Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

15/2002. (XI. 26.) MeHVM rendelet

a kiemelt főtisztviselők és a központi tisztek továbbképzéséről

A köztisztviselők továbbképzéséről és a közigazgatási vezetőképzésről szóló 199/1998. (XII. 4.) Korm. rendelet 17. §-ának (5) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján - figyelemmel a kiemelt főtisztviselői és a központi tisztikar működtetéséről szóló 164/2001. (IX. 14.) Korm. rendeletben (a továbbiakban: R.) foglaltakra - a következőket rendelem el:

1. §

A rendelet hatálya kiterjed a főtisztviselőkre és a központi tisztekre (a továbbiakban együtt: főtisztviselő), az őket foglalkoztató szervekre, valamint a főtisztviselők továbbképzésében közreműködő szervezetekre, oktatókra és szakértőkre.

Általános rendelkezések

2. §

E rendelet alkalmazásában

a) főtisztviselő: a miniszterelnök által a köztisztviselő jogállásáról szóló 1992. évi XXIII. törvény 31/A. §-ába meghatározott kormányzati főtisztviselővé kinevezett köztisztviselő, továbbá a miniszterelnök által a fegyveres szervek hivatásos állományú tagjainak szolgálati viszonyáról szóló 1996. évi XLIII. törvény 245/J. §-ában meghatározott, központi tiszti címben részesített szolgálati viszonyban álló személy;

b) elektronikus távoktatás: az oktatásban résztvevő egyéni tanulására építő olyan oktatási forma, amelyhez oktatás szervezője elektronikus adathordozón (számítógépes hajlékony lemez, CD, Internet) biztosítja a továbbkezelési program tematikáját, a felkészülés ütemezését, tar anyagát, felkészülési segédleteit, vizsgakérdéseit és elektronikus kapcsolat keretében biztosítja a tananyag elsajátítását segítő konzultációt, ismeretellenőrzést;

c) miniszter: a Miniszterelnöki Hivatalt vezető miniszter d) Intézet: a Magyar Közigazgatási Intézet Közigazgatási Vezetőképző Központja.

3. §

(1) A főtisztviselői kar az R.-ben meghatározottak szerint jóváhagyott éves továbbképzési terv (a továbbiakban: terv) alapján kötelező továbbképzésen vesz részt. Indokolt esetben a tervben nem szereplő továbbképzés is elrendelhető.

(2) A főtisztviselő köteles a tervben meghatározott továbbképzésen részt venni. A továbbképzéseken való részvétel alól - rendkívüli és méltányolandó esetben - a miniszter adhat felmentést.

(3) A foglalkoztató szerv köteles biztosítani a főtisztviselőnek a tervben meghatározott, illetve a miniszter által elrendelt továbbképzésben való részvételét.

(4) A továbbképzés szervezésekor az Intézetnek figyelemmel kell lenni a főtisztviselők végzettségének, szakterületének és szakmai gyakorlatának különbözőségére, valamint az azonos szintű ismeretek elérésének követelményére.

(5) A továbbképzést szervező kötelessége

a) a szakmai minőségi követelmények biztosítása;

b) a továbbképzésen elsajátított ismeretek mérése;

c) a továbbképzésen való részvétel igazolása;

d) a költségek és a munkaidőalap kímélése.

(6) A főtisztviselői továbbképzésen oktató csak az lehet, aki részt vett az Intézet által szervezett oktatói tanfolyamon, illetőleg szerepel a miniszter által jóváhagyott és az Intézet által nyilvántartott főtisztviselői oktatói névjegyzéken. Ez a külföldi továbbképzési programokra nem vonatkozik.

A főtisztviselői továbbképzés tervezése

4. §

(1) A Miniszterelnöki Hivatal éves közigazgatási továbbképzési terve magában foglalja a tervet. A tervre az Intézet a Főtisztviselői Továbbképzési Kollégium (a továbbiakban: Kollégium) útján tesz javaslatot.

(2) A terv tartalmazza a főtisztviselői alapképzés, a bel és külföldi továbbképzés programjait, azok helyét, időtartamát és költségeit, valamint a finanszírozását biztosító pénzügyi forrást.

(3) A továbbképzések színvonalának, hatékonyságának biztosítása érdekében a tervbe a Kollégium által támogatott programok vehetők fel.

(4) A képzés tartalmát és módját úgy kell megtervezni, hogy az elérni kívánt cél megvalósításával egyidejűleg folyamatosan biztosítsa az esetleges fakultatív bejelentkezés lehetőségét és különösen támogatni kell a távoktatás alkalmazását.

(5) A tervet a tárgyévet megelőző évben, a fejezet következő évi költségvetési javaslata benyújtási határidejét megelőzően kell elkészíteni.

A Kollégium

5. §

(1) A Kollégium a miniszternek a főtisztviselői továbbképzési tevékenységét segítő, tanácsadó, véleményező javaslattevő és szakértői testülete, amely működésének rendjét maga állapítja meg.

(2) A Kollégium elnökből, elnökhelyettesből és öt tagból áll. A Kollégium elnöke a Miniszterelnöki Hivatal közigazgatási államtitkára, helyettese a Miniszterelnöki Hivatal humánpolitikai helyettes államtitkára. A Kollégium tagjait a miniszter 5 évre bízza meg. A megbízás ismételhető; egy-egy tagra a belügyminiszter és az Intézet tesz javaslatot.

(3) A Kollégium

a) véleményezi a tervek tervezeteit és javaslatot tesz a miniszternek

- az Intézet által kidolgozott terv jóváhagyására,

- a terv alapján a főtisztviselői továbbképzés központosított előirányzatának a felhasználására,

- a főtisztviselői továbbképzéssel kapcsolatos költségszintekre, díjirányelvekre,

- a főtisztviselői oktatói névjegyzékre;

b) állást foglal - szakértők igénybevételével - az Intézet által kiírt felhívásokra, pályázatokra beérkezett, illetve az Intézet által kidolgozott főtisztviselői továbbképzési programok elfogadásáról.

(4) A Kollégium titkársági feladatait a Miniszterelnöki Hivatal Kormányzati Tisztségviselői és Kitüntetési Főosztálya (a továbbiakban: Főosztály) látja el.

Minőségbiztosítás

6. §

(1) A főtisztviselői továbbképzési programnak tartalmaznia kell:

a) a továbbképzés megnevezését, célját, követelményeit, a továbbképzésben részt vevő főtisztviselői célcsoport megjelölését;

b) a célcsoport tervezett minimum-maximum létszámát;

c) a program keretében átadni kívánt ismeretek körét, az elhangzó előadások, gyakorlati foglalkozások vázlatos ismertetését;

d) a program keretében alkalmazni kívánt képzési módszerek ismertetését;

e) a program időtartamát, ütemtervét;

f) a program lebonyolításában közreműködők képesítését, szakképesítését tartalmazó jegyzéket;

g) az ismeret-ellenőrzés módját;

h) a program költségkalkulációját.

(2) A külföldi továbbképzési programok esetében a Kollégium a programértékelés során az (1) bekezdésében foglalt követelményektől indokolt esetben eltérhet.

(3) A főtisztviselői továbbképzési programok készítésére az Intézet által kiírt felhívások, pályázatok az (1) bekezdésben foglaltakon túl további feltételeket is tartalmazhatnak.

A továbbképzés szervezésének felelősei

7. §

(1) A főtisztviselői továbbképzés szervezéséről, összhangjának és működésének biztosításáról - a belügyminiszter közreműködésével - a miniszter gondoskodik.

(2) A miniszter az (1) bekezdésben meghatározott feladat- és hatáskörét a Főosztály közreműködésével gyakorolja. Ennek keretében a Főosztály döntés előkészítő, javaslattevő, igazgatási és szervezési tevékenységével koordinálja a továbbképzési feladatok ellátását, figyelemmel kíséri az Intézet ezirányú tevékenységét.

(3) A főtisztviselői továbbképzéssel kapcsolatos módszertani feladatokat az Intézet látja el. Így különösen:

a) javaslatot dolgoz ki a főtisztviselői továbbképzési rendszer koncepciójára, elemzi annak megvalósulását és szükség szerint kezdeményezi korszerűsítését,

b) kidolgozza a főtisztviselői éves továbbképzési tervek javaslatait,

c) elkészíti a főtisztviselői továbbképzést szolgáló központosított előirányzat felhasználási javaslatának tervezetét,

d) pályázatot ír ki, felhívást ad ki főtisztviselői továbbképzési programok készítésére, továbbá szükség szerint elkészíti a továbbképzési programok tervezetét, kifejleszti az általa készített programok tananyagát, ellátja a továbbképzéssel kapcsolatos kiadói feladatokat,

e) gondoskodik az oktatók és szakértők szakmai, oktatás-módszertani és felnőtt-pedagógiai, valamint programértékelési képzéséről,

f) megszervezi, illetve végrehajtja a tervben meghatározott programokat,

g) ellátja a főtisztviselők, illetve az állami vezetők továbbképzéséhez kapcsolódó elektronikus távoktatási központ feladatit és gondoskodik az elektronikus távoktatási programok kifejlesztéséről, működteti a feladat ellátását szolgáló informatikai rendszert,

h) a nemzetközi közigazgatási gyakorlat és közigazgatás-fejlesztési irányok megismerését szolgáló továbbképzési programok biztosítása érdekében együttműködést alakít ki külföldi szakmai szervezetekkel,

i) szervezi az oktatók és szakértők képzését, gondoskodik nyilvántartásukról,

j) a továbbképzések megfelelő intézményi feltételeinek biztosítása érdekében együttműködik a kormányzati oktatási intézmények (üdülők) kezelését végző szervezettel,

k) az a)-j) pontban foglalt feladatok előkészítéséről, végrehajtásáról rendszeresen beszámol a Főosztálynak, illetve a Kollégiumnak; valamint a tárgyévet követő év február hó 28. napjáig beszámol a miniszternek a főtisztviselőkkel kapcsolatos tevékenységéről és a továbbképzés helyzetéről.

A főtisztviselői továbbképzés finanszírozása

8. §

(1) A főtisztviselői kar kötelező továbbképzésének pénzügyi fedezetét a Miniszterelnökség fejezet költségvetésében kell megtervezni. Az előirányzat terhére a jóváhagyott éves továbbképzési tervben szereplő feladatokkal, valamint az év közben elrendelt továbbképzési programokkal kapcsolatosan közvetlenül felmerült kiadások finanszírozhatók. Az előre nem tervezhető, év közben belépő feladatokra tartalék képezhető.

(2) A főtisztviselői továbbképzést szolgáló előirányzatból kerül finanszírozásra:

a) a tervben meghatározott, illetve a külön elrendelt továbbképzési programok lebonyolítása,

b) az Intézet által biztosított továbbképzési programok, tananyagok, felkészülési segédletek, módszertani anyagok kifejlesztése, illetve a pályázat vagy felhívás alapján készített továbbképzési programok, tananyagok, felkészülési segédletek felhasználási jogának megszerzése,

c) a főtisztviselői továbbképzésben közreműködő oktatók, trénerek, szakértők továbbképzése, díjazása,

d) a Kollégium működési költségei.

Záró rendelkezések

9. §

(1) Ez a rendelet a kihirdetését követő 8. napon lép hatályba.

(2)[1]

Dr. Kiss Elemér s. k.,

a Miniszterelnöki Hivatalt vezető miniszter

Lábjegyzetek:

[1] Hatályon kívül helyezte a 118/2008. (V. 8.) Korm. rendelet 33. § 37. pontja. Hatálytalan 2008.05.16.

Tartalomjegyzék