Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

182/2002. (VIII. 23.) Korm. rendelet

a villamos energia határon keresztül történő szállításának szabályozásáról

A Kormány a villamos energiáról szóló 2001. évi CX. törvény (a továbbiakban: VET) 4. §-ának g) pontjában foglalt, valamint a 113. § a) pontjában kapott felhatalmazás alapján, a Kormány a villamos energia határon keresztül történő szállításának szabályozására a következőket rendeli el:

1. §[1]

(1) E rendelet szabályokat állapít meg:

a) a határkeresztező villamosenergia-szállításra,

b) az átviteli hálózatok közötti rendszerösszekötő vezetékek kapacitásának elosztására a tagállamok közötti határkeresztezés, valamint Európai Gazdasági Térségen kívüli ország és tagállam közötti határkeresztezés eseteire.

(2) Az átviteli hálózaton történő határkeresztező villamosenergia-szállítás részletes szabályait a VET 14. § (1) bekezdés b) pontja szerinti Kereskedelmi Szabályzat határozza meg.

(3) Az átviteli hálózat és az átviteli hálózat üzemét befolyásoló elosztó hálózati elemek tekintetében a műszaki előírásokat az Üzemi Szabályzat fogalmazza meg.

(4) Az elosztó hálózaton történő határkeresztező villamosenergia-szállítás részletes szabályait az Elosztói Szabályzat tartalmazza.

(5) A határkeresztező villamosenergia-szállítás esetén alkalmazandó hálózati hozzáférési feltételekről az Európai Parlament és a Tanács 1228/2003/EK rendelete (a továbbiakban: EKR) 2. cikk (2) bekezdésének a) pontja szerinti "szabályozó hatóság" alatt a Magyar Energia Hivatalt kell érteni.

2. §

A Magyar Köztársaság határait keresztező villamos energia be-, illetve kiszállítására az jogosult, akinek erre a tevékenységre a Hivatal a VET 47. §-a alapján engedélyt adott.

3. §[2]

E rendeletben használt fogalmaknak a Szerződésben, az Európai Parlament és a Tanács 2003/54/EK irányelvében és az EKR-ben, valamint a VET-ben vagy a VET egyes rendelkezéseinek végrehajtásáról szóló kormányrendeletbenmegállapított jelentése van. Fenti rendelkezések hiányában a fogalmak az alábbi meghatározásokkal használatosak:

1. Átviteli megbízhatósági tartalék - TRM (Transmis-sion Reliability Margin): az az átviteli kapacitás tartalék, amely a szabályozási zónák közötti üzemzavari kisegítéseket, valamint az adatpontatlanságokat veszi figyelembe.

2. Előzetesen lekötött kapacitás - AAC (Already Allo-cated Capacity): a rendszerirányító által a szerződéses megegyezések alapján elfogadott, szabályozási zónák közötti teljesítménycsere, beleértve a folyamatban lévő szállításokat is.

3. Nettó átviteli kapacitás - NTC (Net Transfer Capa-city): a két szabályozási zóna közötti nettó teljesítménycsere lehetőség.

4. Rendelkezésre álló átviteli kapacitás - ATC (Available Transfer Capacity): a két szabályozási zóna között meglévő, további kereskedésre felhasználható teljesítménycsere lehetőség.

5. Teljes átviteli kapacitás - TTC (Total Transfer Capacity): a két szabályozási zóna közötti maximális teljesítménycsere lehetőség.

6. Piaci szereplő: minden olyan engedélyes, aki e rendelet 2. §-a szerint határon keresztül történő villamosenergia-szállítási tevékenység folytatására jogosult.

7. Metszék: e rendelet vonatkozásában két szabályozási zónát összekötő egy vagy több rendszerösszekötő vezeték. Több rendszerösszekötő esetében azok együttesen veendők figyelembe.

8. Szabályozási zóna: egy egységes jogi és műszaki (üzemi) irányítás alatt működő engedélyesek, fogyasztók, valamint termelői, hálózati és fogyasztói műszaki berendezések összessége, melyet egy rendszerirányító irányít. A Magyar Köztársaság egységes szabályozási zónát alkot.

9. Teljesítménycsere: egy szabályozási zónában a betáplált villamos teljesítmény egy vagy több ponton történő növelése és vele azonos nagyságú villamosteljesítmény-csökkentés egy másik szabályozási zóna egy vagy több pontjában. A teljesítménycsere egymással összefüggő rendszerekben értelmezhető.

A szállítások előkészítése

4. §

(1) A határon keresztül, az átviteli hálózaton, villamos energiát be-, illetve kiszállítani a VET 48. §-ban és a villamosenergia-ellátási szabályzatokban foglaltak betartásával akkor lehet, ha az adott határokat keresztező átviteli és az átviteli hálózat üzemét befolyásoló elosztó hálózati metszéke(ke)n a jelen rendelet és az Üzemi Szabályzat szerint meghatározott rendelkezésre álló átviteli kapacitás (ATC) értéke nem nulla.

(2) A rendelkezésre álló átviteli kapacitást (ATC) csak a ténylegesen végrehajtásra kerülő energiaszállítások érdekében és mértékéig lehet lekötni.

5. §[3]

(1) A rendszerirányító köteles az EKR 5. cikkében és a villamosenergia-ellátási szabályzatokban előírt adatokat nyilvánosságra hozni.

(2) A rendszerirányító köteles a Kereskedelmi Szabályzatban megállapított rendszeres időközönként a Kereskedelmi Szabályzat szerinti szabványosított időszakokra (éves és annál rövidebb időszakokra) szóló - a rendelkezésre álló átviteli kapacitáshoz (ATC) rendelt - határkeresztező kapacitáshasználati jogokat felosztásra (allokációra) meghirdetni.

(3) A rendszerirányítónak törekednie kell arra, hogy a magyar szabályozási zónával szomszédos rendszerirányítókkal közös aukción történjen a rendelkezésre álló átviteli kapacitás (ATC) felosztása.

(4) A magyar szabályozási zónával szomszédos rendszerirányítókkal történő megegyezés esetén a rendszerirányító metszékenként a (2) bekezdés figyelembevételével közös aukciót szervez az allokálásra meghirdetett kapacitás felosztására.

(5) A magyar szabályozási zónával szomszédos rendszerirányítókkal történő megegyezés hiányában a rendszerirányító az adott metszéken a rendelkezésre álló átviteli kapacitást egyoldalú aukció keretében osztja fel.

(6)[4] Az előzetesen lekötött kapacitás (AAC) a rendszerirányító korábbi aukciói során szétosztott határkeresztező kapacitáshasználati jogokból áll.

(7)[5] Az előzetesen lekötött kapacitásba (AAC) beszámító határkeresztező kapacitáshasználati jogok jogosultjai a megszerzett kapacitáshasználati jogukat engedményezhetik. A kapacitáshasználati jog engedményezését a szerződő felek kötelesek haladéktalanul, a Kereskedelmi Szabályzatban meghatározott eljárásrend szerint írásban bejelenteni a rendszerirányítónak.

(8)[6]

(9) Az 5. § (4)-(5) bekezdéseiben meghatározott kapacitás felosztási eljárások részleteit a Kereskedelmi Szabályzat tartalmazza.

(10) A határkeresztező kapacitáshasználati jogok felosztásának eredményét a rendszerirányító köteles haladéktalanul közzétenni a honlapján és az eredményről a Hivatalt írásban, valamint elektronikus úton tájékoztatni.

(11) A Hivatal a rendszerirányító által szervezett aukciós eljárás résztvevőjének kérelmére az éves határkeresztező kapacitáshasználati jogok felosztását (allokáció) felülvizsgálja. A kérelmet legkésőbb a felosztás eredményének közzétételét követő munkanapon írásban kell benyújtani a Hivatalhoz. A Hivatal a kérelmet a VET 33. §-ának (1) és (3) bekezdésében foglaltak szerint bírálja el.

(12) Az éves határkeresztező kapacitáshasználati jogoknak a VET, a VET felhatalmazása alapján kihirdetett jogszabályok és a villamosenergia-ellátási szabályzatokban foglalt szabályok megsértésével történő felosztása esetén a Hivatal:

a) a rendszerirányító és a nyertesek közötti szerződéskötési folyamatot határozattal felfüggesztheti, továbbá

b) a (11) bekezdés szerint lefolytatott felülvizsgálat alapján a felosztást határozatban érvénytelenné nyilváníthatja, és új eljárásra utasíthatja a rendszerirányítót.

6. §[7]

(1) A metszékeken az egyes be- vagy kiszállítási ügyletekre szabadon felhasználható átviteli hálózati kapacitás számítása során:

a) figyelembe kell venni a rendszer szabályozhatóságának a követelményeit a ki- és beszállításokat tekintve egyaránt,

b) a rendszerirányító rendelkezésére álló legrészletesebb hálózati modellt kell alkalmazni, amely tartalmazza a nemzetközi adatcsere keretei között rendelkezésre álló adatokat,

c) az alkalmazott hálózati modellnek figyelembe kell venni az összes termelői engedélyest,

d) figyelembe kell venni a hálózatok hurkoltsága miatt kialakuló párhuzamos áramlásokat,

e) az egyes kapacitásértékek között értelmezhető összefüggések a következők:

NTC = TTC-TRM ATC = NTC-AAC.

(2) A ténylegesen rendelkezésre álló és az igényelt határkeresztező kapacitások közötti összhang biztosítása érdekében aukciós díjat (pénzegység / MW) kell fizetni a rendszerirányító részére.

(3) A kihasználatlanul maradt határkeresztező kapacitások esetében a Kereskedelmi Szabályzatban meghatározott szabályok szerint kell eljárni.

(4) A (2) bekezdésben meghatározott aukciós díjakból származó bevételeket a rendszerirányítási díj következő év (ek) re történő megállapításánál - korrekciós (csökkentő) tételként - figyelembe kell venni.

A szállítások végrehajtása és korlátozása

7. §

(1) A VET 48. §-ában foglalt rendelkezéseket a rendszerirányító a Magyarországra háruló nemzetközi szerződéses kötelezettségekkel összhangban rendeli el.

(2) A VET 48. §-ában foglaltak alkalmazásának részleteit a Kereskedelmi Szabályzat tartalmazza.

8. §

(1) Csak olyan határon keresztül történő szállítások hajthatók végre, amelyek esetében a be- vagy a kiszállítási forrás és a felhasználói igény oldal villamosenergiaellátási szabályzatok szerinti időszakaszokra bontott menetrendjének egyensúlya a villamosenergia-ellátási szabályzatok szerinti előírásoknak megfelelő. A határt keresztező szállítást a Kereskedelmi Szabályzat szerint dokumentált módon be kell jelenteni. A bejelentésnek tartalmaznia kell a szükséges menetrendet, amelyet a rendszerirányító a Kereskedelmi Szabályzat szerint előre megkap, és annak végrehajthatóságát - tekintettel a rendszer szabályozhatóságára és biztonságára - a Kereskedelmi Szabályzat szerint megerősíti. A Kereskedelmi Szabályzat előírásainak tartalmaznia kell a mérlegkör felelős és a rendszerirányító, valamint a mérlegkör felelős és a mérlegkör tagjai között a határt keresztező forgalomra vonatkozó szabályokat.

(2) A rendszerirányító VET 48. § (2) bekezdése, a 33. § (1) bekezdése, valamint a villamosenergia-ellátási válsághelyzet és a villamosenergia-rendszer jelentős zavara esetén szükséges intézkedéseket megállapító Korm. rendelet alapján, a Kereskedelmi Szabályzatban meghatározott eljárás szerint, a be- és kiszállításokat egy vagy több határt keresztező ügylet, illetve egyidejűleg több metszék vonatkozásában korlátozhatja.

(3)[8] A szállításoknak a (2) bekezdés alapján történő korlátozása az egyes ügyletek tekintetében az adott menetrendi időintervallumban bejelentett és visszaigazolt teljesítmény érték rendszerirányító általi csökkentését jelenti, és csak a villamosenergia-ellátási szabályzatok szerint meghatározott kritikus esetben vezethet egy határt keresztező szállítás vagy szállítások teljes megtagadásához.

(4) A befogadott szerződéseket a rendszerirányítónak végre kell hajtani.

A szállítások nyilvántartása

9. §

A VET 48. § (3) bekezdésének végrehajtása érdekében a rendszerirányító a következő dokumentumokat kérheti a határkeresztező kapacitás használati jogok felosztásához:

a) a beszállítani tervezett villamos energia származási helyére vonatkozó nyilatkozat,

b) a villamos energia előállításában közreműködő erőművek környezetvédelmi megfelelőségét tanúsító igazolást.

10. §

(1) A villamos energia be- és kiszállítások tekintetében a rendszerirányítónak olyan információkezelő eljárásokat kell alkalmaznia, amelyek lehetővé teszik az egyes szállítások elkülönített kezelését és ellenőrzését.

(2) A rendszerirányító számára szabályozási zónánként elkülönítve a Kereskedelmi szabályzat szerint kell megadni az egyes szállításokra vonatkozó információkat. Emellett gondoskodni kell az egyes szomszédos országok szabályozási zónáival lebonyolított be- és kiszállítások metszékenként történő elkülönített kezeléséről is.

(3) A történeti adatokat, de különösen az előre közzétett, valamint a ténylegesen rendelkezésre állt és felhasznált kapacitásokat szabályozási zónánkénti bontásban továbbá az elutasított kapacitásigényeket a kapacitás allokációval azonos bontásban, az elutasításuk rövid indoklásával együtt legalább 18 hónapos visszatekintéssel kell a közzététel során nyilvánosságra hozni. Az ezen időintervallum feletti adatok archiválásáról és további 3 éves hozzáférhetőségének biztosításáról a rendszerirányító gondoskodik.

(4)[9]

11. §

A rendszerirányító negyedévente köteles beszámolni a Hivatalnak a határokat keresztező előző negyedévi forgalomról. A beszámoló keretében a rendelkezésére álló adatok alapján elemzést készít. A beszámoló részletes tartalmi elemeit a Hivatal határozatában állapítja meg.

Jogorvoslat a szállítások korlátozása esetén

12. §

(1) Egy határt keresztező be- és kiszállítás megtagadása esetén az érintett piaci szereplő a Hivatalhoz kérelmet nyújthat be. A VET 33. § (3) bekezdése és 48. § (4) bekezdése alapján az esemény kivizsgálása céljából a kérelmet, valamint a csatolt dokumentációt a Hivatalhoz való benyújtással egyidejűleg meg kell küldeni a rendszerirányító részére is. A kérelmet a kifogásolt tranzakció visszautasításáról kapott értesítés kézhezvételét követő 30 naptári napon belül lehet beadni.

(2) A kérelemhez csatolni kell az adott tranzakcióra vonatkozó összes adatot, beleértve a be-, illetve kiszállítási igény megtagadására vonatkozó rendszerirányítói döntést és ennek indoklását is.

(3) A Hivatal a kérelem beérkezését követően haladéktalanul felhívja a rendszerirányítót a döntéshez szükséges adatok szolgáltatására, melynek a rendszerirányító a felhívás kézhezvételét követő negyvennyolc órán belül köteles eleget tenni. A Hivatal az eljárásához szükséges valamennyi információt jogosult bekérni, melyet az érintett felek kötelesek haladéktalanul rendelkezésére bocsátani. A Hivatal a döntéséhez szükséges összes adat beérkezésétől számított nyolc napon belül dönt.

(4) A visszautasított be-, illetőleg kiszállítás megtagadása miatti kivizsgálásra vonatkozó eljárás során az ügyfélnek joga van a rá vonatkozó iratokba betekinteni. A rendszerirányító az ügyfél kérelmére köteles a döntés alapjául szolgáló adatokról az ügyfél részére, a Kereskedelmi Szabályzatban megadott tartalommal másolatot adni. Az ügyfél jogosult írásos, valamint szóbeli észrevételt tenni.

(5) Amennyiben a jelen rendeletben foglalt adatszolgáltatási kötelezettségüket a piaci szereplők nem teljesítik, a Hivatal a vonatkozó jogszabályok szerinti bírságot jogosult kiszabni.

Záró rendelkezések

13. §

(1) Ez a rendelet 2003. január 1. napján lép hatályba. A rendelkezésre álló átviteli kapacitásnak (ATC) az 5. § szerinti első felosztását úgy kell meghirdetni, hogy az első szabványosított időszak kezdete 2003. január 1. napja.

(2)[10]

(3)[11]

(4) Ezen rendelet hatálybalépésével hatályát veszti a villamos energia külkereskedelméről szóló 29/1995. (VII. 25.) IKM rendelet.

14. §

A 13. § (3) bekezdése a Magyar Köztársaságnak az Európai Unióhoz való csatlakozását kihirdető törvény hatálybalépésének napján hatályát veszti.

Az Európai Unió jogának való megfelelés[12]

15. §[13]

(1) Ez a rendelet a villamos energia határokon keresztül történő szállítása esetén alkalmazandó hálózati hozzáférési feltételekről szóló, az Európai Parlament és a Tanács 1228/2003/EK rendelete végrehajtásához szükséges rendelkezéseket állapítja meg.

(2) Ez a rendelet az Európai Parlament és a Tanács a belső villamosenergia-piacra vonatkozó közös szabályokról, valamint a 96/92/EK irányelv hatályon kívül helyezéséről szóló 2003/54/EK irányelvének való megfelelést szolgálja.

Dr. Medgyessy Péter s. k.,

miniszterelnök

Lábjegyzetek:

[1] Megállapította a 200/2004. (VI. 23.) Korm. rendelet 1. § - a. Hatályos 2004.07.01.

[2] Megállapította a 200/2004. (VI. 23.) Korm. rendelet 2. § - a. Hatályos 2004.07.01.

[3] Megállapította a 200/2004. (VI. 23.) Korm. rendelet 3. § - a. Hatályos 2004.07.01.

[4] Megállapította a 37/2007. (III. 7.) Korm. rendelet 1. §-a. Hatályos 2007.03.15.

[5] Megállapította a 37/2007. (III. 7.) Korm. rendelet 1. §-a. Hatályos 2007.03.15.

[6] Hatályon kívül helyezte a 37/2007. (III. 7.) Korm. rendelet 2. § (3) bekezdése a) pontja. Hatálytalan 2007.03.15.

[7] Megállapította a 200/2004. (VI. 23.) Korm. rendelet 4. § - a. Hatályos 2004.07.01.

[8] Megállapította a 200/2004. (VI. 23.) Korm. rendelet 5. § - a. Hatályos 2004.07.01.

[9] Hatályon kívül helyezte a 200/2004. (VI. 23.) Korm. rendelet 7. § (1) bekezdése. Hatálytalan 2004.07.01.

[10] Hatályon kívül helyezte a 37/2007. (III. 7.) Korm. rendelet 2. § (3) bekezdése b) pontja. Hatálytalan 2007.03.15.

[11] Hatályon kívül helyezte a rendelet 14. § - a. Hatályát veszti a Magyar Köztársaságnak az Európai Unióhoz való csatlakozását kihirdető törvény hatálybalépésének napján.

[12] Beiktatta a 200/2004. (VI. 23.) Korm. rendelet 6. § - a. Hatályos 2004.07.01.

[13] Beiktatta a 200/2004. (VI. 23.) Korm. rendelet 6. § - a. Hatályos 2004.07.01.

Tartalomjegyzék