16/2003. (IV. 11.) HM rendelet
a honvédelmi szervezetek alaprendeltetésen kívüli tevékenységéből származó bevételek felhasználásáról és elszámolásáról
A honvédelemről szóló 1993. évi CX. törvény (a továbbiakban: Hvt.) 41. § (2) bekezdésének m) pontjában foglaltak alapján - figyelemmel az államháztartás működési rendjéről szóló 217/1998. (XII. 30.) Korm. rendelet (a továbbiakban: Ámr.) 9. §-ának (7) bekezdésében foglaltakra -a honvédelmi szervezetek alaprendeltetésen kívüli tevékenységéből származó bevételek felhasználásáról és elszámolásáról a következőket rendelem el:
1. §
(1) A rendelet hatálya kiterjed a Honvédelmi Minisztérium (a továbbiakban: HM) költségvetési felügyelete alá tartozó költségvetési szervezetekre (a továbbiakban: honvédelmi szervek) és azok személyi állományára.
(2) E rendelet előírásait kell alkalmazni a Hvt. 22. § (1) bekezdésének j)-l) pontjaiban és a (4) bekezdésében meghatározott, térítés ellenében végzett tevékenységek (szolgáltatások) teljesítéséből származó bevételek felhasználására és elszámolására.
2. §
(1) E rendelet alkalmazása tekintetében a honvédelmi szerv alaprendeltetésen kívüli tevékenységének kell tekinteni az Ámr. 9. § (5) bekezdésében meghatározott alaptevékenységen belüli-nem vállalkozásban végzett-kiegészítő, kisegítő (a továbbiakban együtt: kiegészítő) jellegű tevékenységeit. Az alaprendeltetés szerinti tevékenység és a kiegészítő tevékenység együttesen alaptevékenységet képez.
(2) A kiegészítő tevékenységek csak az államháztartásról szóló 1992. évi XXXVIII. törvény (a továbbiakban: Áht.) 87. §-a szerinti költségvetési szervek, a honvédelmi szervek személyi állománya (ideértve azok nyugdíjasait és jogszabályban meghatározott hozzátartozóit is), a HM tárca alapítványai és közhasznú szervezetei részére szerződés alapján végezhetők. E tevékenységek költségeit (kiadásait) az azok teljesítéséből származó bevételeknek fedeznie kell. Ilyen tevékenységnek minősül a Hvt. 22. § (1) bekezdése l) pontja alapján az állami szervek részére térítés ellenében végzett tűzszerészeti tevékenység is.
(3) Honvédelmi szervezet gazdasági társaság és egyéni vállalkozó részére az 1. § (2) bekezdésében említett szolgáltatást - figyelemmel az Áht. 15. §-ában foglaltakra - csak vállalkozás formájában (Áht. 96. §) végezhet. Eltérő rendelkezés hiányában ezt a szabályt kell alkalmazni a közhasznú szervezetekről és az egyesülésről szóló törvények alapján működő jogi személyek, a diplomáciai testületek és a (2) bekezdésben nem említett magánszemélyek esetében is.
(4) A (3) bekezdésben foglaltak alól felmentést - a katonai szervezetek esetében a HM Honvéd Vezérkar főnöke, más honvédelmi szerv esetében a HM közigazgatási államtitkár, illetőleg az országos parancsnok [a Magyar Honvédség hivatásos és szerződéses állományú katonáinak jogállásáról szóló 2001. évi XCV. törvény 2. § (8) bekezdés] javaslata alapján - a honvédelmi miniszter adhat.
3. §
A honvédelmi szervezet állami szerv részére közérdekű cél megvalósítása érdekében kiegészítő tevékenységet - a Hvt.-ben és az Ámr.-ben meghatározott feltételeken túlmenően - csak a Szervezeti és Működési Szabályzatában meghatározott rend szerint végezhet.
4. §
Az 1. § (2) bekezdés szerinti tevékenység csak a Polgári Törvénykönyv idevonatkozó szabályai szerint (írásban) kötött szerződés alapján végezhető.
5. §
A 2. § (2) bekezdés szerinti kiegészítő tevékenységből eredő bevételek - figyelemmel a központi költségvetés Honvédelmi Minisztérium fejezetéhez tartozó költségvetési szervek bevételei teljesítésének, kezelésének és befizetésének rendjéről szóló 12/2000. (II. 8.) Korm. rendelet mellékletének 5. ponté) alpontjában, illetőleg annak a 3. § (1) bekezdésében foglaltakra - a következők szerint használhatók fel:
a) a központi, állami befizetési kötelezettségek teljesítése után fennmaradó összegből elsősorban a tevékenység során felhasznált központi és csapat beszerzésű anyagok, energiahordozók stb. - gazdálkodási szabályok szerinti - visszapótlását kell biztosítani;
b) a tevékenységgel összefüggésben felmerült többlet személyi kiadások (túlmunka-, túlszolgálati díj, rendkívüli munkavégzés díjazása, napidíj, a Polgári Törvénykönyv szerinti megbízás díja, stb.) a tevékenységben résztvevők állománycsoportjára vonatkozó jogszabályok szerint folyósíthatok, illetőleg állapíthatók meg. Az ilyen címen kifizetett összeg éves szinten nem haladhatja meg a kiegészítő tevékenység (számított) bérköltségének 50%-át;
c) a technikai eszközök amortizációs költségei és a honvédelmi szervezetnél egyébként is felmerülő (rendes munkaidőre eső) személyi kiadások megtérülő részét fejezeti szintű megtérülésként kell kezelni. A kiegészítő tevékenységben közvetlenül és közvetve résztvevők munkájának elismerésére, az állománycsoportjukra vonatkozó szabályok szerint, a személyi kiadások megtérülő részének 18%-a - ide nem értve annak járulékos kiadásait - az elöljáró parancsnok (felettes) engedélyével használható fel. Az így rendelkezésre álló összeg 25%-ának felhasználási jogát az elöljáró parancsnok (felettes) magához vonhatja.
6. §
(1) A hivatásos és szerződéses katona, illetőleg a köztisztviselő (munkavállaló) és a közalkalmazott, kiegészítő tevékenység keretében végzett kiemelkedő teljesítményének elismeréseként - figyelemmel az 5. § b) pontjában foglaltakra is - évente legfeljebb három havi illetményének megfelelő összegű céljutalomban részesülhet.
(2) Eltérő rendelkezés hiányában, az e rendelet alapján kifizetett céljutalom, az egyéb címen kifizetett jutalmakkal együtt (ide nem értve a jubileumi jutalmat) sem haladhatja meg évente az érintett illetményének hathavi összegét.
7. §
A bevételek felhasználásával kapcsolatos előirányzatmódosításokat az általános szabályok szerint kell végrehajtani.
8. §
(1) A honvédelmi szervezetek által végzett alaprendeltetésen kívüli tevékenységek végzésére vonatkozó részletes szervezési, engedélyezési és eljárási szabályokat hatáskörüknek megfelelően a HM közigazgatási államtitkára, illetőleg a HM Honvéd Vezérkar főnöke állapítja meg.
(2) Az e rendelet alapján folyósítandó pénzbeli juttatásokra fordítható gazdálkodási keretek képzésére, a folyósításukkal kapcsolatos pénzügyi, adminisztrációs feladatok végrehajtásának rendjére a pénzügyi és számviteli feladatokat ellátó központi szerv vezetője hatáskörében intézkedik.
9. §
(1) Ez a rendelet a kihirdetését követő 8. napon lép hatályba. Ezzel egyidejűleg hatályát veszti a Magyar Honvédség alaprendeltetésen kívüli tevékenységéről szóló 23/1992. (XI. 6.) HM rendelet.
(2) A 2. § (3) bekezdésében foglaltakra figyelemmel a honvédelmi szervezetek felülvizsgálják alapító okiratukat, illetőleg szervezeti működési szabályzatukat, és szükség szerint 2003. június 30-ig kezdeményezik azok módosítását.
Juhász Ferenc s. k.,
honvédelmi miniszter