Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

13/2001. (VI. 29.) BM rendelet

a belügyminiszter irányítása alá tartozó szervek és az önkormányzati tűzoltóság hivatásos szolgálati viszonyban álló tagjaival kapcsolatos munkáltatói jogkörök szabályozásáról, valamint e szerveknél rendszeresített hivatásos beosztások meghatározásáról szóló 11/1997. (II. 18.) BM rendelet módosításáról

A fegyveres szervek hivatásos állományú tagjainak szolgálati viszonyáról szóló 1996. évi XLIII. törvény (a továbbiakban: Hszt.) 251. §-ának (1) bekezdésében és 342. §-a (2) bekezdésének b) pontjában a személyügyi hatáskörök vonatkozásában, valamint h), k) és l) pontjában, továbbá a katasztrófák elleni védekezés irányításáról, szervezetéről és a veszélyes anyagokkal kapcsolatos súlyos balesetek elleni védekezésről szóló 1999. évi LXXIV. törvény 52. §-ának b) pontjában, valamint a Hszt. végrehajtásáról szóló 140/1996. (VIII. 31.) Korm. rendelet 27/A. §-ának (2) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján a módosított 11/1997. (II 18.) BM rendeletet (a továbbiakban: R.) az alábbiak szerint módosítom:

1. §

(1) Az R. 1. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) A rendelet hatálya kiterjed:

a) a belügyminiszter által irányított fegyveres szervekre (Határőrség, a Rendőrség, a Katasztrófavédelem hivatásos szervei) és a hivatásos önkormányzati tűzoltóságokra (a továbbiakban együtt: fegyveres szervek), valamint az e szervek hivatásos szolgálati viszonyban álló tagjaira és - ha a jogszabály eltérően nem rendelkezik - a szerződéses szolgálati viszonyban (a továbbiakban együtt: hivatásos állomány) álló tagjaira;

b) a Belügyminisztérium egyes hivatali szervezeti egységeire, továbbá a Belügyminisztérium Szervezeti és Működési Szabályzatában meghatározott minisztériumi szervekre, önálló belügyi szervekre és rendészeti oktatási intézményekre (a továbbiakban együtt: egyéb szervek), valamint e szervekhez berendelt és vezényelt hivatásos állományúakra;

c) a Rendőrtiszti Főiskolán kettős jogállású hallgatónak, valamint más szervekhez (pl. katonai felsőoktatási intézmény) vezényelt hivatásos állományúakra."

(2) Az R. 1. §-ának (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(2) A rendelet a belügyminiszternek, a politikai államtitkárnak, a közigazgatási államtitkárnak, a Felügyeleti és Ellenőrzési Hivatal vezetőjének, a helyettes államtitkároknak, továbbá az (1) bekezdés a)-c) pontjában-valamint

e rendelet által külön meghatározott esetben a d) pontban - felsorolt szervek vezetőinek személyzeti és szervezési hatáskörét (munkáltatói jogkörét) határozza meg."

(3) Az R. 1. §-a a következő (3) bekezdéssel egészül ki:

"(3) Ahol a rendelet országos parancsnokságot, országos parancsnokot és helyetteseit említi, ott a Katasztrófavédelem vonatkozásában a BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóságot, a főigazgatóját és szakmai helyetteseit, illetve gazdasági helyettesét kell érteni."

2. §

(1) Az R. 2. §-ának (7) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(7) Az országos parancsnok részére illetmény nélküli szabadságot engedélyez; minősítését, illetve szolgálati jellemzését, továbbá a teljesítmény értékelését elkészíti; a szabadságát engedélyezi; valamint kártérítési felelősségét megállapítja (ennek részletes szabályait külön rendelet tartalmazza)."

(2) Az R. 2. §-ának (10) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(10) A belügyi attasé, a Rendvédelmi Szervek Védelmi Szolgálata vezetője minősítését, illetve szolgálati jellemzését, továbbá a teljesítmény értékelését elkészíti; a szabadságát engedélyezi; a beosztási illetményét az adott fizetési fokozatra megállapítottnál legfeljebb 20%-kal magasabban, illetve 20%-kal alacsonyabban megállapíthatja; vele szemben a fegyelmi jogkört gyakorolja; továbbá a kártérítési felelősségét megállapítja."

(3) Az R. 2. §-a a következő (21) és (22) bekezdéssel egészül ki:

"(21) A teljesítmény értékeléshez szükséges kiemelt célokat - az önkormányzati tűzoltóságok kivételével évente meghatározza. Ajánlást tesz az önkormányzati tűzoltóságok számára a teljesítmény értékelésre.

(22) Megállapítja a nyugállományba helyezettek egyenruha viselésének rendjét."

3. §

(1) Az R. 3. §-a (3) bekezdésének a) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

(Szolgálati beosztásba kinevezi, megbízza, szolgálati beosztásból felmenti, más beosztásba helyezi, rendelkezési állományba helyezi, vezényli, áthelyezi, szolgálati feladat ellátásával megbízza, szolgálat beosztásból felfüggeszti:)

"a) a BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság főigazgatóját és helyetteseit;"

(2) Az R. 3. §-a (3) bekezdésének c) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

(Szolgálati beosztásba kinevezi, megbízza, szolgálati beosztásból felmenti, más beosztásba helyezi, rendelkezési állományba helyezi, vezényli, áthelyezi, szolgálati feladat ellátásával megbízza, szolgálat beosztásból felfüggeszti:)

"c) a BM Katasztrófavédelmi Oktatási Központ igazgatóján"

(3) Az R. 3. §-ának (3) bekezdése a következő i)-k) pontokkal egészül ki:

(Szolgálati beosztásba kinevezi, megbízza, szolgálati beosztásból felmenti, más beosztásba helyezi, rendelkezési állományba helyezi, vezényli, áthelyezi, szolgálati feladat ellátásával megbízza, szolgálat beosztásból felfüggeszti:)

"i) a Felügyeleti és Ellenőrzési Hivatal Felügyeleti Főosztályának vezetőjét, a Közigazgatási Államtitkári Hivatalban a főosztályvezetőt (témafelelőst), valamint a Nemzetközi Ügyekért Felelős Helyettes Államtitkár Titkárságán a főosztályvezetőt (SECI témafelelős);

j) a rendészeti szakközépiskolák igazgatóit;

k) a BM Nemzetközi Oktatási Központ igazgatóját."

(4) Az R. 3. §-ának (8) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(8) Az egyéb szerveknél - a Rendvédelmi Szervek Védelmi Szolgálata, a Rendőrtiszti Főiskola, a Katasztrófavédelmi Oktatási Központ és a Nemzetközi Oktatási Központ kivételével - engedélyezi a rendszeresített hivatásos beosztáson köztisztviselő foglalkoztatását."

4. §

(1) Az R. 8. §-a (2) bekezdésének b) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

(Javaslatot tesz a belügyminiszternek:)

"b) a minisztérium egyes hivatali szervezeti egységeinél rendszeresített köztisztviselői, valamint a minisztérium irányításával működő egyes (migrációval, idegenrendészettel összefüggő feladatokat ellátó) szerveknél rendszeresített köztisztviselői és közalkalmazotti beosztásokra hivatásos állományúak berendelésére;"

(2) Az R. 8. §-ának (2) bekezdése a következő d) és e) ponttal egészül ki:

(Javaslatot tesz a belügyminiszternek:)

"d) az egyéb szervek - a Rendvédelmi Szervek Védelmi Szolgálata kivételével - hivatásos állományú tagjainak rendszeresített hivatásos beosztásokra történő berendelésére, valamint hivatásos állományú belügyi attasénak és főosztályvezetőnek szolgálati beosztásba való kinevezésére és felmentésére;

e) a rendészeti szakközépiskolák igazgatóinak, a Katasztrófavédelmi Oktatási Központ igazgatójának, a Nemzetközi Oktatási Központ igazgatójának szolgálati beosztásba való kinevezésére és felmentésére."

(3) Az R. 8. §-a a következő (3)-(5) bekezdéssel egészül ki, egyidejűleg a jelenlegi (3)-(5) bekezdés számozása (6)-(8) bekezdésre változik:

"(3) Az egyéb szervek közül a Rendvédelmi Szervek Védelmi Szolgálatánál a szolgálatvezető-helyettest, a rendészeti szakközépiskoláknál, a Katasztrófavédelmi Oktatási Központnál és a Nemzetközi Oktatási Központnál az igazgatóhelyettest szolgálati beosztásba kinevezi és felmenti.

(4) Az egyéb szerveknél - a Rendvédelmi Szervek Védelmi Szolgálata, a Rendőrtiszti Főiskola, a rendészeti szakközépiskolák, a Katasztrófavédelmi Oktatási Központ és a Nemzetközi Oktatási Központ kivételével - hivatásos állományú főosztályvezető-helyettest és osztályvezetőt szolgálati beosztásba kinevezi és felmenti.

(5) A Közigazgatási Államtitkári Hivatalhoz, a Parlamenti Főosztályhoz és a Jogi Főosztályhoz - rendszeresített hivatásos beosztásokra - berendelt hivatásos állományúak vonatkozásában kezdeményezi a belügyminiszternél a 3. § (7) bekezdésében és a 4. §-ban meghatározottakat, valamint gyakorolja a 24. § (3) bekezdésének b) pontjában meghatározott munkáltatói jogokat."

5. §

Az R. 11. §-át megelőző alcím helyébe a következő alcím lép:

"A helyettes államtitkár hatásköre"

6. §

Az R. 12. §-ának (1) és (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezések lépnek:

"(1) A helyettes államtitkár az alárendeltségébe tartozó egyes minisztériumi hivatali szervezeti egységnél rendszeresített köztisztviselői beosztásokra közszolgálati feladat ellátására berendelt, valamint konkrét szolgálati feladatok végrehajtására vezényelt hivatásos állományúak vonatkozásában kezdeményezi - a közigazgatási államtitkár útján - a belügyminiszternél a 4. §-ban és a 8. § (2) bekezdésének b) és c) pontjában meghatározottakat, továbbá - az illetékes országos parancsnok véleményének kikérésével - a hivatásos állományú ezredesi rendfokozatba történő, valamint a főtiszt és tiszt soron kívüli előléptetését.

(2) Szolgálati elöljáróként a hivatásos állományút dicséretben és jutalomban részesíti; minősítését, illetve szolgálati jellemzését, továbbá a teljesítmény értékelését elkészíti; kártérítési felelősségét megállapítja; szabadságát, valamint a közvetlen hozzátartozókkal való munkatársi viszonyba kerülését, és a más kereső foglalkozás vállalását engedélyezi."

7. §

Az R. 13. §-ának (6) és (7) bekezdése helyébe a következő rendelkezések lépnek:

"(6) Az országos parancsnok-helyettesek és egyéb tábornoki rendfokozattal rendszeresített - a fővárosi hivatásos önkormányzati tűzoltóparancsnok kivételével beosztásokat betöltők minősítését, illetve szolgálati jellemzését, továbbá a teljesítmény értékelését elkészíti.

(7) A beosztásba történő kinevezési hatáskörébe tartozók esetében a közvetlen hozzátartozók munkatársi viszonyba kerülését, valamint külföldi nem állami kitüntetés viselését engedélyezi."

8. §

(1) Az R. 14. §-ának (7) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(7) A közvetlen alárendeltségébe tartozó központi szervezeti egységeknél rendszeresített beosztásokban lévő főtisztet (alezredesi rendfokozatig), tisztet, zászlóst, tiszthelyettest szolgálati beosztásba kinevezi, más beosztásba helyezi, vezényli, rendelkezési állományba helyezi, szolgálati beosztás ellátásával megbízza, áthelyezi, szolgálati beosztásból felmenti, felfüggeszti."

(2) Az R. 14. §-a a következő (9) bekezdéssel egészül ki:

"(9) Előzetesen véleményt nyilvánít a rendészeti szakközépiskolák igazgatóinak szolgálati beosztásba való kinevezésére és felmentésére."

9. §

Az R. 15. §-ának (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(2) Az országos rendőr-főkapitánysági főosztályvezető- helyetteseket, osztályvezetőket és az ezzel azonos jogállású vezetőket, valamint az Országos Rendőr-főkapitányság területi besorolású szerveinek vezetőit szolgálati beosztásba kinevezi, más beosztásba helyezi, vezényli, szolgálati beosztás ellátásával megbízza, áthelyezi, szolgálati beosztásból felmenti."

10. §

Az R. 16. §-ának (1) és (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) Az országos parancsnoksági főosztályvezető- helyetteseket, osztályvezetőket és az ezzel azonos jogállású vezetőket, az országos parancsnokság területi besorolású szerveinek vezetőit, valamint az igazgatósági igazgatóhelyetteseket szolgálati beosztásba kinevezi, más beosztásba helyezi, vezényli, szolgálati beosztás ellátásával megbízza, áthelyezi, szolgálati beosztásból felmenti.

(2) A Zrínyi Miklós Nemzetvédelmi Egyetem (a továbbiakban: ZMNE) Hadtudományi Kar határrendészeti és védelmi tanszéke, valamint határőr tanszéke, továbbá a ZMNE Bólyai János Katonai Műszaki Főiskolai Kar határőr műszaki tanszéke, valamint a Rendőrtiszti Főiskola határrendész tanszéke vezető oktatóinak, oktatóinak és kettős jogállású nappali tagozatos hallgatóinak más szervhez vezénylésére - az oktatási intézmény vezetőjének egyetértésével - javaslatot tesz a belügyminiszternek."

11. §

Az R. 17. §-a és az azt megelőző alcím helyébe a következő alcím és rendelkezés lép:

"A BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság főigazgatója a katasztrófavédelmi szervek vonatkozásában

17. § (1) A főigazgatóság főosztályvezető-helyetteseit, osztályvezetőit, velük azonos jogállású vezetőit, a főigazgatóság területi besorolású háttérintézményeinek vezetőit szolgálati beosztásba kinevezi, más beosztásba helyezi, vezényli, szolgálati beosztás ellátásával megbízza, áthelyezi, szolgálati beosztásból felmenti.

(2) A megyei katasztrófavédelmi igazgatókat - a megyei közgyűlés elnöke előzetes véleményével - szolgálati beosztásba kinevezi, más beosztásba helyezi, vezényli, szolgálati beosztás ellátásával megbízza, áthelyezi, szolgálati beosztásból felmenti. A megyei katasztrófavédelmi igazgatóhelyetteseket, a fővárosi polgári védelmi igazgatóhelyettest szolgálati beosztásba kinevezi, más beosztásba helyezi, vezényli, szolgálati beosztás ellátásával megbízza, áthelyezi, szolgálati beosztásból felmenti.

(3) A Repülőtéri Katasztrófavédelmi Igazgatóság igazgatóját és igazgatóhelyettesét, az Országház Tűzoltóparancsnokság parancsnokát szolgálati beosztásba kinevezi, más beosztásba helyezi, vezényli, szolgálati beosztás ellátásával megbízza, áthelyezi, szolgálati beosztásból felmenti.

(4) Előzetesen véleményt nyilvánít a BM Katasztrófavédelmi Oktatási Központ igazgatójának szolgálati beosztásba történő kinevezésére és szolgálati beosztásból való felmentésére."

12. §

Az R. 19. §-át megelőző alcím helyébe a következő alcím lép:

"A BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság főigazgatója a hivatásos önkormányzati tűzoltóság vonatkozásában "

13. §

Az R. 20. §-ának (5) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(5) Az (1) és (2) bekezdésben megjelölt hatásköröket - az irányításuk alá tartozó szervezet hivatásos állománya tekintetében - a BM Országos Katasztrófavédelmi Fő- igazgatóság főigazgató-helyettesei gyakorolják."

14. §

(1) Az R. 21. §-ának (7) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(7) A megyei katasztrófavédelmi (fővárosi polgári védelmi) igazgató:

a) az igazgatóság hivatásos állománya tagjait (az igazgatóhelyettes és a gazdasági vezető kivételével) szolgálati beosztásba kinevezi, más beosztásba helyezi, vezényli, szolgálati beosztás ellátásával megbízza, áthelyezi, szolgálati beosztásból felmenti, gyakorolja a 13. § (5) és (9) bekezdéseiben, valamint a 14. § (6)-(7) bekezdéseiben lévő munkáltatói jogokat, valamint főtisztre (alezredesi rendfokozatig) és tisztre - a rendfokozatban visszavetés, a lefokozás és a szolgálati viszony megszüntetése kivételével - fegyelmi fenyítést szab ki;

b) véleményezési jogkört gyakorol a szakmai felügyelete alá tartozó hivatásos önkormányzati tűzoltóparancsnoki beosztás betöltésére vonatkozó pályázat feltételei, illetve a minősítésének összeállításánál;

c) a hivatásos önkormányzati tűzoltóparancsnok esetében - a tűzoltó-parancsnokságot fenntartó helyi önkormányzat munkáltatói jogkörrel rendelkező képviselő-testülete, illetve az általa kijelölt tisztségviselője kezdeményezésére - végzi a hivatásos szolgálati viszonyba történő kinevezéssel, a szolgálati viszony megszüntetésével és a rendfokozattal kapcsolatos személyzeti intézkedések előkészítését, illetve megtételét;

d) közreműködik a 19. § (1) bekezdésében meghatározottak megvalósításában."

(2) Az R. 21. §-ának (9) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(9) A Szent István Egyetem Ybl Miklós Műszaki Főiskolai Kar Tűzvédelmi és Biztonságtechnikai Intézet igazgatója, a Repülőtéri Katasztrófavédelmi Igazgatóság igazgatója a megyei katasztrófavédelmi igazgatóval, az Országház Tűzoltó-parancsnokság parancsnoka a készenléti egységgel rendelkező - nem megyeszékhelyi - tűzoltóparancsnokkal azonos jogállású vezető."

15. §[1]

16. §

(1) Az R. 23. §-a (3) bekezdésének b) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

(Munkáltatói jogkörében:)

"b) a főtiszt, tiszt minősítését, illetve szolgálati jellemzését, továbbá a teljesítmény értékelését elkészíti; fegyelmi fenyítést szab ki rá a rendfokozatban visszavetés, lefokozás, szolgálati viszony megszüntetése kivételével;"

(2) Az R. 23. §-a (3) bekezdésének d) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

(Munkáltatói jogkörében:)

"d) szolgálati beosztásba kinevezi, más beosztásba helyezi, vezényli, rendelkezési állományba helyezi, szolgálati beosztás ellátásával megbízza, áthelyezi, szolgálati beosztásból felmenti, felfüggeszti a főtisztet, tisztet, zászlóst, tiszthelyettest, tisztest."

17. §

(1)[2]

(2) Az R. 24. §-a (2) bekezdésének b) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

"b) szolgálati beosztásba kinevezi és felmenti a főosztályvezetőt, a főosztályvezető-helyettest, az osztályvezetőt és a beosztotti állományt; a hivatásos állományú részére szabadságot és illetmény nélküli szabadságot engedélyez; a hivatásos állományú beosztási illetményét az adott fizetési fokozatra megállapítottnál legfeljebb 20%-kal magasabban, illetve 20%-kal alacsonyabban megállapíthatja; dicséretben és jutalomban részesíti; minősítését, illetve szolgálati jellemzését, továbbá a teljesítmény értékelését elkészíti; kártérítési felelősségét megállapítja; dönt a fizetési fokozatban eltöltendő várakozási időnek 1 évvel történő csökkentéséről, valamint egy fizetési fokozattal való előresorolásról; hozzájárul a külföldi állami kitüntetések viseléséhez; engedélyezi a hozzátartozókkal való közvetlen munkatársi viszonyba kerülést, és a más kereső foglalkozás vállalását; a rendfokozatban való visszavetés, a Lefokozás és a szolgálati viszony megszüntetése kivételével fegyelmi fenyítést szab ki; a szervezeti egység halottjává nyilvánítja."

18. §

Az R. 27. §-a a következő (6) bekezdéssel egészül ki: "(6) Az egyéb szerveknél - a Rendvédelmi Szervek Védelmi Szolgálat és a Rendőrtiszti Főiskola kivételével -osztályt, továbbá a Rendészeti Szakközépiskolán, a Katasztrófavédelmi Oktatási Központnál és a Nemzetközi Oktatási Központnál - a BM Oktatási Főosztály vezető véleményének előzetes kikérésével - szakcsoportot létrehoz, módosít, megszüntet, alárendeltségét és megnevezését meghatározza."

19. §

Az R. 30. §-ának (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(3) Az Országos Renőr-főkapitányság speciális bűnügyi és területi besorolású szerveit létrehozza, módosítja, megszünteti, alárendeltségét és megnevezését meghatározza, melyhez főosztály vagy azonos jogállású szervezet esetében a belügyminiszternél kezdeményezi a 25. § (3) bekezdésében meghatározottak módosítását."

20. §

Az R. 32. §-a és az azt megelőző alcím helyébe a következő alcím és rendelkezés lép:

"A BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság főigazgatója

32. § (1) Javaslatot tesz a belügyminiszternek megyéi szintű hivatásos katasztrófavédelmi (polgári védelmi, illetve állami tűzoltósági) szerv létrehozására és megszüntetésére.

(2) A főigazgatóságon és területi besorolású háttérintézményeinél, valamint a megyei katasztrófavédelmi (fővárosi polgári védelmi) igazgatóságokon:

a) főosztályt (csak a főigazgatóságon), osztályt, csoportot és az azokkal azonos jogállású szervezeti egységet létrehoz, módosít, megszüntet, alárendeltségét és megnevezését meghatározza;

b) az egyes szervezeti egységeknél - a szakmai feladatok ellátását figyelembe véve - a hivatásos beosztásokat a munkaköri jegyzéknek megfelelően meghatározza, módosítja, illetve átcsoportosítja;

c) a szükséges idegennyelv-tudást, valamint a ruhanormát - a konkrét hivatásos beosztáshoz - a szervezési állománytáblázatban meghatározza.

(3) Nem megyei, szintű hivatásos katasztrófavédelmi, állami tűzoltósági szervezeti egységet - a belügyminiszter előzetes egyetértésével - létrehoz és megszüntet.

(4) Jóváhagyja a megyei katasztrófavédelmi (fővárosi polgári védelmi) igazgatóságok és az azzal azonos jogállású szervek szervezeti és működési szabályzatait, valamint az Országház Tűzoltó-parancsnokság ügyrendjét.

(5) A Szent István Egyetem Ybl Miklós Műszaki Főiskolai Kar Tűzvédelmi és Biztonságtechnikai Intézet, a Repülőtéri Katasztrófavédelmi Igazgatóság a megyei katasztrófavédelmi igazgatósággal,az Országház Tűzoltóparancsnokság a készenléti egységgel rendelkező - nem megyeszékhelyi - tűzoltó-parancsnoksággal azonos jogállású szerv."

21. §

(1) Az R. 34. §-át megelőző alcím helyébe a következő alcím lép:

"A BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság főigazgatója a hivatásos önkormányzati tűzoltóság vonatkozásában "

(2) Az R. 34. §-ának (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(3) Előzetesen egyetértési jogkört gyakorol a szervezési állománytáblázatok jóváhagyásánál."

22. §

Az R. 35. §-ának (4) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(4) A BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság főigazgató-helyetteseinek szervezési hatáskörét a főigazgató gyakorolja."

23. §

(1) Az R. 36. §-ának (4) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(4) A Készenléti Rendőrség parancsnoka a (2) bekezdésben és a (3) bekezdés b)-d) pontjaiban meghatározott jogokat gyakorolja."

(2) Az R. 36. §-ának (7) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(7) A megyei katasztrófavédelmi (fővárosi polgári védelmi) igazgató:

a) javaslatot tesz a főigazgatónak a 32. § (2) bekezdésében meghatározottakra;

b) kezdeményezi kirendeltség létrehozását és megszüntetését;

c) kezdeményezi - a szakmai felügyelete alá tartozó hivatásos önkormányzati tűzoltó-parancsnokság vonatkozásában - a 25. § (12) bekezdésében meghatározottakat;

d) ellátja a szakmai felügyelete alá tartozó hivatásos önkormányzati tűzoltó-parancsnokság szervezési munkájának felügyeletét, véleményezi a szervezési állománytáblázat, valamint a szervezeti és működési szabályzat tervezetét."

24. §[3]

25. §

Az R. 39: §-ának (4) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(4) Az egyéb szerv vezetője:

a) a Rendvédelmi Szervek Védelmi Szolgálata vezetője és a Rendőrtiszti Főiskola főigazgatója kivételével - javaslatot tesz a közigazgatási államtitkárnak osztály, továbbá a Rendészeti Szakközépiskola, valamint a Katasztrófavédelmi Oktatási Központ igazgatója és a Nemzetközi Oktatási Központ igazgatója - a BM Oktatási Főosztály vezető véleményének előzetes kikérésével - szakcsoport létrehozására, módosítására, megszüntetésére, alárendeltségének és megnevezésének meghatározására;

b) az egyes szervezeti egységeknél - a szakmai feladatok ellátását figyelembe véve - a hivatásos beosztásokat a rendelet 3. számú mellékletének megfelelően meghatározza, módosítja, illetve átcsoportosítja; a szükséges idegennyelv-tudást, valamint a ruhanormát - a konkrét hivatásos beosztáshoz - a szervezési állománytáblázatban meghatározza."

26. §

(1) Az R. 40. §-a (2) bekezdésének b)-e) pontjai helyébe a következő rendelkezések lépnek:

(A szervezési állománytáblázat tartalmazza: )

"b) a fegyveres szerveknél a rendszeresített hivatásos (önkormányzati finanszírozású hivatásos), a köztisztviselői, a közalkalmazotti (önkormányzati finanszírozású közalkalmazotti), az Mt. hatálya alá tartozó munkavállalói (a továbbiakban: munkavállaló), az egyéb szerveknél pedig a rendszeresített hivatásos, köztisztviselői, munkavállalói, illetve a közalkalmazotti beosztás:

ba) munkaköri megnevezését a munkaköri jegyzéknek megfelelően, és az ellátott feladat jellegét zárójelben,

bb) darabszámát,

bc) hivatásosnál a munkaköri jegyzéknek megfelelően a vezetőnél a vezetői szintnek megfelelő illetményre jogosultságot, a beosztotti állománynál a beosztás besorolási osztályát és a beosztási kategóriáját, és minden munkakörnél a beosztásban elérhető legmagasabb rendfokozatot, az előírt iskolai végzettség sorszámán kívül a meghatározott szakképesítést, továbbá a beosztással járó kötelező idegennyelv-tudást, illetve ha az idegennyelv-tudásért nyelvpótlék fizethető (szükséges), valamint a ruhanormát,

bd) köztisztviselőnél a besorolási osztályt, a képesítési előírást,

be) közalkalmazottnál a fizetési osztályt, a speciális képesítési előírást,

bf) munkavállalónál az ügykezelő, illetve a fizikai alkalmazott esetleges képesítési előírását;

c) a Határőrségnél, a Katasztrófavédelemnél és a hivatásos önkormányzati tűzoltóságnál szerződéses állományúval betölthető hivatásos beosztások megjelölését;

d) a vezetői kategória szintjének jelölését:

da) hivatásososnál öt kategória: Át.: államtitkári illetményre jogosult, H.át.: helyettes államtitkári illetményre jogosult, I.: főosztályvezetői illetményre jogosult, II.: főosztályvezető-helyettesi illetményre jogosult, III.: osztályvezetői illetményre jogosult,

db) köztisztviselőnél három kategória: I.: főosztályvezető, II.: főosztályvezető-helyettes, III.: osztályvezető,

dc) közalkalmazottnál két kategória: I.: magasabb vezető, II.: vezető;

e) az egyéb szerveknél (a Rendőrtiszti Főiskola, a Rendvédelmi Szervek Védelmi Szolgálata, Katasztrófavédelmi Oktatási Központ és Nemzetközi Oktatási Központ kivételével) azoknak a hivatásos beosztásoknak a megjelölését, amelyeken köztisztviselő is foglalkoztatható;"

(2) Az R. 40. §-a (4) bekezdésének c)-e) pontjai helyébe a következő rendelkezések lépnek:

[A fegyveres és egyéb szerveknek a (2) bekezdésben felsorolt adatait szervezési állománytáblázatban kell rögzíteni. Önálló szervezési állománytáblázattal rendelkezik: ]

"c) katasztrófavédelemnél:

ca) az országos főigazgatóság,

cb) az országos főigazgatóság területi besorolású háttérintézményei (együtt),

cc) a megyei katasztrófavédelmi (fővárosi polgári védelmi) igazgatóság,

cd) a Repülőtéri Katasztrófavédelmi Igazgatóság,

ce) az Országház Tűzoltó-parancsnokság (helyi szerv);

d) hivatásos önkormányzati tűzoltóságnál:

da) a fővárosi hivatásos önkormányzati tűzoltóparancsnokság,

db) a hivatásos önkormányzati tűzoltó-parancsnokság;

e) egyéb szervek vonatkozásában:

ea) a Felügyeleti és Ellenőrzési Hivatal,

eb) a Közigazgatási Államtitkári Hivatal,

ec) a Parlamenti Főosztály,

ed) a Jogi Főosztály,

ee) a Nemzetközi Ügyekért Felelős Helyettes Államtitkár Titkársága,

ef) a Rendvédelmi Szervek Védelmi Szolgálata,

eg) a Rendőrtiszti Főiskola,

eh) a Rendészeti szakközépiskolák,

ei) a Katasztrófavédelmi Oktatási Központ;

ej) a Nemzetközi Oktatási Központ."

(3) Az R. 40. §-a (9) bekezdésének b) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

(A BM Személyügyi Főosztály a szervezési változásokról: )

"b) a Belügyminisztérium fejezet költségvetési tervezése és ellenőrzése érdekében tájékoztatja a BM Közgazdasági Főosztályt, valamint a szervezési állománytáblázatok egy példányát részére, illetve az egyéb szervek esetében - a Rendvédelmi Szervek Védelmi Szolgálata, a Rendőrtiszti Főiskola, a rendészeti szakközépiskolák, a Katasztrófavédelmi Oktatási Központ és a Nemzetközi Oktatási Központ kivételével - a BM Költségvetési és Gazdasági Főosztálynak megküldi;"

(4) Az R. 40. §-ának (10) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(10) A hivatásos önkormányzati tűzoltóság szervezeti és működési szabályzatát - a szakmai felügyeletet ellátó megyei katasztrófavédelmi igazgatóság, a fővárosi hivatásos önkormányzati tűzoltóság esetén a BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság előzetes véleményének figyelembevételével - továbbá a szervezési állománytáblázatát, illetve annak módosítását a BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság előzetes egyetértésével az illetékes önkormányzati képviselő-testülete (fővárosban a közgyűlés) által megbízott polgármester, illetve főpolgármester hagyja jóvá."

27. §

Az R. 41. §-a (6) bekezdésének b) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

(A BM Személyügyi Főosztály vezetője: )

"b) segíti az államtitkárokat a 7-8. és a 26-27. §-okban, a helyettes államtitkárokat a 12. és 28. §-okban, továbbá az egyéb szervek vezetőit a 24. és 39. §-okban meghatározott jogkörök gyakorlásában."

28. §

(1) Az R. 3. §-a (3) bekezdésének g) pontjában, valamint 14. §-ának (2) bekezdésében a "rendészeti attasé" szövegrész helyébe "belügyi attasé" szövegrész lép.

(2) Az R.. 13. §-a (9) bekezdésének a) pontjában, valamint 23. §-a (3) bekezdésének a) pontjában "az illetményfokozatra megállapított összegnél 10%-ig terjedően magasabban vagy alacsonyabban besorolja" szövegrész helyébe "a beosztási illetményét az adott fizetési fokozatra megállapítottnál legfeljebb 20%-kal magasabban, illetve 20%-kal alacsonyabban megállapíthatja" szövegrész lép.

(3) Az R. 21. §-át és a 36. §-át megelőző címben "a megyei (fővárosi) polgári védelmi és a megyei tűzoltóparancsnok," szövegrész helyébe "a megyei katasztrófavédelmi (fővárosi polgári védelmi) igazgató" szövegrész lép.

(4) Az R. 23. §-ának (1) bekezdésében a "megyei tűzoltó parancsnok, valamint a tűzoltóság országos parancsnoka" szövegrész helyébe a "megyei katasztrófavédelmi igazgató, valamint a BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság főigazgatója" szövegrész, a (2) bekezdésében a "megyei tűzoltó parancsnok közreműködésével - a tűzoltóság országos parancsnokának" szövegrész helyébe a "megyei katasztrófavédelmi igazgató közreműködésével - a BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság főigazgatójának" szövegrész lép.

(5) Az R. 38. §-ának (1) bekezdésében a "megyei tűzoltóparancsnoknak" szövegrész helyébe a "megyei katasztrófavédelmi igazgatónak" szövegrész, a (2) bekezdésében a "33. § (2) bekezdésében" szövegrész helyébe a "32. § (2) bekezdés c) pontjában" szövegrész lép.

(6) Az R. 40. §-ának (3) és (8) bekezdésében a "(SZENYOR)" szövegrész helyébe a "(SZENYOR for Windows)" szövegrész lép.

(7) Az R. 40. §-ának (5), (8) és (9) bekezdésében, valamint az R. 41. §-ának (6) bekezdésében a "BM Személyzeti és Munkaügyi Főosztály" szövegrész helyébe a "BM Személyügyi Főosztály" szövegrész lép.

(8) Az R. 41. §-a (6) bekezdésének c) pontjában "a BM Igazgatási Főosztály Költségvetési és Gazdasági Osztályával" szövegrész helyébe "a BM Költségvetési és Gazdasági Főosztállyal" szövegrész lép.

(9) Az R. 41. §-a (7) bekezdésének a) pontjában a "BM személyzeti és munkaügyi" szövegrész helyébe a "BM személyügyi" szövegrész lép.

29. §

(1) Az R. 1., 2. és 3. számú melléklete helyébe e rendelet 1., 2. és 3. számú melléklete lép.

(2) Az R. 5. számú melléklete helyébe e rendelet 4. számú melléklete lép, és az R. 6. számú melléklete helyébe e rendelet 5. számú melléklete lép.

30. §

(1) Ez a rendelet a (2) bekezdésben foglaltak figyelembevételével 2001. július 1-jén lép hatályba.

(2) A mellékletek speciális rendészeti végzettségre vonatkozó részeit 2002. január 1-jétől kell alkalmazni.

(3) A rendelet hatálybalépésével egyidejűleg hatályát veszti:

a) az R. 11. §-a, a 18. §-a és az azt megelőző cím, valamint a 33. §-a és az azt megelőző cím;

b) az R. 3. §-a (3) bekezdésének b) pontja, 14. §-ának (4) bekezdése, 21. §-ának (6) és (8) bekezdése, 25. §-ának (8) és (11) bekezdése, 28. §-ának (1) bekezdése, 30. §-ának (4) bekezdése, 31. §-ának (4) bekezdése és 36. §-ának (6), (8) és (9) bekezdése;

c) az R. 2. §-ának (6) bekezdésében a "valamint személyi illetményét megállapítja", a (9) bekezdésében a - ha ezt a beosztást vezényléssel hivatásos állományú tölti be - , a (12) bekezdésében az "ezzel egyidejűleg - az illetékes országos parancsnok egyetértésével - rendelkezési állományba helyezi" szövegrész;

d) az R. 3. §-ának (4) bekezdésében és az R. 24. § (3) bekezdésében a "ha az alábbi beosztásokat vezényléssel hivatásos állományú tölti be" szövegrész;

e) az R. 24. §-a (2) bekezdésének a) pontjában az "és személyi illetményének megállapítására" szövegrész;

f) az R. 25. §-ának (5) bekezdésében a "(Rendvédelmi Felügyelet főosztályai)" és a (10) bekezdésében a "módosít" szövegrész;

g) az R. 31. §-ának (3) bekezdésében az "és az azzal azonos jogállású szervek" szövegrész;

h) az R. 40. §-a (4) bekezdésének a) pontjában - a "rendőr szakközépiskola (mint területi besorolású szerv)," és b) pontjában az "(illetve azzal azonos jogállású szerv)" szövegrész;

i) az R. 40. §-ának (5) bekezdésében "- a Határőrség esetében az állományszervezési -" szövegrész;

j) az R. 4. számú melléklete.

Dr. Pintér Sándor s. k.,

belügyminiszter

1. számú melléklet a 13/2001. (V1. 29.) BM rendelethez

"1. számú melléklet a 11 /1997. (11. 18.) BM rendelethe"

TÁBLÁZAT

a tábornoki és az ezredesi rendfokozattal rendszeresített státusok megnevezéséről, számáról és megoszlásáról

I.
TÁBORNOKI RENDFOKOZATTAL RENDSZERESÍTETT STÁTUSOK

A.
FEGYVERES SZERVEK
RENDŐRSÉG
Központi szervek (ORFK + KÖE és speciális bűnügyi szervek):
— országos rendőrfőkapitány1
— országos rendőrfőkapitány-helyettes (bűnügyi főigazgató)1
— országos rendőrfőkapitány-helyettes (közbiztonsági főigazgató)1
— országos rendőrfőkapitány-helyettes (gazdasági főigazgató)1
— országos rendőrfőkapitány-helyettes (KÖE parancsnok)1
— szolgálatvezető (ORFK személyügyi)1
— hivatalvezető (ORFK)1
— főigazgató helyettes (bűnügyi főosztályvezető)1
— igazgató (SZBEI)1
— kiemelt főtanácsadó (országos rendőr-főkapitányi)1
Területi szervek:
— rendőrfőkapitány (BRFK, MRFK)20
— parancsnok (Készenléti Rendőrség)1
— rendőrfőkapitány-helyettes (BRFK bűnügyi)1
— rendőrfőkapitány-helyettes (BRFK közbiztonsági)1
Összesen:33
HATÁRŐRSÉG
Központi szervek (HOP):
— országos parancsnok1
— országos parancsnok-helyettes (rendészeti főigazgató)1
— országos parancsnok-helyettese (gazdasági főigazgató)1
— rendészeti főigazgató-helyettes (határőrizeti főosztályvezető)1
— kiemelt főtanácsadó (országos parancsnoki)1
Területi szervek:
— igazgató (győri, szombathelyi, nagykanizsai, pécsi, kiskunhalasi, orosházi, nyírbátori, miskolci, balassagyarmati, budapesti határőr igazgatóság)
Összesen:1 5
KATASZTRÓFAVÉDELEM
Központi szervek (OKF):
— főigazgató1
— főigazgató-helyettes (hatósági)1
— főigazgató-helyettes (veszélyhelyzet-kezelési)1
— főigazgató-helyettes (gazdasági)1
Területi szervek:
— igazgató (fővárosi polgári védelmi)
HIVATÁSOS ÖNKORMÁNYZATI TŰZOLTÓSÁG
Területi szervek:
— tűzoltóparancsnok (fővárosi)1
Összesen:6
B.
EGYÉB SZERVEK
FELÜGYELETI ÉS ELLENŐRZÉSI HIVATAL
— főosztályvezető (hivatalvezető-helyettes)
(Felügyeleti Főosztály)1
KÖZIGAZGATÁSI ÁLLAMTITKÁRI HIVATAL
— főosztályvezető (témafelelős)1
NEMZETKÖZI ÜGYEKÉRT FELELŐS HELYETTES ÁLLAMTITKÁR TITKÁRSÁGA
— belügyi attasé3
— főosztályvezető (SECI témafelelős)1
RENDVÉDELMI SZERVEK VÉDELMI SZOLGÁLATA
— szolgálat vezetője1
RENDŐRTISZTI FŐISKOLA
— főigazgató1
Összesen:8
Tábornoki rendfokozattal rendszeresített státusok összesen:62
II. EZREDESI RENDFOKOZATTAL RENDSZERESÍTETT STÁTUSOK

A.
FEGYVERES SZERVEK
RENDŐRSÉG
Központi szervek (ORFK + KÖE és speciális bűnügyi szervek):
— főigazgató-helyettes (közlekedésrendészeti főosztályvezető)1
— főosztályvezető7
— titkárságvezető (főkapitányi)1
— szolgálatvezető-helyettes (ORFK személyügyi)1
— igazgató (kommunikációs)1
— igazgató (speciális bűnügyi szervek)3
— igazgatóhelyettes (speciális bűnügyi szervek főosztályvezető)3
Központi szervek (ORFK + KÖE és speciális bűnügyi szervek):
— főosztályvezető (speciális bűnügyi szervek)
— parancsnokhelyettes (főosztályvezető) (KÖE)2
— parancsnokhelyettes (KÖE gazdasági igazgató)1
— szolgálatvezető (KÖE személyügyi)1
— titkárságvezető (KÖE)1
Területi szervek:
— rendőrfőkapitány-helyettes (MRFK bűnügyi igazgató)19
— rendőrfőkápitány-helyettes (MRFK közbiztonsági igazgató)19
— rendőrfőkapitány-helyettes (BRFK, MRFK gazdasági igazgató)20
— parancsnokhelyettes I. (KRE közbiztonsági igazgató)1
— parancsnokhelyettes II. (KRE terrorelhárító igazgató)1
— parancsnokhelyettes (KRE gazdasági igazgató)1
— igazgató (Rendészeti Szervek Kiképző Központja, Kutyavezető-képző Iskola, Híradástechnikai Szolgálat, Gazdasági Ellátó Igazgatóság)
4
— parancsnok (Repülőtéri Biztonsági Szolgálat)1
— bűnügyi igazgató (BRFK)1
— közbiztonsági igazgató (BRFK)1
— főosztályvezető (BRFK)12
— hivatalvezető (BRFK)1
— parancsnok (légirendészeti)1
— futárszolgálat-vezető (Állami Futárszolgálat)1
Helyi szervek:
— kapitányságvezető (kiemelt) (BRFK II., III., IV., V., VI—VII., VIII., IX., X., XI., XIII., XIV., dunai
vízirendészeti, megyeszékhelyi, Gödöllői Rendőrkapitányság)31
Összesen:141
HATÁRŐRSÉG
Központi szervek (HOP):
— gazdasági főigazgató-helyettes (technikai főosztályvezető)1
— főosztályvezető14
— szóvivő1
— vezető oktató (felsőoktatási)4
Területi szervek:
— igazgatóhelyettes (rendészeti)10
— igazgatóhelyettes (gazdasági)10
Összesen:40
KATASZTRÓFAVÉDELEM
Központi szervek (OKF):
— főosztályvezető13
— hivatalvezető1
— irodavezető1
— szóvivő1
Területi szervek:
— igazgató (megyei katasztrófavédelmi)19
— igazgató (repülőtéri katasztrófavédelmi)1
— igazgató (Szent István Egyetem, Ybl Miklós Műszaki Főiskolai Kar; Tűzvédelmi és Biztonságtechnikai Intézet)
1
— igazgatóhelyettes (fővárosi polgári védelmi)1
— igazgatóhelyettes (megyei katasztrófavédelmi)19
— igazgatóhelyettes (repülőtéri katasztrófavédelmi))1
HIVATÁSOS ÖNKORMÁNYZATI TŰZOLTÓSÁG
Területi szervek:
— tűzoltóparancsnok-helyettes (fővárosi)
— főosztályvezető (fővárosi)
Helyi szervek:
— tűzoltóparancsnok (I—II—XII., IV—XV., VIII., X., XI., XXI. kiemelt kerületi, megyeszékhelyi és érdi
hivatásos önkormányzati tűzoltóság)25
Összesen:88
B.
EGYÉB SZERVEK
FELÜGYELETI ÉS ELLENŐRZÉSI HIVATAL
— főosztályvezető-helyettes (Rendőrségi Osztály)1
JOGI FŐOSZTÁLY
— főosztályvezető-helyettes
RENDVÉDELMI SZERVEK VÉDELMI SZOLGÁLATA
— szolgálatvezető-helyettes1
— főosztályvezető
— főosztályvezető-helyettes
RENDÉSZETI SZAKKÖZÉPISKOLÁK
— igazgató
KATASZTRÓFAVÉDELMI OKTATÁSI KÖZPONT
— igazgató1
NEMZETKÖZI OKTATÁSI KÖZPONT
— igazgató1
RENDŐRTISZTI FŐISKOLA
— főigazgató-helyettes (általános, oktatási, todományos)
— igazgató (RVTK)1
— tanszékvezető (szakmai tantárgyak)
Összesen:30
Ezredesi rendfokozattal rendszeresített státusok összesen:299

2. számú melléklet a 13/2001. (VI. 29.) BM rendelethez

"2. számú melléklet a 11 /1997. (II. 18.) BM rendelethez"

TÁBLÁZAT

a belügyminiszter irányítása alá tartozó fegyveres szerveknél rendszeresített hivatásos státusok munkaköri jegyzékéről

MEGJEGYZÉS:

Központi szervek:

Országos parancsnokságok (ORFK, HOP, OKF) + KÖE és ORFK speciális bűnügyi szervek.

Területi szervek:
(megyei illetékességű középirányító és azonos jogállású)
Rendőrség:ORFK területi besorolású szervek + BRFK + MRFK-k + KRE.
Határőrség:HOP területi besorolású háttérintézmények + HŐR igazgatóságok.
Katasztrófavédelem:OKF területi besorolású háttérintézmények, megyei katasztrófavédelmi (fővárosi polgári védelmi) igazgatóságok, Repülőtéri Katasztrófavédelmi Igazgatóság területi feladatokat ellátó állománya.
Tűzoltóság:Fővárosi Önkormányzati Tűzoltó-parancsnokság.
Helyi szervek:
Rendőrség:rendőrkapitányságok.
Határőrség:határőrizeti és határforgalmi kirendeltségek, határvadász századok, közösségi szállások, bűnügyi felderítő, illetve idegenrendészeti szolgálatok.
Katasztrófavédelem:Repülőtéri Katasztrófavédelmi Igazgatóság helyi feladatokat ellátó állománya, Országház Tűzoltó-parancsnokság, Katasztrófavédelem polgári védelmi kirendeltségei.
Tűzoltóság:hivatásos önkormányzati tűzoltó-parancsnokságok (kerületi + városi) (készenléti egységgel rendelkező, illetve nem rendelkező tűzoltóságok).
RENDŐRSÉG
Vezetői munkakörök
SzervVezető szintMunkakör (beosztás)Rendfokozati maximumKépesítés és egyéb követelmények
állami iskolai végzettségszakmai iskolai végzettségspeciális rendészeti végzettségspeciális követelmények
Központiállamtitkári illetményre jogosultOrszágos rendőrfőkapitánytábornokegyetemszakirányú
felsőfokú
RIASZTSZ +
RMVKvagy
RSZVI +
RVK + RMVK
pszichológiai
alkalmasság
helyettes államtitkári illetményre
jogosult
Országos rendőrfőkapitány-helyettes
(bűnügyi főigazgató)
tábornok
Országos rendőrfőkapitány-helyettes
(közbiztonsági főigazgató)
Országos rendőrfőkapitány-helyettes
(gazdasági főigazgató)
KÖE parancsnok
(országos rendőrfőkapitány-helyettes)
főosztályvezetői illetményre
jogosult
Szolgálatvezető (ORFK személyügyi)tábornok
Hivatalvezető (ORFK)
Főigazgató-helyettes
(bűnügyi főosztályvezető)
Igazgató (SZBEI)
Kiemelt főtanácsadó
(országos rendőrfőkapitányi)
Főosztályvezetőezredesegyetem vagy
főiskola
Főigazgató-helyettes
(közlekedésrendészeti főosztályvezető)
Szolgálatvezető-helyettes
(ORFK személyügyi)
Igazgató
(speciális bűnügyi szervek, kommunikációs)
Igazgatóhelyettes
(főosztályvezető)
Titkárságvezető
(országos rendőrfőkapitányi)
Parancsnokhelyettes
(KÖE főosztályvezető)
Parancsnokhelyettes
(KÖE gazdasági igazgató)
főosztályvezető-helyettesi
illetményre jogosult
Szolgálatvezető
(KÖE személyügyi)
ezredesRIASZTSZ
vagy RSZVI +
RVK
Titkárságvezető (KÖE)
Főosztályvezető-helyettesalezredes
szolgálatvezető (KÖE ellenőrzési)
főosztályvezetői
illetményre jogosult
Osztályvezetőalezredes
Titkárságvezető
Területifőosztályvezetői illetményre
jogosult
Rendőrfőkapitánytábornokegyetemszakirányú
felsőfokú
RIASZTSZ +
RMVK vagy
RSZVI +
RVK + RMVK
pszichológiai
alkalmasság
Parancsnok (KRE)
Rendőrfőkapitány-helyettes (BRFK bűnügyi)
Rendőrfőkapitány-helyettes (BRFK közbiztonsági)
Rendőrfőkapitány-helyettes
(BRFK gazdasági igazgató)
ezredesegyetem vagy
főiskola
Igazgató (RSZKK, KVKI, HTSZ, GEI)
Futárszolgálat-vezető
Parancsnok(RBSZ).
főosztályvezető-helyettesi
illetményre jogosult
Rendőrfőkapitány-helyettes (bűnügyi igazgató)ezredesRIASZTSZ +
vagy RSZVI +
RVK
Rendőrfőkapitány-helyettes
(közbiztonsági igazgató)
Rendőrfőkapitány-helyettes
(gazdasági igazgató)
Parancsnok I. helyettes
(KRE közbiztonsági igazgató)
Parancsnok II. helyettes
(KRE terrorelhárító igazgató)
Parancsnokhelyettes (KRE gazdasági igazgató)
Bűnügyi igazgató (BRFK)
Közbiztonsági igazgató (BRFK)
Főosztályvezető (BRFK)
Hivatalvezető (BRFK)
Parancsnok (Légirendészet)
SzervVezető szintMunkakör (beosztás)Rendfokozati maximumKépesítés és egyéb követelmények
állami iskolai végzettségszakmai iskolai végzettségspeciális rendészeti végzettségspeciális követelmények
Területifőosztályvezető-helyettesi
illetményre jogosult
Igazgatóhelyettes (KVKI)alezredesegyetem vagy
főiskola
szakirányú
felsőfokú
RIASZTSZ
vagy RSZVI +
RVK
pszichológiai
alkalmasság
szolgálatvezető (MRFK, KRE személyügyi)
Szolgálatvezető (MRFK, KRE ellenőrzési)
Hivatalvezető (MRFK, KRE)
Műveletirányító (KRE)
Szolgálatparancsnok (KRE terrorelhárítási)
Vezető orvos (EPEK)
Zászlóaljparancsnok (BRFK)
osztályvezetői illetmérryre jogosultOsztályvezetőalezredes
szakcsoportvezető (KVKI)
szolgálatparancsnok (KRE, tűzszerész, pénzkísérő)
Parancsnokhelyettes (RBSZ, Légirendészet)
szolgálatparancsnok-helyettes
(KRE terrorelhárítási)
Helyifőosztályvezetői illetményre
jogosult
Kapitányságvezető (kiemelt)ezredesegyetem vagy
főiskola
szakirányú
felsőfokú
RIASZTSZ +
RMVK vagy
RVK + RMVK
RVK + RMVK
pszichológiai
alkalmasság
Kapitányságvezetőalezredes
osztályvezetői illetményre
jogosult
OsztályvezetőalezredesRIASZTSZ
vagy RSZVI +
RVK
Hivatalvezető(kiemeltkapitányság)
Őrsparancsnok (osztályjogállású)

I. Besorolási osztály

SzervBeosztási kategóriaMunkakör (beosztás)Rendfokozati maximumKépesítés és egyéb követelmények
állami iskolai végzettségszakmai iskolai végzettségspeciális rendészeti végzettségspeciális követelmények
KözpontiVI.Osztályvezető-helyettesalezredesegyetem vagy
főiskola
szakirányú
felsőfokú
RIASZTSZ
vagy RSZVI
pszichológiai
alkalmasság
Alosztályvezető
Kiemelt főreferens
Koronaőrző parancsnok (KÖE)pszichológiai
alkalmasság
Főorvos (KÖE)
Díszőrségparancsnok (KÖE)pszichológiai
alkalmasság
Őrségparancsnok
Bevetésparancsnok
Ügyeletvezető
V.Csoportvezetőalezredes
Koronaőrző parancsnok-helyettes (KÖE)
Díszőrségparancsnok-helyettes (KÖE)
Bevetésirátryító
Kiemelt főelőadó
Kiemelt biztonsági főtiszt
Kiemelt főellenőr
Kiemelt főmérnök
Kiemelt főnyomozó
Kiemelt főrevizor
Kiemelt főtechnikus
Kiemelt fővizsgáló
Főügyeletes
Kiképzésvezető
IV.Főelőadó
Biztonsági főtiszt
őrnagy
Főellenőr
Főmérnök
mérnák
Főnyomozó
Főreferens
SzervBeosztási kategóriaMunkakör (beosztás)Rendfokozati maximumKépesítés és egyéb követelmények
állami iskolai végzettségszakmai iskolai végzettségspeciális rendészeti végzettségspeciális követelmények
KözpontiIV.Főrevizorőrnagyegyetem vagy
főiskolal
szakirányú
felsőfokú
Főtechnikus
Fővizsgáló
Kiképzés-szervező
Kiképző
Mérnök
Ügyeletes
Szolgálatparancsnok
III.Előadószázados
Biztonsági tiszt
Nyomozó
Vizsgáló
Műhelyvezető
Próbamester
Rejtjelző
Revizor
II.Fogalmazószázados
TerületiVI.Osztályvezető-helyettesezredesegyetem vagy
főiskola
szakirányú
felsőfokú
RIASZTSZ
vagy RSZVI
pszichológiai
alkalmasság
Alosztályvezető
Titkárságvezető
Parancsnok (KRE bombaadat)
Karmester
Irodavezető
Főorvos
Munkabiztonsági főfelügyelő
Műveletirányító
Ügyeletvezető
Kiemelt főreferens
V.Csoportvezetőalezredes
Alosztályvezető-helyettes
Bevetésitányító
Karmester-helyettes
Kiképzésszervező
Lőtérvezető
Műhelyvezető
szolgálatparancsnok
Ügyeletvezető-helyettes
Főügyeletes
Kiemelt főelőadó
Kiemelt főellenőr
Kiemelt főmérnök
Kiemelt főnyomozó
Kiemelt főtanár
Kiemelt főtechnikus
Kiemelt főszakértő
Kiemelt fővizsgáló
Belsőellenőr
Helikoptervezető
Pszichológus
Szakorvos
Orvos
szakreferens (KRE)
SzervBeosztási kategóriaMunkakör (beosztás)Rendfokozati maximumKépesítés és egyéb követelmények
állami iskolai végzettségszakmai iskolai végzettségspeciális rendészeti végzettségspeciális követelmények
TerületiIV.Főelőadóőrnagyegyetem vagy
főiskola
szakirányú
felsőfokú
Főellenőr
Főnyomozó
Főreferens
Főrevizor
Főszakértő
Főtanár
Főtechnikus
Fővizsgáló
Ügyeletes
III.Előadószázados
Ellenőr
Nyomozó
Revizor
Technikus
Vizsgáló
II.Fogalmazószázados
Raktárvezető
Szakoktató
HelyiVI.Osztályvezető-helyettesalezredesegyetem vagy
főiskola
szakirányú
felsőfokú
RIASZTSZ
vagy RSZVI
pszichológiai
alkalmasság
Alosztályvezető
Hivatalvezető
Őrparancsnok-helyettes (osztály jogállású)
Őrparancsnok (alosztály jogállású)
Kiemelt főreferens
V.Csoportvezetőalezredes
Alosztályvezető-helyettes
Őrparancsnok-helyettes (alosztály jogállású)
Főügyeletes
Kiemelt főelőadó
Kiemelt főnyomozó
Kiemelt főtechnikus
Kiemelt fővizsgáló
IV.Főelőadóőrnagy
Főnyomozó
Főrevizor
Főtechnikus
Fővizsgáló
Ügyeletes
III.Előadószázados
Nyomozó
Technikus
Vizsgáló
II.Fogalmazószázados
Hajóvizsgáló
Pályakezdőhadnagy

II. Besorolási osztály

SzervBeosztási kategóriaMunkakör (beosztás)Rendfokozati maximumKépesítés és egyéb követelmények
állami iskolai végzettségszakmai iskolai végzettségspeciális rendészeti végzettségspeciális követelmények
KözpontiIV.szolgálatparancsnokfőtörzszászlósközépiskolarendészeti
szakközép-
iskolai
végzettség
rendőr
szakképesítés
szaktanfolyampszichológiai
alk.
Csoportvezető
Biztonsági gépkocsivezető (KÖE)
Díszőr (KÖE)
Garázsmester
Garázsügyeletes
Helyszínbiztosító
Koronaőrző (KÖE)
Lakásbiztosító
Műszerész
Őrparancsnokpszichológiai
alk.
Parlamenti őr (KÖE)
Raktárvezető
Technikus
TÜKvezető
Tűzszerészpszichológiai
alk.
Ügyeletes
III.Segédelőadófőtörzszászlós
Járőrvezetőszaktanfolyam
szolgálatparancsnok-helyenes
Ellátó
Fogdaőr (kiemelt)
Indító
Járőr (KÖE)
Kutyavezetőszaktanfolyam
Műmester
Objektumőr (KÖE)
TÜK ügyiratkezelő
II.Gépjárművezetőfőtörzsőrmester
TerületiIV.Szolgálatparancsnokfőtörzszászlósközépiskolarendészeti
Szakközép-
iskolai
végzettség,
rendőr
szakképesítés
szaktanfolyampszichológiai
alk.
Csoportvezető
Bevetésirányító
Garázsmester
Helyszinelő
Helyszínelő és balesetvizsgáló
Nyomozó
Őrparancsnokpszichológiai
alk.
PSZH parancsnok
Raktárvezető
Szakoktatópszichológiai
alk.
Szolgálatvezető
Technikus
TÜKvezető
Tűzszerészpszichológia
alk.
Ügyeletes
Vízágyúgépkocsi-parancsnok
Vizsgáló
III.Segédelőadófőtörzszászlós
Járőrvezetőszaktanfolyam
Szolgálatparancsnok-helyettes
Felcser
Felszámolópszichológia
alk.
Felszámoló (terrorelhárító) (KRE)
Fogdaőr (kiemelt)
SzervBeosztási kategóriaMunkakör (beosztás)Rendfokozati maximumKépesítés és egyéb követelmények
állami iskolai végzettségszakmai iskolai végzettségspeciális rendészeti végzettségspeciális követelmények
TerületiIII.Futár gépkocsivezetőfőtörzsőrmesterközépiskolarendészeti
szakközép-
iskolai
végzettség,
rendőr
szakképesítés
Indító
Kísérőőr
Kutyavezetőszaktanfolyam
Mesterlövőpszichológiai
alk.
Műmester (fegyver, vegyivédelmi)
Részlegvezetőpszichológiai
alk.
Szólamvezető
II.Járőrfőtörzsőrmester
Futár
Fogdaőr
Gépjárművezető
Kiképzőpszichológiai
alk.
Kísérőőr
Objektumőr
PSZH lövésztanfolyampszichológiai
alk.
PSZH vezető
Raktáros
Ügyintézői gépkocsifelelős
Vízágyúgépkocsi-kezelőtanfolyamPszichológiai
alk.
Zenész
HelyiIV.Szolgálatparancsnokfőtörzszászlósközépiskola
közé
rendészeti
szakközép-
iskolai
végzettség,

rendőr
szakképesítés
tanfolyampszichológiai
alk.
Csoportvezető
Őrparancsnok
Őrparancsnok-helyettes
Helyszínelő
Helyszínelő és balesetvizsgáló
Nyomozó
Technikus
Ügyeletespszichológiai
alk.
Vizsgáló
III.Járőrvezetőfőtörzszászlósszaktanfolyam
Körzeti megbízott
Fogdaár (kiemelt)
Hajóvezetőszaktanfolyam
Hajóvizsgáló
Kutyavezető
Segédelőadó
Segédtechnikus
II.Járőrfőtörzsőrmester
Fogdaőr
Gépjárművezető
Kísérőár
Mozgóár
Objektumőr
Pályakezdőőrmester

HATÁRŐRSÉG

Vezetői munkakörök

SzervVezető szintMunkakör (beosztás)Rendfokozati maximumKépesítés és egyéb követelmények
állami iskolai végzettségszakmai iskolai végzettségspeciális rendészeti végzettségspeciális követelmények
Központiállamtitkári illetményre jogosultOrszágos parancsnoktábornokegyetemszakirányú
felsőfokú
RIASZTSZ +
RMVKvagy
RSZVI +
RVK + RMVK
pszichológiai
alkalmasság
helyettes államtitkári illetményre
jogosult
Országos parancsnok-helyettes
(rendészeti főigazgató)
tábornok
Országos parancsnok-helyettes
(gazdasági főigazgató)
főosztályvezetői illetményre jogosultRendészeti főigazgató-helyettes
(határőrizeti főosztályvezető)
tábornok
Kiemelt főtanácsadó (országos parancsnoki)
Főosztályvezetőezredesegyetem vagy
főiskola
Gazdasági főigazgató-helyettes
(műszaki főosztályvezető)
Szóvívő
főosztályvezető-helyettesi
illetményre jogosult
Vezető oktató (tanszékvezető)ezredesRIASZTSZ
vagy RSZVI +
RVK
Főosztályvezető-helyettesalezredes
osztályvezetői illetményre
jogosult
Osztályvezetőalezredes
Titkárságvezető
Felelős szerkesztő
Vezető orvos
Területifóosztályvezetői illetményre
jogosult
Igazgatótábornokegyetemszakírányú
felsőfokú
RIASZTSZ +
RMVKvagy
RSZVI +
RVK + RMVK
pszichológiai
alkalmaság
főosztályvezető-helyettesi
illetményre jogosult
Igazgatóhelyettes (rendészeti)ezredesegyetem vagy
főiskola
RIASZTSZ
vagy RSZVI +
RVK
Igazgatóhelyettes (gazdasági)
osztályvezetői illetmérryre
jogosult
Osztályvezetőalezredes
Központ vezető (gazdasági ellátó)
EU Integrációs referens
Vezető orvos
Helyiosztályvezetői illetményre
jogosult
Határőrizeti kirendeltségvezetőalezredesegyetemvagy
főiskola
szakirányú
felsőfokú
RIASZTSZ
vagy RSZVI +
RVK
pszichológiai
alkalmassá
Határforgalmi kirendeltségvezető
Határvadász századparancsnok
Közösségi szállásvezető
Bűnügyi,felderítő szolgálatvezető
Idegenrendészeti szolgálatvezető
Idegenrendészeti központvezető

I. Besorolási osztály

SzervBeosztási kategóriaMunkakör (beosztás)Rendfokozati maximumKépesítés és egyéb követelmények
állami iskolai végzettségszakmai iskolai végzettségspeciális rendészeti végzettségspeciális követelmények
KözpontiVI. .Osztályvezető-helyettesalezredesegyetem vagy
főiskola
szakirányú
felsőfokú
RIASZTSZ
vagy RSZVI
pszichológiai
alkalmasság
Alosztályvezető
Munkabiztonsági főfelügyelő
Rovatvezető
Stúdióvezető
Kiemelt főreferens
Főorvos
Vezető ügyeletespszichológiai
alkalmasság
Vezető oktató (felsőoktatási)
V.Csoportvezetőalezredes
Kiemelt főelőadó
Kiemelt főmérnök
Kiemelt főrevizor
Kiemelt fővizsgáló
Kiemelt főügyeletes
Oktató (felsőoktatási)
Újságíró
IV.Főelőadóőrnagy
Fővizsgáló
Főmérnök
Főrevizor
Főügyeletes
Hallgató
III.Előadószázados
Vizsgáló
II.Fogalmazószázados
I.Szerződésesszázados
SzervBeosztási kategóriaMunkakör (beosztás)Rendfokozati maximumKépesítés és egyéb követelmények
állami iskolai végzettségszakmai iskolai végzettségspeciális rendészeti végzettségspeciális követelmények
TerületiVI.Osztályvezető-helyettesalezredesegyetem vagy
főiskola
szakirányú
felsőfokú
RIASZTSZ
vagy RSZVI
pszichológiai
alkalmasság
Alosztályvezető
Központvezető-helyettes
Kiemelt főreferens
Karmester
V.Csoportvezetőalezredes
Századparancsnok (felsőoktatási)
Karmester-helyettes
Kiemelt főelőadó
Kiemelt főellenőr
Kiemelt főrevizor
Kiemelt főügyeletes
Kiemelt fővizsgáló
IV.Főelőadóőrnagy
Főellenőr
Főrevizor
Főügyeletes
Fővizsgáló
Menetvezető
Századparancsnok-helyettes (felsőoktatási)
III.Előadószázados
Vizsgáló
II.Fogalmazószázados
I.Szerződésesszázados
HelyiVI.Alosztályvezetőalezredesegyetem vagy
főiskola
szakirányú
felsőfokú
RIASZTSZ
vagy RSZVI
pszichológiai
alkalmasság
V.Csoportvezetőalezredes
Határőrizeti kirendeltségvezető-helyettes
Határforgalmi kirendeltségvezető-helyettes
Határvadász századparancsnok-helyettes
Közösségi szállásvezető-helyettes
Idegenrendészeti központvezető-helyettes
Szolgálatvezető-helyettes
Kiemelt főellenőr
Kiemelt főelőadó
Kiemelt főnyomozó
Kiemelt főrevizor
Kiemelt főügyeletes
Kiemelt fővizsgáló
IV.Főelőadóőrnagy
Főellenőr
Főnyomozó
Főrevizor
Főügyeletes
Fővizsgáló
Technikai tiszt
SzervBeosztási kategóriaMunkakör (beosztás)Rendfokozati maximumKépesítés és egyéb követelmények
állami iskolai végzettségszakmai iskolai végzettségspeciális rendészeti végzettségspeciális követelmények
HelyiIII.Előadószázadosegyetem vagy
főiskola
szakirányú
felsőfokú
Vizsgáló
Szakaszparancsnok
Szolgálati részlegvezető
II.Fogalmazószázados
I.Szerződésesszázados
Pályakezdőhadnagy

II. Besorolási osztály

SzervBeosztási kategóriaMunkakör (beosztás)Rendfokozati maximumKépesítés és egyéb követelmények
állami iskolai végzettségszakmai iskolai végzettségspeciális rendészeti végzettségspeciális követelmények
KözpontiIII.Segédelőadó*főtörzszászlósközépiskolarendészeti
szakközép-
iskolai
végzettség,
határrendész
szakképesítés
Járőrvezető
Végpontkezelő
Felcser
Fotóriporter
Főútlevélkezelő
Technikai ügyeletesszaktanfolyam
Hallgató
II.Gépjárművezető*főtörzsőrmester
I.Szerződésesfőtörzsőrmester
TerületiIV.Szolgálati csoportvezetőfőtörzszászlósközépiskolarendészeti
szakközép-
iskolai
végzettség,
határrendész
szakképesítés
szaktanfolyampszichológiai
alkalmasság
Szolgálatvezető
III.Járőrvezetőfőtöaszzászlós
Segédelőadó*
Felcser*
Fegyvermesterszaktanfolyam
Főútlevélkezelő
Főügyeletes-helyettespszichológiai
alkalmasság
Szólamvezető*
II.Járőr*főtörzsőrmester
Őr*
Gépjárművezető*
Zenész
I.Szerződésesfőtörzsőrmester
HelyiIV.Szolgálati csoportvezetőfőtörzszászlósközépiskolarendészeti
szakközép
iskolai-
iskolai
végzettség
határrendész
szakképesítés
szaktanfolyampszichológiai
alkalmasság
Szolgálatvezető
Átkelőhely ügyeletes
Garázsmester
SzervBeosztási kategóriaMunkakör (beosztás)Rendfokozati maximumKépesítés és egyéb követelmények
állami iskolai végzettségszakmai iskolai végzettségspeciális rendészeti végzettségspeciális követelmények
HelyiIII.Járőrvezetőfőtözszászlósközépiskolarendészeti
szakközép-
iskolai
végzettség,
határrendész
szakképesítés
szaktanfolyam
Főútlevélkezelő
Felcser*
Hajóvezetőszaktanfolyam
Kutyavezető*
Segédelőadó*
II.Járőr*főtörzsőrmester
Útlevélkezelő*
Gépjárművezető*
Hajóvezetőszaktanfolyam
Határvadász*
Kutyavezető*szaktanfolyam
Őr*
I.Szerződésesfőtörzsőrmester
Pályakezdőőrmester
Megjegyzés: A*-gal jelzett tiszti, zászlósi és tiszthelyettesi beosztásokat szerződéses állománnyal is fel lehet tölteni.

KATASZTRÓFAVÉDELEM (polgári védelem, hivatásos állami tűzoltóság)

Vezetői munkakörök

SzervVezető szintMunkakör (beosztás)Rendfokozati maximumKépesítés és egyéb követelmények
állami iskolai végzettségszakmai iskolai végzettségspeciális rendészeti végzettségspeciális követelmények
Központiállamtitkári illetményre jogosultFőigazgató.tábornokegyetemszakirányú
felsőfokúf
RIASZTSZ +
RMVKvagy
RSZVI +
RVK + RMVK
pszichológiai
alkalmasság
helyettes államtitkári illetményre jogosultFőigazgató-helyettes (hatósági)tábornok
Főigazgató-helyettes (veszélyhelyzet kezelési)
Főigazgató-helyettes (gazdasági)
főosztályvezetői illetményre jogosultFőosztályvezetőezredesegyetem vagy
főiskola
Hivatalvezető
Irodavezető
Szóvivó
főosztályvezető-helyettesi
illetményre jogosult
Főosztályvezető-helyettesalezredesRIASZTSZ
vagy RSZVI +
RVK
osztályvezetői illetményre
jogosult
Osztályvezetőalezredes
Titkárságvezető
SzervVezető szintMunkakör (beosztás)Rendfokozati maximumKépesítés és egyéb követelmények
állami iskolai végzettségszakmai iskolai végzettségspeciális rendészeti végzettségspeciális követelmények
Területivezetői illetményre
jogosult
Igazgató (fővárosi polgári védelmi)tábornokegyetemszakirányú
felsőfokú
RIASZTSZ +
RMVK vagy
RSZVI +
RVK + RMVK
pszichológiai
alkalmasság
Igazgató (megyei katasztrófavédelmi)ezredesegyetem vagy
főiskola
Igazgató (repülőtéri katasztrófavédelmi)
Igazgató (Szent István Egyetem Ybl Miklós Műszaki
Főiskolai Kar Tűzvédelmi Biztonságtechnikai Intézet)
főosztályvezető-helyettesi
illetményre jogosult
Igazgatóhelyettes (fővárosi polgári védelmi)ezredesRIASZTSZ
vagy RSZVI +
RVK
Igazgatóhelyettes (megyei katasztrófavédelmi)
Igazgatóhelyettes (repülőtéri katasztrófavédelmi)
osztályvezetői illetmétryre
jogosult
Osztályvezetőalezredes
Titkárságvezető
Múzeumvezető (tűzoltó)
Karmester (központi tűzoltózenekar)
Laboratórium-vezető (Tűzvédelmi Vizsgáló)
Helyiosztályvezetői illetményre
jogosult
Tűzoltóparancsnok (Országház)alezredesegyetem vagy
főiskola
szakirányú
felsőfokú
RIASZTSZ
vagy RSZVI +
RVK
Pszichológiai
alkalmasság
Kirendeltségvezető (polgári védelmi)

I. Besorolási osztály

SzervBeosztási kategóriaMunkakör (beosztás)Rendfokozati maximumKépesítés és egyéb követelmények
állami iskolai végzettségszakmai iskolai végzettségspeciális rendészeti végzettségspeciális követelmények
KözpontiVI.Osztályvezető-helyettesalezredesegyetem vagy
főiskola
szakirányú
felsőfokú
RIASZTSZ
vagy RSZVI
pszichológiai
alkalmasság
Alosztályvezető
Kiemelt főreferens
Munkabiztonsági főfelügyelő
Vezetőügyeletespszichológiai
alkalmasság
V.Csoportvezetőalezredes
Kiemelt főelőadó
IV.Főelőadóőrnagy
III.Előadószázados
II.Fogalmazószázados
I.Szerződésesszázados
TerületiVI.Osztályvezető-helyettesalezredesegyetemvagy
főiskola
szakirányú
felsőfokú
RIASZTSZ
vagy RSZVI
pszichológiai
alkalmasság
Alosztályvezető
Kiemelt főreferens
Főiskolai docens
V.Csoportvezetőalezredes
Kiemelt főelőadó
Főiskolai adjunktus
Karmester-helyettes
Kiemelt főellenőr
Ügyeletvezető
IV.Főelőadóőrnagy
Koncertmester
Ügyeletes
III.Előadószázados
Szólamvezető
Ügyeletes
II.Fogalmazószázados
I.Szerződésesszázados
SzervBeosztási kategóriaMunkakör (beosztás)Rendfokozati maximumKépesítés és egyéb követelmények
állami iskolai végzettségszakmai iskolai végzettségspeciális rendészeti végzettségspeciális követelmények
HelyiKiemelt főelőadóalezredesegyetem vagy
főiskola
szakirányú
felsőfokú
RIASZTSZ
vagy RSZVI
Szolgálat parancsnok (Repülőtér)pszichológiai
alkalmasság
Szolgálatparancsnok (Országház)
IV.Főelőadóőrnagy
Szolgálatparancsnok-helyettes (Repülőtér)pszichológiai
alkalmasság
III.Előadószázados
Hírközpontvezető (Repülőtér)pszichológiai
alkalmasság
I1.Fogalmazószázados
I.Szerződésesszázados
Pályakezdőhadnagy

II. Besorolási osztály

SzervBeosztási kategóriaMunkakör (beosztás)Rendfokozati maximumKépesítés és egyéb követelmények
állami iskolai végzettségszakmai iskolai végzettségspeciális rendészeti végzettségspeciális követelmények
TerületiIV.Szolgálatvezetőfőtörzszászlósközépiskolaszakirányú
középfokú
pszichológiai
alkalmasság
Technikai ügyeletes
III.Segédelőadófőtörzszászlós
Zenész
II.Gépjárművezetőfőtörzsőrmesterközépiskola
vagy szakiskola
I.Szerződésesfőtörzsőrmesterszakirányú
alapfokú
HelyiIV.Szolgálatvezetőfótárzszászlósszakirányú
középfokú
pszichológiai
alkalmasság
Szerparancsnok (Repülőtér)középiskola
III.Különleges szerkezelő (Repülőtér)fótöaszászlós
II.Beosztott tűzoltó**fótöasórmesterszakirányú
alapfokú
Gépjárművezetőközépiskola
vagy szakiskola
szakirányú
középfokú
I.Szegődésesfőtöasórmesterszakirányú
Pályakezdőőrmesteralapfokú

HIVATÁSOS ÖNKORMÁNYZATI TŰZOLTÓSÁG

Vezetői munkakörök

SzervVezető szintMunkakör (beosztás)Rendfokozati maximumKépesítés és egyéb követelmények
állami iskolai végzettségszakmai iskolai végzettségspeciális rendészeti végzettségspeciális követelmények
Területifőosztályvezetői illetményre
jogosult
Tűzoltóparancsnok (fővárosi)tábornokegyetemszakirányú
felsőfokú
RIASZTSZ +
RMVK
vagy
RSZVI +
RVKI +
RMVK
pszichológiai
alkalmasság
Tűzoltóparancsnok-helyettes (fővárosi)ezredesegyetem vagy
főiskola
főosztályvezető-helyettesi
illetményre jogosult
Főosztályvezető (fővárosi)ezredesRIASZTSZ
vagy RSZVI +
RVK
Főosztályvezető-helyettes (fővárosi)alezredes
osztályvezetői illetményre
jogosult
Osztályvezető (fővárosi)alezredes
Vezető orvos (fővárosi)
SzervVezető szintMunkakör (beosztás)Rendfokozati maximumKépesítés és egyéb követelmények
állami iskolai végzettségszakmai iskolai végzettségspeciális rendészeti végzettségspeciális követelmények
Helyiföosztályvezetói illetményre
jogosult
Tűzoltóparancsnok
(megyeszékhelyi, kiemelt kerületi, érdi tűzoltóság)
ezredesegyetem vagy
főiskola
szakirányú
felsőfokú
RIASZTSZ +
RMVK vagy
RSZVI +
RVKI +
RMVK
pszichológiai
alkalmasság
Tűzoltóparancsnok
(készenléti egységgel rendelkező tűzoltóság)
alezredes
osztályvezetői illetményre
jogosult
Tűzoltóparancsnok
(készenléti egységgel nem rendelkező tűzoltóság)
alezredesRIASZTSZ
vagy RSZVI +
RVKI
R
Osztályvezető
(készenléti egységgel rendelkező tűzoltóság)
SzervBeosztási kategóriaMunkakör (beosztás)Rendfokozati maximumKépesítés és egyéb követelmények
állami iskolai végzettségszakmai iskolai végzettségspeciális rendészeti végzettségspeciális követelmények
TerületiVI.Osztályvezető-helyettesalezredesegyetem vagy
főiskola
szakirányú
felsőfokú
RIASZTSZ
vagy RSZVI
vagy RSZVI
pszichológiai
alkalmasság
Alosztályvezető
Kiemelt főreferens
Tűzoltási csoportvezetőpszichológiai
alkalmasság
Ügyeletvezető
V.Csoportvezetőalezredes
Kiemelt tőelőadó
Szakorvos
Szakágvezető
Háttérparancsnokpszichológiai
alkalmasság
IV.Főelőadóőrnagy
Mérnök
Szakreferens
Törzstiszt
IIIElőadószázados
Hírközpontvezető
II.Fogalmazószázados
I.Szerződésesszázados
HelyiVI.Osztályvezető-helyettesalezredesegyetem vagy
főiskola
szakirányú
felsőfokú
RIASZTSZ
vagy RSZVI
Alosztályvezetőpszichológiai
alkalmasság
Kiemelt főreferens
VCsoportvezetőalezredes
Kiemelt főelőadó
Szolgálatparancsnokpszichológiai
alkalmasság
IV.Főeliadóőrnagy
Rohamparancsnokpszichológiai
alkalmasság
Szolgálatparancsnok-helyettes
III.Elöadószázados
Hajóskapitánypszichológiai
alkalmasság
Búvárszolgálatvezető
II.Fogalmazószázados
Főgépészpszichológiai
alkalmasság
Merülésvezető
I.Szerződésesszázados
Pályakezdőhadnagy

II. Besorolási osztály

SzervBeosztási kategóriaMunkakör (beosztás)Rendfokozati maximumKépesítés és egyéb követelmények
állami iskolai végzettségszakmai iskolai végzettségspeciális rendészeti végzettségspeciális követelmények
TerületiIV.Szolgálatvezetőfőtörzszászlósközépiskolapszichológiai
alkalmasság
III.Segédelőadó
Hírközpontvezető-helyettes
főtörzszászlósszakirányú
középfokú
II.Gépjárművezetőfőtörzsőrmesterközépiskola
vagy szakiskola
Fényképész
I.Szerződésesfőtörzsőrmester
HelyiIV.Rohamparancsnok-helyettesfőtörzszászlósközépiskolapszichológiai
Szolgálatparancsnok-helyettesalkalmasság
III.Segédelőadófőtörzszászlós
Szerparancsnokszakirányúpszichológiai
alkalmasság
Különleges szerkezelőközépfokú
Merülésvezető-helyettes
Mentésvezetőpszichológiai
alkalmasság
Vegyi mentesítő
Vegyész technikus
II.Beosztott tűzoltófőtörzsőrmesterközépiskola
vagy szakiskola
szakirányú
alapfokú
Búvárszakirányú
középfokú
pszichológiai
alkalmasság
Gépjárművezető
Fűtő
Gépész
Kapus
Kormányos
Matróz
Híradós
Mentőszer-kezelő
I.Szerződésesfőtörzsőrmesterszakirányú
alapfokú
Pályakezdőőrmesterszakirányú
alapfokú
Megjegyzés: A **-gal jelzett tiszthelyettesi beosztásoknál a szakirányú középfokú szakmai végzettséggel rendelkezők — illetmény besorolás szempontjából — eggyel magasabb beosztási kategóriába sorolhatók.

RIASZTSZ: rendészeti irányultságú akkreditált szakirányú továbbképzési szak.
RSZVI: rendészeti szakvizsga.
RVK: rendészeti vezetővé képző.
RMVK: rendészeti mestervezetővé képző.

3. számú melléklet a 13/2001. (VI. 29.) BM rendelethez

"3. számú melléklet a 11 /1997. (11. 18.) BM rendelethez"

TÁBLÁZAT

a Belügyminisztériumnál és a BM irányítása alá tartozó szerveknél (egyéb szerveknél) rendszeresített hivatásos státusok munkaköri jegyzékéről

MEGJEGYZÉS:

Minisztériumi szervek:

Belügyminisztérium egyes hivatali szervezeti egységei + Rendvédelmi Szervek Védelmi Szolgálata.

Központi szervek:

Rendőrtiszti Főiskola.

Területi szervek:

Rendészeti szakközépiskolák, Katasztrófavédelmi Oktatási Központ, Nemzetközi Oktatási Központ.

BM ÉS A BM IRÁNYÍTÁSA ALÁ TARTOZÓ SZERVEK

Vezetői munkakörök
SzervVezetői szintMunkakör (beosztás)Rendfokozati maximumKépesítés és egyéb követelmények
állami iskolai végzettségszakmai iskolai végzettségspeciális rendészeti végzettségspeciális követelmények
Minisztériumifőosztályvezetői illetmétnyre
jogosult
Főosztályvezető (hivatalvezető-helyettes) (felügyeleti)tábornokegyetemszakirányú
felsőfokú
RIASZTSZ +
RMVKvagy
RSZVI +
RVK + RMVK
pszichológiai
alkalmasság
Főosztályvezető (KÁH témafelelős)
Főosztályvezető (SECI témafelelős)
Belügyi attasé
Szolgálatvezető (RSZVSZ)
Szolgálatvezető helyettes RSZVSZezredesegyetem vagy
főiskola
Főosztályvezető (RSZVSZ)
főosztályvezető-helyettesi
illetményre jogosult
Főosztályvezető-helyettes (felügyeleti, jogi)ezredesRIASZTSZ +
RMVKvagy
RSZVI +
RVK
Főosztályvezető-helyettes (RSZVSZ)
osztályvezetői illetményre
jogosult
Osztályvezető (felügyeleti, KAH témafelelős)alezredesRIASZTSZ
vagy RSZVI +
RVK
Osztályvezető (RSZVSZ)
Központifőosztályvezetői illetményre
jogosult
Főigazgató (RTF)tábornokegyetemszakirányú
felsőfokú
RIASZTSZ +
RMVKvagy
RSZVI +
RVK + RMVK
pszichológiai
alkalmasság
főosztályvezető-helyettesi
illetményre jogosult
Főigazgató-helyettes (RTF általános)ezredesegyetem vagy
főiskola
RIASZTSZ
vagy RSZVI +
RVK
Főigazgató-helyettes (RTF oktatási)
Főigazgató-helyettes (RTF tudományos)
Igazgató (RTF RVTKI)
Főtitkár (RTF)
Gazdasági igazgató (RTF)
Tanszékvezető (RTF szakmai tanszékek)
osztályvezetői illetményre
jogosult
Igazgatóhelyettes (RTF RVTKI)alezredes
Tanszékvezető-helyettes (RTF szakmai tanszékek)
Osztályvezető (RTF kiképzési, RVTKI)
SzervVezetői szintMunkakör (beosztás)Rendfokozati maximumKépesítés és egyéb követelmények
állami iskolai végzettségszakmai iskolai végzettségspeciális rendészeti végzettségspeciális követelmények
Területifőosztályvezetői illetményre
jogosult
Igazgató (RSZKI, KOK, NOK)ezredesegyetem vagy
főiskola
szakirányú
felsőfokú
RIASZTSZ +
RMVK vagy
RSZVI +
RVK + RMVK
pszichológiai
alkalmasság
főosztályvezetó-helyettesi
illetményre jogosult
Igazgatóhelyettes (RSZKI, KOK, NOK)alezredesRIASZTSZ
vagy RSZVI +
RVK
osztályvezetői illetményre jogosultOsztályvezető (RSZKI, KOK, NOK)alezredes
Titkárságyezető (RSZKI, KOK)
Szakcsoportvezető (RSZKI, KOK, NOK)

I. Besorolási osztály

SzervBeosztási kategóriaMunkakör (beosztás)Rendfokozati maximumKépesítés és egyéb követelmények
állami iskolai végzettségszakmai iskolai végzettségspeciális rendészeti végzettségspeciális követelmények
MinisztériumiVI.Kiemelt főreferens (RSZVSZ)alezredesegyetem vagy
főiskola
szakirányú
felsófoku
RIASZTSZ
vagy RSZVI
Kiemelt főmunkatárs (felügyeleti, KÁH, parlamenti, jogi)
V.Főreferens (RSZVSZ)alezredes
KözpontiVI.Osztályvezető-helyettes (RTF)alezredesegyetem vagy
főiskola
szakirányú
felsőfokú
RIASZTSZ
vagy RSZVI
pszichológiai
alkalmasság
Alosztályvezető (RTF)
Kiemelt főreferens (RTF)
Szakcsoportvezető (RTF szakmai tanszékek)
Főiskolai tanár, docens (RTF)
V.Csoportvezető (RTF)alezredes
Kiemelt főelőadó (RTF)
Fóiskolai adjunktus (RTF)
IV.Főelőadó (RTF)őrnagy
Főiskolai tanársegéd (RTF)
III.Előadó (RTF)százados
II.Fogalmazó (RTF)százados
TerületiVI.Osztályvezető-helyettes (RSZKI, KOK, NOK)alezredesegyetem vagy
főiskola
szakirányú
felsőfokú
RIASZTSZ
vagy RSZVI
pszichológiai
alkalmasság
Alosztályvezető (RSZKI, KOK, NOK)
Kiemelt főreferens (RSZKI, KOK, NOK)
Nevelési parancsnok (RSZKI, KOK)pszichológiai
alkalmasság
Vezető orvos (RSZKI, KOK)alezredes
V.Csoportvezető (RSZKI, KOK, NOK)
Évfolyamparananok (RSZKI)
Kiemelt főelőadó (RSZKI, KOK, NOK)
Kiemelt főtanár (RSZK1, KOK, NOK)
Főorvos (RSZKI, KOK)
Ügyeletvezető (RSZKI, KOK)pszichológiai
alkalmasság
IV.Főelőadó (RSZKI, KOK)őrnagy
Főtanár (RSZKI, KOK)
III.Előadó (RSZKI, KOK)százados
Tanár (RSZKI, KOK)
II.Fogalmazó (RSZKI, KOK, NOK)százados
Oktató (RSZKI, KOK, NOK)
Pályakezdőhadnagy

II. Besorolási osztály

SzervBeosztási kategóriaMunkakör (beosztás)Rendfokozati maximumKépesítés és egyéb követelmények
állami iskolai végzettségszakmai iskolai végzettségspeciális rendészeti végzettségspeciális követelmények
MinisztériumiIII.TÜK ügyiratkezeló(felügyelet)főtörzszászlósközépiskolaszakirányú
középfokú
II.Gépjárművezető (felűgyeleti)főtörzszászlós
Gépjárművezető (RSZVSZ)
KözpontiIII.Segédelőadó (RTF)főtörzszászlósközépiskolaszakirányú
középfokú
TerületiIV.Szolgálatparancsnok (RSZKI, KOK)főtörzszászlósközépiskolaszakirányú
középfokú
szaktanfolyamPszichológiai
alkalmasság
Szolgálatvezető (RSZKI, KOK)
Szakoktató (RSZKI, KOK)
Ügyeletes (RSZKI, KOK)
III.Segédelőadó (RSZKI, KOK)főtörzszászlós
Felcser (RSZKI, KOK)szaktanfolyam
Műmester (RSZKI, KOK)
Kiképző (RSZKI, KOK)
Technikus (RSZKI, KOK)
Ügyeletes (RSZKI, KOK)pszichológiai
alkalmasság
II.Őr (RSZKI, KOK)főtörzsőrmester
Gépjárművezető (RSZKI, KOK)
Pályakezdőőrmester

4. számú melléklet a 13/2001. (VI. 29.) BM rendelethez

"5. számú melléklet a II /1997. (11. 18.) BM rendelethez"

a fegyveres szervek őr-, ügyeleti, készenléti és készültségi szolgálatainak köréről

RENDŐRSÉG

Őrszolgálatok:

— Objektumőr

— Fogdaőr

— Kísérőőr

— Díszőr (KÖE)

— Koronaőrző (KÖE)

Ügyeleti szolgálatok:

— Ügyeleti Főosztály (ORFK)

— Központi ügyeleti szolgálat (BRFK, MRFK)

— Bevetésirányítási Központ

— Ügyeleti szolgálat (helyi szervek)

— Országos rendőrfőkapitány helyettesei által adott szolgálat

— Híradástechnikai ügyeleti szolgálat

Készenléti szolgálatok:

— Bűnügyi Főigazgatóság Bűnügyi Főosztály (ORFK)

— Bűnügyi Főigazgatóság Szervezett Bűnözés Elleni Igazgatóság (ORFK)

— Közrendvédelmi, közlekedésrendészeti és igazgatásrendészeti főosztályok (ORFK) által adott szolgálat

— Készenléti Rendőrség (tűzszerész, búvár, pilóta, műveleti alosztály)

— Készenléti Rendőrség szakszolgálatainak készenléti szolgálatai (pénzügyi, anyagi, technikai, egészségügyi, híradó, informatikai)

— Repülőtéri Biztonsági Szolgálat (ügyeletes vezető, bűnügyi készenlét)

— Köztársasági Őrezred főosztály szintű szervei által adott szolgálatok

Készültségi szolgálatok:

— Készenléti Rendőrség bevetési osztályai

— Beavatkozó alosztályok (MRFK), Neutron Beavatkozó Osztály (Tolna MRFK)

— Területi és helyi szervek bűnügyi szolgálati ág forrónyomos csoportjai

HATÁRŐRSÉG

Őrszolgálatok:

— Objektumőri szolgálat

Ügyeleti szolgálatok:

— Központi Főügyelet (HOP)

— Főügyelet (igazgatóság, szakiskola, iskola)

— Ügyelet (közösségi szállás, fakultás, kollégium, sportbázis)

— Ügyelet (kirendeltség, átkelőhely)

— Szakszolgálatok ügyeletei (egészségügy, informatika stb.)

Készenléti és készültségi szolgálatok:

— Ügyeletes országos parancsnoki készenléti szolgálat

— Ügyeletes országos parancsnoki készenléti csoport szolgálat

— Felderítő-bűnügyi készenléti szolgálat

— Ügyeletes igazgatói készenléti szolgálat

— Ügyeletes igazgatói készenléti csoport szolgálat

— Kirendeltségvezetői készenléti szolgálat

— Készenléti ügyeletes alegységparancsnoki szolgálat

— Szakszolgálatok készenléti szolgálatai (egészségügy, informatika stb.)

KATASZTRÓFAVÉDELEM (HIVATÁSOS ÖNKORMÁNYZATI TŰZOLTÓSÁG)

Ügyeleti szolgálatok:

— Vezetőügyeletes (központi szervek)

— Ügyeletes

— A hivatali munkarendben foglalkoztatott gépjárművezető (központi szervek)

— Ügyeletvezető (megye, főváros)

— Hírközpontvezető (Repülőtér, főváros)

— Hírközpontvezető-helyettes (főváros)

— Híradós (területi és helyi szervek),

— A hivatali munkarendben foglalkoztatott gépjárművezető (területi és helyi szervek)

Készenléti szolgálatok:

— Az ügyeleti szolgálatba nem sorolt, 24/48 órás váltásos munkarendbe tartozó beosztások, amelyekben olyan állandó készenléti helyzetben kell szolgálatot teljesíteni, amikor a bekövetkező feladat végrehajtására, azonnali felkészülési idő nélkül való beavatkozást kell biztosítani.

— Azok a szolgálati beosztásba kinevezettek, akik a hivatali munka- és szolgálati időn túl kőtelesek elérhető helyen tartózkodni, és szükségesetén tűz- és káresethez a helyszínre vonulni, a szolgálati beosztásukhoz előírt feladatokat végrehajtani.

Készültségi szolgálatok:

— A hivatásos állomány tagja, amikor rendkívüli körülmények miatt (árvíz, helyi katasztrófa stb.) a szolgálati vagy az állományilletékes parancsnok által meghatározott helyen kell tartózkodnia és feladatokat végeznie.

5. számú melléklet a 13/2001. (VI. 29.) BM rendelethez

"6. számú melléklet a 11/1997. (11. 18.) BM rendelethez"

TÁBLÁZAT

a munkáltatói jogkörök szintjeihez kapcsolódó egyes munkáltatói jogkörök megoszlásáról
A hatáskör területeA munkáltatói jogkör megnevezéseMiniszterHelyettes
államtitkár
Egyéb szerv
vezetője
Országos
parancsnok
Főigazgató
(ORFK, HOP)
és azonos
jogállású
Megyei (Bp.)
főkap., hőr. ig.,
megyei
kat. véd.
(főv. pv.)
ig. és azonos
jogállású
Rendőrkapitány
és azonos
jogállású
Fővárosi
önkormányzati
tűzoltópk.
Önkonnányzati tűzoltó-
parancsnok
Önkormányzati
képviselő-testület,
fővárosi
közgyűlés
1.2.3.4.5.6.7.8.9.10.11.12.
I. Szolgálati viszony létesítése, állományba vétel1.1. Hivatásos állományba vétel:
— tábornokra vonatkozó javaslat előterjesztése a KE-höz
*
— főtisztet, tisztet*
— zászlóst, tiszthelyettest tisztest******
1.1.1. Felvételi korhatár alóli mentesítés, ill. hozzájárulás [Hszt. 37. § (3) bek. alapján]
*
1.1.2. A szolgálati viszony egy alkalommal való meghosszabbítása (Hszt. 52. § alapján)
*
1.1.3. A rendőrségnél a szolgálati viszony létesítésének speciális esete [Hszt. 258. § (3) bek.alapján]
*
1.2. Szolgálati viszony megszüntetése:
— tábornokra vonatkozó javaslat előterjesztése a KE-höz
*
— főtisztet, tisztet*
— zászlós tiszthelyettest,tisztest******
1.2.1. A hivatásos állomány tagja szolgálati nyugdíjának folyósítására vonatkozó szabályoktól való eltérés engedélyezése [Hszt. 182. § (6) bek. alkalmazása esetén]
*
1.2.2. Szolgálati viszony szüneteltetése:
— tábornok*
— ezredes*
— főtiszt, tiszt******
— zászlós, tiszthelyettes tisztes******
1.3. Hivatásos állományba való visszavétel:
— tábornokra vonatkozó javaslat előterjesztése a KE-köz
*
— főtisztet, tisztet*
— zászlóst, tiszthelyettest, tisztest******
2. Rendfokozatra vonatkozó döntések2.1. Első hivatásos tiszti rendfokozatba való kinevezés:
*
2.2. Kinevezés magasabb rendfokozatba:
— tábornoki rendfokozatba történő kinevezés előterjesztése a KE-höz
*
A hatáskör területeA munkáltatói jogkör megnevezéseMiniszterHelyettes
államtitkár
Egyéb szerv
vezetője
Országos
parancsnok
Főigazgató
(ORFK, HOP)
és azonos
jogállású
Megyei (Bp.)
főkap., hőr. ig.,
megyei
kat. véd.
(főv. pv.)
ig. és azonos
jogállású
Rendőrkapitány
és azonos
jogállású
Fővárosi
önkormányzati
tűzoltópk.
Önkonnányzati tűzoltó-
parancsnok
Önkormányzati
képviselő-testület,
fővárosi
közgyűlés
1.2.3.4.5.6.7.8.9.10.11.12.
2.3. Előléptetés magasabb rendfokozatba:
— ezredessé
*
2.3.1. Soron kívüli előléptetés:
— főtisztet, tisztet
— zászlóst, tiszthelyettest, tisztest
— főtisztet, tisztet, zászlóst, tiszthelyettest, tisztest
Hszt. 80. § (2) bek.-ben meghatározott esetben
*


*
*
*
*****
2.3.2. Soron történő előléptetés:
— főtisztet, tisztet, zászlóst, tiszthelyettest, tisztest
*******
3. Rendfokozatot és a szolgálati viszonyt
érintő fegyelmi döntések
3.1. Rendfokozatban történő visszavetés:
— tábornokra vonatkozó előterjesztés a KE-höz
— ezredest
— főtisztet, tisztet
— zászlóst, tiszthelyettest, tisztest
*
*
*
*
*
*****
3.2. Lefokozás:
— tábornokra vonatkozó előterjesztés a KE-höz
— ezredest
— főtisztet, tisztet
— zászlóst tiszthelyettest, tisztest
*
*
*
******
3.3. Szolgálati viszonymegszüntetése:
— tábornok esetében javaslat előterjesztése a KE-höz
— ezredes esetében
— főtiszt, tiszt esetében
— zászlós, tiszthelyettes, tisztes esetében
*
*
*
*
*
*****
3.4. Rendfokozati várakozási idő meghosszabbítása:
— főtiszt, tiszt esetében
— zászlós, tiszthelyettes, tisztes esetében
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
3.5. Alacsonyabb szolgálati beosztásba helyezés:
— állományilletékes parancsnok szervezetszerű helyettesét
— tábornokot
— főtisztet, tisztet
— zászlóst, tiszthelyettest, tisztest
**
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
Rendfokozatot, beosztást és szolgálati viszonyt nem érintő egyéb fegyelmi döntések3.6. Feddés, megrovás, pénzbírság, fizetési fokozatban visszavetés:
— országos parancsnokot és szervezetszerű helyettesét
— állományilletékes parancsnok szervezetszerű helyettesét
— főtisztet, tisztet
— zászlóst, tiszthelyettest. tisztest
**
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
A hatáskör területeA munkáltatói jogkör megnevezéseMiniszterHelyettes
államtitkár
Egyéb szerv
vezetője
Országos
parancsnok
Főigazgató
(ORFK, HOP)
és azonos
jogállású
Megyei (Bp.)
főkap., hőr. ig.,
megyei
kat. véd.
(főv. pv.)
ig. és azonos
jogállású
Rendőrkapitány
és azonos
jogállású
Fővárosi
önkormányzati
tűzoltópk.
Önkonnányzati tűzoltó-
parancsnok
Önkormányzati
képviselő-testület,
fővárosi
közgyűlés
1.2.3.4.5.6.7.8.9.10.11.12.
Egyéb döntések3.7. Beosztásból felfüggesztés:
— magasabb kinevezési hatáskörbe tartozókra vo-natkozó előterjesztések a KE-höz és a ME-höz
— tábornokot
— ezredest
— főtisztet, tisztet
— zászlóst tiszthelyettest,tisztest
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
4. Szolgálati beosztásra vonatkozó döntések4.1. A hivatásos állomány tagjával betölthető beosz-
tások meghatározása a minisztériumban
*
4.1.1. A fegyveres szerveknél rendszeresített hivatá-sos beosztások meghatározása munkaköri jegyzékben [Hszt. 251. § (1) bek. alapján]
4.1.2. A hivatásos szolgálati beosztás köztisztviselői vagy közalkalmazotti munkakörré való átminősítése illetve fordítva Hszt. 42. (3) bek. alapján
*


*
4.2. Beosztásba kinevezés, vezénylés; áthelyezés, más beosztásba helyezés beosztás ellátásával megbízás, szünetelés, beosztásból való felmentés:
— magasabb kinevezési hatáskörbe tartozókra vonatkozó előterjesztések a KE-höz és a ME-höz
— tábornoki rendfokozattal rendszeresített beosztásba
— ezredesi rendfokozattal rendszeresített beosztásba
— belügyi attasé
— főtiszti, tiszti rendfokozattal rendszeresített beosztásba
— zászlósi, tiszthelyettesi rendfokozattal rendszeresített beosztásba
*

*

*
*


*

*
*


*

*
*

*
*

*
*

*
*

*
*

*
*
*


*
4.2.1. Szolgálati beosztásba kinevezi és szolgálati be-
osztásból felmenti a hivatásos önkormányzati tűzoltó parancsnokot, fővárosban az országos parancsnok, többi helyen az illetékes megyei katasztrófavédelmi igazgató véleményének kikérésével (Hszt. 268. § (1) bek. és Tt. 28. (1) bek. c)—d) pontja alapján
*
4.3. Rendelkezési állományba helyezés:
— tábornokot
— ezredest
— főtisztet, tisztet, zászlóst, tiszthelyettest, tisztest
**
*
****
4.4. Beosztás betöltésére pályázat kiírása:
— tábornoki rendfokozattal rendszeresített beosztásba
— ezredesi rendfokozattal rendszeresített beosztásba
— főtiszti tiszti rendfokozattal rendsz. beosztásba
**
*
****
*
**
*
*
A hatáskör területeA munkáltatói jogkör megnevezéseMiniszterHelyettes
államtitkár
Egyéb szerv
vezetője
Országos
parancsnok
Főigazgató
(ORFK, HOP)
és azonos
jogállású
Megyei (Bp.)
főkap., hőr. ig.,
megyei
kat. véd.
(főv. pv.)
ig. és azonos
jogállású
Rendőrkapitány
és azonos
jogállású
Fővárosi
önkormányzati
tűzoltópk.
Önkonnányzati tűzoltó-
parancsnok
Önkormányzati
képviselő-testület,
fővárosi
közgyűlés
1.2.3.4.5.6.7.8.9.10.11.12.
4.5. Belügyminisztériumba, valamint a rendvédelmi oktatási intézményekbe szolgálatteljesítésre, illetve közszolgálati feladat ellátására berendelés*
4.6. A fegyveres szerveknél az eltérő beosztáson (hivatásos állományú köztisztviselő vagy közalkalmazotti helyen, illetve fordítva) való foglalkoztatás engedélyezése*
5. Vezénylés5.1. Külszolgálatra:
— tábornokot, főtisztet, tisztet, zászlóst, tiszthelyettest
*
6. Beiskolázásra vonatkozó döntések6.1. Külföldi tanintézet alaptagozatára, tanfolyamaira:
— tábornokot, főtisztet, tisztet
*
6.2. Hazai tanintézet alaptagozatára, tanfolyamaira:
— tábornokot
— főtisztet, tisztet
— zászlóst tiszthelyettest tisztest
**
*
****
*
*
*
7. Egyéb döntések7.1. Más szervhez vezénylés:
— tábornokot, főtisztet, tisztet
— zászlóst, tiszthelyettest, tisztest
**
7.2. Más fegyveres szervhez áthelyezés:
— tábornokot, főtisztet, tisztet
— zászlóst, tiszthelyettest, tisztest
**
7.3. Egyenruha viselési jog engedélyezése és megvonása:
— tábornokra vonatkozó javaslat előterjesztése a KE-höz
— főtisztnek, tisztnek
— zászlósnak tiszthelyettesnek tisztesnek
**
*
*****
7.4. Illetmény nélküli szabadság engedélyezése:
— tábornok részére
— főtiszt, tiszt részére
— zászlós, tiszthelyettes, tisztes részére
**
*
*
*
*
****
*
*
*
7.5. Hősi halottá, szolgálati halottá,a fegyveres szerv és a szervezeti egység halottjává való nyilvánítás:
— hősi halottá
— szolgálati halottá
— a fegyveres szerv halottjává
— szervezeti egység halottjává
*
*
*
**

*
*

*
*

*
*

*
**
7.6. Kitüntetések, elismerések:
— kitüntetésre való felterjesztés a KE-höz
— kitüntető díjak, szolgálati jel, tanácsosi, főtanácsosi cím adományozása
— dicséret 'utalom
*

*
*
*********
A hatáskör területeA munkáltatói jogkör megnevezéseMiniszterHelyettes
államtitkár
Egyéb szerv
vezetője
Országos
parancsnok
Főigazgató
(ORFK, HOP)
és azonos
jogállású
Megyei (Bp.)
főkap., hőr. ig.,
megyei
kat. véd.
(főv. pv.)
ig. és azonos
jogállású
Rendőrkapitány
és azonos
jogállású
Fővárosi
önkormányzati
tűzoltópk.
Önkonnányzati tűzoltó-
parancsnok
Önkormányzati
képviselő-testület,
fővárosi
közgyűlés
1.2.3.4.5.6.7.8.9.10.11.12.
7.6.1. Fizetési fokozatban történő előresorolás, fizetési fokozat várakozási idejének csökkentése:
— tábornok
— ezredes
— főtiszt, tiszt
— zászlós, tiszthelyettes, tisztes
**
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
7.7. Azonos fegyveres szervezetnél alá-, fölérendeltségi viszonyból eredő összeférhetetlenség feloldása:*
7.7.1. Közvetlen munkatársi viszonyba kerülés engedélyezése******
7.7.2. Más kereső foglalkozás engedélyezése:
— tábornok
— ezredes
— főtiszt, tiszt zászlós, tiszthelyettes, tisztes
**
*
*
*
*
*
****
*
*
7.8. Ágazati Érdekegyeztető Fórummal egyeztetés:*
7.8.1. Helyi Érdekegyeztető Fórummal egyeztetés:******
7.9. Tárcaközi Érdekegyeztető Fórummal egyeztetés:*
7.10. Másodfokon dönt a fegyelmi fenyítés és a kártérítési határozat ellen benyújtott panasz ügyében Hszt. 142. § (1), (3) bek. és 159. § (4) bek. alapján***
7.11. Szabadság engedélyezése:
— országos parancsnok részére
— tábornok részére
— főtiszt, tiszt részére
— zászlós, tiszthelyettes, tisztes részére
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
7.12. A hivatásos önkormányzati tűzoltó-parancsnokság személyzeti és munkaügyi tevékenységének közvetlen szakmai felügyelete [Hszt. 276. § (3) bek. alapján]**
8. Szervezeti intézkedések8.1. Rendőr-főkapitányság, rendőrkapitányság és azokkal azonos jogállású szerv létrehozása és megszüntetése [Rtv. 5. § (1) bek. i) pontja*
8.2. A Határőrség részletes bontású létszámának meghatározására vonatkozó javaslat, évente az OGY-nek [Hvt: 5. § (1) bek. c) pontja alapján]*
8.2.1. A Határőrséget érintő egyes szervezeti intézkedések bemutatása az OGY HB-nak és megküldése a KE-höz [Hvt. 6. § (3) bek. és 7. § (3) bek. alapján]*
8.3. Határőr-igazgatóság és azzal azonos jogállású szerv létrehozása és megszüntetése*
8.4. A katasztrófavédelem végrehajtását végző területi, illetve helyi szervezet létrehozása és megszüntetése [Kat.véd. tv. 13. § (1) bekezdés c) pontja alapján]*
A hatáskör területeA munkáltatói jogkör megnevezéseMiniszterHelyettes
államtitkár
Egyéb szerv
vezetője
Országos
parancsnok
Főigazgató
(ORFK, HOP)
és azonos
jogállású
Megyei (Bp.)
főkap., hőr. ig.,
megyei
kat. véd.
(főv. pv.)
ig. és azonos
jogállású
Rendőrkapitány
és azonos
jogállású
Fővárosi
önkormányzati
tűzoltópk.
Önkonnányzati tűzoltó-
parancsnok
Önkormányzati
képviselő-testület,
fővárosi
közgyűlés
1.2.3.4.5.6.7.8.9.10.11.12.
8.5. Egyetértési jog a hivatásos önkormányzati tűzoltó-parancsnokság létesítésével, komplex átszervezésével és megszüntetésével kapcsolatban [Tt. 24. § c) pontja]*
8:5.1. A hivatásos önkormányzati tűzoltó-parancsnokságok legkisebb létszámának meghatározása [Tt. 47. § (2) bek. j) pontja alapján]*
8.6. Az Országos Rendőr-főkapitányság, a Határőrség Országos Parancsnokság, a BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság szervezeti és működési szabályzatainak jóváhagyása [Rtv. 5. § (1) bek. e) pontja és Pvt. 7. § (2) bek. b) pontja]*
8.6.1. A Rendvédelmi Szervek Védelmi Szolgálata ügyrendjének jóváhagyása az érdekelt miniszterekkel egyetértésben [49/1995. (V. 4.) Korm. rend. 5. § alapján]*
8.7. Rendőr-főkapitányságok, határőr-igazgatóságok és azokkal azonos jogállású szervek szervezeti és működési szabályzatának jóváhagyása [Rtv. 6. § 2 bek. i) pontja alapján]*
8.7.1. Megyei katasztrófavédelmi (fővárosi polgári védelmi) igazgatóság szervezeti és működési sza-bályzatának jóváhagyása [Kat.véd. tv. (1) bek. c) pontja alapján]*
8.8. Rendőrőrs, valamint feladat-és hatásköri önálló-sággal nem rendelkező szervezeti egység létrehozása és megszüntetése Rtv. 3. § (4) bek. alapján]*
8.9. A hivatásos önkormányzati tűzoltó-parancsnok-ság létrehozása, komplex átszervezése és megszün-tetése a belügyminiszter előzetes egyetértésével [Tt. 28. 1 bek. a) pontja és 2 bek. a) pontja alapján]*
Rövidítések:
KE = köztársasági elnök
ME = miniszterelnök
OGY = Országgyűlés
OGY HB = Országgyűlés Honvédelmi Bizottsága

Megjegyzés:
— A 4-5. oszlopban megnevezettek hatásköre az általuk irányított minisztériumi szervhez berendelt hivatásos állományúakra terjed ki.
— A 12. oszlopban megnevezettek hatásköre csak a hivatásos önkormányzati tűzoltóparancsnokokra terjed ki."

Lábjegyzetek:

[1] Hatályon kívül helyezte a 42/2005. (X. 18.) BM rendelet 23. § (2) bekezdése c) pontja. Hatálytalan 2005.10.26.

[2] Hatályon kívül helyezte a 42/2005. (X. 18.) BM rendelet 23. § (2) bekezdése d) pontja. Hatálytalan 2005.10.26.

[3] Hatályon kívül helyezte a 42/2005. (X. 18.) BM rendelet 23. § (2) bekezdése e) pontja. Hatálytalan 2005.10.26.

Tartalomjegyzék