24/2000. (VIII. 31.) BM rendelet

az egyes szakmai és vizsgáztatási követelmények kiadásáról szóló 38/1997. (VI. 27.) BM rendelet módosításáról

A szakképzésről szóló 1993. évi LXXVI. törvény 5. §-a (1) bekezdésének b) pontjában foglalt felhatalmazás alapján a következőket rendelem el:

1. §

Az eges szakmai és vizsgáztatási követelmények kiadásáról szóló 38/1997. (VI. 27.) BM rendelet (a továbbiakban: R.) mellékletének "Személy- és vagyonőr szakképesítés szakmai és vizsgáztatási követelményei" címe II. részének 3. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

"3. A munkaterület rövid, jellemző leírása

A személy- és vagyonőr a polgári jogi szerződés alapján a megbízót megillető jogok és a jogszabályokban a személy- és vagyonőrre vonatkozó jogosultságok keretein belül megelőző, őrző, védő munkájával, figyelő, kutató, ellenőrző, átvizsgáló és támadáselhárító tevékenységével biztosítja megbízója személyének épségét, segíti jogainak, jogos érdekeinek érvényesítését és kötelezettségei teljesítését.

A képesítés megszerzésének előfeltétele

- betöltött 18. életév,

- cselekvőképesség,

- belföldi lakóhely,

- alapfokú iskolai végzettség,

- büntetlen előélet, továbbá a jelentkező feleljen meg a vállalkozás keretében végzett személy- és vagyonvédelmi, valamint a magánnyomozói tevékenység szabályairól, a Személy-, Vagyonvédelmi és Magánnyomozói Szakmai Kamaráról szóló 1998. évi IV. törvény 5. §-ának (4) bekezdésében meghatározott feltételeknek."

2. §

Az R. mellékletének "Magánnyomozó szakképesítés szakmai és vizsgáztatási követelményei" címe II. részének 3. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

"A munkaterület rövid, jellemző leírása

A magánnyomozó megbízási szerződése alapján a megbízóját megillető jogok keretein belül figyelő, kutató, felderítő, dokumentáló munkájával elemző, értékelő, informáló javaslattevő tevékenységével és személyes közreműködésével segíti megbízója jogainak, jogszerű érdekeinek érvényesítését és kötelezettségei teljesítését.

A képesítés megszerzésének előfeltétele:

- magyar állampolgárság,

- cselekvőképesség,

- belföldi lakóhely,

- középiskolai érettségi,

- büntetlen előélet, továbbá a jelentkező feleljen meg a vállalkozás keretében végzett személy- és vagyonvédelmi, valamint a magánnyomozói tevékenység szabályairól, a Személy-, Vagyonvédelmi és Magánnyomozói Szakmai Kamaráról szóló 1998. évi IV. törvény 5. §-ának (4) bekezdésében meghatározott feltételeknek."

3. §

Az R. mellékletében meghatározott rendőr szakképesítés szakmai és vizsgáztatási követelményei című rész helyébe az e rendelet mellékletében foglalt szakmai és vizsgáztatási követelmények lépnek.

4. §

Az R. mellékletében meghatározott határrendész szakképesítés szakmai és vizsgáztatási követelményei című rész helyébe az e rendelet mellékletében foglalt szakmai és vizsgáztatási követelmények lépnek.

5. §

(1) Ez a rendelet a kihirdetése napján lép hatályba.

(2) E rendelet hatálybalépésével egyidejűleg az egyes szakmai és vizsgáztatási követelmények kiadásáról szóló 38/1997. (VI. 27.) BM rendeletet módosító 25/1999. (VIII. 6.) BM rendelet hatályát veszti.

Dr. Pintér Sándor s. k.,

belügyminiszter

Melléklet a 24/2000.(VIII. 31.) BM rendelethez

A RENDŐR szakképesítés szakmai és vizsgáztatási követelményei

I. A szakképesítés Országos Képzési Jegyzékben szereplő adatai

A szakképesítés
azonosító számamegnevezéseJegyzékbe kerülés éveAlkalmazásának utolsó napja
52 8912 02Rendőr1993Visszavonásig

II. A szakképesítés munkaterülete

1. A szakképesítéssel legjellemzőbben betölthető munkakör, foglalkozás

A munkakör, foglalkozás
FEOR számamegnevezése
5361Rendőr

2. A munkaterület rövid, jellemző leírása

A rendőr alapfeladata a közbiztonság és a belső rend fenntartása, megóvása, a lakosság mindennapi életvitelének és életrendjének segítése, védelme.

A rendőr a törvényekben előírt módon megelőzi, felderíti, illetőleg megakadályozza a jogsértéseket, mindenkor törvényben biztosított hatósági jogköröket gyakorol, és előírt kötelezettségeket teljesít.

A rendőr részrehajlás nélkül, politikailag függetlenül, magabiztosan, önállóan, kellő szakértelemmel hajtja végre a feladatait.

3. A szakképesítéssel rokon szakképesítés

A szakképesítés
OKJ azonosítójamegnevezése
52 8912 01Határrendész

4. A szakképesítéssel betölthető további és rokon munkakörök, foglalkozások

A munkakör, foglalkozás
FEOR számamegnevezése
3526Nyomozó, magánnyomozó
3165Földi közlekedés szakmai irányítója
3319Egyéb szociális foglalkozások
3519Egyéb igazságszolgáltatási ügyintézők
3523Üzemrendész
3524Polgári védelmi foglalkozású
3529Egyéb élet- és vagyonvédelmi ügyintézők
3602Igazgatási ügyintéző (önkormányzati apparátus)
4220Számítástechnikai adminisztratív jellegű foglalkozások
4291Ügyféltájékoztató
5355Közterület-felügyelő
5363Büntetés-végrehajtási felügyelő
5364Természetvédelmi őr
5365Testőr
5366Vagyonőr
5369Egyéb védelmi szolgáltatási foglalkozások
8355Személygépkocsi-vezető
9121Portás
9122Éjjeliőr, telepőr

III. A szakképesítés szakmai követelményei

A foglalkozás gyakorlása során előforduló legfontosabb feladatcsoportok, feladatok és az azokhoz közvetlenül kapcsolódó követelmények:

A közterületen közrendvédelmi, közlekedésrendészeti intézkedések foganatosítása, rendőri csapatszolgálati feladatok végrehajtása, részvétel a bűnmegelőzés és a bűnüldözés alapfeladataiban (egyes kisebb súlyú bűncselekmények nyomozásában), valamint az igazgatásrendészeti munkából a közterületi szolgálatra háruló tevékenységek.

1. Közrendvédelmi ismeretek alkalmazása során a rendőr

- ismerje a rendőri munka szervezeti kereteit és formáit, a korszerű munkavégzésre vonatkozó alapvető jogszabályokat, belső szabályzatokat, a társadalmi és szakmai elvárásokat, a rendőrség és az egyes rendőr jogait és kötelezettségeit, mindazokat az elméleti és gyakorlati tudnivalókat, amelyek a közrendvédelmi ismeretekhez kapcsolódva - azt kiegészítve - meghatározzák az alapvető rendőri feladatokat, továbbá a rászoruló állampolgárok segítését, támogatását;

- legyen képes a rendőri intézkedések és eljárások jogszerű, szakszerű, eredményes végrehajtására, a jogsértő cselekmények felderítésére és megszakítására, a bűncselekmények megelőzéséhez szükséges eredményes napi munkavégzésre, a kényszerítő eszközök, valamint a személyi szabadságot korlátozó intézkedések törvényes és szakszerű, célszerű és differenciált alkalmazására, az őr, a járőr, a járőrvezető, valamint a körzeti megbízott jogszabályokban meghatározott feladatainak ellátására.

2. Közlekedési ismeretek alkalmazása során a rendőr:

- ismerje a gépjármű vezetésének, forgalomba helyezésének és forgalomban tartásának elméleti és gyakorlati kérdéseit, a közlekedés irányításának, ellenőrzésének, segítésének és biztosításának speciális szakmai elemeit, amelyek elősegítik az európai közlekedési morál kialakítását és fenntartását a közutakon;

- legyen képes - a közrendvédelmi és csapatszolgálati ismeretek keretében elsajátított elméleti és gyakorlati tudnivalókra alapozva - a közúti forgalom irányítására és segítésére, a közlekedésben részt vevők és a gépjárművek szakszerű és célirányos ellenőrzésére, a jogsértések megelőzésére, a jogsértők kiszűrésére és differenciált szankcionálására;

- legyen képes a közlekedési balesetek megelőzésével összefüggő feladatok végrehajtására, a járőr hatáskörébe tartozó közlekedési balesetek helyszíni felmérése, rögzítése szabályainak alkalmazására, a baleseti helyszínelők hatáskörébe tartozó események helyszíni biztosítására, a szakszerű és hatékony közlekedési intézkedések végrehajtására;

- ismerje a veszélyes áruk hazai és nemzetközi szállításának módját, legyen jártas az ilyen anyagot szállító járművek és vezetőik okmányainak ellenőrzésében, legyen képes a rendkívüli események esetén teendő elsődleges intézkedések megtételére;

- legyen képes a megkülönböztető jelzéseket használó rendőrségi járőrgépkocsi biztonságos vezetésére és üzemeltetésére.

3. Nyomozási ismeretek alkalmazása során a rendőr:

- ismerje a büntetőeljárási jog és a kriminalisztika, a kriminológia alapjait, a rendőri munka jogszerű és szakszerű végzéséhez elengedhetetlenül szükséges általános és speciális, elméleti és gyakorlati tudnivalókat, a rendőrség bűnmegelőzési tevékenységének, a közrendvédelmi és közlekedési állomány hatáskörébe tartozó feladatait;

- sajátítsa el az egyes bűncselekmények jogszerű és szakszerű nyomozásának és vizsgálatának jogi, kriminalisztikai, rendőri-elméleti és gyakorlati ismereteit, a rendőri és más nyomozó szervekkel, valamint igazságügyi szervekkel történő együttműködés alapjait, szabályait, feladatait;

- legyen képes a közrendvédelmi állomány (alapvetően járőr és körzeti megbízott) hatáskörébe tartozó egyszerűbb megítélésű bűncselekmények (vétségek) nyomozati és vizsgálati feladatainak jogszerű és szakszerű végrehajtására, a bűnmegelőzési tevékenységből reá háruló feladatok aktív végrehajtására.

4. Rendészeti igazgatási ismeretek alkalmazása során a rendőr:

- ismerje a szabálysértési jogszabályok általános és különös rendelkezéseit, az egyes szabálysértések társadalmi megítéléséhez szükséges jogi kategóriákat, a megfelelően differenciált, kellő mértékű visszatartó erőt gyakorló rendőri intézkedések és eljárások szabályait, a szükséges szankcionálás eljárási módjait, kereteit;

- rendelkezzen ismeretekkel a Magyar Köztársaság bevándorláspolitikájáról, az egyes rendvédelmi szervek ezzel kapcsolatos feladatairól;

- legyen képes az egyes jogsértő cselekmények gyors felismerésére, ezek megelőzésére, megakadályozására, megszakítására, illetve az erre irányuló differenciált intézkedések végrehajtására;

- legyen képes jogsértés esetén a hatékony intézkedések megtételére, indokolt esetben a jogsértés szankcionálásához szükséges jogilag és szakmailag megalapozott, differenciált, megbízható helyszíni intézkedések, eljárások megtételére.

5. Csapatszolgálati ismeretek alkalmazás során a rendőr:

- ismerje a rendőri csapatszolgálati feladatokat, a taktikai eljárásokat, a terrorcselekmények jellemzőit;

- ismerje a személy- és objektumőrzés feladatait;

- legyen jártas terrorcselekmény vagy más súlyos bűncselekmény, illetve katasztrófa esetén teendő intézkedésekben;

- legyen képes meghatározott esetekben, állandó vagy ideiglenesen létrehozott rendőri csapaterőben, egyénileg és kötelékben a meghatározott feladatok végrehajtására, a vagyon- és személy-, valamint objektumvédelemre, szolgálati és biztosító csoportokban meghatározott speciális feladatok teljesítése, az együttes, fegyelmezett tevékenységre.

6. Jogi ismeretek alkalmazása során a rendőr:

- ismerje a szolgálati tevékenységéhez szükséges mértékben az állam- és jogtudományok alapvető területeit, azok legfontosabb fogalmait, tudjon eligazodni az alapvető jogforrásokban, fogalmakban, kiemelten:

= a Magyar Köztársaság Alkotmányában,

= a Magyar Köztársaság közigazgatási rendszerében,

= a nemzetközi jog és európai integrációs ismeretek alapjaiban,

=az emberi, kisebbségi, humanitárius és polgári jog alapjaiban;

- ismerje a büntető jogszabályok általános és különös rendelkezéseit, az egyes bűncselekmények társadalmi megítéléséhez szükséges jogi kategóriákat és szankciókat, az egyes jogsértő magatartásokat, a különböző bűncselekményeket;

- legyen képes az elsajátított ismertek alapján felismert jogsértő magatartások elkövetőivel szemben intézkedések foganatosítására, valamint a bűncselekmények helyszínén az indokolt és szükséges feladatok végrehajtására.

7. Társadalmi és kommunikációs ismeretek alkalmazása során a rendőr:

- ismerje a rendőri munka helyét és szerepét a társadalomban, kapcsolódásait más rendvédelmi, rendészeti és civil szervezetekkel, továbbá rendelkezzen olyan szakmai fogalomkészlettel, amelyek segítségével leírhatók és megragadhatók a bűnözéssel kapcsolatos társadalmi és szociális, pszichológiai problémák, azok társadalmi és rendőri megelőzésének, a különböző konfliktusok megoldásának lehetőségei;

- alkalmazza komplex és integrált módon azokat a szociológiai, pszichológiai, kommunikációs, erkölcsi, szakmai-etikai ismereteket, amelyek erősítik a szakmai motiváltságot, az erkölcsi tartást, a társadalom egyes közösségeivel történő aktív és konfliktusmentes együttműködést;

- legyen képes a pszichológia és a kommunikáció alkalmazható eredményeinek a rendőri munkában való szoros adaptációja révén egy-egy jellegzetes emberi magatartásforma mögött rejlő érdek és indulati motívumokat nagy biztonsággal felismerni, azt megfelelő intézkedési kommunikációval, magatartással kezelni, etikusan viselkedni.

8. Lőkiképzési ismeretek alkalmazása során a rendőr:

- legyen képes fegyverét gyorsan tűzkésszé tenni, szét- és összeszerelni, pontosan lőni, akadályokat elhárítani;

- legyen képes fegyverét előírásszerűen tárolni, kezelni, karbantartani;

- legyen képes a fegyverrel kívánatos legalapvetőbb taktikai mozgásokra, fogásokra, feladat-végrehajtásra.

9. Testnevelésből és az önvédelmi ismeretek alkalmazása során a rendőr:

- legyen képes fizikai állapotának a speciális követelményekhez alkalmazandó szinten tartására, fejlesztésére, valamint a szakmai jellegű (önvédelmi célú) ismeretek folyamatos bővítésére;

- ismerje a munkához szükséges alap- és speciális önvédelmi technikákat, azok jogszerű és szakszerű alkalmazását;

- fejlessze az állóképességét, teljesítményét, terhelhetőségét, és tegyen meg minden tőle telhetőt egészsége megőrzéséért;

- legyen képes az elsajátított önvédelmi és közelharc technikák jogszerű és szakszerű alkalmazására önmaga, társai és az állampolgárok védelmére.

10. Általános szolgálati ismeretek alkalmazása során a rendőr:

- ismerje a szolgálati feladatai ellátásához szükséges mértékben az őrzés- és vagyonvédelmi, alaki és belszolgálati, tereptani és topográfiai, ügykezelési, titokvédelmi és személyügyi feladatokat, a katasztrófák és a tüzek elleni védekezéssel, a károk felszámolásával, a munka- és egészségvédelemmel kapcsolatos feladatok elméleti és gyakorlati ismereteit, fogásait, a rendőri szolgálatban való alkalmazás lehetőségeit;

- ismerje a minősített időszakokra vonatkozó rendelkezéseket és a védelmi igazgatás alapjait;

- ismerje a szolgálati viszonyával kapcsolatos alapvető jogokat és kötelezettségeket;

- legyen képes határozott és alakias fellépésre, rendkívüli viszonyok között szolgálati feladatai ellátására, életmentésre, segítségnyújtásra, saját és mások jogainak védelmében.

11. Informatika alkalmazása során a rendőr:

- legyen képes a híradórendszer egyes eszközeinek szabályos használatára, az adattovábbításra;

- legyen jártas az egyedi és hálózati számítógépek használatában, a rendszeresített programok, informatikai és nyilvántartó rendszerek kezelésében, a priorálásban, valamint a gyakrabban használt nyomtatványok gépi kitöltésében, a hibák javításában.

12. Idegen nyelv használata során a rendőr:

az általa ismert idegen nyelven szolgálati fellépése során

- legyen képes a külföldi személyt a legáltalánosabb témákban felvilágosítani;

- tudja magát megértetni, a külföldi állampolgár közlésének lényegét megérteni;

- legyen képes a leggyakoribb utasításokat érthetően a külföldi tudomására hozni;

- legyen képes rövid feljegyzést készíteni.

13. Gyakorlati ismeretek alkalmazása során a rendőr:

- ismerje a szolgálati hely rendjét és fegyelmét, működését, az alá- és fölérendeltségi viszonyt kifejeződését, a parancs adásának és végrehajtásának rendjét, a szolgálati út betartását;

- ismerje a személyi szabadságot korlátozó és nem korlátozó szolgálati kötelezettségek végrehajtásának módját a gyakorlatban, az ezekről készített jelentések alaki és tartalmi követelményeit;

- ismerje a kényszerítő eszközök használatának elkerülésére irányuló törekvéseket, illetve elkerülhetetlenségük esetén azok okait, a kényszerítő eszközök használatának kivizsgálását és az azt követő eljárást;

- legyen képes a járőrszolgálat ellátására, szervezésére, a személyi szabadságot korlátozó és nem korlátozó szolgálati kötelezettségek teljesítésére, a kényszerítő eszközök gyakorlati alkalmazására (különös figyelemmel a fegyverhasználatra);

- ismerje a közlekedési szervek szolgálati rendszerét, a technikai eszközök alkalmazását (sebességmérő, környezetvédelmi műszerek, a járművek megállítására használt műszerek, eszközök), a baleseti helyszínelés és vizsgáló tevékenységet, a baleseti helyszínelés és a forgalomellenőrzés során alkalmazott technikai eszközöket;

- ismerje a helyszínnyomok biztosításával kapcsolatos feladatok végrehajtását, a körözési tevékenység eszközeit, alapvető módszereit, a személyes szabadságot korlátozó büntetőeljárás jogi kényszerintézkedések (őrizetbe vétel, elővezetés, intézkedés ismeretlen helyen tartózkodó gyanúsított ellen stb.) teljesítését, az adatgyűjtési tevékenység végrehajtását, a helyszíni szemle lefolyását, eredményeinek rögzítését;

- ismerje a szabálysértés elkövetése miatti intézkedés végrehajtásának módját a gyakorlatban és az ezekből készített feljelentések alaki és tartalmi követelményét, a szabálysértési eljárás lefolytatását.

IV. A szakmai vizsgáztatásra vonatkozó előírások

Az iskolarendszerű és az iskolarendszeren kívüli szakképzést követő szakmai vizsgálat a 10/1993. (XII. 30.) MüM rendelet előírása szerint a belügyminiszter által feljogosított szakképző intézményben és az intézmény mellett működő vizsgabizottságok előtt kell letenni.

A szakmai vizsgára bocsátás feltételei:

- a Központi Programban előírt tantárgyak tananyagaiból (moduljaiból) folytatott tanulmányai eredményes befejezése,

- a Központi Programban meghatározott időtartamú és formájú szakmai gyakorlat eredményes teljesítése,

- az előírtaknak megfelelő gépjárművezetői engedéllyel történő rendelkezés.

A rokon (határőr) szakképesítéssel rendelkező az átképzésre vonatkozó Központi Programban leírtak teljesítését követően bocsátható szakmai vizsgára.

A szakmai vizsga részei

Írásbeli vizsga:

A belügyminiszter által kiadott feladatsor megoldása, amely a rendészeti igazgatási ismeretek elsajátítását ellenőrzi.

Tantárgy: Rendészeti igazgatási ismeretek

Időtartam: 120 perc.

Gyakorlati vizsga:

A szakmai vizsgát szervező intézmény által a vizsga tantárgyaiból összeállított, megtörtént vagy kitalált, videofelvételen rögzített vagy írásos formában feldolgozott események, cselekmények jogi és rendőr-szakmai, elméleti-gyakorlati szempontú, komplex megoldása, valamint a kapcsolódó elméleti kérdések megválaszolása.

Tantárgy:Közrendvédelmi ismeretek
Csapatszolgálati ismeretek
Közlekedési ismeretek

Szóbeli vizsga:

A szóbeli vizsgán a vizsgázó egy tételt húz, és a tantárgy témaköreiből összeállított - a belügyminiszter által kiadott - kérdéseket kell megválaszolnia.

Tantárgy: Nyomozási ismeretek

A vizsga értékelésére vonatkozó előírások

Az írásbeli és szóbeli vizsgarészt egy-egy érdemjeggyel kell értékelni, amelyek egyszerű matematikai átlaga alapján kell megállapítani a szakmai elmélet osztályzatát.

A vizsga szakmai gyakorlati osztályzatát a gyakorlati vizsgarész tantárgyankénti érdemjegyeinek egyszerű matematikai átlaga alapján kell megállapítani.

* * *

A HATÁRRENDÉSZ

szakképesítés szakmai és vizsgáztatási követelményei

I. A szakképesítés Országos Képzési Jegyzékben szereplő adatai

A szakképesítésJegyzékbe kerülés éveAlkalmazásának utolsó napja
azonosító számamegnevezése
52 8912 01Határrendész1993Visszavonásig

II. A szakképesítés munkaterülete

1. A szakképesítéssel legjellemzőbben betölthető munkakör, foglalkozás

A munkakör, foglalkozás
FEOR számamegnevezése
5361Határrendész

2. A munkaterület rövid, jellemző leírása

A határrendész szakképesítés a Határőrség hivatásos tiszthelyettesi és zászlósi munkaköreiben biztosítja, hogy a határrendész képes legyen az államhatár jogellenes átlépésének megakadályozására, az államhatár rendjét sértő vagy veszélyeztető cselekmények megelőzése, felderítése, megakadályozása, illetőleg megszakítása érdekében rendészeti, védelmi és egyéb szolgálati tevékenységek ellátásakor a jogszerű, szakszerű és eredményes intézkedések végrehajtására.

A szakképesítés elsősorban a Határőrség területi és helyi szerveiben, a határőrizeti, a határforgalmi kirendeltségek, illetve a határvadász századok állományában meghatározott beosztások betöltésére jogosít és a főtörzszászlósi rendfokozat elérését biztosítja.

3. A szakképesítéssel rokon szakképesítés

A szakképesítés
OKJ azonosítójamegnevezése
52 8912 02Rendőr

III. A szakképesítés szakmai követelményei

A foglalkozás gyakorlása során előforduló legfontosabb feladatcsoportok, feladatok és követelmények:

A határőrizeti szolgálati intézkedések foganatosítása, a határforgalom-ellenőrzés szakszerű teljesítése, csoportban rendészeti és katonai jellegű feladatok ellátása, menekültügyi szükséghelyzetben és fegyveres csoport felszámolásában közreműködés, részvétel a bűnmegelőzési és bűnüldözési alapfeladatok, valamint rendészeti igazgatási munkában közreműködés.

1. Határőrizeti ismeretek alkalmazása során a határrendész:

- legyen képes a követelményeknek megfelelően szolgálatra jelentkezni, szolgálatba lépni, különféle alapvető feladatokat szakszerűen ellátni;

- legyen képes a szükséges legalapvetőbb szolgálati intézkedéseket szakszerűen teljesíteni, erről szóló jelentést megtenni szóban és írásban;

- legyen képes igazoltatás, feltartóztatás, elfogás, előállítás, ruházat, csomag, jármű szakszerű átvizsgálására, a lehetséges kényszerítő eszközöket arányosan, jogszerűen alkalmazni;

- legyen képes menetvonalon, szolgálati helyen a rutin feladatokat ellátni, objektumba való beléptetést, őrzés- és vagyonvédelmi tevékenységet végrehajtani, a teljesített szolgálatot kulturáltan okmányolni.

2. Határforgalmi ismeretek alkalmazása során a határrendész:

- legyen képes alaphelyzetben határforgalom-ellenőrzést szakszerűen teljesíteni, jelentési kötelezettségeinek eleget tenni, a konspirációs és biztonsági rendszabályokat alkalmazni;

- legyen képes személyazonosításban, okmányok ellenőrzésében eredményesen tevékenykedni, a jogellenes cselekményekre utaló helyzetet felismerni;

- legyen képes az úti okmányokkal kapcsolatos hamisítást felfedni, az okmány- és vámellenőrzést szakszerűen végrehajtani, jelentési kötelezettségének eleget tenni;

- legyen képes a határforgalmi kirendeltségen használatos speciális technika alkalmazására, vízumkiadásra;

- legyen képes az együttműködésből adódó feladtok végrehajtására.

3. Nyomozási ismeretek alkalmazása során a határrendész:

- legyen képes jegyzőkönyv, jelentés, feljelentés elkészítésére, bűnügyi fényképezésre, a gyanúsított és tanú (ki)meghallgatására, dokumentálására;

- legyen képes a bűnügyi nyilvántartás használatára, a bűnjelek kezelésére, a büntetőeljárási kényszerintézkedések megtételére;

- váljon képessé nyílt információszerzésre, konspirációs és biztonsági szabályok betartására, a jogsértő cselekmények felismerésére, az elsődleges intézkedések megtételére, a helyszíni adatgyűjtés végrehajtására.

4. Rendészeti igazgatási ismeretek alkalmazása során a határrendész:

- legyen képes szabálysértési feljelentés előírásszerű elkészítésére;

- legyen képes a kirendeltségi hatáskörébe tartozó idegenrendészeti teendők teljesítésére, menekültügyi kérelmet benyújtók elsődleges meghallgatására;

- legyen képes szabálysértések helyszínbírságolására, kísérésre, őrzésre, a közösségi szálláson betartandó idegenrendészeti teendők ellátására;

- legyen képes kiutasításban, kitoloncolásban való közreműködésre;

- ismerje a Magyar Köztársaság idegenforgalmi politikáját, a külföldiekkel kapcsolatos rendészeti tevékenységet és jellemző jogsértéseket.

5. Határvédelmi ismeretek alkalmazása során a határrendész:

- legyen képes csoportban rendészeti és katonai jellegű feladatok ellátásában részt venni, menekültügyi szükséghelyzetben és fegyveres csoport felszámolásában közreműködni.

6. Jogi ismeretek alkalmazása során a határrendész:

- ismerje a szolgálati tevékenységéhez szükséges mértékben a tevékenységét meghatározó állam- és jogtudományok alapvető területeit, azok legfontosabb fogalmait, tudjon eligazodni az alapvető jogforrásokban, fogalmakban, kiemelten

= a Magyar Köztársaság Alkotmányában,

= a Magyar Köztársaság közigazgatási rendszerében,

= a nemzetközi jog és európai integrációs ismeretek alapjaiban,

= az emberi, kisebbségi, humanitárius és polgári jog alapjaiban;

- ismerje a büntető jogszabályok általános és különös rendelkezéseit, az egyes bűncselekmények társadalmi megítéléséhez szükséges jogi kategóriákat és szankciókat, az egyes jogsértő magatartásokat, a különböző bűncselekményeket;

- legyen képes az elsajátított ismeretek alapján felismert jogsértő magatartások elkövetőivel szemben foganatosítandó intézkedések, eljárások, valamint a bűncselekmények helyszínén indokolt és szükséges feladatok, intézkedések és eljárások ellátására, végrehajtására.

7. Társadalmi és kommunikációs ismeretek alkalmazása során a határrendész:

- ismerje a határrendészeti munka helyét és szerepét a társadalomban, kapcsolódásait más rendvédelmi rendészeti és civil szervezetekkel, továbbá rendelkezzen olyan szakmai fogalomkészlettel, amely segítségével leírhatók és megragadhatók a bűnözéssel kapcsolatos társadalmi és szociális, pszichológiai problémák, azok megelőzésének, a különböző konfliktusok megoldásának lehetőségei;

- alkalmazza komplex és integrált módon azokat a szociológiai, pszichológiai, pedagógiai, kommunikációs, erkölcsi, szakma-etikai ismereteket, amelyek erősítik a szakmai motiváltságot, az erkölcsi tartást, a társadalom egyes közösségeivel történő aktív és konfliktusmentes együttműködést;

- legyen képes a pszichológia és a kommunikáció alkalmazható eredményeinek a határrendészeti munkában való szoros adaptációja révén egy-egy jellegzetes emberi magatartásforma mögött rejlő érdek és indulati motívumokat nagy biztonsággal felismerni, azt megfelelő intézkedési kommunikációval, magatartással kezelni, etikusan viselkedni.

8. Lőkiképzés alkalmazása során a határrendész:

- legyen képes fegyverét gyorsan tűzkésszé tenni, szét- és összeszerelni, pontosan lőni, akadályokat elhárítani;

- legyen képes fegyverét (a könnygázgránátot) előírásszerűen tárolni, kezelni, karbantartani;

- legyen képes a fegyverrel kívánatos legalapvetőbb taktikai mozgásokra, forgásokra, feladat-végrehajtásra.

9. Testnevelésből és az önvédelmi ismeretek alkalmazása során a határrendész:

- legyen képes fizikai állapotának a speciális követelményekhez alkalmazkodó szinten tartására, fejlesztésére, valamint a szakmai jellegű (önvédelmi célú) ismeretek folyamatos bővítésére;

- ismerje a munkához szükséges alap- és speciális önvédelmi technikákat, azok jogszerű és szakszerű alkalmazását;

- fejlessze az állóképességét, teljesítményét, terhelhetőségét, és tegyen meg minden tőle telhetőt egészsége megőrzéséért;

- legyen képes az elsajátított önvédelmi és közelharc technikák jogszerű és szakszerű alkalmazására, önmaga, társai és az állampolgárok védelmére.

10. Általános szolgálati ismeretek alkalmazása során a határrendész:

- ismerje az alaki és belszolgálati, tereptani és topográfiai, ügykezelési, titokvédelmi és személyügyi, a katasztrófák és a tüzek elleni védekezéssel, illetve a károk felszámolásával, a munka- és egészségvédelemmel kapcsolatos feladatok elméleti és gyakorlati ismereteit, fogásait, a határrendészeti szolgálatban való alkalmazás lehetőségeit;

- ismerje a minősített időszakokra vonatkozó rendelkezéseket és a védelmi igazgatás alapjait;

- ismerje a szolgálati viszonyával kapcsolatos alapvető jogokat és kötelezettségeket;

- legyen képes a szolgálat ellátása során a határozott és alakias fellépésre, bármilyen terepen, rendkívüli viszonyok között is szolgálati feladatai ellátására, az életmentésre és tűzvédelemre, a segítségnyújtásra, saját és mások jogainak védelmében.

11. Informatika alkalmazása során a határrendész:

- legyen képes a híradórendszer egyes eszközeinek szabályos használatára, az adattovábbításra;

- legyen jártas az egyedi és hálózati számítógépek használatában, a rendszeresített programok, informatikai és nyilvántartó rendszerek kezelésében, a priorálásban, valamint a gyakorlatban használt nyomtatványok gépi kitöltésében, a hibák javításában.

12. Idegen nyelv használata során a határrendész:

a képzés során tanult idegen nyelven, szolgálati fellépése során

- legyen képes a külföldi személyt a legáltalánosabb témákban felvilágosítani;

- tudja magát megértetni, a leggyakoribb utasításokat érthetően a külföldi tudomására hozni, és a külföldi állampolgár közlésének lényegét megérteni;

- legyen képes rövid feljegyzést készíteni.

13. Gyakorlati ismeretek alkalmazása során a határrendész:

- ismerje meg az adott kirendeltség és közösségi szállás jellemzőit, teendőit, szolgálati és működési rendjét, az itt dolgozó tiszthelyettesek életét;

- szerezzen elsődleges tapasztalatot a járőr- és ügyleti szolgálat ellátásával, követelményeivel kapcsolatban, legyen képes felügyelet alatt járőr és ügyeleti szolgálatot ellátni, ebbe besegíteni;

- ismerje meg a határvadász alegység, valamint a bűnügyi-felderítő szolgálat életét, működési rendjét;

- legyen képes a rendelkezésre álló híradó-, számítástechnikai és a rendelkezésére álló feladatellátást segítő egyéb eszközt szakszerűen alkalmazni;

- legyen képes nyombiztosításra és ennek dokumentálására, szállítmányok, járművek felügyelet melletti biztonságos átvizsgálására, helyi lakossággal való kapcsolattartásra;

- vegyen részt - felügyelet alatt - felvilágosítás kérésben, feltartóztatásban, előállítás, elfogás jogszerű eszközlésében;

- legyen képes a helyi együttműködőkkel és a lakossággal való kapcsolattartásra, önmaga bemutatására.

IV. A szakmai vizsgáztatásra vonatkozó előírások

Az iskolarendszerű és az iskolarendszeren kívüli szakképzést követő szakmai vizsgát a 10/1993. (XII. 30.) MüM rendelet előírása szerint a belügyminiszter által feljogosított szakképző intézményben és az intézmény mellett működő vizsgabizottságok előtt kell letenni.

A szakmai vizsgára bocsátás feltételei:

- A Központi Programban előírt tantárgyak tananyagaiból (moduljaiból) folytatott tanulmányai eredményes befejezése,

- a Központi Programban meghatározott időtartamú és formájú szakmai gyakorlat eredményes teljesítése,

- az előírtaknak megfelelő gépjárművezetői engedéllyel történő rendelkezés.

A rokon (rendőr) szakképesítéssel rendelkező az átképzésre vonatkozó Központi Programban leírtak teljesítését követően bocsátható szakmai vizsgára.

A szakmai vizsga részei

Írásbeli vizsga:

A belügyminiszter által kiadott feladatsor, amely a rendészeti igazgatási ismeretek elsajátítását ellenőrzi.

Tantárgy: Rendészeti igazgatási ismeretek

Időtartam: 120 perc

Gyakorlati vizsga:

A szakmai vizsgát szervező intézmény által a vizsga tantárgyaiból összeállított feladatik megoldása, valamint a kapcsolódó elméleti kérdések megválaszolása.

Tantárgy:Határőrizeti ismeretek
Határforgalmi ismeretek
Határvédelmi ismeretek

Szóbeli vizsga:

A szóbeli vizsgán a vizsgázó tantárgyaként egy-egy tételt húz, és a tantárgyak témaköreiből összeállított - a belügyminiszter által kiadott - kérdéseket kell megválaszolnia.

Tantárgy:Határőrizeti ismeretek
Határforgalmi ismeretek
Nyomozási ismeretek

A vizsga értékelésére vonatkozó előírások

Az írásbeli és a szóbeli vizsgarész egy-egy osztályzatának egyszerű matematikai átlaga alapján kell meghatározni a szakmai elmélet osztályzatát.

A vizsga szakmai gyakorlati osztályzatát a gyakorlati vizsgarész tantárgyakénti érdemjegyeinek egyszerű matematikai átlaga alapján kell megállapítani.

Tartalomjegyzék