196/2003. (XI. 28.) Korm. rendelet
a Nemzeti Fejlesztési Hivatalról
1. §
A Kormány - a hosszú és középtávú fejlesztési tervezési feladatok ellátására, az Európai Unió pénzügyi támogatásainak igénybevételéhez szükséges tervek elkészítésére, c támogatások felhasználásához szükséges tevékenység végzésére és más kormányzati szervek ilyen tevékenységének koordinálására - létrehozza a Nemzeti Fejlesztési Hivatalt (a továbbiakban: Hivatal) .
2. §
A Hivatal az érdekelt kormányzati szervekkel együttműködve
a) elkészíti és a Kormány elé terjeszti az ország átfogó fejlesztési tervét, és összehangolja az ezt megalapozó fejlesztési politikákat;
b) elkészíti az Európai Unió strukturális alapjaiból származó támogatások igénybevételéhez szükséges nemzeti fejlesztési terveket és a Kohéziós Alap támogatásainak igénybevételéhez szükséges stratégiát;
c) ellátja az Európa Tervvel kapcsolatos kormányzati tevékenység összehangolását;
d) elősegíti és figyelemmel kíséri az átfogó fejlesztési terv, valamint a nemzeti fejlesztési tervek megvalósulását;
e) tárgyalásokat folytat - a 8. § (2) bekezdésében meghatározott hatáskör tiszteletben tartásával - az Európai Unió intézményeivel a közösségi támogatási keret és az annak megvalósítására szolgáló operatív programok kialakítása céljából;
f) szervezi az Európai Unió strukturális és kohéziós politikájával kapcsolatos hazai feladatokat;
g) a Kormány által meghatározott körben ellátja az Európai Unió pénzügyi támogatásainak felhasználásához szükséges feladatokat, elősegíti a más kormányzati szerveknél működő intézmények és szervezetek létrehozását és koordinálja az intézményrendszer összehangolt működését;
h) ellátja a közösségi támogatási keret és a Kohéziós Alap irányító hatóságainak feladatait, gondoskodik a monitoring bizottságok működéséről;
i) ellátja a PHARE és az ISPA programokkal kapcsolatos előkészítési, szervezési és koordinációs feladatokat, ennek keretében biztosítja a Központi Pénzügyi és Szerződéskötő Egység működését, e tevékenységében a Segélykoordinációs Bizottság támogatja;
j) ellátja az intézményfejlesztési Átmeneti Támogatás Alappal kapcsolatos előkészítési, szervezési és koordinációs feladatokat.
3. §
(1) A Hivatal önálló jogi személyiséggel rendelkező országos hatáskörű államigazgatási szerv, amely a költségvetésben a X. Miniszterelnökség fejezetben külön alcím alatt szerepel és önállóan gazdálkodik.
(2) A Hivatal székhelye Budapest.
(3)[1] A Hivatalt a Kormány irányítja és az európai ügyekért felelős tárca nélküli miniszter (a továbbiakban: tárca nélküli miniszter) felügyeli. A tárca nélküli miniszter évente beszámol a Kormánynak.
4. §
(1) A Hivatalt elnök vezeti, akit munkájában elnökhelyettesek segítenek. A Hivatal elnökét határozatlan időtartamra a tárca nélküli miniszter javaslatára a miniszterelnök nevezi ki és menti fel. Az elnököt államtitkári, a helyetteseket helyettes államtitkári illetmény és teljes körű juttatások illetik meg.
(2) A Hivatal elnökhelyetteseit határozatlan időtartamra, a Hivatal elnökének javaslatára, a tárca nélküli miniszter nevezi ki és menti fel.
(3) A munkáltatói jogokat - a kinevezés és felmentés kivételével - a Hivatal elnöke felett a tárca nélküli miniszter, az elnökhelyettesek felett pedig a Hivatal elnöke gyakorolja.
(4) A Hivatal szervezeti és működési szabályzatát az elnök állapítja meg, amelyet a tárca nélküli miniszter hagy jóvá.
(5) A Hivatal dolgozói - a Központi Pénzügyi és Szerződéskötő Egység dolgozói kivételével - köztisztviselők, jogállásukra a köztisztviselők jogállásáról szóló 1992. évi XXIII. törvény rendelkezései az irányadók.
(6) A Központi Pénzügyi és Szerződéskötő Egység részjogkörű, részben önállóan gazdálkodó szerv, melynek dolgozói közalkalmazottak, jogállásukra a közalkalmazottak jogállásáról szóló 1992. évi XXXIII. törvény rendelkezései irányadók.
5. §[2]
A tárca nélküli miniszter a Nemzeti Segélykoordinátor.
6. §
(1) A Hivatalt az átfogó fejlesztési terv, az Európa Terv, az Európai Unió strukturális alapjaiból származó támogatások igénybevételéhez szükséges nemzeti fejlesztési tervek és a Kohéziós Alap támogatásainak igénybevételéhez szükséges stratégia elkészítésében és összehangolásában a Fejlesztéspolitikai Koordinációs Tárcaközi Bizottság (a továbbiakban: tárcaközi bizottság) támogatja. E tes- , tületben kell az e tervek elkészítésében és megvalósításában érdekelt kormányzati szervek tevékenységét koordinálni.
(2)[3] A tárcaközi bizottság tagjait a tárca nélküli miniszter felkérésére az érdekelt kormányzati szervek vezetői nevezik ki.
(3) A tárcaközi bizottság ügyrendjét maga állapítja meg, tevékenységéről rendszeresen beszámol a Kormánynak.
7. §
(1) A Hivatal feladat- és hatáskörében
a) elkészíti az Országgyűlés, a Kormány, a kabinetek döntését igénylő előterjesztéseket;
b) előkészíti az Országgyűlés munkájával kapcsolatos bizottsági előterjesztéseket, interpellációkra és kérdésekre vonatkozó válasz-tervezeteket;
c) a tárca nélküli miniszternél jogszabály alkotását kezdeményezheti, előkészíti a miniszteri rendelet- és utasítástervezeteket és egyéb intézkedéseket;
d) véleményezi a Kormány ügyrendje szerint a kormány-előterjesztéseket és miniszteri rendeletek tervezetét;
e) kapcsolatot tart tudományos, kutató és képzést folytató intézetekkel, gondoskodik a tudományos munka és képzés támogatásáról, fejlesztéséről;
f) részt vesz nemzetközi szervezetek munkájában, nemzetközi kapcsolatokat tart fenn és közös programokat szervez a hasonló feladatkört ellátó külföldi kormányzati szervekkel;
g) tájékoztatási tevékenységet végez.
(2)[4] A Hivatal elősegíti a tárca nélküli miniszternek az európai ügyekkel, valamint a Nemzeti Fejlesztési Tervvel kapcsolatos feladatai ellátását.
8. §
(1) A tárca nélküli miniszter felügyeleti jogkörében
a) kiadja a Hivatal alapító okiratát, és jóváhagyja a Hivatal szervezeti és működési szabályzatát;
b) jóváhagyja a Hivatal éves munkatervét, éves beszámolóját és költségvetésére vonatkozó javasltát;
c) általános iránymutatást adhat a Hivatal és az elnök számára;
d) ellenőrzi a Hivatal és az elnök tevékenységét;
e) intézkedést hoz, ha azt állapítja meg, hogy a Hivatal vagy az elnök a jogszabályokkal ellentétes, vagy a Kormány, illetőleg a tárca nélküli miniszter által megszabott iránymutatástól eltérő tevékenységet folytat.
(2) A tárca nélküli miniszter a Hivatal feladatkörébe tartozó ügyekben lefolytatja az Európai Unió intézményeivel és más országok hatóságaival azokat a tárgyalásokat, amelyek a Kormány miniszteri szintű képviseletét igénylik.
9. §
(1)[5] A Hivatal munkatársainak illetményszámfejtését a Miniszterelnöki Hivatal mint központosított illetményszámfejtőhely végzi, az informatikai hálózat üzemeltetésével kapcsolatos szolgáltatást pedig a Hivatal a Központi Szolgáltatási Főigazgatóságtól megállapodás alapján veszi igénybe. E szolgáltatásokért külön díjazás nem jár.
(2)[6] A Hivatal az (1) bekezdésben foglalt szolgáltatásokon túlmenően a Miniszterelnöki Hivataltól vagy a Központi Szolgáltatási Főigazgatóságtól megállapodás alapján más szolgáltatást is igénybe vehet.
10. §
(1) A Nemzeti Fejlesztési Hivatal a Miniszterelnöki Hivatal keretében működő Nemzeti Fejlesztési Terv és EU-támogatások Hivatalának általános jogutóda.
(2) A Hivatal jogutóda a Miniszterelnöki Hivatal, illetve a Miniszterelnökség Közbeszerzési és Gazdasági Igazgatósága által e rendelet hatálybalépése előtt kötött, a Hivatalnak az e rendelet szerinti feladatköre és működése körében létrejött polgári jogi, támogatási, közbeszerzési és foglalkoztatási szerződéseknek.
11. § Ez a rendelet 2004. január 1-jén lép hatályba.
Dr. Medgyessy Péter s. k.,
miniszterelnök
Lábjegyzetek:
[1] Megállapította a 334/2004. (XII. 15.) Korm. rendelet 9. § (2) bekezdése a) pontja. Hatályos 2004.12.16.
[2] Megállapította a 334/2004. (XII. 15.) Korm. rendelet 9. § (2) bekezdése a) pontja. Hatályos 2004.12.16.
[3] Megállapította a 334/2004. (XII. 15.) Korm. rendelet 9. § (2) bekezdése a) pontja. Hatályos 2004.12.16.
[4] Megállapította a 334/2004. (XII. 15.) Korm. rendelet 9. § (2) bekezdése a) pontja. Hatályos 2004.12.16.
[5] Hatálybalépése előtt módosította a 274/2003. (XII. 24.) Korm. rendelet 7. § a) pontja. Hatályos 2004.01.01.
[6] Hatálybalépése előtt módosította a 274/2003. (XII. 24.) Korm. rendelet 7. § a) pontja. Hatályos 2004.01.01.