Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

47/2003. (VIII. 8.) ESZCSM rendelet

a radioaktív hulladékok átmeneti tárolásának és végleges elhelyezésének egyes kérdéseiről, valamint az ipari tevékenységek során bedúsuló, a természetben előforduló radioaktív anyagok sugáregészségügyi kérdéseiről

Az atomenergiáról szóló 1996. évi CXVI. törvény 68. §-a (2) bekezdésének k), l) és p) pontjaiban, valamint az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálatról szóló 1991. évi XI. törvény 9. § e) pontjában kapott felhatalmazás alapján a következőket rendelem el:

1. §[1]

2. §[2]

A radioaktív hulladék átmeneti tárolásával és végleges elhelyezésével kapcsolatos szabályok

3. §[3]

4. §[4]

5. §[5]

6. §[6]

Radioaktív hulladék átmeneti tárolása

7. §[7]

8. §[8]

9. §[9]

Radioaktív hulladék végleges elhelyezése

10. §[10]

11. §[11]

12. §[12]

12/A. §[13]

13. §[14]

14. §[15]

Jelentések

15. §[16]

Hatósági ellenőrzés

16. §[17]

Természetes radioaktív izotópok bedúsítása, felhalmozása melléktermékekben

17. §

(1)[18] A tevékenységet végző az 1. számú mellékletben felsorolt ipari tevékenységét köteles bejelenteni a megyei kormányhivatalnak.

(2)[19] Az 1. számú melléklet szerinti tevékenységek melléktermékeinek kezeléséhez, lerakásához, újrahasznosításához a külön jogszabályok szerinti engedélyeken kívül sugáregészségügyi engedély is szükséges. Az ipari tevékenységet végző részére a sugáregészségügyi engedélyt a megyei kormányhivatal adja ki.

18. §

(1) Az üzemeltető köteles az általa a környezetben vagy üzemi területén létesített lerakóban elhelyezett melléktermékek sugárvédelmi szempontból fontos jellemzőit felmérni, az abból eredő sugárterhelésre - a megfelelő szakmai háttérrel rendelkező intézmény közreműködésével - becslést végezni.

(2) Az üzemeltető a melléktermék lerakására szolgáló létesítmény (lerakó) létesítésénél köteles a létesítményből eredő sugárterhelést bemutató elemzéseket végezni, s annak eredményét a sugáregészségügyi engedélykérelemhez csatolva benyújtani.

(3) Az elemzés alapján a hatóság engedélyében meghatározza a létesítményben elhelyezhető hulladéknak minősülő melléktermék mennyiségét, valamint a létesítmény lezárásának időpontját.

(4) Ha a melléktermékek újrahasznosításáról külön jogszabály nem rendelkezik, a melléktermék felhasználója köteles az újrahasznosításból eredő sugárterhelést bemutató elemzéseket végezni, s annak eredményét a sugáregészségügyi engedélykérelemhez csatolva benyújtani.

19. §

(1) A melléktermék lerakási tevékenységének megszüntetésekor, vagy lerakó létesítmény bezárásakor az üzemeltető köteles elemzéseket végezni és tájrehabilitációs tervet mellékelni a környezet helyreállítási program részeként.

(2) Az elemzésekben igazolni kell, hogy a hatóság által meghatározott időtartam alatt a várható sugárterhelés nem haladja meg az eredetileg engedélyezett értéket.

(3)[20] Amennyiben megszüntetés után a várható sugárterhelés meghaladná az engedélyezett szintet, a megyei kormányhivatal korlátozza a terület rekultivációt követő hasznosítását. A korlátozást, bejegyzés céljából, közli a területileg illetékes földhivatallal.

Záró rendelkezések

20. §

(1) Ez a rendelet a kihirdetését követő 90. napon lép hatályba.

(2) Az e rendelet hatálybalépésekor folyamatban levő engedélyezési eljárásokat a kérelem benyújtásakor hatályos előírásoknak megfelelően kell lefolytatni. A korábbi előírások szerint kiadott engedélyek érvényességét e rendelet nem érinti. E rendelet 18. § (1) bekezdésében és 19. § (1) bekezdésében foglaltakat a meglévő és még nem rekultivált melléktermékek tekintetében 2005. január 1-jétől kell alkalmazni.

(3) Ez a rendelet a 17-19. §-ainak tekintetében a Magyar Köztársaság és az Európai Közösségek és azok tagállamai közötti társulás létesítéséről szóló, Brüsszelben, 1991. december 16-án aláírt Európai Megállapodás tárgykörében, az azt kihirdető 1994. évi I. törvény 3. §-ával összhangban, összeegyeztethető szabályozást tartalmaz az Európai Unió Tanácsának a munkavállalók és a lakosság egészségének az ionizáló sugárzásból származó veszélyekkel szembeni védelmét szolgáló alapvető biztonsági előírások megállapításáról szóló 96/29/EURATOM irányelve 40. cikkének (1) bekezdésével, (2) bekezdésének a), b) és c) pontjaival és 41. cikkével az ipari tevékenységek során a természetben előforduló radioaktív anyagok bedúsításával kapcsolatban.

(4)[21] Ez a rendelet a kiégett fűtőelemek és a radioaktív hulladékok felelősségteljes és biztonságos kezelését szolgáló közösségi keret létrehozásáról szóló, 2011. július 19-i 2011/70/Euratom tanácsi irányelv 7. cikk (4) bekezdésének való megfelelést szolgálja.

(5)[22]

(6)[23]

(7)[24]

(8)[25]

Dr. Csehák Judit s. k.,

egészségügyi, szociális és családügyi miniszter

1. számú melléklet a 47/2003. (VIII. 8.) ESZCSM rendelethez

Természetes radioizotópokat bedúsító, felhalmozó tevékenységek

Az alább felsorolt ipari tevékenységek a természetben előforduló radioizotópokat a mentességi szintet meghaladóan nagymértékben bedúsíthatják, illetve felhalmozhatják melléktermékeikben:

1. Bauxitbányászat, -feldolgozás

2. Cirkonhomok felhasználás, kerámiagyártás

3. Fémércbányászat, érckohászati feldolgozás

4. Foszfátérc feldolgozás, műtrágyagyártás

5. Geotermikus energia felhasználás

6. Kőolaj és földgáz kitermelés (beleértve a kutatófúrásokat is)

7. Ritkaföldfém bányászat, -feldolgozás

8. Szénbányászat, széntüzelésű erőművek

9. Uránércbányászat, -feldolgozás

2. számú melléklet a 47/2003. (VIII. 8.) ESZCSM rendelethez

Radioaktív hulladékok osztályozása

I. A radioaktív hulladékok osztályozásának általános szempontjai:

1. Kis és közepes aktivitású radioaktív hulladéknak minősül az a radioaktív hulladék, amelyben a hőfejlődés az elhelyezés (és tárolás) során elhanyagolható.

a) Rövid élettartamú az a kis és közepes aktivitású radioaktív hulladék, amelyben a radionuklidok felezési ideje 30 év, vagy annál kisebb, és csak korlátozott koncentrációban tartalmaz hosszú élettartamú alfa-sugárzó radionuklidokat (ez a koncentráció 4000 Bq/g egy gyűjtőcsomagolás esetében, és 400 Bq/g a teljes hulladék mennyiségre átlagolva).

b) Hosszú élettartamú az a kis és közepes aktivitású radioaktív hulladék, amelyben a radionuklidok felezési ideje és/vagy az alfa-sugárzó radionuklidok koncentrációja meghaladja a rövid élettartamú radioaktív hulladék határértékeit.

2. Nagy aktivitású az a radioaktív hulladék, amelynek hőtermelését a tárolás és elhelyezés tervezése és üzemeltetés során figyelembe kell venni.

3. A hatóság a fenti osztályozáson belül részletesebb felosztást is előírhat a kis, közepes és nagy aktivitású radioaktív hulladékokra.

II. A kis és közepes aktivitású radioaktív hulladékok osztályozásának szempontjai:

1. A radioaktív hulladék kis és közepes aktivitású osztályba sorolását a benne lévő radioizotóp aktivitás-koncentrációja és mentességi aktivitás-koncentrációja (MEAK) alapján kell elvégezni (1. táblázat).

Radioaktív hulladék osztályAktivitás-koncentráció (Bq/g)
Kis aktivitású1 MEAK - 103 MEAK
Közepes aktivitású> 103 MEAK

2. Ha a radioaktív hulladék többfajta radioizotópot is tartalmaz, akkor az osztályozást a következők szerint kell elvégezni (2. táblázat):

ahol AKi a radioaktív hulladékban előforduló i-edik radioizotóp aktivitás-koncentrációja, míg a MEAKi az i-edik radioizotóp mentességi aktivitás-koncentrációja.

3. számú melléklet a 47/2003. (VIII. 8.) ESZCSM rendelethez[26]

4. számú melléklet a 47/2003. (VIII. 8.) ESZCSM rendelethez[27]

5. számú melléklet a 47/2003. (VIII. 8.) ESZCSM rendelethez[28]

6. számú melléklet a 47/2003. (VIII. 8.) ESZCSM rendelethez[29]

Lábjegyzetek:

[1] Hatályon kívül helyezte a 2/2016. (I. 15.) EMMI rendelet 3. § a) pontja. Hatálytalan 2016.01.16.

[2] Hatályon kívül helyezte a 2/2016. (I. 15.) EMMI rendelet 3. § a) pontja. Hatálytalan 2016.01.16.

[3] Hatályon kívül helyezte a 2/2016. (I. 15.) EMMI rendelet 3. § a) pontja. Hatálytalan 2016.01.16.

[4] Hatályon kívül helyezte a 2/2016. (I. 15.) EMMI rendelet 3. § a) pontja. Hatálytalan 2016.01.16.

[5] Hatályon kívül helyezte a 2/2016. (I. 15.) EMMI rendelet 3. § a) pontja. Hatálytalan 2016.01.16.

[6] Hatályon kívül helyezte a 2/2016. (I. 15.) EMMI rendelet 3. § a) pontja. Hatálytalan 2016.01.16.

[7] Hatályon kívül helyezte a 2/2016. (I. 15.) EMMI rendelet 3. § a) pontja. Hatálytalan 2016.01.16.

[8] Hatályon kívül helyezte a 2/2016. (I. 15.) EMMI rendelet 3. § a) pontja. Hatálytalan 2016.01.16.

[9] Hatályon kívül helyezte a 2/2016. (I. 15.) EMMI rendelet 3. § a) pontja. Hatálytalan 2016.01.16.

[10] Hatályon kívül helyezte a 2/2016. (I. 15.) EMMI rendelet 3. § a) pontja. Hatálytalan 2016.01.16.

[11] Hatályon kívül helyezte a 2/2016. (I. 15.) EMMI rendelet 3. § a) pontja. Hatálytalan 2016.01.16.

[12] Hatályon kívül helyezte a 2/2016. (I. 15.) EMMI rendelet 3. § a) pontja. Hatálytalan 2016.01.16.

[13] Hatályon kívül helyezte a 2/2016. (I. 15.) EMMI rendelet 3. § a) pontja. Hatálytalan 2016.01.16.

[14] Hatályon kívül helyezte a 2/2016. (I. 15.) EMMI rendelet 3. § a) pontja. Hatálytalan 2016.01.16.

[15] Hatályon kívül helyezte a 2/2016. (I. 15.) EMMI rendelet 3. § a) pontja. Hatálytalan 2016.01.16.

[16] Hatályon kívül helyezte a 2/2016. (I. 15.) EMMI rendelet 3. § a) pontja. Hatálytalan 2016.01.16.

[17] Hatályon kívül helyezte a 2/2016. (I. 15.) EMMI rendelet 3. § a) pontja. Hatálytalan 2016.01.16.

[18] Módosította a 23/2015. (IV. 28.) EMMI rendelet 48. § d) pontja. Hatályos 2015.04.29.

[19] Módosította a 23/2015. (IV. 28.) EMMI rendelet 48. § b) pontja. Hatályos 2015.04.29.

[20] Módosította a 23/2015. (IV. 28.) EMMI rendelet 48. § b) pontja. Hatályos 2015.04.29.

[21] Beiktatta a 65/2013. (IX. 19.) EMMI rendelet 5. §-a. Hatályos 2013.09.27.

[22] Hatályon kívül helyezte a 118/2008. (V. 8.) Korm. rendelet 4. § 75. pontja. Hatálytalan 2008.05.16.

[23] Hatályon kívül helyezte a 118/2008. (V. 8.) Korm. rendelet 4. § 75. pontja. Hatálytalan 2008.05.16.

[24] Hatályon kívül helyezte a 118/2008. (V. 8.) Korm. rendelet 4. § 75. pontja. Hatálytalan 2008.05.16.

[25] Hatályon kívül helyezte a 118/2008. (V. 8.) Korm. rendelet 4. § 75. pontja. Hatálytalan 2008.05.16.

[26] Hatályon kívül helyezte a 362/2008. (XII. 31.) Korm. rendelet 44. § (2) bekezdése 46. pontja. Hatálytalan 2009.03.01.

[27] Hatályon kívül helyezte a 2/2016. (I. 15.) EMMI rendelet 3. § b) pontja. Hatálytalan 2016.01.16.

[28] Hatályon kívül helyezte a 2/2016. (I. 15.) EMMI rendelet 3. § b) pontja. Hatálytalan 2016.01.16.

[29] Hatályon kívül helyezte a 2/2016. (I. 15.) EMMI rendelet 3. § b) pontja. Hatálytalan 2016.01.16.

Tartalomjegyzék