182/2002. (VIII. 23.) Korm. rendelet
a villamos energia határon keresztül történő szállításának szabályozásáról
A Kormány a villamos energiáról szóló 2001. évi CX. törvény (a továbbiakban: VET) 4. §-ának g) pontjában foglalt, valamint a 113. § a) pontjában kapott felhatalmazás alapján, a Kormány a villamos energia határon keresztül történő szállításának szabályozására a következőket rendeli el:
1. §[1]
(1) E rendelet szabályokat állapít meg:
a) a határkeresztező villamosenergia-szállításra,
b) az átviteli hálózatok közötti rendszerösszekötő vezetékek kapacitásának elosztására a tagállamok közötti határkeresztezés, valamint Európai Gazdasági Térségen kívüli ország és tagállam közötti határkeresztezés eseteire.
(2) Az átviteli hálózaton történő határkeresztező villamosenergia-szállítás részletes szabályait a VET 14. § (1) bekezdés b) pontja szerinti Kereskedelmi Szabályzat határozza meg.
(3) Az átviteli hálózat és az átviteli hálózat üzemét befolyásoló elosztó hálózati elemek tekintetében a műszaki előírásokat az Üzemi Szabályzat fogalmazza meg.
(4) Az elosztó hálózaton történő határkeresztező villamosenergia-szállítás részletes szabályait az Elosztói Szabályzat tartalmazza.
(5) A határkeresztező villamosenergia-szállítás esetén alkalmazandó hálózati hozzáférési feltételekről az Európai Parlament és a Tanács 1228/2003/EK rendelete (a továbbiakban: EKR) 2. cikk (2) bekezdésének a) pontja szerinti "szabályozó hatóság" alatt a Magyar Energia Hivatalt kell érteni.
2. §
A Magyar Köztársaság határait keresztező villamos energia be-, illetve kiszállítására az jogosult, akinek erre a tevékenységre a Hivatal a VET 47. §-a alapján engedélyt adott.
3. §[2]
E rendeletben használt fogalmaknak a Szerződésben, az Európai Parlament és a Tanács 2003/54/EK irányelvében és az EKR-ben, valamint a VET-ben vagy a VET egyes rendelkezéseinek végrehajtásáról szóló kormányrendeletbenmegállapított jelentése van. Fenti rendelkezések hiányában a fogalmak az alábbi meghatározásokkal használatosak:
1. Átviteli megbízhatósági tartalék - TRM (Transmis-sion Reliability Margin): az az átviteli kapacitás tartalék, amely a szabályozási zónák közötti üzemzavari kisegítéseket, valamint az adatpontatlanságokat veszi figyelembe.
2. Előzetesen lekötött kapacitás - AAC (Already Allo-cated Capacity): a rendszerirányító által a szerződéses megegyezések alapján elfogadott, szabályozási zónák közötti teljesítménycsere, beleértve a folyamatban lévő szállításokat is.
3. Nettó átviteli kapacitás - NTC (Net Transfer Capa-city): a két szabályozási zóna közötti nettó teljesítménycsere lehetőség.
4. Rendelkezésre álló átviteli kapacitás - ATC (Available Transfer Capacity): a két szabályozási zóna között meglévő, további kereskedésre felhasználható teljesítménycsere lehetőség.
5. Teljes átviteli kapacitás - TTC (Total Transfer Capacity): a két szabályozási zóna közötti maximális teljesítménycsere lehetőség.
6. Piaci szereplő: minden olyan engedélyes, aki e rendelet 2. §-a szerint határon keresztül történő villamosenergia-szállítási tevékenység folytatására jogosult.
7. Metszék: e rendelet vonatkozásában két szabályozási zónát összekötő egy vagy több rendszerösszekötő vezeték. Több rendszerösszekötő esetében azok együttesen veendők figyelembe.
8. Szabályozási zóna: egy egységes jogi és műszaki (üzemi) irányítás alatt működő engedélyesek, fogyasztók, valamint termelői, hálózati és fogyasztói műszaki berendezések összessége, melyet egy rendszerirányító irányít. A Magyar Köztársaság egységes szabályozási zónát alkot.
9. Teljesítménycsere: egy szabályozási zónában a betáplált villamos teljesítmény egy vagy több ponton történő növelése és vele azonos nagyságú villamosteljesítmény-csökkentés egy másik szabályozási zóna egy vagy több pontjában. A teljesítménycsere egymással összefüggő rendszerekben értelmezhető.
A szállítások előkészítése
4. §
(1) A határon keresztül, az átviteli hálózaton, villamos energiát be-, illetve kiszállítani a VET 48. §-ban és a villamosenergia-ellátási szabályzatokban foglaltak betartásával akkor lehet, ha az adott határokat keresztező átviteli és az átviteli hálózat üzemét befolyásoló elosztó hálózati metszéke(ke)n a jelen rendelet és az Üzemi Szabályzat szerint meghatározott rendelkezésre álló átviteli kapacitás (ATC) értéke nem nulla.
(2) A rendelkezésre álló átviteli kapacitást (ATC) csak a ténylegesen végrehajtásra kerülő energiaszállítások érdekében és mértékéig lehet lekötni.
5. §[3]
(1) A rendszerirányító köteles az EKR 5. cikkében és a villamosenergia-ellátási szabályzatokban előírt adatokat nyilvánosságra hozni.
(2) A rendszerirányító köteles a Kereskedelmi Szabályzatban megállapított rendszeres időközönként a Kereskedelmi Szabályzat szerinti szabványosított időszakokra (éves és annál rövidebb időszakokra) szóló - a rendelkezésre álló átviteli kapacitáshoz (ATC) rendelt - határkeresztező kapacitáshasználati jogokat felosztásra (allokációra) meghirdetni.
(3) A rendszerirányítónak törekednie kell arra, hogy a magyar szabályozási zónával szomszédos rendszerirányítókkal közös aukción történjen a rendelkezésre álló átviteli kapacitás (ATC) felosztása.
(4) A magyar szabályozási zónával szomszédos rendszerirányítókkal történő megegyezés esetén a rendszerirányító metszékenként a (2) bekezdés figyelembevételével közös aukciót szervez az allokálásra meghirdetett kapacitás felosztására.
(5) A magyar szabályozási zónával szomszédos rendszerirányítókkal történő megegyezés hiányában a rendszerirányító az adott metszéken a rendelkezésre álló átviteli kapacitást egyoldalú aukció keretében osztja fel.
(6)[4] Az előzetesen lekötött kapacitás (AAC) a rendszerirányító korábbi aukciói során szétosztott határkeresztező kapacitáshasználati jogokból áll.
(7)[5] Az előzetesen lekötött kapacitásba (AAC) beszámító határkeresztező kapacitáshasználati jogok jogosultjai a megszerzett kapacitáshasználati jogukat engedményezhetik. A kapacitáshasználati jog engedményezését a szerződő felek kötelesek haladéktalanul, a Kereskedelmi Szabályzatban meghatározott eljárásrend szerint írásban bejelenteni a rendszerirányítónak.
(8)[6]
(9) Az 5. § (4)-(5) bekezdéseiben meghatározott kapacitás felosztási eljárások részleteit a Kereskedelmi Szabályzat tartalmazza.
(10) A határkeresztező kapacitáshasználati jogok felosztásának eredményét a rendszerirányító köteles haladéktalanul közzétenni a honlapján és az eredményről a Hivatalt írásban, valamint elektronikus úton tájékoztatni.
(11) A Hivatal a rendszerirányító által szervezett aukciós eljárás résztvevőjének kérelmére az éves határkeresztező kapacitáshasználati jogok felosztását (allokáció) felülvizsgálja. A kérelmet legkésőbb a felosztás eredményének közzétételét követő munkanapon írásban kell benyújtani a Hivatalhoz. A Hivatal a kérelmet a VET 33. §-ának (1) és (3) bekezdésében foglaltak szerint bírálja el.
(12) Az éves határkeresztező kapacitáshasználati jogoknak a VET, a VET felhatalmazása alapján kihirdetett jogszabályok és a villamosenergia-ellátási szabályzatokban foglalt szabályok megsértésével történő felosztása esetén a Hivatal:
a) a rendszerirányító és a nyertesek közötti szerződéskötési folyamatot határozattal felfüggesztheti, továbbá
b) a (11) bekezdés szerint lefolytatott felülvizsgálat alapján a felosztást határozatban érvénytelenné nyilváníthatja, és új eljárásra utasíthatja a rendszerirányítót.
6. §[7]
(1) A metszékeken az egyes be- vagy kiszállítási ügyletekre szabadon felhasználható átviteli hálózati kapacitás számítása során:
a) figyelembe kell venni a rendszer szabályozhatóságának a követelményeit a ki- és beszállításokat tekintve egyaránt,
b) a rendszerirányító rendelkezésére álló legrészletesebb hálózati modellt kell alkalmazni, amely tartalmazza a nemzetközi adatcsere keretei között rendelkezésre álló adatokat,
c) az alkalmazott hálózati modellnek figyelembe kell venni az összes termelői engedélyest,
d) figyelembe kell venni a hálózatok hurkoltsága miatt kialakuló párhuzamos áramlásokat,
e) az egyes kapacitásértékek között értelmezhető összefüggések a következők:
NTC = TTC-TRM ATC = NTC-AAC.
(2) A ténylegesen rendelkezésre álló és az igényelt határkeresztező kapacitások közötti összhang biztosítása érdekében aukciós díjat (pénzegység / MW) kell fizetni a rendszerirányító részére.
(3) A kihasználatlanul maradt határkeresztező kapacitások esetében a Kereskedelmi Szabályzatban meghatározott szabályok szerint kell eljárni.
(4) A (2) bekezdésben meghatározott aukciós díjakból származó bevételeket a rendszerirányítási díj következő év (ek) re történő megállapításánál - korrekciós (csökkentő) tételként - figyelembe kell venni.
A szállítások végrehajtása és korlátozása
7. §
(1) A VET 48. §-ában foglalt rendelkezéseket a rendszerirányító a Magyarországra háruló nemzetközi szerződéses kötelezettségekkel összhangban rendeli el.
(2) A VET 48. §-ában foglaltak alkalmazásának részleteit a Kereskedelmi Szabályzat tartalmazza.
8. §
(1) Csak olyan határon keresztül történő szállítások hajthatók végre, amelyek esetében a be- vagy a kiszállítási forrás és a felhasználói igény oldal villamosenergiaellátási szabályzatok szerinti időszakaszokra bontott menetrendjének egyensúlya a villamosenergia-ellátási szabályzatok szerinti előírásoknak megfelelő. A határt keresztező szállítást a Kereskedelmi Szabályzat szerint dokumentált módon be kell jelenteni. A bejelentésnek tartalmaznia kell a szükséges menetrendet, amelyet a rendszerirányító a Kereskedelmi Szabályzat szerint előre megkap, és annak végrehajthatóságát - tekintettel a rendszer szabályozhatóságára és biztonságára - a Kereskedelmi Szabályzat szerint megerősíti. A Kereskedelmi Szabályzat előírásainak tartalmaznia kell a mérlegkör felelős és a rendszerirányító, valamint a mérlegkör felelős és a mérlegkör tagjai között a határt keresztező forgalomra vonatkozó szabályokat.
(2) A rendszerirányító VET 48. § (2) bekezdése, a 33. § (1) bekezdése, valamint a villamosenergia-ellátási válsághelyzet és a villamosenergia-rendszer jelentős zavara esetén szükséges intézkedéseket megállapító Korm. rendelet alapján, a Kereskedelmi Szabályzatban meghatározott eljárás szerint, a be- és kiszállításokat egy vagy több határt keresztező ügylet, illetve egyidejűleg több metszék vonatkozásában korlátozhatja.
(3)[8] A szállításoknak a (2) bekezdés alapján történő korlátozása az egyes ügyletek tekintetében az adott menetrendi időintervallumban bejelentett és visszaigazolt teljesítmény érték rendszerirányító általi csökkentését jelenti, és csak a villamosenergia-ellátási szabályzatok szerint meghatározott kritikus esetben vezethet egy határt keresztező szállítás vagy szállítások teljes megtagadásához.
(4) A befogadott szerződéseket a rendszerirányítónak végre kell hajtani.
A szállítások nyilvántartása
9. §
A VET 48. § (3) bekezdésének végrehajtása érdekében a rendszerirányító a következő dokumentumokat kérheti a határkeresztező kapacitás használati jogok felosztásához:
a) a beszállítani tervezett villamos energia származási helyére vonatkozó nyilatkozat,
b) a villamos energia előállításában közreműködő erőművek környezetvédelmi megfelelőségét tanúsító igazolást.
10. §
(1) A villamos energia be- és kiszállítások tekintetében a rendszerirányítónak olyan információkezelő eljárásokat kell alkalmaznia, amelyek lehetővé teszik az egyes szállítások elkülönített kezelését és ellenőrzését.
(2) A rendszerirányító számára szabályozási zónánként elkülönítve a Kereskedelmi szabályzat szerint kell megadni az egyes szállításokra vonatkozó információkat. Emellett gondoskodni kell az egyes szomszédos országok szabályozási zónáival lebonyolított be- és kiszállítások metszékenként történő elkülönített kezeléséről is.
(3) A történeti adatokat, de különösen az előre közzétett, valamint a ténylegesen rendelkezésre állt és felhasznált kapacitásokat szabályozási zónánkénti bontásban továbbá az elutasított kapacitásigényeket a kapacitás allokációval azonos bontásban, az elutasításuk rövid indoklásával együtt legalább 18 hónapos visszatekintéssel kell a közzététel során nyilvánosságra hozni. Az ezen időintervallum feletti adatok archiválásáról és további 3 éves hozzáférhetőségének biztosításáról a rendszerirányító gondoskodik.
(4)[9]
11. §
A rendszerirányító negyedévente köteles beszámolni a Hivatalnak a határokat keresztező előző negyedévi forgalomról. A beszámoló keretében a rendelkezésére álló adatok alapján elemzést készít. A beszámoló részletes tartalmi elemeit a Hivatal határozatában állapítja meg.
Jogorvoslat a szállítások korlátozása esetén
12. §
(1) Egy határt keresztező be- és kiszállítás megtagadása esetén az érintett piaci szereplő a Hivatalhoz kérelmet nyújthat be. A VET 33. § (3) bekezdése és 48. § (4) bekezdése alapján az esemény kivizsgálása céljából a kérelmet, valamint a csatolt dokumentációt a Hivatalhoz való benyújtással egyidejűleg meg kell küldeni a rendszerirányító részére is. A kérelmet a kifogásolt tranzakció visszautasításáról kapott értesítés kézhezvételét követő 30 naptári napon belül lehet beadni.
(2) A kérelemhez csatolni kell az adott tranzakcióra vonatkozó összes adatot, beleértve a be-, illetve kiszállítási igény megtagadására vonatkozó rendszerirányítói döntést és ennek indoklását is.
(3) A Hivatal a kérelem beérkezését követően haladéktalanul felhívja a rendszerirányítót a döntéshez szükséges adatok szolgáltatására, melynek a rendszerirányító a felhívás kézhezvételét követő negyvennyolc órán belül köteles eleget tenni. A Hivatal az eljárásához szükséges valamennyi információt jogosult bekérni, melyet az érintett felek kötelesek haladéktalanul rendelkezésére bocsátani. A Hivatal a döntéséhez szükséges összes adat beérkezésétől számított nyolc napon belül dönt.
(4) A visszautasított be-, illetőleg kiszállítás megtagadása miatti kivizsgálásra vonatkozó eljárás során az ügyfélnek joga van a rá vonatkozó iratokba betekinteni. A rendszerirányító az ügyfél kérelmére köteles a döntés alapjául szolgáló adatokról az ügyfél részére, a Kereskedelmi Szabályzatban megadott tartalommal másolatot adni. Az ügyfél jogosult írásos, valamint szóbeli észrevételt tenni.
(5) Amennyiben a jelen rendeletben foglalt adatszolgáltatási kötelezettségüket a piaci szereplők nem teljesítik, a Hivatal a vonatkozó jogszabályok szerinti bírságot jogosult kiszabni.
Záró rendelkezések
13. §
(1) Ez a rendelet 2003. január 1. napján lép hatályba. A rendelkezésre álló átviteli kapacitásnak (ATC) az 5. § szerinti első felosztását úgy kell meghirdetni, hogy az első szabványosított időszak kezdete 2003. január 1. napja.
(2)[10]
(3)[11]
(4) Ezen rendelet hatálybalépésével hatályát veszti a villamos energia külkereskedelméről szóló 29/1995. (VII. 25.) IKM rendelet.
14. §
A 13. § (3) bekezdése a Magyar Köztársaságnak az Európai Unióhoz való csatlakozását kihirdető törvény hatálybalépésének napján hatályát veszti.
Az Európai Unió jogának való megfelelés[12]
15. §[13]
(1) Ez a rendelet a villamos energia határokon keresztül történő szállítása esetén alkalmazandó hálózati hozzáférési feltételekről szóló, az Európai Parlament és a Tanács 1228/2003/EK rendelete végrehajtásához szükséges rendelkezéseket állapítja meg.
(2) Ez a rendelet az Európai Parlament és a Tanács a belső villamosenergia-piacra vonatkozó közös szabályokról, valamint a 96/92/EK irányelv hatályon kívül helyezéséről szóló 2003/54/EK irányelvének való megfelelést szolgálja.
Dr. Medgyessy Péter s. k.,
miniszterelnök
Lábjegyzetek:
[1] Megállapította a 200/2004. (VI. 23.) Korm. rendelet 1. § - a. Hatályos 2004.07.01.
[2] Megállapította a 200/2004. (VI. 23.) Korm. rendelet 2. § - a. Hatályos 2004.07.01.
[3] Megállapította a 200/2004. (VI. 23.) Korm. rendelet 3. § - a. Hatályos 2004.07.01.
[4] Megállapította a 37/2007. (III. 7.) Korm. rendelet 1. §-a. Hatályos 2007.03.15.
[5] Megállapította a 37/2007. (III. 7.) Korm. rendelet 1. §-a. Hatályos 2007.03.15.
[6] Hatályon kívül helyezte a 37/2007. (III. 7.) Korm. rendelet 2. § (3) bekezdése a) pontja. Hatálytalan 2007.03.15.
[7] Megállapította a 200/2004. (VI. 23.) Korm. rendelet 4. § - a. Hatályos 2004.07.01.
[8] Megállapította a 200/2004. (VI. 23.) Korm. rendelet 5. § - a. Hatályos 2004.07.01.
[9] Hatályon kívül helyezte a 200/2004. (VI. 23.) Korm. rendelet 7. § (1) bekezdése. Hatálytalan 2004.07.01.
[10] Hatályon kívül helyezte a 37/2007. (III. 7.) Korm. rendelet 2. § (3) bekezdése b) pontja. Hatálytalan 2007.03.15.
[11] Hatályon kívül helyezte a rendelet 14. § - a. Hatályát veszti a Magyar Köztársaságnak az Európai Unióhoz való csatlakozását kihirdető törvény hatálybalépésének napján.
[12] Beiktatta a 200/2004. (VI. 23.) Korm. rendelet 6. § - a. Hatályos 2004.07.01.
[13] Beiktatta a 200/2004. (VI. 23.) Korm. rendelet 6. § - a. Hatályos 2004.07.01.