Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

2/2003. (III. 18.) GYISM rendelet

az állami sportcélú támogatások felhasználásának szabályairól

A sportról szóló 2000. évi CXLV. törvény (a továbbiakban: Stv.) 93. §-a (2) bekezdésének a) pontjában kapott felhatalmazás alapján a következőket rendelem el:

I. Fejezet

Általános rendelkezések

1. §

A rendelet hatálya kiterjed a Magyar Köztársaság 2003. évi költségvetéséről szóló 2002. évi LXII. törvény XXIV. Gyermek-, Ifjúsági és Sportminisztérium (a továbbiakban: minisztérium) fejezet, 5. cím, 2. alcím Sporttámogatási előirányzatokból nyújtott költségvetési támogatásra.

2. §

(1) A támogatott részére - amennyiben a rendelet eltérően nem rendelkezik-visszafizetési kötelezettség nélküli végleges juttatás (vissza nem térítendő támogatás) nyújtható.

(2) Amennyiben a támogatott neki felróható okból nem teljesíti szerződésben vállalt kötelezettségeit, az igénybe vett támogatás egészét vagy arányos részét a mindenkor érvényes jegybanki alapkamat kétszeres mértékével növelt összegben kell visszafizetnie.

(3) Amennyiben a támogatott neki fel nem róható okból nem teljesíti szerződésben vállalt kötelezettségeit, illetve a szerződés meghiúsul, bejelentési kötelezettsége van a támogató felé, és az igénybe nem vett támogatásról köteles írásban lemondani.

(4) A támogatás nyújtásának feltétele, hogy a támogatott a sporttevékenységével kapcsolatban az állami sportinformációs rendszer részére az Stv. 22. §-a alapján adatot szolgáltasson.

3. §

(1) Amennyiben a támogatás pályázat alapján vehető igénybe, a pályázati felhívást legkésőbb a tárgyév február 28-áig meg kell jelentetni a minisztérium hivatalos lapjában és egy országos napilapban, valamint a minisztérium honlapján.

(2) A pályázati felhívást a pályázatok benyújtási határnapja előtt legalább harminc nappal meg kell jelentetni.

4. §

A sportolók közvetlen központi költségvetési támogatást kizárólag mint tanulmányi ösztöndíjat, illetve sportösztöndíjat, valamint eredményességi jutalmakat kaphatnak.

5. §

(1) A rendelet hatálya alá tartozó előirányzatok terhére közvetlenül kizárólag az alábbi külföldön megrendezésre kerülő sportrendezvényen való részvétel támogatható:

a) a Tarvisióban, valamint Szöulban megrendezendő téli, illetve nyári Universiade;

b) a Magyar Diáksport Szövetség által delegált csapatok részvétele a Nemzetközi Iskolasport Szövetség versenyein;

c) az Írországban megrendezendő Speciális Olimpia Nyári Világjátékok;

d) a Franciaországban megrendezendő Szervátültetettek Világjátéka.

(2) Az (1) bekezdés a)-b) pontjában meghatározott sportrendezvények az "Iskolai, diák- és felsőoktatási sport támogatása", az (1) bekezdés c)-d) pontjaiban meghatározott sportrendezvények a "Fogyatékosok sportjának fejlesztése" fejezeti kezelésű előirányzat terhére támogathatók.

6. §

(1) A támogatás rendeltetésszerű felhasználását és elszámolását a minisztérium

a) közvetlenül,

b) felügyelete alá tartozó költségvetési szerve igénybevételével,

c) az állami sportinformációs rendszeren keresztül, illetve

d) az erre szakosodott gazdálkodó szervezet szolgáltatásainak igénybevételével

ellenőrzi.

(2) Abban az esetben, ha a rendelet hatálya alá tartozó támogatás végső felhasználója nem a kedvezményezett, akkor a pénzkeret felosztására jogosult szervezet köteles a továbbadott támogatásról a támogatottat bizonylatokkal, számlákkal alátámasztott módon elszámoltatni. A kedvezményezett a továbbadott támogatás elszámolásáról a miniszter részére összegző jelentést készít. Az összegző jelentést a 3. számú melléklet alapján kell elkészíteni és a miniszter részére megküldeni.

(3) A (2) bekezdésben meghatározott esetekben az elszámoltatás költségei a kedvezményezettet terhelik.

II. Fejezet

AZ EGYES SPORTTÁMOGATÁSI ELŐIRÁNYZATOKBÓL NYÚJTOTT KÖLTSÉGVETÉSI TÁMOGATÁSOK

Nemzeti sportszövetségek támogatása

7. §

(1) A miniszter támogatja a Nemzeti Sportszövetség, a Nemzeti Szabadidősport Szövetség, valamint a Fogyatékosok Nemzeti Sportszövetségének (a továbbiakban: FONESZ) működését.

(2) A támogatások felhasználásának, elszámolásának és ellenőrzésének részletes feltételeit a miniszter határozza meg.

(3) A miniszter a Nemzeti Sportszövetség működésére a "Sportági szakszövetségek működési kiadásainak támogatása" előirányzat terhére nyújt támogatást.

(4) A Nemzeti Sportszövetség esetében a támogatás felhasználásával történő elszámolás határidejét a támogatási szerződés tartalmazza. Az elszámolást - a rendelet 6. § (2)-(3) bekezdéseiben foglaltak figyelembevételével - a 3. számú melléklet szerinti statisztikai adatlap, valamint az elszámolási mintatáblázat szerint kell benyújtani. Az elszámoláshoz csatolni kell a statisztikai adatlap, valamint az elszámolási mintatáblázat adatait rögzítő számítógépes adathordozót is.

(5) A miniszter a Nemzeti Szabadidősport Szövetség működésére - a rendelet 24. § (4) bekezdésében foglaltak figyelembevételével - a "Bukmékeri rendszerű fogadások játékadójából származó támogatás" előirányzat terhére nyújt támogatást. A támogatások folyósítása a 2. számú melléklet szerint történik.

(6) A Nemzeti Szabadidősport Szövetség esetében a támogatás felhasználásával történő elszámolás határideje a támogatás folyósítását követő év július hó 1. napja. Az elszámolást - a rendelet 6. § (2)-(3) bekezdéseiben foglaltak figyelembevételével - a 3. számú melléklet szerinti statisztikai adatlap, valamint az elszámolási mintatáblázat szerint kell benyújtani. Az elszámoláshoz csatolni kell a statisztikai adatlap, valamint az elszámolási mintatáblázat adatait rögzítő számítógépes adathordozót is.

(7) A miniszter az Stv. 71. §-ának (2) bekezdése alapján a FONESZ, valamint tagszervezeteinek működésére a "Fogyatékosok sportszövetségeinek támogatása" előirányzat terhére nyújt támogatást a (8) bekezdésben foglaltak szerint.

(8) A FONESZ-t és annak tagjait együttesen

a) a Nemzeti Sportszövetségtől negyvenmillió forint,

b) a Nemzeti Szabadidősport Szövetségtől tízmillió forint

illeti meg.

(9) A FONESZ a (8) bekezdés szerinti összegből

a) 27%-nak megfelelő összeget működési költségeire használhat fel;

b) 73%-nak megfelelő összeget tagszervezetei között a 13. §-ban és a 14. § (5) bekezdésében meghatározott szakmai feladatok és szempontok alapján oszthat fel.

(10) A (9) bekezdés b) pontja szerinti összeget a FONESZ a kézhezvételtől számított nyolc munkanapon belül utalja át tagszervezetei részére.

(11) A FONESZ esetében a támogatás felhasználásával történő elszámolás határidejét a támogatási szerződés tartalmazza. Az elszámolást - a rendelet 6. § (2)-(3) bekezdéseiben foglaltak figyelembevételével - a 3. számú melléklet szerinti statisztikai adatlap, valamint az elszámolási mintatáblázat szerint kell benyújtani. Az elszámoláshoz csatolni kell a statisztikai adatlap, valamint az elszámolási mintatáblázat adatait rögzítő számítógépes adathordozót is.

(12) A FONESZ és tagszervezetei a "Fogyatékosok sportjának fejlesztése" fejezeti kezelésű előirányzat terhére további 11 millió forint támogatásban részesülnek, amely összeg kizárólag a közös iroda kialakítására és működtetésére használható fel. ,

Sportági országos szakszövetségek támogatása

8. §

(1) A miniszter a szakszövetségek működését a "Sportági szakszövetségek működési kiadásainak támogatása" előirányzat terhére támogatja.

(2) A szakszövetségek a szakszövetségi támogatás ősz-szegének meghatározásához a Nemzeti Sportszövetség részére adatot szolgáltatnak.

(3) A Nemzeti Sportszövetség a szakszövetségi támogatások összegének meghatározásakor 25%-os súllyal a 2001. évi szakszövetségi támogatási összegeket, 75%-os súllyal pedig az alábbi szakszövetségi adatokat veszi figyelembe a következő megoszlás alapján

a) a szakszövetség által fizetendő nemzetközi tagdíjakat 5,8,

b) a sportági eredményességet 25,

c) a sportágban kiadott belföldi versenyengedélyek számát 23,1,

d) a szakszövetségi tagszervezetek számát 23,1,

e) a szakszövetség éves költségvetését 5,8,

f) egyéb - előre nem számszerűsíthető - szempontokat 17,2

százaléknyi értékkel.

(4) A szakszövetség a támogatást az Stv. szerinti feladatok ellátására köteles felhasználni.

(5) A szakszövetség támogatásáról szóló szerződés megkötésének feltétele, hogy a szakszövetség a külön jogszabályban meghatározott módon igazolja, hogy nincs lejárt köztartozása.

Olimpiai feladatok támogatása

9. §

(1) A miniszter a MOB részére az olimpiai felkészüléssel és részvétellel kapcsolatos feladatokra a "Magyar Olimpiai Bizottság olimpiai feladatok támogatása" előirányzat terhére nyújt támogatást.

(2) Az (1) bekezdés szerinti támogatás: a) a MOB működésére, így különösen

aa) a MOB-iroda működésével kapcsolatos dologi és személyi kiadásokra,

ab) a sportdiplomáciai és kegyeleti kiadások fedezésére,

ac) a sporttudomány fejlesztésének támogatására,

ad) a sportszakember-továbbképzés támogatására;

b) sportösztöndíjra,

c) olimpiai műhelytámogatásokra,

d) szakszövetségek szakmai alaptámogatására,

e) eredményességi alapon történő szövetségi támogatásokra,

f) kvalifikációs versenyeken történő eredményes szereplés támogatására,

g) speciális sportcélú eszközök beszerzésére,

h) olimpiai keretek tudományos és orvosi ellátásának támogatására,

i) vitaminok és táplálékkiegészítők biztosítására,

j) doppingellenőrző vizsgálatokra,

k) az Európai Ifjúsági Olimpiai Fesztiválon (EYOF) való részvételre,

l) egyéb szakmai feladatokra használható fel.

(3) A (2) bekezdés c)-g) pontja szerinti támogatásokban az olimpiai sportágak szakszövetségei, valamint a versenyszerű sport műhelyei és a sportszervezetek szakosztályai részesülhetnek.

(4) A (3) bekezdésben meghatározott szervezetek a támogatást

a) nemzetközi versenyeken való részvétel költségeire,

b) a válogatott keretek központi felkészülésének biztosítására, különösen edzőtáborok, válogató és felmérő versenyek megrendezésére,

c) szállás-, élelmezési, létesítményhasználati költségek fedezésére, külföldi edzőtáborok esetében utazási költségre,

d) az olimpiai felkészüléshez és részvételhez szükséges sportszerek, eszközök, felszerelések, műszerek beszerzésére (ideértve az éves ütemezés szerinti bérleti és egyéb díjakat is),

e) sportegészségügyi kiadásokra,

f) a válogatott keretek felkészítésében közreműködő szakemberek alkalmazásának költségeire,

g) az utánpótlás-nevelés támogatására használhatják fel.

(5) Az (1) bekezdés szerinti támogatás esetében a támogatás felhasználásával történő elszámolás határidejét a támogatási szerződés tartalmazza. Az elszámolást - a rendelet 6. § (2)-(3) bekezdéseiben foglaltak figyelembevételével - a 3. számú melléklet szerinti statisztikai adatlap, valamint az elszámolási mintatáblázat szerint kell benyújtani. Az elszámoláshoz csatolni kell a statisztikai adatlap, valamint az elszámolási mintatáblázat adatait rögzítő számítógépes adathordozót is.

10. §

(1) A miniszter a sportösztöndíj-rendszert a "Magyar Olimpiai Bizottság olimpiai feladatok támogatása" előirányzat terhére támogatja.

(2) A támogatás az Stv. 70. §-ának (4) bekezdése szerinti célokra vehető igénybe.

(3) A támogatás felhasználásával történő elszámolás határidejét a támogatási szerződés tartalmazza. Az elszámolást a 3. számú melléklet szerinti statisztikai adatlap, valamint az elszámolási mintatáblázat szerint kell benyújtani. Az elszámoláshoz csatolni kell a statisztikai adatlap, valamint az elszámolási mintatáblázat adatait rögzítő számítógépes adathordozót is.

11. §

(1) A miniszter az Athénban megrendezendő Nyári Olimpiai Játékokon való eredményes felkészülés és részvétel érdekében az "Olimpiai részvétel támogatása" előirányzat terhére a MOB-on keresztül nyújt támogatást a szakszövetségek, valamint a sportszervezetek szakosztályai részére.

(2) Az (1) bekezdés szerinti támogatás felhasználásának irányelveire, arányaira vonatkozó szakmai programot a MOB készíti el, és a miniszter hagyja jóvá.

(3) Az (1) bekezdés szerinti támogatás a részvételhez kapcsolódó utazási és egyéb dologi költségekre használható fel.

Speciális világjátékokon való részvétel támogatása

12. §

(1) A miniszter a "Fogyatékosok sportjának fejlesztése" előirányzat terhére közvetlenül támogatja

a) a Magyar Speciális Olimpia Szövetségen keresztül az Írországban megrendezendő Speciális Olimpia Nyári Világjátékokon,

b) a Magyar Szervátültetettek, Országos Sport, Kulturális és Érdekvédelmi Szövetségén keresztül a Franciaországban megrendezendő Szervátültetettek Világjátékain (a továbbiakban együtt: speciális világjátékok) magyar sportolók részvételét.

(2) A támogatás felhasználásának irányelveire, arányaira vonatkozó szakmai programot az (1) bekezdés szerinti sportszövetségek készítik el, és a miniszter hagyja jóvá.

(3) A támogatás a speciális világjátékokon való részvétellel kapcsolatos utazási és egyéb dologi költségekre használható fel.

13. §

(1) A miniszter a speciális világjátékokra történő felkészüléssel kapcsolatos feladatokra a "Fogyatékosok sportjának fejlesztése" előirányzat terhére műhelytámogatást nyújthat a speciális világjátékok versenyprogramjainak sportágai részére a (3) bekezdés szerinti sportszövetségeken keresztül.

(2) A műhelytámogatás felhasználásának irányelveire, arányaira vonatkozó szakmai programokat a (3) bekezdés szerinti sportszövetségek készítik el, és a miniszter hagyja jóvá.

(3) A támogatás

a) a Magyar Speciális Olimpia Szövetség,

b) a Magyar Szervátültetettek Országos Sport, Kulturális és Érdekvédelmi Szövetsége,

c) a Magyar Paralimpiai Bizottság és tagszervezetei,

d) a Magyar Siketek Sportszövetsége részére adható.

(4) A műhelytámogatás a speciális világjátékokon való eredményes magyar szereplés szempontjából meghatározó sportegyesületek, illetve szakosztályok működtetésére, valamint a speciális világjátékokra való felkészüléssel kapcsolatban felmerülő, a 9. § (4) bekezdés szerinti kiadásokra használható fel.

Sportesemények támogatása

14. §

(1) A miniszter a belföldön megrendezésre kerülő nemzetközi sportrendezvények megszervezését a szakszövetségeken, továbbá a fogyatékosok országos sportszövetségein keresztül a "Hazai rendezésű sportesemények támogatása" és a "Fogyatékosok sportjának fejlesztése" fejezeti kezelésű előirányzat terhére támogatja. A támogatás a rendezési költségekhez nyújtható.

(2) Az (1) bekezdés szerinti támogatás iránti kérelemhez a szakszövetségeknek, illetve sportszövetségeknek csatolniuk kell a sportrendezvényhez benyújtott regisztrációs lapokat.

(3) A miniszter egyéb, szabadidős sportrendezvényeket a "Szabadidősport programok támogatása" előirányzat terhére, utánpótlás labdarúgó eseményeket pedig a "Totó játékadójából származó támogatás" fejezeti kezelésű előirányzat terhére támogat.

(4) A miniszter a Forma-1 Világbajnokság Magyar Nagydíjat a "Forma-1 Magyar Nagydíj támogatása" fejezeti kezelésű előirányzat terhére támogatja.

(5) A miniszter a fogyatékosok hazai versenyrendszerét a FONESZ alá tartozó sérülés specifikus országos sportszövetségeken keresztül; a kiemelt nemzetközi és paralimpiai kvalifikációs versenyeken való részvételt a FONESZ tagszervezetein keresztül a "Fogyatékosok sportjának fejlesztése" előirányzat terhére támogatja.

Sportágfejlesztés, műhelytámogatás és utánpótlás-nevelés

15. §

(1) A miniszter a "Sportágfejlesztési programok, műhelytámogatás" fejezeti kezelésű előirányzat terhére támogatja:

a) a Nemzeti Atlétikai Program megvalósítását a Magyar Atlétikai Szövetséggel kötött szerződés alapján;

b) a Kosárlabdafejlesztési Program megvalósítását a Magyar Kosárlabdázók Országos Szövetségével kötött szerződés alapján;

c) egyedi döntés alapján egyéb sportágfejlesztési programokat;

d) a sportegyesületi műhelyeket.

(2) A miniszter a "Totó játékadóból származó támogatás" fejezeti kezelésű előirányzat terhére támogatja a Bozsik I. és Bozsik II. programok megvalósítását a Nemzeti Labdarúgó Akadémia Kht.-val, valamint a Magyar Labdarúgó Szövetséggel kötött szerződés alapján.

16. §

(1) A miniszter a fogyatékos sportolók sportágainak fejlesztésére a "Fogyatékosok sportjának fejlesztése" előirányzat terhére nyújt támogatást.

(2) A támogatás felhasználásának irányelveire, arányaira vonatkozó szakmai programokat a (3) bekezdés a)-c) pontjai esetében a szakszövetségek és a fogyatékossági ágaknak megfelelő országos sportszövetségek sportági szakágvezetőiből alakult munkabizottság, illetve a fogyatékossági ágaknak megfelelő országos sportszövetségek sportági szakágvezetői készítik el, és a miniszter hagyja jóvá.

(3) A támogatás

a) a Magyar Paralimpiai Bizottság,

b) sportági országos szakszövetségek,

c) úszás sportágfejlesztésre a Fogyatékosok Nemzeti Sportszövetsége

részére adható.

(4) A támogatás

a) a sportági utánpótlásbázis megteremtésére,

b) létesítményhasználati költségek fedezésére,

c) népszerűsítő kiadványok elkészítésére,

d) a sportágak űzéséhez szükséges sportszerek, eszközök, felszerelések, műszerek beszerzésére, ideértve az éves ütemezés szerinti bérleti, lótartási és egyéb díjakat is,

e) sportegészségügyi kiadásokra,

f) szakemberképzésre,

g) szakemberek díjazására,

h) edzésmódszertani anyagok elkészítésére, fordítására;

i) oktatófilm elkészítésére,

j) sportági bemutatók szervezésére,

k) szakmai fórumok, előadások megrendezésére,

l) integrált sportrendezvények megrendezésére használható fel. Eredményességi jutalom

17. §

(1) A miniszter eredményességi jutalomban kizárólag a Nemzeti Sportszövetség tagjaként nyilvántartott szakszövetségek, országos sportszövetségek sportolóit és a FONESZ által nyilvántartott fogyatékos sportolókat, valamint a sportolók felkészülését segítő sportszakembereket részesítheti.

(2) A jutalmazandó személyekre a szakszövetségek, illetve az országos sportszövetségek a minisztérium felhívásának kézhezvételétől számított 15 napon belül tesznek javaslatot, amely alapján a miniszter meghatározza a jutalmazandók névsorát. A szakszövetségnek, illetve az országos sportszövetségnek a javaslathoz a minisztérium felhívásában meghatározott dokumentumokat kell csatolnia.

(3) Javaslatot csak az a szakszövetség, illetve országos sportszövetség tehet, amely a központi költségvetési támogatás felhasználására és elszámolására vonatkozó jogszabályi feltételeknek eleget tett.

18. §

(1) Eredményességi jutalom kizárólag a sportági versenynaptárban meghatározott világ-, illetve Európa-bajnokságon 1-3. helyezést elért sportolók és az azok felkészülését segítő sportszakemberek részére állapítható meg.

(2) Fogyatékos sportolók és a felkészülést segítő sportszakemberek esetében eredményességi jutalom kizárólag a speciális világjátékokon elért eredmények alapján állapítható meg.

(3) Egy sportágban nemenként egy felnőtt és két, közvetlenül a felnőtt korosztály alatti utánpótlás-korosztály sportolói részesíthetők eredményességi jutalomban.

19. §

(1) Abban a sportágban, amelyben az összetett eredmény mellett a részteljesítményeket is értékelik, a szakszövetségnek, illetve az országos sportszövetségnek a sportoló azon eredményét kell figyelembe vennie, amely alapján magasabb jutalomban részesíthető.

(2) Azokban az olimpiai sportágakban, amelyekben hivatalos világbajnokság, illetve Európa-bajnokság keretén belül olimpiai versenyszámokat nem olimpiai körülmények között rendeznek meg, eredményességi jutalmat a nem olimpiai versenyszámnak megfelelően lehet nyújtani.

(3) Azokban a csapatversenyszámokban, amelyekben a csapateredményt az egyéni eredményeket összegezve állapítják meg, a sportoló a csapateredményért eredményességi jutalomban akkor részesíthető, ha egyéni eredményéért nem kapott jutalmat.

(4) A sportoló eredményességi jutalmának meghatározásánál az 1. számú melléklet szerinti pontértéktáblázat:

a) 4. pontját úgy kell alkalmazni, hogy páros versenyszámban a 2-es szorzót nem kell használni;

b) 4. pontját egyéni sportág csapatversenyszámaiban és csapatsportágaknál úgy kell alkalmazni, hogy csak a 0,5 szorzóval kell számolni,

c) 6. pontját nem kell figyelembe venni.

(5) A sportoló eredményességi jutalmának meghatározásánál egy eredményességi pont értéke nettó tízezer forint. A nettó tízezer forintot el nem érő sportolói eredményességi jutalmat tízezer forintra kell kerekíteni.

(6) Egyéni sportágakban az egy olimpiai ciklusban ugyanolyan bajnokság azonos versenyszámában ismételten elért első helyezés esetén a sportoló huszonöt százalékkal nagyobb eredményességi jutalomban részesül.

(7) A fogyatékos sportolók és a felkészítésükben résztvevő sportszakemberek eredményességi jutalmának meghatározásakor a FONESZ és a tagszervezetei által elfogadott - a 4. számú mellékletben meghatározott - pontértéktáblázatot kell figyelembe venni.

20. §

(1) A sportolók felkészülését segítő sportszakemberek részére megállapított eredményességi jutalom (a továbbiakban: sportszakemberi jutalmazási keret) - a (3) bekezdésben meghatározott kivétellel - nem haladhatja meg a sportágban a sportolóknak nyújtott eredményességi jutalmak összegének ötven százalékát.

(2) A sportági eredményesség alapján megállapított sportszakemberi jutalmazási keret összegéről a miniszter tájékoztatja a szakszövetséget, illetve az országos sportszövetséget, amely javaslatot tesz a sportszakemberek jutalmazására. A sportágban jutalmazandó sportszakemberek névsorát a miniszter hagyja jóvá.

(3) A sportszakemberi jutalmazási keret a sportolóknak nyújtott eredményességi jutalmak összegének

a) duatlon és triatlon sportágakban hetven százalékát,

b) öttusa sportágban kilencven százalékát nem haladhatja meg.

21. §

A 17-20. §-oknak megfelelően, normatív alapon megállapított eredményességi jutalomnak a sportolók és a felkészülésüket segítő sportszakemberek részére való folyósítását a miniszter a Wesselényi Miklós Sport Közalapítványon keresztül a "Sportolók és sportszakemberek jutalmazása, kitüntetése" elnevezésű fejezeti kezelésű előirányzatból biztosítja.

22. §

A szakszövetség, illetve az országos sportszövetség dokumentumokkal igazolt kérelmére a miniszter méltányosságból, sportteljesítménye alapján a 17-20. §-ban meghatározott feltételeknek meg nem felelő sportolót, valamint a felkészítésében résztvevő sportszakembert is eredményességi jutalomban részesítheti.

Fogyatékosok integrációját segítő szervezetek támogatása

23. §

(1) A miniszter a "Fogyatékosok integrációját segítő szervezetek" előirányzat terhére támogatja:

a) a fogyatékosok országos érdekvédelmi szervezeteit; valamint

b) egyedi döntés alapján egyéb, a fogyatékosok életlehetőségeit segítő szervezeteket.

(2) Az (1) bekezdés szerinti támogatás felhasználásának, elszámolásának, ellenőrzésének részletes feltételeit a miniszter támogatási szerződésben határozza meg.

Szabadidősport intézményrendszerének támogatása

24. §

(1) A miniszter az országos szabadidősport szövetségek működését a "Bukmékeri rendszerű fogadások játékadójából származó támogatás" előirányzat terhére a Nemzeti Szabadidősport Szövetségen keresztül támogatja.

(2) A miniszter a támogatást a 2. számú melléklet szerint folyósítja a Nemzeti Szabadidősport Szövetségnek, amely azt tizenöt munkanapon belül köteles a tagszövetségei részére - külön szerződés megkötése mellett - átutalni.

(3) A tagszövetségek a működési támogatásból fedezik a szabadidősporttal kapcsolatos szakmai feladataik kiadásait is.

(4) A Nemzeti Szabadidősport Szövetség, valamint az azt alkotó országos sportszövetségek a rendelet hatálya alá tartozó előirányzatból kapott támogatás legfeljebb 50%-át fordíthatják működési költségeik fedezésére. A fennmaradó 50%-ból kötelesek szakmai programokat megvalósítani, és ennek terhére támogatják tagszervezeteiket is.

(5) A tagszervezetek a Nemzeti Szabadidősport Szövetség felé a rendelet 7. § (6) bekezdésében foglalt határidőre figyelemmel a 3. számú melléklet szerint kötelesek elszámolni.

(6) A Nemzeti Szabadidősport Szövetség az (1) bekezdés és a 7. § (5) bekezdés alapján kapott támogatással a 3. számú melléklet szerint a miniszter felé számol el.

25. §

A miniszter a szabadidősport fejlesztése érdekében a "Szabadidősport programok támogatása" és a "Fogyatékosok sportjának fejlesztése" előirányzatok terhére pályázati úton, illetve egyedi döntés alapján támogatja:

a) a kiemelkedő szabadidősport rendezvényeket;

b) a szociális sport területén:

ba) a nők és családok sportjának fejlesztését,

bb) a hátrányos helyzetűek sporttevékenységét;

c) a fogyatékosok szabadidősportjának országos rendezvényeit a FONESZ-en keresztül;

d) a fogyatékosok szabadidősportjának regionális és helyi rendezvényeit a megyei (fővárosi) sport szakigazgatási szerveken keresztül;

e) a szabadidősportot népszerűsítő kommunikációs tevékenységet;

f) szabadidős sportrendezvényeket;

g) egyedi szabadidősport eseményeket.

Iskolai, diák- és felsőoktatási sport támogatása

26. §

A miniszter az iskolai, diák- és felsőoktatási sport fejlesztése érdekében az "Iskolai, diák- és felsőoktatási sport" előirányzat terhére támogatja:

a) a diákolimpiai versenyeket;

b) a Magyar Diáksport Szövetség által delegált magyar válogatott részvételét a Nemzetközi Iskolasport Szövetség versenyein;

c) a felsőoktatási intézményekben tanulók országos bajnokságát;

d) a felsőoktatási intézményekben működő sportegyesületek műhelyeit;

e) a Magyar Egyetemi és Főiskolai Sportszövetség által delegált magyar egyetemi válogatott részvételét a 2003. évi téli és nyári Universiaden;

f) a Magyar Gerincgyógyászati Társaság által kidolgozott gerincvédő programot;

g) a Magyar Testnevelő Tanárok Országos Egyesületét;

h) a versenyszerű sportolói osztályokat, működtető gimnáziumokat, valamint a Budapesti Műszaki Főiskola Rejtő Sándor Könnyűipari Mérnöki Főiskolai Kar versenyszerű sportolói tagozatát;

i) a diáksport rendezvényeket és programokat.

Fogyatékosok diáksportjának támogatása

27. §

(1) A miniszter a fogyatékos diákok sportjának fejlesztése érdekében a "Fogyatékosok sportjának fejlesztése" előirányzat terhére támogatja:

a) a tanulásban akadályozott diákok sportját a megyei sportigazgatási szerveken keresztül, a megyei fogyatékosügyi sportreferens koordinálásával;

b) a mozgáskorlátozott diákok sportját a Magyar Mozgáskorlátozottak Sportszövetségén keresztül;

c) a vak és gyengénlátó diákok sportját a Vak Diákok Sportegyesületén keresztül;

d) a siket és nagyothalló diákok sportját a Hallássérültek Iskoláinak Országos Egyesületén, valamint a Szabóky Adolf Szakközépiskolán keresztül;

e) a középsúlyos értelmi fogyatékos diákok sportját a Magyar Speciális Olimpia Szövetségen keresztül.

(2) A miniszter a felsőoktatási modernizáció érdekében a "Fogyatékosok sportjának fejlesztése" előirányzat terhére támogatja,

a) a Semmelweis Egyetem Testnevelés- és Sporttudományi Kar,

b) az ELTE Bárczi Gusztáv Gyógypedagógiai Főiskolai Kar

fogyatékosok sportjával, egészségfejlesztésével kapcsolatos tevékenységét.

Wesselényi Miklós Sport Közalapítvány révén igénybe vehető támogatások

28. §

(1) A Wesselényi Miklós Sport Közalapítvány (a továbbiakban: Wesselényi Közalapítvány) részére a "Wesselényi Miklós Sport Közalapítvány sorsolásos játékok játékadójából származó támogatása" előirányzat terhére nyújtható támogatás:

a) a tanulmányi ösztöndíjrendszer működtetésére;

b) a sportösztöndíj-rendszer működtetésére;

c) a sportiskola-rendszer támogatására.

(2) Az (1) bekezdés a)-c) pontjai szerinti feladatok teljesítése után fennmaradó összeget a Wesselényi Közalapítvány az alapító okiratában meghatározott célokra használja fel.

Mező Ferenc Közalapítvány támogatása

29. §

(1) A miniszter a "Mező Ferenc Közalapítvány támogatása" előirányzat terhére támogatja a Mező Ferenc Közalapítvány működését.

(2) A Mező Ferenc Közalapítvány a támogatást a működéséhez szükséges kiadások mellett az alapító okiratában - az Stv. 70. § (6) bekezdése alapján - meghatározott feladatok támogatására használhatja fel.

Sportcélú létesítmények fejlesztési támogatása

30. §

(1) A sportlétesítmények fejlesztéséhez a miniszter pályázat alapján támogatást nyújthat a "Sportlétesítményfejlesztési program", a "Bukmékeri rendszerű fogadások játékadójából származó támogatás", a "Sportvállalkozások támogatási programja", valamint az "Ifjúsági és sportlétesítmények akadálymentesítése" elnevezésű előirányzatok terhére.

(2) A miniszter sportcélú létesítmények fejlesztésére az (1) bekezdésben meghatározottak mellett egyedi döntés alapján is nyújthat támogatást.

(3) Az (1)-(2) bekezdés alapján vállalkozások részére támogatás a vállalkozásoknak nyújtott állami támogatások tilalma alóli mentességek egységes rendjéről szóló 163/2001. (IX. 14.) Korm. rendelet rendelkezéseivel összhangban nyújtható.

31. §

(1) A miniszter a "Sportlétesítmény-kezelés intézményi rendszere" fejezeti kezelésű előirányzat terhére támogatási vagy közhasznúsági szerződés keretében támogatja:

a) az állami tulajdonú sportlétesítmények üzemeltetését és vagyonkezelését;

b) az egyéb sportcélú létesítmények működtetését.

(2) Az (1) bekezdés szerinti támogatások felhasználásának, elszámolásának és ellenőrzésének részletes feltételeit a miniszter a támogatási szerződésben vagy a közhasznúsági szerződésben határozza meg.

32. §

A miniszter a "Sportlétesítmény-kezelés intézményi rendszere" fejezeti kezelésű előirányzat terhére - a MOB közreműködésével - támogatja az olimpiai sportágak válogatott kereteinek a Sportfolió Kht. kezelésében lévő sportcélú létesítmények igénybevételét.

Sportegészségügy és doppingellenes feladatok

33. §

A miniszter pályázat és egyedi döntés alapján a "Sportegészségügy és doppingellenes feladatok" előirányzat terhére támogatja az Országos Sportegészségügyi Intézetet, valamint a doppingellenes tevékenységet.

Sporttudomány

34. §

(1) A miniszter a "Sporttudomány" előirányzat terhére egyedi döntés és pályázat alapján támogatja:

a) a sportszervezetek sporttudománnyal összefüggő tevékenységét;

b) tudományos konferenciák szervezését;

c) sporttudományos kiadványok megjelentetését;

d) szakértői utak megszervezését;

e) szakképzést.

(2) Az (1) bekezdésben meghatározottakon túl a "Sporttudomány" előirányzat terhére a minisztérium saját kiadványokat jelentet meg és konferenciákat szervez sporttudományos témákban.

Területi kapcsolatok

35. §

A miniszter a "Területi kapcsolatok" előirányzat terhére valamennyi megye és megyei jogú város közgyűlését egyedi döntés alapján támogatja azok sportcélú feladatainak ellátásában.

36. §

Ez a rendelet a kihirdetését követő 5. napon lép hatályba, ezzel egyidejűleg hatályát veszti az állami támogatások 2001. és 2002. évi felhasználásának szabályairól szóló 10/2001. (XII. 23.) ISM rendelet, valamint az azt módosító 3/2002. (IV. 13.) ISM rendelet, az 1/2002. (VIII. 12.) GYISM rendelet és a 2/2002. (XI. 26.) GYISM rendelet.

Dr. Jánosi György s. k.,

gyermek-, ifjúsági és sportminiszter

1. számú melléklet a 2/2003. (III. 18.) GYISM rendelethez

PONTÉRTÉKTÁBLÁZAT

a sportági eredményesség méréséhez

Az eredményesség számításánál csak azok a helyezések vehetők figyelembe, melyeknél az eseményen résztvevő országok száma EB esetén legalább 15, VB esetén legalább 25 volt. Amennyiben kvalifikációs jellegű versenyről van szó, a résztvevő országok számán a kvalifikáción elindult nemzetek száma értendő.

1. A különböző világversenyeken elért helyezések értékpontjai

Olimpia, AGFIS Világjátékok, világbajnokság

Helyezés1.2.3.4.5.6.7.8.
Pont129754321

Megjegyzés: Azokban a sportágakban és korosztályoknál, amelyekben nem rendeznek EB-t, a fenti pontszámokat l,5-ös szorzóval kell számolni!

Európa-bajnokság

Helyezés1.2.3.4.5.6.
Pont754321

Megjegyzés: Azokban a korosztályokban, amelyekben nem rendeznek VB-t, a fenti pontszámokat 2-es szorzóval kell számolni!

2. A különböző korosztályoknál alkalmazott szorzók

KorosztálySzorzó
felnőtt5
legidősebb utánpótlás korcsoport (junior vagy ifjúsági)2
második utánpótlás korcsoport (ifjúsági vagy kadett vagy serdülő)1
amennyiben csak egy utánpótlás korcsoport van2,5

3. A világversenyek ciklusaihoz kapcsolódó szorzók

Olimpia, AGFIS VilágjátékokVBEB
4 éves ciklus954
3 éves ciklus43
2 éves ciklus32
évenkénti21

4. a) Egyéni sportágak versenyszámainak szorzói

egyéni (egyes)1,0
páros0,75 x 2
csapat0,5 x létszám

4. b) Csapatjáték sportágak szorzói

csapat0,5 x egyszerre pályán lévő játékosok száma +
0,2 x versenyre nevezhető tartalékok száma

5. Az eseményen résztvevő országok száma szerinti szorzó (amennyiben kvalifikációs jellegű versenyről van szó, a résztvevő országok számán a kvalifikáción elindult nemzetek száma értendő)

a) Olimpiai körülmények között megrendezett olimpiai versenyszámok esetén: 1,0

b) Minden más esetben

VBEB
0 — 24 ország00 — 14 ország0
25 — 49 ország0,3515 — 25 ország0,35
50—74 ország0,726—40 ország0,7
74 ország felett1,040 ország felett1,0

6. Az eredmények értékszorzói az eredmény elérését követő években

Év1. év2. év3. év4. év
Olimpia, AGFIS Világjátékok, felnőtt VB, EB10,80,60,4
up.VB, EB.10,500

7. Olimpiai és nem olimpiai versenyszámok szorzói

OlimpiaiNem olimpiai
10,5

2. számú melléklet a 2/2003. (III. 18.) GYISM rendelethez

Nemzeti Szabadidősport Szövetség részére szóló támogatás folyósításának ütemezése

Befolyt forrás időszakaUtalás időpontjaAz átutalás összege
Az előző naptári évben át nem utalt hátralékfebruár 15.A minisztérium számlájára előző év­ben beérkezett összeg Stv.-ben meg­határozott százaléka, csökkentve az előző év folyamán átutalt összeggel
Tárgyévre vonatkozóanfebruártól decemberig 11 alkalommal, minden hónap 15-énEredeti előirányzatra tervezett összeg Stv. által meghatározott százalékának 1/11-ede
Tárgyévre vonatkozóanáprilis 15.
július 15.
október 15.
Az eredeti előirányzatra tervezett összeg túlteljesülése esetén, a fennma­radó összeg Stv.-ben meghatározott százaléka (csökkentve az eddig átutalt összeggel)

3. számú melléklet a 2/2003. (III. 18.) GYISM rendelethez

Összesített elszámolási beszámoló

Összesített elszámolási beszámoló
A kedvezményezett neve:
Adószáma:
A támogatás összege:
A támogatás rendeltetése:
1. Az összesített ráfordításokat a következő szempontok alapján csoportosítva (Ft-ban):
Működési kiadások
1. magánszemélyek részére teljesített kifizetések
a )bérek és közterheik;
b) megbízási díjak és közterheik;
c) egyéb, magánszemélyek részére teljesített kifizetések és közterheik;
2. közüzemi szolgáltatások, bérleti díjak
3. telekommunikáció
4. egyéb, a működéssel összefüggő szolgáltatások igénybevétele
Felhalmozás
PR, marketing tevékenység
Esemény —finanszírozás (eseményenként)
Támogatás jogcímén továbbadott pénzeszközök
* A számlák hitelesített másolatát csak a minisztérium külön kérésére kell benyújtani.
Igazoljuk, hogy a kimutatásban foglaltak az érvényes pénzügyi és számviteli rendelkezések szerint kerültek felhasználásra, kifizetésre és könyvelésre.
.......................................... , 2003 ........................................
…………………………………………..……………………………………..
kitöltésért felelős személy aláírásafelelős vezető aláírása
Elszámolás
SorszámKedvezménye­zett neve és adószámaTámogatás rendeltetéseSzámlaszám/ bérezett hóKiállító/ bérezett neveSzámla kelte/ kifizetési napA támogatás felhasználásá­nakjogcíme: bér, járulékSzolgáltatás ellenértéke/ kifizetett bérMegjegy­zés
0001
0002
0003
0004
0005
0006
0007
0008
0009
0010
0011
0012
0013
0014
0015
Összesen
Igazoljuk, hogy a kimutatásban foglaltak az érvényes pénzügyi és számviteli rendelkezések szerint kerültek felhasználás­ra, kifizetésre és könyvelésre.
.......................................... , 2003 .......................................... ..............
………………………………………….……………………………………….
kitöltésért felelős személy aláírásafelelős vezető aláírása
Kitöltési útmutató az elszámolási táblázathoz
1. Sorszám: folyamatosan 1-gyel kezdődően, elszámolásonként újra kezdve
2. Beküldő: az elszámolást beküldő szervezet neve, adószáma, a kedvezményezett (pénzkeret felosztására jogosult szervezet) elszámolása esetén a támogatott szervezet (a támogatás végső felhasználója) nevének rövidítésével kiegészítve
3. Hová számolta el: a támogatást jogcíme
4. Számlaszám/bérezett hónap: amennyiben számlát nyújtanak be, akkor a számla sorszáma kerül be, ha pedig a bérjegyzékkel számolnak el, akkor a kifizetett bér hónapjának a megjelölése kerüljön ide
5. Kiállító/bérezett neve: számla esetében a számlát kiállító szervezet neve, bérjegyzék esetén a fizetést kapó neve szerepeljen
6. Számla kelte/kifizetés napja: számla esetén a számla kiállításának időpontja, bérjegyzék esetén a bér kifizetésének a napja szerepeljen
7. Szolgáltatás megnevezése/bér jutalom, járulék: számla esetében a szolgáltatás, illetve a vásárolt áru megnevezése, egyéb esetekben pedig a kifizetés jogcímének megnevezése
8. Összeg: a kifizetett összeg szerepeljen
9. Megjegyzés: bármi a számlával kapcsolatos megjegyzés, pl. részelszámolás
10. Felhalmozás: pl. eszközbeszerzések, beruházás stb.

4. számú melléklet a 2/2003. (III. 18.) GYISM rendelethez

Pontértéktáblázat a fogyatékos sportolók és a felkészítésükben résztvevő sportszakemberek eredményességi jutalmának meghatározásához

Sportszakemberek - egyéni sportágak

(nettó)

Pontértéktáblázat a fogyatékos sportolók és a felkészítésükben résztvevő sportszakemberek eredményességi jutalmának meghatározásához
Sportszakemberek — egyéni sportágak (nettó)
VilágjátékokSzakágvezetőEdző (40%)Egyéb szakember
Szervátültetettek Világjátékai65 000
Arany325 000130 000
Ezüst227 50091 000
Bronz162 50065 000
Speciális Olimpia260 000182 00065 000
Sportszakemberek — csapatsportok
(nettó)
Edzők (keretösszeg maximum, létszámtól független)
VilágjátékokSzakágvezetőPáros egységek3 fős csapat4 fős csapat13 fős csapat
Szervátültetettek Világjátékai12 fős csapat
AranyAmennyit az adott sportág adott érmes sportolója kap228 000294 000392 000845 000
Ezüst156 000195 000260 000509 000
Bronz110000138 000184000394 000
Speciális Olimpia260 000182 000
Sportolók
(nettó)
VilágjátékokEgyéni sportolókPáros egységek3 fős csapat4 fős csapat13 fős csapat
Szervátültetettek Világjátékai12 fős csapat
Arany325 000570 000
(285 000/fő)
735 000
(245 000/fő)
980 000
(245 000/fő)
2 112 000
(176 000/fő)
Ezüst227 500390 000
(195 000/fő)
487 500
(162 500/fő)
650 000
(162 500/fő)
1 272 000
(106 000/fő)
Bronz162 500275 000
(137 500/fő)
345 000
(115 000/fő)
460 000
(115 000/fő)
984 000
(82 000/fő)
Speciális OlimpiaTárgyjutalom az adómentesség kétszeres értékéig (jelenleg 20 000 Ft/fő). Az adó és közterheket a minisztérium állja, a inegjutalmazottnak a jutalom után nincs adófizetési kötelezettsége!

Tartalomjegyzék