24/1998. (VI. 9.) BM rendelet
a vállalkozás keretében végzett személy- és vagyonvédelmi, valamint a magánnyomozói tevékenység szabályairól, a Személy-, Vagyonvédelmi és Magánnyomozói Szakmai Kamaráról szóló törvény végrehajtásáról
A vállalkozás keretében végzett személy- és vagyonvédelmi, valamint a magánnyomozás szabályairól, a Személy-, Vagyonvédelmi és Magánnyomozói Szakmai Kamaráról szóló 1998. évi IV. törvény (a továbbiakban: Tv.) 49. §-ának (2) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján - az igazgatási szolgáltatási díj tekintetében a pénzügyminiszterrel egyetértésben - a következőket rendelem el:
1. §[1]
2. §[2]
3. §[3]
4. §[4]
5. §[5]
6. §[6]
7. §[7]
8. §[8]
9. § (1) Személy- és vagyonőri, magánnyomozói képesítésként kell elfogadni az egyetemek állam- és jogtudományi karán, a Rendőrtiszti Főiskolán, a Rendőrtiszti Főiskola átképzőtagozatán, a Rendőrtiszti Akadémián, az Államigazgatási Főiskola Igazgatási Rendszerszervező szakán, a Zrínyi Miklós Katonai Akadémia, illetve a Zrínyi Miklós Nemzetvédelmi Egyetem katonai biztonsági és általános felderítő szakán szerzett diplomát, valamint a rendőri szakközépiskolában szerzett bizonyítványt.
(2) Személy- és vagyonőri képesítésként el kell fogadni a katonai felsőfokú oktatási intézményben szerzett oklevelet, a rendőri szakiskolán, a határrendész képző szakiskolán, a büntetés-végrehajtás tiszthelyettes képző iskolán, a középfokú katonai szakképzési intézményben szerzett képesítést, a kutyavezető szakképesítést, a biztonságszervezői szakképesítést.
(3) Személy- és vagyonőri képesítésként kell elfogadni az üzemrendészeti szervek szervezéséről szóló 14/1960. (III. 24.) Korm. rendelet, valamint a közületi szervek rendészeti tevékenységéről szóló 6/1988. (II. 12.) MT rendelet alapján szerzett rendész képesítést, ha a kérelmező igazolja, hogy az e rendelet hatálybalépését megelőző tíz éven belül legalább három évig rendész munkakörben dolgozott.
(4) Vagyonvédelmi biztonságtechnikai tervező, szerelő képesítésként kell elfogadni a Kandó Kálmán Műszaki Főiskola Villamosmérnöki szak, Műszer-automatika szakirány, Felügyeleti informatika és elektronikus vagyonvédelmi szakterületen, a Budapesti Politechnikum (3. számú melléklet) biztonságtechnikai mérnöki szakán szerzett képesítést, valamint az Országos Képzési Jegyzékben szereplő elektronikus és mechanikus vagyonvédelmi rendszerszerelő szakképesítést.
10. §[9] (1) E rendelet alkalmazásában személy- és vagyonvédelmi és magánnyomozói szövetség az e tevékenységet folytató vállalkozások és személyek által létrehozott olyan szervezet:
a) amely az egyesülési jogról szóló törvény alapján jött létre, és a Tv. hatálybalépéséig a bíróság mint egyesületet nyilvántartásba vette;
b) a területi ipari és kereskedelmi kamara személy- és vagyonvédelmi tagozata.
(2) A Tv. 41. §-ában meghatározott szövetségek a rendelet hatálybalépését követő tizenöt napon belül jelenthetik be a Belügyminisztériumnak, hogy a Szervező Bizottság (a továbbiakban: bizottság) munkájában részt kívánnak venni.
(3) A bejelentkezéshez csatolni kell a szövetség bírósági nyilvántartásba vételt tanúsító végzésének másolatát, illetve a személy- és vagyonvédelmi tagozatok esetében a megalakulásról készült jegyzőkönyvnek az ipari és kereskedelmi kamara területi szervezete által hitelesített másolatát.
11. § (1) A Belügyminisztérium a nyilvántartásba vételt követő 15 napon belül összehívja a szövetségek képviselőit a bizottság tagjainak megválasztására.
(2) A szövetségek két fő bizottsági tagra tehetnek javaslatot. A bizottság tagjai a megyei szervező bizottságok vezetői is.
(3) A bizottság tagjait a belügyminiszter megbízólevéllel látja el.
12. § A bizottság
a) a megalakulását követő harminc napon belül létrehozza a megyei, fővárosi szervező bizottságokat,
b) tagjai közül elnököt, valamint a Tv. 47. §-ának 4., 5. és 6. pontjában meghatározott szakmai kört képviselő alelnököket választ, és további tisztségviselőket választhat,
c) kijelölt tagja vezetésével munkacsoportokat hozhat létre,
d) meghatározza ügyrendjét, a tisztségviselők, a megyei, fővárosi szervezőbizottságok, továbbá a munkacsoportok feladatait.
13. § (1) A társas vállalkozók szervezési hozzájárulás címén - 1999. évi tagdíjuk terhére - az 1998. évben fizetett gazdasági kamarai tagsági díj 25%-át, de legalább kétezer forintot, az igazolvánnyal rendelkező személyek kétezer forintot a bizottság felhívására harminc napon belül fizetik be a bizottság e célra megnyitott bankszámlájára.
(2) A szervező bizottság gazdálkodására és könyvvezetésére az egyesületekre vonatkozó szabályok az irányadók.
(3) A bizottság részletes elszámolást készít gazdálkodásáról, amelyet az alakuló küldöttgyűlésen terjeszt elő.
14. § A bizottság elkészíti a kamara alapszabályának tervezetét, melyet legalább a küldöttgyűlés időpontja előtt két héttel a megyei szervezőbizottságoknak kell megküldeni.
15. § A küldöttválasztás megszervezésében a megyei, fővárosi szervező bizottság feladata:
a) a területi küldöttválasztó gyűlés megszervezése és levezetése;
b) a megválasztott küldöttek részére megbízólevél kiállítása;
c) a választás jegyzőkönyvének elkészítése.
16. § A rendőrség - a küldöttválasztó gyűlés összehívása érdekében - a bizottság rendelkezésére bocsátja az engedéllyel, illetve igazolvánnyal rendelkezők azonosító adatait megyénkénti megoszlásban, s ennek alapján kell meghatározni a megválasztható küldöttek számát.
17. § (1) A társas vállalkozások, illetve az igazolvánnyal rendelkező személyek - ideértve az egyéni vállalkozókat is - megyénként választják meg küldötteiket.
(2) Az igazolvánnyal rendelkező személyek, a társas vállalkozások és a kizárólag engedéllyel rendelkező egyéni vállalkozók az általuk birtokolt igazolványok, illetőleg az engedélyezett tevékenységek számától függetlenül egy szavazattal rendelkeznek, s egy területi küldötti mandátumot szerezhetnek.
(3) Több társas vállalkozást ugyanaz a természetes személy a szavazás során nem képviselhet. Az érintett írásban nyilatkozik arról, hogy melyik társas vállalkozás nevében él szavazati jogával.
(4) A Tv. 47. §-ának 4., 5. és 6. pontjában meghatározott szakmai körbe sorolt tevékenységek közül ugyanaz a természetes személy a szavazás során csak egyet képviselhet. Az érintett írásban nyilatkozik arról, hogy melyik szakmai körbe sorolt tevékenységek képviseletében él szavazati jogával.
18. § (1) A megyei, fővárosi küldöttválasztó gyűlésen a személy- és vagyonőri igazolvánnyal rendelkező személyek minden nyolcvan fő után egy, a nyolcvan főt el nem érő hányad tekintetében egy, a magánnyomozói igazolvánnyal rendelkező személyek minden tizenöt fő után egy, valamint a tizenöt főt el nem érő hányad tekintetében egy megyei küldöttet választanak.
(2) A küldöttválasztás során a 17. § (4) bekezdése szerinti nyilatkozatoknak megfelelő arányú képviseletet kell biztosítani a vagyonvédelmi biztonságtechnikai tervező, szerelő szakmai kör számára.
(3) A társas vállalkozások minden tíz vállalkozás után egy, valamint a tíz vállalkozást el nem érő hányad tekintetében egy küldöttet választanak.
(4) A megválasztott megyei küldöttek maguk közül, titkos szavazással minden igazolvánnyal rendelkező nyolcszáz fő után egy, a nyolcszáz főt el nem érő hányad tekintetében egy, minden negyven társaság után egy, valamint a negyven társaságot el nem érő hányad tekintetében egy országos küldöttet választanak.
(5) A szavazati jogosultság igazolásához a szavazás megkezdése előtt igazolni kell a 13. § (1) bekezdés szerinti szervezési hozzájárulás befizetését.
19. § (1) A küldöttek személyére a megyei szervező bizottság, illetőleg a jelenlévők tehetnek javaslatot.
(2) A javasolt személy akkor kerül fel a szavazólapra, ha jelölését legalább öt fő nyílt szavazással támogatja.
(3) A küldötteket titkos szavazással kell megválasztani.
(4) Küldöttek azok, akik - az e rendeletben meghatározott küldöttszámra tekintettel - sorrendben a legtöbb szavazatot kapták.
(5) A választásról készült jegyzőkönyvet bármely választásra jogosult megtekintheti.
20. § A bizottság feladata az alakuló küldöttgyűlés megszervezésében:
a) a kamara alakuló küldöttgyűlésének (a továbbiakban: küldöttgyűlés) összehívása, a megbízólevelek ellenőrzése, a küldöttgyűlés zavartalanságának biztosítása;
b) javaslattétel a küldöttgyűlés tisztségviselőinek (levezető elnök, jegyzőkönyvvezető, jegyzőkönyv-hitelesítők, szavazatszámláló bizottság) megválasztására;
c) beszámoló a bizottság küldöttgyűlésig végzett munkájáról;
d) javaslattétel a kamara alapszabályára;
e) javaslattétel a kamara tisztségviselőire.
21. § (1) A küldöttgyűlés határozatképes, ha azon a küldöttek több mint fele jelen van.
(2) A küldöttgyűlés tisztségviselőinek megválasztása nyílt szavazással történik. A tisztségviselők személyére a bizottság és bármely küldött javaslatot tehet.
(3) Megválasztottnak kell tekinteni azt a tisztségviselőt, aki a legtöbb szavazatot kapta.
(4) Megválasztását követően a levezető elnök vezeti a küldöttgyűlést.
22. § A küldöttgyűlés határoz a kamara megalakulásáról, valamint dönt a Tv. által az országos küldöttgyűlés hatáskörébe utalt kérdésekben.
23. § (1) A bizottság szervező munkájáról szóló beszámolót, illetőleg a gazdálkodásáról készült jelentést a bizottság elnöke vagy kijelölt tagja terjeszti elő.
(2) A küldöttgyűlés nyílt szavazással dönt a beszámoló elfogadásáról.
24. § (1) Az alapszabály tervezetét a bizottság elnöke vagy kijelölt tagja terjeszti elő.
(2) Az alapszabály elfogadása nyílt szavazással történik, annak, illetve az ahhoz beterjesztett módosító indítványok elfogadásához a jelenlévő küldöttek kétharmadának szavazata szükséges.
25. § (1) A kamara az alapszabályban meghatározott tisztségviselőit titkos szavazással választja meg.
(2) A tisztségviselők személyére a bizottság és bármely küldött javaslatot tehet.
(3) A szavazólapra felvételhez legalább húsz szavazat szükséges.
(4) Több jelölt esetén külön szavazólapon kell szavazni az elnökre, továbbá a felügyelő, illetve az etikai bizottság elnökére.
(5) A meghatározott számú alelnökökre együttesen egy szavazólapon kell szavazni.
(6) Egy szavazólapon, de egymástól elkülönítve kell az elnökség, a felügyelő, illetve az etikai bizottság tagjaira szavazni.
(7) Megválasztottnak kell tekinteni azt a tisztségviselőt, aki a szavazatok többségét megkapta.
(8) A szavazatszámláló bizottság a szavazatok megszámlálásáról, továbbá a szavazólapok ezt követő megsemmisítéséről jegyzőkönyvet készít.
26. § A küldöttgyűlésről készült hitelesített jegyzőkönyv egy eredeti példányát az elfogadott alapszabállyal, valamint a szavazatszámlálásról készült jegyzőkönyv egy eredeti példányával együtt a kamara megalakulását követő tizenöt napon belül a belügyminiszternek kell megküldeni.
27. §[10]
Átmeneti és záró rendelkezések
28. §[11]
29. § (1) Ez a rendelet - a (2) bekezdésben foglaltak kivételével - a kihirdetésének napján lép hatályba, ezzel egyidejűleg hatályát veszti a vállalkozás keretében végzett személy- és vagyonőri, valamint a magánnyomozói tevékenység végzéséhez szükséges szakképesítésről szóló 12/1995. (VIII. 18.) BM rendelet , valamint az azt módosító 29/1997. (IV. 18.) BM rendelet , továbbá 65/1997. (XI. 26.) BM rendelet.
(2)[12]
(3)[13]
Dr. Világosi Gábor s. k.,
belügyminisztériumi politikai államtitkár
1. számú melléklet a 24/1998. (VI. 9.) BM rendelethez
Az Tv. 5. §-a szerinti igazolványt az alábbi formában kell kiadni:
2. számú melléklet a 24/1998. (VI. 9.) BM rendelethez
A rendelet 8. § (1) bekezdésében meghatározott vizsgát szervező rendőri oktatási intézmények:
1. Rendőrtiszti Főiskola
Székhelye: Budapest XII., Farkasvölgyi u. 12.
2. Budapesti Rendőr Szakközépiskola
Székhelye: Budapest XIV., Kerepesi u. 47-49.
3. Miskolci Rendőr Szakközépiskola
Székhelye: Miskolc, Szentpéteri kapu 78.
4. Szegedi Rendőr Szakközépiskola
Székhelye: Szeged.
4. Szegedi Rendőr Szakközépiskola
Székhelye: Csopak, Nosztori major.
6. ORFK Rendészeti Szervek Kiképző Központja
Székhelye: Budapest XI., Böszörményi út 21.
3. számú melléklet a 24/1998. (VI. 9.) BM rendelethez
A Budapesti Politechnikum: a Bánki Donát Műszaki Főiskola, a Bolyai János Katonai Műszaki Főiskola, a Gábor Dénes Informatikai Főiskola, a Kandó Kálmán Műszaki Főiskola, a Kossuth Lajos Katonai Főiskola, a Könnyűipari Műszaki Főiskola és az Ybl Miklós Műszaki Főiskola szakmai érdekszövetsége. A biztonságtechnikai mérnöki szak szakmai követelményeit a Szak tanterve tartalmazza.
Lábjegyzetek:
[1] Hatályon kívül helyezte a 22/2006. (IV. 25.) BM rendelet 11. § (2) bekezdése. Hatálytalan 2006.06.01.
[2] Hatályon kívül helyezte a 22/2006. (IV. 25.) BM rendelet 11. § (2) bekezdése. Hatálytalan 2006.06.01.
[3] Hatályon kívül helyezte a 22/2006. (IV. 25.) BM rendelet 11. § (2) bekezdése. Hatálytalan 2006.06.01.
[4] Hatályon kívül helyezte a 22/2006. (IV. 25.) BM rendelet 11. § (2) bekezdése. Hatálytalan 2006.06.01.
[5] Hatályon kívül helyezte a 22/2006. (IV. 25.) BM rendelet 11. § (2) bekezdése. Hatálytalan 2006.06.01.
[6] Hatályon kívül helyezte a 22/2006. (IV. 25.) BM rendelet 11. § (2) bekezdése. Hatálytalan 2006.06.01.
[7] Hatályon kívül helyezte a 22/2006. (IV. 25.) BM rendelet 11. § (2) bekezdése. Hatálytalan 2006.06.01.
[8] Hatályon kívül helyezte a 22/2006. (IV. 25.) BM rendelet 11. § (2) bekezdése. Hatálytalan 2006.06.01.
[9] A §-t megelőző alcímet hatályon kívül helyezte a 118/2008. (V. 8.) Korm. rendelet 3. § 187. pontja. Hatálytalan 2008.05.16.
[10] A §-t megelőző alcímet hatályon kívül helyezte a 118/2008. (V. 8.) Korm. rendelet 3. § 187. pontja. Hatálytalan 2008.05.16.
[11] Hatályon kívül helyezte a 22/2006. (IV. 25.) BM rendelet 11. § (2) bekezdése. Hatálytalan 2006.06.01.
[12] Hatályon kívül helyezte a 22/2006. (IV. 25.) BM rendelet 11. § (2) bekezdése. Hatálytalan 2006.06.01.
[13] Hatályon kívül helyezte a 22/2006. (IV. 25.) BM rendelet 11. § (2) bekezdése. Hatálytalan 2006.06.01.