265/2002. (XII. 20.) Korm. rendelet

a vámjogról, a vámeljárásról, valamint a vámigazgatásról szóló 1995. évi C. törvény végrehajtásáról szóló 45/1996. (III. 25.) Korm. rendelet módosításáról

A vámjogról, a vámeljárásról, valamint a vámigazgatásról szóló 1995. évi C. törvény (a továbbiakban: Vámtv.) 212. §-ának (1) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján a Kormány a következőket rendeli el:

1. §

A Vámtv. végrehajtásáról szóló 45/1996. (III. 25.) Korm. rendelet (a továbbiakban: Vhr.) 1. §-ának (13) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép, egyidejűleg a § a következő (14)-(15) bekezdéssel egészül ki:

"(13) Vámszámla szerződést csak letelepedett személy köthet olyan kereskedelmi bankkal, amelynek a vám- és pénzügyőrséggel-vámszámlára utaló-szerződéses kapcsolata van. Azoknak a kereskedelmi bankoknak a listáját, amelyekkel a vám- és pénzügyőrségnek szerződéses kapcsolata van, a vámszervezet központi szerve tájékoztató formájában teszi közzé. A bank köteles folyamatos lekérdezési és rendelkezési jogosultságot biztosítani a vámhatóságnak. A vámhatóság rendelkezési jogosultságát elektronikus úton is gyakorolhatja.

(14) Letelepedett személy csak egy vámszámlával rendelkezhet. A vámszámla kezelésével kapcsolatban a vám-és pénzügyőrséget banki költségek nem terhelhetik.

(15) A vámszámla megszüntetéséhez a vám- és pénzügyőrség hozzájárulása szükséges."

2. §

(1) A Vhr. 11. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) Készpénzben nyújtott vámbiztosítéknak minősül a tv. 7. §-ának (2) bekezdése a) pontjának alkalmazásában

a) a Magyar Államkincstárnál vezetett számlára történő készpénzbefizetés elfogadására a Magyar Államkincstárral megállapodást kötött hitelintézetnél történő készpénzbefizetés, továbbá

b) a vámbiztosíték céljára hitelintézet által kibocsátott csekk is, ha az a hitelintézet által garantált, vagy elfogadásáról a vámhatóság illetékes szerve megállapodást kötött."

(2) A Vhr. 11. §-a (2) bekezdésének felvezető szövege, továbbá az a) és c) pontja helyébe a következő rendelkezés lép, egyidejűleg a bekezdés kiegészül a következő g) ponttál:

"(2) A tv. 7. §-a (2) bekezdésének a) és f) pontja, valamint az e § (1) bekezdése szerint nyújtott vámbiztosíték megfizetését a következők szerint lehet igazolni, illetve ellenőrizni:

a) készpénz esetén a vámbiztosítékot átvevő vámhatóság által kiállított nyugta eredeti példányával;"

"c) az e § (1) bekezdésének a) pontja esetén a hitelintézet által kiadott, a vámhatósággal egyeztetett adattartalmú igazolás eredeti példányával, amely hivatkozik a Magyar Államkincstárral kötött megállapodásra;"

"g) a vámszámlán a biztosíték meglétét a vámhatóság hivatalból ellenőrzi."

(3) A Vhr. 11. §-a (8) bekezdésének e) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

[(8) Vámbiztosítékként azt az eredeti bankgaranciát kell elfogadni, amely tartalmazza:]

"e) a bankgarancia kezdő és végső időpontját, a garancia lejártát, mely a végső időpontot követő harminc nap, vámszabad terület, vámraktár esetében hatvan nap, kedvezményes elbánás igénye esetén fizetett vámteher különbözet biztosítása esetén tíz hónap, a vámérték vizsgálatánál a vámteher különbözet biztosítása esetén tizenkét hónap. A garanciát vállaló hitelintézet a lejáraton belül benyújtott és a bankgarancia kezdő és végső időpontja között keletkezett fizetési kötelezettségéről szóló igénybejelentéseket fogadja el;"

(4) A Vhr. 11. §-a a következő (13) és (14) bekezdéssel egészül ki:

"(13) Vámbiztosítékként a vámszámlán rendelkezésre álló és az előírt befizetéseken túli szabadon felhasználható pénzeszközök (a továbbiakban: szabad keret) használhatók fel. A vámbiztosítékot a vámhatóság az előírt befizetésekkel azonos módon kezeli. A vámszámlán vámbiztosítékként elkülönített pénzeszközökről a vámhatóság forgalmi értesítőt ad ki a vámbiztosítékot nyújtó számára.

(14) A tv. 7. §-a (2) bekezdésének f) pontja alkalmazásában a tevékenységi biztosítékként elfogadott és a vámszámlán e célra elkülönített összegre értelemszerűen nem kell alkalmazni a bankgaranciára vonatkozó lejárati és megújítási szabályokat."

3. §

A Vhr.11/A. §-a (2) bekezdésének e) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

[(2) Vámbiztosítékként azt az eredeti biztosítási szerződést kell elfogadni, amely tartalmazza:]

"e) a biztosítási szerződés kezdő és végső időpontját, a biztosítási szerződés lejáratát, mely a végső időpontot követő harminc, vámszabad terület, vámraktár esetében hatvan nap, kedvezményes elbánás igénye esetén fizetett vámteher különbözet biztosítása esetén tíz hónap, a vámérték vizsgálatánál a vámteher különbözet biztosítása esetén tizenkét hónap. A biztosítóintézet a lejáraton belül benyújtott és a biztosítási szerződés kezdő és végső időpontja között keletkezett fizetési kötelezettségéről szóló igénybejelentéseket fogadja el;"

4. §

(1) A Vhr. 12. §-ának (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(2) A kezes az e rendelet 225/A. §-ának (1) bekezdése alapján lefolytatott vámigazgatási eljárást követően válik vámfizetésre kötelezetté. Az egyetemlegesség érvényesítésénél az e rendelet 207. §-a (8) bekezdésében foglaltakat is figyelembe kell venni."

(2) A Vhr. 12. §-a (10) bekezdésének b) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

[(10) Az árutovábbítás a konkrét szállítmányra vonatkozó kezességi nyilatkozat benyújtása nélkül kérhető a kezességvállaló igazolása alapján. Az árunyilatkozat benyújtásával egyidejűleg be kell mutatni:]

"b) a továbbított áru/vámáru utáni vámterhek megállapításához - figyelemmel az e rendelet 75. §-a (7) bekezdésének a) pontjában foglaltakra - a számlát, ami ebben az esetben lehet vámcélokra kiállított számla is."

5. §

(1) A Vhr. 17. §-ának (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(2) A bankgaranciát vagy biztosítási szerződést ahhoz a vámszervhez kell benyújtani, amely az engedély kiadására jogosult."

(2) A Vhr. 17. §-a (4) bekezdésének c) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

[(4) A kezességvállalási engedélyt kiadó vámhivatal, illetőleg területi szerv az engedélyes részére keret-nyilvántartási könyvet hitelesít. Az engedélyes a keret-nyilvántartási könyvet eseményszerűen köteles vezetni. A keret-nyilvántartási könyvnek a következő adatokat kell tartalmaznia:]

"c) a kezességi nyilatkozat számát, elfogadásának/felszabadításának időpontját, annak a vámkezelésnek a tételszámát és időpontját, amelyhez a kezességet elfogadták, vagy azt a vámigazgatási eljárást, amelynek következtében a vámbiztosíték nyújtásának indokoltsága megszűnik, továbbá a biztosított összeget, a maradvány garanciakeret összegét és a kezességvállalás elfogadásának vámhivatali igazolását."

(3) A Vhr. 17. §-ának (6) és (7) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(6) Amennyiben a kezes kizárólag a tv. 8. §-a (6) bekezdésének e) pontjában meghatározott jogcímre ad kezességet, erről a kezességvállalási tevékenységi engedély kérelmezése során írásban nyilatkozni köteles, és ebben az esetben a kezességvállalás a bankgarancia vagy biztosítási szerződés összegén belül fogadható el. Ha a kérelemhez az ügyfél a fenti nyilatkozatot nem csatolja, a kezességvállalási engedélye a tv. 8. §-a (6) bekezdésének e) pontjában meghatározott tevékenységre csak a bankgarancia 20 millió forint feletti összegén belül fogadható el.

(7) A tv. 8. §-ának (6) bekezdését értelemszerűen kell alkalmazni a kezesség biztosítékaként benyújtott biztosítási szerződésre is."

6. §

A Vhr. 18. §-a a következő (7) bekezdéssel egészül ki, ezzel egyidejűleg a jelenlegi (7) bekezdés számozása (8) bekezdésre módosul:

"(7) A tv. 9. §-a (1) bekezdésének h) pontjában foglaltakat - amennyiben a képviselő halasztott vámfizetési engedéllyel rendelkezik - közvetett képviselet esetén is alkalmazni kell."

7. §

(1) A Vhr. 19. §-ának (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(2) A tv. 7. §-a (2) bekezdésének a) pontja és az e rendelet 11. §-a (1) bekezdésének a) pontja szerint nyújtott vámbiztosíték felszabadítása a vámteher elszámolása után fennmaradó összegnek a vámbiztosítékot nyújtó részére történő visszafizetésével, visszautalásával vagy kérelemre vámbiztosíték számlán való tartásával történik."

(2) A Vhr. 19. §-a (3) bekezdésének a) 1. és a) 2. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

[(3) az adott vámigazgatási eljáráshoz nyújtott egyedi vámbiztosítékot a vámhatóság felszabadítja vagy felszabadítottnak kell tekinteni, ha a vámeljárás lezárult, így különösen:

a) az árut/vámárut]

"1. kiléptették, illetve az áru/vámáru a vámterületet az e rendelet 47. §-a (3) bekezdése szerint igazoltan elhagyta,

2. a belföldi forgalom számára vámkezelték és az esedékessé vált vámterhet megfizették. Felszabadítottnak kell tekinteni a vámbiztosítékot abban az esetben is, ha a vámhatóság a tv. 135. §-ának (9) bekezdésében, illetve az e rendelet 214/A. §-ának (9) bekezdésében foglalt kötelezettségét elmulasztotta."

(3) A Vhr. 19. §-a (3) bekezdésének f) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

[(3) az adott vámigazgatási eljáráshoz nyújtott egyedi vámbiztosítékot a vámhatóság felszabadítja vagy felszabadítottnak kell tekinteni, ha a vámeljárás lezárult, így különösen:

b) az árut/vámárut]

"f) a tv. 7. §-a (2) bekezdésének a) pontja és az e rendelet 11. §-ának (1) bekezdése szerint nyújtott vámbiztosíték felhasználására nem került sor,"

(4) A Vhr. 19. §-ának (5) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(5) A csekkel, a belföldi székhelyű hitelintézet által vállalt bankgaranciával, a banki fedezetigazolással, biztosítási szerződéssel, továbbá a kezességgel nyújtott vámbiztosítékot az okmányra vezetett vámhivatali záradékkal kell felszabadítani. A (3) bekezdés a) 2. pontjában foglalt esetben a kezességi okmány záradékolására akkor kerülhet sor, ha a tv. 135. §-ának (9) bekezdése alapján a számlavezető vámszerv a negyedévi zárlatot elvégezte és annak alapján megállapítható, hogy a vámterhet a vámfizetésre kötelezett ténylegesen megfizette."

(5) A Vhr. 19. §-a a következő (9) bekezdéssel egészül ki:

"(9) Amennyiben a vámszámlán nyújtott vámbiztosíték indokoltsága megszűnik, az illetékes vámhatóság haladéktalanul intézkedik annak felszabadítása iránt, amelyről a vámbiztosítékot nyújtó számára forgalmi értesítőt ad ki."

8. §

A Vhr. 32. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"32. § (1) A Magyar Köztársaság és az Európai Közösségek, valamint azok tagállamai között létrejött Európai Megállapodás, beleértve a megállapodás Kiegészítő Jegyzőkönyveit is, a Magyar Köztársaság és az Európai Közösség között bizonyos borokra és szeszes italokra vonatkozó kölcsönös kereskedelmi kedvezményekről szóló levélváltás formájában megkötött Megállapodás kihirdetéséről szóló 97/2001. (VI. 15.) Korm. rendelet, valamint a Magyar Köztársaság Kormánya és az Európai Közösség Bizottsága között a borbehozatali tanúsítványokról szóló 132/1999. (VIII. 31.) Korm. rendelettel kihirdetett, a Kereskedelmi Vámtarifa 22.04 vámtarifaszáma alá tartozó bizonyos borokra vonatkozó kedvezményekről szóló kétoldalú megállapodás hatálya alá tartozó áruk/vámáruk származását vámkedvezmény igénybevétele esetén az Európai Megállapodás 4. számú Jegyzőkönyve rendelkezéseinek megfelelően kell meghatározni és igazolni.

(2) A Magyar Köztársaság egyéb szabadkereskedelmi megállapodásaiban foglalt vámkedvezmények igénye esetén az áruk/vámáruk származását a vonatkozó szabadkereskedelmi megállapodás származási szabályokat tartalmazó jegyzőkönyvének megfelelően kell meghatározni és igazolni.

(3) Amennyiben a nemzetközi szerződésben vállalt kötelezettség alapján a pán-európai kumulációs rendszerben résztvevő országokba kivitelre kerülő, az importőr országában vámkedvezményt élvező áruk származását az Európai Megállapodás 4. számú Jegyzőkönyve, illetve az érintett országokkal kötött szabadkereskedelmi megállapodásokat a 4. számú Jegyzőkönyvben foglaltakkal megegyező származási szabályokat tartalmazó jegyzőkönyve szerint határozzák meg, a kedvezményes származást igazoló okmány kiállításához a vámhatóság kérésére a kérelmezőnek igazolnia kell, hogy a kivitelre kerülő áruba beépített nem származó anyagokra a behozatalkor a vámot megfizették, vagy a származás igazolására szolgáló okmány kiállítása esetén vállalja a kumulációs vámteher megfizetését és a befizetett vámra vámvisszatérítést nem vettek, illetve nem vesz igénybe.

(4) A (3) bekezdésben foglalt rendelkezéseket kell alkalmazni abban az esetben is, ha valamely országgal kötött szabadkereskedelmi megállapodás a hatálya alá tartozó áruk esetében a vámvisszatérítésre vagy a vám megfizetése alóli kivétel tilalmára vonatkozó rendelkezést tartalmaz.

(5) Az Európai Megállapodás 4. számú Jegyzőkönyve, valamint a Magyar Köztársaság által kötött egyéb szabadkereskedelmi megállapodások származási jegyzőkönyveinek végrehajtására vonatkozó rendelkezéseket az e rendelet 3. számú melléklete tartalmazza."

9. §

A Vhr. 40. §-a kiegészül a következő (3) bekezdéssel:

"(3) Ha az importált áruért ténylegesen fizetett vagy fizetendő ártól az importált áru vásárlásával kapcsolatos pénzügyi megállapodás szerinti kamatot elkülönítették, azt nem kell beszámítani a vámértékbe-függetlenül attól, hogy a pénzügyi fedezetet az eladó vagy más személy biztosítja - feltéve, hogy a vevő a pénzügyi megállapodást írásban kötötte és kétség esetén bizonyítani tudja, hogy:

a) az árut valóban azon az áron értékesítették részére, amit ténylegesen kifizetett, vagy fizetendő árként bevallott,

b) a kamatláb nem magasabb az ilyen ügyletek vonatkozásában általánosan elfogadott mértéknél abban az országban, ahol és abban az időpontban, amikor a fedezetet biztosították."

10. §

(1) A Vhr. 62. §-a (1) bekezdésének d) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

[(1) A beléptetés megtagadása szempontjából a vámkezelésre vonatkozó kérelem különösen akkor nem tekinthető teljesíthetőnek, ha]

"d) a határátkelőhely a járműforgalom számára nincs, vagy nem a belépni szándékozó állampolgárságú természetes személyek vagy honosságú járművek részére van megnyitva;"

(2) A Vhr. 62. §-ának (1) bekezdése kiegészül a következő g) ponttal:

[(1) A beléptetés megtagadása szempontjából a vámkezelésre vonatkozó kérelem különösen akkor nem tekinthető teljesíthetőnek, ha]

"g) a veszélyes áruk közúti szállításának ellenőrzésére vonatkozó egységes eljárásról szóló jogszabály előírásai értelmében a beléptetést meg kell tagadni."

11. §

(1) A Vhr. 63. §-a (1) bekezdésének e) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

[(1) A kiléptetést meg kell tagadni különösen, ha]

"e) a határátkelőhely a járműforgalom számára nincs, vágy nem a kilépni szándékozó állampolgárságú természetes személyekre, vagy honosságú járművek számára van megnyitva;"

(2) A Vhr. 63. §-ának (1) bekezdése a következő i) ponttal egészül ki:

[(1) A kiléptetést meg kell tagadni különösen, ha]

"i) a veszélyes áruk közúti szállításának ellenőrzésére vonatkozó egységes eljárásról szóló jogszabály előírásai értelmében a kiléptetést meg kell tagadni."

12. §

A Vhr. 66. §-ának (4) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(4) A szellemi tulajdonjogok védelme érdekében az árunak/vámárunak a vámhatóság által üzemeltetett raktárba történő felvételét a tv. 45. §-a (2) bekezdésének a) pontjában foglaltak alapján kell elrendelni."

13. §

A Vhr. 66/A. §-ának (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(3) Az olyan árut/vámárut, amely általános emberi értékeket, környezetet, közerkölcsöt, emberi jogokat sért, szellemi tulajdonjogok védelme miatt vagy egyéb okból nem vagy csak az előírt feltételekkel hozható forgalomba, értékesíteni nem szabad, illetőleg az értékesítésnél az e rendelet 64. §-a (8) bekezdésének rendelkezéseit figyelembe kell venni."

14. §

A Vhr. 73. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"73. § Amennyiben a kereskedelmi jellegű áru/vámáru vámkezelését - a beléptetést követő árutovábbítás vagy a nemzetközi vámokmányokkal történő vámkezelések kivételével - a rendelkezésre jogosult közvetlen képviselője kéri, úgy a közvetlen képviselőnek legalább vámkezelői képzettséggel kell rendelkeznie, melyet a vámhivatal felhívására igazolni kell."

15. §

A Vhr. 74. §-a (7) bekezdésének f) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

[(7) A tv. 52. §-a (2) bekezdésében foglaltakon túl árunyilatkozatnak minősül]

"f) a nemzetközi postaforgalomban és a gyorspostaforgalomban alkalmazandó vámszabályokról szóló rendeletekben meghatározott okmányok;"

16. §

A Vhr. 75. §-ának (8) és (9) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(8) Ha jogszabály másként nem rendelkezik, a normál eljárásban a belföldi forgalom számára történő vámkezeléshez csatolni kell a vámkezelést kérő nyilatkozatát arról, hogy ismeri a termékre vonatkozó hazai termékbiztonsági előírásokat, és a belföldi forgalom számára vámkezelni kért vámáruk rendelkeznek a hazai termékbiztonsági előírásoknak megfelelő okmányokkal, illetve engedélyekkel. A nyilatkozat mintáját a PM rendelet tartalmazza.

(9) A tv. 52. §-ának (3) bekezdése alapján minden, az e § (7) bekezdésében nem említett vámkezeléshez a számla benyújtása kötelező."

17. §

A Vhr. 80. §-a (4) bekezdésének a) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

[(4) A fővámhivatal az egyszerűsített vámeljárásra vonatkozó engedélyt:]

"a) a gazdasági vámeljárások esetén - kivéve a ideiglenes behozatali vámeljárást - az általa normál engedélyezési eljárással kiadott tevékenységi engedéllyel rendelkezőnek, vagy"

18. §

A Vhr. 81. §-ának (7) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(7) A helyi vámkezelés engedélyese - a D vagy a helyi vámkezelés engedélyt is tartalmazó E típusú vámraktár engedélyese kivételével - köteles a vámeljárás alá vonásról (nyilvántartásba vételről) az elektronikus vám elé állításra vonatkozó szabályok alkalmazásával napi egyszeri alkalommal elektronikus üzenettel tájékoztatni a fővámhivatalt, amely elektronikus úton - automatikusan és folyamatosan - ad választ a tájékoztató üzenet tudomásul vételéről. A vámhatóság az áru/vámáru hatékony vámfelügyelet alatt tartása érdekében köteles olyan rendszert üzemeltetni, amely biztosítja az elektronikus üzenetek folyamatos feldolgozását."

19. §

A Vhr. 81/A. §-a a következő (7) bekezdéssel egészül ki:

"(7) Vámraktározás, aktív feldolgozás, vámfelügyelet melletti feldolgozás, továbbá vámszabad területi be-, illetve kitárolás vámeljárások helyi vámkezelés engedélyese köteles a vámeljárás alá vonásról (nyilvántartásba vételről) az elektronikus vám elé állításra vonatkozó szabályok alkalmazásával dekádonként elektronikus üzenettel tájékoztatni a fővámhivatalt, amely elektronikus úton - automatikusan és folyamatosan - ad választ a tájékoztató üzenet tudomásul vételéről."

20. §

A Vhr. 81/B. §-a a következő (10) bekezdéssel egészül ki:

"(10) A kiviteli irányú vámeljárások helyi vámkezelés engedélyesének tevékenysége gyakorlása során az e rendelet 88. §-ának (3) bekezdésében meghatározott zárakat kell alkalmaznia."

21. §

A Vhr. 83. §-ának (2) bekezdése a következő d) ponttal egészül ki:

[(2) A kért vámkezelés nem hajtható végre, ha]

"d) a vámfizetésre kötelezett vagy képviselője nem nyújtja a tv. 29. §-ának (1) bekezdése szerinti vámbiztosítékot."

22. §

A Vhr. 93. §-ának (3) bekezdése és a (4) bekezdés felvezető szövege helyébe a következő rendelkezés lép:

"(3) A budapesti 17. számú vámhivatal engedélye alapján a vám elé állítás elektronikus úton is teljesíthető. Ebben az esetben a nyilvántartásba vételi tételszámot és a kirakási vagy kiviteli irányú vámeljárások esetén a berakási engedélyt elektronikus válasz formájában adja meg a vámhivatal.

(4) A budapesti 17. számú vámhivatal elektronikus vám elé állítást annak engedélyez, aki"

23. §

(1) A Vhr. 103. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) Az engedély iránti kérelmet a PM rendelet mellékletében meghatározott nyomtatványon kell benyújtani. Az E típusú vámraktár esetén az engedélyt az a vámhivatal adja ki, amelynek illetékességi területén a kérelmező székhelye, központja vagy állandó üzleti vállalkozása van."

(2) A Vhr. 103. §-a (4) bekezdésének b) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

[(4) A vámraktár létesítése - ha jogszabály másként nem rendelkezik - gazdaságilag különösen akkor indokolt, ha a raktárengedélyt kérő üzleti terve szerinti áruforgalom gazdasági-kereskedelmi célokat szolgál, így különösen]

"b) a letelepedett személy külföldi érdekeltségű vállalkozásával lebonyolított áruforgalma;"

24. §

A Vhr. 105. §-ának (4) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(4) Az az engedélyes, akitől a vámhatóság súlyos kötelezettségszegés miatt vonta vissza az engedélyt, az engedély visszavonásától számított hat hónapon belül vámraktározási tevékenységi engedélyt nem kaphat. Az engedély visszavonása nem érinti a meglévő engedélyek hatályosságát."

25. §

A Vhr. 116. §-ának (4) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(4) Ha az átszállított vámáruk a szokásos kezelésen mennek keresztül és a tv. 71. §-a (2) bekezdésének alkalmazására kerül sor, akkor az (1) bekezdésben említett okmánynak tartalmaznia kell az átszállított vámárunak a vámfizetési kötelezettség esetén figyelembe vehető - a szokásos kezelés előtt fennálló - jellegét, vámértékét és mennyiségét."

26. §

A Vhr. 122. §-a (3) bekezdésének a) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

[(3) Mennyiségi kulcs szerinti számítási módszert kell alkalmazni, ha]

"a) csak egy vámtarifaszám (10 számjegyig) alá osztályozandó végtermék keletkezik az aktív feldolgozási műveletekből, vagy"

27. §

A Vhr. 123. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) A végtermék előállításához vámáru, áru és/vagy - a jövedéki és az exporttámogatott termék kivételével - helyettesítő áru használható fel. A helyettesítő áru felhasználását - kérelemre - a vámhivatal a tevékenységi engedély kiadása során engedélyezi."

28. §

A Vhr. 124. §-ának (4) bekezdése a következő mondattal egészül ki:

"Az aktív feldolgozás engedélyezéséről a vámhivatal a tevékenység végzésének helye szerinti környezetvédelmi hatóságot az aktív feldolgozási tevékenységi engedély vagy annak módosítása egy példányának megküldésével tájékoztatja."

29. §

A Vhr. 128. §-ának (6) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(6) A tv. 142/A. §-ának (2) bekezdésében foglaltak érvényesítése érdekében, ha az aktív feldolgozást közvámraktárba, kivitel céljából történő beraktározással számolják el, a kompenzációs kamat összegét a vámhivatalnak meg kell állapítania és a vámokmányokon fel kell tüntetnie azzal a záradékkal, hogy a vámáru esetleges belföldi forgalom számára történő vámkezelésekor a kompenzációs kamatfizetési kötelezettséget érvényesíteni kell. Nem kell a kompenzációs kamatfizetési kötelezettséget érvényesíteni, amennyiben a vámáru belföldi forgalom számára történő vámkezelése nem az aktív feldolgozást végző részére történik."

30. §

(1) A Vhr. 129. §-ának (7) bekezdése a) pontjának 4. alpontja helyébe a következő rendelkezés lép:

[a) a felfüggesztő eljárásban]

"4. és a kompenzációs kamatot a tv. 142/A. §-ának (2) bekezdése szerint"

(2) A Vhr. 129. §-a (7) bekezdésének b) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

[(7) Ha az aktív feldolgozás vámeljárásban vámkezelt vámárut a belföldi forgalom számára vámkezelik:]

"b) a vám-visszatérítési eljárásban a még ki nem szabott vámteher és a tv. 142/A. §-ának (2) bekezdése szerinti kompenzációs kamat kiszabása és beszedése iránt kell intézkedni. A forgalmi adók kiszabására az e bekezdés a) 3. alpontjában foglaltakat kell alkalmazni."

31. §

A Vhr. 137. §-ának (6) bekezdése b) pontjának 2. alpontja helyébe a következő rendelkezés lép:

[b) a vámáru belföldi forgalom számára való vámkezelése esetén:]

"2. intézkednie kell az ideiglenes behozatalkor kiszabott vámteher után a tv. 142/A. §-ának (1) bekezdése szerinti kiegyenlítő kamat kiszabására;"

32. §

A Vhr. 138. §-a (1) bekezdésének a) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

[(1) A tv. 78/C. §-ának (4) bekezdése végrehajtásában a belföldi forgalom számára való vámkezelés feltételeinek tisztázása tekintetében a vámhivatalnak a következőket kell végrehajtania:]

"a) hivatalból kell megállapítania, hogy a vámáru importként történő behozatala esetén valamilyen korlátozás alá tartozik-e. Ha nem, akkor az általános szabályok szerint gondoskodik a vámteher és a kiegyenlítő kamat beszedéséről, azt követően a vámárut a belföldi forgalom számára vámkezeltnek kell tekinteni;"

33. §

(1) A Vhr. 142. §-ának (7) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(7) A vámtarifa 8704 21 10 01, 8704 21 31 01, 8704 21 91 01, 8704 21 10 02, 8704 21 31 02, 8704 21 91 02, 8704 21 10 03, 8704 21 39 00, 8704 21 99 00, 8704 31 10 01, 8704 31 91 01, 8704 31 10 99, 8704 31 31 00, 8704 31 39 00, 8704 31 91 99, 8704 31 99 00 vámtarifaszámai alá osztályozott tehergépkocsiknak közúti forgalomban utólagos átalakítást követően, személygépkocsinkénti üzemeltetése esetén - a belföldi forgalom számára történő vámkezelés napjától számított öt éven belül - a vámfizetésre kötelezett importőrnek meg kell fizetnie a személygépkocsi és a tehergépkocsi közötti vámteher különbözetét a vámkezeléskor hatályos jogszabályok figyelembevételével. A vámfizetésre kötelezett importőr mentesül a vámteher különbözet megfizetése alól, ha a tehergépkocsi értékesítésekor - a vevő rendelkezésére bocsátott okmányon, ideértve a forgalmi engedélyt is - igazoltan felhívta a vevő figyelmét a fenti korlátozásra is. Ilyen esetben a vámteher különbözetet a gépjárművet átalakító/átalakíttató tulajdonos/üzembentartó köteles megfizetni."

(2) A Vhr. 142. §-a a következő (10) bekezdéssel egészül ki:

"(10) A vámáru kiadása szempontjából megfizetettnek kell tekinteni a vámterhet, ha a vámszámlán a vámteher megfizetésének fedezetéhez szükséges összeg rendelkezésre áll, amit a vámkezeléskor a vámhivatal leköt."

34. §

A Vhr. 152. §-ának (6) bekezdése a következő rendelkezéssel egészül ki:

"Árunyilatkozat benyújtása nélkül vámkezelhető ideiglenes kivitelben a szállítóeszköz a belföldinek minősülő személy magáncélú használatra vonatkozó szóbeli nyilatkozata alapján."

35. §

A Vhr. 154. §-ának (7) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(7) Az ideiglenes kivitelben vámkezelt és az e § (1) bekezdésében meghatározott határidőig el nem számolt árukat a vámigazgatási bírság kiszabását követően végleges rendeltetéssel kiszállítottnak kell tekinteni."

36. §

A Vhr. 159. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) Alakiság nélkül kell ideiglenes kivitelben, illetve újrabehozatalban vámkezelni a rendelkezésre jogosult, illetve közvetlen képviselőjének, nyilatkozata alapján a belföldi szervezet tulajdonában lévő, az e rendelet 134/F. §-ának (2) bekezdésében meghatározott göngyöleget. A nyilatkozat adható a vonatkozó kereskedelmi, illetve fuvarokmányokon, vagy külön okmányon."

37. §

A Vhr. 160. §-ának (1) és (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) A passzív feldolgozásban való vámkezelés jogcímei alatt az e rendelet 124. §-ának (6) bekezdésében meghatározottakon felül a következőket kell érteni:

a) megmunkálás: külföldi gazdálkodó a belföldi megrendelő által a részére ellenszolgáltatás nélkül rendelkezésére bocsátott anyagokból, félkész termékekből díjfizetés ellenében kész- vagy félkész árut állít elő,

b) karbantartás: a működőképes, eredeti rendeltetésére alkalmas áru további zavarmentes használatát biztosító, illetve meghibásodásának valószínűségét csökkentő műveletek összessége.

(2) A feldolgozásra kerülő áru/vámáru azonosságának biztosítására az e rendelet 124. §-ának (5) bekezdésében meghatározott módszerek szolgálnak."

38. §

A Vhr. 161. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) A passzív feldolgozást a szervezet székhelye, központja vagy állandó üzleti vállalkozása, természetes személy esetén a lakóhelye szerint illetékes vámhivatal engedélyezi. A passzív feldolgozás tevékenység engedélyezésére irányuló kérelmet - a tv. 88. §-ának (4) bekezdésében meghatározottak kivételével - a PM rendelet mellékletében meghatározott nyomtatványon kell a vámhivatalnál előterjeszteni."

39. §

A Vhr. 163. §-a (1) bekezdésének d) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

[(1) Az elszámolás történhet]

"d) a vám-visszatérítéses aktív feldolgozásból passzív feldolgozás keretében kiszállított vámáru visszahozatala esetén, az e rendelet 130. §-ának (5) bekezdésében foglaltak alapján meghatározott vámteher megfizetésének igazolásával,"

40. §[1]

41. §

A Vhr. 184. §-a a következő (7) bekezdéssel egészül ki:

"(7) A tv. 109. §-ának (8) bekezdése alkalmazásában a diplomáciai és konzuli képviseletek küldeményeivel egy tekintet alá esnek a Magyar Köztársaság nemzetközi szervezetek mellett működő állandó képviseletei által a Külügyminisztériumnak küldött hivatalos jellegű küldeményei a Külügyminisztériumnak olyan igazolása alapján, amely szerint a küldemény kizárólag a szolgálat ellátásához szükséges hivatalos használatra szolgáló tárgyakat és berendezéseket tartalmaz."

42. §

(1) A Vhr. 189. §-ának (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(3) A külföldi állampolgár a tv. 113. §-ának hatálya alá tartozását

a) a bevándorolt, vagy letelepedett jogállású személy a részére kiállított bevándorlási, vagy letelepedési engedéllyel,

b) a menekült személyazonosító igazolvánnyal, a menedékes a menekültügyi hatóság által kiállított, a jogállását és a személyazonosságát igazoló okmánnyal, továbbá a befogadott e jogállását tartózkodási engedéllyel bizonyíthatja."

(2) A Vhr. 189. §-a a következő (9) bekezdéssel egészül ki:

"(9) A tv. 113. §-ának megfelelő jogállás megszerzésének kezdő időpontja:

a) az e rendelet 189. §-ának (1) bekezdés a)-e) pontjában meghatározott személyi körnél az életvitelszerű tartózkodás megszűnésének időpontja,

b) a bevándorlási vagy a letelepedési engedéllyel rendelkező külföldinél az első lakóhely bejelentésének időpontja,

c) a külföldön foglalkoztatott köztisztviselők, ügykezelők és fizikai alkalmazottak tekintetében a kirendelő szerv igazolásában megadott időpont,

d) kereső tevékenység vagy tanulmányok folytatása céljából érkező és legalább 12 hónapra második lakást berendezők esetén a tartózkodási engedély kiállításának időpontja,

e) a menekült, a menedékes és a befogadott esetén a tartózkodási engedély kiadásának időpontja."

43. §

A Vhr. 206/A. §-ának (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(2) A tv. 123/B. §-ának alkalmazásában beérkező küldemények vámkezelését a szállítmányozó vagy a fuvarozó naponta összevont árunyilatkozattal is kérheti. E § rendelkezései a gyorsposta szolgáltatóra is irányadóak."

44. §

(1) A Vhr. 207. §-a a következő új (4) bekezdéssel egészül ki, ezzel egyidejűleg a jelenlegi (4)-(7) bekezdés számozása (5)-(8) bekezdésre módosul:

"(4) A tv. 125. §-a (2) bekezdése a) pontjának alkalmazásában a fuvarozó, illetve a szállítmányozó vámáru feletti rendelkezési jogosultsága - fenntartva a tv. 50/A. §-ának (5) bekezdésében foglaltakat - a vámhatóság zálogjogát megelőző zálogjog érvényesítése tekintetében, valamint a tv. 123/B. §-a alkalmazásakor, továbbá akkor állapítható meg, ha az általa szállított vámárut a külföldi megbízása alapján vámkezelten szolgáltatja ki a címzett részére."

(2) A Vhr. 207. §-ának (7) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(7) A tv. 125. §-ának (5) bekezdése alapján az egyetemlegesség egyidejű alkalmazására akkor kerülhet sor, ha a tv. 148. §-a (1) bekezdése szerint a törvényes zálogjog nem érvényesíthető. Mentesül a vámfizetési kötelezettség alól a kezes, ha a vámbiztosítékot az e rendelet 19. §-a (3) bekezdésének a) 2. pontja alapján a vámhivatal felszabadította, illetve azt felszabadítottnak kell tekinteni."

45. §

A Vhr. 211. §-ának (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(2) A vámteher kiszabását tartalmazó határozatot úgy kell a vámfizetésre kötelezett vagy közvetlen képviselője részére kézbesíteni vagy átadni, hogy annak átvétele és az átvétel időpontja hiteltérdemlően igazolt legyen."

46. §

A Vhr. 212. §-ának (5) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép, és egyidejűleg a § kiegészül a következő (6) bekezdéssel:

"(5) A (2) bekezdésben meghatározott igazolásnak nem kell az igazolást kiállító eredeti aláírását és a hitelintézet bélyegzőjének lenyomatát tartalmaznia akkor, ha a vámteher megfizetésének - közvetlenül a hitelintézet által történő - igazolására a hitelintézet és a számlavezető vámszerv megállapodást kötött és a vámteher megfizetésének igazolása a megállapodásban foglaltak szerint történt.

(6) Amennyiben a vámteher megfizetését vámszámláról történő kiegyenlítéssel kérik és az teljesíthető, a vámfizetésre kötelezett más fizetési módot utólag nem választhat."

47. §

A Vhr. 213. §-ának (5) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(5) A tv. 132. §-a (5) bekezdésének d) 2. pontja utolsó mondatának alkalmazása során a közvetett képviselőt új kérelmezőnek kell tekinteni. A tv. 132. §-a (5) bekezdésének e) pontjában említett cégjegyzékbe való bejegyzést igazoló okmány alatt a cégmásolatot vagy a cégkivonatot kell érteni."

48. §

A Vhr. 214. §-a (1) bekezdéssel egészül ki, a jelenlegi bekezdés nélküli szöveg számozása (2) bekezdésre módosul:

"(1) A tv. 133. §-ának (3) bekezdése alkalmazásakor a szervezet gazdasági tevékenysége súlyos veszélyeztetésének megítélésénél e rendelet 218. §-ának (3) bekezdésében meghatározott szempontokat értelemszerűen figyelembe kell venni."

49. §

A Vhr. 214/A. §-a a következő (9) bekezdéssel egészül ki:

"(9) A tv. 135. §-ának (9) bekezdése alapján kimutatott vámtartozás beszedése iránt a vámhatóság haladéktalanul köteles intézkedni."

50. §

(1) A Vhr. 216. §-ának (4) bekezdése helyébe következő rendelkezés lép:

"(4) A tv. 137. §-a (1) bekezdésének c) pontja alkalmazásában a vám alatt a vámpótlékot, a vámmentesség alatt a vámpótlék alóli mentességet is érteni kell."

(2) A Vhr. 216. §-a a következő (7) bekezdéssel egészül ki:

"(7) Amennyiben a lecserélés címén behozott és a belföldi forgalom számára vámkezelt vámáru vámtarifaszáma a behozatal és az ellentétel kiszállítása közötti időszakban jogszabály által megszüntetésre kerül, vagy jogszabály helyette másik vámtarifaszám alkalmazását rendeli el, úgy az ellentételként történő kiszállítás időpontjában hatályos Kereskedelmi Vámtarifa előírásainak figyelembevételével a lecserélés címén behozott termék vámtarifaszámát ismételten meg kell határozni. Az azonos nomenklatúra alapján meghatározott vámtarifaszámok egyezősége esetén - amennyiben a tv. 137. §-a (1) bekezdése d) pontjának 1. alpontjában meghatározott egyéb feltételek is teljesülnek - a vámterhet vissza kell téríteni. A lecserélés címén behozott termék kiszállítás időpontjában hatályos nomenklatúra szerinti vámtarifaszámának meghatározásakor a vámvisszatérítést kérőnek hitelt érdemlően igazolni kell a behozott termék behozatalkori, az áruosztályozást befolyásoló tulajdonságait, összetételét, és - amennyiben van - a kötelező tarifális felvilágosításról szóló határozatot. Amennyiben a behozott áru valódi minőségének, a kiszállítás időpontjában történő áruosztályozás elvégzéséhez szükséges paramétereit a vámvisszatérítést kérő hitelt érdemlően nem támasztja alá, úgy a behozott terméknek a kiszállítás időpontjában alkalmazott nomenklatúra szerinti áruosztályozás elvégzésére nincs lehetőség és a vámvisszatérítés nem hajtható végre. Az új vámtarifaszám megállapítása nem vonja maga után a határozat módosítását."

51. §

(1) A Vhr. 218/A. §-ának (2) bekezdése kiegészül a következő c) és d) ponttal:

[(2) A kumulációs vámteher visszafizetése akkor végezhető el, ha:]

"c) a származást igazoló okmányt a vámhatóság jogerősen visszavonta, és az azon szereplő áruk nem származó anyagot is tartalmaztak, amely után a kumulációs vámterhet megfizették,

d) az áru igazoltan vámterületen marad."

(2) A Vhr. 218/A. §-ának (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(3) A kumulációs vámterhet a vámhatóság abban az esetben is köteles visszafizetni, ha az áru igazoltan kiszállításra került és a befizetett összeg terhére származást igazoló okmány kiállítása nem történt."

52. §

A Vhr. a következő 218/B. §-sal egészül ki:

"218/B. § A vámteher, illetve a vámbiztosíték visszakövetelésére vonatkozó jog a befizetést követő öt év elteltével évül el, ha a tartozatlan befizetésről, túlfizetésről, illetve fel nem használt vámbiztosíték összegéről a számlavezető vámszerv a gazdálkodót hiteltérdemlően kiértesítette, de az elévülés időpontjáig arra ügyféli rendelkezés nem történt, és fennálló tartozására sem számolható el."

53. §

A Vhr. 219. §-a (5) bekezdésének felvezető szövege helyébe a következő rendelkezés lép:

"(5) A tv 141. §-ának (4) bekezdése szerinti vámigazgatási bírság kiszabásának van helye, ha az exportőr vagy a beszállítói nyilatkozatot tevő a származást igazoló okmány kiállításakor a kumulációs vámteher fizetési kötelezettség - kivéve, ha az a tv. 135. § (8) bekezdés szerinti kisösszegű tételnek minősül - tekintetében a vámhatóságot megtéveszti azzal, hogy"

54. §

A Vhr. 220. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"220. § (1) A vámhivatal a tv. 103. §-ának (3) bekezdése alapján kiszabott és közölt vámteher után fizetendő kamatot is törli vagy visszatéríti, ha a vámterhet az e rendelet 227. §-a (3) bekezdésének g) pontja alapján törölték vagy a tv. 137. §-a alapján visszatérítették.

(2) A külön határozattal kiszabott kamat közlése iránt a kiszabástól számított három munkanapon belül kell intézkedni. A kamat közlésének napja az a nap, amikor a fizetésre kötelezett részére a határozatot kézbesítették. A kamatot kiszabó határozat a jogerőre emelkedését követő napon válik esedékessé. Az esedékessé vált kamatot öt munkanapon belül kell megfizetni. A megfizetést legkésőbb a fizetési határidő lejártát követő első munkanapon kell igazolni."

55. §

A Vhr. a következő 220/A. §-sal egészül ki:

"220/A. § (1) A kiegyenlítő kamatot nem kell megfizetni, ha az e rendelet 134/B., 134/E., 134/I., 134/K., 134/L. §-aiban meghatározott ideiglenes behozatali vámeljárás alá vont vámárut a belföldi forgalom számára vámkezelik.

(2) A tv. 142/A. §-ának (1) bekezdésében meghatározott, a vámkezeléskor kiszabott és közölt vámterhek után fizetendő kamatot - ha annak érvényesítésére a tv. 78/C. §-ának (4) bekezdése alapján kerül sor - a vámhivatal visszatéríti, ha a vámáru után megfizetett vámterhet

a) a tv. 137. §-a (1) bekezdésének b) pontja alapján visszatéríti, vagy

b) az e rendelet 227. §-a (3) bekezdésének f) pontja alapján törli.

(3) A tv. 142/A. §-a (5) bekezdésének c) pontjában meghatározott feldolgozási melléktermékeket az e rendelet 23. számú melléklete tartalmazza."

56. §

A Vhr. 221. §-ának (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(2) A külön határozattal kiszabott késedelmi pótlék közlése iránt a kiszabástól számított három munkanapon belül kell intézkedni. A késedelmi pótlék közlésének napja az a nap, amikor a fizetésre kötelezett részére a határozatot kézbesítették. A késedelmi pótlékot kiszabó határozat a jogerőre emelkedését követő napon válik esedékessé. Az esedékessé vált késedelmi pótlékot öt munkanapon belül kell megfizetni. A megfizetést legkésőbb a fizetési határidő lejártát követő első munkanapon kell igazolni."

57. §

(1) A Vhr. 222. §-ának (2)-(4) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(2) A közúti járművek és szállítótartályok vámzár alatt történő nemzetközi árufuvarozásra való alkalmassági vizsgálatáért -a vizsgálat eredményétől függetlenül-járművenként, illetve a szállítótartályok esetében típusbizonyítványonként hétezer forint költségtérítést kell a vámhivatalnál fizetni. A HM, a Magyar Honvédség, a NATO és a NATO békepartner tagországok haderőinek tulajdonában lévő járművekre és szállító tartályokra, valamint a katonai árukat szállító polgári járművekre és szállítótartályokra költségtérítést fizetni nem kell, ha a nemzetközi árufuvarozás a vámeljárás során alkalmazandó NATO okmányok köréről, alkalmazásáról, valamint kibocsátásuk eljárási szabályairól szóló 15/2000. (IV. 14.) PM-HM együttes rendeletben meghatározott okmányok alapján történik.

(3) A tv. 137. §-a (1) bekezdésének c) pontja alapján végzett vámvisszatérítés esetén árunyilatkozatonként négyezerötszáz forint költségtérítést kell fizetni.

(4) A kérelemre végzett vámáru kísérése esetén a tényleges költséget, de legalább óránként és a hivatalos kíséretet végző személyenként egyezerkettőszáz forint költségtérítést kell fizetni."

(2) A Vhr 222. §-ának (6) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(6) A tv. 144. §-ának (3) bekezdése alapján a következő összegű szemledíjat kell fizetni:

a) nem kereskedelmi áruforgalomban megkezdett naponként egyezerkettőszáz forint,

b) kereskedelmi áruforgalomban:

1. a munkaszüneti napon, heti pihenőnapon (szabadnapon) végzett vámkezelés esetén kettőezernégyszáz forint,

2. az állandó vámfelügyeletet igénylő szolgálat ellátása esetén a megkezdett nyolc és fél órai szolgálat térítéseként személyenként kilencezerhatszáz forint,

3. minden más, a vámhivatal hivatalos idején belül végzett vámkezelés esetében szemlekérelmenként kettőezernégyszáz forint,

4. munkanapon, a vámhivatal hivatalos idején túl végzett vámkezelés esetében a 3. alpontban említett szemledíjat, továbbá megkezdett óránként egyezerkettőszáz forint,

d) jövedéki ügyekben a Jöt. 32. § (19) bekezdése alapján végzett eljárás esetén - az e § (7)-(9) bekezdéseinek értelemszerű alkalmazásával - kérelmenként egyezerkettőszáz forint."

(3) A Vhr 222. §-ának (8) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(8) Ha a vámhivatal hivatalos helyén kívüli helyre kért eljárás a kérelmezőnek vagy közvetlen képviselőjének felróhatóan elmarad vagy egy órát meghaladó várakozás után kezdhető meg, illetőleg folytatható, felemelt szemledíjat kell fizetni. A felemelt szemledíj összege a várakozás minden teljes órája (hatvan perc) után négyezernyolcszáz forint. Meghiúsult eljárás esetében a felmerült kiküldetési költséget és a szemledíjat akkor is meg kell fizetni, ha az egy órát nem haladja meg. Meghiúsult eljárásnak kell tekinteni, ha a kért eljárás az árunyilatkozat, az áru vagy fuvareszköz (szállítóeszköz) hiánya miatt nem végezhető el. Nem minősül meghiúsult eljárásnak, ha a fuvareszköz hiánya az eljárást kérőnek nem róható fel."

(4) A Vhr 222. §-ának (10)-(11) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(10) A tv. 144. §-a (5) bekezdésében foglaltak alapján a költségtérítés összege a Vám- és Pénzügyőrség Vegyvizsgáló Intézete által vagy annak megbízása alapján elvégzett vizsgálat költsége, mely költségeket a Vám- és Pénzügyőrség tájékoztatóban teszi közzé. A költségeket az érintettnek a vámlaboratórium által kiállított számla alapján kell megfizetnie.

(11) A tv. 144. §-ának (6) bekezdésében meghatározottak alapján a költségtérítés mértéke az e rendelet 1. §-ának (2) bekezdésében meghatározott értékösszeg

a) az e rendelet 66/A. §-a (1) bekezdésének a) pontjában meghatározott áruk esetén megkezdett 100 kg-onként és naponként 0,3%-a,

b) az e rendelet 66/A. §-a (1) bekezdésének b)-c) pontjában meghatározott áruk esetében - súlyukra és darabszámukra tekintet nélkül - megkezdett naponként 0,6%-a,

c) az e rendelet 66/A. §-a (1) bekezdésének d) pontjában meghatározott áruk esetén megkezdett 100 kg-onként és naponként 0,6%-a,

d) az e rendelet 66/A. §-a (1) bekezdésének e) pontjában meghatározott áruk esetén megkezdett 100 kg-onként és naponként 0,3%-a."

58. §

A Vhr. 225. §-a a következő (5) bekezdéssel egészül ki:

"(5) A tv. 147. §-ának (2) és (4) bekezdése alapján a határozat nem módosítható, illetve nem vonható vissza, ha

a) a vámhatóság jogerős döntése a Vám- és Pénzügyőrség Vegyvizsgáló Intézete által kiadott szakvéleményen alapul, vagy

b) a vámfizetésre kötelezett a vámkedvezményt a vámtarifa alkalmazásáról szóló hatályos jogszabályban meghirdetett árumegnevezésnek vagy vámtarifaszámnak megfelelően vette igénybe."

59. §

A Vhr. 227. §-a (3) bekezdésének f) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

[(3) A tv. 753. §-ának (2) bekezdésében foglaltakon túl törölni kell a kiszabott vámterhet]

"f) ideiglenes behozatal esetén, ha a vámfizetésre kötelezett az esedékes vámterhek beszedése előtt igazolja, hogy az el nem, számolt vámárura a tv. 78/C. §-ban foglalt elszámolási feltételeknek a visszaviteli határidő lejáratáig eleget tett,"

60. §

A Vhr. 241. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) Hatósági jogkörrel rendelkező vámszervek: az alsó fokú (helyi szervek) közül a vámhivatalok, a nyomozó hivatalok és a Fővárosi Szabálysértési Hivatal, a Vámáruraktár, a középfokú szervek közül a vámszervezet igazgatási területi szervei, a Központi Repülőtéri Parancsnokság (a továbbiakban: területi vámszervek) a Vám- és Pénzügyőrség Központi Bűnüldözési Parancsnoksága, a Központi Ellenőrzési Parancsnoksága, a Központi Járőrszolgálat Parancsnoksága, a Vám- és Pénzügyőrség Számlavezető Parancsnoksága, a Vám- és Pénzügyőrség Vegyvizsgáló Intézete, továbbá a felsőfokú szerv, a vámszervezet központi szerve - a Vám- és Pénzügyőrség Országos Parancsnoksága -, valamint az országos parancsnok."

61. §

A Vhr. 242. §-ának h) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

(az alsó fokú szervek:)

"h) törlik az általuk kiszabott, de a tv. 139. §-a alapján elévült vámtartozást."

62. §

(1) A Vhr. 243/A. §-a (4) bekezdés felvezető szövegének helyébe a következő rendelkezés lép:

"A Vám- és Pénzügyőrség Számlavezető Parancsnokságának feladat-, illetve első fokú hatósági jogkörébe tartozik:"

(2) A Vhr. 243/A. §-ának (5) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(5) A Vám- és Pénzügyőrség Vegyvizsgáló Intézete feladat-, illetve első fokú hatósági jogkörébe tartozik:

a) a kötelező felvilágosítás kiadása,

b) jogszabályban foglalt előírások alapján vett minták analizálása és szakvéleményezése,

c) ügyféli kérelemre szakvélemény kiadása,

d) a termékazonosításhoz szükséges állásfoglalások kiadása."

63. §

(1) A Vhr. 244. §-a (1) bekezdésének d) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

(A vámszervezet központi szerve:)

"d) másodfokon jár el a hatósági jogkörrel rendelkező középfokú vámszervek közigazgatási határozatai ellen benyújtott jogorvoslatok esetében;"

(2) A Vhr. 244. §-a következő (2) bekezdéssel egészül ki.

"(2) Az ügyfél kérelmére - amennyiben az nem jár a vámérdekek sérelmével - a vámszervezet központi szerve engedélyezheti a vámeljárás során keletkezett iratok elektronikus archiválását. Az engedély megadásának feltételeit külön jogszabály tartalmazza."

64. §

A Vhr. 258. §-ának (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(2) A vámügynökség alkalmazottai részére az illetékes területi vámszerv "Vámügynöki igazolványt" ad ki, amelynek számát az általa kért vámkezeléseknél, egyéb eljárásoknál fel kell jegyezni. A tv. 207. §-ában foglalt rendelkezések alkalmazásakor a vámügynökség alkalmazottjának vámügynöki igazolványát be kell vonni. Az engedély bevonásától számított két éven belül számára új engedély nem adható ki."

65. §

A Vhr. 2. számú melléklete e rendelet 1. számú melléklete szerint módosul.

66. §

A Vhr. 3. számú melléklete e rendelet 2. számú melléklete szerint módosul.

67. §[2]

68. §

A Vhr. kiegészül az e rendelet 4. számú mellékletével. közétett 23. számú melléklettel.

Átmeneti és záró rendelkezések

69. §

(1) E rendelet - a (2)-(4) bekezdésében foglalt kivételekkel - 2003. január 1-jén lép hatályba.

(2) Az e rendelettel módosított Vhr. 12. §-a (2) bekezdése, a 19. §-a (3) bekezdése a) 2. pontja és (5) bekezdése, a 207. §-a új (8) bekezdése, a 214/A. §-ának (9) bekezdése, a 225. §-ának (5) bekezdése a kihirdetését követő 8. napon lép hatályba.

(3) Az e rendelet vámszámlával kapcsolatos és a Vhr. 1. §-a (13)-(15) bekezdésének, a 11. §-a (13)-(14) bekezdésének, a 19. §-a (9) bekezdésének, a 142. §-a (10) bekezdésének, valamint a 212. §-a (6) bekezdésének rendelkezései 2003. július 1-jétől lép hatályba.

(4) A Vhr. - az e rendelet 40. §-ával megállapított - 164/A-164/M. §-aiban foglalt rendelkezések és a 3. számú melléklettel közzétett, a Vhr. 22. számú melléklete a Magyar Köztársaságnak az Európai Unióhoz történő csatlakozásáról szóló nemzetközi szerződést kihirdető törvény hatálybalépésének napján lépnek hatályba.

(5) Az e rendelettel módosított, a Vhr. 12. §-a (2) bekezdésének, a 19. §-a (3) bekezdése a) 2. pontjának és (5) bekezdésének, a 142. §-a (7) bekezdésének, a 189. §-a (3) és (9) bekezdésének, a 207. §-a új (8) bekezdésének, a 214/A. §-a (9) bekezdésének, a 216. §-a (4) és (7) bekezdésének, a 218/A. §-a (2)-(3) bekezdésének, valamint a 225. §-a (5) bekezdésének rendelkezéseit a folyamatban lévő ügyekben is alkalmazni kell.

(6) E rendelet hatálybalépésével egyidejűleg az e rendelettel módosított Vhr. 93. §-a (3) bekezdésének alkalmazásában a budapesti 17. számú Vámhivatalt a vámszervezet központi szerve jogutódjának kell tekinteni.

(7) E rendelet hatálybalépésével egyidejűleg a Vhr. 1. §-a (6) bekezdésének utolsó mondata, a (9) bekezdése, a 12. § (8) bekezdése a) pontjának 4. alpontjában a "gazdálkodó/vállalkozó" kifejezés, a 13. §-ának (3) bekezdése, a 41. §-ának felvezető mondatában a "c) pontja" szövegrész, a 44/A. §-ának (1) bekezdése, a 80. §-a (2) bekezdésének d) pontja, a 82. §-ának (6) bekezdése, a 93. §-a (10) bekezdésének b) pontja, a 148. §-ának (2) bekezdése, a 164. §-ának (3) bekezdése, a 232. §-ának (2) bekezdésében a "vagy személyek" kifejezés, a 234. §-a (1) bekezdésének b) pontjában a "személy," kifejezés, a 258. §-ának (1) bekezdése, a Vhr. 2. számú mellékletének 6. pontjában közétett, a "Vámmentesség, vámkedvezmény igénybevételére feljogosító bizonyítvány mintapéldánya" első oldalának hátoldalán lévő NOTES (1988) III. fejezete (b) pontjának (4) alpontja, a Vhr. 3. számú melléklete A) Részének 2.2.1.2 pontja, a 2.2.2.2 pont első és második francia bekezdése és a "B) Része" hatályát veszti.

(8) E rendelet hatálybalépésével egyidejűleg a Vhr. 16. §-ának (2) bekezdésében található "befizetését" kifejezés "fizetését" kifejezésre, a 148. §-a (1) bekezdésének utolsó mondatában szereplő hivatkozás "95. §-ának (3) bekezdés"-re, a 167. §-ának (5) bekezdésében szereplő hivatkozás "142/A. §-ának (3) bekezdés"-re, a 167. §-ának (9) bekezdés második mondatában szereplő "kitárolás" kifejezés "kiszállítás"-ra, a 213. §-ának (7) bekezdésében a "a vámfizetésre kötelezett helyett és nevében fizetést teljesítő megbízottjának, meghatalmazottjának" szövegrész helyett "közvetlen képviselője" szövegrészre, a 215. §-a (3) bekezdésének harmadik mondatában a "székhelye" kifejezés a "székhelye, központja vagy állandó üzleti vállalkozása" szövegrészre, a 218. §-ának (3) bekezdésében szereplő hivatkozás "138. §-ának (5) bekezdés"-re módosul.

(9) Az EV-n alkalmazandó TARIC (az Európai Unió Használati Vámtarifája) nemzeti kiegészítő kódok meghatározásának eljárási rendjét a pénzügyminiszter külön rendeletben állapítja meg, figyelembe véve, hogy a TARIC nemzeti kiegészítő kódok meghatározásánál elsőbbséget élvez a nemzeti hatáskörben megállapítható adók, díjak és illetékek alkalmazását, beszedését elősegítő kiegészítő kódok kialakítása.

A miniszterelnök helyett:

Dr. Kiss Elemér s. k.,

a Miniszterelnöki Hivatalt vezető miniszter

1. számú melléklet a 265/2002. (XII. 20.) Korm. rendelethez

A Vhr. 2. számú melléklete a következők szerint módosul:

1. A Vhr. 2. számú mellékletének 6. pontjában közzétett, a "Vámmentesség, vámkedvezmény igénybevételére feljogosító bizonyítvány mintapéldánya" első oldalának hátoldalán lévő NOTES (1988) a következők szerint módosul:

1.1. A NOTES (1988) I. fejezetében felsorolt országok helyébe a következő országokat kell felvenni:

Ausztrália

Japán

Kanada

USA

Új-Zéland.

1.2. A NOTES (1988) III. fejezete (b) pontjának (3) alpontjában felsorolt országok közül Japán kivételével a többi felsorolt országot törölni kell, továbbá a mondatban szereplő "Customs Co-operation Council Nomenclature (Harmonized System)" szövegrész helyébe a "Harmonized Commodity Description and Coding System (Harmonized System)" szöveget kell felvenni.

2. A Vhr. 2. számú mellékletének 6. pontjában közzétett, "A származási bizonyítvány kérelem" "l"jelű lábjegyzetének második mondata helyébe a következő szöveg lép:

"Fel kell tüntetni a felhasznált anyagokat és alkatrészeket, a Vámigazgatások Világszervezete (World Customs Organisation) Harmonizált Rendszer szerinti számát, származási országát, és ahol szükséges a gyártási folyamatot, amelynek alapján az áru a gyártó országból származónak minősül. (a B lista, vagy az A listában rögzített speciális feltételek alkalmazása)"

2. számú melléklet a 265/2002. (XII. 20.) Korm. rendelethez

A Vhr. 3. számú melléklete a következők szerint módosul:

1. A Vhr. 3. számú mellékletének A Része 2.2.1.1. pontjának első francia bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

(2.2.1.1. "Elfogadott exportőr" minősítés iránti kérelem benyújtásának feltételei:)

"- az exportőr a kérelem benyújtását megelőző tizenkét hónapban rendszeresen - normál eljárásban a kérelmező legalább átlagosan heti egy vagy egyszerűsített eljárásban évente legalább húsz alkalommal - szállított szabadkereskedelmi megállapodás keretében árut (rendszeres szállítás meghatározásánál a pán-európai kumulációs rendszerhez csatlakozó, Magyarországgal szabadkereskedelmi megállapodást kötött országokkal folyó kedvezményes kereskedelem keretében bonyolódó kiszállításokat együttesen kell figyelembe venni),"

2. A Vhr. 3. számú mellékletének A Része 2.2.1.1. pontja 5. francia bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

(2.2.1.1. "Elfogadott exportőr" minősítés iránti kérelem benyújtásának feltételei:)

"- az illetékes vámhivatalnak az EUR.1 okmány hitelesítését vagy a külföldi vámhatóság felkérésére végzett utólagos vizsgálat eredményeként a származást igazoló okmányok utólagos megerősítését a megelőző tizenkét hónapban jogerősen elutasítani nem kellett és a kérelem benyújtásakor nincs folyamatban lévő utólagos megerősítési eljárása."

3. A Vhr. 3. számú melléklete A Részének 2.2.1.1. pontja az alábbi francia bekezdéssel egészül ki:

"- amennyiben a kérelem benyújtásakor az exportőrnek van folyamatban lévő utólagos megerősítési eljárása, az engedély kiadását ezen eljárás jogerős lezárásáig fel kell függeszteni."

(2.2.1.1. "Elfogadott exportőr" minősítés iránti kérelem benyújtásának feltételei:)

4. A Vhr. 3. számú melléklete A Részének 2.2.1.4. pontja a következő a) ponttal egészül ki, ezzel egyidejűleg a jelenlegi a)-b) pont b)-c) pontra módosul:

(Vissza kell vonni az elfogadott exportőri engedélyt, ha) "a) az elfogadott exportőr az engedélyét nem alkalmazza, vagy"

3. számú melléklet a 265/2002. (XII. 20.) Korm. rendelethez

[22. számú melléklet a 45/1996. (III. 25.) Korm. rendelethez]

MAGYAR KÖZTÁRSASÁGVÁMJOGI HELYZET IGAZOLÁSA
11. Jogosult:Az áru vámjogi helyzetének igazolása
J
O
G
O
S
U
L
T
(teljes név és cím):VÁMSZABAD TERÜLETEN vagy
VÁMSZABAD RAKTÁRBAN




Szám:Dátum:
2. Kibocsátó vámhivatal:3. A 4. rovatban megnevezett áru1:
(teljes név és cím)- közösségi áru
- nem közösségi áru
1 A további változtatások elkerülése érdekében bejelölni a megfelelőt.
1
4. Megrendelési szám - jelek, azonosító számok, csomagok száma és fajtája - az áru megnevezése és mennyi­sége
5. Hely:


Dátum:Aláírás:
Kibocsátó hivatal bélyegzője
MAGYAR KÖZTÁRSASÁGVÁMJOGI HELYZET IGAZOLÁSA
21. Jogosult:Az áru vámjogi helyzetének igazolása
V
Á
M
H
I
V
A
T
A
L

é
r
d
e
k
é
b
e
n
(teljes név és cím):VÁMSZABAD TERÜLETEN vagy
VÁMSZABAD RAKTÁRBAN




Szám:Dátum:
2. Kibocsátó vámhivatal:3. A 4. rovatban megnevezett áru1:
(teljes név és cím)- közösségi áru
- nem közösségi áru
1 A további változtatások elkerülése érdekében bejelölni a megfelelőt.
1
4. Megrendelési szám - jelek, azonosító számok, csomagok száma és fajtája - az áru megnevezése és mennyi­sége
5. Hely:


Dátum:Aláírás:
Kibocsátó hivatal bélyegzője
A VÁMSZABAD TERÜLETRE VAGY VÁMSZABAD RAKTÁRBA BELÉPTETETT ÁRU VÁMJOGI HELYZETÉNEK IGAZOLÁSÁT ÉRINTŐ RENDELKEZÉSEK
1.A vámszabad területre vagy vámszabad raktárba beléptetett áru vámjogi helyzetét igazoló nyomtatványt famen­tes fehér írópapírra nyomtatják, amelynek súlya 40 és 65 g/m2 között van.
2.A nyomtatvány mérete 210 x 297 mm.
3.Minden nyomtatvány saját sorszámmal rendelkezik.
4.A nyomtatvány gyártását és forgalmazását a Vám- és Pénzügyőrség Országos Parancsnoksága engedélyezi.
5.A nyomtatvány nem tartalmazhat törlést és felülírást. A szükséges változtatásokat a helytelen adatok áthúzá­sával és a megfelelő adatok beírásával végezzük. A változtatásokat mind az igazolás kitöltője, mind a vámhatóság hitelesíti.
6.A nyomtatvány eredeti és egy másodpéldányát az illetékes vámhivatalhoz kell benyújtani, amikor az áru a vámszabad területre érkezik, vagy amikor a vámáru-nyilatkozatot benyújtják, a körülményeknek megfelelően.
7.Amennyiben a vámszabad terület fenntartója tölti ki az igazolást, az e rendelet 164/H. §-ának megfelelően, az 5. rovatot:
-előzetesen a vámhivatal lebélyegezheti, és a hivatal egy tisztségviselője aláírhatja, vagy
-a fenntartó elláthatja speciális fém bélyegzőjével, amelyet a vámhatóságok elfogadnak. A fenntartó az igazolást készletnyilvántartásával együtt megőrzi.

4. számú melléklet a 265/2002. (XII. 20.) Korm. rendelethez

[23. számú melléklet a 45/1996. (III. 25.) Korm. rendelethez]

A törvény 142/A. §-a (5) bekezdésének c) pontja és az e rendelet 220/A. §-ának (3) bekezdésében hivatkozott végtermékek, amelyek feldolgozási melléktermékeire nem kell kompenzációs kamatot fizetni
Lfd.
No.
A végtermék KN alszáma és megnevezéseA terméket létrehozó feldolgozó tevékenység
(1)(2)(3)
1ex 2. árucsoportÉlelmezési célra alkalmas vágási mellékter­mékBármilyen megmunkálás vagy feldolgozás
2ex 0201A 3. oszlopban felsorolt műveletekből szár­mazó nyesedékAz 1. árucsoportba tartozó állatok húsának darabolása
30209 00 11
vagy
0209 00 19
Bőr alatti sertészsiradékSertésvágás, hús megmunkálása vagy feldol­gozása
40209 00 30Sertészsír, kivéve a 0209 00 11 vagy a 0209 00 19 alszám alá tartozó kivételévelSertésvágás és darabolás, a hús megmunká­lása vagy feldolgozása
5ex 0304A 3. oszlopban felsorolt műveletekből szár­mazó nyesedékFagyasztott halfilé tömb fűrészelése
6ex 0305A 3. oszlopban felsorolt műveletekből szár­mazó nyesedékHal füstölése és szeletelése
7ex 0404TejsavóFriss tej feldolgozása
8ex 0404Tejsavó por alakban, cukor hozzáadása nél­külLaktóz készítés tejkoncentrátumból
9ex 0407 00Megtermékenyítetlen madártojásNaposcsibe keltetés
100502Sertés- és vaddisznószőr vagy sorté, borzszőr és más kefekészítésre alkalmas szőr; a sőrte és a szőr hulladékaBármilyen megmunkálás vagy feldolgozás
110503 00 00Lószőr és lószőr hulladéka, más anyagból való alátéten, megerősítő anyaggal isBármilyen megmunkálás vagy feldolgozás
120504 00 00Egész vagy darabolt állati bél, hólyag és gyo­mor (kivéve halé)Az 1. árucsoportba tartozó állatok vágása
130511 91 10HalhulladékBármilyen megmunkálás vagy feldolgozás
14ex 0505 90 00Tollpor, toll- és tollrészhulladékBármilyen megmunkálás vagy feldolgozás
150506Csont és szarvmag, megmunkálatlanul, zsír­talanítva vagy egyszerűen előkészítve (de nem alakra vágva), savval kezelve vagy enyvtelenítve; mindezek pora és hulladékaBármilyen megmunkálás vagy feldolgozás
16ex 0507Szarv, pata, agancs, köröm, karom és csőr, megmunkálatlanul, vagy egyszerűen előké­szítve, de nem alakra vágva, ezek pora és hulladéka, bálnacsont és hasonló, megmun­kálatlanul vagy egyszerűen előkészítve, de nem alakra vágva; ezek szőre és hulladékaBármilyen megmunkálás vagy feldolgozás
17ex 0508 00 00Kagyló pora és hulladékaBármilyen megmunkálás vagy feldolgozás
18ex 0510 00 00Gyógyszerészeti termék készítésére használt állati termékek frissen, hűtve, fagyasztva vagy más módon ideiglenesen tartósítvaAz 1. árucsoportba tartozó állatok vágása és darabolása
19ex 0508 00 00Rákok héja megmunkálatlanulRák héjának eltávolítása
20ex 0511 99 90Az 1. árucsoportba tartozó állatok élelmezési célra nem alkalmas fejeAz 1. árucsoportba tartozó állatok vágása és darabolása
21ex 0511 99 90VérAz 1. árucsoportba tartozó állatok vágása
22ex 0511 99 10
ex 0511 99 90
A harmadik oszlopban leírt eljárások hulla­dékaBaromfi vágása
23ex 0511 99 90TojáshéjTojás héjának eltávolítása
24ex 0511 99 10Nyers bőr alsó hulladékaiSertéshús nyúzása
25ex 2308. Zöldség hulladékA KN 0712 alá tartozó áruk aprítása, szele­telése, törése, porítása és keverése
26ex 2302Hüvelyes zöldség hulladékaA KN 0713 alá tartozó áruk aprítása, szele­telése, törése, porítása
27ex 0901KávétörmelékNyers kávé megmunkálása vagy feldolgozá-
sa
280901 90 10Kávéhéj és burokNyers kávé pörkölése
29ex 0902 20 00
ex 0902 40 00
TeaporNyers tea megmunkálása vagy feldolgozása, filteres tea készítése
30ex 0904 20 30
ex 0904 20 90
A Pimenta vagy Capsicum nemhez tartozó növények hulladékaA Pimenta vagy Capsicum nemhez tartozó növények szárított termésének tisztítása, zúzása, őrlése és szitálása
311006 40 00RizstörmelékRizs megmunkálása vagy feldolgozása
321104Gabona durván darabolvaGabonafélék megmunkálása, feldolgozása
33110430Gabona csíra egészben, lapítva, pelyhesítve vagy őrölveGabonafélék megmunkálása vagy feldolgo­zása
341109 00 00Búzasikér, szárítva isBúza megmunkálása vagy feldolgozása
35ex 1209Cukorrépamag hulladéka (törött vagy steril magok, gyenge csíraképességű magok, vagy gépi vetésre alkalmatlan magok)Cukorrépa tisztítása, fényezése, mosása és válogatása
361213 00 00Gabonaszalma és pelyva, nyersen vagy vágva, de más módon nem előkészítveGabonafélék megmunkálása vagy feldolgo­zása
371501 00 11 és 1501 00 19Sertészsír és zsiradékSertés vágása
38ex 1502 00Szarvasmarhafaggyú, birka- vagy kecske­faggyúSzarvasmarha, birka vagy kecske vágása, hú­sának megmunkálása vagy feldolgozása
39ex 1504HalolajHalfilé előállítása
40ex 1506Más állati olaj vagy zsiradékHús, csont vagy hulladék zsírtalanítása
41ex 1515 21 90Kukorica(csíra) olajKukorica feldolgozás
42ex 3823Ipari zsírsav, finomításból visszamaradt savas olaj1. A 15. áruosztályba tartozó zsírok és olaj finomítása 2. Zsírsavak frakcionált desztillálása
43ex 3823 11 00SztearinsavErukasav gyártás
44ex 1520GlicerinA 15. árucsoportba tartozó zsírok és olajok finomítása
451522 00 31
1522 00 39
Zsíros anyagok és állati vagy növényi viaszok feldolgozási maradékaiBármilyen megmunkálás vagy feldolgozás
46ex 1522 00 91
ex 1522 00 99
Olajseprő és üledék tartalmú viasz. Olajtajték és fullerföld tartalmú olajZsíros növényi olajak finomítása, közöm­bösítése és lúgozása
47ex 1702 30 99Keményítőcukor kristályosításából származó hulladékGlukóz előállítása kukoricából
481703MelaszCukorfeldolgozás
491802 00 00Kakaóhéj, kakaóhártya, -bőr és más kakaó­hulladékBármilyen megmunkálás vagy feldolgozás
50ex 2102Természetes élesztőSörfőzés
51ex 2208 90 91
és
ex 2208 90 99
Desztillálásból származó elő- és utópárlat (nem denaturált etilalkohol, kevesebb, mint 80 térfogatszázalék alkoholtartalommal) és borpárlat elő- és utópárlata (elő- és utópárlat desztillálásból, nem koncentrálva)Nyers etilalkohol és bor desztillálása
52ex 23. árucsoportÉlelmiszeripar melléktermékei és hulladékaBármilyen megmunkálás vagy feldolgozás
53ex 2401Dohánylevél kocsánya, szára és hulladékaCigaretta, szivar, mindkét végén levágott szivar (manillaszivar), pipadohány gyártása, dohánykeverék előállítása
54ex 2525CsillámhulladékBármilyen megmunkálás vagy feldolgozás
552619 00Salak, kohósalak, reve és a vas- és acélgyár­tásnál keletkező más hulladékBármilyen megmunkálás vagy feldolgozás
56ex 2620Fémet és fémvegyületet tartalmazó hamu és maradvány (kivéve a KN 2619 00 szám alá tartozókat)Bármilyen megmunkálás vagy feldolgozás
572621 90 00Egyéb salak és hamu, beleértve a tengeri mo­szat hamuját isBármilyen megmunkálás vagy feldolgozás
58ex 2705 00 00GázSzén karbonizálása
59ex 2706 00 00Szénből desztillált kátrány és más ásványi kátrány, részlegesen desztillálva és elegyítveSzén karbonizálása
is
60ex 2707Desztillálásból származó előpárlat és mara­dékFenol desztillálása
61ex 2711 21 00
és
ex 2711 29 00
Dehidrogénezésből származó gáz és egyéb gáz halmazállapotú szénhidrogénPolisztirol gyártása etilbenzolból
622712 10 10Nyers vazelinNyers paraffin finomítása
63ex 2712 90Más ásványi viasz, színezve isBármilyen megmunkálás vagy feldolgozás
642713 20 00Ásványolajbitumen, ásványolajkoksz, kőolaj vagy más bitumenes ásványolajból előállított olaj egyéb maradékaBármilyen megmunkálás vagy feldolgozás
65ex 2806 10 00HidrogénkloridKülönböző vegyipari termékek előállítása fluoritból, hidrogén fluoridból, 2,6-diiso-
propianilinből, szilikon tetrakloridból, vagy acetanilidből
66ex 2807 00 10KénsavSzulfonamidok gyártása
68ex 2811Hexafluorsziloxán (hexafluorkovasav)Hidrogénfluorid előállítása fluoritból
69ex 2812 10 99Szilícium tetrakloridSzilán, szilikon és származékaik előállítása
szilíciumból
70ex 2825 90 11Kalcium-hidroxidAcetilén és kalcium-ciánamid előállítása
vagy
ex 2825 90 19
kalciumkarbidból
71ex 2833VasszulfátVas vagy acél lemezek és lapok gyártása tekercsben hidegen hengerelve
72ex 2833 29 90KalciumszulfátHidrogénfluorid előállítása fluoritból
73ex 2846 90 00Gadolinium-oxidGallium és gallium-oxid kinyerése fémhul­ladékból (a gadolinium/gallium-oxid vegyü­letek hulladékának feldolgozása során — Gd3Ga5O12)
742902 30ToluolPolisztirol gyártása etilbenzolból
75ex 2902 90 80Alfa-metil-sztirolAceton vagy fenol gyártása izopropilben-zolból
762903Szénhidrogének halogénszármazékaiHidrogén-fluorid alapú termékek gyártása
772904Szénhidrogének szulfo-, nitro- vagy nitrozo-származékaiHidrogén-fluorid alapú termékek gyártása
782905 11 00MetanolZsíralkohol gyártás
792909Éter, éter-alkohol és más a 2909 vtsz. alá eső termékekHidrokinon alapú termékek gyártása
802915 21 00EcetsavVitaminok gyártása ecetsavanhidridből
81ex 3825Penicillin, szennyezett (szűrésből visszama­radt)Gyógykészítmények gyártása
82ex 3503 00Zselatin hulladékGyógyszerészeti zselatin feldolgozása kap­szulákká
83ex 3801 10 00GrafitporGrafit elektródák gyártása elektromos ko­hókhoz
84ex 3805 90 00Nyers dipenténHidroperoxid, pinén (1R, 2R, 4R) bornil-acetát (izobornil acetát), kámfor vagy kam-fén készítése alfa-pinénből
853806 90 00Fenyőgyanta szesz és fenyőgyanta olajGyanta nátrium szappan és gyanta kálium gyártása
86ex 3823ZsírsavEtilakohol és alkohol tartalmú italok gyár­tása
87ex 2620Nem használható katalizátorokKatalizátorok készítése alumínium szilikát-
vagy
ex 7112
ból
88ex 3824Kámfor olajKámfor gyártása alfa-pinénből
89ex 3825Koffein kivonásakor visszamaradó maradé-Koffein kivonása kávéból
kok (Kávé viasz, nyers koffein és víz keveré­ke); nyers koffein
902520 10Égetett gipszHidrogén fluorid, fluorid és kriolit gyártása fluoritból
91ex 1703Cukor kivonása után visszamaradt melaszCitromsav gyártása fehér cukorból
92ex 3825Szorbóza feldolgozásának maradékaiAszkorbinsav gyártása glukózból
93ex 3825Nátrium szulfát oldatbanDioxi zsírsav nyers ricinus olajból
94ex 3825Izopropilbenzol gyártás maradékaiAceton, fenol és alfa-metil-sztirol gyártás
95ex 3825Maradékok1,4-bután-diol, 1,4-bután-diol és tetrahid-rofurán gyártása metanolból és pentán-1,5-diol és hexán-1,6-diol gyártása kétértékű al­kohol keverékből
96ex 3825Hulladék, koffeinnel, kávé viasszal, vízzel és szennyezőkkel keverve ('szennyvíz')Koffeinmentesítés és különleges kezelés a nyers kávé stimuláló hatásának csökkenté­sére
97ex 3825Glukon-micel és anyalúgGlukonsav és ennek sóinak és észtereinek gyártása glukóz szirupból
98ex 39. árucsoportTörmelék és hulladékBármilyen megmunkálás vagy feldolgozás
99ex 4004 00 00Lágygumi hulladék és törmelék, ami csupán gumi visszanyerésére alkalmasBármilyen megmunkálás vagy feldolgozás
1004017 00 10Vulkanizált gumi törmelék, hulladék és porBármilyen megmunkálás vagy feldolgozás
1014101, 4102
és
4103
Nyers irha és bőr (kezeletlenül vagy sózva, szárítva, pácolva vagy meszezve), hasítva is, juhbőr gyapjasán isAz 1. árucsoportba tartozó állatok nyúzása
102ex 4104Szarvasmarha bőr darabokBármilyen megmunkálás vagy feldolgozás
1034115 20 00Bőráruk előállítására nem alkalmas bőrdara­bok és -hulladékok cserzett természetes, mesterséges vagy rekonstruált bőrből; kiké­szített bőr pora és lisztjeBármilyen megmunkálás vagy feldolgozás
1044302 20 00Cserzett vagy kikészített szőrme részei vagy vágott darabjai, nem összeállítvaSzőrme készítés
105ex 44. árucsoportFa hulladék és maradék, fűrészpor isBármilyen megmunkálás vagy feldolgozás
106ex 4501ParafahulladékBármilyen megmunkálás vagy feldolgozás
1074707Hulladék papír és karton; csak papírgyártás­ban felhasználható papír-, papír termék- és kartondarabokBármilyen megmunkálás vagy feldolgozás
108ex XI. áruosztálySzőtt és kötött textíliák, készen, szembetűnő hibákkal (úgynevezett „másodosztályú áru")Kötött vagy szőtt textíliák megmunkálása és feldolgozása
1095003Selyemhulladék (beleértve a le nem gombo-lyítható selyemgubót, fonalhulladékot, a foszlatott anyagot is)Bármilyen megmunkálás vagy feldolgozás
1105103Birka vagy bárány gyapjú vagy egyéb állati szőr (finom vagy durva) hulladéka, kivéve a fonalhulladékot és foszlatott anyagotBármilyen megmunkálás vagy feldolgozás
111ex 5103
és
ex 5104
Birka vagy bárány gyapjú vagy egyéb állati szőr (finom vagy durva) hulladéka, tépett vagy foszlatott (beleértve a fonalhulladékot és foszlatott anyagot)Bármilyen megmunkálás vagy feldolgozás
1125202Pamut hulladék (beleértve a fonalhulladékot és foszlatott anyagot), nem kártolva vagy fé­sülveBármilyen megmunkálás vagy feldolgozás
113ex 5301Lenkóc és hulladék (beleértve a fonalhulla-dékot és a foszlatott anyagot is)Bármilyen megmunkálás vagy feldolgozás
114ex 5302Kenderkóc és hulladék (beleértve a fonalhul­ladékot és foszlatott anyagot, sodraiékot is)Bármilyen megmunkálás vagy feldolgozás
115ex 5303Kóc és hulladék ez alá a vámtarifaszám alá tartozó rostokból (beleértve a fonalhulladé­kot és foszlatott anyagot, sodraiékot is)Bármilyen megmunkálás vagy feldolgozás
116ex 5304Hulladék ez alá a vámtarifaszám alá tartozó rostokból (beleértve a fonalhulladékot és foszlatott anyagot, sodraiékot is)Bármilyen megmunkálás vagy feldolgozás
117ex 5305Kóc és hulladék manilakenderből (beleértve a fonalhulladékot és foszlatott anyagot, sod­raiékot is)Bármilyen megmunkálás vagy feldolgozás
118ex 5305Rami kóc és hulladék (beleértve a fonalhul­ladékot és foszlatott anyagot)Bármilyen megmunkálás vagy feldolgozás
119ex 5503
és
ex 5504
Akril és viszkózselyem szál (gyenge minősé­gű, szembetűnő hibával)Akril és viszkózselyem szál gyártása
120ex 5505Hulladék (beleértve a fonalhulladékot és foszlatott anyagot) vagy végtelen vagy vágott műszál hulladéka, nem kártolt, fésült vagy más módon fonásra előkészítettBármilyen megmunkálás vagy feldolgozás
1216310Használt vagy új rongy, zsineg-, kötél-, hajó­kötél-hulladék és használt textiláru zsineg­ből, kötélből vagy hajókötélbőlBármilyen megmunkálás vagy feldolgozás
1227001 00Hulladék üveg (üvegtörmelék)Bármilyen megmunkálás vagy feldolgozás
123ex 7001 00 10Végtelen üvegrost szál hulladékaSzövés vagy fonás
124ex 7019Üvegrostból készült szövet szembetűnő hi­bákkalÜvegrost szövése
1257105Természetes vagy szintetikus drágakőpor vagy féldrágakőporBármilyen megmunkálás vagy feldolgozás
126ex 7112Nemesfém és nemesfémmel plattírozott fém törmeléke és hulladéka, más nemesfémet tar-Bármilyen megmunkálás vagy feldolgozás
talmazó hulladék és törmelék
127ex 7202 21Maradék ferroszilícium rostálásábólSzilícium-tetraklorid és szilícium-dioxid
és
ex 7202 29 00
gyártás
1287204Vas- és acéltörmelék és hulladékBármilyen megmunkálás vagy feldolgozás
129ex 7204Ötvözetlen acél vágási hulladéka, melegen hengerelt, széles szalagacél vágásábólMelegen hengerelt széles szalagacél gyártá­sa, ötvözetlen acél ingotból vagy laminált tuskóból
130ex 7204Újrafelhasználható vágási hulladék ötvözött acélrúdbólCsavarok és anyák gyártása ötvözött acél­rúdból
131ex 7204Ötvözött acéltörmelék 'elektromos' szalag­acél és gyűrűacél vágásábólTranszformátor gyártás 'elektromos' sza­lagacélból és gyűrűacélból
132ex 7204Ötvözött acéllemez vágási hulladéka, úgyne­vezett 'elektromos' lemezek vágásábólTranszformátor gyártás 'elektromos' acélle­mezből
133ex 7204Ötvözött acél vágási hulladéka melegen hen­gerelt széles szalagacél vágásábólSzéles szalagacél gyártás ingotból vagy lami­nált tuskóból
134ex 7308Fém vezetősín hegesztővarratokkalFém vezetősín gyártása gyűrű- vagy szalag­acélból
1357404 00Rézhulladék- és törmelékBármilyen megmunkálás vagy feldolgozás
1367503 00Nikkelhulladék- és törmelékBármilyen megmunkálás vagy feldolgozás
1377602 00Alumíniumhulladék- és törmelékBármilyen megmunkálás vagy feldolgozás
1388104 20 00Magnéziumhulladék- és törmelék (kivéve a méret szerint osztályozott reszeléket)Bármilyen megmunkálás vagy feldolgozás
139ex 81 12 13 00Berilliumhulladék- és törmelékBármilyen megmunkálás vagy feldolgozás
1407802 00Ólomhulladék- és törmelékBármilyen megmunkálás vagy feldolgozás
141Ex 7802Mindkét oldalán bevont ólomfólia újrafel­használható hulladékaVinilfóliával és fényérzékeny papírral mindkét oldalán bevont ólomfólia gyártása fényképészeti használatra
1427902 00 00Cinkhulladék- és törmelékBármilyen megmunkálás vagy feldolgozás
1438002 00 00Ónhulladék- és törmelékBármilyen megmunkálás vagy feldolgozás
1448101 97 00Wolfram (tungsten) hulladék és törmelékBármilyen megmunkálás vagy feldolgozás
1458102 97 00Molibdén hulladék és törmelékBármilyen megmunkálás vagy feldolgozás
1468103 30 00Tantál hulladék és törmelékBármilyen megmunkálás vagy feldolgozás
147ex 8105, ex 8106 ex 8107, ex 8108 ex 8109, ex 8110 ex.8111, ex 8112Más nem nemesfém hulladéka és törmelékeBármilyen megmunkálás vagy feldolgozás
148ex 84. és 85. áru­csoport,
ex 8708
ex 90. árucsoport
Felesleges alkatrészek, a feldolgozás során sérült vagy használhatatlanná vált alkatré­szekGépek és mechanikus berendezések, jármű­vek, elektromos berendezések, mérő, ellen­őrző és precíziós műszerek gyártása és átala­kítása hogy megfelelővé váljanak az újabb technikai követelményeknek
14984., 85., 86., 88. és 90. árucsoportGépek, berendezések, gördülő- állomány, lé­gi járművek és más eszközök alkotórészei és pótalkatrészeiGépek, berendezések, gördülő- állomány, légi járművek és más eszközök javítása és generáljavítása (elektromos vagy mechani­kus tisztítás, beállítás) és helyreállítása (mozgó alkatrészek cseréje)
1508708Motorizált járművek alkatrészei és tarto­zékaiMotoros járművek átalakítása bizonyos meghatározott célra

Lábjegyzetek:

[1] A Magyar Köztársaságnak az Európai Unióhoz történő csatlakozásáról szóló nemzetközi szerződést kihirdető törvény hatálybalépésének napján lép hatályba.

[2] A Magyar Köztársaságnak az Európai Unióhoz történő csatlakozásáról szóló nemzetközi szerződést kihirdető törvény hatálybalépésének napján lép hatályba.

Tartalomjegyzék