lép:

"18. Induló anyaállat állomány és a tervezett állománynövelés:

MegnevezésTenyészkoca-csere mértékeInduló anyaállat állománya 1998. január 1-jén (db)Saját nevelésű növendék beállítása (db)Vásárolt növendék beállítása (db)Állománynövelés összesen (db)
Szarvasmarha
Sertés
Juh
Kecske

"

2. Az R. 11. számú mellékletének Tenyésztőszervezeti Igazolás része helyébe az alábbi szöveg lép:

"TENYÉSZTŐ SZERVEZETI IGAZOLÁS
Tenyésztő szervezet neve: .........................................................................................................................................
Megjegyzés:
Ideértve az Állattenyésztési Teljesítményvizsgáló Kft.-t a rendelet 44. §-a (1) bekezdésének c) pontja szerint.
Vemhes üsző esetén:
SorszámA támogatás alapjául szolgáló tenyészállatA termékenyítéshez használt apaállat központi lajstromszáma
ENAR számszületési ideje (év, hó, nap)eredményes termékenyítés ideje (év, hó, nap)első ellésének várható ideje (év, hó, nap)
1.
2.
3.
...
...
SorszámEgyedi azonosítóSzületési idő
(év, hó)
1.
2.
3.
...
...

A ..................................................... (tenyésztő szervezet) által elismert ...................................... szaporító tenyészetéből származik .............. db tenyészjerke, tenyészgödölye*, melynek adatait az alábbi táblázat tartalmazza.

SorszámEgyedi azonosítóSzületési idő
(év, hó)
1.
2.
3.
...
...

Tenyészkocasüldő esetén:

Hitelesített vásárlási jegyzőkönyv formanyomtatvány

A(z) ...................-tól .................-ig sorszámú tenyészállat: saját nevelésű.

A(z) ...................-tól .................-ig sorszámú tenyészállat: vásárolt, előző tulajdonosának neve: ..............................................címe:...................................

A támogatás alapjául szolgáló növendék tenyészállatok száma összesen: .......... db.

Kelt: .............................., 199 ...... ................ hó ....... nap

.......................................

gazdálkodó

Tenyésztő szervezet igazolása:

Igazolom, hogy a táblázatban felsorolt ........... db tenyészállat a gazdálkodó tulajdonát képezi és a fejlesztés telephelyén megtalálható, továbbá a 12/1998. (III. 31.) FM rendeletben foglalt előírásoknak megfelel, az anyaállatok jelölése és nyilvántartásba vétele megtörtént, a folyamatos nyilvántartás és tenyésztés-ellenőrzés feltételei biztosítottak. Igazolom továbbá, hogy a gazdálkodónak 1998. január 1-jén** ............ db anyaállata volt.

Kelt: ......................, 199 ................ hó ....... nap

.......................................

tenyésztő szervezet cégszerű aláírása és bélyegzője

Megjegyzés:

Több oldalas lista esetén a gazdálkodónak és a tenyésztő szervezetnek is minden oldalt alá kell írni és bélyegzőlenyomattal ellátni.

* A nem kívánt rész törlendő.

** A korábbi támogatásokban előírt tartási kötelezettség figyelembevételével megállapított létszám."

5. számú melléklet a 12/1998. (III. 31.) FM rendelethez

"12. számú melléklet a 109/1997. (XII. 30.) FM rendelethez

Támogatási kérelem
kanca, hús- és kettőshasznú tehén támogatáshoz
Az igénylő:
1. Neve: ...............................................................................................................................................................
2. Lakhelye, székhelye: .......................................................................................................................................
3. Postai címe, telefonszáma: ..............................................................................................................................
4. Telephelye: ......................................................................................................................................................
5. Adószáma (adóazonosító jele): .......................................................................................................................
6. Társadalombiztosítási azonosító jele: ..............................................................................................................
7. Társadalombiztosítási folyószámla száma: ......................................................................................................
8. Bankszámla pénzforgalmi jelzőszáma és a pénzintézet megnevezése: ..........................................................
.............................................................................................................................................................................
Az igénylő (vállalkozás) adatai a kérelem benyújtásakor:
9. Teljes munkaidős létszám: ..............................................................................................................................
10. Saját tőke: .....................................................................................................................................................
11. Nettó árbevétel: .............................................................................................................................................
12. Vállalkozás árbevétele: .................................................................................................................................
13. Vállalkozás minősítése:
- mikro*
- kis**
- közép***
- egyéb****
14. A támogatás alapjául szolgáló tenyészállatok tenyésztési adatai [a kanca, tehén: azonosító száma, fajtája, születési ideje, utolsó ellésének dátuma*****]: ................................................................................................
............................................................................................................................................................................
............................................................................................................................................................................
* Max. 0-10 főt foglalkoztat (ideértve az őstermelőket és a kistermelőket is).
** 11-50 főt foglalkoztat és max. 1000 millió Ft/év a nettó árbevétele vagy 700 millió Ft a mérlegfőösszege.
*** 51-250 főt foglalkoztat és max. 5000 millió Ft/év a nettó árbevétele vagy 3500 millió Ft a mérlegfőösszege.
**** Minden, az 1-3. pontban nem tartozó vállalkozás.
A mezőgazdasági kistermelőnek (őstermelőnek) csak a teljes munkaidős létszámra, a mezőgazdasági őstermelői tevékenységével érintett vállalkozásának árbevételére, valamint a vállalkozás minősítésére vonatkozó adatokat kell kitöltenie.
***** Nagyobb létszám esetén külön listán kell megadni.
15. Támogatási összesítő
MegnevezésTámogatás alapjául
szolgáló állat létszáma
db
Támogatás mértéke
állatonként
Ft/db
Igényelt támogatás
összesen
Ft
Tehén15 000
Kanca
- húshasznú15 000
- angol telivér és ügető40 000
Összesen

Büntetőjogi felelősségem tudatában kijelentem, hogy a kérelemben és a mellékletekben közölt adatok a valóságnak megfelelnek.

Tájékoztatás

Az igénybejelentő lap kitöltésével az igénylő hozzájárul az abban foglalt adatoknak, a személyes adatok védelméről és a közérdekű adatok nyilvánosságáról szóló 1992. évi LXIII. törvény szerinti kezeléséhez.

Kelt: ................, 199..................... hó .......nap

.......................................

az igénylő (cégszerű) aláírása

Csatolandó igazolások:

1. Tenyésztő szervezeti igazolás

Elismert tenyésztő szervezet neve: ....................................

Ügyiratszáma: ..............................

Igazolom, hogy az igénylő állatállománya a 12/1998. (III. 31.) FM rendelet ... § előírásainak megfelel, a támogatás igénybevételét az alábbiak szerint javaslom.

A folyósítható támogatás összege: .................. forint, azaz ............................................ forint.

Kelt: ...................., 199 .... ............... hó ...... nap

P. H.

.......................................

ügyvezető igazgató

2. OMMI igazolás

Országos Mezőgazdasági Minősítő Intézet

OMMi ügyiratszáma: .........................

Igazolom, hogy a hitelesítéshez szükséges okmányokat ellenőriztem/angol telivér és ügető kanca esetében a fedeztetés megtörténtét, nyilvántartásba vételét igazolom* és a támogatás kifizethető.

Kelt: ..................., 1998. ....................... hó ........ nap

P. H.

.........................

OMMI főfelügyelő

3. Nyilatkozat a csőd-, felszámolási, illetve végrehajtási eljárás mentességről.

4. Köztartozásokról (APEH, TB, VPOP) szóló 60 napnál nem régebbi nyilatkozat.

5. Nyilatkozat az állattenyésztésről szóló 1993. évi CXIV. törvényben előírt tenyésztési hozzájárulás befizetéséről.

6. Nyilatkozat az induló tehén/kanca állomány létszámáról és a tartási kötelezettség vállalásáról.

7. Az angol telivér és ügető kanca tartási helye szerint illetékes állatorvosi igazolása a kanca vemhességéről."

* A nem szükséges rész törlendő.

6. számú melléklet a 12/1998. (III. 31.) FM rendelethez

"Alulírott, büntetőjogi felelősségem tudatában kijelentem, hogy lejárt adó-, vám-, egészség- és nyugdíjbiztosítási járulékhátralékkal nem rendelkezem.

.............................................

igénylő"

7. számú melléklet a 12/1998. (III. 31.) FM rendelethez

1. Az FM r. 22. számú mellékletének II. pontja helyébe az alábbi rendelkezés lép:

"II. Támogatás igényléséhez szükséges adatok:

a) Nettó árbevétel
1. Összesen 1997. évben (illetve az 1998. évi üzleti tervben előirányzott összes nettó árbevétel)..................................... E Ft.
2. Az összesen ebből a mezőgazdasági [a rendelet 485. § (10) bekezdés szerint] tevékenységből származó éves nettó árbevétel:.................................... E Ft.
3. Mezőgazdasági tevékenység aránya (2/1):.................................... %
(A viszonyszámot az igénylő a számviteli politikájában rögzített könyvviteli zárlat, illetve a naplófőkönyv vagy pénztárkönyv lezárása időpontjában rendelkezésre álló adatok alapján számíthatja, egy tizedes pontossággal.)
b) Létszám
1. A tárgyidőszakban - ........ év ...................... hó ....... nap - .......................... hó ...... nap - a KSH felé jelentett, illetve bázis félévre vagy a bázis negyedévre dokumentált átlagos statisztikai állományi létszám:
(Számítása az érvényes KSH Munkaügyi statisztikai előírása szerint.)
................ fő.
2. Igényelt támogatás: (1) × (3000 Ft) = ......................... E Ft.

2. Az FM r. 22. számú melléklete III. rész a) pontja helyébe az alábbi rendelkezés lép:

"a) 1998. január 1-jétől az igénylés benyújtásáig folyamatosan működött,"

8. számú melléklet a 12/1998. (III. 31.) FM rendelethez

Az R. 30. számú mellékletének Vágóbaromfi nevelő telepeken című szövegrész helyébe az alábbi szöveg lép:

"Vágóbaromfi nevelő telepeken

A támogatást az a vágóbaromfit és étkezési tojást termelő veheti igénybe, aki (amely) tagja a Baromfi Termék Tanácsnak (a továbbiakban: BTT) - 1054 Budapest, Akadémia u. 1-3. -, illetve a támogatással érintett terméket BTT tag baromfi vágóhíd felé értékesíti.

Támogatás célja: az egyes állategészségügyi vizsgálatok díjáról szóló 64/1997. (IX. 16.) FM rendelet 1. számú mellékletében rögzített állategészségügyi igazgatási szolgáltatási díjak, illetve a megfelelő állategészségügyi prevenció költségeinek részleges visszatérítése. A baromfi nevelésben természetszerűen baromfi fajonként eltérőek a prevenciós jellegű immunizálási programok, gyógyszeres megelőzések és kórokozó mentesítések állategészségügyi díjainak költségigényei. Ezeknek számlával, a kifizetés okirattal történő igazolása. Csak az 1998. január 1. után (számla keltezése szerint is igazoltan) felmerült költségek számolhatóak el. Az állategészségügyi díjaknak 50%-a, állatfajonként legfeljebb a táblázatban meghatározott Ft/élőtömeg kg szintig kerülhet kifizetésre."

9. számú melléklet a 12/1998. (III. 31.) FM rendelethez

"A támogatás összesen 850 000 egyedszámú anyajuh, anyakecske után igényelhető, amely 1997. szeptember 30-án a juhászatok tulajdonában volt a Juh Terméktanács számítógépes nyilvántartás szerint."

10. számú melléklet a 12/1998. (III. 31.) FM rendelethez

(A támogatás igényléséhez - a rendeletben foglaltakon túl - mellékelni kell:)

"c) a házi méhek gyógykezelésére engedélyezett gyógyszerek és gyógyhatású készítmények vásárlásáról, valamint állategészségügyi kezelésekről kapott számlák, amelyen más számlaérték nem szerepelhet. A gyógyszerekről és készítményekről, valamint az állatorvosi kezelésekről kapott számlákat láttamoztatni kell - jól láthatóan (lehet a számla hátoldalán is) a hatósági állatorvossal, aki székhelye feltüntetése mellett aláírásával és bélyegzőjével hitelesített igazolást ír a következők szerint: "Igazolom, hogy a leszámlázott gyógyszereket állatorvosi rendelvényre és a nem vényköteles engedélyezett gyógyhatású készítményeket a háziméhek gyógykezelése céljából vásárolták és használták fel, a kezelésekről kiállított számlák a vonatkozó FM rendelet szerinti díjtételeket tartalmazzák"

11. számú melléklet a 12/1998. (III. 31.) FM rendelethez

"A támogatás alapját a minőséget vizsgáló (pollenvizsgálat is) tizenötezer minta, valamint az idegenanyag-tartalmat ellenőrző egyezer minta laboratóriumi vizsgálatának költségei, valamint a méz export rakodásánál felmerülő állategészségügyi szolgáltatási díj kifizetésére adja."

12. számú melléklet a 12/1998. (III. 31.) FM rendelethez

1. Az R. 40. számú melléklete a következő 7. ponttal egészül ki:

"7. Amennyiben az igénylő a rendelet 220. § (3) bekezdésében felsorolt előirányzatokból is támogatást kíván igénybe venni, csatolni kell az előirányzat kezelőjének engedélyét a támogatás igénybevételéről."

2. Az R. 40. számú mellékletének utolsó mondata helyébe a következő rendelkezés lép:

"Az adóhatóság támogatási okirat megküldésével értesíti az igénylőt a támogatásról és egyidejűleg tájékoztatja arról a hivatalt, a 7. pont szerinti engedély csatolása esetén az engedélyezőt, valamint kamattámogatás esetén a pénzintézetet."

13. számú melléklet a 12/1998. (III. 31.) FM rendelethez

1.2. rész a) pontjának táblázatot követő szöveges részének első mondata helyébe a következő szövegrész lép:

"Meredek, 10° feletti lejtésű (géppel nem járható) lejtőkön hektáronként háromezer-ötszáz folyóméter hosszúságú padkakészítésért hektáronként negyvenötezer forint számolható el e táblázat szerinti támogatáson felül."

14. számú melléklet a 12/1998. (III. 31.) FM rendelethez

"45. számú melléklet a 109/1997. (XII. 30.) FM rendelethez

Az erdőfelújítás, -ápolás és -nevelés támogatásának ügyvitele

1. a) A rendelet IV. fejezet B) 1. pontjában meghatározott munkákra az erdészeti hatóság, az e célra rendszeresített K-1 jelű - a melléklet függelékében feltüntetett - költségvetés-elszámolás összesítő alapján hagyhat jóvá költségvetést.

b) Az erdészeti hatóság a rendelet 243. §-ában megfogalmazott célokra csak a minisztérium által részére meghatározott keret mértékéig hagyhat jóvá költségvetéseket.

2. a) A rendelet szerint a jóváhagyott költségvetés alapján a 244. § (3) bekezdése szerint folyósítható előleg kiutalásról az erdőgazdálkodó kérésére az erdészeti hatóság intézkedik.

b) Amennyiben a költségvetés alapjául szolgáló erdőgazdálkodási tevékenység szakszerű végrehajtását az erdészeti hatóság nem látja biztosítottnak, arra előleg nem fizethető.

3. Az 1. pontban felsorolt munkákra az állami támogatás az erdészeti hatóság által jóváhagyott költségvetés mértékéig folyósítható, amelynek elszámolása alapjául az erdészeti hatóság által az erdőgazdálkodási tevékenység ellenőrzése és értékelése (műszaki átvétel) során felvett jegyzőkönyvek adatai szolgálnak. A műszaki átvételek részletes szabályait, az arról készítendő jegyzőkönyvek tartalmi és formai követelményeit a külön rendeletbe foglalt Erdőrendezési Szabályzat tartalmazza. A műszaki átvétel hatósági ellenőrzésnek minősül, annak időpontjáról az erdőgazdálkodót - részvétele biztosítása érdekében - előzetesen értesíteni kell, de távolmaradása vagy a jegyzőkönyv aláírásának megtagadása az eljárás eredményességét nem hiúsítja meg. Az erdőgazdálkodó távolmaradása, illetve a jegyzőkönyv aláírásának megtagadása esetén a jegyzőkönyvet az erdészeti hatóság részéről két személynek kell aláírnia, melyek közül az egyiknek vezető beosztású köztisztviselőnek kell lenni.

4. a) Azokra az erdőfelújításokra, amelyek 1998. évben többéves, folyamatos erdősítésekké válnak és további pótlást nem igényelnek, a gazdálkodó egy esetben előleget igényelhet, "lassan növő" fafajú célállomány esetén a befejezéskori támogatás összegének harminc százalékáig, gyorsan növő fafajok esetén annak ötven százalékáig. E rendelet alkalmazásában:

- lassan növő fafajú célállomány: tölgy, bükk, egyéb kemény lombos, fenyő;

- gyorsan növő fafajú célállomány: akác, nemes nyár, egyéb lágy lombos. Sarjeredetű felújításokra előleg nem fizethető. Az 1997. évben átvett egyéves erdőfelújítások sikerességének emelkedése önmagában nem támogatási jogcím, mint ahogy a sikeresség romlása sem támogatást csökkentő tényező.

Az egyéves felújítások felújítási kötelezettség alá eső területére a normatív támogatás akkor számolható el, ha az erdősítés sikere a hetven százalékot eléri, vagy meghaladja, és az erdőfelújítás célállományát és módját az erdészeti hatóság elfogadja. E rendelet alapján nyújtott támogatás összegének megállapításánál a korábban felvett támogatást - a tárgyévi normatívák szerint számítva - figyelembe kell venni.

b) Állomány alatti újulat (illetve mesterséges alátelepítés) - az aktuális kötelezettség területét alapul véve - ott számolható el, ahol az újulat sikere a hetven százalékot eléri, vagy meghaladja. E rendelet alapján nyújtott támogatás összegének megállapításánál a korábban felvett támogatást - a tárgyévi normatívák szerint számítva - figyelembe kell venni.

c) Az 1998. év előtt többévesnek minősített erdőfelújításokra e rendelet alapján előleg csak akkor igényelhető, ha a korábban felvett támogatás nem éri el az a) pont szerint számítható mértéket. Ez esetben az igényelhető előleg összege a korábban elszámolt támogatás és az a) pontban foglaltak szerint számított támogatási összeg különbözete. A korábbi támogatást a tárgyévi normatívák szerint kell figyelembe venni.

d) Az 1998. évben befejezetté váló erdőfelújításokra a befejezésig együttesen igényelhető támogatás és az 1997. év végéig felvett támogatás különbözete számolható el.

e) A 4. a)-d) pontokban meghatározottak érvényesítése a műszaki átvételek adatainak ismeretében történik. Az előlegek kiszámítása és meghatározása - tekintettel a 242. §-ban meghatározott határidőre, valamint a normatív támogatási mértékek változatlanságára - az 1997 novemberében érvényben lévő ügyviteli rend alkalmazásával történik.

f) Az erdőterület mezőgazdasági művelésbe vonásának engedélyezése esetén csereerdősítésként létesített erdőterületekre az erdőfelújítás normatív támogatásának mértékeit kell alkalmazni.

g) Az Evt. 70. § (4) bekezdésében meghatározott "erdőfelújítás és erdőnevelés normatív támogatásának befejezett értéke" alatt az erdőfelújítás befejezéséig, majd azt követő egyszeri ápolására igényelhető normatív támogatások együttes összegét kell figyelembe venni az igénybevétel évében érvényes összeggel.

5. a) A gazdálkodót megillető állami támogatás összegének megállapítása céljából az erdészeti hatóság minden esetben elvégzi:

- az egyéves erdőfelújítások,

- a befejezett erdőfelújítások és

- a befejezetett erdőfelújítások ápolási munkái,

- a tisztítási munkák,

- a tuskózás,

- a tűzpászták, nyiladékok és határjelek karbantartási munkáinak

műszaki átvételét.

Az állomány alatti, valamint nem egyéves befejezetlen erdőfelújítások műszaki átvételét az erdészeti hatóság az esetben köteles elvégezni, ha arra az erdőgazdálkodó a tárgyévben állami támogatást igényel, valamint abban az esetben, ha az erdőfelújításokra a külön jogszabályban megállapított határidők valamelyike lejárt. Egyéb esetekben az erdészeti hatóság az erdőfelújításokat bármely időpontban ellenőrizheti, és annak alapján dönt az addigi pénzügyi támogatás jogosságáról.

b) E rendelet alkalmazásában:

- állomány alatti erdőfelújítás: a legfeljebb hetven, legalább harminc százalék záródású idős állomány alatt megtelepült mageredetű természetes újulat, valamint az ilyen állományok alatti mesterséges erdőfelújítás (alátelepítés);

- egyéves erdőfelújítás: minden olyan mesterséges erdőfelújítás, ahol a külön jogszabály szerinti első kivitel, vagy az ötven százalékot meghaladó mértékű pótlás óta egy tenyészeti időszak telt el, a tölgy és cser, magas kőris, fehér- és szürke nyár, a fehér fűz főfafajú állományok tarvágását követően megjelent mageredetű természetes újulat és az akác, szürkenyár, valamint az éger sarjeredetű újulat a tarvágást követő tenyészeti időszak végén;

- többéves erdőfelújítás: a természetes mageredetű újulat és az alátelepítés az idős állomány végvágását vagy harminc százalék záródás alá bontását követő tenyészeti év végétől a befejezésig, a sarjeredetű újulat a tarvágást követő második tenyészeti időszak végétől a befejezésig, valamint a tarvágást követő mesterséges erdőfelújítás, amelynél a sikeres első kivitel óta legalább két tenyészeti időszak eltelt, egészen a befejezésig;

- befejezett erdőfelújítás: minden olyan mesterséges és természetes erdőfelújítás, amit az erdészeti hatóság a külön rendeletbe foglalt Erdőrendezési Szabályzatban meghatározott szakmai követelmények szerint befejezettnek nyilvánít.

Az ellenőrzést és a műszaki átvételt az erdészeti hatóság az államigazgatási eljárás szabályai szerint végzi.

6. A rendelet alapján elegyesség csak abban az esetben támogatható, ha az a természetközeli erdőtársulás kialakítását elősegítő, mesterséges erdőfelújítás eredményeképpen jött létre és az elegyfajok tíz-harminc százalék közötti szórt elegyedésben vannak jelen az erdőrészletben.

7. A rendelet alapján igénybe vett támogatás összegével az erdőgazdálkodók a tárgyévet követő február hó 15-éig kötelesek az erdészeti hatóság felé elszámolni. Az erdészeti hatóság a műszaki átvételek alapján az elszámolásokat felülvizsgálja, igazolja, és intézkedik a támogatás összegének a kiutalásáról, vagy indokolt esetben rendelkezik a visszafizetésről. A visszafizetéseket, illetve az Evt. alapján az erdészeti hatóság által határozattal elrendelt befizetési kötelezettséget a határozatban megjelölt számlára kell teljesíteni."

Függelék a 45. számú melléklethez

Az erdőgazdálkodó___________ év
neve:
címe:
cégj. száma (vagy váll. eng. száma):
adószáma:
statisztikai számjele:
társadalombiztosítási azonosító jele:
társadalombiztosítási folyószámla száma:
bankszámla pénzforgalmi jelzőszáma:
A költségvetést-elszámolást összeállította (név, cím, telefon):
K-1
KÖLTSÉGVETÉS-ELSZÁMOLÁS
költségvetési támogatás terhére elszámolható
erdőfelújítási és erdőfenntartási munkákról
E Ft
A:Befizetési kötelezettségek
Befizetendő erdőfenntartási járulék:_____________
Év közben folyósított előlegek:_____________
Összesen:_____________
B:Kifizetések
Az erdőfenntartási munkák elszámolási összege:_____________
Év közben befizetett erdőfenntartási járulék:_____________
Összesen:_____________
Befizetés (A-B):_____________
Támogatási igény (B-A):_____________
SorszámMegnevezésCélállomány típusTerület
ha
Normatív támogatás
E Ft/ha
Érték
E Ft
Befejezett:
1Természetes mageredetűTölgy
2Bükk
3Egyéb fafaj
4Természetes sarj valamennyi engedélyezett fafajra
5Mesterséges 10°-os és az alatti lejtésű,Tölgy
6géppel járhatóBükk
7Akác
8Egyéb k. lombos
Nemesnyár
10Egyéb lágy lombos
11Fenyők
12Mesterséges 10° feletti lejtésű,Tölgy
13géppel nem járhatóBükk
14Akác
15Egyéb k. lombos
16Fenyők
17Egyéb
18Befejezett összesen (1-17):
19További támogatás a bef. állomány elegyességéért
20A 45. számú melléklet 4. a) pontja szerinti előleg
21Egyéves (állomány alatti, folyamatban lévő sarj)
22Egyéb engedélyezett:
Tuskózás:Talaj:
23AkácHomok
24Vályog
25Agyag
26Egyéb fafajHomok
27Vályog
28Agyag
29Tuskózás összesen (23-28):
Befejezett erdősítések ápolása valamennyi eng. fafajra:
30Természetes mageredetű
31Természetes sarj
32Mest. 10°-on és alatti lejtésű
33Mesterséges 10° feletti lejtésű
34Betejezett erdősítések ápolása összesen (30-33):
Állománynevelés (tisztítás):
35Természetes mageredetű
36Természetes sarj
37Mesterséges 10°-on és az alatti lejtésű
38Mesterséges 10° feletti lejtésű
39Fenyő tisztítási anyag megsemmisítése
40Tisztítás összesen (35-39):
Tűzpászták, nyiladékok, határjelek létesítése és karbantartása:
41Tűzpászták
42Nyiladékok
43Határjelek (Ft/db)
44Tűzpászták, nyiladékok, határjelek összesen (41-43):
45Igényelt állami támogatás összesen (18+19+20+21+28+33+40+44):
SorszámMegnevezésFatömeg brm3Ft/brm3Érték E Ft
Erdőfenntartási járulékFafaj
46Véghasználatok és növedékfokozóTölgy
47gyérítések során kitermeltBükk
48Akác
49Cser
50E. k. lomb
51Lágy lomb
52Fenyő
53Erdőfenntartási járulék összesen (46-52):
54BEFIZETÉS (53-45):
55KIFIZETÉS (45-53):

Megjegyzés:

Kelt: ................... 1998. .................... hó ....... nap

P. H.

.......................................

erdőgazdálkodó (szerv. vez.)

a) A költségvetést .................. E Ft, azaz ................................................... forint összeggel/befizetési kötelezettséggel jóváhagyom.

b) Az elszámolásban szerepeltetett adatok helyességét és a jóváhagyott munkák szakszerű végrehajtását ............. E Ft, azaz ................................................... forint összeggel/befizetési kötelezettséggel igazolom.

Kelt: ................... 1998. ................. hó ... nap

P. H.

.......................................

erdészeti hatóság igazgatója

15. számú melléklet a 12/1998. (III. 31.) FM rendelethez

Az R. 58. számú melléklet 3. pontja helyébe az alábbi szövegrész és táblázat lép:

"3. Alulírott kijelentem, hogy 1998. ................................... hó. ........... napján, az alábbi részletezés szerinti elemi vagy természeti csapás okozta károm volt:

Művelési ágKözségHrsz. vagy vadászterület kódsz.A kárnem megjelölése (az adatokat kárnemenként külön kell feltüntetni)Kárbejelentett terület (ha)*A kár mértéke (%)Hozamérték- csökkenés vagy növ. véd. többletköltség (Ft)

Megjegyzés: * = vadgazdálkodóknak nem kell kitölteni."

Tartalomjegyzék