Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

48/2002. (XII. 28.) GKM rendelet

a nyomástartó berendezések és rendszerek biztonsági követelményeiről és megfelelőség tanúsításáról szóló 9/2001. (IV. 5.) GM rendelet módosításáról

A kazánok és nyomástartó berendezések hatósági felügyelet alá helyezéséről szóló 29/1960. (VI. 7.) Korm. rendelet 3. §-ának (1) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján a következőket rendelem el:

1. §

A nyomástartó berendezések és rendszerek biztonsági követelményeiről és megfelelőség tanúsításáról szóló 9/2001. (IV. 5.) GM rendelet (a továbbiakban: R.) 16. §-ának (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(3) Azt a nyomástartó berendezést, illetve rendszert, amely legfeljebb az (1) bekezdés a)-c) pont és a (2) bekezdés szerinti határértékeket éri el, a biztonságos használat érdekében az Európai Unió tagállamai és Magyarország helyes mérnöki gyakorlatával összhangban kell tervezni és gyártani. A nyomástartó berendezést illetve rendszert megfelelő használati útmutatóval kell ellátni, és úgy kell megjelölni, hogy a gyártó vagy az Európai Közösségben letelepedett meghatalmazott képviselője azonosítható legyen. Az ilyen berendezésen, illetve rendszeren nem szerepelhet a 12. §-ban hivatkozott megfelelőségi jelölés."

2. §

Az R. 4. §-a a következő 18. ponttal egészül ki:

"18. veszélyes töltet: a kémiai biztonságról szóló 2000. évi XXV. törvényben meghatározott anyag vagy készítmény."

3. §

Az R. 17. §-a (2) bekezdésének a) pontja felvezető szövegének helyébe a következő rendelkezés lép:

"a) Az 1. csoport a veszélyes tölteteket tartalmazza. Az 1. csoportba tartoznak:"

4. §

Az R. 29. §-ának helyébe a következő rendelkezés lép:

"29. §(1) Ez a rendelet 2003. január 1-jén lép hatályba. (2) A rendelet 29/A. §-a a Magyar Köztársaságnak az Európai Unióhoz történő csatlakozásáról szóló nemzetközi szerződést kihirdető törvény hatálybalépésének napján hatályát veszti.

(3) A rendelet

a) 9. §-ának (3) bekezdésében, valamint a 11. §-ának (5) és (6) bekezdésében a Bizottság és a tagállamok tájékoztatására vonatkozó szövegrészt,

b) 10. §-ának (3) és (4) bekezdésében a Bizottság és a tagállamok felé történő bejelentési kötelezettségre vonatkozó szövegrészt,

c) 10. §-a (5) bekezdésének második mondatában és a 24. §-a (5) bekezdésének harmadik mondatában a Bizottság és a tagállamok felé történő értesítési kötelezettségre vonatkozó szövegrészt,

d) 12. §-ának (1) bekezdésében meghatározott CE megfelelőségi jelölés alkalmazására vonatkozó kötelezettséget,

e) 19. §-ában foglalt európai anyagjóváhagyást,

f) 24. §-a (4) bekezdésének harmadik mondatát és 28. §-ának (3) bekezdését a Magyar Köztársaságnak az Európai Unióhoz történő csatlakozásáról szóló nemzetközi szerződést kihirdető törvény hatálybalépésének napjától kell alkalmazni.

(4) A gyártó a Magyar Köztársaságnak az Európai Unióhoz történő csatlakozásáról szóló nemzetközi szerződést kihirdető törvény hatálybalépésének napjáig választhat, hogy a rendelet hatálya alá tartozó nyomástartó berendezések forgalomba hozatalához a rendelet 29/A. §-ában rögzített hatósági gyártási engedélyezési eljárás vagy megfelelőség tanúsítási eljárás lefolytatását kéri. A 29/A. § alapján kiadott gyártási engedély a megfelelőségi nyilatkozattal egyenértékű.

(5) A gyártási engedélyek érvényességi határideje 2004. április 30.

(6) A (2) bekezdésben meghatározott időpontig az EK-megfelelőségi nyilatkozat, az EK-típusellenőrzés, az EK-típusellenőrzési kérelem, EK-típustanúsítvány, az EK-ellenőrzés, az EK-típusellenőrzési tanúsítvány, az EK-felügyelet, az EK-típusvizsgálati tanúsítvány, az EK-tervellenőrzés, az EK-tervellenőrzési tanúsítvány, az EK-tervvizsgálat és az EK-tervvizsgálati tanúsítvány alatt megfelelőségi nyilatkozatot, típusellenőrzést, típusellenőrzési kérelmet, típustanúsítványt, ellenőrzést, típusellenőrzési tanúsítványt, felügyeletet, típusvizsgálati tanúsítványt, tervellenőrzést, tervellenőrzési tanúsítványt, tervvizsgálatot, valamint tervvizsgálati tanúsítványt kell érteni.

(7) A (2) bekezdésben meghatározott időpontig a gyártó Európai Közösségben letelepedett meghatalmazott képviselőjén a gyártó Magyar Köztársaság területén letelepedett képviselőjét is érteni kell, a tagállamon pedig az Európai Unió tagállamát kell érteni.

(8) A kazánok és egyéb nyomástartó berendezések hatósági felügyeletéről szóló 2/1971. (IV. 28.) NIM rendelet (a továbbiakban: r.) 1. §-a (2) bekezdésének felvezető szövegének helyébe a következő rendelkezés lép:

"(2) Nem tartoznak a rendelet hatálya alá:"

(9) Az r. 1. §-ának (2) bekezdése az alábbi g) ponttal egészül ki:

"g) a nyomástartó berendezések és rendszerek biztonsági követelményeiről és megfelelőség tanúsításáról szóló 9/2001. (IV. 5.) GM rendelet hatálya alá tartózó berendezések gyártásának engedélyezése." "

5. §

Az R. a következő alcímmel és 29/A. §-sal egészül ki: "

Átmeneti rendelkezések a nyomástartó berendezésekés rendszerek, valamint az egyszerű nyomástartó edények (a továbbiakban: berendezések) gyártásának engedélyezéséhez

29/A. § (1) A nyomástartó berendezések gyártásával összefüggő biztonsági követelményeket, a szükséges engedély megszerzésének módját, illetőleg megadásának feltételeit, a vizsgálatok előfeltételeit és módját - az e mellékletben foglalt általános szabályokon túl - az egyes berendezésekre vonatkozó külön jogszabályok tartalmazzák.[1]

(2) A biztonsági követelmények és a biztonságtechnikai előírások (az élet-, testi épség-, egészség- és vagyonvédelmet célzó rendelkezések) megtartására irányuló hatósági felügyelet kiterjed:

a) a berendezések gyártásának engedélyezésére;

b) vizsgálatok végzésére;

c) az engedélyek meglétének, illetőleg az üzembentartó részére előírt vizsgálatok elvégzésének ellenőrzésére;

d) a berendezések gyártásánál, a biztonsági követelmények, illetőleg a biztonságtechnikai előírások megtartásának ellenőrzésére.

(3) A berendezést hatóság engedélye alapján - az abban meghatározott időtartamon belül - lehet gyártani (gyártási engedély).

(4) A hatóság által adott gyártási engedély nem érinti a a külön jogszabályokban előírt hatósági engedélyek beszerzésének kötelezettségét.

(5) Gyártási engedély meghatározott mennyiségű berendezés előállítására, vagy meghatározott idő alatt azonos nagyságú és szerkezeti kialakítású berendezések mennyiségi korlátozás nélkül történő előállítására adható.

(6) A gyártási engedélyt az első alkalommal előállított berendezés esetében a tervező, egyéb esetben a gyártó köteles kérni.

(7) A berendezést - ideértve annak biztonsági készülékeit, illetőleg készülékrendszerét - annak megállapítása érdekében, hogy anyaga, szerkezete, elhelyezése, működőképessége megfelel-e a biztonsági követelményeknek, vizsgálatnak kell alávetni.

(8) A vizsgálat fajtái:

a) szerkezeti vizsgálat,

b) nyomáspróba,

d) komplex biztonsági vizsgálat.

(9) A vizsgálatokat a hatóság végzi.

(10) A (8) bekezdésben meghatározott vizsgálatokat a berendezés első üzembe helyezése előtt, a gyártó telephelyén kell végezni.

(11) A gyártásközi ellenőrzés célja annak megállapítása, hogy a berendezés előállítása, szerelése során az előírt vizsgálatokat elvégezték-e, azok eredményét helyesen kiértékelték-e és a gyártás, szerelés további folyamatában figyelembe vették-e.

(12) Az üzemi ellenőrzés arra terjed ki, hogy a berendezések gyártásánál a biztonsági követelményeket megtartják-e.

(13) Az e rendelet alapján a hatóság által végzett tevékenységért a hatóság által felszámítható díjak tekintetében külön jogszabály rendelkezései irányadók."[2]

6. §

Az R. 6., 8. és 9. számú melléklete az e rendelet mellékletében foglaltak szerint módosul.

7. §

(1) Ez a rendelet - a (2) bekezdésben foglalt kivétellel - 2003. január 1-jén lép hatályba.

(2) A rendelet 1. §-a Magyar Köztársaságnak az Európai Unióhoz történő csatlakozásáról szóló nemzetközi szerződést kihirdető törvény hatálybalépésének napján lép hatályba.

Dr. Csillag István s. k.,

gazdasági és közlekedési miniszter

Melléklet a 48/2002. (XII. 28.) GKM rendelethez

1. Az R. 6. számú melléklet 2.2.3. b) pontja a következők szerint módosul:

"b) Terhelhetőség Az adott nyomástartó berendezés terhelhetőségét megfelelő méretezési módszerekkel kell biztosítani, különös tekintettel az alábbiakra: - a méretezési nyomás nem lehet kisebb a legnagyobb megengedhető nyomásnál, és figyelembe kell venni a hidrosztatikus és a dinamikus töltetnyomást, valamint az instabil töltet bomlását is. Ha az edény több, nyomással igénybe vett térre van bontva, az elválasztó falakat a lehetséges legnagyobb térnyomásra kell méretezni, a szomszédos tér lehetséges legkisebb nyomásához viszonyítva,

- a méretezési hőmérséklet nyújtson biztonsági tartalékot,

- a méretezésnél minden lehetséges nyomás-hőmérséklet kombinációt figyelembe kell venni, amely ésszerű megítélés alapján - az előre várható üzemeltetési feltételek között - kialakulhat a berendezésben,

- a legnagyobb feszültség és a feszültségcsúcs a biztonsági határon belül legyen,

- a nyomással igénybe vett tér méretezésénél az anyagtulajdonságok bizonylatolt adatokra alapozott megfelelő értékeit kell alkalmazni, figyelembe véve a 4. pont szerinti követelményeket és a megfelelő biztonsági tényezőket. A figyelembe vett anyagjellemzők:

= folyáshatár, 0,2%-os vagy 1%-os nyúláshoz tartozó folyáshatár a méretezési hőmérsékleten,

= szakítószilárdság,

= időtartam szilárdság (pl. kúszáshatár),

= kifáradási határ,

= rugalmassági modulus

= képlékeny alakváltozás értéke,

= ütőmunka,

= törési szívósság,

- az anyagtulajdonságoknak megfelelő varrat-szilárdsági tényezőket kell alkalmazni, pl. a roncsolásmentes vizsgálati eljárástól, az alapanyagok hegesztési tulajdonságaitól és az üzemeltetési feltételektől függően,

- a méretezésnél alkalmas módon figyelembe kell venni az ésszerű megítélés alapján előre várható elhasználódási folyamatokat (pl. korrózió, kúszás, kifáradás), amelyek a berendezés tervezett üzemeltetéséből adódnak. A 3.4. pont szerinti használati útmutatóban utalni kell a berendezés élettartamával kapcsolatos lényeges tervezési jellemzőkre, pl.:

- kúszásnál az előírt hőmérsékleten tervezett élettartamra (óra),

- kifáradásnál az előírt feszültségszinten tervezett ciklusszámra,

- korróziónál a tervezett korróziós pótlékra."

2. Az R. 6. számú melléklet 4.1.d) pontja a következők szerint módosul:

"d) Alkalmas legyen a tervezett gyártási technológiákra."

3. Az R. 8. számú melléklet B1 modul 6. pontja a következők szerint módosul:

"6. A kérelmező tájékoztatni köteles az EK-tervvizsgálati tanúsítványra vonatkozó dokumentációt őrző bejelentett szervezetet minden, a jóváhagyott terven végrehajtott módosításról. Új jóváhagyás szükséges, ha a változtatások korlátozhatják a követelményeknek való megfelelőséget, illetve a nyomástartó berendezésre előírt használati feltételeket. Az új jóváhagyást az eredeti EK-tervellenőrzési tanúsítvány kiegészítéseként kell kiadni."

4. Az R. 8. számú mellékletében a "H1 modul (teljes minőségbiztosítás tervellenőrzéssel és az átvételi eljárás különleges felügyeletével)" szövegrész "H1 modul (teljes minőségbiztosítás tervvizsgálattal és az átvételi eljárás különleges felügyeletével)" szövegrészre változik.

5. Az R. 9. számú melléklet 2.1.2. pontja a következők szerint módosul:

"2.1.2. Kísérleti módszer

A falvastagságot úgy kell meghatározni, hogy az egyszerű edény a környezeti hőmérsékleten olyan nyomást viseljen el, amely legalább ötször nagyobb, mint a legnagyobb üzemi nyomás, miközben a maradó kerületi deformáció legfeljebb 1%."

Lábjegyzetek:

[1] A Nyomástartó Edények Biztonsági Szabályzata hatálybaléptetéséről szóló 4/1979. (III. 7.) NIM rendelet 1. számú melléklete, a Kazánbiztonsági Szabályzat- hatálybaléptetéséről szóló 8/1978. (XI. 29.) NIM rendelet 1. számú melléklete, a vasúti járművekre szerelt és egyéb vasútüzemi célt szolgáló kazánok és nyomástartó edények üzembe helyezéséről, időszakos vizsgálatáról és ellenőrzéséről szóló 11/1984. (VI. 27.) KM rendelet, a bányaüzemi célra szolgáló nyomástartó berendezések engedélyezéséről és ellenőrzéséről szóló 6/1997. (NIM. É. 19.) OBF szabályzat és a tűzvédelmi megfelelőségi tanúsítvány beszerzésére vonatkozó szabályokról szóló 27/1997. (IV. 10.) BM rendelet.

[2] A műszaki biztonsági felügyeletet ellátó szervezet egyes államigazgatási eljárásainak és igazgatási jellegű szolgáltatásainak díjairól szóló 15/1997. (IV. 4.) IKIM rendelet.

Tartalomjegyzék