2/2002. (I. 29.) GM-KüM-ISM együttes rendelet
a külföldiek magyarországi foglalkoztatásának engedélyezéséről szóló 8/1999. (XI. 10.) SzCsM rendelet, az áruk, szolgáltatások és anyagi értéket képviselő jogok kiviteléről, illetőleg behozataláról szóló 112/1990. (XII. 23.) Korm. rendelet végrehajtásáról rendelkező 6/1990. (XII. 29.) NGKM rendelet módosításáról
A foglalkoztatás elősegítéséről és a munkanélküliek ellátásáról szóló 1991. évi IV. törvény 7. §-ának (3) és (5)-(6) bekezdésében, a sportról szóló 2000. évi CXLV. törvény 93. §-ának (6) bekezdésében, továbbá a szomszédos államokban élő magyarokról szóló 2001. évi LXII. törvény 29. §-ában, valamint az áruk, szolgáltatások és anyagi értéket képviselő jogok kiviteléről, illetőleg behozataláról szóló 112/1990. (XII. 23.) Korm. rendelet 15. §-ának (2) bekezdésében foglalt felhatalmazás alapján, a következőket rendeljük el:
1. §
A külföldiek magyarországi foglalkoztatásának engedélyezéséről szóló 8/1999. (XI. 10.) SZCSM rendelet (a továbbiakban: R.) a 2. §-át követően a következő 2/A. §-sal egészül ki:
"2/A. § (1) A Magyarországon egyidejűleg összesen, engedéllyel foglalkoztatható külföldiek legmagasabb száma nem haladhatja meg a tárgyévet megelőző év egy átlagos hónapjában bejelentett munkaerőigények számát. Ezen az adaton a hó elején meglévő, be nem töltött munkaerőigények és a hónap során bejelentett munkaerőigények számának ezerre kerekített összegét kell érteni.
(2) Az egyidejűleg engedéllyel foglalkoztatható külföldiek számába be kell számítani a foglalkoztatás kölcsönös cseréjéről szóló nemzetközi szerződések alapján kiadott engedély alapján foglalkoztatható külföldiek számát is.
(3) Az engedéllyel foglalkoztatható külföldiek legmagasabb számára vonatkozó, - az (1)-(2) bekezdés szerint kiszámított - létszámadatot tartalmazó közleményt a gazdasági miniszter a tárgyév február 1-jéig a Magyar Közlönyben teszi közzé."
2. §
(1) Az R. 3. §-ának (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(3) Ha a külföldi foglalkoztatásának helye több különböző megye területén található, az (1) bekezdés a)-b) pontjában meghatározott feltételnek - a (4) bekezdésben meghatározott kivétellel - a foglalkoztató székhelye szerinti megyében kell fennállnia. Ezen túlmenően az engedély kiadásának az is feltétele, hogy a munkavégzéssel érintett többi megye területén ne álljon rendelkezésre olyan kiközvetíthető magyar munkaerő [17. § d) pont], aki a tevékenység ellátására rendelkezik a jogszabályban előírt, illetve a foglalkoztató munkaerőigényében megjelölt alkalmazási feltételekkel."
(2) Az R. 3. §-ának (5) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(5) Az egyéni engedélyben meg kell határozni, hogy az engedély alapján a külföldi mely foglalkoztatónál, melyik munkahelyen, milyen tevékenység, illetve munkakör keretében és milyen időtartamban foglalkoztatható."
3. §
(1) Az R. 4. §-a (1) bekezdésének e) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
[(1) Az engedély iránti kérelmet el kell utasítani, ha]
"e) a külföldi foglalkoztatására nem a kérelmet benyújtó foglalkoztatónál kerül sor,"
(2) Az R. 4. §-ának (1) bekezdése a következő i) ponttal egészül ki:
[(1) Az engedély iránti kérelmet el kell utasítani, ha]
"i) a foglalkoztató a külföldi által ellátandó tevékenységért az erre a tevékenységre vonatkozó országos átlagos személyi alapbérnél [17. § j) pont] lényegesen alacsonyabb személyi alapbért (illetményt, díjazást) jelölt meg."
(3) Az R. 4. §-ának (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(2) Az (1) bekezdés d) pontjának alkalmazása szempontjából a foglalkoztató érdekkörében keletkezett oknak különösen azt kell tekinteni, ha a foglalkoztató
a) a munkaerőigényében a munkakör betöltésére vagy a tevékenység ellátására nyilvánvalóan nem szükséges alkalmazási feltételt jelölt meg, vagy
b) a feltételeknek megfelelő magyar munkaerő foglalkoztatásától elzárkózott, vagy
c) a kérelem benyújtását megelőzően érvényes munkaerőigénnyel rendelkezett, de közvetítést nem kért."
(4) Az R. 4. §-a a következő (4) bekezdéssel egészül ki:
"(4) Az (1) bekezdés i) pontjában meghatározott, az országos átlagos személyi alapbérnél [17. § j) pont] lényegesen alacsonyabb személyi alapbér (illetmény, díjazás) tekintetében a megyei (fővárosi) munkaügyi tanács állásfoglalását kell irányadónak tekinteni."
4. §
Az R. 5. §-ának (2) bekezdése a következő i) ponttal egészül ki:
[(2) Az (1) bekezdésben meghatározott foglalkoztatási szempont lehet különösen:]
"i) ha a Foglalkoztatási Hivatal a 8. § (7) bekezdése alapján adott véleményében a csoportos keretengedély kiadását nem javasolja."
5. §
(1) Az R. 6. §-a (1) bekezdésének d) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
[6. § (1) Az engedélyt - a jogosultság feltételeinek igazolása esetén - a 3. § (1)-(4) bekezdéseiben, valamint a 4. § (1) bekezdésének a) és d) pontjában meghatározott szempontok vizsgálata nélkül kell kiadni]
"d) a hivatásos sportolónak munkavégzés keretében folytatott sporttevékenységéhez"
(2) Az R. 6. §-ának (1) bekezdése a következő l) ponttal egészül ki:
[6. § (1) Az engedélyt - a jogosultság feltételeinek igazolása esetén - a 3. § (1)-(4) bekezdéseiben, valamint a 4. § (1) bekezdésének a) és d) pontjában meghatározott szempontok vizsgálata nélkül kell kiadni]
"l) a szomszédos államokban élő magyarokról szóló 2001. évi LXII. törvény (a továbbiakban: Szátv.) 19. §-ában meghatározott magyar igazolvánnyal, valamint magyar hozzátartozói igazolvánnyal (a továbbiakban: magyar igazolvány) rendelkező személy, valamint a Szátv. 15. §-ában meghatározott elbánást biztosító nemzetközi szerződés, illetőleg megállapodás hatálya alá tartozó személy magyarországi foglalkoztatásához, ha az nem haladja meg a Szátv. 15. §-ában, illetőleg e rendelet 6. §-ának (6) bekezdésében meghatározott időtartamot."
3) Az R. 6. §-ának (4) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(4) Az (1) bekezdés c) pontja alkalmazása szempontjából, a megelőző év december 31-ei munkajogi állományi létszám 2%-ának kiszámításánál minden olyan külföldit figyelembe kell venni, akinek foglalkoztatására engedély alapján kerül sor."
(4) Az R. 6. §-a a következő (5) bekezdéssel egészül ki:
"(5) Az (1) bekezdés d) pontja alapján a külföldi foglalkoztatása akkor engedélyezhető, ha a sportági országos szakszövetség, ennek hiányában a szakszövetségi feladatokat ellátó sportszövetség (a továbbiakban együtt: szakszövetség) szerint a sportágban a hivatásos sportoló alkalmazására lehetőség van."
(5) Az R. 6. §-a a következő (6) bekezdéssel egészül ki:
"(6) Ha külföldinek az (1) bekezdés l) pontja szerinti magyarországi foglalkoztatására egy naptári éven belül több alkalommal kerül sor, a foglalkoztatás együttes időtartama nem haladhatja meg a kilencven napot."
6. §
(1) Az R. 7. §-ának (1) bekezdése a következő új j) ponttal egészül ki:
[(1) Nincs szükség engedélyre:]
"j) külföldinek alap-, közép- és felsőfokú oktatási intézményekben, idegen nyelven történő olyan oktatási tevékenységéhez, amelyre - az Oktatási Minisztérium igazolása szerint - az érintett államok illetékes miniszterei által aláírt nemzetközi oktatási program keretén belül kerül sor,"
(2) Az R. 7. §-a (1) bekezdésének m) pontja helyébe a következő rendelkezés lép, ezzel egyidejűleg a bekezdés a következő n) ponttal egészül ki:
[(1) Nincs szükség engedélyre:]
"m) külföldinek naptári évenként öt munkanapnál nem hosszabb ideig tartó, oktatási, tudományos vagy művészeti tevékenységéhez,
n) külföldi kutató magyarországi munkavégzéséhez, ha a kutató olyan tevékenységet lát el, amely - a Magyar Tudományos Akadémia által kiállított igazolás szerint - a Magyar Köztársaság és más állam között létrejött megállapodás hatálya alá tartozik."
7. §
Az R. 8. §-a a következő (7) bekezdéssel egészül ki:
"(7) A keretengedély kiadását megelőzően a munkaügyi központ beszerzi a Foglalkoztatási Hivatal véleményét. A Foglalkoztatási Hivatal a keretengedéllyel kapcsolatos véleményét az érintett minisztériumok bevonásával alakítja ki."
8. §
Az R. 12. §-ának (1) bekezdése a következő d) ponttal egészül ki:
[12. § (1) A kérelemhez - a keretengedély, valamint az engedély meghosszabbítása iránti kérelem kivételével - csatolni kell]
"d) sporttevékenységet végző hivatásos sportolók esetén a szakszövetség nyilatkozatát arról, hogy a sportágban a hivatásos sportoló foglalkoztatására lehetőség van."
9. §
Az R. 14. §-ának (4) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(4) A külföldi foglalkoztatásának meghiúsulása, valamint megszűnése, továbbá a külföldinek az engedélyben foglaltaktól eltérő munkahelyen vagy munkakörben történő foglalkoztatása esetén a munkaügyi központ az engedélyt visszavonja."
10. §
Az R. 16. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:
"16. § A munkavállalási engedély alapján folytatható tevékenységre alkalmazni kell az adott foglalkoztatási jogviszonyra, a külföldiek beutazására és tartózkodására, továbbá a külföldiekkel kötött vállalkozási szerződésekkel kapcsolatos külkereskedelmi engedélyezésre vonatkozó külön jogszabályban meghatározott rendelkezéseket."
11. §
Az R. a 16. §-át követően a következő 16/A-16/D. §-okkal egészül ki:
"16/A. § (1) A 6. § (1) bekezdésének l) pontjában meghatározott engedély kiadásának további feltétele, hogy a külföldi
a) rendelkezik a jogosultságot igazoló okiratokkal, továbbá
b) nem merítette ki a Szátv. 15. §-ában, illetőleg e rendelet 6. §-ának (6) bekezdésében meghatározott időtartamot.
(2) Ha a magyar igazolvánnyal rendelkező személynek a 6. § (1) bekezdésének l) pontjában meghatározott magyarországi foglalkoztatására egy naptári éven belül több ízben kerül sor, az újabb foglalkoztatás csak abban az esetben engedélyezhető, ha az igazolvány munkavállalási kedvezmények című részében az adott naptári éven belül történt korábbi foglalkoztatásokra vonatkozó valamennyi rovatot az illetékes megyei (fővárosi) munkaügyi központ kitöltötte.
16/B. § A 6. § (1) bekezdésének l) pontjában meghatározott foglalkoztatásra irányuló engedély iránti kérelmet abban az esetben is el kell utasítani, ha nem állnak fenn a 16/A. § (1)-(2) bekezdésében meghatározott feltételek.
16/C. § (1) A 6. § (1) bekezdésének a) és l) pontjában meghatározott engedély alapján történő foglalkoztatásra a 14. §-ban foglaltakat a (2)-(4) bekezdésben foglaltak figyelembevételével kell alkalmazni.
(2) Az Flt. 36/A. §-ában foglaltakat a 6. § (1) bekezdésének a) és l) pontjában meghatározott engedély alapján történő foglalkoztatásra a (3) bekezdésben foglaltak figyelembevételével kell alkalmazni.
(3) Az olyan, a 6. § (1) bekezdésének a) és l) pontjában meghatározott engedély alapján foglalkoztatott személyek esetében, akikre az Flt. 36/A. §-a nem vonatkozik, a foglalkoztató a foglalkoztatás időtartamáról, annak kezdő és befejező időpontjának megjelölésével igazolást állít ki, amelyet a foglalkoztatás megszűnésekor ad ki a részére.
(4) A foglalkoztató a (2)-(3) bekezdésben meghatározott igazolások egy példányát a foglalkoztatás megszűnését követő öt napon belül megküldi a munkavállalást engedélyező munkaügyi központnak.
(5) A magyar igazolvánnyal rendelkező személynek a 6. § (1) bekezdésének l) pontja szerinti engedélyen alapuló magyarországi foglalkoztatása akkor kezdhető meg, ha a foglalkoztatást engedélyező megyei (fővárosi) munkaügyi központ az igazolvány "Munkavállalási kedvezmények" című részében, a foglalkoztatást engedélyező munkaügyi központra, a foglalkoztatási engedély számára, a foglalkoztató cégszerű megnevezésére, adószámára vonatkozó rovatokat kitöltötte.
16/D. § (1) A magyar igazolványt a foglalkoztatás megszűnését követő öt napon belül a foglalkoztatást engedélyező munkaügyi központnak be kell mutatni. A munkaügyi központ a 16/C. § (2)-(3) bekezdésben meghatározott igazolások adatai alapján az igazolványba bejegyzi a munkavállalás napjainak, valamint az adott naptári évben igénybe vett összes munkavállalási napok számát.
(2) Ha az adatok bejegyzésére a 16/C. § (1) bekezdésben, valamint az (1) bekezdésben foglaltak szerint nem került sor, vagy az igazolvány pótlása esetén az adatokat bármelyik munkaügyi központ bejegyezheti.
(3) A Foglalkoztatási Hivatal a munkaügyi központok adatszolgáltatása alapján a 6. § (1) bekezdésének a) és l) pontja szerinti engedélyezéssel kapcsolatos adatokról országos számítógépes nyilvántartást vezet."
12. §
(1) Az R. 17. §-a c) pontjának cb) alpontja helyébe a következő rendelkezés lép:
[E rendelet alkalmazásában:
c) foglalkoztató: az, aki]
"cb) külföldi munkáltatóval kötött magánjogi szerződést, és magánjogi szerződés teljesítése érdekében a külföldit foglalkoztatja, továbbá akivel kötött magánjogi szerződés teljesítése érdekében végez a külföldi a Magyar Köztársaság területén munkát;"
(2) Az R. 17. §-a a következő k)-m) pontokkal egészül ki:
(E rendelet alkalmazásában:)
"k) hivatásos sportoló: a sportról szóló 2000. évi CXLV. törvény (a továbbiakban: Stv.) 88. §-ának 7. pontjában meghatározott sportoló,
l) sporttevékenység: az Stv. 88. §-ának 23. pontjában meghatározott tevékenység,
m) bejelentett munkaerőigény: a foglalkoztatónál olyan tevékenység jövőbeni ellátására felmerült igény, amelyben a munkavégzés foglalkoztatásra irányuló jogviszony keretében történik, és amelyet a foglalkoztató a megyei (fővárosi) munkaügyi központ kirendeltségéhez bejelentett."
13. §[1]
14. §
Az R. 5. számú melléklete helyébe e rendelet melléklete lép.
15. §
(1) Ez a rendelet a kihirdetését követő 3. napon lép hatályba. Ezzel egyidejűleg az R. 5. §-a (2) bekezdésének a) pontja, 6. §-a (1) bekezdésének e) pontja, valamint a 17. §-a b) pontjának bb) alpontjából a "(kirendelés)" kifejezés hatályát veszti.
(2) A rendelet 3. §-ának (2) bekezdését, valamint e § (1) bekezdésének az R. 5. §-a (2) bekezdésének a) pontját hatályon kívül helyező rendelkezését a hatálybalépését követően benyújtott kérelmekre kell alkalmazni.
Dr. Matolcsy György s. k.,
gazdasági miniszter
Németh Zsolt s. k.,
külügyminisztériumi polilikai államtitkár
Dr. Deutsch Tamás s. k.,
ifjúsági és sportminiszter
Melléklet a 2/2002. (I. 29.) GM-KüM-ISM együttes rendelethez
[5. számú melléklet a 8/1999. (XI. 10.) SZCSM rendelethez]
KÉRELEM egyéni munkavállalási engedély iránt az R. 6. §-a alapján
Az engedélyt a külföldiek magyarországi foglalkoztatásának engedélyezéséről szóló 8/1999. (XI. 10.) SZCSM rendelet 6. § ....... pontja szerint1
............................. jogcímen (nemzetközi szerződés alapján) kérelmezem.
1. A kérelmező foglalkoztató adatai
1.1. Neve: ..................................................................................................................................................................
1.2. Címe: ..................................................................................................................................................................
1.3. Adószáma: .........................................................................................................................................................
1.4. TB törzsszám: ....................................................................................................................................................
1.5. TEÁOR szám: ....................................................................................................................................................
1.6. Képviseletre jogosult neve: ................................................................................................................................
1.7. Ügyintéző neve, telefonszáma: ..........................................................................................................................
2. A foglalkoztatni kívánt személy adatai
2.1. Neme: .................................................................................................................................................................
2.2. *Neve
Családi neve: .....................................................................................................................................................
Utóneve: .............................................................................................................................................................
2.3. *Leánykori neve
Leánykori családi neve: .....................................................................................................................................
Leánykori utóneve: ............................................................................................................................................
2.4. *Anyja (leánykori) neve
Anyja családi neve: ............................................................................................................................................
Anyja utóneve: ...................................................................................................................................................
2.5. *Születési helye: ................................................................................................................................................
2.6. Születési ideje: ...................................................................................................................................................
2.7. Családi állapota: .................................................................................................................................................
2.8. Állampolgársága: ...............................................................................................................................................
2.9. Útlevélszáma: .....................................................................................................................................................
2.10. A szomszédos államokban élő magyarokról szóló 2001. évi LXII. törvény alapján foglalkoztatni kívánt személy esetén a "Magyar Igazolvány"/"Magyar Hozzátartozói Igazolvány"
száma: ........................................................................................................................................................
kiállításának időpontja: ..............................................................................................................................
érvényességének időtartama: ....................................................tól .......................................................ig.
1 A hivatkozott rendelet a)-l) pontjai közül a megfelelő pont megjelölése
* A szomszédos államban hivatalosan használt (latin betűs) megnevezés és magyar nemzetiségű munkavállaló esetén a magyar megnevezés is.
2.11. A munkakör betöltéséhez szükséges képzettsége2
Legmagasabb iskolai végzettsége: ..................................................................................................................
Szakképzettsége(i), képzettsége(i), ismerete(i): ..............................................................................................
.............................................................................................
2.12. Nyelvismerete3
Anyanyelve: ............................................................................
Beszél-e magyarul4
igen nem
Egyéb nyelvismeret felsorolása: .....................................................................................................................
....................................................................................................................
2.13. Magyarországi tartózkodási helye (ha van): .....................................................................................................
3. A külföldi által ellátandó tevékenység, betöltendő munkakör
3.1. Megnevezése, FEOR száma: ...........................................................................................................................
3.2. A tevékenység ellátásához szükséges szakképzettség(ek): .............................................................................
3.3. A tevékenység ellátásához szükséges legmagasabb iskolai végzettség: .........................................................
3.4. A foglalkoztató által megjelölt egyéb alkalmazási feltételek: ........................................................................
3.5. Az ellátandó tevékenység részletes leírása: ....................................................................................................
4. A foglalkoztatás jellemzői
4.1. A foglalkoztatáshelye(i): .................................................................................................................................
4.2. Heti munkaidő: ................................................................................................................................................
Teljes/részmunkaidő ............. napi .............. óra.
4.3. Várható személyi (bruttó) alapbér, illetmény, díjazás, ellenérték összege: .......................................... Ft/hó.
5. A foglalkoztatás várhatóitervezett időtartama:5
...........................tól ......................................................... -ig.
6. A külföldi személy korábbi Magyarországi foglalkoztatása
A külföldi dolgozott-e korábban Magyarországon
igen nem
Ha igen:
6.1. A foglalkoztatás engedélyezésére
a) az általános szabályok, vagy
b) a szomszédos államokban élő magyarokra vonatkozó kedvezményes szabályok, vagy
c) nemzetközi szerződés rendelkezése/nemzetközi szerződés megnevezése ........................................, vagy
d) egyéb ok, azaz .............................................................................................................................................
alapján került sor.
2 A kérelemhez csatolni kell a külföldinek a tevékenység ellátásához szükséges szakképzettségét igazoló okirat hiteles másolatát, valamint - ha azt idegen nyelven állították ki - annak hiteles magyar fordítását.
3 A munkakör betöltéséhez - jogszabály alapján vagy a foglalkoztató által megjelölt feltételként - szükséges nyelvismeretet a kérelemhez csatolt okirattal igazolni kell.
4 A megfelelő válasz aláhúzandó!
5 A szomszédos államokban élő magyarokról szóló 2001. évi LXII. törvény 15. §-a alapján a munkaerőpiaci helyzet vizsgálata nélkül az engedély naptári évenként összesen három hónap időtartamra adható ki.
6.2. A kérelem benyújtásának naptári évében a külföldi
foglalkoztatásának időtartama:
.........................................................tól ................................................... -ig
.........................................................tól .............................................. .... -ig
.........................................................tól ................................................... -ig
összesen: .............................. naptári nap.
6.3. Előző magyarországi foglalkoztató (i)6
neve: ................................................................................................................................................................
címe: ................................................................................................................................................................
neve: ................................................................................................................................................................
címe: ................................................................................................................................................................
neve: ................................................................................................................................................................
címe: ................................................................................................................................................................
6.4. Előző munkavállalási engedélye(i)7
száma: ..............................................................................................................................................................
kiállító munkaügyi központ megnevezése: .....................................................................................................
érvényességi ideje: ..........................................................................................................................................
száma: ..............................................................................................................................................................
kiállító munkaügyi központ megnevezése: .....................................................................................................
érvényességi ideje: ..........................................................................................................................................
száma: ..............................................................................................................................................................
kiállító munkaügyi központ megnevezése: .....................................................................................................
érvényességi ideje: ..........................................................................................................................................
7. A kérelmező foglalkoztató nyilatkozatai
7.1. Kijelentem, hogy a kérelem benyújtását megelőző egy évben munkaügyi bírságot vagy munkabiztonsági bírságot velem szemben jogerősen
- nem szabtak ki,
- kiszabtak:
mikor, mely felügyelőség: ......................................................................................................
7.2. Kijelentem, hogy a kérelem benyújtását megelőző három éven belül külföldi engedély nélküli foglalkoztatása miatt pénzfizetésre
- köteleztek,
a befizetésnek ............................................. napján eleget tettem,
- nem köteleztek.
7.3. Kijelentem, hogy a foglalkoztatónál, a kérelem benyújtásának időpontjában a külföldi személy által ellátandó tevékenységet is érintően sztrájk
- nincs folyamatban,
- folyamatban van.
7.4. Kijelentem, hogy a kérelem benyújtását megelőző évben a Munka Törvénykönyvében, a közalkalmazottak jogállásáról szóló törvényben meghatározott csoportos létszámcsökkentést
- nem hajtottam végre,
- végrehajtottam.
6 A naptári évben történt foglalkoztatás esetén valamennyi foglalkoztató felsorolandó
7 A naptári évre engedélyezett foglalkoztatásra vonatkozó valamennyi engedély megnevezendő.
8. A kérelemhez kötelezően csatolandó mellékletek
8.1. A külföldi szakképzettségéről szóló okirat hiteles másolata, valamint hiteles magyar fordítása.
8.2. A külföldi munkaköri egészségügyi alkalmasságáról szóló orvosi igazolás (ha külföldről származik az igazolás ennek hiteles másolata, valamint hiteles magyar fordítása).
8.3. Az R. 6. §-a szerinti jogosultság fennállását igazoló adatok, illetve dokumentumok.
8.4. A szomszédos államokban élő magyarokról szóló 2001. évi LXII. törvény alapján foglalkoztatni kívánt személy esetén a "Magyar Igazolvány"/"Magyar Hozzátartozói Igazolvány" személyes adatokat tartalmazó részéről, továbbá az igazolvány munkavállalási engedélyre vonatkozó mellékletének az adott naptári évre vonatkozó részéről készült másolat.
A munkaügyi központ a foglalkoztatótól a tevékenységére és működésére vonatkozóan további adatok és okiratok becsatolását kérheti, így különösen
- társasági szerződés, alapító okirat hiteles másolatát,
- cégbejegyzés, bírósági végzés, vállalkozói igazolvány hiteles másolatát.
9. A kérelem benyújtásának helye
Az általános szabályok szerint a kérelmet a külföldi foglalkoztatásának helye szerinti munkaügyi központnál kell
benyújtani.
Kivételek:
- a foglalkoztatás megkezdésének helye szerinti munkaügyi központnál kell benyújtani, ha a munka természetéből adódóan a foglalkoztatás több megye területére terjedhet ki,
- a foglalkoztató székhelye szerinti munkaügyi központnál kell benyújtani, ha a foglalkoztató a külföldit több, különböző megye területén lévő telephelyén kívánja foglalkoztatni.
Kelt: ............................................, ..........................................
...............................................................
foglalkoztató cégszerű aláírása
Lábjegyzetek:
[1] Hatályon kívül helyezte a 149/2005. (VII. 27.) Korm. rendelet 1. § - a. Hatálytalan 2005.09.01.