6/2002. (I. 25.) HM rendelet

a képzési támogatás visszatérítéséről

A katonai és rendvédelmi felsőoktatási intézmények vezetőinek, oktatóinak és hallgatóinak jogállásáról szóló 1996. évi XLV. törvény (a továbbiakban: Hft.) 50. §-ának d) pontjában, valamint a Magyar Honvédség hivatásos és szerződéses állományú katonáinak jogállásáról szóló 2001. évi XCV. törvény (a továbbiakban: Hjt.) 287. § f) pontjában kapott felhatalmazás alapján - a katonai középiskolák működésének sajátos szabályairól szóló 19/1997. (VIII. 29.) HM-MKM együttes rendelet 9. §-ában foglaltakra is figyelemmel - a képzési támogatás visszatérítésének részletes szabályait a következők szerint állapítom meg:

1. §

(1) A rendelet hatálya a Magyar Honvédség (a továbbiakban: honvédség) hivatásos és szerződéses állományú tagjaira (a továbbiakban együtt: hivatásos katona), valamint a felsőoktatási intézmények honvédségi ösztöndíjas hallgatóira és a katonai középfokú oktatási intézmények szakképzésben részt vevő hallgatóira terjed ki.

(2) A rendeletet kell alkalmazni a Hjt. 46. §-ának (2) bekezdése alapján a szolgálatukat más szervnél teljesítőkre is.

2. §

(1) A Hjt. 66. §-ában, illetőleg a Hft. 31. §-ának (5) bekezdésében szereplő esetekben a képzési támogatás visszatérítésére azok a hivatásos katonák kötelezhetők, akik tanulmányi, illetve ösztöndíjszerződés alapján iskolai vagy tanfolyami rendszerű belföldi vagy külföldi képzésben vettek részt.

(2) Nem kötelezhető a képzési támogatás visszatérítésére az, akit a katonai szervezet kötelezett a tanulmányok elvégzésére, különösen, ha az általa betöltött beosztásra előírt iskolai végzettség megszerzése érdekében folytatta tanulmányait, illetve a honvédség által elrendelt szaktanfolyami képzésen vett részt.

3. §

(1) A visszatérítési kötelezettség megállapításánál - az érdemek alapján kifizetett jutalmak és a szociálisan rászorulóknak folyósított segélyek kivételével - számításba kell venni:

a) a hivatásos tiszti vagy tiszthelyettesi állománybavételt megelőzően a katonai felsőoktatási intézmények, illetőleg a katonai szakképzést folytató intézmények (a továbbiakban együtt: katonai tanintézet) által folyósított alapilletményt, illetőleg ösztöndíjat,

b)[1] a beosztásuk ellátása alól mentesítve, nappali képzésben résztvevők esetében a tanulmányok idejére folyósított illetményeket (alapilletmény, illetménykiegészítés, pótlékok és kiegészítő illetmény) és a külön juttatást (teljesítmény-elismerést),

c) a beosztásuk ellátása mellett, levelező vagy esti tagozaton tanulók esetében a Hjt. 105. §-a szerint biztosított szabadidőre eső b) pont szerinti juttatásokat,

d) a külföldi tanulmányokat folytatók esetében az a), illetve b) pont szerinti juttatásokat, valamint a külföldi napidíjnak, illetőleg devizaellátmánynak a jogosultság időpontját megelőző hónap 15. napján érvényes MNB eladási árfolyamon forintra átszámított összegét,

e) a katonai tanintézetek által biztosított tandíjkedvezményt, a polgári tanintézetben tanulók részére megtérített tandíjat, tanszer-hozzájárulást, valamint az átvállalt oktatási (tanulmányi) költségeket, továbbá

f) a tanulmányi és ösztöndíjszerződésben rögzített egyéb pénzbeli juttatásokat (utazási költségtérítést, albérleti díj hozzájárulást, tanszertámogatást stb.).

(2) A természetbeni élelmezés értékének visszatérítésénél figyelembe kell venni:

a) a hivatásos tiszti vagy tiszthelyettesi állománybavételt megelőzően a katonai tanintézetek által biztosított élelmezés nyersanyagértékét, valamint a természetbeni élelmezés pénzbeli megváltását,

b) a tanulmányok folytatása céljából a katonai tanintézethez vezényelt hivatásos katonák részére térítésmentesen biztosított természetbeni étkezés nyersanyagértékét, illetőleg annak pénzbeli megváltását.

(3) Az (1) és (2) bekezdés szerinti juttatások közül az illetményjellegű juttatásoknál a személyi jövedelemadó, a nyugdíj-, az egészségbiztosítási és a munkavállalói járulék (magánnyugdíjpénztári tagdíj) levonása utáni nettó összeget, a természetbeni juttatásoknál pedig a felhasználáskor érvényes norma szerinti összeget kell figyelembe venni.

(4) A természetbeni élelmezés értékének megállapításakor az igénybevétel idején (a kifizetéskor) érvényes értéket (összeget) kell figyelembe venni. A visszatérítés összegének megállapításánál kamat nem számítható fel.

4. §

A tandíj tartozás összegét a tanintézet által, a tandíjakról kiadott tájékoztató alapján kell megállapítani.

5. §

(1) A visszatérítés összegének megállapíthatósága érdekében a 3. § szerinti juttatásokról, illetőleg azok pénzértékéről a személyügyi alapnyilvántartást vezető szervnél részletes, analitikus nyilvántartást kell vezetni, amelyből a visszatéríttethető juttatások fajtája, valamint azok biztosításának időpontja is megállapítható.

(2) A nyilvántartást tanulmányi évenként le kell zárni és a tanulmányokat folytatóval alá kell íratni.

6. §

A Hjt. 66. §-a (5) bekezdésének alkalmazása során sorkatonai szolgálati idő a tanulmányok megkezdésekor a honvédelemről szóló 1993. évi CX. törvény szerinti sorkatonai szolgálati idő.

7. §

Annál, aki a tanulmányi vagy ösztöndíjszerződésben vállalt szolgálati időnek csak egy részét töltötte le, a visszatérítendő összeg időarányos részének megállapításánál a megkezdett hónap teljes hónapnak számít.

8. §

(1) A képzési támogatás visszatérítéséről a hivatásos katona esetében az állományilletékes parancsnok határozatban rendelkezik.

(2) A képzési támogatás visszatérítéséről az ösztöndíjas és a szakképzésben részt vevő hallgató esetében az MH nevében szerződést kötő parancsnok rendelkezik.

9. §

(1) Ha a leszerelő hallgató, illetőleg a szolgálati viszony megszüntetése esetén a hivatásos katona a felszólításban szereplő összeget önként nem hajlandó visszafizetni, azt a jogviszony megszűnésekor esedékes pénzbeli járandóságaiból az általános szabályok szerint kell levonni. A levonást követően fennmaradó tartozást - a leszerelő részére kiadott okmányon - a munkáltató iránti tartozásként kell előjegyezni.

(2) A hivatásos katona, valamint a hallgató visszatérítési kötelezettsége elleni jogorvoslatnak a Hjt. illetőleg a szerződésekre vonatkozó általános szabályok szerint van helye.

10. §

(1) Ez a rendelet a kihirdetését követő 3. napon lép hatályba, rendelkezéseit a Hjt. hatálybalépését követően kötött tanulmányi és ösztöndíj szerződések esetében kell alkalmazni. Ezzel egyidejűleg a képzési költség visszatérítéséről szóló 16/1996. (XII. 4.) HM rendelet a hatályát veszti.

(2) E rendelet alkalmazásában képzési támogatás alatt kell érteni a Hjt. szerinti képzési költségeket is.

Dr. Szabó János s. k.,

honvédelmi miniszter

Lábjegyzetek:

[1] Megállapította a 47/2002. (XI 9.) HM rendelet 16. §-a. Hatályos 2002.11.12.