11/2002. (XII. 28.) FMM rendelet
a munkavédelemről szóló 1993. évi XCIII. törvény egyes rendelkezéseinek végrehajtásáról szóló 5/1993. (XII. 26.) MüM rendelet módosításáról
A munkavédelemről szóló 1993. évi XCIII. törvényben (a továbbiakban: Mvt.) kapott felhatalmazás alapján - az érintett munkáltatói és munkavállalói érdekképviseleti szervezetekkel, illetőleg a 13. § (1) bekezdésének tekintetében a pénzügyminiszterrel egyetértésben - a következőket rendelem el:
1. §
A munkavédelemről szóló 1993. évi XCIII. törvény egyes rendelkezéseinek végrehajtásáról szóló 5/1993. (XII. 26.) MüM rendelet (a továbbiakban: R.) 1. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:
[Az Mvt. 21. § (2) bekezdéséhez]
"1. § Az Mvt. 21. §-ának (2) bekezdése alá tartozó veszélyes munkaeszközök jegyzékét az 1/a. számú melléklet tartalmazza."
2. §
Az R. 2. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:
[Az Mvt. 21. § (5) bekezdéséhez]
"2. § Az Mvt. 21. §-ának (5) bekezdése alá tartozó egyes veszélyes munkaeszközök jegyzékét az l/b. számú melléklet tartalmazza."
3. §
Az R. 3. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:
[Az Mvt. 23. § (1) bekezdéséhez]
"3. § (1) Az időszakos biztonsági felülvizsgálatot az üzemeltetőnek ötévenként kell elvégeznie, ha jogszabály, szabvány vagy az üzemeltetési dokumentáció ennél gyakoribb felülvizsgálati időszakot nem ír elő.
(2) A felülvizsgálat eredményét a felülvizsgálatot végző személynek vagy szervezetnek vizsgálati jegyzőkönyvbe kell foglalnia és - ha a felülvizsgálatot nem az üzemeltető munkáltató végezte - annak egy példányát az üzemeltető munkáltató rendelkezésére kell bocsátania. Az üzemeltető munkáltató a felülvizsgálatot követő vizsgálatig köteles a vizsgálati jegyzőkönyvet megőrizni.
(3) Az Mvt. 23. §-ának (1) bekezdése szerinti munkaeszközt (gépet) a telephelyen kívül csak akkor szabad üzemeltetni, ha az azon elhelyezett jelzésről nyilvánvalóan megállapítható, hogy a felülvizsgálatot az (1) bekezdésben meghatározott időszaknak megfelelően elvégezték."
4. §
Az R. 12. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:
"12. § (1) Munkabiztonsági szakértői tevékenység az Országos Munkabiztonsági és Munkaügyi Főfelügyelőség (a továbbiakban: OMMF), valamint a Magyar Mérnöki Kamara (a továbbiakban: MMK) területi kamarai szervezetei által kiadott engedély alapján a 6. számú mellékletben felsorolt szakterületeken folytatható.
(2) Szakértői engedélyt az kaphat, aki az adott szakterületen egyetemi vagy főiskolai végzettséggel és felsőfokú munkavédelmi (munkabiztonsági) szakképesítéssel, legalább 5 éves munkabiztonsági gyakorlattal, valamint a szakértői működésről szóló külön jogszabályban előírt feltételekkel, illetve műszaki szakterület esetén mérnök kamarai tagsággal rendelkezik.
(3) A tervező- és szakértő mérnökök, valamint építészek szakmai kamaráiról szóló törvény szerint mérnök kamarai tagságra jogosult mérnökök, illetve a felsőoktatási alapképzés műszaki, természettudományi vagy agrár szakán szerzett végzettséggel rendelkezők engedély iránti kérelmüket az MMK területi kamarai szervezeteinél nyújthatják be.
(4) A (3) bekezdésben fel nem sorolt, felsőfokú végzettséggel rendelkezők (pl. jogász, közgazdász, orvos, bölcsész) engedély iránti kérelmüket az OMMF-hez nyújthatják be.
(5) A munkabiztonsági szakértői engedély az alapképesítéshez tartozó szakterületre, valamint a 6. számú melléklet 30-32. pontjaiban felsorolt szakterületekre adható meg.
(6) A szakértői engedély iránti kérelemnek tartalmaznia kell az (1) bekezdés szerinti szakterületet a szakágazat megjelölésével, továbbá a kérelemhez csatolni kell a (2) bekezdésben előírt feltételekre vonatkozó érvényes okiratok, bizonyítványok hiteles másolatát, valamint az eddigi szakértői működés részletes leírását.
(7) Ha a kérelem nem felel meg az (1)-(2) bekezdésekben foglaltaknak, a hatáskörrel rendelkező (1) bekezdés szerinti engedélyező szerv a hiányok megjelölése mellett a kérelmezőt hiánypótlásra szólítja fel és egyben figyelmezteti, ha a kérelmet újra hiányosan nyújtja be vagy a hiány pótlási határidőt elmulasztja, az engedély kiadása iránti kérelmet elutasítja. Ha a kérelmező az e rendeletben, illetve a tervező- és szakértő mérnökök, valamint építészek szakmai kamaráiról szóló törvényben előírt feltételeknek megfelel, akkor az engedélyező szerv az engedély kiadását és a szakértő nyilvántartásba vételét nem tagadhatja meg.
(8) A kiadott engedély 5 évig érvényes, amely kérelemre meghosszabbítható.
(9) A szakértői engedélyt hivatalból vissza kell vonni, ha az engedélyező szerv megállapítja, hogy az engedély kiadásának feltételei nem álltak fenn. Az engedély visszavonható, ha a szakértő a tevékenységét az engedélyében foglaltaktól eltérően vagy az e rendeletben, illetve a szakértői működésről szóló külön jogszabályokban előírt rendelkezések megsértésével (pl. szakszerűtlenül) folytatja és a jogsértést az engedélyező szerv felszólítására sem szünteti meg.
(10) A munkavédelemmel kapcsolatos hatósági jogkört gyakorló személy [Mvt. 81, § (1) bekezdés] az illetékességi területéri működő munkáltatónál munkabiztonsági szakértői tevékenységet nem végezhet."
5. §
Az R. 13. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:
"13. § (1) A munkabiztonsági szakértői engedély kiadásáért 5000 Ft összegű igazgatási szolgáltatási díjat kell fizetni, a szakértői nyilvántartásba vételért pedig az illetékekről szóló törvényben meghatározott összegű illetéket kell illetékbélyegben a kérelmen leróni. A díjat a kérelem benyújtásával egyidejűleg kell az OMMF, illetve az MMK területi kamarája részére befizetni. A befizetés postai vagy banki átutalási megbízással történhet.
(2) A díjat, illetve túlfizetés esetén a díjtöbbletet hivatalból, harminc napon belül vissza kell téríteni, ha
a) a kérelem visszavonásáról - a kérelmező írásbeli bejelentése alapján - az engedélyező szerv a tevékenységének megkezdését megelőzően tudomást szerzett, vagy
b) a befizetést igazoló okiratok alapján megállapítható, hogy a kérelmező az (1) bekezdésben meghatározott összeget meghaladó díjat fizetett.
(3) A díjat a kérelem elutasítása esetén, illetve a (2) bekezdésben meghatározott eseteken túlmenően az engedélyező szerv nem köteles visszatéríteni.
(4) A nyilvántartásba vett munkabiztonsági szakértők névjegyzékét és az engedélyek érvényességi idejét az OMMF a hivatalos lapjában, az MMK pedig a szakértői névjegyzékében évenkénti rendszerességgel teszi közzé."
6. §
(1) Az R. 1. számú melléklete helyébe e rendelet 1. és 2. számú mellékletei lépnek.
(2) Az R. 2. számú mellékletének 1. pontja helyébe e rendelet 3. számú melléklete lép.
(3) Az R. 4. számú melléklete helyébe e rendelet 4. számú melléklete lép.
(4) Az R. 5. számú melléklete helyébe e rendelet 5. számú melléklete lép.
7. §
(1) Ez a rendelet - a (3) bekezdésben foglalt kivétellel - 2003. január 1. napján lép hatályba, ezzel egyidejűleg az R. 2. számú mellékletének 2. a) pontjában és 4. pontjában a "100" szövegrész helyébe az "50" szövegrész lép.
(2) Az R. 5. számú mellékletének első bekezdése helyébe az alábbi rendelkezés lép:
"A munkáltatónak - írógéppel, számítógéppel vagy nyomtatott betűkkel - ki kell töltenie a munkabaleseti jegyzőkönyv (a továbbiakban: jegyzőkönyv) valamennyi, szöveges választ igénylő rovatát, továbbá a következő kódnégyzeteket: 1-38., 62-66. és 70. A 39-61., 67-69. kódnégyzeteket az illetékes felügyelet (OMMF megyei, fővárosi felügyelősége, MEH területi bányakapitánysága) tölti ki."
(3) A rendelet 4-5. §-ai és 6. §-ának (3)-(4) bekezdései 2004. január 1. napján lépnek hatályba.
Kis s Péter s. k.,
foglalkoztatáspolitikai és munkaügyi miniszter
1. számú melléklet a 11/2002. (XII. 28.) FMM rendelethez
[1/a. számú melléklet az 5/1993. (XII. 26.) MüM rendelethez]
Az Mvt. 21. §-ának (2) bekezdése alá tartozó veszélyes munkaeszközök jegyzéke
A gépek biztonsági követelményeiről és megfelelőségének tanúsításáról szóló 21/1998. (IV. 17.) IKIM rendelet alapján:
1. Körfűrészek egy vagy több fűrészlappal, fa vagy hasonló, hús vagy hasonló anyagokhoz.
1.1. Rögzített szerszámmal dolgozó fűrészgépek, amelyeknek fix a gépágyuk és a munkadarabot kézi vagy leszerelhető előtolással juttatják a szerszámhoz.
1.2. Rögzített szerszámmal dolgozó fűrészgépek, amelyeknél az alternáló mozgású fűrészállványt kézzel vezérlik vagy azt hajtóművel szerelték fel.
1.3. Rögzített szerszámmal dolgozó fűrészgépek, amelyek a munkadarabot gépi előtolással mozgatják és a munkadarab behelyezése (adagolása) és/vagy kivétele kézzel történik.
1.4. Mozgószerszámú fűrészgépek gépi előtolással és a munkadarab kézzel végzett behelyezésével és/vagy kivételével.
2. Faipari gyalugépek kézi előtolással.
3. Faipari vastagsági gyalugépek egyoldali megmunkálásra, ha a munkadarab behelyezése és/vagy kivétele kézzel történik.
4/Szalagfűrészek egy vagy több fűrészlappal, fa vagy hasonló, hús vagy hasonló anyagokhoz, ha a munkadarab behelyezése és/vagy kivétele kézzel történik.
5. Az 1-4. és a 7. pont alatti munkaeszköz kombinált kivitelben.
6. Faipari csapmarógépek több szerszámtartóval, kézi előtolással.
7. Kézi láncfűrészgépek fa megmunkálására.
8. Függőleges marógépek kézi előtolással, fa és hasonló anyagok megmunkálására.
9. Prések, hajlítógépek fémmegmunkáláshoz, ha a munkadarab behelyezése és/vagy kivétele kézzel történik és a mozgó elemek lökete túllépheti a 6 millimétert, valamint a sebesség a 30 mm/s-ot.
10. Műanyag-feldolgozó fröccsöntőgépek vagy formázóprések, ha a munkadarab behelyezése és/vagy kivétele kézzel történik.
11. Gumiipari fröccsöntőgépek vagy formázóprések, ha a munkadarab behelyezése és/vagy kivétele kézzel történik.
12. Föld alatti munkára szolgáló
- vasúti munkagépek, mozdonyok és fékezőkocsik;
- hidraulikus energiával működtetett emelőtalpak;
- munkagépekbe beépített belső égésű motorok.
13. Háztartási hulladékgyűjtő teherjárművek kézi töltésű és présmechanizmussal rendelkező kivitelben.
14. A 21/1998. (IV. 17.) IKIM rendelet 1. számú mellékletének 3.4.7. pontjában meghatározott védőburkolatok és erőátviteli tengelyek univerzális csatlakozóval.
15. Járművekre szerelt emelők.
16. Személyek emelésére szolgáló gépek, amelyeknél fennáll a több mint 3 méter magasból történő leesés veszélye.
17. Pirotechnikai termékeket gyártó gépek.
Egyéb jogszabályok alapján:
18. Daruk és futómacskák gépi meghajtással.
19. Gépi hajtású emelőtargoncák.
20. Villamos emelődobok.
21. Rakodógépek.
22. Mezőgazdasági és erdészeti traktorok.
23. Járműürítés és -mozgatás különleges berendezései.
2. számú melléklet a 11/2002. (XII. 28.) FMMrendelethez
[1/b. számú melléklet az 5/1993. (XII. 26.) MüM rendelethez]
Az Mvt. 21. §-ának (5) bekezdése alá tartozó egyes veszélyes munkaeszközök jegyzéke
1. Helyszíni összeszerelésű gépi meghajtású daruk
2. Járműürítés és -mozgatás helyszíni összeszerelésű különleges berendezései
3. számú melléklet a 11/2002. (XII. 28.) FMM rendelethez
[2. számú melléklet az 5/1993. (XII. 26.) MüM rendelethez]
1. A munkáltatók tevékenységük alapján a következő munkavédelmi szempontú veszélyességi osztályba tartoznak [ágazati számjelként a gazdasági tevékenységek egységes ágazati osztályozás rendszeréről szóló 9003/2002. (SK. 6.) KSH közlemény számjele szerepel]: |
Ágazati számjel | Gazdasági tevékenység megnevezése |
I. VESZÉLYESSÉGI OSZTÁLY | |
02.01 | Erdőgazdálkodási termék-előállítás |
10 | Szénbányászat, tőzegkitermelés |
11.10 | Kőolaj-, földgázkitermelés |
12 | Urán-, tóriumérc-bányászat |
13 | Fémtartalmú érc bányászata |
14 | Egyéb bányászat |
15.1 | Húsfeldolgozás |
15.2 | Halfeldolgozás |
20 | Fafeldolgozás, fonottáru gyártása |
Kivéve: | |
20.52 Parafa-, fonottáru gyártása | |
21 | Papír, papírtermék gyártása |
23 | Kokszgyártás, kőolaj-feldolgozás, nukleáris fűtőanyag gyártása |
24 | Vegyi anyag, termék gyártása |
25 | Gumi-, műanyag termék gyártása |
26 | Nemfém ásványi termék gyártása |
27 | Fémalapanyag gyártása |
28.2 | Fémtartály, fűtési kazán, radiátor gyártása |
28.3 | Gőzkazán gyártása |
28.4 | Fémalakítás, porkohászat |
29 | Gép, berendezés gyártása |
35.11 | Hajógyártás, -javítás |
35.2 | Vasúti, kötöttpályás jármű gyártása |
37.10 | Fém visszanyerése hulladékból |
40 | Villamosenergia-, gáz-, gőz-, melegvízellátás |
45 | Építőipar |
60 | Szárazföldi, csővezetékes szállítás |
61 | Vízi szállítás |
62 | Légi szállítás |
63 | Szállítást kiegészítő tevékenység, utazásszervezés |
Kivéve: | |
63.3 Utazásszervezés | |
63.4 Szállítmányozás | |
73 | Kutatás, fejlesztés |
Kivéve: | |
73.2 Humán kutatás, fejlesztés | |
90 | Szennyvíz-, hulladékkezelés, szennyeződés mentesítés |
II. VESZÉLYESSÉGI OSZTÁLY | |
01 | Mezőgazdaság, vadgazdálkodás |
02 | Erdőgazdálkodás |
Kivéve: | |
02.01. Erdőgazdálkodási termék-előállítás | |
05 | Halgazdálkodás |
15 | Élelmiszer, ital gyártása |
Kivéve: | |
15.1 Húsfeldolgozás | |
15.2 Halfeldolgozás | |
16 | Dohánytermék gyártása |
17 | Textília gyártása |
18 | Ruházati termék gyártása, szőrme-kikészítés, -konfekcionálás |
19 | Bőrkikészítés, táskafélék, szíjazat, lábbeli gyártása |
20.52 | Parafa-, fonottáru gyártása |
22 | Kiadói, nyomdai, egyéb sokszorosítási tevékenység |
28 | Fémfeldolgozási termék gyártása |
Kivéve: | |
28.2 Fémtartály, fűtési kazán, radiátor gyártása | |
28.3 Gőzkazán gyártása | |
28.4 Fémalakítás, porkohászat | |
30 | Iroda-, számítógépgyártás |
31 | Máshova nem sorolt villamos gép gyártása |
32 | Híradástechnikai termék, készülék gyártása |
33 | Műszergyártás |
34 | Közúti jármű gyártása |
35 | Egyéb jármű gyártása |
Kivéve: | |
35.11 Hajógyártás, -javítás | |
35.2 Vasúti, kötöttpályás jármű gyártása | |
36 | Bútorgyártás, máshova nem sorolt feldolgozóipari termék gyártása |
37 | Nyersanyag visszanyerése hulladékból |
Kivéve: | |
37.10 Fém visszanyerése hulladékból | |
41 | Víztermelés, -kezelés, -elosztás |
50.2 | Gépjárműjavítás |
64 | Posta, távközlés |
Kivéve: | |
64.1 Postai, futárpostai tevékenység | |
74.3 | Műszaki vizsgálat, elemzés |
74.6 | Nyomozási, biztonsági tevékenység |
74.7 | Takarítás, tisztítás |
80.22 | Szakmai középfokú oktatás |
80.3 | Felsőoktatás |
80.42 | Máshova nem sorolt felnőtt- és egyéb oktatás |
85 | Egészségügyi, szociális ellátás |
Kivéve: | |
85.3 Szociális ellátás | |
92.11 | Film-, videogyártás |
92.2 | Rádió-televízió műsorszolgáltatás |
92.3 | Egyéb szórakoztatás |
93 | Egyéb szolgáltatás |
III. VESZÉLYESSÉGI OSZTÁLY | |
50 | Járműkereskedelem, -javítás, üzemanyag-kereskedelem |
Kivéve: | |
50.2 Gépjárműjavítás | |
51 | Nagykereskedelem |
52 | Kiskereskedelem |
55 | Szálláshely-szolgáltatás, vendéglátás |
63.3 | Utazásszervezés |
63.4 | Szállítmányozás |
64 | Posta, távközlés |
Kivéve: | |
64.2 Távközlés | |
65 | Pénzügyi közvetítés |
66 | Biztosítás, nyugdíjalap |
67 | Pénzügyi kiegészítő tevékenység |
70 | Ingatlanügyletek |
71 | Kölcsönzés |
72 | Számítástechnikai tevékenység |
73.2 | Humán kutatás, fejlesztés |
74 | Egyéb gazdasági szolgáltatás |
Kivéve: | |
74.3 Műszaki vizsgálat, elemzés | |
74.6 Nyomozási, biztonsági tevékenység | |
74.7 Takarítás, tisztítás | |
75 Közigazgatás, védelem, kötelező társadalombiztosítás | |
80 | Oktatás |
Kivéve: | |
80.22 Szakmai középfokú oktatás | |
80.3 Felsőoktatás | |
80.42 Máshova nem sorolt felnőtt- és egyéb oktatás | |
85.3 | Szociális ellátás |
91 | Érdekképviselet |
92 | Szórakoztatás, kultúra, sport |
Kivéve: | |
92.11 Film-, videogyártás | |
92.2 Rádió-televízió műsorszolgáltatás |
4. számú melléklet a 11/2002. (XII. 28.) FMM rendelethez
Munkabaleseti jegyzőkönyv |
5 évig irattárban megőrzendő! | Év | Hó | Sorszám | ||||||||||||||||||||
Munkabaleseti nyilvántartás sorszáma: | |||||||||||||||||||||||
MUNKABALESETI JEGYZŐKÖNYV | |||||||||||||||||||||||
[Az 5/1993. (XII. 26.) MüM rendelet 4. sz. melléklete alapján] | |||||||||||||||||||||||
írógéppel, számítógéppel vagy nyomtatott betűvel töltendő ki! | |||||||||||||||||||||||
Az 56—83., a 85—88. és a 93—95. kódnégyzeteket a felügyelet tölti ki! | 1 | 2 | |||||||||||||||||||||
Területi kód: | |||||||||||||||||||||||
A MUNKÁLTATÓ neve: | A létszám-kategória | 3 | |||||||||||||||||||||
szerinti besorolása: | |||||||||||||||||||||||
Címe: | E-mail címe: | Irányítószáma: | |||||||||||||||||||||
Telefon-(fax-)száma: | |||||||||||||||||||||||
- | |||||||||||||||||||||||
Statisztikai számjele: | Törzsszám: | Szakágazat: | Gazd. forma | Terület | |||||||||||||||||||
4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | |||||||
A SÉRÜLT neve: | TAJ-száma: | ||||||||||||||||||||||
(és előző, leánykori neve) | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | ||||||||||||||
- | - | ||||||||||||||||||||||
Születési helye: | Neme; Születési év, hó, nap; All.polg. | Lakóhelye (lakáscíme): | |||||||||||||||||||||
30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | Irányítószáma: | |||||||||||||||
19 | |||||||||||||||||||||||
A sérült foglalkoztatásának jellege: | 38 | Munkaköre: (FEOR számmal is) | 39 | 40 | 41 | 42 | |||||||||||||||||
A foglalkoztatási viszony tartama: 43 | A munkaidő mértéke: 44 | A sérülés mértéke: 45 | |||||||||||||||||||||
A BALESET | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | A baleset helyszíne: (postai cím) | Irányítószám | |||||||||||||
időpontja: | 20 | ||||||||||||||||||||||
A baleset körülményeinek meghatározása: 54 | |||||||||||||||||||||||
A BALESET ELŐZMÉNYEI ÉS RÉSZLETES LEÍRÁSA | |||||||||||||||||||||||
A baleset leírása a második oldalon folytatható! |
A BALESET ELŐZMÉNYEI ÉS RÉSZLETES LEÍRÁSA (folytatás) |
A baleset leírása külön lapon folytatható! |
A BALESET HELYSZÍNVÁZLATA |
Méretarányos helyszínrajz a dokumentációhoz külön csatolható! |
A munkavégzés helye: | Munkahelyi környezet* | |||||||||||||||||||
0 Nem meghatározott 2 Változó munkavégzési hely | 1 Állandó (szokásos) munkahely 9 Egyéb munkavégzési hely | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | |||||||||||||
Munkafolyamat:* | 61—62 | |||||||||||||||||||
A sérült konkrét fizikai tevékenysége:* | 63—67 | |||||||||||||||||||
A munkabalesethez kapcsolható munkafolyamat:* | 68—74 | |||||||||||||||||||
A balesetet kiváltó esemény:* | 75—76 | |||||||||||||||||||
A sérüléssel összefüggésben lévő anyag: * | 77—79 | |||||||||||||||||||
A baleseti sérülés (károsodás) külső oka:* | 80—81 | |||||||||||||||||||
Személyi tényező:* | 82—83 | |||||||||||||||||||
A munkaképtelenség időtartama: | 84 | |||||||||||||||||||
Baleseti sérülés, mérgezés és külső okok következményei: | 85 | 86 | 87 | 88 | ||||||||||||||||
A védő- és jelzőberendezések, egyéni védőeszközök alkalmassága | ||||||||||||||||||||
1 | Alkalmas, rendeltetésszerűen használták | 5 | Alkalmatlan, nem rendeltetésszerűen h. | Védőburkolat | 89 | |||||||||||||||
2 | Alkalmas, nem rendeltetésszerűen h. | 6 | Alkalmatlan, nem használták | Biztonsági berendezés | 90 | |||||||||||||||
3 | Alkalmas, nem használták | 7 | Szükséges, de nem volt | Jelzőberendezés | 91 | |||||||||||||||
4 | Alkalmatlan, rendeltetésszerűen h. | 8 | Nem szükséges | Egyéni védőeszköz | 92 | |||||||||||||||
Munkáltatói INTÉZKEDÉS a hasonló munkabaleset megelőzése érdekében 93 | ||||||||||||||||||||
A MUNKAVÉDELMI KÉPVISELŐ | 94 | 95 | EGYÉB ÉSZREVÉTELEK, | |||||||||||||||||
RÉSZVÉTELE, ILLETVE VÉLEMÉNYE | MEGJEGYZÉSEK | |||||||||||||||||||
A munkavédelmi képviselő aláírása | ||||||||||||||||||||
A MUNKÁLTATÓ képviselőjének | Az adatszolgáltatás jellege: 96 | |||||||||||||||||||
Neve: Beosztása: Aláírása: | 1 | Új | ||||||||||||||||||
2 | Módosítás (kiegészítés) | |||||||||||||||||||
3 | Törlés | |||||||||||||||||||
Kelt: | 20 | év | hó | nap | Felügyelői észrevétel intézkedés | |||||||||||||||
A *-gal jelölt sorokba a baleset leírásán túl — az 5. számú mellékletben meghatározottak alapján — egy-egy szóval a megfelelő fogalmakat be kell írni! | ||||||||||||||||||||
A MUNKABALESET VIZSGÁLATÁVAL ÖSSZEFÜGGŐ, (CSATOLT) DOKUMENTÁCIÓK JEGYZÉKE |
(Pl. meghallgatási jegyzőkönyvek, fénykép-, videó felvételek, orvosi vizsgálatok, technológiai, kezelési, karbantartási utasítások, oktatás dokumentációi, a munkavédelmi képviselő külön lapon leírt észrevétele) |
5. számú melléklet a 11/2002. (XII. 28.) FMM rendelethez
[5. számú melléklet az 5/1993. (XII. 26.) MüM rendelethez]
A munkabaleseti jegyzőkönyv kitöltési útmutatója
A munkáltatónak - írógéppel, számítógéppel vagy nyomtatott betűvel - ki kell töltenie a munkabaleseti jegyzőkönyv (a továbbiakban: jegyzőkönyv) valamennyi szöveges választ igénylő rovatát. Szöveges választ igényelnek az 1-55., 84., 89-92. és 96. kódnégyzetek és a *-gal jelölt rovatok. Az 56-83., 85-88. és a 93-95. kódnégyzeteket az illetékes felügyelet (OMMF megyei felügyelősége, MBH területi bányakapitánysága) tölti ki.
A munkáltatónak figyelemmel kell lennie a munkavédelemről szóló törvény (Mvt.) 65. §-ának (2) bekezdésében foglalt azon előírásra, amely munkabaleseti szaktevékenységnek minősíti a súlyos munkabaleset, valamint az olyan munkaeszköz, illetve technológia által okozott munkabaleset kivizsgálását, amely kettőnél több személy egyszerre (egy időben), azonos helyen történő sérülését vagy más egészségkárosodását okozta. A kivizsgálás egyik tartalmi eleme a jegyzőkönyv szakszerű kitöltése, amely jogszabályban előírt szakképzettséggel rendelkező szakember bevonásával történhet.
TERÜLETI KÓD: (1-2. kódnégyzet)
Annak a területnek (Budapest / megye / külföld) megfelelő kódszámát kell beírni az 1-2. kódnégyzetbe ahol a munkabaleset bekövetkezett.
Területi kód | |
01 | Budapest |
02 | Baranya |
03 | Bács-Kiskun |
04 | Békés |
05 | Borsod-Abaúj-Zemplén |
06 | Csongrád |
07 | Fejér |
08 | Győr-Moson-Sopron |
09 | Hajdú-Bihar |
10 | Heves |
11 | Komárom-Esztergom |
12 | Nógrád |
13 | Pest |
14 | Somogy |
15 | Szabolcs-Szatmár-Bereg |
16 | Jász-Nagykun-Szolnok |
17 | Tolna |
18 | Vas |
19 | Veszprém |
20 | Zala |
21 | Külföld |
A MUNKÁLTATÓ LÉTSZÁM KATEGÓRIA SZERINTI BESOROLÁSA (3. kódnégyzet)
A 3. kódnégyzet kitöltésekor a munkáltató összlétszámát kell beírni. Az összlétszám alatt a rész- és teljes munkaidőben, a munkáltató központjában és telephelyén (telephelyein) foglalkoztatott munkavállalók együttes létszáma értendő. Abban az esetben is a munkáltató összlétszámát kell beírni, ha a munkáltató valamely telephelyén (változó munkaterületén) tevékenységet végző munkavállaló szenved munkabalesetet.
Létszám kategória kódszám | Létszám kategória határok |
0 | Nincs munkavállaló |
1 | 1—9 fő munkavállaló |
2 | 10—49 fő munkavállaló |
3 | 50—249 fő munkavállaló |
4 | 250—499 fő munkavállaló |
5 | 500 vagy több munkavállaló . |
9 | A munkavállalók száma ismeretlen |
A MUNKÁLTATÓ STATISZTIKAI SZÁMJELE (4-20. kódnégyzet)
Amennyiben az adatszolgáltatásra kötelezett munkáltató statisztikai számjellel nem rendelkezik, akkor a 4-20. kódnégyzetekbe a munkáltató adószámát kell beírni.
[A szakágazatot jelölő kódnégyzetekbe - 12-15. kódnégyzet -a 9003/2002. (SK 6.) KSH közlemény melléklete szerinti TEÁOR 03. kódszámot, a gazdasági forma jelölésére szolgáló kódnégyzetekbe - 16-18. kódnégyzet - a 9001/2002. (SK 3.) KSH közlemény 2. számú melléklete szerinti kódszámot kell beírni.]
A SÉRÜLT NEVE
Amennyiben a sérült a születésekor anyakönyvezett nevétől eltérő házassági nevet használ, úgy minden esetben a születésekor anyakönyvezett (pl. leánykori név) nevet is fel kell tüntetni.
E rovatban a megfelelő helyen a sérült adatai közül az "anyja nevét" kell feltüntetni.
TÁRSADALOMBIZTOSÍTÁSI AZONOSÍTÓ JEL (21-29. kódnégyzet)
A kódnégyzetekbe a munkabalesetet szenvedett munkavállaló a személyazonosító jel helyébe lépő azonosítási módokról és az azonosító kódok használatáról szóló 1996. évi XX. törvény 6. §-ának (2) bekezdése szerinti egészségügyi, szociális, társadalombiztosítási és a magánnyugdíj rendszerrel kapcsolatos nyilvántartások azonosító kódját (TAJ-szám) kell beírni.
SZÜLETÉSI HELY, A SÉRÜLT NEME, SZÜLETÉSI ÉV, HÓ, NAP (30-36. kódnégyzet)
Ha a munkabalesetet szenvedett munkavállaló születési helye Magyarország államhatárán kívüli területre esik, akkor annak az országnak a nevét kell feltüntetni a jegyzőkönyvben, ahol a születési okmányt kiállították.
A sérült nemének megjelölésekor a 30. kódnégyzetbe magyar állampolgárságú férfi esetén l-es, nő esetén 2-es, külföldi állampolgárságú férfi esetén 5-ös, nő esetén 6-os kódszámot kell beírni, ismeretlen nem esetén 9-es kódszámot kell alkalmazni.
A hónap és nap kódokba (33-36.) egytagú, egykarakterű szám esetén 0-át kell a szám elé beírni. (Pl. 1954. augusztus 03-án született magyar állampolgárságú férfi esetében a 30-36. kódnégyzeteket a következő módon kell kitölteni: 1 19 54 08 03.)
A SÉRÜLT ÁLLAMPOLGÁRSÁGA (37. kódnégyzet)
A 37. kódnégyzetbe külön meg kell jelölni a munkabalesetet szenvedett munkavállaló állampolgárságát az alábbi kódszámokkal:
0 | Ismeretlen állampolgárságú |
1 | Magyar állampolgár (belföldi) |
2 | Nem belföldi, de EU-tagállamból |
való | |
3 | Nem belföldi és EU-tagállamon |
kívüli | |
9 | Egyéb (pl. kettős állampolgárság) |
A SÉRÜLT LAKÓHELYE (LAKÁSCÍME)
Itt a személyi igazolványba vagy más, személyazonosításra alkalmas okmányba bejegyzett és postai irányítószámmal ellátott lakóhelyet (annak a lakásnak a címét, amelyben él) kell feltüntetni. Ha ez nem állapítható meg, úgy ebbe a rovatba a tartózkodási helyet kell beírni. Erről a körülményről a munkáltatónak a "megjegyzés" rovatban tájékoztatást kell adnia.
A SÉRÜLT FOGLALKOZTATÁSÁNAK JELLEGE (38. kódnégyzet)
A 38. kódnégyzetbe a munkabalesetet szenvedett munkavállaló - a munkáltató vezetői szintű munkavállalóját is beleértve - foglalkoztatásának jellegét kell beírni az alábbi kódszámok felhasználásával:
0 | Ismeretlen |
1 | Munkavállaló (illetve a munkáltató |
— vállalkozás, társadalmi szervezet, | |
stb. — bármilyen szintű vezetője) | |
2 | Tanuló (gyakorlati foglalkozás) |
9 | Egyéb |
A SÉRÜLT MUNKAKÖRE (39-42. kódnégyzet)
A szövegbeírásra alkalmas rovatba azt a munkakört kell beírni, amelyben a sérült munkavállalót a szervezett munkavégzés (Mvt. 87. § 9. pont) keretében foglalkoztatták. A 39-42. kódnégyzetekbe a többszörösen módosított 9029/1993. (SK.1./1994) KSH közlemény melléklete szerinti FEOR kódszámot kell beírni (FEOR: Foglalkoztatások Egységes Osztályozási Rendszere).
A FOGLALKOZTATÁSI VISZONY TARTAMA (43. kódnégyzet)
A 43. kódnégyzetbe a munkabalesetet szenvedett munkavállaló foglalkoztatási viszonyának tartamára utaló kódszámot kell beírni.
1 | Határozatlan, határozott időtartamra létrejött foglalkoztatási viszonyban foglalkoztatott munkavállaló |
2 | Idénymunka jellegű foglalkoztatási viszonyban foglalkoztatott munkavállaló |
A MUNKAIDŐ MÉRTÉKE (44. kódnégyzet)
A 44. kódnégyzetben kell jelölni, hogy a munkabalesetet szenvedett munkavállalót teljes vagy részmunkaidőben foglalkoztatták-e.
1 | Teljes munkaidő |
2 | Részmunkaidő (a Munka Törvénykönyvéről szóló 1992. évi XXII. törvényben meghatározott teljes munkaidő mértékét el nem érő munkaidő) |
A SÉRÜLÉS MÉRTÉKE (45. kódnégyzet)
A 45. kódnégyzetbe a nem súlyos, de 3 napot meghaladó munkaképtelenséggel járó munkabaleset, valamint a súlyos munkabaleset súlyosságának mértékét jelölő kódszámot kell beírni.
0 | Nem súlyos munkabaleset, a munkaképtelenség időtartama 1 — 3 nap |
1 | Nem súlyos munkabaleset a munkaképtelenség időtartama meghaladja a 3 napot |
2 | Nem súlyos csonkulással járó munkabaleset |
3 | Súlyos csonkulásos munkabaleset |
4 | Halálos munkabaleset (sérült, magzata, újszülöttje) |
5 | Önálló életvezetést gátló maradandó károsodás |
6 | Valamely érzékszerv (vagy érzékelő képesség) és a reprodukciós képesség elvesztésével, illetve jelentős mértékű károsodásával járó munkabaleset |
7 | Orvosi vélemény szerint életveszélyes sérüléssel, károsodással járó munkabaleset |
8 | A beszélő képesség elvesztésével, feltűnő torzulással, bénulással, elmezavarral járó munkabaleset |
A BALESET IDŐPONTJA (46-53. kódnégyzet)
A 46-47. kódnégyzetekbe az év utolsó 2 számát (pl. 2003. esetében 03-at), a 48-49. kódnégyzetekbe a baleset hónapját (pl. május hó: 05-öt), az 50-51. kódnégyzetekbe a munkabaleset napját (pl. harmadika: 03-at) kell beírni. Az 52-53. kódnégyzetbe a baleset bekövetkezésének időpontját, 24 órás időszámítás szerint kell kódolni (pl. ha a munkabaleset délután 4 és 5 óra között következett be, akkor 16-ot, ha hajnali 4 és 5 óra között történt, 04-et kell írni).
A BALESET HELYSZÍNE ÉS IRÁNYÍTÓSZÁMA
A baleset helyszínét postai cím, irányítószám megjelölésével akkor kell csak beírni, ha a baleset helyszíne nem egyezik meg a munkáltató "címe" rovatban megjelölt címzéssel (pl. a munkáltató címe Budapest XXV. ker., Kecskevirág u. 42., de a munkabaleset a VIII. kerületi építéskivitelezési munkahelyen történt, akkor ebbe a rovatba az építés-kivitelezési munkahely pontos címét kell bejelölni: Bp. VIII., Népszínház u. 33., irányítószám: 1081).
A BALESET KÖRÜLMÉNYEINEK MEGHATÁROZÁSA (54. kódnégyzet)
Az 54. kódszámnál meg kell jelölni, hogy a munkabalesetet a munkavállaló milyen fő tevékenység közben szenvedte el.
1 | Munkavégzés közben | |
2 | Nem munkavégzés közben, de kiegészítő tevékenység során (pl. anyag-, szerszámvételezés stb.) | |
3 | Nem munkavégzés közben, de nem kiegészítő tevékenység során (pl. tisztálkodás, étkezés, verekedés) | |
4 | Telephelyen kívüli munkaterület(ek) megközelítése közben — a munkakezdést követően — a munkáltató saját vagy általa bérelt, a munkavállaló saját engedéllyel használt járművével. A telephelyen kívüli munkaterület(ek)ről a telephely megközelítése közben a munkáltató saját vagy általa bérelt, a munkavállaló saját, engedéllyel használt járművével. |
A BALESET ELŐZMÉNYEI ÉS RÉSZLETES LEÍRÁSA
A munkáltató ebben a rovatban a lehető legpontosabban köteles leírni a baleset tényleges lefolyását (hogyan történt maga a baleset), tömören és egyértelműen rögzíteni kell a balesettel kapcsolatos összes tényt, körülményt, tevékenységet. Pontosan meg kell jelölni a
- munkahelyi környezetet (pl. nagyolvasztó-garat adagolószint, színesfém előkészítő-üzem),
- azt a munkafolyamatot, fő tevékenységet, amelyben a munkavállaló a baleset időpontjában részt vett (pl. raktározás, állattenyésztés),
- a munkabalesetet szenvedett munkavállaló konkrét fizikai tevékenységét (pl. textilnyomógép indítása, leállítása, emelőgép kezelése),
- azt a munkaeszközt (anyagi tényezőt), amellyel a munkabalesetet szenvedett munkavállaló a baleset pillanatában tevékenységet végzett, érintkezésbe került (pl. esztergagép, botlásveszélyes járófelület),
- a balesetet kiváltó eseményt (különleges), amely a balesetet kiváltotta (pl. robbanás, munkaeszköz, anyag törése),
- a sérüléssel összefüggésben lévő anyagot (pl. járműbaleset esetén a járművezető hastáji sérülést szenved a kormánykeréktől, akkor a kormánykerék anyagát - műanyag),
- a sérülés, károsodás külső okát (pl. villamos áram hatása, mérgező anyag szervezetbe jutása belégzéssel),
- a baleset bekövetkezésében szerepet játszó személyi tényezőt (pl. a sérült munkavállaló szakképzetlensége, kioktatásának hiánya, gyógyszer, kábítószer hatása, egyéb abnormális élettani hatás, figyelmetlenség, fegyelmezetlenség, szabályszegő, utasításellenes magatartás, tevékenység).
A baleset leírása külön lapon folytatható!
A kitöltésnél külön figyelemmel kell lenni a következőkre:
A baleset előzményeinek és részletes leírásán túl, a *-gal jelölt - 56-83. kódnégyzetekhez tartozó - sorokban, egy-egy szóval jelölni kell: a munkahelyi környezetet, a munkafolyamatot, a sérült konkrét fizikai tevékenységét, a munkabalesethez kapcsolható munkaeszközt, a balesetet kiváltó eseményt, a sérüléssel összefüggésben lévő anyagot,
a baleseti sérülés, károsodás külső okát (BNO-10 XX. fejezete alapján), valamint azt a személyi tényezőt, amely befolyással volt a baleset bekövetkezésére.
Az 56-83. kódszámok kitöltése a felügyelet feladata.
Példák:
1. Két munkavállaló feladata volt, hogy a 148-as számú közút és a vasút szintbeli kereszteződésében a szalagkorlát végénél a növényzetet kézi motoros kaszával vágja le. Az egyik munkavállaló a vasúti pálya menetirány szerinti jobb oldalánál, a másik a menetirány szerinti bal oldalánál végezte a munkát. Időközben egy gyorsvonat érkezett az átjáróhoz. A mozdonyvezető az útátjáró előtt észlelte a menetirány szerinti jobb oldalán munkavégző személyt, ezért az utasításoknak megfelelően hangjelzést adott. Az átjáró áttekintése során észrevette, hogy a menetirány szerinti baloldalon az elsodrási határon belül egy személy tartózkodik. Gyors fékezést alkalmazott és a járművét megállította. A megállás után tapasztalták, hogy a vasúti szerelvény menetiránya szerinti baloldalon munkát végző személy a földön fekszik. Értesítették a mentőket, akik rövid időn belül a helyszínre érkeztek. A mentőorvos a munkavállaló halálát állapította meg.
A munkabaleset kivizsgálása során megállapították, hogy a munkáltató elmulasztotta a vasúti pálya közelében végzett munkát a vasút üzemeltetője - MÁV Rt. - illetékes szervének bejelenteni, a munkavállalókat a vasút közelében végzendő munkák veszélyforrásaira kioktatni. A vizsgálat egyéb, a baleset bekövetkezésével összefüggésben lévő tényeket is feltárt.
A fenti tényállás alapján az 56-83. *-gal jelzett kódnégyzetekhez tartozó sorok a következőképpen tölthetők ki:
- munkahelyi környezet: vágányterület közelsége,
- munkafolyamat: növényzet nyírás,
- konkrét fizikai tevékenység: fűnyírás,
- munkaeszköz: személyszállító vonat (jelen esetben nem a motoros fűkaszát - amellyel a munkavállaló dolgozott - kell figyelembe venni),
- a balesetet kiváltó esemény: elsodródás (elütés),
- a sérüléssel összefüggésben lévő anyag: fém (a mozdony burkoló lemeze),
- a sérülés, károsodás külső oka: ütközés mozgó tárggyal (mozdonnyal),
- személyi tényező: kioktatás hiánya.
2. A munkáltató egyik telephelyén lévő gépműhelyben a szerelői képesítéssel és gyakorlattal rendelkező munkavállalót a szerelőcsarnokban a kombájn vágóasztal javítását végző szerelőhöz osztották be segítőként. A munka során a munkavállalók elvégezték a vágóasztal lemezelését, furatokat képeztek és csavarozási munkát végeztek. A vágóasztal egy ipari kialakítású szállítókocsin volt biztonságosan elhelyezve, a furatokba a csavarok többségét csak ideiglenesen helyezték el. A szállítókocsit a rajta elhelyezett 5,1 m hosszú, kb. 1000 kg súlyú vágóasztallal együtt kitolták a szabadban elhelyezett kombájnhoz, erről a műveletről a művezetőt nem tájékoztatták. A szállítókocsit a kombájn előtt felszerelési irányba állították. Ezt követően acélbakot helyeztek el a vágóasztal két végénél. Az irányító szerelő (aki egyben a kombájn vezetője is volt) elindította a kombájnt, és "ráállt" a vágóasztalra. A szerelési előírásoknak megfelelően a kombájn ferde felhordójának 2 db akasztó kengyelére azt felakasztotta. A vágóasztalt megemelte, hogy az pontosan a helyére kerüljön (a vezető szerelő elmondása szerint a kombájn rögzítő fékét behúzta). A beosztott szerelő a következő munkaműveletet az irányító szerelővel nem egyeztette és a szállítókocsit a vágóasztal alól kihúzta, emiatt a vágóasztal nem volt biztonságosan rögzítve. Az irányító szerelő és a beosztott szerelő a két odakészített acélbakot a vágóasztal alá helyezte. Az alábakolás után zivatar miatt a munkát meg kellett szakítani, majd az időjárás jobbra fordulása után mindketten visszamentek, hogy a vágóasztalt rögzítsék a kombájnhoz. Az irányító szerelő a vágóasztalt megkerülve indult a rögzítő csapok elhelyezésére, a beosztott szerelő a vágóasztal kaszaujjait megfogva, teljes súlyával, lábaival előrecsúszva a vágóasztal alá került. Ekkor a szabálytalanul alábakolt és még rögzítetlen vágóasztal rázuhant a segítő szerelőre. A mentők az értesítést követően rövid időn belül a helyszínre érkeztek, a mentőorvos a segítő szerelő halálát tudta csak megállapítani.
A munkabaleset kivizsgálása során megállapításra került, hogy a munkavállalók előírás ellenesen, rögzítés helyett csak alábakolták a vágóasztalt.
Az adott baleseti eseménnyel kapcsolatban az 56-83. *-gal jelzett kódnégyzetekhez tartozó sorok a következőképpen tölthetők ki:
- munkahelyi környezet: műhelyudvar,
- munkafolyamat: összeszerelés,
- konkrét fizikai tevékenység: munkaeszköz fogása,
- munkaeszköz: betakarítógép,
- balesetet kiváltó esemény: munkaeszköz leesése,
- a sérüléssel összefüggésben lévő anyag: fém,
- a sérülés, károsodás külső oka: munkaeszköz alászorulás,
- személyi tényezők: szabályszegő magatartás.
3. A munkáltató megbízása alapján építési munkaterületen a munkavállaló a családi ház palatetőjének magas nyomású víz tisztítását végezte. A munkaterületet, nevezetesen a tetősíkot egy 9 fokos alumínium létra használatával lehetett megközelíteni, ahonnan a munkaterületre fektetett falétra vezetett. A mosóberendezés a talajszinten volt elhelyezve. A vízsugaras tisztítást végző munkavállaló egyensúlyát veszítette, a palára esett, s ott végigcsúszva a földre esett. A tető hajlásszöge kb. 40°-os volt. Az ereszcsatorna +5,5 méter magasságban volt. Az esés után a sérültet kórházba szállították, ahol 3 nap múlva koponyasérüléseibe belehalt.
A munkabaleset kivizsgálása során megállapításra került, hogy a munkavállaló sem a leesés elleni védelmet biztosító védőkötelet, sem pedig a részére kiadott egyéni védőeszközt nem viselte.
Az adott baleseti eseménnyel kapcsolatban az 56-83. *-gal jelzett kódnégyzetekhez tartozó sorok a következőképpen tölthetők ki:
- munkahelyi környezet: építési munkaterület,
- munkafolyamat: munkaterület tisztítása,
- konkrét fizikai tevékenység: tetőtisztítás,
- munkaeszköz: tér, szint feletti épületrész (jelen esetben nem a nagy nyomású mosóberendezést, hanem a tér, szint feletti munkaterületet kell megjelölni),
- a balesetet kiváltó esemény: elcsúszás,
- a sérüléssel összefüggésben lévő anyag: föld (ez esetben az épület előtti járófelület anyagát kell megjelölni),
- a sérülés, károsodás külső oka: esés egyik szintről a másikra,
- személyi tényezők: szabályszegő magatartás.
A BALESET HELYSZÍNVÁZLATA[1]
A munkáltató a jegyzőkönyv e területén - akár méretarányos helyszínrajzot is csatolva - rögzítheti a munkabaleset helyszínét, eleget téve e rendelet 3. számú mellékletének második bekezdésében foglaltaknak.
A MUNKAVÉGZÉS HELYE (55. kódnégyzet)
A munkavégzés helyét jelölő kódnégyzetbe a négy kódszám valamelyike írható:
0Nem meghatározott
E kódszámmal a munkavégzés helyszínét akkor kell megjelölni, amikor a munkavállaló nem az állandó szokásos munkahelyén a munkaköréhez nem közvetlenül tartozó tevékenységet végez (pl. a karosszérialakatost megbízzák azzal, hogy az ügyfél gépkocsijában esett kárt annak garázsában mérje fel, és eközben balesetet szenvedett).
1Állandó (szokásos) munkahely
Szokásos munkahelynek kizárólag a munkáltató telephelyén belüli területet kell tekinteni, illetve az a közterület minősül ilyennek, amelynek gondozása munkáltatói kötelezettség (pl. a járda takarítása).
2Változó munkavégzési hely
Ilyen munkahelynek kell tekinteni a változó munkahelyen munkát végzők (pl. a gépkocsivezető, mozdonyvezető, postás, kiküldetésben lévő munkavállaló, kéményseprő) telephelyen kívüli munkaterületét (pl. közút, vasúti pálya, másik munkáltató telephelye, szolgáltatás helyszíne). 9 Egyéb munkavégzési hely A fentiekhez nem kapcsolható munkaterület.
A MUNKAKÉPTELENSÉG IDŐTARTAMA (84. kódnégyzet)
Abban az esetben, ha a munkabaleseti jegyzőkönyv beküldési határidejéig a munkaképtelenség időtartama ismertté válik, akkor a munkáltatónak a 84. kódnégyzetbe a munkaképtelenség miatt kieső napok számát az alábbiakban megadott kódszámokkal be kell beírnia. (Pl. öt napos munkaképtelenség esetében a 84. kódnégyzetekbe 01-ét, tizenöt napos munkaképtelenség esetén 03-at kell beírni).
Abban az esetben, ha a munkaképtelenség időtartama a jegyzőkönyv beküldési határidejéig nem állapítható meg, a 84. kódszámhoz tartozó első kódnégyzetébe "A" betűjelzést kell beírni. Ilyen munkabaleset esetében a munkaképtelenség megszűnését követően módosító jellegű jegyzőkönyvet kell a felügyelőségre eljuttatni.
A módosító jegyzőkönyvet kizárólagosan az alábbi rovatok tekintetében kell kitölteni és megküldeni:
- a munkabaleseti nyilvántartás sorszáma,
- a munkáltató neve,
- a munkabalesetet szenvedett munkavállaló neve, anyja neve, születési helye, ideje,
- a baleset időpontja,
- a munkaképtelenség időtartama az alábbiakban megadott kódszámokkal, és a 96-os kódnégyzetbe "2" kódszámot kell beírni.
A módosító jegyzőkönyvet a munkáltató képviselőjének aláírásával kell ellátni, nevének és beosztásának feltüntetésével.
Kódszám | A munkaképtelenség időtartama |
1 | 4 — 6 nap |
2 | 7—13 nap |
3 | 14—20 nap |
4 | minimum 21 nap, de kevesebb, mint |
1 hónap | |
5 | minimum 1 hónap, de kevesebb, |
mint 3 hónap | |
6 | minimum 3 hónap, de kevesebb, |
mint 6 hónap | |
7 | meghaladja a 6 hónapot |
BALESETI SÉRÜLÉS, MÉRGEZÉS ÉS KÜLSŐ OKOK KÖVETKEZMÉNYEI (85-88. kódnégyzet kitöltése a felügyelet feladata)
A munkabaleset során megsérült testrészt és a sérülés fajtáját kell szövegesen beírni, figyelembe véve a Betegségek és az egészséggel kapcsolatos problémák Nemzetközi Statisztikai Osztályozása (BNO-10) kódlistában meghatározott fogalmakat.
A fogalmak fő csoportjai:
- Fejsérülések (felületi sérülés, nyílt seb, koponya- és arccsonttörés, fejízület sérülés, agyideg sérülés, szem, szemgödörsérülés, agyrázkódás, traumás amputáció, pl. skalpolás, fül leszakadás)
- Nyaksérülések
- Hátcsigolyák sérülései
- Mellkas, mellkasi szervek, medence, medencei szervek (törzs) sérülései
- Felső végtag(ok) sérülése (váll és felkar, könyök, alkar, kéz, ujj, csukló, többszörös sérülések)
- Alsó végtag(ok) sérülése (csípő és comb, térd és lábszár, boka, lábfej, lábujj, többszörös sérülések)
- Több testtájra kiterjedő sérülések (égés, fagyás, mérgezés - toxikus hatás -, maródás)
- Egyéb károsodás (sugárhatás, hőség, fény-hőguta, napszúrás-, természetes testnyíláson behatoló idegen test hatása - szem, fül, légző és emésztő traktus, nemi-, húgyúti szervekben stb. --, külső okok-villámlás, áramütés, vízbe fulladás stb. -, egyéb)
A VÉDŐ- ÉS JELZŐBERENDEZÉSEK, EGYÉNI VÉDŐESZKÖZÖK ALKALMASSÁGA (89-92. kódnégyzet)
A kódnégyzetekben a munkabaleset vizsgálata alapján a munkaeszköz védőburkolatával, biztonsági, jelzőberendezésével, az egyéni védőeszközzel kapcsolatos megállapításokat kell a munkáltatónak az l-8. kódszámok valamelyikével megjelölni.
MUNKÁLTATÓI INTÉZKEDÉS A HASONLÓ MUNKABALESET MEGELŐZÉSE ÉRDEKÉBEN (93. kódnégyzet kitöltése a felügyelet feladata)
A munkáltatónak itt kell választ adnia arra, hogy álláspontja szerint szükséges-e intézkedés, ha igen, akkor milyen intézkedésekkel kerülhető el a hasonló baleset. Ha intézkedést tart szükségesnek, akkor határozza meg annak jellegét, tartalmát (abban az esetben is, ha már a baleset után azonnal megtörtént). Az intézkedést a munkahelyre, munkaeszközre, szervezési feladatra konkretizálva, egyértelműen és pontosan meg kell határozni. (Pl. a sérültet oktatni kell arról, hogy munka közben ne hordjon gyűrűt; a villamos szeletelő gépet el kell látni olyan reteszelővel, amely megakadályozza a védőberendezés kiiktatását; a munkáltató telephelyén a lépcsőházi elkopott lépcsőfokokat csúszásmentesíteni kell; a fröccsöntő gépen vissza kell állítani a munkavédelmi minősítő jegyzőkönyv szerinti eredeti állapotot.)
Az intézkedés lehet műszaki jellegű (pl. technológia megváltoztatása, munkaeszköz átalakítása, biztonsági berendezés felszerelése), szervezési, szabályozási jellegű (pl. munkarend megváltoztatása, pihenőidő beiktatása, a munkáltató belső szabályozásának megváltoztatása, egyéni védőeszköz juttatása) és oktatással kapcsolatos.
A MUNKAVÉDELMI KÉPVISELŐ RÉSZVÉTELE, ILLETVE VÉLEMÉNYE; EGYÉB ÉSZREVÉTELEK, MEGJEGYZÉSEK (94-95. kódnégyzet kitöltése a felügyelet feladata)
Ebben a két rovatban lehetősége van a munkáltatónak, hogy az előző rovatokon túlmenően bármilyen, a munkabalesettel kapcsolatos és általa lényegesnek tartott tényt, körülményt, véleményt rögzítsen.
Itt kell feltüntetni a munkavédelmi képviselő részvételének tényét a vizsgálatban, valamint azt, hogy volt-e a képviselőnek a munkáltatóétól eltérő megállapítása, véleménye. A munkavédelmi képviselő ezen véleményét, megállapítását -kérésére - külön lapon kell a munkabaleseti jegyzőkönyvhöz csatolni. A baleseti vizsgálatban résztvevő munkavédelmi képviselő részére lehetővé kell tenni, hogy a rovatot aláírásával elláthassa.
Itt kell indokolni az adatszolgáltatásban meghatározott határidőn túli késedelmet. Ugyancsak e rovatban kell utalni arra, hogy állandó lakhely hiányában, milyen cím került rögzítésre.
Ha a jegyzőkönyv nyomtatványon biztosított hely nem lenne elegendő a megjegyzések megtételére, akkor az észrevételeket a jegyzőkönyvhöz csatolt külön lapon kell folytatni.
AZ ADATSZOLGÁLTATÁS JELLEGE (96. kódnégyzet)
l-es, új jegyzőkönyvre utaló sorszámot kell beírni a 96-ps kódnégyzetbe abban az esetben, ha az adott balesetről' első alkalommal töltöttek ki munkabaleseti jegyzőkönyvet.
2-es, módosításra, kiegészítésre utaló sorszámot kell beírni, ha a balesetről már korábban töltöttek ki jegyzőkönyvet, de valamely adattal, tényezővel, megállapítással kapcsolatosan módosítás vált szükségessé. 2-es sorszámot kell beírni a 84. kódnégyzetben történő későbbi adatváltozás esetén is a módosító jegyzőkönyvön. 3-as, törlésre utaló sorszámot kell beírni, ha az adatszolgáltatásban meghatározott bejelentés megtétele után bekövetkezett, vagy utólag felismert tény, körülmény miatt, esetleg hatósági, bírósági döntés alapján a jegyzőkönyvet törölni kellett.
A MUNKÁLTATÓ KÉPVISELŐJÉNEK NEVE, BEOSZTÁSA, ALÁÍRÁSA
E rovatba a munkáltató vezetőjének vagy az általa írásban feljogosított személynek a nevét és beosztását kell beírni. Ez utóbbi lehet a kivizsgálással megbízott külső szakember is, de lehet a munkáltatónál szervezett munkavégzés keretében alkalmazásban álló munkavállaló is. A munkabaleseti jegyzőkönyvet a munkáltató képviselőjének kell aláírnia, nevének és beosztásának (megbízotti minőségének) feltüntetésével. Az a személy írhatja alá, akit a munkáltató neve, beosztása rovatba beírtak, és aláírását a munkáltatója hivatalos bélyegzőjével, illetve a szolgáltatását megnevesítő, hivatalosan használt és engedélyezett bélyegzővel hitelesíti.
Az aláíró személyére nem ruházható át a munkáltatóval kapcsolatos, az Mvt. 57. §-ának (2) bekezdésében meghatározott azon kötelezettség, miszerint a munkáltató felelős a jegyzőkönyv szakszerű, valóságos tényeken alapuló kitöltéséért.
FELÜGYELŐI ÉSZREVÉTEL, INTÉZKEDÉS
Az adott munkabaleset vizsgálatával, munkabaleseti jegyzőkönyv kitöltésével kapcsolatos észrevételek, intézkedések feljegyzésére e rovatban van lehetőség. Telefonon történt egyeztetés esetén célszerű a tárgyalás tárgyát, időpontját, a tárgyalófél nevét e rovatban rögzíteni.
A MUNKABALESET VIZSGÁLATÁVAL ÖSSZEFÜGGŐ, (CSATOLT) DOKUMENTÁCIÓK JEGYZÉKE
A munkabaleseti jegyzőkönyv ezen oldalán lehetőség van arra, hogy a munkáltató a baleset vizsgálatával összefüggésben keletkezett dokumentációkat rendszerezve feljegyezze.
Például:
- meghallgatási jegyzőkönyvek [sérült, tanú(k)],
- fényképfelvételek száma,
- alkoholos befolyásoltság(ok) vizsgálatának eredménye,
- szakmai képesítés, kezelési jogosultság dokumentumának másolata,
- munkaköri szakmai, illetve személyi higiénés alkalmassági orvosi vizsgálat eredménye,
- vonatkozó technológiai, kezelési, karbantartási utasítás másolata,
- műszeres mérések eredménye,
- szakértői vélemény,
- a munkavédelmi képviselő külön lapon leírt észrevétele.
Lábjegyzetek:
[1] Helyesbítette a Magyar Közlöny 2003/3. száma. Megjelent 2003.01.09.