Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

9/2001. (IV. 28.) HM rendelet

a Honvédelmi Minisztérium és a Magyar Honvédség tartósan külföldön foglalkoztatott tagjai ellátásáról

A fegyveres szervek hivatásos állományú tagjainak szolgálati viszonyáról szóló 1996. évi XLIII. törvény 49. § (4) bekezdésében és 342. § (2) bekezdésének e) pontjában, valamint a közalkalmazottak jogállásáról szóló 1992. évi XXXIII. törvény 85. § (3) bekezdésének b) pontjában kapott felhatalmazás alapján - a tartósan külföldön foglalkoztatott köztisztviselők, ügykezelők és fizikai alkalmazottak közszolgálati jogviszonyára vonatkozó szabályokról szóló 22/1997. (II. 13.) Korm. rendeletben foglaltakra is figyelemmel - a Honvédelmi Minisztérium és a Magyar Honvédség tartósan külföldön foglalkoztatott tagjai ellátásáról a következőket rendelem el:

Általános rendelkezések

1. §

(1) A rendelet hatálya - a (2)-(4) bekezdésekben foglaltak figyelembevételével - a Honvédelmi Minisztériumra (a továbbiakban: HM), a HM hivatalaira, háttérintézményeire, a katonai nemzetbiztonsági szolgálatokra, a katonai felsőoktatási intézményre, a Magyar Honvédség (a továbbiakban: MH) katonai szervezeteire, illetőleg ezen szervezetek (a továbbiakban együtt: kiküldő) állományába tartozó hivatásos és szerződéses katonákra, valamint közalkalmazottakra (a továbbiakban együtt: kiküldött) terjed ki.

(2) Az állami vezetők, a külföldi tanulmányokat folytatók, valamint a békemissziós tevékenységgel összefüggésben külföldi szolgálatot teljesítők esetében ez a rendelet csak a rájuk vonatkozó külön rendelkezésekkel együtt alkalmazható.

(3) Azokra a nemzetközi szervezetekhez (ENSZ, EBESZ, NATO, NYEU stb.) vezényelt kiküldöttekre, akiknek a külföldi ellátmányát a nemzetközi szerv folyósítja, csak a 3. § rendelkezései vonatkoznak.

(4) A külföldön foglalkoztatott köztisztviselők ellátását külön jogszabály* állapítja meg.[1]

2. §

A rendelet alkalmazásában akkor tartós a külföldi foglalkoztatás, ha annak tervezett időtartama - megszakítás nélkül - a három hónapot meghaladja.

3. §

(1) A kiküldöttet a hazai illetménye - a rá vonatkozó illetményrendszer szabályai szerint - a külföldi foglalkoztatása időtartamára változatlanul megilleti.

(2) A kiküldöttek hazai illetményét a kiküldetés ideje alatt a személyi állományt érintő illetményemelések alkalmával emelni kell.

4. §

A kiküldött a kiküldetés időtartama alatt a személyi állomány jutalmazási rendszerében előírtak szerint jutalmazható.

Devizaellátmány

5. §

(1) A kiküldött a kiküldetés időtartamára devizaellátmányra jogosult.

(2) A kiküldött devizaellátmányának havi összegét az egyes beosztásokra a mellékletben meghatározott szorzószámok, a külügyminiszter idevonatkozó rendeletében (a továbbiakban: KüM. R.) országonként meghatározott alapösszegek, valamint a 11. §-ban foglaltak figyelembevételével a kiküldetést elrendelő vezető állapítja meg.

(3) Katonai beosztásoknál a melléklet "főtiszti, főmunkatársi és egyéb beosztások" részében meghatározott szorzószámokat az adott beosztásra rendszeresített rendfokozat alapján kell megállapítani.

(4) A kiküldött részére a devizaellátmány a kiküldetés megkezdése napjától a végleges hazatérés napjáig jár. A töredékhavi ellátmány kiszámításánál a tárgyhó naptári napjainak számát kell alapul venni.

(5) A kiküldött külföldi állomáshelyén részmunkaidőben foglalkoztatott családtagja is jogosult devizaellátmányra, melynek összegét a foglalkoztatás időtartamának figyelembevételével kell a melléklet szerinti szorzószámok alapján megállapítani.

(6) A devizaellátmányt a KüM. R. szerinti devizában úgy kell átutalni, hogy az a kiküldött devizaszámláján legkésőbb a tárgyhó utolsó napján megjelenjen. A külföldi foglalkoztatás megszűnése esetén az ellátmány a hazautazást megelőző öt munkanappal korábban is kifizethető.

6. §

(1) A kiküldött részére - a devizaellátmányon felül - az engedéllyel külföldön vele egy háztartásban élő házastársa és az általa eltartott (2) bekezdés szerinti gyermeke után - a (3) és (5) bekezdésben foglaltak kivételével - családtagi pótlék jár.

(2) Családtagi pótlék a saját, az örökbe fogadott, illetőleg a nevelt gyermek után 16. életéve betöltéséig, illetőleg ha középfokú oktatási intézmény nappali tagozatán tanul, a tanulmányok befejezéséig, de legfeljebb a gyermek 20 éves koráig jár. Életkortól függetlenül jár a családtagi pótlék a tartósan beteg, illetőleg a testi vagy értelmi fogyatékos gyermek után.

(3) Nem jár családtagi pótlék az után a családtag után, akit bármely munkáltató külföldön foglalkoztat, és ellátmányának (díjazásának) az összege a KüM. R. szerinti devizaellátmány alapösszegét meghaladja.

(4) A családtagi pótlék havi összege:

a) a házastárs után a kiküldött ellátmányának 25%-a;

b) a gyermek után a 2;5 szorzószámmal számított ellátmánynak

- 12 éves korig a 10%-a,

- 12 éves kor felett a 15%-a.

(5) A kiküldött nem jogosult családtagi pótlékra a hozzátartozója évi 30 napot meghaladó belföldi tartózkodása idejére. Többszöri távollét esetén a részidőket - az évi alap- és pótszabadság időtartama kivételével - évente össze kell számítani. A házastárs szülés miatti távolléte esetén az állományilletékes parancsnok ezen időszak összeszámításától - legfeljebb évi 60 napig - eltekinthet. A családtagi pótlékra jogosult hozzátartozó belföldi tartózkodását a kiküldöttnek a hazautazás előtt 3 munkanappal a szolgálati elöljárónak, valamint a területileg illetékes Nemzeti Támogató Csoport parancsnokának köteles írásban bejelenteni.

(6) Ha a családtagi pótlékra jogosító hozzátartozó a 10. § szerinti keresőképtelenség ideje alatt az állomáshelyen tartózkodik, a családtagi pótlékot változatlan összegben kell folyósítani.

(7) A családtagi pótlékra jogosult házastárs és gyermek alkalmi látogatásakor a családtagi pótlék időarányosan jár, ha a kiküldött a hozzátartozója megérkezését és a tartózkodása várható időtartamát a szolgálati elöljárójának, valamint a területileg illetékes Nemzeti Támogató Csoport parancsnokának írásban bejelentette.

7. §

A kiküldöttet az évi rendes szabadsága a külföldi szolgálat ideje alatt is megilleti.

8. §

A kiküldöttet az évi rendes szabadsága vagy bármely okból történő ideiglenes hazatérése alatt - a betegség miatti hazatérés kivételével - a devizaellátmány változatlan összegben megilleti.

9. §

(1) Ha a kiküldött a külszolgálata alatt kiküldetést teljesít, az ideiglenes külföldi kiküldetésre vonatkozó szabályok szerinti költségtérítésre (szállásköltség-térítés stb.) és - a (2)-(5) bekezdésekben foglaltak szerint - külföldi napidíjra jogosult.

(2) Az (1) bekezdés szerinti költségtérítés és külföldi napidíj szempontjából külföldi kiküldetésnek kell tekinteni azt is, ha a kiküldött az állomáshely országában teljesít kiküldetést.

(3) Ha a kiküldetés az állomáshely szerinti országban történik, külföldi napidíj és szállásköltség-térítés csak a naponként 8 órát meghaladó távollét esetén jár.

(4) A napidíj összege az állomáshely szerinti országban teljesített kiküldetés esetén a külföldi napidíj 40, harmadik országban teljesített kiküldetés esetén pedig a 60%-a.

(5) A kiküldöttet magyarországi szolgálati útja alkalmával, a Magyarországon töltött időre, a belföldi kiküldetésre vonatkozó szabályok szerinti térítések illetik meg.

10. §

A kiküldöttet a keresőképtelenséggel járó betegsége időtartamára, legfeljebb 90 napig, állomáshelyén a havi ellátmány 80%-a, belföldön 30%-a illeti meg. Ha a keresőképtelenség szolgálati kötelmekkel összefüggő baleset vagy betegség következménye, a devizaellátmány 100%-a jár.

11. §

(1) A devizaellátmány (a részmunkaidőben foglalkoztatottak devizaellátmányát is ideértve) és a családtagi pótlék összegének a magánszemélyek jövedelemadójáról, valamint a társadalombiztosításról szóló rendelkezések1 alapján személyi jövedelemadó, illetőleg egészségbiztosítási és nyugdíjjárulék, valamint magánnyugdíj-pénztári tagdíj-köteles része után a kiküldöttnek a személyi jövedelemadót, valamint az egészségbiztosítási és nyugdíjjárulékot (tagdíjat) meg kell fizetnie.[2]

(2) Az (1) bekezdésben foglaltakra tekintettel a devizaellátmány KüM. R. szerinti alapösszegét kiküldöttenként bruttósítani kell a következők szerint:

a) A kiküldött adóköteles jövedelméhez igazodó legmagasabb személyi jövedelemadó-kulcs és a járulékfizetésre kötelezetteknél a nyugdíj- és egészségbiztosítási járulék (magánnyugdíjpénztári tagdíj) alapulvételével meg kell állapítani a bruttósítási együtthatót. A bruttósítási együttható = 1 - [(adókulcs% + járulék%) : 100] x adóköteles hányad.

b) A bruttósított alapösszeg a KüM. R. szerinti alapösszeg és a bruttósítási együttható hányadosa.

(3) A kiküldött bruttó devizaellátmányát és bruttósított családtagi pótlékát a bruttósított alapösszeg figyelembevételével kell megállapítani.

(4) A kiküldött részére kifizetésre kerülő (nettó) devizaellátmány és családtagi pótlék összegét a bruttósítás nélküli (nettó) alapellátmány alapján kell megállapítani, és folyósítani.

(5) A (3) bekezdés szerinti bruttó és a (4) bekezdés szerinti nettó devizaellátmány és családtagi pótlék különbözetének forintra átszámított összegét személyi jövedelemadó-előlegként, valamint nyugdíj- és egészségbiztosítási járulékként (magánnyugdíjpénztári tagdíjként) kell befizetni és a kiküldöttnél elszámolni. A devizaellátmány különbözetet a jogosultság időpontját megelőző hónap 15. napján érvényes MNB deviza eladási árfolyamon kell forintra átszámítani.

Utazási és szállítási költségtérítés

12. §

(1) A kiküldő köteles az utazási költséget megtéríteni:

a) a kiküldött és családtagi pótlékra jogosító hozzátartozója állomáshelyre történő első kiutazása és végleges hazautazása alkalmával (ideértve a másik állomáshelyre történő áthelyezést is);

b) a kiküldött és az a) pont szerinti családtag szabadságra történő haza- és visszautazásakor évente egy alkalommal;

c) a kiküldött szolgálati érdekből történő ideiglenes hazarendelésekor;

d) a kiküldött közeli hozzátartozójának [házastárs (élettárs), gyermek, szülő, testvér, valamint a házastárs szülője] elhalálozása esetén;

e) a kiküldött, valamint a) pont szerinti hozzátartozójának (indokolt esetben kísérőjének) szülés, egészségügyi kivizsgálás vagy gyógykezelés céljából hazai intézetbe és az állomáshelyre való visszautazásakor.

(2) Az (1) bekezdésben foglaltakon túlmenően a kiküldő indokolt esetben a kiküldött egyéb utazási költségeihez is hozzájárulhat.

(3) A kiküldött és a családtagi pótlékra jogosult hozzátartozó hazai egészségügyi kivizsgálásra vagy gyógykezelésre való utazását, illetve kísérő kirendelésének szükségességét a HVK egészségügyi csoportfőnöke igazolja.

(4) Az utazásnál igénybe vehető szállítási eszközt (kocsiosztály stb.) az ideiglenes külföldi kiküldetésre vonatkozó szabályok alapján a kiküldő szerv vezetője határozza meg.

13. §

(1) Az állomáshelyre történő kiutazás és végleges hazautazás alkalmából a kiküldő a legszükségesebb ingóságok szállításának számlával igazolt költségeit a következő súlyhatárokig téríti meg:

a) vasúton, közúton és hajón történő szállítás esetén a kiküldött után 300, a házastárs (élettárs) után 150, a családtagi pótlékra jogot adó gyermekenként további 50-50 kg-ig;

b) repülőgép igénybevétele esetén - légiteherként - a kiküldött után 100, a házastárs (élettárs) után 50, a családtagi pótlékra jogot adó gyermekenként további 30-30 kg-ig. Amennyiben a szállítás konténerrel történik - a tényleges számla szerinti összeget - a légiteherként engedélyezett összeg erejéig lehet elszámolni.

(2) Repülőgépen történő első kiutazás és végleges hazautazás, valamint az Európán kívüli országokból szabadságra és arról vissza történő utazás alkalmával a repülőtársaság által személyenként biztosított súlyhatáron felül 20-20 kg túlsúlyt a kiküldő terhére kell elszámolni.

14. §

(1) Ha a kiküldött az első kiutazásához, illetőleg az ideiglenes vagy végleges hazatéréséhez szolgálati gépjárművet vesz igénybe, részére és a vele együtt utazó családtagi pótlékra jogot adó hozzátartozók részére csak az utazással összefüggésben ténylegesen felmerült, számlával igazolt (üzemanyag, szállás, parkolás, autópálya díj stb.) költségek téríthetők, egyéb költségtérítésre (napidíj stb.) nem jogosultak.

(2) A kiküldött részére saját gépjárművel történő utazása esetén az ideiglenes külföldi kiküldetést teljesítőkre vonatkozó szabályok szerinti költségtérítés jár.

(3) Gépjárművel történő utazás esetén az utazás időtartamát és útvonalát a kiküldőnek kell meghatározni.

Lakhatás

15. §

(1) A kiküldöttnek a külföldi szolgálatteljesítés helyén a kiküldő köteles berendezett lakást biztosítani, illetőleg a lakásbérlet, valamint a lakásfelújítás, karbantartás és biztosítás indokolt költségeit megtéríteni.

(2) A kiküldött részére a lakásnak a kiküldő által történő rendelkezésre bocsátásánál a lakásbérletről szóló belföldi jogszabályokban meghatározott lakásigény mértékét, a szolgálati követelményeket (protokolláris kötelezettségeket), gazdaságossági szempontokat, továbbá az állomáshelyen érvényesülő sajátosságokat kell figyelembe venni.

(3) A kiküldött részére a lakást a kiküldő szerv vezetője által meghatározott berendezéssel és felszereléssel kell ellátni.

16. §

(1) A lakás- és a garázsbérlet bérleti díját, továbbá a lakásban elhelyezett HM és MH tulajdonú berendezési és felszerelési vagyontárgyak, valamint az ingóságok és a garázs biztosítási díját, a lakás- és garázsbérletnél kifizetett depozit (letét) összegét; illetőleg - ha az a rendeltetésszerű használat ellenére szükségessé vált - a lakásberendezés javításának és cseréjének költségeit a kiküldő megtéríti.

(2) A magántulajdonú vagyontárgyak biztosításának díja a kiküldöttet terheli.

(3) A lakáshoz kapcsolódó külön szolgáltatások (villany, gáz, víz és csatornadíj, fűtés, hűtés, szemétszállítás stb.) díja a kiküldöttet terheli. Amennyiben ezek együttes összege egy-egy naptári éven belül meghaladja a kiküldött ellátmánya és családtagi pótléka együttes összegének (a továbbiakban: összellátmányának) az 5 %-át, az ezt meghaladó részt a kiküldő átvállalja.

(4) Amennyiben a lakbér a külön szolgáltatások alapdíját is magában foglalja, úgy a szolgáltatások díjául a kiküldött összellátmányának 5%-át kitevő összeget kell megállapítani. Ennél kisebb mértékű befizetés csak akkor engedélyezhető, ha a térítendő összeg nem éri el a kiküldött összellátmányának 5%-át. Együtt élő házastársak (élettársak) egyazon állomáshelyre történő kiküldetése esetén a devizaellátmányuk együttes összegét kell alapul venni.

(5) A kiküldő a telefon-felszerelés költségét, a készülék bérleti díját, a telefonállomás alapdíját, valamint - részletes számla, vagy egyéb nyilvántartás alapján - a szolgálati beszélgetések díját megtéríti.

17. §

(1) A kiküldött szállodában történő átmeneti elhelyezése esetén a kiküldött köteles megtéríteni a szállodai szoba árának,

a) ha egyedülálló, a 20%-át,

b) ha családos; a 10%-át.

(2) A térítés összege nem lehet magasabb a kiküldött összellátmánya időarányos részének 5%-ánál. Az ezt meghaladó költségeket - ide nem értve az igénybe vett egyéb szállodai szolgáltatásokat (étkezés, mosatás stb.) - a kiküldő megtéríti.

Egyéb jogosultsági szabályok

18. §

(1) A kiküldött részére kiküldetése alkalmával, az állományilletékes parancsnok a központi keret terhére kéthavi bruttó alapilletménye összegéig terjedő illetményelőleg folyósítható, a kiküldetés időtartamának megfelelő, de legfeljebb 12 havi törlesztéssel.

(2) A kiküldöttnek a kiküldetés megkezdésekor, kérelmére, egyszeri alkalommal devizaellátmány-előleget kell folyósítani, melynek összege nem haladhatja meg a 2,5 szorzószámmal számított háromhavi devizaellátmány összegét.

(3) A kiküldő, a kiküldött kérelmére - kizárólag gépkocsi-vásárlás céljából - a (2) bekezdésben meghatározottakon felül, 2,5 szorzószámmal számított további hathavi devizaellátmány-előleg folyósítását engedélyezheti, ami azonban nem haladhatja meg a gépkocsi vételárát. A devizaelőleg felhasználásával vásárolt gépkocsit-a külön rendelkezésekben meghatározott térítési díj ellenében a kiküldött a 19. § (2) bekezdésének figyelembevételével a beosztásával összefüggő feladatai ellátására is köteles használni.

(4) Az ellátmányelőleg kiszámításánál a családtagi pótlékot nem lehet figyelembe venni.

(5) A (2) bekezdés szerinti előleg legfeljebb tíz, a (3) bekezdés szerinti pedig legfeljebb harminchat havi részletre, de ha a kiküldetés tervezett időtartama ennél rövidebb, annak végéig engedélyezhető. A devizaellátmány-előleg törlesztését a felvételét követő negyedik hónapban kell megkezdeni, a törlesztésnek a hazatérés napjáig be kell fejeződnie.

(6) Amennyiben a külszolgálat - előre nem látható okok miatt - az ellátmányelőleg visszafizetése előtt fejeződik be, a kiküldött az előleg fennmaradó részét állomáshelyén egy összegben a felvétel pénznemében, vagy belföldön - legkésőbb a külszolgálat befejezésétől számított 30 napon belül - a hazatérés időpontjában érvényes, az MNB által meghatározott devizaeladási árfolyamon számítva, forintban köteles visszafizetni.

19. §

(1) A kiküldött részére-a feladat jellegétől függően a kiküldő szolgálati gépjárművet biztosíthat.

(2) Saját tulajdonú gépkocsi szolgálati célú igénybevétele egyedi elbírálás alapján történhet, a kiküldő szervezet vezetője által meghatározott feltételekkel és a hazai gépjárműhasználatra vonatkozó szabályok figyelembevételével.

20. §

(1) A kiküldött külföldön történő elhalálozása esetén a vele külföldön egy háztartásban élő családtagja részére, az elhalálozást követő 30 napra az elhalálozott devizaellátmányát ki kell fizetni.

(2) A kiküldött, illetve családtagja külföldön történt elhalálozása esetén a hazaszállítási költségek a kiküldőt terhelik.

(3) A kiküldött elhalálozása esetén az általa a 18. § alapján felvett illetményelőlegnek és devizaellátmány-előlegnek az elhalálozást követően esedékes, egyébként visszafizetendő részét a kiküldő szervezet vezetője törli. Az (1) bekezdés szerinti devizaellátmány előleglevonással nem terhelhető.

21. §

(1) A kiküldött és családtagi pótlékra jogosult hozzátartozója által indokoltan igénybe vett egészségügyi ellátás külföldön felmerült és igazolt költségeinek 85%-a a kiküldőt, 15%-a pedig a kiküldöttet terheli. A devizaellátmányt folyósító szerv - indokolt esetben - a felmerült költségeket teljes egészében kifizeti, majd a költségek 15%-át a kiküldött devizaellátmányából levonja. A külföldi gyógykezelés indokoltságát a kötelező egészségbiztosítási ellátásról szóló jogszabályok2 idevonatkozó rendelkezései alapján kell elbírálni.[3]

(2) A külföldi gyógykezelés költségeiből az Országos Egészségbiztosítási Pénztárat terhelő rész megtéríttetéséről a HM Központi Pénzügyi és Számviteli Hivatal gondoskodik.

(3) A kiküldött és családtagi pótlékra jogosító családtagjai a külföldön felmerülő és egyéb gyógyászati költségek elszámolásának előfeltételeként a kiutazás előtt, valamint évente egyszer - a szabadság időtartama alatt - egészségügyi orvosi vizsgálaton kötelesek megjelenni és a szükséges kezeléseken részt venni.

(4) A kiküldött és családtagi pótlékra jogosult hozzátartozója javára - a külföldön eltöltött időre - a HM Központi Pénzügyi és Számviteli Hivatal baleseti halálra és baleseti rokkantságra szóló balesetbiztosítást köt.

22. §

(1) A kiküldöttnek a vele külföldön tartózkodó és a 6. § alapján családtagi pótlékra jogosult gyermeke után, az átlagos képzési követelményeknek megfelelő és átlagos költségszintű alap- és középfokú oktatási intézményben felmerülő tandíjköltséget - a (2) bekezdésben foglalt összeghatárig - meg kell téríteni, ha egészségügyi vagy más okból a helyi állami iskolarendszer nem vehető igénybe, vagy az is tandíjköteles.

(2) Az (1) bekezdés szerinti tandíjköltség-térítés maximális összege gyermekenként és tanévenként az adott országra a KüM. R.-ben meghatározott alapösszeg háromszorosáig - a Külügyminisztérium által megjelölt tanintézetekben a tényleges tandíj 80%-áig - terjedhet. Ennél nagyobb költségtérítés csak a honvédelmi miniszter külön engedélye alapján folyósítható. A tandíjköltség-térítés összegét gyermekenként kell megállapítani és folyósítani. A tandíjköltség az éves (féléves) tandíjat, a beiratkozás díját foglalja magában. Nem lehet megtéríteni az oktatási intézmény által szervezett kirándulás, szabadidős programok, külön nyelvórák, iskolabusz költségeit.

23. §

Együtt élő házastársak egyazon állomáshelyre történő kiküldése esetén a 6. § (4) és (7) bekezdésében, 13. § (1) bekezdésében és 22. §-ában foglalt jogosultságok csak az egyiküket illeti meg, illetőleg a 16. § (4) bekezdése szerinti fizetési kötelezettség mindkettőjüket terheli.

24. §

A kiküldött az ellátmánnyal kapcsolatos túlfizetésből eredő, valamint a külföldön felmerült egyéb tartozását abban a pénznemben köteles megfizetni, amelyben a tartozás fennáll.

25. §

A tartós kiküldetéssel kapcsolatos szervezési, ügyviteli és pénzügyi feladatokat a Honvédelmi Minisztérium és a Magyar Honvédség ideiglenes külföldi kiküldetést teljesítő tagjai devizaellátmányáról szóló 8/2001. (IV. 28.) HM rendelet 16. §-a szerint kell végrehajtani.

Záró rendelkezések

26. §

(1) Ez a rendelet a kihirdetését követő 8. napon lép hatályba, rendelkezéseit azonban 2001. január 1-jétől kell alkalmazni azzal, hogy a hatálybalépés előtti időszakra a korábbi szabályok szerint járó devizaellátmányt csökkenteni nem lehet. A hatálybalépéskor külföldön tartózkodók végleges hazautazása esetében a korábbi szabályok, szerinti szállítási költségtérítést kell folyósítani.

(2) A rendelet hatálybalépésével egyidejűleg a Honvédelmi Minisztérium és a Magyar Honvédség tartósan külföldön foglalkoztatott kiküldöttei ellátásáról szóló 14/1997. (HK 8.) HM utasítás, valamint az ezt módosító 54/1997. (HK 18.), 27/1998. (HK 9.), 63/1998. (HK 20.), 5/1999. (HK 4.), valamint a 29/1999. (HK 11.) HM utasítások hatályukat vesztik.

Dr. Szabó János s. k.,

honvédelmi miniszter

Melléklet a 9/2001. (N. 28.) HM rendelethez

Kimutatás a tartósan külföldön foglalkoztatottak devizaellátmányának szorzószámairól

I. NATO képviseleteken és a NATO beosztásokban szolgálatot teljesítők szorzószámai

Fsz.Beosztás megnevezéseSzorzószám
a NATO NemzetiKépviseletekena NATO beosztásokban
1.Katonai Képviselő Hivatal vezető
(Brüsszel)
4,0–4,5
2.Katonai Képviselő Hivatal vezető (Mons)
Védelempolitikai Részleg vezető
Katonai Képviselő Hivatal vezető helyettese
(Brüsszel)
csoportfőnök
(parancsnok helyettes)
3,4–4,0
3.Katonai Képviselő Hivatal vezető helyettese
(Mons)
Védelempolitikai Részleg vezető helyettes
osztályvezető3,2–3,8
4.Nemzeti Támogató Csoport parancsnoka3,0–3,5
Fsz.Beosztás megnevezéseSzorzószám
a NATO Nemzeti Képviseletekena NATO beosztásokban
Főtiszti, főmunkatársi és egyéb beosztások
5.Ezredes3,0–3,5
6.Alezredes2,8–3,2
7.Őrnagy2,6–3,0
8.Tisztek (szds., fhdgy., hdgy.)2,3–2,8
9.Zászlósok (ftzls., tzls., zls.)2,0–2,2
10.Tiszthelyettesek (ftőrm., tőrm. őrm.)1,8–2,0
11.Közalkalmazottak (titkárnő, előadó)1,8–1,9
12.Ügyviteli és egyéb dolgozók1,0–1,5

II. Általános katonadiplomáciai és egyéb külszolgálatot teljesítők szorzószámai

Fsz.Beosztás megnevezéseSzorzószám
1.Véderő-, katonai és légügyi attasé3,2–4,0
EBESZ Állandó Katonai Képviselet (EBESZ ÁKK) vezetője
2.Haderőnemi attasé3,0–4,0
EBESZ, ÁKK vezető helyettesek
3.Véderő-, katonai és légügyi attasé helyettes2,5–3,5
4.EBESZ mellett működő katonai képviselet tiszti, őrnagyi, alezredesi rendfokozattal rendszeresített nem vezetői beosztásai2,3–3,2
5.Véderő-, katonai és légügyi attasé hivatal titkára2,0–3,0
HM Hadtörténeti Intézet és Múzeum bécsi kirendeltségvezető
Egyetemi, főiskolai végzettséggel rendelkező – az 1–4. pont alá nem tartozó – főtiszt, tiszt, valamint ügyintéző,
6.Egyetemi, főiskolai végzettséggel nem rendelkező ügyintéző1,5–2,5
7.Ügyviteli és egyéb dolgozó1,0-1,5

Lábjegyzetek:

[1] *Szabályozására lásd 31/2002. (III. 1.) Korm. rendelet

[2] Jelenleg a magánszemélyek jövedelemadójáról szóló - többször módosított - 1995. évi CXVII. törvény, illetőleg a társadalombiztosítás ellátásaira és a magánnyugdíjra jogosultakról, valamint e szolgáltatások fedezetéről szóló 1997. évi LXXX. törvény.

[3] jelenleg a kötelező egészségbiztosítás ellátásairól szóló 1997. évi LXXXIII. törvény és a végrehajtásáról rendelkező 217/1997. (XII.1.) Korm. rendelet.

Tartalomjegyzék