Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

...Bővebben...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Bővebben...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Bővebben...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Bővebben...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Bővebben...

Mínusz jel keresésben

'-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából.                               

...Bővebben...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Bővebben...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Bővebben...

Egy bíró ítéletei

HANGGAL! A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!                    

...Bővebben...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Bővebben...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Bővebben...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni bennük a Jogkódex?

...Bővebben...

1/1999. (I. 14.) FVM rendelet

a géntechnológiai tevékenységről szóló 1998. évi XXVII. törvénynek a mezőgazdaság és az élelmiszeripar területén történő végrehajtásáról

A géntechnológiai tevékenységről szóló 1998. évi XXVII. törvény (a továbbiakban: törvény) 34. §-ának (3), (6) és (8) bekezdéseiben kapott felhatalmazás alapján - az érintett miniszterekkel és a Magyar Tudományos Akadémiával egyetértésben - a következőt rendelem el:

A rendelet hatálya

1. § (1) A rendelet hatálya kiterjed:

a) a mezőgazdaság és az élelmiszeripar területén a természetes szervezetek géntechnológiával való módosítására, a géntechnológiával módosított szervezetek és az azokból előállított termékek zárt rendszerben történő felhasználására, a környezetbe való kibocsátására és a forgalomba hozatalára, illetve az országba történő behozatalára, külföldre történő kivitelére, valamint szállítására (a továbbiakban együtt: géntechnológiai tevékenység);

b) a mezőgazdaság és az élelmiszeripar területén géntechnológiai tevékenységet végző természetes személyekre, jogi személyekre és jogi személyiség nélküli gazdasági társaságokra (a továbbiakban együtt: társaság).

(2) A rendelet hatálya nem terjed ki a következő genetikai módosító eljárásokra, ha azokban recipiensként vagy származtató szervezetként nem használnak géntechnológiával módosított szervezeteket:

a) mutagenezis;

b) sejtfúzió (ideértve a protoplaszt fúziót).

(3) Az új élelmiszernek minősülő nyers élelmiszerek, feldolgozott élelmiszerek, valamint élelmiszer-nyersanyagok esetében az élelmiszerekről szóló 1995. évi XC. törvényben és az annak végrehajtására kiadott 1/1996. (I. 9.) FM-NM-IKM együttes rendeletben meghatározott előírásokat kell alkalmazni.

Értelmező rendelkezések

2. § E rendelet alkalmazásában

a) vészhelyzet: olyan esemény, amely során vagy amelynek következtében a géntechnológiával módosított szervezet, illetve az abból előállított termék az emberi egészségre vagy a környezetre azonnali, illetve biztosan bekövetkező veszélyt jelent;

b) szervezet: bármilyen élőlény, amely képes a génállomány újratermelésére vagy annak örökítésére, kivéve az embert;

c) géntechnológiával módosított szervezetből előállított termék: olyan készítmény, amely géntechnológiával módosított szervezetből vagy ilyen szervezetek kombinációjából áll, illetve ilyen szervezetet vagy ilyen szervezetek kombinációját tartalmazza, és forgalmazásra kerül.

Génsebészeti beavatkozás

3. §[1]

4. § Génsebészeti beavatkozást csak a rendeletben meghatározott feltételekkel lehet végezni. A génsebészeti beavatkozás végzésének személyi és tárgyi feltételeit a rendelet 1. számú melléklete tartalmazza.

A Géntechnológiai Eljárásokat Véleményező Bizottság szervezete és működése

5. §[2]

Eljáró hatóságok

6. § (1) A törvény 3. §-ának (1) bekezdésében meghatározott engedélyeket a mezőgazdaság és az élelmiszeripar területén első fokú hatósági jogkörben a minisztérium mezőgazdaságért, növényegészségügyért, állategészségügyért, illetve élelmiszergyártásért felelős részlegei (a továbbiakban együtt: földművelésügyi géntechnológiai hatóság) adják ki.

(2) A földművelésügyi géntechnológiai hatóság engedélyezi a Géntechnológiai Bizottság véleménye alapján

a) a géntechnológiai módosításokat végző laboratórium létesítését a géntechnológiával módosított szervezet növénytermesztési, állattenyésztési, növényvédelmi, élelmiszer-előállítási vagy takarmánygyártási célú felhasználása esetén;

b) természetes szervezet géntechnológiával való módosítását növények, növényvédelmi célú termékek, vetőmagvak és növényi szaporítóanyagok, valamint mikroorganizmusok, állatok és állati szaporítóanyagok, illetve takarmányok, takarmány-alapanyagok, takarmány-kiegészítőanyagok és takarmány-adalékanyagok esetében, kivéve a kísérleti módosítást;

c) a géntechnológiával módosított szervezetek és az azokból előállított termékek zárt rendszerben való felhasználását, kibocsátását, illetve forgalmazását - az adott terméktípusra vonatkozó külön jogszabályok alapján - növények, növényvédelmi célú termékek, vetőmagvak és növényi szaporítóanyagok, valamint mikroorganizmusok, állatok és állati szaporítóanyagok, illetve takarmányok, takarmány-alapanyagok, takarmány-kiegészítőanyagok és takarmány-adalékanyagok esetében, kivéve a kutatási célú zárt rendszerű felhasználást;

d) a géntechnológiával módosított szervezetek és az azokból előállított termékek behozatalát, valamint kivitelét növények, növényvédelmi célú termékek, vetőmagvak és növényi szaporítóanyagok, valamint mikroorganizmusok, állatok és állati szaporítóanyagok, illetve takarmányok, takarmány-alapanyagok, takarmány-kiegészítőanyagok és takarmány-adalékanyagok esetében, kivéve a kutatási célú behozatalt és kivitelt.

(3) Az engedélyek kiadásában a környezetvédelmi miniszter felügyelete alá tartozó hatóságok (a továbbiakban: környezet- és természetvédelmi hatóság), valamint az egészségügyi miniszter felügyelete alá tartozó hatóságok szakhatóságként közreműködnek.

7. §[3]

Géntechnológiai engedélyezési díj

8. § A géntechnológiai tevékenység engedélyezéséért fizetendő díjakat külön jogszabály állapítja meg.

Vizsgálati kötelezettség

9. § (1) Behozatal esetében az importőr nyilatkozik a földművelésügyi géntechnológiai hatóságnak, hogy a szállítmány tartalmaz-e géntechnológiával módosított szervezetet vagy abból előállított terméket. A nyilatkozathoz az importőrnek csatolnia kell a rendelet 5. számú mellékletében meghatározott vizsgáló központ tanúsítványát.

(2) A vizsgáló központ műszeres elemzéssel megállapítja, hogy a rendelkezésére bocsátott áruminta tartalmaz-e géntechnológiával módosított szervezetet vagy abból előállított terméket, illetve, hogy ilyeneket mekkora arányban tartalmaz. A vizsgáló központ az elemzés eredményéről tanúsítványt állít ki.

(3) A 6. § (2) bekezdésének d) pontjában meghatározott behozatali engedély (a továbbiakban: behozatali engedély) csak a vizsgáló központ tanúsítványának benyújtása esetén adható ki.

(4) A behozatali engedély iránti kérelemhez a behozatal tárgyának felhasználási célja szerinti, a rendelet 3. számú mellékletében, illetve 4. számú mellékletében az egyes géntechnológiai tevékenységek esetében előírt adatokat kell csatolni.

(5) Tenyészállatok, illetve növényi vagy állati szaporítóanyagok behozatala esetében a behozatali engedély nem helyettesíti a külön jogszabályban meghatározott előírások teljesítését.

Genetikai védősáv

10. § (1) A földművelésügyi géntechnológiai hatóság - a Géntechnológiai Bizottság, illetve a környezet- és természetvédelmi hatóság javaslata alapján, vagy szükség szerint - genetikai védősáv létesítését írhatja elő. A genetikai védősáv létesítésének feltételeit a környezet- és természetvédelmi hatóság szakvéleménye alapján a géntechnológiai engedélyben kell meghatározni.

(2) A genetikai védősáv létesítése szükségességének vizsgálatakor - egyebek mellett - a géntechnológiával módosított és az érintett növényfajok virágzásbiológiai tulajdonságait, a termesztés helyének környezeti és éghajlati viszonyait, a géntechnológiával módosított és az érintett növényfajták egyéb tulajdonságait, valamint környezet- és természetvédelmi szempontokat kell figyelembe venni.

Kibocsátás, forgalmazás

11. § (1) A géntechnológiával módosított állatfajták fajtaelismerési eljárására, illetve a géntechnológiával módosított növényfajták állami elismerési eljárására irányuló kérelem csak a törvény 11. §-ában meghatározott kibocsátási engedély kiadása után nyújtható be. E kérelemhez a földművelésügyi géntechnológiai hatóság által kiadott kibocsátási engedélyt mellékelni kell.

(2) A földművelésügyi géntechnológiai hatóság a kibocsátási engedélyben előírja a kibocsátás - különösen a fajtavizsgálat és a fajtakísérlet - feltételeit. E feltételekben meghatározza - egyebek mellett - a kibocsátás lehetséges méretét, a fajtavizsgálat, illetve fajtakísérlet helyét és e helyek számát, az izolációs távolságot, a genetikai védősáv méretét, valamint szükség szerint korlátozott területhasználatot, pollenkontrolt, hulladékkezelést és a terület utólagos megfigyelését írja elő.

(3) Géntechnológiával módosított állatfajták, illetve géntechnológiával módosított növényfajták esetében a forgalmazáshoz a törvény 11. §-ában meghatározott forgalmazási engedély is szükséges. E forgalmazási engedély iránti kérelem csak a fajtaelismerés, illetve az állami elismerés után nyújtható be a földművelésügyi géntechnológiai hatósághoz. E kérelemhez mellékelni kell a fajtaelismerés, illetve az állami elismerés megtörténtét tanúsító határozatot.

(4) A géntechnológiával módosított állatfajta, illetve a géntechnológiával módosított növényfajta forgalmazására kiadott engedély az így engedélyezett állatfajtából, illetve növényfajtából előállított, ezen engedélyben meghatározott termékek forgalmazására is érvényes.

(5) A földművelésügyi géntechnológiai hatóság - a Géntechnológiai Bizottság javaslata alapján vagy szükség szerint - a forgalmazási engedélyben meghatározza, hogy az engedélyezett, géntechnológiával módosított növényfajta a hagyományos növényfajta országos vetésterületének hány százalékán termeszthető, illetve, hogy az engedélyezett, géntechnológiával módosított állatfajta a hagyományos állatfajta országos állományának hány százalékát meg nem haladó számban tenyészthető.

Állatfajták fajtaelismerése

12. § (1) A fajtaelismerés során az állattenyésztésről, valamint a fajtaelismerés rendjéről szóló külön jogszabály előírásait a (2) bekezdésben foglaltakkal együtt kell alkalmazni.

(2) Az OMMI a fajtaelismeréshez szükséges vizsgálatokat a Géntechnológiai Bizottság javaslata és a földművelésügyi géntechnológiai hatóság által meghatározott előírások szerint, az Országos Mezőgazdasági Fajtaminősítő Tanács által jóváhagyott módszerrel végzi.

Növényfajták állami elismerése

13. § (1) Az állami elismerés során a növényfajták állami elismeréséről, valamint a vetőmagvak és vegetatív szaporítóanyagok előállításáról és forgalmazásáról szóló külön jogszabály előírásait a (2) bekezdésben foglaltakkal együtt kell alkalmazni.

(2) Az OMMI az állami elismeréshez szükséges vizsgálatokat a Géntechnológiai Bizottság javaslata és a földművelésügyi géntechnológiai hatóság által meghatározott előírások szerint, az Országos Mezőgazdasági Fajtaminősítő Tanács által jóváhagyott módszerrel végzi.

Különleges árutermelési engedély

14. § (1) Mezőgazdasági árutermelés céljából géntechnológiával módosított állati szervezetből származó termék előállítása zárt rendszerben (a továbbiakban: különleges termék-előállítás), a földművelésügyi géntechnológiai hatóság által kiadott különleges árutermelési engedéllyel, a géntechnológiával módosított állatfajta fajtaelismerése nélkül is végezhető.

(2) Az élő állat és az állati eredetű termék zárt rendszerben való előállítására különleges árutermelési engedély kizárólag akkor adható ki, ha a géntechnológiával módosított állat vagy annak szaporítóanyaga köztenyésztésbe nem kerül, valamint nem történik apaállat-használat, és nem állítanak elő tenyészállatot.

(3) A különleges árutermelési engedélyt vissza kell vonni, ha az élő állat vagy az állati eredetű termék esetében a géntechnológiával módosított állat vagy annak szaporítóanyaga köztenyésztésbe kerül, apaállat-használatra vagy tenyészállat-előállításra kerül sor.

(4) A földművelésügyi géntechnológiai hatóság a különleges termék-előállítás feltételeit a különleges árutermelési engedélyben határozza meg, és a feltételek betartását a helyszínen ellenőrzi.

(5) A földművelésügyi géntechnológiai hatóság a különleges árutermelési engedélyeket nyilvántartja.

A termék jelölése

15. § (1) A géntechnológiával módosított szervezetből álló, illetve ilyen szervezetet részben vagy egészben tartalmazó termék csomagolásán, valamint a termék minőségét tanúsító okmányokon az előállító, a forgalmazó - a 16. §-ban foglalt kivétellel - köteles feltüntetni, hogy a termék géntechnológiával módosított szervezetet tartalmaz. A jelölésen fel kell tüntetni, hogy a termékben milyen géntechnológiával módosított szervezet van.

(2) Ha a terméket géntechnológiával módosított szervezetből állították elő, de az géntechnológiával módosított szervezetet nem tartalmaz, a termék csomagolásán, valamint a termék minőségét tanúsító okmányokon az előállító, a forgalmazó - a 16. §-ban foglalt kivétellel - köteles a génsebészeti beavatkozás tényéről tájékoztatni. A jelölésen fel kell tüntetni, hogy a terméket milyen géntechnológiával módosított szervezetből állították elő.

(3) Az (1) bekezdésben meghatározott jelölést csak akkor kell alkalmazni, ha a termékben a génsebészeti beavatkozásból származó fehérje vagy DNS jelen van.

(4) A jelölésen az előállító, a forgalmazó köteles a termék felhasználásához szükséges tájékoztatást megadni, valamint figyelmeztetni a tájékoztatásban foglaltaktól eltérő felhasználás veszélyeire.

(5) A termék csomagolásán, valamint a termék minőségét tanúsító okmányokon az előállító, forgalmazó köteles tájékoztatni arról, ha a termék, illetve annak használata az egészségre vagy a környezetre kockázatot jelenthet. A jelölésen a kockázat jellegét - különösen az allergén hatásokat, valamint az összétételből eredő, az emészthetőségre vonatkozó és a táplálkozásbeli hatásokat - egyértelműen fel kell tüntetni.

(6) A jelölésnek jól láthatónak, érthetőnek, egyértelműnek és valós tartalmúnak kell lennie. A jelölésen a rendelet 6. számú mellékletében meghatározott tartalmú szöveget és ábrát kell alkalmazni.

(7) Géntechnológiával módosított állat esetében - különösen a törzskönyvezésbe vont egyednél - a génsebészeti beavatkozás tényét megkülönböztető bejegyzéssel a származási okmányokon és a tenyésztési nyilvántartásokban is fel kell tüntetni úgy, hogy a nyilvántartás szükség esetén alkalmas legyen az egy meghatározott gént tartalmazó egyedek teljes körének megállapítására.

16. § (1) Az új élelmiszer jelölésére csak az élelmiszerekről szóló 1995. évi XC. törvényben és az annak végrehajtására kiadott 1/1996. (I. 9.) FM-NM-IKM együttes rendeletben meghatározott előírásokat kell alkalmazni.

(2) A takarmányok, takarmány-alapanyagok, takarmány-kiegészítőanyagok és takarmány-adalékanyagok jelölésére csak a takarmányok előállításáról és forgalomba hozataláról szóló 1995. évi XCII. törvényben és az annak végrehajtására kiadott 25/1996. (IX. 4.) FM rendeletben meghatározott előírásokat kell alkalmazni.

Szállíthatóság

17. § A géntechnológiával módosított szervezetek és az azokból előállított termékek szállíthatóságáról, valamint a szállíthatóság feltételeiről a földművelésügyi géntechnológiai hatóság a rendelet 7. számú mellékletében meghatározott adatok alapján dönt. Az adatokat a kérelmező, illetve az engedély jogosultja nyújtja be.

Géntechnológiai nyilvántartás

18. §[4]

19. § Ez a rendelet a kihirdetése napján lép hatályba, de a rendelet 15. §-ának a termék jelölésére vonatkozó előírásait kötelezően 1999. július 1. napjától kell alkalmazni.

Módosuló jogszabályok

20. § (1) E rendelet hatálybalépésével egyidejűleg a fajtaelismerés rendjéről szóló 31/1994. (VI. 28.) FM rendelet 5. §-ának (3) bekezdése az alábbi f) ponttal egészül ki, egyidejűleg a jelenlegi f)-j) pontok betűjele g)-k) pontokra változik:

(A bejelentésnek tartalmaznia kell)

"f) azt, hogy a faj vagy a fajta géntechnológiával módosított-e, illetve géntechnológiával módosított szervezetet tartalmaz-e;"

(2)[5]

Az Európai Közösségek jogszabályaihoz való közelítés

21. § E rendelet a Magyar Köztársaság és az Európai Közösségek, illetve azok tagállamai közötti társulás létesítéséről szóló, Brüsszelben, 1991. december 16-án aláírt és az 1994. évi I. törvénnyel kihirdetett Európai Megállapodás jogközelítésre vonatkozó rendelkezéseivel összhangban az Európai Közösségek következő jogszabályaival összeegyeztethető szabályozást tartalmaz:

a) a Tanács 90/219/EGK irányelve a genetikailag módosított mikroorganizmusok zárt rendszerű felhasználásáról, valamint

b) a Tanács 90/220/EGK - a Bizottság 92/146/EGK határozatával kiegészített, illetve a Bizottság 94/15/EK irányelvével és a Bizottság 94/211/EK határozatával módosított - irányelve a genetikailag módosított szervezetek szabad környezetbe bocsátásáról.

Dr. Torgyán József s. k.,

földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter

1. számú melléklet az 1/1999. (I. 14.) FVM rendelethez

A génsebészeti beavatkozás végzéséhez szükséges feltételek

1. Tárgyi feltételek

Olyan műszaki berendezések megléte, amelyek biztosítják a dolgozók egészségének védelmét, valamint azt, hogy a géntechnológiával módosított szervezet a génsebészeti beavatkozás helyszínéről ne kerüljön ki.

2. Személyi feltételek

a) A génsebészeti beavatkozást végzők, valamint azzal kapcsolatban közreműködők esetében szakirányú egyetemi végzettség.

b) A génsebészeti beavatkozást irányító témavezető esetében az a) pontban meghatározott feltétel mellett további követelmény a legalább három év szakirányú gyakorlat.

2. számú melléklet az 1/1999. (I. 14.) FVM rendelethez[6]

3. számú melléklet az 1/1999. (I. 14.) FVM rendelethez[7]

4. számú melléklet az 1/1999. (I. 14.) FVM rendelethez[8]

5. számú melléklet az 1/1999. (I. 14.) FVM rendelethez

A géntechnológiai eredet megállapítására jogosult hatósági központok listája

1. Mikroorganizmus, vetőmag, növényi vegetatív szaporítóanyag, nyers takarmány

Mezőgazdasági Biotechnológiai Kutatóközpont

2101 Gödöllő, Szent-Györgyi Albert u. 4.

Postacím: 2101 Gödöllő, Pf. 411

2. Mikroorganizmus, húsipari termék, állat

Országos Állategészségügyi Intézet

1149 Budapest, Tábornok u. 2.

Postacím: 1581 Budapest, Pf. 2

3. Húsipari termék, növényi eredetű termék

Fodor József Országos Közegészségügyi Központ

Országos Élelmezés- és Táplálkozástudományi Intézet

1097 Budapest, Gyáli út 3/A

Postacím: 1476 Budapest 100, Pf. 52

6. számú melléklet az 1/1999. (I. 14.) FVM rendelethez

A géntechnológiai jelölés

1. Feltüntetendő szöveg és ábra a rendelet 15. §-ának (1) bekezdése esetében:

"Géntechnológiával előállított összetevőt tartalmaz"

A DNS-lánc első negyede nemzeti (piros-fehér-zöld) színű.

2. Feltüntetendő szöveg és ábra a rendelet 15. §-ának (2) bekezdése esetében:

"Géntechnológiai úton állították elő, de nem tartalmaz géntechnológiával módosított összetevőt"

A DNS-lánc utolsó negyede és a háromszög zöld színű.

7. számú melléklet az 1/1999. (I. 14.) FVM rendelethez

A szállíthatóság megállapításához szükséges adatok

1. A rendelet 3. számú mellékletében, illetve 4. számú mellékletében meghatározott adatok:

2. Havária-terv [Havária az emberi tevékenység során bekövetkező váratlan, hatásában jelentős, nem szándékosan okozott esemény, amely veszélyezteti az emberi egészséget vagy a környezetet. A génsebészeti beavatkozást, illetve a géntechnológiai tevékenységet végző intézménynek fel kell készülnie arra, hogyan hárítja el az ilyen nem várt események hatásait. Az erre vonatkozó intézkedések összessége a havária-terv, amelynek az intézmény specifikus tevékenységéhez kell igazodnia, és tételesen tartalmaznia kell a bekövetkezett esemény elhárításához szükséges minden fontos elemet (például a fertőzött terület kiürítése, fertőzött terület megtisztítása, egészségkárosodás megakadályozása, azonnali egészségkárosodások ellátása stb.)]:

3. Ha a géntechnológiával módosított szervezetek és az azokból előállított termékek a veszélyes áruk szállításáról szóló szabályzatok (ADR, RID, ADN stb.) hatálya alá tartoznak:

a) a szállítandó anyag UN-száma és a vonatkozó szabályzat szerinti megnevezése;

b) a szállítandó anyagnak a vonatkozó szabályzat szerinti osztálya, sorszáma és betűjelölése, valamint

c) a szállítandó anyag megfelelő szállításához szükséges írásbeli utasítás, amennyiben ezt a vonatkozó szállítási szabályzat előírja.

8. számú melléklet az 1/1999. (I. 14.) FVM rendelethez[9]

Lábjegyzetek:

[1] Hatályon kívül helyezte a 111/2003. (XI. 5.) FVM-GKM-ESZCSM-KvVM együttes rendelet 4. § (1) bekezdése. Hatálytalan 2004.01.01.

[2] Hatályon kívül helyezte a 128/2003. (XII. 19.) FVM rendelet 5. § - a. Hatálytalan 2004.01.03.

[3] Hatályon kívül helyezte a 82/2003. (VII. 16.) FVM rendelet 4. § (1) bekezdése. Hatálytalan 2003.09.01.

[4] Hatályon kívül helyezte a 82/2003. (VII. 16.) FVM rendelet 4. § (1) bekezdése. Hatálytalan 2003.09.01.

[5] Hatályon kívül helyezte a 43/2003. (IV. 26.) FVM rendelet 45. § (3) bekezdése. Hatálytalan 2003.06.01.

[6] Hatályon kívül helyezte a 128/2003. (XII. 19.) FVM rendelet 5. § - a. Hatálytalan 2004.01.03.

[7] Hatályon kívül helyezte a 82/2003. (VII. 16.) FVM rendelet 4. § (1) bekezdése. Hatálytalan 2003.09.01.

[8] Hatályon kívül helyezte a 82/2003. (VII. 16.) FVM rendelet 4. § (1) bekezdése. Hatálytalan 2003.09.01.

[9] Hatályon kívül helyezte a 138/2004. (IX. 23.) FVM rendelet 8. § (2) bekezdése. Hatálytalan 2004.10.01.

Tartalomjegyzék