Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

156/2002. (VII. 11.) Korm. rendelet

a növényvédő szerek kis- és nagykereskedelmi forgalmazásának részletes szabályairól

A Kormány a növényvédelemről szóló 2000. évi XXXV. törvény 65. §-a (1) bekezdésének b) pontjában kapott felhatalmazás alapján a következőket rendeli el:

Általános rendelkezések

1. §

(1) Kereskedelmi forgalomba kizárólag a külön jogszabály szerint engedélyezett növényvédő szer hozható.

(2) Az import növényvédő szer belföldi forgalom számára történő vámkezelési eljárása során az importőrnek igazolnia kell, hogy az áru a növényvédő szer magyarországi engedélyokiratában megjelölt gyártótól származik. Ilyen igazolás lehet az áru magyarországi engedélyokiratában feltüntetett gyártó által kiállított, az árut kísérő számla, illetve igazolásként szolgál, ha a számlán az engedélyokirat szerinti gyártó fel van tüntetve.

(3) E rendelet előírásai vonatkoznak valamennyi növényvédő szer forgalmazóra, beleértve a kereskedelmi tevékenységet folytató növényvédő szer gyártókat, formálókat, kiszerelőket, a külföldi gyártók hazai képviseletét, valamint a kereskedelmi szolgáltatási tevékenységet fotytatókat (ügynök, növényvédő szer raktározásra szakosodott vállalkozók stb.), illetve telepengedély alapján tevékenységet folytató raktárakat.

A működési engedély és a telepengedély kiadására vonatkozó előírások

2. §

A növényvédő szer kis- és nagykereskedelmi forgalmazására szolgáló üzlet külön jogszabály szerinti működési engedélyét, illetve a növényvédő szer raktározási tevékenységre vonatkozó külön jogszabály szerinti telepengedélyt az üzlet helye, illetve a telep fekvése szerint illetékes települési önkormányzat (fővárosban a fővárosi kerületi önkormányzat) jegyzője (a továbbiakban: jegyző) az e rendeletben foglaltak figyelembevételével adja ki.

3. §

(1)[1] A kiskereskedelmi tevékenységre vonatkozó működési engedély kiadása iránti kérelemhez - a külön jogszabályban foglaltakon túlmenően - a kérelmezőnek csatolnia kell a Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara (a továbbiakban: Kamara) üzlet helye szerint illetékes területi szervezetének véleményét.

(2) A kérelemhez a kérelmezőnek[2]

a) csatolnia kell a forgalmazni kívánt növényvédő szer forgalmazási kategóriájának megfelelő szakképesítéssel rendelkező felelős személy növényvédelmi képesítésének hiteles másolatát; megbízás, illetve munkaviszony esetén az erre vonatkozó szerződés hiteles másolatát is,

b)[3] meg kell adnia a Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivatal (a továbbiakban: MgSzH) területi szerve által kiállított, érvényes növényvédő szer forgalmazási, vásárlási és felhasználási engedély sorszámát.

4. §

(1)[4]

(2) A kérelemhez a kérelmezőnek[5]

a) csatolnia kell a külön jogszabály szerinti felsőfokú képesítéssel rendelkező felelős személy képesítésének hiteles másolatát; megbízás, illetve munkaviszony esetén az erre vonatkozó szerződés hiteles másolatát is,

b)[6] meg kell adnia az MgSzH területi szerve által kiállított, érvényes növényvédő szer forgalmazási, vásárlási és felhasználási engedély sorszámát,

c) meg kell adnia a felelős személy igazolvánnyal igazolt kamarai regisztrációs számát.

5. §[7]

A telepengedély kiadása iránti kérelemhez - a külön jogszabályban foglaltakon túlmenően - csatolni kell a 4. § (2) bekezdésében felsoroltakat.

6. §[8]

7. §[9]

A vállalkozói igazolvány vagy cégbejegyzés alapján ügynöki tevékenységet folytatónak a tevékenységét a Kamara illetékes területi szervezetének kell bejelentenie, amely a bejelentett ügynöki tevékenységről az MgSzH Központot és az országos nyilvántartást vezető Kamara országos szervezetét tájékoztatja.

8. §

(1)[10] A jegyző a kiadott vagy visszavont kiskereskedelmi és telepengedélyekről, illetve engedélymódosításokról az MgSzH területi szervét és a Kamara illetékes területi szervezetét, a kiadott és visszavont nagykereskedelmi engedélyekről és engedélymódosításokról az MgSzH Központot és a Kamara országos szervezetét a határozat másolati példányának megküldésével tájékoztatja.

(2) A Kamara országos szervezete a kiadott és visszavont kereskedelmi engedélyekről országos nyilvántartást vezet, amelyet évente a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium hivatalos lapjában közzétesz.

(3)[11] A kereskedő a meghatározott szakképesítéssel rendelkező személyében történt változást köteles a jegyzőnek, továbbá kiskereskedelmi és raktározási tevékenység esetén az MgSzH területi szervének, nagykereskedelmi tevékenység esetén az MgSzH Központnak 30 napon belül bejelenteni.

A növényvédő szerek raktározása

9. §

(1) Növényvédő szer kizárólag olyan szilárd aljzatburkolatú helyen tárolható, ahol a talajvíz az év egyetlen szakaszában sem emelkedik a tárolószint fölé, valamint ahol biztosított, hogy a tárolt anyag sem közvetlenül, sem közvetve nem jut a felszíni vagy felszín alatti vizekbe, továbbá az esetlegesen kiszóródott anyagok összegyűjtése megoldható.

(2) A raktárnak a következő műszaki, biztonsági feltételeknek kell megfelelnie:

a) a raktárnak a szabadból kell nyílnia, átjárás nélkül megközelíthetőnek kell lennie, nem lehet közös fala - a raktári tevékenységhez kapcsolódó helyiségek kivételével - állandó vagy ideiglenes emberi tartózkodásra szolgáló építménnyel, illetve olyan helyiséggel, ahol élelmiszerrel, gyógyszerrel tevékenységet folytatnak,

b) növényvédő szer raktárral közös falú helyiségben egyéb anyagok és tárgyak az egészségügyi hatóság állásfoglalása alapján tárolhatóak, illetve állatokat ott tartani, takarmányt tárolni az állategészségügyi hatóság állásfoglalása alapján lehet,

c) a raktárnak a túlzott felmelegedéstől vagy lehűléstől védettnek kell lennie,

d) a raktár nyílászáróinak meg kell felelniük az általános biztonsági követelményeknek (indokolt esetben vasrács, védőháló),

e) gondoskodni kell arról, hogy a csapadékvíz a helyiségbe ne hullhasson (folyhasson) be,

f) gondoskodni kell a zárt raktár folyamatos szellőztetéséről,

g) a raktár padlózatának, falainak, berendezési tárgyainak lemoshatónak, tisztíthatónak kell lenniük,

h) a raktár bejáratát tömör, szükség esetén fémráccsal megerősített, biztonsági zárás, magasított küszöbű ajtóval kell ellátni, amelynek kulcsát kizárólag a raktáros, illetve megbízott helyettese kezelheti,

i) a raktár ajtajára, jól látható helyen és módon a "Méregraktár", "Növényvédő szer raktár", vagy "Növényvédő szer! Idegeneknek belépni tilos!" feliratot kell elhelyezni,

j) növényvédő szer raktárt más célra használni csak az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat illetékes városi intézete által előírt mentesítés után szabad.

(3) A növényvédő szerek raktározása során be kell tartani a felszín alatti vizek minőségét érintő tevékenységekkel összefüggő egyes feladatokról szóló jogszabályban előírt környezetvédelmi követelményeket.

10. §

(1) A raktárba belépni, növényvédő szert a raktárba be-, illetve onnan kivinni, ott bármilyen tevékenységet folytatni kizárólag a raktáros jelenlétében és hozzájárulásával, a szükséges egyéni védőeszközök használatával szabad.

(2) A raktárban kizárólag a rakodással, a tárolással, illetve az ellenőrzéssel összefüggő tevékenységet szabad végezni.

(3) A tárolt növényvédő szer engedélyokiratában az előkészítőnek előírt védőeszközöket és az elsősegélynyújtáshoz szükséges felszerelést biztosítani kell. A raktár épületében vagy annak közvetlen közelében ezek elhelyezésére, valamint a ruhaváltásra és a tisztálkodásra alkalmas, elkülönített helyiségeket kell létesíteni.

(4) A raktárt el kell látni a növényvédő szerek szállításához, rakodásához, méréséhez, valamint a takarításhoz szükséges, feltűnő módon megjelölt, más célra nem használható munkaeszközökkel.

11. §

A raktárban a következő anyagokat és eszközöket szabad tárolni:

a) sértetlen csomagolású növényvédő szereket, termésnövelő anyagokat,

b) elkülönítetten kezelt kiürült, kívül és belül szabályszerűen megtisztított növényvédő szer csomagolóeszközöket,

c) az ártalmatlanításra váró hulladékokat és sérült csomagolása vagy kiselejtezett növényvédő szer készleteket,

d) a növényvédő szerek szállításához, rakodásához, méréséhez és a növényvédő szer raktár takarításához szükséges munkaeszközöket,

e) az illetékes egészségügyi és környezetvédelmi hatóság által megadott feltételekkel egyéb vegyi anyagot, illetve szükség szerinti csomagolásban egyéb termékeket.

12. §

A kiskereskedelmi üzletek növényvédő szert az áruraktár elkülönített részében - más termékkel nem érintkező, élelmiszertől, takarmánytól elzárt légterű - az általános biztonsági követelményeknek megfelelő, a 9. § (2) bekezdésének i) pontja szerint feliratozott helyiségben is tárolhatnak, a 9. § (1) bekezdésében és (2) bekezdésének c)-f) pontjában, valamint a 10. § (2)-(4) bekezdésében és a 11. §-ban foglalt feltételek megtartásával.

Az árusítás szabályai

13. §

(1) Az árusító helyen növényvédő szer - egyéb jogszabályok figyelembevételével - kizárólag eredeti csomagolásban forgalmazható. Növényvédő szer kiméréssel nem árusítható. A kiskereskedő - külön díj felszámolása nélkül - szükség szerint köteles biztosítani a vásárolt áru további védőcsomagolását.

(2) A növényvédő szereket más áruféleségektől biztonságosan elkülönítetten, fajtájuk (gomba-, rovarölő, gyomirtó, egyéb) szerint rendezetten kell az árusító polcokon elhelyezni.

(3) Az árusító helyen, az árusítás ideje alatt, a növényvédő szer felhasználás előírásairól, a kötelező tájékoztatáson túl, a vevőt igény szerint tájékoztatni kell.

A selejtezés szabályai

14. §

(1) A növényvédő szer üzlet és raktár teljes készletét, a készlet tulajdonosának vagy megbízottjának, legalább évente felül kell vizsgálni. A rendeltetésszerű használatra alkalmatlan tételeket selejtezni kell, és a továbbiakban veszélyes hulladékként kell kezelni.

(2) A kiselejtezett növényvédő szert további kezelésig a növényvédő szer raktár elkülönített részében kell tárolni.

(3) A hulladékok kezelésére külön jogszabály rendelkezéseit kell alkalmazni.

Képesítési feltételek

15. §

(1) Növényvédő szerekkel folytatott kereskedelmi, raktározási tevékenységhez a külön jogszabály szerint meghatározott szakképesítéssel rendelkező személy üzletenkénti vagy telephelyenkénti alkalmazása szükséges.

(2) Növényvédő szer raktár vezetésével - külön jogszabályban előírt képesítéssel rendelkező személy felügyelete mellett - legalább növényvédő és méregraktár kezelő szakképesítéssel rendelkező személy bízható meg. Egyéb raktári tevékenységet, illetve kiskereskedelmi egységben raktározási munkát legalább II. forgalmi kategóriának megfelelő képesítéssel rendelkező személy végezhet.

(3) Az (1) és (2) bekezdésben előírt feltételek nem vonatkoznak a szobanövények ápolására engedélyezett készkiszerelésű, III. forgalmi kategóriájú növényvédő szereket forgalmazó kiskereskedelmi egységekre.

(4) Telepengedélyhez kötött növényvédő szer raktározási tevékenységhez és a növényvédő szerrel folytatott ügynöki tevékenységhez a nagykereskedelmi tevékenység folytatásához előírt képesítés szükséges.

A nyilvántartás szabályai

16. §

(1) A kereskedőnek a növényvédő szerek nagykereskedelmi forgalmazásáról legalább heti, kiskereskedelmi forgalmazásáról havi összesítésű, az 1. számú melléklet szerinti nyilvántartást kell vezetni.

(2) A kereskedőnek az I. és II. forgalmi kategóriájú növényvédő szerek forgalmazásáról a 2. számú melléklet szerinti folyamatos nyilvántartást kell vezetnie.

(3) A növényvédő szer raktár forgalmáról a raktárosnak naprakész nyilvántartást kell vezetnie.

(4) Az (1)-(3) bekezdés szerinti nyilvántartásokat vagy az annak megfelelő adattartalmú elektronikus adatbázist 5 évig kell megőrizni, és azokat az ellenőrzés során az ellenőrző hatóságnak be kell mutatni.

Ellenőrzés

17. §

Az MgSzH területi szerve az üzletben, raktárban ellenőrzi:[12]

a) a jogszabályban előírt szakképesítések és engedélyek meglétét,

b) a kereskedők, raktárosok jogszabály által előírt kötelező növényvédelmi szakmai továbbképzését,

c) a nyilvántartásokat,

d) a növényvédő szerek jelölését (címkézését), csomagolását, szavatosságát,

e) a növényvédő szerek minőségét,

f) a kereskedelemre, raktározásra vonatkozó, növényvédelmi jogszabályokban előírt egyéb feltételeket.

18. §

(1) A jegyző - az ellenőrző hatóság állásfoglalása alapján - a működési engedélyt és a telepengedélyt a külön jogszabályban foglaltak szerint visszavonhatja, illetve az üzlet működését ennek alapján korlátozhatja.

(2) A növényvédő szer árusításra vonatkozó visszavont engedély 3 éven belül nem újítható meg.

Záró rendelkezések

19. §

(1)[13] Ez a rendelet a kihirdetését követő 15. napon lép hatályba.

(2) E rendelet hatálybalépése előtt kiadott növényvédő szer nagy- és kiskereskedelmi működési engedélyek, illetve növényvédő szer raktározási tevékenységre vonatkozó telepengedélyek visszavonásukig érvényesek, amennyiben az üzlet, a raktár, illetve az engedélyezett tevékenység megfelel e rendelet előírásainak. E rendelet előírásaitól való eltérést legkésőbb 2003. június 30-ig meg kell szüntetni.

(3) E rendelet hatálybalépése előtti nagykereskedelmi nyilvántartásba vételről a Gazdasági Minisztérium Engedélyezési és Közigazgatási Hivatala a Kamara Országos Szervezetét legkésőbb 2002. december 31-ig tájékoztatja.

(4)[14] E rendelet hatálybalépése előtt kiadott kiskereskedelmi működési engedélyekről - az engedélyben foglalt adatok tekintetében - az MgSzH területi szerve a jegyzőtől tájékoztatást kérhet.

Dr. Medgyessy Péter s. k.,

miniszterelnök

1. számú melléklet a 156/2002. (VII. 11.) Korm. rendelethez

Általános nyilvántartás növényvédő szerek forgalmazásáról
Forgalmazó: ........................................................................................................................................ Oldalszám: ......................
Cím:.................................................................................................................................................................................................
Időszak: .........................................................................................................................................................................................
SorszámNövényvédő szer megnevezéseÉrtékesített
mennyiség
(kg, t)
Raktári készlet
(kg, t)

2. számú melléklet a 156/2002. (VII. 11.) Korm. rendelethez

Nyilvántartás az I. és a II. forgalmi kategóriájú növényvédő szerek forgalmazásáról
Forgalmazó: ........................................................................................................................................ Oldalszám: ......................
Cím: ................................................................................................................................................................................................
Növényvédő szer neve: ..............................................................................................................................................................
Kiinduló mennyiség: ................................................................................................................................................... l, kg, db
A beszerzés dátuma: ....................................................................................................................................................................
Számla/azonosító szám: ...............................................................................................................................................................
Sor-számVásárló neveVásárlási engedély számaNövényvédő szer megnevezéseForgalmi kategóriaÉrtékesített mennyiség
(l, kg, g)
DátumÁtvette
(név, szem. ig. sz.)
Kiadta

Lábjegyzetek:

[1] Módosította a 362/2008. (XII. 31.) Korm. rendelet 44. § (1) bekezdése 48. pontja. Hatályos 2009.03.01.

[2] A felvezető szöveget módosította a 362/2008. (XII. 31.) Korm. rendelet 43. § (1) bekezdése 16. pontja. Hatályos 2009.03.01.

[3] Módosította a 362/2008. (XII. 31.) Korm. rendelet 43. § (1) bekezdése 16. pontja. Hatályos 2009.03.01.

[4] Hatályon kívül helyezte a 362/2008. (XII. 31.) Korm. rendelet 44. § (1) bekezdése 48. pontja. Hatálytalan 2009.03.01.

[5] A felvezető szöveget módosította a 362/2008. (XII. 31.) Korm. rendelet 43. § (1) bekezdése 16. pontja. Hatályos 2009.03.01.

[6] Módosította a 337/2007. (XII. 13.) Korm. rendelet 12. § e) pontja. Hatályos 2007.12.20.

[7] Módosította a 362/2008. (XII. 31.) Korm. rendelet 44. § (1) bekezdése 48. pontja. Hatályos 2009.03.01.

[8] Hatályon kívül helyezte a 362/2008. (XII. 31.) Korm. rendelet 44. § (1) bekezdése 48. pontja. Hatálytalan 2009.03.01.

[9] Módosította a 337/2007. (XII. 13.) Korm. rendelet 12. § h) pontja. Hatályos 2007.12.20.

[10] Módosította a 337/2007. (XII. 13.) Korm. rendelet 12. § i) pontja. Hatályos 2007.12.20.

[11] Módosította a 362/2008. (XII. 31.) Korm. rendelet 43. § (1) bekezdése 16. pontja. Hatályos 2009.03.01.

[12] Módosította a 337/2007. (XII. 13.) Korm. rendelet 12. § k) pontja. Hatályos 2007.12.20.

[13] Módosította a 118/2008. (V. 8.) Korm. rendelet 1. § 947. pontja. Hatályos 2008.05.16.

[14] Módosította a 337/2007. (XII. 13.) Korm. rendelet 12. § l) pontja. Hatályos 2007.12.20.

Tartalomjegyzék