Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

8/2002. (XII. 25.) IHM rendelet

a rádióamatőr szolgálatról

A hírközlésről szóló 2001. évi XL. törvény 107. §-a (3) bekezdésének b), c), d) ,j), k), l), n), o) és q) pontjaiban, valamint e rendelet 6. §-ára vonatkozóan az illetékekről szóló 1990. évi XCIII. törvény (a továbbiakban: Itv.) 67. §-ának (2) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján - a pénzügyminiszterrel egyetértésben - a következőket rendelem el:

Általános rendelkezések

1. §

(1) A rendelet hatálya kiterjed mindazokra a természetes és jogi személyekre, jogi személyiséggel nem rendelkező gazdasági társaságokra, amelyek a Magyar Köztársaság területén rádióamatőr tevékenységet folytatnak.

(2) A rendeletet a műholdas rádióamatőr szolgálat űrállomásai kivételével a rádióamatőr szolgálat minden állomására (a továbbiakban: rádióamatőr állomás) alkalmazni kell.

(3) A rádióamatőr állomás fajtáinak meghatározását a 15. § tartalmazza.

(4) A rendelet szerinti hatósági eljárásokat első fokon a Hírközlési Területi Hivatal, másodfokon a Hírközlési Főfelügyelet folytatja le.

A rádióamatőr tevékenység feltételei

2. §

(1) Rádióamatőr az, aki megfelel a rádióamatőr tevékenység folytatásához szükséges feltételeknek és a rádióamatőr szolgálatok munkájában csak személyes érdeklődésből, anyagi érdek nélkül vesz részt, tevékenysége az önképzésre, műszaki fejlődésre és a szakmai információcserére irányul.

(2) A rádióamatőr tevékenység a rádióamatőr szolgálatban való részvételt jelenti rádióamatőr állomás üzemeltetése vagy rádióamatőr állomáson való rádióforgalmazás (a továbbiakban: forgalmazás) révén.

(3) Forgalmazásban az a természetes személy vehet részt, aki rendelkezik rádióamatőr vizsgabizonyítvánnyal vagy rádióamatőr engedéllyel.

(4) Rádióamatőr engedéllyel nem rendelkező személy csak közösségi rádióállomáson, a közösségi rádióamatőr engedéllyel rendelkező által kijelölt, a forgalmazást irányító, közép- vagy felsőfokú rádióamatőr vizsgabizonyítvánnyal rendelkező személy (a továbbiakban: irányító kezelő) felügyelete mellett forgalmazhat.

(5) Vizsgabizonyítvánnyal nem rendelkező, vizsgára készülő személy legalább RB vagy UB osztályú engedéllyel rendelkező rádióamatőr közvetlen, személyes irányítása mellett, az oktató rádióamatőr vagy a közösségi rádióamatőr állomás hívójelét használva, tanulási céllal forgalmazhat, de nem gyakorolhatja a digitális csomagkapcsolt adásmódot.

(6) Rádióamatőr állomás üzemeltetéséhez rádióamatőr engedély szükséges.

Rádióamatőr vizsgabizonyítvány

3. §

(1) Rádióamatőr vizsgabizonyítvány a megfelelő rádióamatőr vizsga letételével szerezhető.

(2) Rádióamatőr vizsgát minden 12. életévét betöltött személy tehet.

(3) Rádióamatőr vizsgát a hatóság-jelentkezés esetén - legalább két havonta tart. A vizsga idejét és helyét a hatóság határozza meg, és ügyfélszolgálati helyiségében közzéteszi. A vizsgára az 1. számú melléklet szerinti, kitöltött űrlappal kell jelentkezni a hatóságnál, amelyet az visszaigazol. Külön igény esetén, a hatósággal egyeztetett időben és helyen, kihelyezett rádióamatőr vizsgát lehet kezdeményezni.

4. §

(1) A rádióamatőr vizsga szintje:

a) CEPT A vagy

b) CEPT B.

(2) A rádióamatőr vizsga fokozata mind a két vizsgaszinten belül:

a) alapfok,

b) középfok vagy

c) felsőfok.

(3) Első alkalommal alap- vagy középfokú vizsgabizonyítvány szerezhető. Két különböző fokozatú vizsga között legalább 6 hónapnak kell eltelnie, és ezen idő alatt legalább 100, rádióamatőr közlemény továbbítását célzó összeköttetés megvalósulását kell a vizsgára jelentkezéskor igazolni. Az összeköttetések számának megállapításakor nem vehetők figyelembe a nem kétoldalú csomagkapcsolt összeköttetések.

(4) Bármely fokozatú CEPT B szintű vizsgabizonyítvánnyal rendelkező rádióamatőr azonos fokozatú CEPT A szintű vizsgabizonyítványt kap, ha fokozatának megfelelő sebességű, sikeres morze adás-vételi vizsgát tett.

(5) Síkeres vizsga esetén a vizsgabizottság a 2. számú melléklet szerinti vizsgabizonyítványt állítja ki, amely közép- és felsőfokú vizsga esetén a Harmonizált Rádióamatőr Vizsgabizonyítványnak (Harmonized Amateur Rádió Examination Certificate, a továbbiakban: HAREC), alapfokú vizsga esetén az ERC 32. Jelentésben bemutatott mintának felel meg. A vizsgabizonyítványban rögzíteni kell magyarul, angolul, franciául és németül:

a) a vizsga sikeres letételét,

b) a vizsga szintjét és fokozatát,

c) a vizsgázott személy nevét és születésének idejét, helyét,

d) a kibocsátás idejét,

e) a kibocsátó hatóság megnevezését.

(6) A rádióamatőr vizsgabizonyítvány szakképesítést nem ad.

5. §

(1) A rádióamatőr vizsgák tárgyköreit a 3. számú melléklet tartalmazza.

(2) A vizsgabizottság tagjait a hatóság kéri fel. A vizsgabizottság tagja 18. életévét betöltött személy lehet, és legalább egy tagnak CEPT A szintű, felsőfokú vizsgával kell rendelkeznie. A vizsgabizottság legalább 3 főből áll, amelyből egy tagot a hatóság felkérésére a rádióamatőrök nemzeti képviseleti és érdekvédelmi szervezete jelölhet ki. Ilyen szervezetnek az a társadalmi szervezet tekintendő, amely tagja a rádióamatőrök nemzetközi képviseleti és érdekvédelmi szervezetének, a Nemzetközi Rádióamatőr Szövetségnek (International Amateur Rádió Union, a továbbiakban: IARU).

6. §

(1) A vizsgáért díjat kell fizetni a Hírközlési Felügyelet Magyar Államkincstárnál vezetett 10032000-01749007-00000000 számú előirányzat-felhasználási keretszámlájára.

(2) A díj összege 3500 forint.

(3) A pótvizsga díja a (2) bekezdésben meghatározott díj 50%-a.

(4) A nyugdíjasokat, rokkantakat és a diákigazolvánnyal rendelkező nappali tagozatos diákokat a díjból és a pótvizsga díjából 50% kedvezmény illeti meg.

(5) A vizsgadíj befizetését igazoló dokumentum másolatát csatolni kell a jelentkezési laphoz.

(6) Ha a jelölt a már kitűzött vizsga elhalasztását kéri, vagy a vizsgán nem jelent meg, de távolmaradását a vizsga időpontjától számított 8 napon belül kimentette, újabb vizsgaidőpont kitűzését kérheti. A díjat 30 napon belül vissza kell téríteni, ha a vizsgázó a vizsgára történő jelentkezését a vizsga kitűzött időpontja előtt írásban visszavonta.

(7) A vizsgadíjak az általános forgalmi adót nem tartalmazzák, azok számlázásánál az általános forgalmi adóról szóló törvény mindenkori hatályos előírásait kell alkalmazni. '

(8) A díj tekintetében

a) a díjfizetési kötelezettségre az Itv. 28. §-ának (2)-(3) bekezdéseiben foglaltakat,

b) a díjfizetésre kötelezettek körének megállapítására az Itv. 31. §-a (1) bekezdésének első mondatában, valamint a 31. §-ának (2) és (7) bekezdéseiben foglaltakat,

c) a díjvisszafizetésre az Itv. 32. §-ának (1) bekezdésében foglaltakat,

d) a mulasztási bírságra az Itv. 34. §-ának (2)-(4) bekezdéseiben, valamint 82. §-ában foglaltakat

kell alkalmazni azzal, hogy ahol az Itv. illetéket említ, azon e rendelet tekintetében díjat kell érteni.

(9) A befizetett díj a Hírközlési Felügyelet bevétele. A díjak nyilvántartására és elszámolására a költségvetés alapján gazdálkodó szervek beszámolási és könyvvezetési kötelezettségéről szóló jogszabály előírásait kell alkalmazni.

Rádióamatőr engedély

7. §

(1) A rádióamatőr engedély a rádióállomás üzemeltetésére és az azon való forgalmazásra jogosít. Kiadásához frekvenciakijelölési határozat nem szükséges.

(2) A rádióamatőr engedély kiadására irányuló eljárás kérelemre indul.

(3) A kérelmet a 4. számú melléklet szerinti formanyomtatványon kell benyújtani.

(4) A kérelemhez csatolni kell

a) egyéni rádióamatőr engedély iránti kérelem esetén:

aa) a vizsgabizonyítvány másolatát, ha az 1998. január 1. előtt került kiadásra,

ab) külföldi állampolgár esetében a honos rádióamatőr engedély másolatát,

ac) honos rádióengedéllyel nem rendelkező külföldi állampolgár esetében a külön jogszabály szerinti magyarországi tartózkodásra jogosító dokumentum másolatát;

b) közösségi és különleges rádióamatőr engedély iránti kérelem esetében az irányító kezelő vizsgabizonyítványának másolatát, ha az 1998. január 1. előtt került kiadásra.

(5) A rádióamatőr engedély:

a) egyéni,

b) közösségi vagy

c) különleges.

(6) Beszédüzemű, távíró vagy digitális adásmódú rádióamatőr átjátszó, kapu vagy jeladó állomásra, valamint a nemzeti és nemzetközi rádióamatőr versenyeken, évfordulókon és rendezvényeken résztvevő, alkalmi rádióamatőr állomásra vonatkozó kérelemhez csatolni kell a rádióamatőrök nemzeti képviseleti és érdekvédelmi szervezetének véleményét.

(7) A 18. életévét be nem töltött személy kérelméhez csatolni kell a törvényes képviselő írásbeli hozzájárulását.

8. §

(1) A hatóság egyéni rádióamatőr engedélyt ad ki annak a büntetlen előéletű, 14. életévét betöltött természetes személynek, aki:

a) a 3. számú melléklet 1. vagy 2. pontja szerinti HAREC, vagy

b) a hatóság által kiadott alapfokú rádióamatőr vizsgabizonyítvánnyal rendelkezik.

(2) A hatóság közösségi rádióamatőr engedélyt ad ki:

a) annak a társadalmi szervezetnek, amely alapszabálya szerint rádióamatőr tevékenységet is folytat és irányító kezelőt jelöl ki,

b) annak az oktatási intézménynek, amely irányító kezelőt jelöl ki.

(3) A hatóság különleges rádióamatőr engedélyt ad ki annak a közép- vagy felsőfokú rádióamatőr vizsgabizonyítvánnyal rendelkező rádióamatőrnek vagy annak a rádióamatőr közösségnek, aki/amely

a) beszédüzemű, távíró vagy digitális adásmódú rádióamatőr átjátszó, kapu vagy jeladó állomást, vagy

b) rádióamatőrök számára műszaki és forgalmi információkat sugárzó, közösség által működtetett rádióamatőr állomást, vagy

c) a nemzeti és nemzetközi rádióamatőr versenyeken, évfordulókon és rendezvényeken résztvevő, alkalmi rádióamatőr állomást szándékozik működtetni.

9. §

(1) Rádióamatőr engedély természetes személynek - vizsgabizonyítvány alapján - a vizsga szintjének és fokozatának megfelelően adható. A rádióamatőr engedély a hatóság által kiadott határozat, amelynek melléklete a rádióamatőr igazolvány. A rádióamatőr igazolvány tartalmi elemeit az 5. számú melléklet tartalmazza.

(2) A rádióamatőr vizsga szintje alapján:

a) CEPT A szintű vizsga esetén a rádióamatőr szolgálat számára felosztott minden frekvenciasáv használatára jogosító, a 6. számú melléklet I. és II. táblázata szerinti feltételeknek megfelelő engedély,

b) CEPT B szintű vizsga esetén a rádióamatőr szolgálat számára felosztott, 30 MHz feletti frekvenciasávok használatára jogosító, a 6. számú melléklet II. táblázata szerinti feltételeknek megfelelő engedély

adható ki.

(3) A rádióamatőr vizsga fokozata és szintje alapján kiadható rádióamatőr engedély osztályok:

Vizsga fokozata és szintjeCEPT A szintCEPT B szint
Alapfok (novice)RAUA
KözépfokRBUB
FelsőfokRCUC

(4) Az RB és RC osztály a nemzetközi CEPT l osztálynak, az UB és UC osztály a nemzetközi CEPT 2 osztálynak felel meg.

(5) A különböző osztályú rádióamatőr engedélyek kizárólag a 6. számú melléklet táblázatában közölt legnagyobb adóteljesítmények és adásmódok használatára jogosítanak.

(6) Közösségi rádióamatőr állomás engedélyének osztálya az irányító kezelő rádióamatőr vizsgabizonyítványa szintjének és fokozatának felel meg.

10. §

(1) A rádióamatőr engedélyek érvényessége:

a) az RA és UA osztályú rádióamatőr engedély érvényessége 2 év, kivéve a 65 évnél idősebb rádióamatőrök esetét, amikor az érvényességi idő 5 év,

b) az RB, RC, UB és UC osztályú rádióamatőr engedély érvényessége 5 év.

(2) A különleges rádióamatőr engedély érvényessége a 8. § (3) bekezdésének

a) az a) és b) pontjában említett rádióamatőr engedélyek esetében 3 év,

b) a c) pontjában említett rádióamatőr engedély esetében a verseny, az évfordulóról való megemlékezés vagy a rendezvény időtartama.

(3) Rádióforgalmi versenyeken való részvételre létrehozott és azokon működtetett rádióállomás (a továbbiakban: versenyállomás) esetén, kérelemre, a rádióamatőrök nemzeti képviseleti és érdekvédelmi szervezete javaslatára az engedély érvényessége legfeljebb 5 év lehet.

(4) A rádióamatőr engedély meghosszabbítását a rádióamatőr engedély jogosítottja írásban kérheti a hatóságtól az engedély lejárta előtt legalább 60 nappal.

(5) Azok a külföldi rádióamatőrök, akik CEPT l vagy CEPT 2 osztályú rádióamatőr engedéllyel rendelkeznek, Magyarországon legfeljebb 3 hónapig, hordozható vagy mozgó rádióamatőr állomás használatával folytathatnak rádióamatőr tevékenységet a 6. számú mellékletben közölt, az RC vagy az UC osztályú engedélynek megfelelő feltételek szerint.

11. §

A rádióamatőr engedélyben foglalt adatok megváltozását 15 napon belül be kell jelenteni a hatóságnak.

Hívójelek

12. §

(1) Minden hívójel személyhez kötött.

(2) A hívójelet a hatóság határozza meg a rádióamatőr engedélyben.

(3) A hívójelek - a (7) és (8) bekezdésben hivatkozott esetek kivételével - legfeljebb hat, az alább felsorolt összetételű karakterből állnak:

a) a hívójel első két karaktere RA, RB és RC osztályú engedély esetén HA, UA, UB és UC osztályú engedély esetén HG;

b) a harmadik karakter egy 1-0-ig terjedő, a 7. számú mellékletben meghatározott körzetszám;

c) a további l, 2 vagy 3 betű a rádióamatőr személyét vagy a közösségi, illetőleg a különleges rádióamatőr állomást azonosítja.

(4) A hívójelek utolsó, legfeljebb három betűjét (a továbbiakban: utótag) a hatóság egyedileg határozza meg. Két egyforma utótag nem lehetséges.

(5) Versenyállomás hívójele esetén a körzetszám után mindig egy betű áll.

(6) A hívójel utótagjában nem adhatók ki a 8. számú mellékletben felsorolt vészjelekkel vagy hasonló természetű jelekkel összetéveszthető, vagy a rádiószolgálatoknál használt rövidítések számára fenntartott betűkombinációk.

(7) Rádiós tájfutó versenyen elhelyezett állomásokon a (3) bekezdésben említett hat karakter helyett csak az MO, MOE, MOI, MOS, MOH és MO5 karakterek szerepelhetnek a 13. § (2) bekezdésében meghatározott kiegészítő jelek nélkül.

(8) Nemzeti ünnepek, történelmi események évfordulói, közismert emberekről való nyilvános megemlékezések alkalmára a hatóság különleges hívójelek használatát engedélyezheti, amelyben a harmadik karakter helyére legfeljebb négy számjegy kerülhet.

13. §

(1) Amennyiben a rádióamatőr állomás telepítési helye másik körzetbe kerül, a körzetszámot a hatóság megváltoztatja. Amennyiben az új körzetben az utótagot már használják, a hatóság ezt is változtatja.

(2) Ha az engedélyben szereplő egyéni rádióamatőr állomás telepítési helye ideiglenesen megváltozik, és az új telepítési helyről történik a forgalmazás vagy kísérlet, akkor a 12. § (3) bekezdése szerinti hívójelet ki kell egészíteni törtvonalas elválasztással az alábbiak szerint:

a) .../P rádióamatőr állomás saját hívójel körzetbe történő kitelepülés esetén;

b) .../KÖRZETSZÁM rádióamatőr állomás más hívójel körzetbe történő kitelepülés esetén;

c) .../M földi mozgó rádióamatőr állomásról történő forgalmazásnál;

d) .../MM belvízi vagy tengeri mozgó rádióamatőr állomásról történő forgalmazásnál;

e) .../AM légi mozgó rádióamatőr állomásról történő forgalmazásnál.

(3) Annak a külföldi rádióamatőrnek, aki a CEPT l vagy CEPT 2 osztályú rádióamatőr engedélyében meghatározott hívójelét szándékozik használni, a 12. § (3) bekezdésének a) pontjában leírtak szerint a HA vagy HG karaktereket kell használnia saját hívójele előtt, attól törtvonallal elválasztva, továbbá a (2) bekezdésben leírt kiegészítéseket is alkalmaznia kell.

14. §

(1)[1] A megszűnt engedélyhez tartozó hívójel más egyéni, közösségi, illetve különleges rádióamatőr állomás részére - az engedély megszűnésétől számítva - RA és UA osztályú engedélyek esetén 2 év, RB, UB, RC és UC osztályú engedélyek esetén 3 év múlva adható ki.

(2) A hatóság nyilvántartja a hívójelek jegyzékét, amely tartalmazza a rádióamatőr hívójelét, nevét, címét, a rádióamatőr állomás telepítési helyét és engedélyének osztályát.

(3) A hatóság a rádióamatőr engedéllyel rendelkezők hívójelét, nevét és címét legalább 3 évente kiadja (hívójelkönyv), évenként kiegészíti és lehetővé teszi annak megvásárlását. Amennyiben a rádióamatőr címének megjelenéséhez nem járul hozzá, a címe helyére csak a település neve kerül.

Rádióamatőr állomás

15. §

A rádióamatőr állomás lehet:

a) egyéni rádióamatőr állomás,

b) közösségi rádióamatőr állomás, ahol egynél több rádióamatőr vagy rádióamatőr vizsgabizonyítvánnyal rendelkező személy végez rádióamatőr tevékenységet irányító kezelő irányítása mellett, vagy

c) különleges rádióamatőr állomás, amely minden nem egyéni és nem közösségi rádióamatőr állomás, különösen:

ca) rádióamatőr átjátszó állomás, amely alkalmas a különféle adásmódú, rádióamatőr célt szolgáló rádiótávközlés automatikus továbbítására azonos rádióamatőr sávon belül vagy különböző rádióamatőr sávok között, kivéve a rövidhullámú és az ultrarövidhullámú sávok közötti átjátszást,

cb) rádióamatőr jeladó állomás, amely általában folyamatos működésű, felügyelet nélküli rádióállomás egy adott helyen, és amely meghatározott időnként azonosító információt - a köztes időszakban vivőt - sugároz az elektromágneses hullámok terjedésének tanulmányozására, vizsgálatára, a rádióamatőr állomás berendezéseinek ellenőrzésére vagy egyéb rádióamatőr tevékenység elősegítésére,

cc) rádióamatőr kapuállomás, amely rádióamatőr átjátszó állomások összekapcsolását megvalósító rádióamatőr állomás,

cd) rádióamatőr információt sugárzó rádióamatőr állomás, továbbá

ce) versenyek, évfordulók és rendezvények rádióamatőr állomása.

16. §

Rádióamatőr állomás vagy annak fő berendezései lehetnek:

a) a rádióberendezésekről és a távközlő végberendezésekről, valamint megfelelőségük elismeréséről szóló 3/2001. (I. 31.) MeHVM rendeletnek megfelelően kereskedelmi forgalomba hozott rádióamatőr állomás, vagy az állomás részét képező berendezés;

b) rádióamatőr által, rádióamatőr számára épített vagy átalakított berendezés.

17. §

(1) A rádióamatőr állomásokon használható frekvenciasávokat, legnagyobb adóteljesítményeket és adásmódokat a 6. számú melléklet tartalmazza.

(2) Forgalmazás során törekedni kell arra, hogy a kisugárzott teljesítmény a legnagyobb megengedett szinten belül ne lépje túl az összeköttetés biztonságos fenntartáshoz szükséges értéket.

(3) A rádióamatőr kötelessége biztosítani, hogy a rádióamatőr állomás által létrehozott elektromágneses tér a saját vagy mások egészségét ne veszélyeztesse.

18. §

(1)[2] A rádióamatőr állomások által okozott, illetőleg tűrt rádiózavarokra vonatkozóan a polgári frekvenciagazdálkodás egyes hatósági eljárásairól szóló miniszteri rendelet rendelkezéseit kell alkalmazni.

(2) A rádióamatőr állomások adó és adóvevő berendezésein végzendő beállítási, javítási és mérési feladatokat lezáró ellenálláson (műantennán) kell elvégezni.

19. §

(1) Forgalmazás során az alábbi iratokat a rádióamatőr állomás helyén kell tartani:

a) rádióamatőr engedély,

b) forgalmi napló,

c) rádióamatőr állomás műszaki leírása, tömbvázlata, saját készítésű berendezések kapcsolási rajza.

(2) Közösségi és különleges engedéllyel rendelkező rádióamatőr állomás esetében az állomás helyén kell tartani az (1) bekezdésben felsoroltakon kívül az állomáson rádióamatőr tevékenységet folytató személyek névjegyzékét, működési jogosultságuk sávhasználat és adásmód szerinti feltüntetésével.

(3) Az (1) és (2) bekezdésben foglaltaktól eltérően:

a) mozgó rádióamatőr állomás és a nem telepítési helyen történő forgalmazás esetén a rádióamatőr engedélyt, vagy a rádióamatőr igazolványt, továbbá a személyazonosságot igazoló iratokat kell kéznél tartani,

b) személyzet nélkül működő állomás esetén az iratokat az állomáson vagy az üzembentartó címén kell tartani.

Forgalmazás

20. §

(1) A rádióamatőr minden összeköttetés kezdetekor és befejezésekor, a forgalmazás során legalább három adásvételi periódus után, illetve a kísérletek során legalább 10 percenként, továbbá másik rádióamatőr vagy a hatóság felkérésére köteles a hívójelét közölni. A rádióamatőr csak a saját, közösségi vagy különleges állomásának hívójelét használhatja az engedélyében foglaltak szerint.

(2) A rádióamatőr csak más rádióamatőr állomásokkal bonyolíthat le forgalmat. Kivétel a szükség- és vészhelyzet, amikor a rádióamatőr a segítségnyújtással kapcsolatos információkat köteles harmadik fél számára továbbítani.

(3) A rádióamatőrök egymás közötti beszélgetéseit közérthető nyelven kell lefolytatni. Közérthető nyelvnek számít minden beszélt nyelv, a rádióamatőrök által használt kódok és rövidítések, valamint a nemzetközileg szokásos rádiótávközlési rövidítések.

(4) A forgalmazás során a rádióamatőrök a rádióamatőr tevékenységükkel kapcsolatos témákat, kísérleteket és a továbbképzésüket szolgáló tárgyköröket beszélhetik meg.

(5) A rádióamatőr állomásról történő forgalmazás során nem megengedett:

a) ipari, gazdasági, kereskedelmi jellegű adatok és tájékoztatások közlése,

b) a nem rádióamatőr szolgálat célját szolgáló távközlési hálózatok igénybevételének helyettesítése, illetőleg azok másodlagos igénybevétele,

c) műsorok sugárzása,

d) hamis vagy megtévesztő jelek adása,

e) információrejtő módszerek alkalmazása,

f) azonosítás nélküli jelek adása,

g) moduláció nélküli vivőfrekvencia 2 percen túli sugárzása, kivéve a rádióamatőr jeladó állomás esetét.

21. §

(1) A rádióamatőr forgalmi naplót köteles vezetni, és azt az utolsó bejegyzéstől számított legalább 5 évig megőrizni. A forgalmi naplóban legalább az alábbi adatokat kell naprakészen feltüntetni összeköttetésenként:

a) sorszám,

b) dátum,

c) forgalmazás megkezdésének ideje UTC-ben,

d) ellenállomás hívójele,

e) frekvencia, adásmód,

f) összeköttetés minőségi jellemzői (R S T).

(2) Átjátszó állomás használata esetén elegendő az átjátszón való forgalmazás tényét, kezdetét és végét a forgalmi naplóba beírni. Mozgó rádióamatőr állomás használata esetén nem kell forgalmi naplót vezetni.

Hatósági ellenőrzés

22. §

(1) Rádióamatőrök tevékenységének vagy állomásainak ellenőrzését bejelentésre vagy hivatalból a hatóság végzi.

(2) Az ellenőrzés során esetleg szükségessé váló laboratóriumi vizsgálat legfeljebb 15 munkanapig tarthat.

(3) Az elektromágneses összeférhetőség vizsgálatával vagy a frekvenciahasználattal kapcsolatos kérdések tisztázása érdekében a hatóság megkövetelheti, hogy a rádióamatőr a vizsgálati időszakban naplószerűen rögzítse és a hatóságnak bemutassa a rádióamatőr állomás működésének a hatóság által meghatározott adatait.

(4) A hatóság a sugárzott jelek vételével és rögzítésével a rádióamatőr állomásokat azonosíthatja és forgalmi jellemzőit ellenőrizheti.

(5) A rádióamatőr állomás nem jogszerű használatának jogkövetkezményeit a hírközlésről szóló 2001. évi XL. törvény 81. §-ának (5) és (6) bekezdései, az egyes szabálysértésekről szóló 218/1999. (XII. 28.) Korm. rendelet 67. §-a és az államigazgatási eljárás általános szabályairól szóló 1957. évi IV. törvény 81-83. §-ai határozzák meg.

Záró rendelkezések

23. §

Ez a rendelet 2003. január 1-jén lép hatályba, ezzel egyidejűleg a rádióamatőr szolgálatról szóló 7/2000. (III. 17.) KHVM rendelet hatályát veszti.

24. §

(1) A 2000. május 16. előtt kibocsátott rádióamatőr engedélyek érvényessége lejár a jelen rendelet hatálybalépését követő 90. napon.

(2) A hatóság a Hírközlési Értesítőben, közlemény formájában közzéteszi, és változás esetén módosítja a CEPT T/R 61-01 Ajánlás 2. számú, "A CEPT engedélyosztályok és a CEPT tagországok engedélyosztályai közötti megfelelőségi táblázat" című és 4. számú, a "CEPT tagországok által kibocsátott engedélyek tulajdonosaira érvényes működési jogosultságok nem CEPT országokban" című mellékletei 2., 3., 6. és 7. oszlopainak tartalmát.

(3) A hatóság a hívójelkönyv kiadására vonatkozó 14. § (3) bekezdésben szereplő kötelezettségének először a rendelet hatálybalépését követő egy éven belül köteles eleget tenni.

Kovács Kálmán s. k.,

informatikai és hírközlési miniszter

1. számú melléklet a 8/2002. (XII. 25.) IHM rendelet 3. § (3) bekezdéséhez

[3]
Iktatási szám:Kiértesítés dátuma:


Ügyintéző:
Jelentkezési lap rádióamatőr vizsgára
(Kérjük géppel vagy nyomtatott nagybetűvel kitölteni!)
NÉV: .........................................................................................................................................
ANYJA EVE: ...............................................................................................................................
SZÜLETÉSÉNEK IDEJE: ............................................ HELYE: ........................................................
LAKCÍM (megye, ir.sz., helység): .......................................................................................................
(utca, házszám): ............................................................................................................................
LEVELEZÉSI CÍME (ir.sz., helység): ..................................................................................................
(utca, házszám, Pf.): .......................................................................................................................
KÉREM X-SZEL JELÖLJE MEG, HOGY MELYIK VIZSGÁRA KÍVÁN JELENTKEZNI!
PÓTVIZSGA ESETEN AZ X-JEL HELYETT ÍRJA BE A PÓTVIZSGA TÁRGYAT!
Vizsga"A" szintű,B" szintűMorze
Alapfokú
Középfokú
Felsőfokú
MEGELŐZŐ VIZSGA (ha volt) SZINTJE: .................................... FOKOZATA: .......................................
...................................................................................................................................................
IGAZOLT ÖSSZEKÖTTETÉSEK SZÁMA* ...........................................................................................
...................................................................................................................................................
NYUGDÍJAS, ROKKANT, NAPPALI TAGOZATOS DIÁK* (megfelelő rész aláhúzandó)
Kelt: ............. ................................ ,20 ..................... ..
........................................
kérelmező aláírása
* Igazolásokat (pl. QSL lap, állomásnapló, határozat, igazolvány) vagy azok másolatát kérjük csatolni.
Rokkantság megjelölése:Adószám:
Telefon:Partner kód:

2. számú melléklet a 8/2002. (XII. 25.) IHM rendelet 4. § (5) bekezdéséhez

Rádióamatőr vizsgabizonyítvány
1. A sikeres középfokú/f elsőfokú vizsga esetén kiadásra kerülő, CEPT T/R 61—02 Ajánlásnak megfelelő, egységesített rádióamatőr vizsgabizonyítvány
RÁDIÓAMATŐR VIZSGABIZONYÍTVÁNY*
középfokú/felsőfokú vizsgáról
AMATEUR RADIO EXAMINATION CERTIFICATE**
CERTIFICAT D'EXAMEN DE RADIOAMATEUR***
AMATEURFUNK-PRÜFUNGSBESCHEINIGUNG ****
A Hírközlési Területi Hivatal ezennel tanúsítja, hogy a jelen bizonyítvány tulajdonosa sikeres rádióamatőr vizsgát tett, amely megfelelt a Nemzetközi Távközlési Egyesület (ITU) által támasztott követelményeknek. A letett vizsga a CEPT TR/R 61—02 (HAREC) Ajánlás szerinti CEPT... szintnek felel meg. A rádióamatőrökre nézve a Magyar Köztársaság­ban érvényes előírások értelmében a jelen bizonyítvány tulajdonosa.........jelzésű nemzeti rádióamatőr engedélyért folyamodhat. A CEPT T/R 61—01 Ajánlás szempontjából a nemzeti engedélynek ez az osztálya a CEPT ... engedély­osztálynak felel meg, ahogyan az a T/R 61—01 Ajánlás II. függelékének 4. és 5. oszlopában fel van tüntetve.
The Communications Regional Office declares herewith that the holder of this certificate has successfully passed an amateur radio examination which fulfils the requirements Iaid down by the International Telecommunication Union (ITU). The passed examination is comparable with level..., as indicated in CEPT Recommendation T/R 61—02 (HAREC). According to the amateur radio regulations of the Republic of Hungary, the holder of this certificate is entitled to receive the national licence class.........For the purpose of CEPT Recommendation T/R 61—01 this national licence class is classified as being CEPT licence class ..., as listed in Columns 4 respectively 5 of Appendix II of Recommendation T/R 61—01.
Bureau Régional de la Communication certifie que le titulaire du présent certificat a réussi un examen de radioamateur conformément au réglement de l'Union Internationale des Télécommunications (UIT). L'épreuve en question correspond á la classification ... de la Recommendation CEPT T/R 61—02 (HAREC). Conformément á la réglementation régissant les radioamateurs de la République de Hongrie, le titulaire du présent certificat est en droit d'obtenir la license nationale de la catégorie ......... En application de la Recommendation CEPT T/R 61—01, la licence nationale de cette catégorie correspond á la classification ..., comme défini dans les colonnes 4 respectivement 5 de l'Annexe II de la Recommandation CEPT T/R 61—01.
Das Regionalamt für Telekommunikation und Post erklart hiermit, dass der Inhaber dieser Bescheinigung eine Amateurfunkprüfung erfolgreich abgelegt hat, welche den Erfordernissen entspricht, wie sie von der Internationalen Fernmeldeunion (ITU) festgelegt sind.
Die abgelegte Prüfung entspricht nach CEPT-Empfehlung T/R 61—02 (HAREC) der Stufe......Gemass Amateurfunkbestimmungen
der Republik Ungarn hat der Inhaber dieser Bescheinigung Anspruch auf eine nationale Amateurfunkgenehmigung der Klasse.........
In Anwendung der CEPT-Empfehlung T/R 61—01 ist diese nationale Genehmigungsklasse als CEPT-Genehmigungsklasse ... eingestuft, wie dies in Spalten 4 bzw. 5 von Anhang II der CEPT-Empfehlung T/R 61—01 aufgefürt ist.
Bizonyítvány tulajdonosa:
Certificate holder's name / Nom du titulaire / Name des Inhabers dieser Bescheinigung
.........................................................................................................................................................................................................
Születésének ideje / helye:
Birthdate / Date de naissance / Geburtsdatum
.........................................................................................................................................................................................................
Bizonyítvány kiadásának dátuma:
Date of issue / Date de délivrance / Ausstellungsdatum
.........................................................................................................................................................................................................
Officials requiring information about this certificate should address their enquiries to the issuing national Authority as indicated below.
Les autorités officielles désirant des informations sur ce document devront adresser leurs demandes á l'Authorité nationale compétente mentionnée ci-dessous.
Behörden, die Auskünfte über diese Bescheinigung erhalten möchten, sollten ihre Anfragen an die genannte ausstellende nationale Behörde richten.
Address / Adresse:
Hírközlési Területi Hivatal
1133 Budapest XIII., Visegrádi utca 100.
Postai address / Adresse postaié / Anschrift:
1376 Budapest, Pf. 997
HUNGARY
Phone / Telephoné / Telefon:
+36 1 4680 500
Telefax / Téléfax / Telefax:
+36 1 4680 508
AláírásBélyegző
SignatureOfficial stamp
SignatureCachet officiel
UnterschriftOffizieller Stempel
2 A sikeres alapfokú vizsga esetén kiadásra kerülő, az ERC 32. Jelentésen alapuló egységesített rádióamatőr vizsgabizonyítvány
ALAPFOKÚ (NOVICE) RÁDIÓAMATŐR VIZSGABIZONYÍTVÁNY1
AMATEUR RADIO NOVICE EXAMINATION CERTIFICATE2
CERTIFICATD'EXAMEN DE RADIOAMATEUR (NOVICE)3
AMATEURFUNK NOVICE PRÜFUNGSBESCHEINIGUNG4
A Hírközlési Területi Hivatal ezennel tanúsítja, hogy a jelen bizonyítvány tulajdonosa sikeres alapfokú (novice) CEPT... szintű rádióamatőr vizsgát tett, amely megfelel a Nemzetközi Távközlési Egyesület (ITU) által támasztott követelményeknek.
The Communications Regional Office declares herewith that the holder of this certificate has successfully passed an amateur radio
novice examination which fulfils the requirements laid down by the International Telecommunication Union (ITU).
Bureau Regional de la Communication certifie que le titulaire du present certificat á réussi un novice examen de radioamateur
conformément au réglement de l'Union Internationale des Telecommunications (UIT).
Das Regionalamt für Telekommunikation und Post erkla'rt hiermit, das der Inhaber dieser Bescheiniung eine novice Amateur-
funkprüfung erfolgreich abgelegt hat, welche den Erfordernissen entspricht, wie sie von der Internationalen Fernmeldeunion (ITU)
festgelegt sind.
Bizonyítvány tulajdonosa:
Certificate holder's name / Nom du titulaire / Name des Inhabers dieser Bescheinigung
.........................................................................................................................................................................................................
Születésének ideje / helye:
Birthdate / Date de naissance / Geburtsdatum
.........................................................................................................................................................................................................
Bizonyítvány kiadásának dátuma:
Date of issue / Date de délivrance / Ausstellungsdatum
.........................................................................................................................................................................................................
Officials requiring information about this certificate should address their enquiries to the issuing national Authority as indicated below.
Les autorités officielles désirant des informations sur ce document devront adresser leurs demandes á l'Authorité nationale compétente mentionnée ci-dessous.
Behörden, die Auskünfte über diese Bescheinigung erhalten möchten, sollten ihre Anfragen an die genannte ausstellende nationale Behörde richten.
Address / Adresse:
Hírközlési Területi Hivatal
1133 Budapest XIII., Visegrádi utca 100.
Postal address / Adresse postaié / Anschrift:
1376 Budapest, Pf. 997
HUNGARY
Phone /Telephone /Telefon:
+36 1 4680 500
Telefax / Téléfax / Telefax:
+36 l 4680 508
AláírásBélyegző
SignatureOfficial stamp
SignatureCachet officiel
UnterschriftOffizieller Stempel
1 Megfelel az ERC 32. Jelentésen alapuló rádióamatőr vizsgabizonyítványnak.
2 Amateur radio examination certificate based on ERC Report 32.
3 Certificat d'examen de radioamateur sur la base de la ERC Report 32.
4 Amateurfunk-Priifungsbescheinigung nach ERC Report 32.
* Megfelel az egységesített, a CEPT T/R 61—02 Ajánláson alapuló rádióamatőr vizsgabizonyítványnak (HAREC).
** Harmonized amateur rádió examination certificate (HAREC) based on CEPT Recommendation T/R 61—02.
*** Certificat harmonisé d'examen de radioamateur (HAREC) sur la base de la Recommandation T/R 61—02 de la CEPT.
**** Harmonisierte Amateurfunk-Prüfungsbescheinigung (HAREC) nach CEPT-Empfehlung T/R 61—02.

3. számú melléklet a 8/2002. (XII. 25.) IHM rendelet 5. § (1) bekezdéséhez

Rádióamatőr vizsga tárgykörök[4]

A vizsga anyaga csak a rádióamatőrök állomásain végzett forgalmazások, kísérletek és vizsgálatok szempontjából jelentős tárgykörökre terjed ki. Ebbe beletartoznak az áramkörök és diagramjaik. A kérdések vonatkozhatnak integrált vagy diszkrét alkatrészekből épült áramkörökre.

Matematikai tárgykörök:

1. ahol mennyiségekről van szó, hogy azokat milyen egységekben fejezik ki, valamint az egységek általánosan használt többszörösei és törtrészei;

2. az összetett szimbólumok használata;

3. a következő matematikai fogalmak és műveletek:

a) összeadás, kivonás, szorzás, osztás,

b) törtek,

c) tíz hatványai, kitevős mennyiségek,

d) négyzetre emelés,

e) inverz értékek,

f) lineáris és nemlineáris diagramok értelmezése;

4. a képletek alkalmazása és azok átalakítása.

Műszaki és forgalmazási tárgykörök:

1. Villamosság-, elektromágnesség és rádióelmélet.

1.1. Vezetés

a) vezető, félvezető, szigetelő;

b) áram, feszültség, ellenállás;

c) amper, volt és ohm mértékegységek;

d) Ohm-törvény;

e) Kirchhoff-törvény;

f) villamos teljesítmény;

g) teljesítmény mértékegységei;

h)villamos energia;

i) telep kapacitása.

1.2. Villamos források

a) telepek és tápegységek;

b) feszültségforrás, forrásfeszültség, rövidzárási áram, belső ellenállás, kapocsfeszültség;

c) feszültségforrások soros és párhuzamos kapcsolása.

1.3. Villamos tér

a) villamos térerősség;

b) térerősség mértékegysége;

c) villamos terek árnyékolása.

1.4. Mágneses tér

a) áramvezető körül kialakuló mágneses tér;

b) mágneses terek árnyékolása.

1.5. Elektromágneses tér

a) rádióhullámok, mint elektromágneses hullámok;

b) terjedési sebesség, frekvencia, hullámhossz összefüggése;

c) polarizáció.

1.6. Szinuszos jelek

a) grafikus ábrázolása az idő függvényében;

b) pillanatérték, amplitúdó, effektív érték, átlagérték;

c) periódus, periódusidő;

d) frekvencia;

e) frekvencia mértékegysége;

f) fázis, fáziskülönbség.

1.7. Nem-szinuszos jelek

a) hangfrekvenciás jelek;

b) digitális jelek, négyszögjel;

c) grafikus ábrázolás az idő függvényében;

d) egyenfeszültségű komponens, alaphullám, magasabb harmonikusok.

1.8. Modulált jelek

a) amplitúdómoduláció;

b) fázismoduláció, frekvenciamoduláció;

c) egyoldalsávos moduláció;

d) modulációs löket és modulációs index;

e) vivő, oldalsávok, sávszélesség;

f) hullámalak.

1.9. Teljesítmény és energia

a) szinuszos jelek teljesítménye;

b) következő dB értékekhez tartozó teljesítményarányok:

0 dB, 3 dB, 6 dB, 10 dB, 20 dB mind pozitív, mind negatív értékeik esetében;

c) egymás után kapcsolt erősítők vagy csillapítók bemeneti és kimeneti teljesítmény arányai dB-ben;

d) illesztés és annak fajtái;

e) be- és kimeneti teljesítmény és a hatásfok közötti összefüggés;

f) csúcs burkoló teljesítmény.

2. Alkatrészek

2.1. Ellenállás

a) ellenállás mértékegysége;

b) ellenállás fogalma;

c) áram-feszültség karakterisztika;

d) teljesítmény-disszipáció;

e) pozitív és negatív hőmérsékleti tényező;

f) színkód-jelzés alapelve;

g) soros és párhuzamos kapcsolás.

2.2. Kondenzátor

a) kapacitás fogalma;

b) kapacitás mértékegysége;

c) kapacitás összefüggése a méretekkel és a dielektrikummal;

d) reaktancia;

e) feszültség és áram közötti fázisviszonyok;

f) kondenzátorok jellemzői, fix és változtatható kapacitású kondenzátor (lég-, csillám-, műanyag szigetelésű, keramikus és elektrolitikus kondenzátorok);

g) hőmérsékleti tényező; h) szivárgási áram;

i) párhuzamos kapcsolás.

2.3. Induktivitás

a) önindukciós tényező;

b) induktivitás mértékegysége;

c) menetszám, az átmérő, a hossz és a mag anyagának hatása az induktivitásra;

d) reaktancia;

e) fáziskülönbség az áram és feszültség között;

f) jósági tényező;

g) bőr (szkin) hatás;

h) maganyagok veszteségei.

2.4. Transzformátorok alkalmazása és használata

a) ideális transzformátor;

b) összefüggések a menetszám-arány és a feszültség-, áram- és impedanciaarány között;

c) transzformátor típusok.

2.5. Dióda

a) diódák használata és alkalmazása;

b) egyenirányító dióda;

c) Zener-dióda;

d) fényemittáló dióda (LED);

e) kapacitásdióda;

f) záróirányú feszültség, áram és teljesítmény.

2.6. Tranzisztor

a) a tranzisztor, mint erősítő és oszcillátor;

b) pnp és npn tranzisztorok;

c) erősítési tényező;

d) térvezérlésű tranzisztor (n- és p-csatornás, j-FET);

e) gate (vezérlőelektróda) és a source (forráselektróda) közötti ellenállás;

f) drain (nyelő) árama és feszültsége közötti viszony;

g) tranzisztor földelt-emitteres, -bázisú és -kollektoros kapcsolásban: a kapcsolások be- és kimeneti impedanciája, az előfeszítés módszerei.

2.7. Hődisszipáció

a) hőviszonyok egy egyszerű áramkörben;

b) hűtőborda méretezési eljárás (kvantitatív).

2.8. Egyéb

a) egyszerű termikus eszközök;

b) egyszerű digitális áramkörök.

3. Áramkörök

3.1. Alkatrészek kombinálása

a) ellenállások, tekercsek, kondenzátorok, transzformátorok és diódák soros és párhuzamos kapcsolása;

b) áramok és feszültségek a fenti áramkörökben;

c) a fenti áramkörök impedanciája.

3.2. Szűrők

a) soros és párhuzamos rezgőkörök impedanciája és frekvenciamenete;

b) rezonanciafrekvencia;

c) hangolt kör jósági tényezője;

d) sávszélesség;

e) sáváteresztő szűrő;

f) aluláteresztő, felüláteresztő, sáváteresztő és sávzáró szűrők passzív elemekből;

g) szűrők frekvenciamenete;

h) pi-szűrő és T-szűrő;

i) kvarckristály, kvarcszűrő.

3.3. Tápegység

a) félhullámú és teljeshullámú egyenirányító áramkörök, hídkapcsolású egyenirányító;

b) simító áramkörök;

c) kisfeszültségű tápegységek stabilizátor áramkörei.

3.4. Erősítő

a) kisfrekvenciás erősítők;

b) nagyfrekvenciás erősítők;

c) erősítési tényező, erősítés szabályozása;

d) amplitúdó-frekvencia jelleggörbe és sávszélesség;

e) A, AB, B és C osztályú erősítők;

f) erősítők nemlineáris torzításai.

3.5. Detektor

a) AM detektorok;

b) diódás detektor;

c) szorzó detektor;

d) FM detektor;

e) meredekség detektor;

f) Foster-Seely diszkriminátor;

g) CW/SSB detektorok.

3.6. Oszcillátor

a) frekvenciát és a stabil rezgési feltételeket befolyásoló tényezők;

b) LC oszcillátor;

c) kristályoszcillátor, harmonikus (overtone) oszcillátor.

3.7. Fáziszárt hurok (PLL).

4. Vevők

4.1. Típusai: egyszeres és kétszeres transzponálású szuperheterodin vevő.

4.2. Tömbvázlaíok

a) CW vevő;

b) AM vevő;

c) SSB vevő elnyomott vivővel;

d) FM vevő.

4.3. Az egymást követő fokozatok működése és funkciója (tömbvázlat szintű ismertetés)

a) nagyfrekvenciás erősítő;

b) oszcillátor (fix és szabályozható), frekvenciaszabályozás;

c) keverő;

d) középfrekvenciás erősítő;

e) határoló;

f) detektor;

g) üttető (beat) oszcillátor;

h) kristálykalibrátor;

i) kisfrekvenciás erősítő;

j) automatikus erősítésszabályozás;

k) S-mérő;

l) zajzár.

4.4. Vevők jellemzői

a) szomszédos csatorna;

b) szelektivitás;

c) érzékenység, zajtényező;

d) stabilitás;

e) tükörfrekvencia;

f) intermoduláció, keresztmoduláció.

5. Adók

5.1. Típusai

a) frekvenciaáttevéses (keveréses) és anélküli adók;

b) frekvenciatöbbszörözés.

5.2. Tömbvázlatok

a) CW adó;

b) SSB adó elnyomott vivővel;

c) FM adó.

5.3. Az egymást követő fokozatok működése és funkciója

a) keverő;

b) oszcillátor;

c) elválasztó fokozat;

d) meghajtó;

e) frekvenciasokszorozó;

f) teljesítményerősítő;

g) kimeneti szűrő;

h) frekvenciamodulátor;

i) SSB modulátor;

j) fázismodulátor;

k) kristályszűrő.

5.4. Adók jellemzői (egyszerű leírásban tárgyalva)

a) frekvenciastabilitás;

b) rádiófrekvenciás sávszélesség;

c) oldalsávok;

d) hangfrekvenciás tartomány;

e) nonlinearitás;

f) kimeneti impedancia;

g) kimenő teljesítmény;

h)hatásfok;

i) frekvencialöket;

j) modulációs index;

k) CW billentyűzési kattogás, ciripelés;

l) nemkívánatos nagyfrekvenciás kisugárzások;

m) készüléksugárzások.

6. Antennák és tápvonalak

6.1. Antennák típusai

a) középen táplált félhullámú dipólus;

b) végén táplált félhullámú antenna;

c) hajlított dipólus;

d) negyedhullámú függőleges antenna (földelt alap);

e) parazitaelemes antenna (Yagi);

f) parabolaantenna;

g) többsávos antennák.

6.2. Antennák jellemzői

a) feszültség és áram eloszlása az antennán;

b) impedancia a betáplálási ponton;

c) nem rezonáns antenna kapacitív vagy induktív impedanciája;

d) polarizáció;

e) antennanyereség;

f) effektív kisugárzott teljesítmény;

g) előre-hátra viszony;

h) vízszintes és függőleges sugárzási diagramok.

6.3. Tápvonalak

a) párhuzamos vezetőkből álló;

b) koaxiális kábel;

c) hullámvezető;

d) hullámimpedancia;

e) sebességtényező;

f) állóhullámarány;

g) veszteségek;

h) balun;

i) negyedhullámú vonal, mint impedancia transzformátor;

j) szakadással és rövidzárral lezárt vonalak, mint hangolt áramkörök;

k) antennahangoló egységek;

l) konstrukció- és felhasználási módok.

7. Hullámterjedés

a) ionoszféra rétegek és hatásuk;

b) kritikus frekvencia;

c) Nap hatása az ionoszférára;

d) maximális használható frekvencia (MUF);

e) felületi hullám, térhullám, kisugárzási szög és átívelt távolság;

f) fading;

g) troposzféra;

h) antenna magasságának hatása az áthidalható távolságra (rádió horizont);

i) hőmérsékleti inverzió;

j) szórt (sporadikus) E-visszaverődés;

k) auróra jelenség hatása a terjedésre;

l) HF,VHF és UHF sávok;

m) időjárási viszonyok hatása a VHF és UHF terjedésre.

8. Mérések

8.1. Mérések végzése

a) egyen- és váltakozó feszültség és áram mérése;

b) mérési hibák, hibaszámítás;

c) frekvencia, hullatnálak és a műszerek belső ellenállásának hatása a mérés pontosságára;

d) ellenállás mérése;

e) egyenáramú és rádiófrekvenciás teljesítmény mérése (átlagos teljesítmény, csúcsteljesítmény);

f) feszültség- és állóhullámarány mérése;

g) rádiófrekvenciás jel és burkolójának hullámalak mérése;

h) frekvenciamérés;

i) rezonanciafrekvencia mérése.

8.2. Mérőműszerek

a) mérés forgótekercses műszerrel;

b) mérés több méréshatárú műszerrel;

c) mérés reflektométer híddal;

d) mérés frekvenciaszámlálóval;

e) mérés abszorbciós frekvenciamérővel;

f) mérés dip méterrel;

g) mérés oszcilloszkóppal; h) műterhelés.

9. Zavarás és védelem

9.1. Zavarás elektronikus berendezésekben

a) blokkolás;

b) intermoduláció;

c) interferencia a hasznos jellel (tv, rádió);

d) interferencia és detektálása a hangfrekvenciás áramkörökben.

9.2. Zavarások oka elektronikus berendezésekben

a) adó térerőssége;

b) adó nemkívánatos sugárzásai;

c) nemkívánatos hatás a berendezésre az antennabemenet felől, más csatolt vonalak felől és a közvetlen sugárzásból.

9.3. A zavarás elleni védekezés módjai, a zavarhatások megelőzésére és elhárítására tett intézkedések

a) szűrés;

b) csatolásmentesítés;

c) árnyékolás;

d) jó RF földelés;

e) teljesítménycsökkentés;

f) adó- és tv-antenna eltávolítása egymástól;

g) jó viszony a szomszédokkal.

10. Villamos biztonságtechnika

a) áram hatása az emberi szervezetre;

b) áramütés elleni megelőző intézkedések;

c) hálózati táplálás;

d) nagyfeszültség;

e) védőföldelés;

f) gyors és lassú biztosítók;

g) feltöltött kondenzátor hatása;

h) villámcsapás, és a védekezés fajtái;

i) eljárások áramütéses baleset esetén.

11. Nemzeti és nemzetközi forgalmazási szabályok és eljárások

11.1. Forgalmazásnál használt betűk, rövidítések és szavak

11.1.1. Betűzési ábécé (HAREC előírás)

A = Alfa

B = Bravó

C = Charlie

D = Delta

E = Echo

F = Foxtrot

G = Golf

H = Hotel

I = India

J = Juliet

K = Kilo

L = Lima

M = Mike

N = November

O = Oscar

P = Papa

Q = Quebec

R = Romeo

S = Sierra

T = Tango

U = Uniform

V = Victor

W = Whiskey

X = X-ray

Y = Yankee

Z = Zulu

11.1.2. Magyar betűzési ábécé

A = Aladár, Antal

B = Béla

C = Cecil

D = Dénes

E = Elemér

F = Ferenc

G = Géza

H = Helén

I = Ilona

J = János

K = Károly

L = László

M = Mátyás, Mihály

N = Nelli

O = Olga

P = Péter

Q = Kvelle

R = Róbert

S = Sándor

T = Tamás

U = Ubul

V = Viktor

W = dupla-Vilmos

X = ikszes

Y = ipszilon

Z = Zoltán

11.1.3. Q-kódok (HAREC előírás)

KódKérdésbenVálaszban
QRKMilyen a jeleim olvashatósága?Jeleinek olvashatósága . . . fokozatú.
QRMZavarja Önt ...?Zavar...
QRNLégköri problémái vannak?Légköri problémáim vannak.
QRONöveljem a teljesítményemet?Növelje a teljesítményét!
QRPCsökkentsem a teljesítményem?Csökkentse a teljesítményét!
QRSLassabban adjak?Adjon lassabban!
QRTSzüntessem be az adást?Szüntesse be az adást!
ORVKészen áll?Készen állok.
QRXMikor hív újra?Újra hívom ... órakor a ... frekvencián.
QRZKi hív engem?Önt . . . hívja.
QSBHalkulnak a jeleim?Jelei halkulnak (fading).
QSLTud adni vételi nyugtázást?Adok önnek vételi nyugtázást.
QSOTud forgalmazni . . .-val?Közvetlenül tudok forgalmazni.
QSYVáltsak másik frekvenciára?Váltson másik frekvenciára!
QTHAdja meg a helyétHelyzetem: ...

11.1.4 Q-kódok

QRAMi az Ön állomásának a neve?Állomásom neve ...
QRBMilyen messze van tőlem?Távolság közöttünk ...
QRGMilyen frekvencián adok?Az Ön állomásának frekvenciája ...
QRHVáltozik a frekvenciám?Állomásának frekvenciája ingadozik.
QRLEl van foglalva?El vagyok foglalva.
QRQAdjak gyorsabban?Adjon gyorsabban!
QRUVan közleménye részemre?Nincs közleményem.
QSPKözvetítsem ... állomásnak?Közvetítsen . . . állomásnak.
QSTMindenkinek (Általános felhívás)
QTCVan közleménye számomra?Közleményem van az Ön számára.
QTRMennyi az idő?A pontos idő ...

11.1.5. Forgalmazási rövidítések (HAREC előírás)

ARadás vége
BKfolyamatban lévő adás megszakítása
CQminden állomásnak szóló általános hívás
CWfolyamatos hullám(ú)
DE…-tól; hívott állomás hívójelének elválasztása a hívóállomás hívójelé-
től
Kfelszólítás adásra
MSGüzenet
PSEkérem
RSTtájékozódás olvashatóságról, jelerősségről, hangszínről
Rvétel megtörtént
RXvevő
TXadó
URaz Ön . . . (birtokviszony)
VAmunka vége

11.1.6. Egyéb forgalmazási rövidítések

ABTkörülbelül
ACváltakozó áram
ADRcím
AERantenna
AGNújra
AMdélelőtt
ASvárni
BCIrádióvételi zavar
BDrossz
BFOlebegtető oszcillátor
puffer üzem, elválasztó fokozat
Cigen
CFMigazolom
CLadásomatbeszüntetem
CLGhívó
CONDSterjedési viszonyok
CONDXtávolsági összeköttetés lehetőségei
CONGRATSszerencsekívánatok
CRDlevelezőlap
CUAGNviszontlátásra
DCegyenáram
DRkedves (megszólításban)
DXnagytávolságú összeköttetés
ESés
EXkorábban, korábbi
FBremek, nagyszerű
FER-nak, -nek, számára, miatt, -ért
FM-tól, -tői
FMfrekvenciamoduláció
FONEtávbeszélőüzem
FREQfrekvencia
GBviszontlátásra
GDjó napot!
GEjó estét!
GLDörülök, örülni
GMjó reggelt!
GNjó éjszakát!
GUD
HFnagyfrekvenciás
HInevetni, öröm (csak távírón)
HPEremélem
HRitt
HRDhallott
HWhogy hall engem?
IFközépfrekvencia
INPTvégfokozat bemenő-teljesítménye
KHZkilohertz
KWkilowatt
KYtávíróbillentyű
LIShatóságilag engedélyezett állomás
LTRlevél
MEZközép-európai idő
MHZmegahertz
MIKEmikrofon
MNIsok
MODmoduláció
NBFMkeskenysávú frekvenciamoduláció
NITEéjszaka
NRszám
NWmost
OBöregfiú, öregem
OCkedves barátom
OKrendben van
OMkedves barátom
OPállomáskezelő
OTrégóta engedélyes
PAteljesítményerősítő adó végfokozata
PMdélután
PPellenütemű végfokozat
PWRteljesítmény, energia
QSLLküldjünk egymásnak QSL lapot
QSLNne küldjünk QSL lapot
RCVRvevőkészülék
RIGállomásfelszerelés
RPRTtudósítás
RPTkérem ismételje! ismétlem
RTTYrádió-távgépíró
SIGjel
SKadás vége
SKEDmegbeszélt adás, kísérleti adás
SRIsajnos, sajnálom
SSBegyoldalsávos üzem
STNállomás
SWLmegfigyelő
SWRállóhullámarány
TKSköszönöm
TNXköszönet
TRUBzavarás
TUköszönöm Önnek
UFBkiváló
UHF300—3000 MHz frekvenciatartomány
UNLISnem engedélyezett állomás
UTCpontos idő (GMT helyett)
UÖn, Önnek, Önt
VFOfolyamatosan hangolható vezéroszcillátor
VHF30—300 MHz frekvenciatartomány
VYsok, nagyon
WACvalamennyi földrész amatőréivel folytatott rádióforgalom
WID-val, -vei
WKDdolgozott
WPMszó/perc
WXidőjárás
xcusbocsánat
XMASkarácsony
XTALkristály
XYLfeleség
YLkisasszony
55sok sikert!
73üdvözlöm! , minden jót!
88ölelés és csók!

11.1.7. Egyéb, a forgalmazás során használatos angol szavak

ALLminden
BEAMirányított antenna
BESTlegjobb
BUGfélautomatikus távíróbillentyű
BY-tól, -től, által
CALLhívás
CALL-SIGNhívójel
CHEERIOszervusz, búcsúzás
CONTESTverseny
DATEdátum
HAMrádióamatőr
Ién
IN-ba, -be, -ban, -ben
ISvan
KEYtávíróbillentyű
LOGforgalmi napló
LUCKszerencse
MOSTlegtöbb, többnyire
MYenyém
NOnem, tagadás
NAMEnév
NEARközel
NILsemmi
ONLYcsak
PARTrészben
SOLIDkifogástalan
SUNNYnapos
TESTkísérlet
TONEhangszín
TUBEelektroncső
VIAát, keresztül

11.2. Nemzetközi vészjelek, veszélyhelyzeti forgalom, kommunikáció természeti csapás esetén

a) vészjelek

rádiótávirászatban: ...---... (SOS),

rádiótelefoniában: "MAYDAY";

b) rádióamatőr állomás nemzetközi használata nemzeti méretű természeti csapás esetén;

c) rádióamatőr és műholdas rádióamatőr szolgálat számára felosztott frekvenciasávok.[5]

11.3. Hívójelek

a) rádióamatőr állomás azonosítása;

b) hívójelek használata;

c) hívójelek felépítése;

d) nemzeti jelek (prefixek).

11.4. Sávtervek

a) IARU sávtervek elvei;

b) céljai.

12. A rádióamatőr szolgálatra és a műholdas rádióamatőr szolgálatra vonatkozó nemzeti és nemzetközi szabályok

12.1. Nemzetközi Távközlési Egyesület (ITU) Nemzetközi Rádiószabályzatából

a) rádióamatőr szolgálat és műholdas rádióamatőr szolgálat;

b) rádióamatőr állomás meghatározása;

c) Rádiószabályzat 25. cikkelye;

d) rádióamatőr frekvenciasávok;

e) rádióamatőr szolgálatok szolgálati kategóriája[6]

f) Nemzetközi Távközlési Egyesület (ITU) rádiós körzetei.

12.2. Postai és Távközlési Igazgatások Európai Értekezlete (CEPT) által kiadott szabályozásokból

a) a T/R 61-01 és T/R 61-02 Ajánlások ismerete;

b) a rádióamatőr állomások ideiglenes használata CEPT-tagországokban;

c) a T/R 61-01 Ajánlás alapján tevékenykedő nem CEPT országok helyzete.

12.3. Nemzeti törvények, szabályok, engedélyezési feltételek

a) rádióamatőrökre vonatkozó nemzeti jogszabály;

b) engedélyezési feltételek;

c) naplózási ismeretek bemutatása: naplóvezetés, annak célja és a rögzített adatok.

13. Morzejelek adása és vétele

A jelöltnek be kell mutatnia, hogy képes szöveget, számcsoportokat, írásjeleket és egyéb jeleket tartalmazó morzekódot adni és venni 3 percig kézi úton. Az előírt adási és vételi sebesség:

a) alapfok esetén 30 betű/perc;

b) középfok esetén 60 betű/perc;

c) felsőfok esetén 80 betű/perc.

Az adásban legfeljebb 1 javítatlan és 4 javított, a vételben legfeljebb 4 hiba lehet.

Morzekódok:
A • —J • — — —S • • •2 • • — — —(.) • — • — • —
B — • • •K — • —T —3 • • • — —(?) • • — — • •
C — • — •L • — • •U • • —4 • • • • —(:) — — — • • •
D — • •M — —V • • • —5 • • • • •(-) — • • • • —
E •N — •w • — —6 — • • • •(=) — • • • —
F • • — •O — — —X — • • —7 — — • • •(/) — • • — •
G — — •P • — — •Y — • — —8 — — — • •
H • • • •Q — — • —z — — • •9 — — — — •
I • •R • — •1 • — — — —0 — — — — —

Hibajel: folyamatosan leadott legalább 6 pont.

14. Forgalmazási ismeretek

4. számú melléklet a 8/2002. (XII. 25.) IHM rendelet 7. § (3) bekezdéséhez

[7]
Rádióamatőr engedély iránti kérelem
Kérjük nyomtatott nagybetűvel kitölteni!
Ügyintéző:ILLETÉK
Kérelem egyéni rádióamatőr engedély kiadásához

VIZSGAFOKOZAT, VIZSGABIZONYÍTVÁNY SZÁMA:............................................................................

NÉV:....................................................................................................................................................................

ANYJA NEVE:...................................................................................................................................................

SZÜLETÉSI HELYE:.........................................................................................................................................

SZÜLETÉSI IDŐ (év, hó, nap):.........................................................................................................................

LAKCÍM (megye, ir.sz.):....................................................................................................................................

(helység, utca, házszám):....................................................................................................................................

Hozzájárul-e hogy adatai a "hívójelkönyvbe" kerüljenek? I N

QTH CÍM (ir.sz., megye, helység):.....................................................................................................................

(utca, házszám):...................................................................................................................................................

LEVÉLCÍM (ir.sz., helység, Pf.):........................................................................................................................

HÍVÓJEL, PARTNERKÓD (ha ismert):............................................................................................................

Ha a kérelmező nem a lakcímre vagy a levélcímre kér értesítést, úgy kérem, hogy a megjegyzés rovatba írja
be a postacímet.





KÉRELMEZÉS DÁTUMA:................................................................................................................................
Megjegyzés:
Helytadó határozat esetén a fellebbezési jogomról
lemondok. IGEN NEM
a kérelmező aláírása
Kiadott hívójel:Partner kód:
[8]
Kérjük nyomtatott nagybetűvel kitölteni!
Ügyintéző:ILLETÉK
Kérelem közösségi rádióamatőr engedély kiadásához

A KÖZÖSSÉGI RÁDIÓAMATŐR-ÁLLOMÁS MEGNEVEZÉSE: .......................................................

.......................................................................................................................................................................................

..........................................................................................................................................

POSTACÍM: .........................................................................................................................

IRÁNYÍTÓ KEZELŐ NEVE:......................................................................................................................................

VIZSGABIZONYÍTVÁNYÁNAK SZÁMA:..............................................................................................................

A VIZSGA TÍPUSA:....................................................................................................................................................

AZ IRÁNYÍTÓ KEZELŐ KÉZJEGYE:......................................................................................................................

QTH CÍM (ir.sz., megye, helység):..............................................................................................................................

(utca, házszám):...........................................................................................................................................................

LEVÉLCÍM (ir.sz., helység, Pf.):................................................................................................................................

HÍVÓJEL, PARTNERKÓD (ha ismert):.....................................................................................................................

A KÖZÖSSÉGI ÁLLOMÁS VEZETŐJÉNEK KÉZJEGYE:....................................................................................




KÉRELMEZÉS DÁTUMA:................................................................................................................................
Megjegyzés:
Helytadó határozat esetén a fellebbezési jogomról
lemondok. IGEN NEM
a kérelmező aláírása
Kiadott hívójel:Partner kód:
Kérelem különleges rádióamatőr engedély kiadásához
Engedélyes kód:
(A hatóság tölti ki.)
1. Engedélyes adószáma:
2. Engedélyes neve:
3. Engedélyes címe:
Helység:
Utca:
Házszám:
Irányítószám:
4. Engedélyes levelezési címe:
Helység:
Postafiók:
Irányítószám:
5. Megjegyzés (egyéb elérhetőség):
%:--E-mail:
6. A társadalmi szervezet bejegyzett képviselője:
7. Irányító kezelő neve:
8. Vizsgafokozata:
9. Vizsgabizonyítványszáma:
Kelt: ..............................,.....................
……………………………….. ……………………………….
Engedélyes Irányító kezelő
[9]
Melléklet a különleges rádióamatőr engedély iránti kérelemhez
ÁLLOMÁS ADATLAP
1. Engedélyszám:
2. Állomás osztálya:
3. Felületi besugárzásI4. Berendezés jellege:A
Telepítési hely adatai:
5. Helység:
6. Utca:
7. Házszám:8. Azonosító:
9. EOV X:m10. EOV Y:m
Berendezés adatok:
11. Berendezés típusa:
6. Utca:.dBW
Üzemi frekvenciák:
13. Adó:.MHz
14. Adásmód, sávsz.:
15. Vevő:.MHz
Sugárzási adatok:
16. Iránykarakt.:
17. Típusa:18. Nyereség.dB
19. Megjegyzés:
20. Állomás tengerszint feletti magassága:m
21. Építmény magassága:m22. Antenna torony magassága:m
23. Antenna fősugárzási iránya:24. Kisugárzott teljesítmény:
azimut:fokERP:.dBW

5. számú melléklet a 8/2002. (XII. 25.) IHM rendelet 9. § (1) bekezdéséhez

A rádióamatőr igazolvány tartalmi elemei

a) rádióamatőr neve és címe,

b) kiadó hatóság megnevezése,

c) kiadás dátuma,

d) rádióamatőr engedéllyel rendelkező hívójele,

e) rádióamatőr engedély száma,

f) rádióamatőr engedély osztályának megnevezése,

g) CEPT l vagy CEPT 2 jelzés (RA és UA osztályú engedélyek esetében ez a jelzés nem szerepel), h)rádióamatőr engedély érvényességi ideje.

6. számú melléklet a 8/2002. (XII. 25.) IHM rendelet 9. § (2) bekezdéséhez[10]

A rádióamatőr szolgálat frekvenciahasználati feltételei

I. táblázat: RA, RB, RC osztályú engedéllyel használható frekvenciasávok

FrekvenciasávSzolgálati kategória (FNFT)Maximális sávszélesség (kHz)Legnagyobb adóteljesítmény (W)AdásmódMűholdas üzem megengedett
(+)
Megjegyzés
RA
osztályú engedély
RB/RC
osztályú engedély
RA
osztályú engedély
RB,RC
osztályú engedély
135,7- 137,8 kHzmásodlagos11/1A1AMás szolgálattal (alkalmazással) megosztva H10H11
1810- 1850 kHzelsődleges2,110100/200A1A, A1BA1A, A1B,A2B,J2BMás szolgálattal (alkalmazással) megosztva RR 5.100 Hl 1
1850- 2000 kHzmásodlagos3,410/10A1A,J3EMás szolgálattal (alkalmazással) megosztva RR 5.96 H11
3500- 3800 kHzelsődleges825150/1000A1A, A1B, A1C, A2A, A2B, A2C, F1A, F1B, J2A, J2B, J2E, J3EA1A, A1B, A1C, A1D, A2A,A2B, A2C, A2D, A3C, A3E,F1A, F1B, F1C, F1D, F2A, F2B, F2C, F2D, F3C, F3E, F3F, J2A, J2B, J2C, J2D, J2E, J3C, J3E, J3F, R3EMás szolgálattal (alkalmazással) megosztva H11
7000- 7100 kHzelsődleges825150/1000+Más szolgálattal (alkalmazással) megosztva H11 H39
10100- 10 150 kHzmásodlagos1150/1000A1AMás szolgálattal (alkalmazással) megosztva H11
14000- 14 250 kHzelsődleges8150/1000A1A, A1B, A1C, A1D, A2A, A2B, A2C, A2D, A3C, A3E, F1A, F1B, F1C,F1D,F2A, F2B, F2C, F2D, F3C, F3E, F3F, J2A, J2B, J2C, J2D, J2E, J3C, J3E, J3F, R3E+Kizárólagos amatőrsáv H11 H39
14 250-14 350 kHzelsődleges8150/1000Más szolgálattal (alkalmazással) megosztva H11
18068-18 168 kHzelsődleges8150/1000+Más szolgálattal (alkalmazással) megosztva H11 H39
21000- 21450 kHzelsődleges825150/1000A1A,A1B, A1C, A2A, A2B, A2C, F1A, F1B,J2A, J2B, J2E, J3E+Kizárólagos amatőrsáv H11 H39
24 890-24 990 kHzelsődleges8150/1000+Kizárólagos amatőrsáv H11 H39
28-29,7 MHzelsődleges8150/1000+Kizárólagos amatőrsáv H11 H39

II. táblázat: RA, RB, RC, UA, UB, UC osztályú engedéllyel használható frekvenciasávok

FrekvenciasávSzolgálati kategória (FNFT)Maximális sávszélesség (kHz)Legnagyobb adóteljesítmény (W)AdásmódMűholdas üzem megengedett (+)Megjegyzés
RA, UA osztályú engedélyRB, UB/RC, UC osztályú engedélyRA, UA osztályú engedélyRB, UB, RC, UC
osztályú engedély
A1A*,A1B,
A1C,A1D,
A2A*, A2B,
A2C, A2D, A3C,
A3E.F1A*, F1B, F1C, F1D, F2A*,
F2B, F2C, F2D,
F3C, F3E, J2B,
J2C, J2D, J3C,
J3E, R3E
A1A*,A1B,A1C,
A1D, A2A*, A2B,
A2C, A2D, A3C,
A3E, F1A*, F1B, F1C, F1D, F2A*,
F2B, F2C, F2D, F3C,
F3E, J2A*, J2B, J2C,
J2D, J3C, J3E, R3E
+
144- 146 MHzelsődleges2510150/1000Kizárólagos amatőrsáv H11 H39
432-435 MHzelsődleges2510150/1000A1A*,A1B, A1C,A1D, A2A*, A2B, A2C, A2D, A3C, A3E, A3F, C3F, F1A*, F1B, F1C, F1D,F2A*,F2B, F2C, F2D, F3C, F3E, F3F, J2B, J2C, J2D, J3C, J3E, J3F, R3EA1A*, A1B,A1C, A1D, A2A*,A2B, A2C, A2D, A3C, A3E, A3F, C3F, F1A*,F1B,F1C, F1D,F2A*,F2B, F2C, F2D, F3C, F3E, F3F, J2A*, J2B, J2C, J2D, J3C, J3E, J3F, R3EMás szolgálattal (alkalmazással) megosztva H11
435-438 MHzelsődleges2510150/1000+ • Műholdas üzemelésre másodlagosMás szolgálattal (alkalmazással) megosztva RR 5.282 Hl 1H39
1240- 1260 MHzmásodlagos25150/500Más szolgálattal (alkalmazással) megosztva H11
1260- 1270 MHzmásodlagos25150/500+ Föld- űr irányMás szolgálattal (alkalmazással) megosztva RR 5.282 Hl 1H39
1270- 1300 MHzmásodlagos25150/500Más szolgálattal (alkalmazással) megosztva H11
2300-2400 MHzmásodlagos**75/150Más szolgálattal (alkalmazással) megosztva H11
2400-2450 MHzmásodlagos**75/150+Más szolgálattal (alkalmazással) megosztva RR 5.282 Hl 1H39
5650-5670 MHzmásodlagos**30/75+ Föld- űr irányMás szolgálattal (alkalmazással) megosztva RR 5.282 Hl 1H39
5670-5830 MHzmásodlagos**30/75Más szolgálattal (alkalmazással) megosztva H11
5830- 5850 MHzmásodlagos**30/75+ űr- Föld irányMás szolgálattal (alkalmazással) megosztva H11 H39
10,00-10,45 GHzmásodlagos**30/75A1A*,A1B, A1C, A1D, A2A*,A2B, A2C, A2D, A3C, A3E, A3F, C3F, F1A*, F1B,F1C, F1D, F2A*, F2B, F2C, F2D, F3C, F3E, F3F, J2A*, J2B, J2C, J2D, J3C, J3E, J3F, R3EMás szolgálattal (alkalmazással) megosztva H11
10,45- 10,50 GHzmásodlagos**30/75+Más szolgálattal (alkalmazással) megosztva H11 H39
24,00-24,05 GHzelsődleges**10/30+Más szolgálattal (alkalmazással) megosztva H11 H39
24,05-24,25 GHzmásodlagos*10/30Más szolgálattal (alkalmazással) megosztva H11
47,00-47,20 GHzelsődleges**10/30+Kizárólagos amatőrsáv H11 H39
75,50-76,00 GHzelsődleges**10/30+Más szolgálattal (alkalmazással) megosztva RR 5.559A H11 H39
76,00-77,50 GHzmásodlagos**10/30+Más szolgálattal (alkalmazással) megosztva H11 H39
77,50-78,00 GHzelsődleges**10/30+Más szolgálattal (alkalmazással) megosztva RR 5.559A H11 H39
78,00- 81,50 GHzmásodlagos**10/30+Más szolgálattal (alkalmazással) megosztva H11 H39
122,25- 123,00 GHzmásodlagos**10/30Más szolgálattal (alkalmazással) megosztva H11
134,00- 136,00 GHzelsődleges**10/30+Más szolgálattal (alkalmazással) megosztva H11 H39
136,00- 141,00 GHzmásodlagos**10/30+Más szolgálattal (alkalmazással) megosztva H11 H39
241,00- 248,00 GHzmásodlagos**10/30+Más szolgálattal (alkalmazással) megosztva H11 H39
248,00- 250,00 GHzelsődleges**10/30+Más szolgálattal (alkalmazással) megosztva H11 H39
* Az adásmód csak RA, RB vagy RC osztályú engedély esetén használható.
** A használt adásmód sávszélessége ne legyen szükségtelenül széles.

A táblázatban közölt adatok felhasználásakor a mindenkor hatályos Frekvenciasávok Nemzeti Felosztási Táblázatának (FNFT) megállapításáról szóló kormányrendelet rádióamatőr frekvenciákra vonatkozó előírásait kell alkalmazni.

Az adásmódok sávonkénti meghatározása a Nemzetközi Rádióamatőr Szövetség (IARU) ajánlása szerinti sávszegmens-adásmód kiosztáson alapul.

A Megjegyzés oszlopban feltüntetett számok jelentése:

H betűjellel: FNFT nemzeti lábjegyzete,

RR betűjellel: a Nemzetközi Rádiószabályzat Frekvenciasávok Felosztási Táblázatának lábjegyzete.

1. számú függelék

A rendeletben alkalmazott rövidítések értelmezése

A rendeletben alkalmazott rövidítések értelmezése
ACASAirborne Collision Avoidance System
Légijárművek összeütközését megakadályozó fedélzeti rendszer
AISUniversal Shipborne Automatic Identification System
Egyetemes hajófedélzeti automatikus azonosító rendszer
ALSAirfield Landing System
Változtatható telephelyű repülőtéri leszállító rendszer
AMTAmateur Service
Amatőr szolgálat
AREHAnalóg rádiós előfizetői hálózat
ASDEAirfield Surface Detection Equipment
Gurítóradar
AUTAusztria
CD/SESDuna Bizottság Ajánlása
CEPTEuropean Conference of Postai and Telecommunications
Ádministrations
Postai és Távközlési Igazgatások Európai Értekezlete
CEPT T/RCEPT T/R Recommendation
CEPT T/R Ajánlás
CEPT/ERC/RECCEPT/ERC Recommendation
CEPT/ERC-ajánlás
CT1Cordless Telephoné 1
Első generációs zsinórnélküli telefon
CZECzech Republic
Cseh Köztársaság
DGermany
Németország
DCS 1800Digital Communication System 1800
1800 MHz-es sávú digitális távközlő rendszer
DECTDigital European Cordless Telecommunications
Digitális európai zsinórnélküli távközlés
DMEDistance Measuring Equipment
Távolságmérő berendezés
DMODirect Mode Operation
Közvetlen üzemmód(ú)
DSCDigital Selective Calling
Digitális szelektív hívás
DVB-TTerrestrial Digital Videó Broadcasting
Földfelszíni digitális televízió-műsorszórás
EIRPEquivalent Isotropically Radiated Power
Kisugárzott egyenértékű izotrop teljesítmény
ELTEmergency Location Transmitter
Kényszerhelyzeti helymeghatározó adó
EMCElectromagnetic Compatibility
Elektromágneses összeférhetőség
EOVEgységes Országos Vetületi Rendszer
EPIRBEmergency Position-Indicating Radiobeacon
Szerencsétlenségek helyét jelző rádióbója
ECCElectronic Communications Committee
Elektronikus Hírközlési Bizottság
ECC/DECECC Decision
ECC-határozat
ERCEuropean Radiocommunications Committee
Európai Rádió-távközlési Bizottság
ERC/DECERC Decision
ERC Határozat
ÉRMESEuropean Rádió Message System
Európai rádiós személyhívó rendszer
ERPEffective Radiated Power
Effektív kisugárzott teljesítmény
ETCSEuropean Train Control System
Európai vonatbefolyásoló rendszer
ETSIEuropean Telecommunications Standards Institute
Európai Távközlési Szabványügyi Intézet
FDDFrequency Division Duplex
Frekvenciaosztásos duplex
FNFTFrekvenciasávok Nemzeti Felosztási Táblázata
FWAFixed Wireless Access
Állandóhelyű vezetéknélküli hozzáférés
GMDSSGlobal Maritime Distress and Safety System
Világméretű tengeri vész- és biztonsági rendszer
GNSSGlobal Navigation Satellite System
Világméretű műholdas navigációs rendszer
GSMGlobal System for Mobile Communications
Világméretű mozgó távközlő rendszer
GSM-RGSM-Railway
GSM rendszer vasúti nyalábolt felhasználás részére
HIPERLANHigh Performance Rádió Local Area Network
Nagysebességű rádiós helyi hálózat
HRVCroatia
Horvátország
IARUInternational Rádió Amateur Union
Nemzetközi Rádióamatőr Szövetség
ICAOInternational Civil Aviation Organization
Nemzetközi Polgári Repülési Szervezet
ICAO Annex 10Annex 10 to the Convention on International Civil Aviation (Aeronautical Telecommunications)
Az 1971. évi 25. tvr.-rel kihirdetett, a Nemzetközi Polgári Repülésről szóló 1944. évi Chicagói
Egyezmény 10. Függeléke (Légiforgalmi távközlés)
ICAO EANPGICAO Air Navigation Planning Group
ICAO Léginavigációs Tervező Csoport
ILSInstrument Landing System
Műszeres leszállító rendszer
ILS LOCLocalizer Element of ILS
ILS iránysávadó
ISMIndustrial, Scientific and Medical
Ipari, tudományos és orvosi
ITUInternational Telecommunication Union
Nemzetközi Távközlési Egyesület
ITU-RITU Radiocommunication Sector
ITU Rádió-távközlési Ágazat
KFGHKormányzati Frekvenciagazdálkodási Hivatal
KHKözéphullám(ú)
LEGBACLimited European Group on Broadcasting Aeronautical Compatibility
Az FM műsorszórás és a légi navigáció közötti elektromágneses kompatibilitással foglalkozó
európai munkacsoport
LMOLand Mobile Service
Földi mozgószolgálat
LORANLong Range Air Navigation System
Nagy távolságú léginavigációs rendszer
MBSMobile Broadband System
Szélessávú mozgó rendszer
MLSMicrowave Landing System
Mikrohullámú leszállító rendszer
MMOMaritime Mobile Service
Tengeri mozgószolgálat
MSIMaritime Safety Information
Tengeri biztonsági közlemények
MSZMagyar Szabvány
NAVTEXAutomated direct-printing telegraph System for navigational and meteorological warnings and
urgent information to ship
NDBNon-Directional Radio Beacon
Irányítatlan sugárzású rádió-irányadó
NGSONon-Geostationary Orbit
Nemgeostacionárius pályájú
NMT 450Nordic Mobile Telephoné 450
450 MHz-es sávú mozgó rádiótelefon
OMEGAHiperbolic Long-range Navigation System
Hiperbolikus nagy távolságú léginavigációs rendszer
(OR)Off-route
Útvonalon kívüli
PAMRPublic Access Mobile Rádió
Nyilvános hozzáférésű mozgórádió
PARPrecision Approach Radar Element
Precíziós leszállító radar egység
PMRProfessional Mobile Rádió
Professzionális mozgórádió
POCSAGPost Office Code Standardisation Advisory Group
Postai Igazgatások Kódszabványosítási Tanácsadó Munkacsoportja
POLPoland
Lengyelország
PR 27Personal Rádió 27
27 MHz-es sávú személyi rádió
(R)Route
Útvonali
RAAlapfokú rövidhullámú amatőr engedély
RASSRádió Acoustic Sounding System
Rádióakusztikus hőmérsékletmérő rendszer
RATRádióalkalmazási Táblázat
RBKözépfokú rövidhullámú amatőr engedély
RCFelsőfokú rövidhullámú amatőr engedély
RFIDRadio Frequency Indentification Devices
Rádiófrekvenciás azonosító berendezések
ROESReceive Only Earth Station
Csak vételre szolgáló földi állomás
ROURoumania
Románia
RRRádió Regulations
Nemzetközi Rádiószabályzat
RSMSRadar Sensing and Measurement System
Fedélzeti Radarérzékelő és mérő rendszer
RTTTRoad Transport & Traffic Telematics
Közúti közlekedési és forgalmi telematika
SITSatellite Interactive Terminál
Műholdas interaktív földi állomás
SNGSatellite News Gathering
Műholdas hírcsere
S-PCSSatellite Personal Communications Services/Systems
Műholdas személyi távközlési szolgáltatások/rendszerek
SRESurveillance Radar Element
Légtérellenőrző radar egység
SRDShort Range Device
Kis hatótávolságú eszköz
SSBSingle-Sideband
Egyoldalsávos
SSRSecondary Surveillance Radar
Másodlagos légtérellenőrző radar
SUTSatellite User Terminál
Műholdas végfelhasználói állomás
SVKSlovakia
Szlovákia
SVNSlovenia
Szlovénia
T-DABTerrestrial Digital Audio Broadcasting
Földfelszíni digitális hangműsorszórás
TDDTime Division Duplex
Időosztásos duplex
TETRATrans European Trunked Rádió System
Összeurópai nyalábolt rádiórendszer
TVORTerminal VOR
Repülőtéri VOR
UAAlapfokú ultrarövidhullámú amatőr engedély
UBKözépfokú ultrarövidhullámú amatőr engedély
UCFelsőfokú ultrarövidhullámú amatőr engedély
UICInternational Union of Railways
Nemzetközi Vasúti Egyesület
UKRUkraine
Ukrajna
UMTS/IMT-2000Universal Mobile Telecommunications System/ International Mobile Telecommunications - 2000
Egyetemes mozgó távközlő rendszer/ Nemzetközi mozgó távközlés - 2000
URH-FMUltrarövid-hullámú - Frekvencia modulált
VORVHF Omnidirectiönal Rádió Rangé
VHF körsugárzó rádió-irányadó
VSATVery Small Aperture Terminal
Kis apertúrájú földi állomás
YUGYugoslavia (Serbia-Montenegro)
Jugoszlávia (Szerbia-Montenegró)

2. számú függelék

Dokumentumok jegyzéke

1. ITU-Dokumentumok

1.1 Nemzetközi Rádiószabályzat

Rádió Regulations

Edition of 2001

Geneva 2001

- Volume 1:Articles
- Volume 2:Appendices
- Volume 3:Resolutions and Recommendations
- Volume 4:ITU-R Recommendations incorporated by reference
- Maps to be used in relation to Appendix S27

1.2 Körzeti értekezletek

Special Regional Conference Final Acts Geneva, 1960

Final Acts of the European VHF/UHF Broadcasting Conference Stockholm 1961

Final Acts of the Regional Administrative LF/MF Broadcasting Conference (Regions 1 and 3) Geneva, 1975

Final Acts of the Regional Administrative Conference for the Planning of VHF Sound Broadcasting (Region 1 and Part of Region 3) Geneva, 1984

Final Acts of the Regional Administrative Conference of the Members of the Union in the European Broadcasting Area to revise certain parts of the Stockholm Agreement (1961) Geneva, 1985

Final Acts of the Regional Administrative Conference for the Planning of the Maritime Radionavigation Service (Radiobeacons) in the European Maritime Area Geneva, 1985

Final Acts of the Regional Administrative Conference for the Planning of the MF Maritime Mobile and Aeronautical Radionavigation Services (Region 1) Geneva, 1985

1.3 ITU-R-ajánlások

BS.412-7Planning standards for FM sound broadcasting at VHF
BS.450-2Transmission standards for FM sound broadcasting at VHF
BS.560-4Radio-frequency protection ratios in LF, MF, and HF brodcasting
BS.639Necessary bandwidth of emission in LF,MF and HF brodadcasting
BS.640-3Single sideband (SSB) System for HF brodcasting
BT.417-4Minimum field strengths for wich protection may be sought in planning a television service
BT.470-6Conventional television systems
BT.655-4Radio-frequency protection ratios for AM vestigial sideband terrestrial television systems
F. 162-3Use of directional transmitting antennas in the fixed service operating in bands below about
30MHz
F.349-5Frequency stability required for systems operating in the HF fixed service to make the use
of automatic frequency control superfluous
F.382-7Radio-frequency channel arrangements for radio-relay systems operating in the 2 and 4 GHz
bands
F.383-5Radio-frequency channel arrangements for high capacity radio-relay systems operating
in the lower 6 GHz band
F.384-6Radio-frequency channel arrangements for médium and high capacity analogue or digital
radio-relay systems operating in the upper 6 GHz band
F.387-7Radio-frequency channel arrangements for radio-relay systems operating in the 8 GHz band
F.636-3Radio-frequency channel arrangements for radio-relay systems operating in the 15 GHz band
F.747-1Radio-frequency channel arrangements for radio-relay systems operating in the 10 GHz band
F.755Point-to-multipoint systems used in the fixed service
F.1110-2Adaptive rádió systems for frequencies below about 30 MHz
F. 1400Performance and availability requirements and objectives for fixed wireless access
To public swiched telephoné network
F. 1488Frequency block arrangements for fixed wireless access systems in the rangé
3400-3800 MHz
IS.851-1Sharing between the broadcasting service and the fixed and/or mobil services in the VHF and
UHF bands
IS. 1009-1Compatibility between the sound-broadcasting service in the band of about 87 - 108 MHz
and the aeronautical services in the band 108 - 137 MHz
M.629Use of the radionavigation service of the frequency bands 2900 - 3100 MHz,
5470-5650 MHz, 9200-9300 MHz, 9300-9500 MHz, 9500-9800 MHz
M. 1174Characteristics of equipment used for on-board Communications in the bands between
450 and 470 MHz
M.1313Technical Characteristics of maritime radionavigation radars
S. 1340Sharing between feeder links for the mobile-satellite service and the aeronautical
radionavigation service in the Earth-to-space direction in the band 15.4 - 15.7 GHz
SA.1282Feasibility of sharing between wind profiler radars and active spaceborne sensors
in the vicinity of 1260 MHz
SM.329-9Spurious emissions
SM.337-4Frequency and distance separations
SM. 1045-1Frequency tolerance of transmitters
SM.1138Determination of necessary bandwidths including examples for their calculation and
associated examples for the designation of emissions
SM.1266Adaptive MF/HF systems

2. Európai Uniós irányelvek és határozatok

1999/5/ECDirective 1999/5/EC of the European Parliament and of the Council of 9 March 1999 on rádió equipment and telecommunications terminál equipment and the mutual recognition of their conformity
1999/569/ECComission Decision of 28 July 1999 on the basic parameters for the command-and-control and signalling subsystem relating to the trans-European high-speedvrail system
2000/299/ECCommission Decision of 6 April 2000 establishing the initial classification of Rádió Equipment and Telecommunications Terminál Equipment ahd associated identifiers
2000/637/ECCommission Decision of 22 September 2000 on the application of Article 3(3)(e) of Directive 1999/5/EC to radio equipment covered by the regional arrangements concerning the radiotelephone service on inland waterways.
2001/148/ECCommission Decision of February 2001 on the application of Article 3 (3) (e) of Directive 1999/5/EC to avalanche beacons.

3. CEPT-dokumentumok

3.1 CEPT-értekezletek

Final Acts CEPT T-DAB Planning

Wiesbaden, 1995.

The Chester 1997 Multilateral Coordination Agreement relating to Technical Criteria, Coordination Principles and Procedures for the introduction of Terrestrial Digital Videó Broadcasting (DVB-T) Chester, 1997.

FINAL ACTS of the CEPT T-DAB Planning Meeting (3)

Maastricht, 2002

for the revision of the Special Arrangement of the European Conference of Postal and Telecommunications Administrations (CEPT) relating to the use of the bands 47-68 MHz, 87.5-108 MHz, 174-230 MHz, 230-240 MHz and 1452-1492 MHz for the introduction of Terrestrial Digital Audio Broadcasting (T-DAB), Wiesbaden, 1995, as revised by the CEPT T-DAB planning meeting (2), Bonn, 1996

3.2 ERC/DEC és ECC/DEC határozatok

ERC/DEC/(95)01ERC Decision of 1st December 1995 on the free circulation of radio equipment in CEPT member countries
ERC/DEC/(95)03ERC Decision of 1 December 1995 on the frequency bands to be designated for the introduction of DCS 1800
ERC/DEC/(97)03ERC Decision of 30 June 1997 on the Harmonised Use of Spectrum for Satellite Personal Communication Services (S-PCS) operating within the bands 1610 - 1626.5 MHz, 2483.5-2500 MHz,1980- 2010 MHz and 2170-2200 MHz
ERC/DEC/(97)06ERC Decision of 30 June 1997 on the harmonised frequency band to be designated for Social Alarm Systems
ERC/DEC/(97)09ERC Decision of 30 June 1997 on the provision of information for a data base of licensing requirements for VSAT/SNG
ERC/DEC/(98)12ERC Decision of 23 November 1998 on Exemption from Individual Licensing of Inmarsat-D terminals for lands mobile applications
ERC/DEC/(98)13ERC Decision of 23 November 1998 on Exemption from, Individual Licensing of Inmarsat-C terminals for land mobile applications
ERC/DEC/(98)14ERC Decision of 23 November 1998 on Exemption from Individual Licensing of Inmarsat-M terminals for land mobile applications
ERC/DEC/(98)17ERC Decision of 23 November 1998 on Exemption from Individual Licensing of ARCANET Suitcase terminals
ERC/DEC/(98)18ERC Decision of 23 November 1998 on Exemption from Individual Licensing of EMS-PROD AT terminals for land mobile applications
ERC/DEC/(98)19ERC Decision of 23 November 1998 on Exemption from Individual Licensing of EMS-MSSAT terminals for land mobile applications
ERC/DEC/(98)24ERC Decision of 23 November 1998 on free circulation and use of ARCANET Suitcase terminals in CEPT member countries enlarging the field of application of ERC/DEC/(95)01
ERC/DEC/(98)25ERC Decision of 23 November 1998 on the harmonised frequency band to be designated for PMR446
ERC/DEC/(98)26ERC Decision of 23 November 1998 on Exemption from Individual Licensing of PMR 446 equipment
ERC/DEC/(98)27ERC Decision of 23 November 1998 on free circulation and use of PMR 446 equipment in CEPT member countries enlarging the field of application of ERC/DEC/(95)01
ERC/DEC/(98)29ERC Decision of 23 November 1998 on Exemption from Individual Licensing of Inmarsat-phone terminals (also known as Inmarsat mini-M) for land mobile applications
ERC/DEC/(99)02ERC Decision of 10 March 1999 on Exemption from Individual Licensing of Terrestrial Trunked Radio System (TETRA) Mobile Terminals
ERC/DEC/(99)03ERC Decision of 10 March 1999 on Free Circulation and Use of Terrestrial Trunked Radio System (TETRA) Civil Mobile Terminals
ERC/DEC/(99)05ERC Decision of 10 March 1999 on Free Circulation, Use and Exemption from Individual Licensing of Mobile Earth Stations. (S-PCSGHz)
ERC/DEC/(99)06ERC Decision of 10 March 1999 on the harmonised introduction of satellite personal communication systems operating in the bands below 1 GHz (S-PCS<1 GHz)
ERC/DEC/(99)18ERC Decision of 29 November 1999 on Exemption from Individual Licensing of Inmarsat-B terminals for land mobile applications
ERC/DEC/(99)19ERC Decision of 29 November 1999 on free circulation and use of Inmarsat-B terminals in CEPT member countries enlarging the field of application of ERC/DEC/(95)01
ERC/DEC/(99)20ERC Decision of 29 November 1999 on Exemption from Individual Licensing of Inmarsat-M4 terminals for land mobile applications
ERC/DEC/(99)21ERC Decision of 29 November 1999 on free circulation and use of Inmarsat-M4 terminals in CEPT member countries enlarging the field of application of ERC/DEC/(95)01
ERC/DEC/(99)23ERC Decision of 29 November 1999 on the harmonised frequency bands to be designated for the introduction of High Performance Radio Local Area Networks (HIPERLANs)
ERC/DEC/(99)26ERC Decision of 29 November 1999 on Exemption from Individual Licensing of Receive Only Earth Stations (ROES)
ERC/DEC/(00)02ERC decision of 27 March 2000 on the use of the band 37.5-40.5 GHz by the fixed service and Earth stations of the fixed-satellite service (space to Earth)
ERC/DEC/(00)03ERC decision of 27 March 2000 on Exemption from Individual Licensing of Satellite Interactive Terminals (SITs) operating within the Frequency Bands 10.70 - 12.75 GHz space-to-Earth and 29.50-30.00 GHz Earth-to-Space
ERC/DEC/(00)04ERC Decision of 27 March 2000 on Exemption from Individual Licensing of Satellite User Terminals (SUTs) operating within the Frequency Bands 19.70-20.20 GHz space-to-Earth and 29.50-30.00 GHz Earth-to-space
ERC/DEC/(00)05ERC Decision of 27 March 2000 on Exemption from Individual Licensing of Very Small Aperture Terminals (VSAT) operating in the frequency bands 14.0 - 14.25 GHz Earth-to-space and 12.5 - 12.75 GHz space-to-Earth
ERC/DEC/(00)07ERC Decision of 19 October 2000 on the shared use of the band 17.7-19.7 GHz by the fixed service and Earth stations of the fixed-satellite service (space to Earth)
ERC/DEC/(00)08ERC Decision of 19 October 2000 on the shared use of the band 10.7-12.7 GHz by the fixed service and Earth stations of the broadcasting-satellite and fixed-satellite Service (space to Earth)
ERC/DEC/(01)01ERC Decision of 12 March 2001 on harmonised frequencies, technical characteristics and exemption from individual licensing of Non-specific Short Range Devices operating in the frequency bands 6765-6795 kHz and 13.553- 13.567 MHz
ERC/DEC/(01)02ERC Decision of 12 March 2001 on harmonised frequencies, technical characteristics and exemption from individual licensing of Non-specific Short Range Devices operating in the frequency band 26.957- 27.283 MHz
ERC/DEC/(01)03ERC Decision of 12 March 2001 on harmonised frequencies, technical characteristics and exemption from individual licensing of Non-specific Short Range Devices operating in the frequency band 40.660-40.700 MHz
ERC/DEC/(01)04ERC Decision of 12 March 2001 on harmonised frequencies, technical characteristics and exemption from individual licensing of Non-specific Short Range Devices operating in the frequency bands 868.0-868.6 MHz, 868.7-869.2 MHz, 869.4-869.65 MHz, 869.7-870.0 MHz
ERC/DEC/(01)05ERC Decision of 12 March 2001 on harmonised frequencies, technical characteristics and exemption from individual licensing of Non-specific Short Range Devices operating in the frequency band 2400-2483.5 MHz
ERC/DEC/(01)06ERC Decision of 12 March 2001 on harmonised frequencies, technical characteristics and exemption from individual licensing of Non-specific Short Range Devices operating in the frequency band 5725-5875 MHz
ERC/DEC/(01)07ERC Decision of 12 March 2001 on harmonised frequencies, technical characteristics and exemption from individual licensing of Short Range Devices used for Radio Local Area Networks (RLANs) operating in the frequency band 2400 - 2483.5 MHz
ERC/DEC/(01)08ERC Decision of 12 March 2001 on harmonised frequencies, technical characteristics and exemption from individual licensing of Short Range Devices used for Movement Detection and Alert operating in the frequency band 2400 - 2483.5 MHz
ERC/DEC/(01)09ERC Decision of 12 March 2001 on harmonised frequencies, technical characteristics and exemption from individual licensing of Short Range Devices used for Alarms operating in the frequency bands 868.60-868.7 MHz, 869.25-869.3 MHz, 869.65-869.7 MHz
ERC/DEC/(01)10ERC Decision of 12 March 2001 on harmonised frequencies, technical characteristics and exemption from individual licensing of Short Range Devices used for Model control operating in the frequencies 26.995, 27.045, 27.095, 27.145 and 27.195 MHz
ERC/DEC/(01)11ERC Decision of 12 March 2001 on harmonised frequencies, technical characteristics and exemption from individual licensing of Short Range Devices used for Flying Model control operating in the frequency band 34.995-35.225 MHz
ERC/DEC/(01)12ERC Decision of 12 March 2001 on harmonised frequencies, technical characteristics and exemption from individual licensing of Short Range Devices used for Model control operating in the frequencies 40.665, 40.675, 40.685 and 40.695 MHz
ERC/DEC/(01)13ERC Decision of 12 March 2001 on harmonised frequencies, technical characteristics and exemption from individual licensing of Short Range Devices used for inductive applications operating in the frequency bands 9-59.750 kHz, 59.750-60.250 kHz, 60.250-70 kHz, 70-119 kHz, 119-135 kHz
ERC/DEC/(01)14ERC Decision of 12 March 2001 on harmonised frequencies, technical characteristics and exemption from individual licensing of Short Range Devices used for inductive applications operating in the frequency bands 6765-6795 kHz, 13.553-13.567 MHz
ERC/DEC/(01)15ERC Decision of 12 March 2001 on harmonised frequencies, technical characteristics and exemption from individual licensing of Short Range Devices used for inductive applications operating in the frequency band 7400 - 8800 kHz
ERC/DEC/(01)16ERC Decision on 12 March 2001 on harmonised frequencies, technical characteristics and exemption from individual licensing of Short Range Devices used for inductive applications operating in the frequency band 26.957-27.283 MHz
ERC/DEC/(01)17ERC Decision of 12 March 2001 on harmonised frequencies, technical characteristics and exemption from individual licensing of Short Range Devices used for Ultra Low Power Active Medical Implants operating in the frequency band 402--405 MHz
ERC/DEC/(01)18ERC Decision of 12 March 2001 on harmonised frequencies, technical characteristics and exemption from individual licensing of Short Range Devices used for Wireless Audio Applications operating in the frequency band 863 - 865 MHz
ERC/DEC/(01)22ERC Decision of 12 March 2001 on Exemption from Individual Licensing of SpaceChecker S-SMS Mobile User Terminals
ERC/DEC/(01)23ERC Decision of 12 March 2001 on free circulation and use of SpaceChecker S-SMS mobile user terminals in CEPT member contries enlarging the field of application ofERC/DEC/(95)01
ERC/DEC/(01)24ERC Decision of 12 March 2001 on free circulation and use of Thuraya mobile user terminals in CEPT member contries enlarging the field of application of ERC/DEC/(95)01
ERC/DEC/(01)25ERC Decision of 12 March 2001 on Exemption from Individual Licensing of Thuraya mobile user, terminals
ECC/DEC/(02)05ECC Decision of 5 July 2002 on the designation and availability of frequency bands for railway purposes in the 876-880 MHz and 921-925 MHz bands
ECC/DEC/(02)09ECC Decision of 15 November 2002 on free circulation and use of GSM-R mobile terminals operating within the frequency bands 876-880 MHz and 921-925 MHz for railway purposes in CEPT countries, enlarging the field of application of ERC/DEC/(95)01
ECC/DEC/(02)10ECC Decision of 15 November 2002 on exemption from individual licensing of GSM-R mobile terminals operating within the frequency bands 876 - 880 MHz and 921 - 925 MHz for railway purposes

3.3 ERC/REC és ECC/REC ajánlások

ERC/REC 12-02
(Bonn 1994)
Harmonised radio frequency channel arrangements for analogue and digital terrestrial fixed systems operating in the band 12.75 GHz to 13.25 GHz
ERC/REC 12-03
(Bonn 1994)
Harmonised radio frequency channel arrangements for digital terrestrial fixed systems operating in the band 17.7 GHz to 19.7 GHz
ERC/REC 12-05
(Rome 1996)
Harmonised radio frequency channel arrangements for digital terrestrial fixed systems operating in the band 10.0-10.68 GHz
ERC/REC 12-06
(Rome 1996)
Harmonised radio frequency channel arrangements for digital terrestrial fixed systems operating in the band 10.7 - 11.7 GHz
ERC/REC 12-07
(Rome 1996)
Harmonised radio frequency channel arrangements for digital terrestrial fixed systems operating in the bands 14.5-14.62 GHz paired with 15.23-15.35 GHz
ERC/REC 12-08
(Saariselka 1998)
Harmonized radio frequency channel arrangements and block allocations for low, medium and high capacity systems in the band 3600 MHz to 4200 MHz
ERC/REC 12-09
(The Hague 1998)
Radio frequency channel arrangement for fixed service systems operating in the band 57.0 - 59.0 GHz which do not require frequency planning
ERC/REC 12-10
(The Hague 1998)
Harmonised radio frequency arrangements for digital systems operating in the band 48.5 GHz- 50.2 GHz
ERC/REC 12-11
(2001)
Radio frequency channel arrangement for fixed service systems operating in the band 51.4- 52.6 GHz
ERC/REC 12-12
(2001)
Radio frequency channel arrangement for fixed service systems operating in the band 55.78-57.0 GHz
ERC/REC 14-01
(Bonn 1995)
Radio-frequency channel arrangements for high capacity analogue and digital radio-relay systems operating in the band 5925 MHz - 6425 MHz
ERC/REC 14-02
(Bonn 1995)
Radio-frequency channel arrangements for medium and high capacity analogue or high capacity digital radio-relay systems operating in the band 6425 MHz - 7125 MHz
ERC/REC 14-03
(Podebrady 1997)
Harmonised radio frequency channel arrangements and block allocations for low and medium capacity systems in the band 3400 MHz to 3600 MHz
ERC/REC 21-15
(Groningen 1998)
Free circulation and use of land mobile satellite service terminals in Europe
ERC/REC 62-01
(Mainz 1997)
Use of the band 135.7-137.8 kHz by the amateur service
ERC/REC 70-03
(July 2002)
Relating to the Use of Short Range Devices (SRD)
ERC/REC/(00)04Harminised frequencies and free circulation and use for meteor scatter applications
ECC/REC/(02)02Channel arrangements for digital fixed service systems (point-to-point and point-to-multipoint) operating in the frequency band 31 - 31.3 GHz
ECC/REC/(02)06Preferred channel arrangements for digital Fixed Service Systems operating in the frequency range 7125-8500 MHz

3.4 T/R ajánlások

T/R 12-01Harmonized radio frequency channel arrangements for analogue and digital terrestrial fixed
(Helsinki 1991)systems operating in the band 37 GHz- 39.5 GHz
T/R 13-02Preferred channel arrangements for fixed services in the range 22.0 - 29.5 GHz
(Montreux 1993)
T/R 20-08Frequency planning and frequency coordination for the GSM system
(Lecce 1989)
T/R 22-01Frequencies likely to be allocated to international railways
(Malaga-Torremolinos 1975)
T/R 22-07Frequency bands, planning and co-ordination for systems using the DCS 1800 standards
(Montreux 1993)
T/R 25-07
(Madrid 1992)
Frequency coordination for the European Radio Message System (ERMES)
T/R 25-08
(Vienna 1999)
Planning criteria and coordination of frequencies in the Land Mobile Service in the range29.7- 960MHz
T/R 25-09
(Budapest 1995)
Designation of frequencies in the 900 MHz band for railway purposes

4. Nemzetközi koordinációs megállapodások

HNG-YUGSpecial Agreement concluded between Federal Radiocommunications Direction of the
megállapodásSocialist Federal Republic of Yugoslavia and General Post Office of the Hungarian People's
Budapest, 1976.Republic concerning the use of the frequencies in the band 29,7-470 MHz for the fixed and
land mobile services in border area,
Budapest, 1976
AUT-HNG-SVK CZEVereinbarung überdie Nutzung des Frequenzbereiches 450 - 470 MHz zwischen den
rasztermegállapodásFernmeldeverwaltungen von Ungarn, der Tschechoslowakei und Österreich,
Bécs, 1981.Wien, 1981
HRV-HNG értekezletProtocol of the Meeting between the Delegation of the Hungarian Administration and
Zágráb,of the Croatian Administration,
1994. szept. 5-9.Zagreb, 05-09 September 1994.
AUT-CZE-HNG-HRV-Protocol of the meeting between the telecommunications administrations of Austria,
SVK-SVN értekezletCroatia, the Czech Republic, Hungary, the Slovak Republic and Slovenia, concerning the
Bécs,future use of frequencies in parts of the frequency band 410 MHz - 1880 MHz, held in
1994. szept. 26-30.Vienna, September 26th- 30th, 1994.
Agreement between the telecommunications administrations of Austria, Croatia, the Czech
Republic, Hungary, the Slovak Republic, Slovenia concerning the allotment of preferential
frequencies (ranges) in the bands 410-420/420-430 MHz, 450,0-451,3/460,0-461,3
MHz,
Vienna, September 30th, 1994
Agreement between the telecommunications administrations of Austria, Croatia, the Czech
Republic, Hungary, the Slovak Republic and Slovenia concerning the allotment
of preferential Frequencies blocks in the band 890-914/935-959 MHz,
Vienna, September 30th, 1994
Agreement between the telecommunications administrations of Austria, Croatia, the Czech
Republic, Hungary, the Slovak Republic and Slovenia concerning the allotment
of preferential frequencies and the coordination of systems using DCS 1800 standards in the
frequency bands 1710-1785 MHz and 1805-1880 MHz,
Vienna, September 30th, 1994
UKR-HNG értekezletProtocol of the Bilateral Meeting of UKR/HNG on Communications and Broadcasting, Kyiv,
Kijev,21-25 June 1999
1999. jún. 21-25.
HNG-ROU-SVK-UKRProtocol of the ROU-SVK-UKR-HNG multilateral expert meeting on frequency
értekezletco-ordination,
Budapest,Budapest, 18-22 October 1999
1999. okt. 18-22.
HNG-ROU-YUG értekezlet Szeged, 2000. nov. 13-16.Protocol of the ROU-YUG-HNG multilateral expert meeting on frequency co-ordination, Szeged, 13-16 November 2000
AUT-CZE-D-HNG-SVK-SVN megállapodás Bécs, 2000. nov. 28.Agreement between the Administrations of Austria, the Czech Republic, Germany, Hungary, the Slovak Republic and Slovenia on the frequency coordination for systems for the fixed wireless access (FWA) in the bands 24.549-25.053 GHz and 25.557-26.061 GHz, Vienna, 28 November 2000
Vienna Agreement 2001 Berlin, 2001. szept. 14.Agreement between the Administrations Austria, Belgium, the Czech Republic, Germany, France, Hungary, the Netherlands, Croatia, Italy, Liechtenstein, Lithuania, Luxembourg, Poland, Romania, the Slovak Republic, Slovenia and Switzerland, on the co-ordination of frequencies between 29.7 MHz and 39.5 GHz for the fixed service and the landmobileservice. Berlin, 14 September 2001
E-GSM koordinációs értekezlet Pozsony, 2001. dec. 11-12.Minutes of the meeting of representatives of the Administrations of Austria, the Czech Republic, Hungary and the Slovak Republic concerning the conclusion of Agreements for frequency co-ordination for E-GSM, UMTS/IMT-2000, FWA and P-P systems in the 28 GHz band and an Agreement concerning approval of operators' arrangement, Bratislava, 11-12 December 2001
AUT-HNG-HRV-SVN értekezlet Bécs, 2002. febr. 4-5.Minutes of the meeting representatives of the Administrations of Austria, Croatia, Hungary and Slovenia concerning the conclusion of ”Special Agreements" in the framework of the ”Vienna Agreement (Berlin 2001)", Vienna, 4-5 February 2002
Agreement between the administrations of Austria, Hungary and Slovenia on the frequency coordination in the frequency bands 880-890/925-935 MHz (E-GSM), Vienna, 5th February 2002
Agreement between the telecommunications administrations of Austria, Croatia, Hungary and Slovenia on border co-ordination of UMTS/IMT-2000 systems in the frequency bands 1900-1980 MHz, 2010-2025 MHz and 2110-2170 MHz, Vienna, 5th February 2002
AUT-CZE-D-HNG-POL-SVK-SVN-UKR értekezlet Pozsony, 2002. szept. 3-5.Minutes of the meeting of representatives of the Administrations of Austria, the Czech Republic, Germany, Hungary, Poland, Slovenia, the Slovak Republic and Ukraine concerning the conclusion of Agreements for frequency co-ordination for FWA systems in the 3,5 GHz and 26 GHz, FWA and P-P systems in the 28 GHz band, UMTS/IMT-2000, Agreements on data exchange in GSM bands and an Agreement concerning approval of operators' arrangements, Bratislava, 3-5 September 2002
Agreement between the administrations of Hungary, Poland, the Slovak Republic and Ukraine on border co-ordination of UMTS/IMT-2000 systems in the frequency bands 1900-1980 MHz, 2010-2025 MHz and 2110-2170 MHz Bratislava, 5th September 2002
Agreement between the administrations of Austria, the Czech Republic, Hungary, Poland, Slovenia, the Slovak Republic and Ukraine, on the frequency coordination for Fixed Wireless Access (FWA) systems in the bands 3410-3500 MHz and 3510-3600 MHz Bratislava, 5th September 2002
Agreement between the administrations of, the Czech Republic, Germany, Hungary, Poland, the Slovak Republic and Ukraine on the frequency coordination for systems for the fixed wireless access (FWA) in the bands 24.549-25.053 GHz and 25.557-26.061 GHz Bratislava, 5th September 2002
Agreement between the administrations of Austria, the Czech Republic, Hungary, Poland, Slovenia, the Slovak Republic and Ukraine on the frequency co-ordination in the bands 28052.5-28444.5 MHz and 29060.5-29452.5 MHz Bratislava, 5th September 2002

5. Egyéb nemzetközi dokumentumok

5.1 ICAO-dokumentumok

International Standards and Recommended Practices

Aeronautical Telecommunications

Annex 10 to the Convention on International Civil Aviation

(Date applicable: 7 November 1996)

- Volume I:Radio Navigation Aids
- Volume II:Communication Procedures including those with PANS status
- Volume III:Part I 3 Digital Data Communication Systems;
Part II 3 Voice Communication Systems
- Volume IV:Surveillance Radar and Collision Avoidance Systems
- Volume V:Aeronautical Radio Frequency Spectrum Utilization

Report of the thirty-eighth meeting of the European Air Navigation Planning Group

Paris, 26 to 29 November 1996

ICAO Európai Léginavigációs Terv

COM-2 táblázat,

COM-3 táblázat,

COM-4 táblázat.

5.2 Belvízi hajózási nemzetközi megállapodás

Arrangement Regional relatif au service radiotéléphonique sur les voies de navigation interie

Bale, 6 avril 2000

5.3 Duna Bizottság ajánlásai

CD/SES 60/10
Budapest, 2002
Recommandations relatives aux principaux parametres techniques et operationnels des installations de radar utilisees dans la navigation sur le Danube
CD/SES 60/11
Budapest, 2002
Recommandations relatives a l'utilisation . des radiocommunications sur ondes décamétriques dans la navigation sur le Danube

5.4 Nemzetközi Vasúti Egyesület (UIC) műszaki szabályzata

751-3 ORITechnical Regulations for International Ground-Train Radio Systems 3rd edition, 1-7-84

6. MSZ és ETSI-szabványok

6.1 MSZ szabványok

MSZ 17202Analóg televízió-adóberendezések műszaki követelményei és vizsgálati módszerei
MSZ 17203Analóg televízió-átjátszóberendezések műszaki követelményei és vizsgálati módszerei
MSZ 25011Rádióberendezések és -rendszerek (RES). Végberendezés-csatlakoztatási követelmények nyilvános hozzáférési profilú (PAP), európai, zsinór nélküli digitális távközlési (DECT) alkalmazásokhoz
MSZ 25040Továbbfejlesztett, zsinór nélküli, digitális távközlés (DECT). Integrált szolgálatú digitális hálózat (ISDN). DECT/ISDN együttműködési profilalkalmazások végberendezéseinek csatlakoztatási követelményei

6.2 MSZ EN és MSZ ETS szabványok

MSZ EN 300 065-2Elektromágneses összeférhetőségi és rádióspektrum ügyek (ERM).
Meteorológiai vagy navigációs információ vételére szolgáló, közvetlenül nyomtató, keskeny
sávú távíróberendezés (NAVTEX). 2. rész: Az R&TTE-irányelv 3.2 cikkelyének lényegi
követelményeit tartalmazó, harmonizált európai szabvány
MSZ EN 300 066Elektromágneses összeférhetőségi és rádióspektrum ügyek (ERM).
A 406,0 - 406,1 MHz-ig terjedő frekvenciatartományban működő, szabadon úszó, műholdas
tengeri vészhelyzetjelző rádió-irányadók (EPIRB).
Műszaki jellemzők és mérési módszerek
MSZ EN 300 086-2Elektromágneses összeférhetőségi és rádióspektrumügyek (ERM). Földi mozgószolgálat.
Külső vagy belső RF-csatlakozóval ellátott rádióberendezések, elsősorban analóg beszéd
céljára. 2. rész: Az R&TTE-irányelv 3.2. cikkelyének lényegi követelményeit tartalmazó
harmonizált európai szabvány
MSZ EN 300 113-2Elektromágneses összeférhetőségi és rádióspektrumügyek (ERM). Földi mozgószolgálat.
Adat- és/vagy beszédátviteli célú, állandó vagy nem állandó burkológörbe-modulációt
használó, antennacsatlakozóval ellátott rádióberendezések. 2. rész: Az R&TTE-irányelv
3.2. cikkelyének lényegi követelményeit tartalmazó harmonizált európai szabvány
MSZ ETS 300 133Elektromágneses összeférhetőségi és rádióspektrum ügyek (ERM).
Továbbfejlesztett rádióüzenet-közvetítő rendszer (ÉRMES).
- 1 1. rész: Általános szempontok,
- 2 2. rész: Szolgálati szempontok,
- 3 3. rész: Hálózati szempontok,
- 4 4. rész: A rádióinterfész előírása,
- 5 5. rész: A vevő megfelelőségi előírása,
- 6 6. rész: A bázisállomás megfelelőségi előírása,
- 7 7. rész: Működési és karbantartási szempontok
MSZ EN 300 135-2Elektromágneses összeférhetőségi és rádióspektrum ügyek (ERM).
A polgári sávban működő, szögmodulált rádió-berendezések (CEPT PR 27 rádió-
berendezések), 2. rész: Az R&TTE-irányelv 3.2. cikkelyének lényegi követelményeit
tartalmazó harmonizált európai szabvány
MSZ EN 300 152-2Elektromágneses összeférhetőségi és rádióspektrum ügyek (ERM).
121,5 MHz-en, vagy 121,5 MHz-en és 243 MHz-en működő, csak tájolásra használt tengeri
vész-helyzetjelző rádióirányadók (EPIRB), 2. rész: Az R&TTE-irányelv 3.2 szakasza alá
tartozó harmonizált európai szabvány
MSZ ETS 300 158Műholdas földi állomások (SES).
A 11/12 GHz-es FSS-sávokban működő, csak televíziós vételre szolgáló (TVRO-FSS)
műholdas földi állomások
MSZ ETS 300 159Műholdas földi állomások (SES). A helyhez kötött műholdas szolgálat (FSS) keretében, a 11/12/14 GHz-es sávokban működő, kommunikációra használt, igen kis apertúrájú adó vagy adó-vevő végberendezések (VSAT)
MSZ EN 300 176-2Digitális, továbbfejlesztett, zsinór nélküli távközlés (DECT). Jóváhagyás-vizsgálati előírás. 2. rész: Beszéd
MSZ EN 300 197Állandó helyű rádiórendszerek. Pont-pont közötti berendezések. 32 GHz-en és 38 GHz-en működő, digitális jelek átvitelére való rádiórendszerek paraméterei
MSZ EN 300 198Állandóhelyű rádiórendszerek. Pont-pont közötti berendezések. 23 GHz-en működő, digitális jelek átvitelére való rádiórendszerek paraméterei
MSZ EN 300 219-2Elektromágneses összeférhetőségi és rádióspektrumügyek (ERM). Földi mozgószolgálat. A vevőben meghatározott választ keltő jeladó rádióberendezések. 2. rész: Az R&TTE-irányelv 3.2. cikkelyének lényegi követelményeit tartalmazó, harmonizált európai szabvány
MSZ EN 300 220-3Elektromágneses összeférhetőségi és rádióspektrum ügyek (ERM). Rövid hatótávolságú eszközök (SRD). A 25 MHz - 1000 MHz frekvenciasávban használatos, legfeljebb 500 mW teljesítményű rádióberendezések, 3. rész: Az R&TTE-irányelv 3.2 cikkelyének lényegi követelményeit tartalmazó, harmonizált európai szabvány
MSZ EN 300 224-2Elektromágneses összeférhetőségi és rádióspektrum ügyek (ERM). Helyszíni személyhívó szolgálat, 2. rész: Az R&TTE-irányelv 3.2 szakasza alá tartozó, harmonizált európai szabvány
MSZ EN 300 234Helyhez kötött rádiórendszerek. Pont-pont közötti berendezések. 30 MHz körüli, váltakozó csatornaosztású frekvenciasávokban működő, 1 xSTM-1 jeleket hordozó, nagy kapacitású, digitális rádiórendszerek
MSZ ETS 300 254Műholdas földi állomások és rendszerek (SES). Az 1,5/1,6 GHz-es sávokban üzemelő, kis bitsebességű adatközlést ellátó (LBRDC) mobil földi állomások (LMES)
MSZ ETS 300 255Műholdas földi állomások és rendszerek (SES). A 11/12/14 GHz sávokban üzemelő, kis bitsebességű adatközlést ellátó (LBRDC) mobil földi állomások (LMES)
MSZ EN 300 296-2Elektromágneses összeférhetőségi és rádióspektrumügyek (ERM). Földi mozgószolgálat. Beépített antennákat használó rádióberendezések, elsődlegesen analóg beszéd céljára. 2. rész: Az R&TTE-irányelv 3.2. cikkelyének lényegi követelményeit tartalmazó harmonizált európai szabvány
MSZ EN 300 328-2Elektromágneses összeférhetőségi és rádióspektrum ügyek (ERM). Szélessávú átviteli rendszerek. A 2,4 GHz-es ISM sávban működő, szórt spektrumú modulációt alkalmazó adatátviteli berendezések, 2. rész: Az R&TTE-irányelv 3.2 cikkelyének lényegi követelményeit tartalmazó, harmonizált európai szabvány
MSZ EN 300 330-2Elektromágneses összeférhetőségi és rádióspektrum ügyek (ERM). Rövid hatótávolságú eszközök. A 9 kHz - 25 MHz-es sáv rádióberendezései és a 9 kHz - 30 MHz-es sáv induktív hurkos rendszerei, 2. rész: Az R&TTE-irányelv 3.2 cikkelye alá tartozó harmonizált európai szabvány
MSZ EN 300 338Elektromágneses összeférhetőségi és rádióspektrum ügyek (ERM). Digitális, szelektív hívás (DSC) előállítására, adására és vételére való berendezések műszaki jellemzői és mérési módszerei a tengeri MF, MF/HF és/vagy VHF mozgó-szolgálatnál
MSZ EN 300 339Elektromágneses összeférhetőségi és rádióspektrum ügyek (ERM). Rádiókommunikációs berendezések általános elektromágneses összeférhetősége
MSZ EN 300 341-2Elektromágneses összeférhetőségi és rádióspektrum ügyek (ERM). Földi mozgószolgálat (RP 02). Beépített antennát használó, a vevőben meghatározott választ kiváltó jeleket továbbító rádióberendezések, 2. rész: Az R&TTE-irányelv 3.2. cikkelye alá tartozó harmonizált európai szabvány
MSZ ETS 300 373Rádióberendezések és -rendszerek (RES). Az MF- és HF-sávokban használt tengeri mobil adók és vevők műszaki jellemzői és mérési módszerei
MSZ ETS 300 384Rádió-műsorszóró rendszerek. Ultrarövid-hullámú (VHF) frekvenciamodulált rádió-műsorszóró adók
MSZ EN 300 390-2Elektromágneses összeférhetőségi és rádióspektrum ügyek (ERM). Földi mozgószolgálat. Beépített antennát használó, adat (és beszéd) átvitelére szolgáló rádióberendezések, 2. rész: Az R&TTE-irányelv 3.2. cikkelyének lényegi követelményeit tartalmazó harmonizált európai szabvány
MSZ ETS 300 396-8-3Földi nyalábolt rádió (TETRA). A közvetlen módú működés (DMO) műszaki követelményei. 8. rész: ”Protokollmegvalósítás-megfelelőségi nyilatkozat (PICS)"-űrlap előírása. 3. alrész: Az átlépőközpont rádióinterfésze (AI)
MSZ EN 300 401Rádióműsor-szóró rendszerek. Digitális hangműsorszórás (PAB) mobil, hordozható és helyhez kötött vevőkhöz
MSZ EN 300 407Helyhez kötött rádiórendszerek. Pont-pont közötti berendezések. 55 GHz-en működő, digitális jelek átvitelére való digitális rádiórendszerek paraméterei
MSZ EN 300 408Helyhez kötött rádiórendszerek. Pont-pont közötti berendezések. Összehangolt frekvenciatervezést nem igénylő, 58 GHz környékén működő, digitális jelek és analóg videojelek átvitelére való rádiórendszerek paraméterei
MSZ EN 300 421Digitális videó-műsorszórás (D VB). 11/12 GHz-es műholdas szolgálatok keretszerkezete, csatornakódolása és modulációja
MSZ EN 300 422-2Elektromágneses összeférhetőségi és rádióspektrum ügyek (ERM). Vezeték nélküli mikrofonok a 25 MHz - 3 GHz frekvenciasávban, 2. rész: Az R&TTE-irányelv 3.2 cikkelyének lényegi követelményeit tartalmazó, harmonizált európai szabvány
MSZ ETS 300 423Műholdas földi állomások és rendszerek (SES). Az 1,5/1,6 GHz-es sávban működő, hang- és/vagy adatkommunikációt megvalósító mobil földi állomások (LMES)
MSZ EN 300 430Helyhez kötött rádiórendszerek. Pont-pont közötti berendezések. A 18 GHz-es frekvenciasávban működő, 55 MHz és 27,5 MHz csatornaosztású, digitális STM-1 jelek átvitelére való rádiórendszerek paraméterei
MSZ EN 300 440-2Elektromágneses összeférhetőségi és rádióspektrum ügyek (ERM).
Rövid hatótávolságú eszközök.
Az 1 GHz - 40 GHz közötti frekvenciatartomány-ban használt rádióberendezések, 2. rész:
Az R&TTE-irányelv 3.2 cikkelye alá tartozó, harmonizált európai szabvány
MSZ ETS 300 441Elektromágneses összeférhetőségi és rádióspektrum ügyek (ERM).
2182 kHz-es vész- és hívófrekvencián működő tengeri rádiótelefon-megfigyelő vevők
műszaki jellemzői és mérési módszerei
MSZ I-ETS 300 609-1Digitális, cellás távközlőrendszer (2. fázis). A bázisállomás-rendszer (BSS) berendezésének
előírása. 1. rész: Rádiós szempontok (GSM 11.21, 4.14.1. változat)
MSZ EN 300 609-4Digitális, cellás távközlőrendszer (2. és 2+ fázis) (GSM). Bázisállomási (BSS) berendezések
előírása. 4. rész: Átjátszók (GSM 11.26, 8.0.2. változat, 1999)
MSZ EN 300 636Helyhez kötött rádiórendszerek. Pont-többpont közötti berendezések. Időosztásos,
többszörös hozzáférés (TDMA). Pont-többpont közötti, digitális rádiórendszerek az
1 GHz - 3 GHz közötti tartomány frekvenciasávjaiban
MSZ EN 300 639Helyhez kötött rádiórendszerek.
Pont-pont közötti berendezések.
A 13 GHz, 15 GHz és 18 GHz-es frekvenciasávokban üzemelő, 28 MHz körüli közös és
14 MHz körüli keresztpolarizációs csatornaosztású, STM-1 alatti digitális rádiórendszerek
MSZ EN 300 673Elektromágneses összeférhetőségi és rádióspektrumügyek (ERM). Elektromágneses
összeférhetőségi (EMC) szabvány a helyhez kötött műholdas szolgálat (FSS)
4 GHz - 30 GHz közötti sávban működő nagyon kis apertúrájú végberendezés (VSAT),
műholdas hírgyűjtés (SNG), műholdas interaktív végberendezések (SIT) és műholdas
használói végberendezések (SUT) földi állomásaihoz
MSZ EN 300 674Elektromágneses összeférhetőségi és rádióspektrum ügyek (ERM).
Közúti szállítási és forgalmi telematika (RTTT).
Az 5,8 GHz-es ipari, tudományos és orvosi (ISM) sávban működő, meghatározott célú, rövid
távú kommunikáció (DRSC) átviteli berendezéseinek (500 kbit/s/250 kbit/s) műszaki
jellemzői és vizsgálati módszerei
MSZ EN 300 676Elektromágneses összeférhetőségi és rádióspektrum ügyek (ERM).
A légiforgalmi URH mobil szolgálat földi telepítésű, kézi, mobil és helyhez kötött,
amplitudómodulált rádióadói, -vevői és adó-vevői.
Műszaki jellemzők és mérési módszerek
MSZ EN 300 698-2Elektromágneses összeférhetőségi és rádióspektrum ügyek (ERM).
A tengeri mozgószolgálat VHF sávokban működő, szárazföldi víziúton használt rádiótelefon
adói és -vevői, 2. rész: Az R&TTE-irányelv 3.2 cikkelyének lényegi követelményeit
tartalmazó, harmonizált európai szabvány
MSZ EN 300 718-2Elektromágneses összeférhetőségi és rádióspektrum ügyek (ERM).
Lavina-irányadók.
Adó vevő rendszerek, 2. rész: Az R&TTE-irányelv 3.2. cikkelyének lényegi követelményeit
tartalmazó, harmonizált európai szabvány
MSZ EN 300 720-2Elektromágneses összeférhetőségi és rádióspektrumügyek (ERM). Fedélzeti
UHF-távközlőrendszerek és berendezések. 2. rész: Az R&TTE-irányelv 3.2. cikkelyének
lényegi követelményeit tartalmazó harmonizált európai szabvány
MSZ EN 300 744Digitális videó műsorszórás (DVB).
A digitális földi televízió keretszerkezete, csatornakódolása és modulációja
MSZ ETS 300 750Rádió-műsorszóró rendszerek.
Ultrarövidhullámú (VHF), frekvenciamodulált rádió-műsorszóró adók a 66 - 73 MHz-es
sávban
MSZ EN 300 761-2Elektromágneses összeférhetőségi és rádióspektrum ügyek (ERM).
Rövid hatótávolságú eszközök (SRD).
A 2,45 GHz-es sávban működő vasúti, automatikus járműazonosító (AVI), 2. rész:
Az R&TTE-irányelv 3.2 cikkelyének lényegi követelményeit tartalmazó, harmonizált
európai szabvány
MSZ EN 300 786Helyhez kötött rádiórendszerek.
Pont-pont közötti berendezések.
A 13 GHz, 15 GHz és 18 GHz-es frekvenciasávokban üzemelő, 14 MHz körüli
csatornaosztású, közös polarizációs, STM-1 alatti digitális rádiórendszerek
MSZ EN 300 833Helyhez kötött rádiórendszerek.
Pont-pont közötti antennák.
A 3 GHz - 60 GHz közötti sáv helyhez kötött, pont-pont közötti rádiórendszereinek
antennái
MSZ EN 301 021Helyhez kötött rádiórendszerek.
Pont-többpont közötti berendezések.
Időosztásos, többszörös hozzáférés (TDMA).
Pont-többpont közötti digitális rádiórendszerek a 3 GHz- 11 GHz közötti tartomány
frekvenciasávjaiban
MSZ EN 301 025-2Elektromágneses összeférhetőségi és rádióspektrum ügyek (ERM).
Általános kommunikációs alkalmazású VHF rádiótelefon és hozzátartozó berendezések
D-osztályú szelektív digitális hívás (DSC) céljára, 2. rész: Az R&TTE-irányelv 3.2 szakasza
alá tartozó harmonizált európai szabvány
MSZ EN 301 033Elektromágneses összeférhetőségi és rádióspektrum ügyek (ERM).
A tengeri MF, MF/HF és VHF sávokban, digitális, szelektív hívás (DSC) vételére szolgáló
hajófedélzeti megfigyelő vevők műszaki jellemzői és mérési módszerei
MSZ EN 301 055Helyhez kötött rádiórendszerek.
Pont-többpont közötti berendezések.
Közvetlen sorrendű, kódosztásos, többszörös hozzáférés (DS-CDMA).
Pont-többpont közötti digitális rádiórendszerek az 1 GHz - 3 GHz közötti tartomány
frekvenciasávjaiban
MSZ EN 301 080Helyhez kötött rádiórendszerek.
Pont-többpont közötti berendezések.
Frekvenciaosztásos, többszörös hozzáférés (FDMA).
Pont-többpont közötti digitális rádiórendszerek a 3 GHz - 11 GHz közötti tartomány
sávjaiban
MSZ EN 301 091Elektromágneses összeférhetőségi és rádióspektrum ügyek (ERM). Közúti szállítási és
forgalmi telematika (RTTT). A 76 GHz- 77 GHz sávban működő radarberendezések
műszaki jellemzői és vizsgálati módszerei
MSZ EN 301 124Digitális rádiórelé-rendszerek (DRRS).
Közvetlen sorrendű, kódosztásos, többszörös hozzáférésű (DS-CDMA), pont-több pont
közötti DRRS a 3 GHz- 11 GHz közötti tartomány frekvenciasávjaiban
MSZ EN 301 127Helyhez kötött rádiórendszerek.
Pont-pont közötti berendezések. 30 MHz körüli csatornaosztású frekvenciasávokban, közös
csatornás, kétszeresen polarizált (CCDP) üzemmódot használó, nagy kapacitású, SDH
(2 x STM-1) jeleket továbbító, digitális rádiórendszerek
MSZ EN 301 128Helyhez kötött rádiórendszerek.
Pont-pont közötti berendezések.
Pleziokron digitális hierarchia (PDH).
A 13, 15 és 18 GHz-es frekvenciasávokban működő kis és közepes kapacitású digitális
rádiórendszerek
MSZ EN 301 178-2Elektromágneses összeférhetőségi és rádióspektrumügyek (ERM). A tengeri
mozgószolgálat VHF-sávokban működő, igen nagy frekvenciás (VHF), hordozható
rádiótelefon-berendezései (csak nem GMDSS-alkalmazásokhoz). 2. rész: Az
R&TTE-irányelv 3.2. cikkelyének lényegi követelményeit tartalmazó harmonizált európai
szabvány
MSZ EN 301 179Digitális rádiórelé-rendszerek (DRRS).
Frekvenciaugratásos, kódosztásos, többszörös hozzáférés (FH-CDMA).
Pont-pont közötti DRRS az 1 GHz - 3 GHz tartomány sávjaiban
MSZ EN 301 210Digitális videoműsorszórás (DVB).
A digitális műholdas hírgyűjtés (DSNG) és egyéb, műholdas közreműködési alkalmazások
keretszerkezete, csatornakódolása és modulációja
MSZ EN 301 216Helyhez kötött rádiórendszerek.
Pont-pont közötti berendezések.
Pleziokron digitális hierarchia (PDH).
A 3 GHz - 11 GHz frekvenciatartomány sávjaiban működő kis és közepes kapacitású digitális
STM-0 rádiórendszerek
MSZ EN 301 222Digitális videoműsorszórás (DVB).
A digitális műholdas hírgyűjtéshez (DSNG) társított koordinációs csatornák
MSZ EN 301 253Helyhez kötött rádiórendszerek.
Pont-többpont közötti berendezések.
Frekvenciaugratásos, kódosztásos, többszörös hozzáférés (FH-CDMA).
Pont-többpont közötti digitális rádiórendszerek a 3 GHz - 11 GHz tartomány
frekvenciasávjaiban
MSZ EN 301 277Helyhez kötött rádiórendszerek.
Pont-pont közötti berendezések.
Nagy kapacitású, STM-4, vagy 4xSTM-l jeleket továbbító, 40 MHz-es rádiófrekvenciás
csatornán közös csatornás, kétszeresen polarizált (CCDP) üzemmódot használó digitális
rádiórendszerek
MSZ EN 301 357-2Elektromágneses összeférhetőségi és rádióspektrum ügyek (ERM).
Beépített antennát használó, a CEPT ajánlása szerinti 863 - 865 MHz frekvenciasávban
működő, szélessávú, analóg, zsinór nélküli eszközök műszaki jellemzői és vizsgálati
módszerei, 2. rész: Az R&TTE-irányelv 3.2 cikkelye alá tartozó, harmonizált európai
szabvány
MSZ EN 301 358Műholdas földi állomások és rendszerek (SES).
A 19,7-20,2 GHz (űr-Föld) és 29,5-30 GHz (Föld-űr) frekvenciasávokban működő,
geostacionárius műholdat használó műholdas használói végberendezések (SUT)
MSZ EN 301 359Műholdas földi állomások és rendszerek (SES).
A 11-12 GHz (űr-Föld) és 29,5-30 GHz (Föld-űr) frekvenciasávokban működő,
geostacionárius műholdat használó műholdas interaktív végberendezések (SIT)
MSZ EN 301 360Műholdas földi állomások és rendszerek (SES). Az R&TTE-irányelv 3.2. cikkelyének lényegi
követelményeit tartalmazó, a 27,5 GHz és a 29,5 GHz közötti frekvenciasávokban a
geostacionárius műholdak irányába adó műholdas interaktív végberendezések (SIT) és
műholdas használói végberendezések (SUT) harmonizált európai szabványa
MSZ EN 301 387Helyhez kötött rádiórendszerek.
Pont-pont közötti berendezések.
Pleziokron digitális hierarchia (PDH).
Kis és közepes kapacitású digitális rádiórendszerek a 48,5 GHz - 50,2 GHz közötti
frekvenciasávban
MSZ EN 301 406Továbbfejlesztett, digitális, zsinór nélküli távközlés (DECT).
Az R&TTE-irányelv 3.2 cikkelyének lényegi követelményeit tartalmazó, harmonizált
európai szabvány a továbbfejlesztett, digitális, zsinór nélküli távközléshez (DECT).
Általános rádiós követelmények
MSZ EN 301 419-1Digitális, cellás távközlőrendszer (2. fázis).
A mobil kommunikáció globális rendszerének (GSM) csatlakoztatási követelményei, 1. rész:
Mobil állomások a GSM 900 és a DCS 1800 sávokban.
Hozzáférés (GSM 13.01, 4.0.1 változat)
MSZ EN 301 419-2Digitális, cellás távközlőrendszer (2+ fázis).
GSM mobilállomások csatlakoztatási követelményei.
Nagysebességű, áramkörkapcsolt adatok (HSCSD).
Több időréses mobil állomások.
Hozzáférés (GSM 13.34, 5.1.1 változat, 1996)
MSZ EN 301 419-3Digitális, cellás távközlőrendszer (2+ fázis).
GSM mobilállomások csatlakoztatási követelményei.
Továbbfejlesztett beszédhívási tételek (ASCI).
Mobil állomások.
Hozzáférés (GSM 13.68, 5.0.2 változat, 1996)
MSZ EN 301 419-7Digitális, cellás távközlőrendszer (2+ fázis).
GSM mobilállomások csatlakoztatási követelményei.
Vasúti sáv.
Mobil állomások.
Hozzáférés (GSM 13.67, 5.0.2 változat, 1996)
MSZ EN 301 426Műholdas földi állomások és rendszerek (SES).
Az R&TTE-irányelv 3.2 szakaszának lényegi követelményeit tartalmazó, harmonizált
európai szabvány az 1,5/1,6 GHz-es frekvenciasávokban működő, kis adatsebességű,
műholdas, mobil földi állomások (LMES) és a nem vészjelző- és biztonsági kommunikációs
tengeri mobil földi állomások (MMES) számára
MSZ EN 301 430Műholdas földi állomások és rendszerek (SES).
Az R&TTE-irányelv 3.2 cikkelyének lényegi követelményeit tartalmazó, harmonizált
európai szabvány a műholdas hírgyűjtés 11 - 12/13 - 14 GHz-es frekvenciasávokban
működő, hordozható földi állomásai (SNG-TES) számára
MSZ EN 301 435-1Földi, nyalábolt rádió (TETRA).
A TETRA- végberendezések csatlakoztatási követelményei, 1. rész:
Polgári hozzáférés
MSZ EN 301 441Műholdas földi állomások és rendszerek (SES).
Az R&TTE-irányelv 3.2 cikkelyének lényegi követelményeit tartalmazó, harmonizált
európai szabvány az 1,6/2,4 GHz-es sávokban, a mobil műholdas szolgálat (MSS) keretében,
a műholdas, személyi távközlő hálózatokban (S-PCN) működő mobil földi állomások (MES)
számára, beleértve a kézi készülékeket is
MSZ EN 301 443Műholdas földi állomások és rendszerek (SES).
Az R&TTE-irányelv 3.2 cikkelyének lényegi követelményeit tartalmazó, harmonizált
európai szabvány a 4 és 6 GHz-es frekvenciasávokban működő, adás, adás/vétel vagy csak
vétel céljára szolgáló műholdas földi állomások számára
MSZ EN 301 444Műholdas földi állomások és rendszerek (SES).
Az R&TTE-irányelv 3.2 cikkelyének lényegi követelményeit tartalmazó, harmonizált
európai szabvány az 1,5 és 1,6 GHz-es sávokban működő, beszéd és/vagy adatkommunikációt
megvalósító mobil földi állomások (LMES) számára
MSZ EN 301 459Műholdas földi állomások és rendszerek (SES).
Az R&TTE-irányelv 3.2 cikkelyének lényegi követelményeit tartalmazó, harmonizált
európai szabvány interaktív műholdas végberendezésekhez (SIT) és műholdas használói
végberendezésekhez (SUT), amelyek geostacionárius pályán keringő műholdak felé
sugároznak a 29,5 - 30,0 GHz-es frekvenciasávokban
MSZ EN 301 502Harmonizált európai szabvány a mobil kommunikáció globális rendszere (GSM) számára.
Bázisállomási- és ismétlőállomási berendezések.
Az R&TTE-irányelv 3.2 cikkelyének lényegi követelményeit tartalmazó, harmonizált
európai szabvány (GSM 13.21, 7.0.1 változat, 1998)
MSZ EN 301 511A mobil kommunikáció globális rendszere (GSM).
Az R&TTE-irányelv 3.2 cikkelyének lényegi követelményeit tartalmazó, harmonizált
európai szabvány a GSM 900 és DCS 1800 sáv mobil állomásai számára (1999/5/EC) (GSM
13. 11, 7.0.1 változat, 1998)
MSZ EN 301 525Helyhez kötött rádiórendszerek.
Pont-többpont közötti antennák.
Az 1 GHz - 3 GHz közötti sáv pont-több pont közötti, helyhez kötött rádiórendszereinek
antennái
MSZ EN 301 669Helyhez kötött rádiórendszerek.
Pont-pont közötti berendezések.
Nagy kapacitású, két 40 MHz-es csatornán STM-4 vagy egy 40 MHz-es csatornán 2 x STM-1
jeleket továbbító, váltakozó csatornaelrendezésű digitális rádiórendszerek
MSZ EN 301 681Műholdas földi állomások és rendszerek (SES).
Az R&TTE-irányelv 3.2 cikkelyének lényegi követelményeit tartalmazó, harmonizált
európai szabvány a műholdas, személyi kommunikációs hálózatokban (S-PCN).
Az 1,5/1,6 GHz-es sávokban, a geostacionárius mobil műholdas szolgálat (MSS) keretében
hang- és/vagy adat- és hangkommunikációt biztosító S-PCN mobil földi állomások (MES),
beleértve a kézi készülékeket is
MSZ EN 301 682Műholdas, személyi távközlőhálózatok (S-PCN). Az 1,5/1,6 GHz-es sávokban, a mobil
műholdas szolgálat (MSS) keretében hang- és/vagy adatkommunikációt biztosító S-PCN
mobil földi állomások (MES-ek) hálózatvezérlő szolgáltatásai (NCF), beleértve a kézi
készülékeket is
MSZ EN 301 688Elektromágneses összeférhetőségi és rádióspektrum ügyek (ERM).
121,5 MHz-en és 123,1 MHz-en működő, helyhez kötött és hordozható VHF-berendezések
műszaki jellemzői és mérési módszerei
MSZ EN 301 721Műholdas földi állomások és rendszerek (SES).
Az R&TTE-irányelv 3.2 cikkelyének lényegi követelményeit tartalmazó, harmonizált
európai szabvány 1 GHz alatt működő, alacsony pályán keringő (LEO) műholdat használó,
kis sebességű adatkommunikációt (LBRDC) megvalósító mobil földi állomásokhoz
MSZ EN 301 744Helyhez kötött rádiórendszerek.
Pont-többpont közötti berendezések.
Közvetlen sorrendű, kódosztásos/időosztásos, többszörös hozzáférés (DS-CD/TDMA).
Pont-többpont közötti digitális csomagrádió-rendszerek a 3 GHz - 11 GHz közötti
tartomány frekvenciasávjaiban
MSZ EN 301 785Helyhez kötött rádiórendszerek. Pont-pont közötti csomagadat-berendezések. A 7, 8, 13, 15, 18, 23, 26, 28, 32, 38, 52-55 GHz-es frekvenciatartományban működő, digitális jeleket átvivő, csomagadat-interfészekkel rendelkező rádiórendszerek paraméterei
MSZ EN 301 786Helyhez kötött rádiórendszerek. Pont-pont közötti berendezések. Az 52 GHz-en működő, digitális jelek átvitelére való digitális rádiórendszerek paraméterei
MSZ EN 301 796Elektromágneses összeférhetőségi és rádióspektrumügyek (ERM). A CT1 és CT1+ zsinór nélküli távbeszélő-készülékeknek az R&TTE-irányelv 3.2. cikkelyének lényegi követelményeit tartalmazó harmonizált európai szabványa
MSZ EN 301 839-2Elektromágneses összeférhetőségi és rádióspektrum ügyek. (ERM). Rendkívül kis teljesítményű, aktív, beültetett orvosi eszközök és tartozékok rádióberendezései a 402-405 MHz-es sávban, 2. rész: Az R&TTE-irányelv 3.2 cikkelyének lényegi követelményeit tartalmazó harmonizált európai szabvány
MSZ EN 301 840-2Elektromágneses összeférhetőségi és rádióspektrum ügyek (ERM). Az 1785 MHz és 1800 MHz közötti harmonizált CEPT sávban működő digitális, rádiós mikrofonok, 2. rész: Az R&TTE-irányelv 3.2 cikkelye alá tartozó harmonizált európai szabvány
MSZ,EN 301 929-2Elektromágneses összeférhetőségi és rádióspektrumügyek (ERM). A tengeri mozgószolgálatnál GMDSS és egyéb alkalmazások parti állomásaiként működő VHF-adók és -vevők. 2. rész: Az R&TTE-irányelv 3.2. cikkelye alá tartozó, harmonizált európai szabvány
MSZ EN 302 085Helyhez kötött rádiórendszerek. Pont-többpont közötti antennák. A 3 GHz - 11 GHz közötti sáv pont-több pont közötti, helyhez kötött rádiórendszereinek antennái
MSZ EN 303 035-1Földi, nyalábolt rádió (TETRA). Az R&TTE-irányelv 3.2 cikkelyének lényegi követelményeit tartalmazó, harmonizált európai szabvány TETRA berendezések számára, 1. rész: Beszéd és adat (V+D)
MSZ EN 303 035-2Földi, nyalábolt rádió (TETRA). Az R&TTE-irányelv 3.2 cikkelyének lényegi követelményeit tartalmazó, harmonizált európai szabvány TETRA berendezések számára, 2. rész: Közvetlen módú működés (DMO)

6.3 ETSI szabványok

EN 302 062Fixed Radio Systems;
Point-to-point equipment;
High capacity digital radio relay systems carrying STM-4, 4 x STM-1 or 2 x STM-1 signals in
bands with 55/56 MHz channel spacing

1 A diszpécser jellegű szolgáltatás, olyan mobil rádiótávközlési szolgáltatás, amelynek keretében a szolgáltató a felhasználók tetszőleges csoportjai részére virtuális magánhálózatokat alakít ki beszéd- és adatátvitel biztosítására.

7. számú melléklet a 8/2002. (XII. 25.) IHM rendelet 12. § (3) bekezdéséhez

Hívójel-körzetszámok

A nemzeti azonosító részt követi a rádióamatőr engedélybe bejegyzett állandó telepítési hely szerinti egy karaktert tartalmazó körzetszám 1-0-ig, az alábbiak szerint:

1. Győr-Moson-Sopron megye, Vas megye, Zala megye

2. Komárom-Esztergom megye, Veszprém megye

3. Baranya megye, Somogy megye, Tolna megye

4. Fejér megye

5. Budapest

6. Heves megye, Nógrád megye

7. Pest megye, Jász-Nagykun-Szolnok megye

8. Bács-Kiskun megye, Békés megye, Csongrád megye

9. Borsod-Abaúj-Zemplén megye

0. Hajdú-Bihar megye, Szabolcs-Szatmár-Bereg megye

8. számú melléklet a 8/2002. (XII. 25.) IHM rendelet 12. § (6) bekezdéséhez

A hívó jel képzésre nem alkalmazható betűkombinációk

1. Három betűből álló betűkombináció, amelynek első két betűje: QO, QR, QS, QT vagy QU.

2. Az alább felsorolt betűkombinációk:

GAY, K, LID, MSG, PSE, R, RST, SIG, SOS, SYS, TX, TXT, YES.

Függelék a 8/2002. (XII. 25.) IHM rendelethez

Ez a rendelet megfelel:

a) a Nemzetközi Távközlési Egyesület által kiadott Nemzetközi Rádiószabályzat vonatkozó előírásainak;

b) a CEPT T/R 61-01. számú, a CEPT rádióamatőr engedély kiadásának általános feltételeiről szóló Ajánlásnak;

c) a CEPT T/R 61-02. számú, a harmonizált rádióamatőr vizsgabizonyítványokról szóló Ajánlásnak;

d) az ERC 32. "Útmutató az alapfokú rádióamatőr vizsgáról és alapfokú rádióamatőr vizsgabizonyítvány a CEPT és nem-CEPT országokban" című Jelentésnek.

Lábjegyzetek:

[1] Megállapította a 12/2003. (IX. 30.)IHM rendelet 5. §-a. Hatályos 2003.10.08.

[2] Megállapította a 6/2004. (IV. 13.) IHM rendelet 34. § -a. Hatályos 2004.04.21.

[3] Módosította az 12/2003. (IX. 30.) IHM rendelet 7. § (4) bekezdése. Hatályos 2003.10.08.

[4] A CEPT T/R 61-02 Ajánlás és az ERC 32. Jelentés alapján.

[5] Megállapította a 12/2003. (IX. 30.) IHM rendelet 6. § (1) bekezdése. Hatályos 2004.01.01.

[6] Megállapította a 12/2003. (IX. 30.) IHM rendelet 6. § (2) bekezdése. Hatályos 2003.10.08.

[7] Módosította az 12/2003. (IX. 30.) IHM rendelet 6. § (3) bekezdése. Hatályos 2003.10.08.

[8] Módosította az 12/2003. (IX. 30.) IHM rendelet 6. § (3) bekezdése. Hatályos 2003.10.08.

[9] Módosította az 12/2003. (IX. 30.) IHM rendelet 7. § (4) bekezdése. Hatályos 2003.10.08.

[10] Megállapította a 6/2003. (III. 31.) IHM rendelet 12. §-a. Hatályos 2003.04.01.

Tartalomjegyzék