Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

58/2003. (IV. 24.) Korm. rendelet

a telepengedély alapján gyakorolható ipari és szolgáltató tevékenységekről, valamint a telepengedélyezés rendjéről szóló 80/1999. (VI. 11.) Korm. rendelet módosításáról

A Kormány a telepengedély alapján gyakorolható ipari és szolgáltató tevékenységekről, valamint a telepengedélyezés rendjéről szóló 80/1999. (VI. 11.) Korm. rendeletet (a továbbiakban: R.) a következők szerint módosítja:

1. §

Az R. 1. §-ának (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(2) A rendelet hatálya nem terjed ki a külön jogszabály szerint környezeti hatásvizsgálat-köteles, a környezethasználati engedélyköteles1 tevékenységekre, továbbá a működési engedélyköteles2 kereskedelmi tevékenységekre."[1]

2. §

Az R. 3. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) A telepengedélyt a telep fekvése szerint illetékes települési önkormányzat (fővárosban a fővárosi kerületi önkormányzat) jegyzőjétől (a továbbiakban: jegyző) kell kérni. A jegyzőnek az érdemi határozatot a kérelem előterjesztésétől számított 60 napon belül kell meghoznia."

3. §

Az R. 4. §-ának a), d) és g) pontja a következők szerint módosul:

(A telepengedély kiadására irányuló kérelemben meg kell jelölni, illetve mellékelni kell)

"a) a telep címét és helyrajzi számát, helyszínrajzát, továbbá a közvetlenül szomszédos ingatlanok rendeltetését,"

"d) a telepen folytatni kívánt ipari, szolgáltató vagy raktározási tevékenységet (TEÁOR és SZJ szerinti besorolás számszerű feltüntetésével),"

"g) a létesítendő munkahelyeket (irodák, raktárak, műhelyek stb.) az Mvt. értelmezése szerint, valamint a telep üzemeltetésének (nyitva tartásának) időtartamát, műszakonként a napi munkavégzés idejének megjelölésével,"

4. §

Az R. 5. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"5. § (1) A jegyző az építésügyi hatóság szakhatósági állásfoglalása alapján a telepengedély kiadására vonatkozó döntése előtt köteles meggyőződni arról, hogy a helyi építési szabályzat, szabályozási terv, meghatározott övezeti besorolás, illetőleg azok hiányában az épített környezet alakításáról és védelméről szóló 1997. évi LXXVIII. törvény 18. §-ának (2) bekezdése szerint a kérelemben feltüntetett telepen az adott tevékenység végezhető-e.

(2) Amennyiben a rendelet hatálybalépésékor már működő telep a létesítésekor érvényes jogszabályok alapján kiadott engedéllyel rendelkezik és az engedélyben foglaltak szerinti tevékenységi körét változtatás nélkül folytatja, a jegyzőnek vizsgálnia kell, hogy a telep a 6. §-ban foglalt előírásoknak megfelel-e, amelynek során a jegyzőnek - szükség esetén - meg kell határoznia azon feltételeket, amelyekkel a tevékenység továbbra is folytatható.

(3) Amennyiben az (1) bekezdésben foglalt övezeti besorolás alapján nem kizárt a tevékenység folytatása, úgy a jegyző köteles helyszíni szemlét tartani a telepen, amelyre az engedély kiadását kérik.

A jegyző a helyszíni szemléről értesíti

a) a kérelmezőt,

b) a telep és a közvetlenül szomszédos - a teleppel közös határvonalú, telekhatárú - ingatlanokkal rendelkezni jogosultakat (az ingatlanok tulajdonosait, használóit, kezelőit, társasház esetén a közös képviselőt, illetve az intézőbizottság elnökét, lakásszövetkezet esetén az elnököt),

c) az ÁNTSZ illetékes városi, fővárosi, kerületi intézetét,

d) az illetékes környezetvédelmi szakhatóságot,

e) az első fokú építésügyi szakhatóságot, különös tekintettel arra, hogy a telep műszaki szempontból megfelel-e az építésügyre vonatkozó jogszabályi előírásoknak,

f) az első fokú vízügyi szakhatóságot,

g) az illetékes rendőrkapitányságot,

h) a mellékletben *-gal megjelölt esetekben a tűzvédelmi szakhatóságként eljáró hivatásos önkormányzati tűzoltó parancsnokságot,

i) védett természeti terület esetén a természetvédelmi hatóságot,

j) a folytatni kívánt tevékenységtől függően az illetékes Megyei (Fővárosi) Növény- és Talajvédelmi Szolgálatot, illetve a megyei állat-egészségügyi és élelmiszer-ellenőrző állomást,

k) a területileg illetékes megyei katasztrófavédelmi igazgatóságot, Budapesten a Fővárosi Polgári Védelmi Igazgatóságot,

l) az Országos Munkabiztonsági és Munkaügyi Főfelügyelőség illetékes megyei (fővárosi) felügyelőségét,

m) a Kulturális Örökségvédelmi Hivatal illetékes regionális irodáját,

n) termőföld esetében a területileg illetékes körzeti (fővárosi kerületi) földhivatalt.

A telepengedélyezési eljárásban az a) és b) pontban foglalt érdekeltek ügyfeleknek tekintendők.

(4) A jegyző az értesítést - a kérelemben megjelöltek egyidejű megküldésével - a helyszíni szemle megtartása előtt legalább 8 nappal korábban küldi meg.

Az értesítésben a jegyző felhívja a (3) bekezdés b) pontjában foglalt meghívottak figyelmét, hogy távolmaradásuk a szemle megtartását nem akadályozza. Távolmaradás esetén a szemle időpontja előtt a jegyzőhöz írásban beadott észrevételeket a jegyző a szemlén ismerteti.

(5) A (3) bekezdés b) pontjában megjelöltek esetén, a teleppel közvetlenül szomszédos - közös határvonalú, telekhatárú - ingatlanokkal rendelkezni jogosultak adatait (név, lakcím, székhely stb.) a jegyző hivatalból, az illetékes földhivatal megkeresése útján szerzi be.

(6) A (3) bekezdés c)-n) pontjaiban megjelölt szakhatóságok szakhatósági állásfoglalásukat a szemle megállapításairól felvett jegyzőkönyvbe mondhatják, vagy a szemlét követő 30 napon belül írásban közölhetik.

(7) A helyszíni szemlén a jegyző jegyzőkönyvben rögzíti a véleményeket és saját megállapításait, a jegyzőkönyv egy példányát a (3) bekezdésben megjelölteknek megküldi."

5. §

Az R. 7. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) A jegyző a telepengedélyt akkor adja meg, ha a szakhatósági hozzájárulások alapján megállapítja, hogy a telep, különösen műszaki szempontból megfelel a - munkavégzésre (munkahelyre), valamint a környezetvédelmi, a vízügyi és az építésügyi követelményekre - vonatkozó jogszabályi előírásoknak, a tevékenység a telep környezetében élők szomszédjogi, birtokvédelmi értelemben vett nyugalmát nem zavarja, a dolgozók, a környezetben élők egészségét és a környezetet nem veszélyezteti. Az építésügyi és a környezetvédelmi szakhatóságok szakvéleménye alapján - az abban foglalt feltételekkel - ideiglenes vagy meghatározott időtartamra érvényes telepengedély is adható.

(2) A jegyző a telepengedély megadásáról, vagy megtagadásáról rendelkező határozatot kézbesítés útján közli

a) a kérelmezővel,

b) a telep és a közvetlenül szomszédos - a teleppel közös határvonalú, telekhatárú - ingatlanokkal rendelkezni jogosultakkal (az ingatlanok tulajdonosaival, használóival, kezelőivel, társasház esetén a közös képviselővel, illetve az intézőbizottság elnökével, lakásszövetkezet esetén annak elnökével),

c) az eljárásban közreműködött szakhatóságokkal és szervezetekkel,

cl) az illetékes megyei (fővárosi) fogyasztóvédelmi felügyelőséggel."

6. §

(1) Az R. 8. §-ának (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(2) Amennyiben a telepengedély megadását követően a 4. § a)-c) és e)-r) pontjaiban megjelölt adatokban változás következett be, arról a telepengedély jogosultja 30 napon belül köteles a jegyzőt írásban értesíteni. A jegyző az adatokban bekövetkezett változásról az engedélyezési eljárásban részt vevő szakhatóságoknak és az illetékes megyei (fővárosi) fogyasztóvédelmi felügyelőségnek értesítést küld, illetve megteszi a szükséges további intézkedéseket. A 4. § d) pontjában megjelölt tevékenységben történő változás esetén a jegyző - az e rendeletben meghatározott eljárás lefolytatásával, a 7. § (1) bekezdésében foglaltak alapján - a régi telepengedély bevonásával egyidejűleg a jogosult nevére szóló új telepengedély megadásáról hoz határozatot. Amennyiben a telepengedély jogosultja tevékenységét megszünteti, köteles azt a jegyzőnek haladéktalanul bejelenteni."

(2) Az R. 8. §-ának (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(3) Abban az esetben, ha a telepengedély-köteles tevékenység folytatója

a) tevékenységi körét engedély nélkül változtatta meg, illetve engedély nélkül további tevékenységgel bővítette,

b) a tevékenységére vonatkozó jogszabályi előírásoknak nem tesz eleget,

c) telepe a hatályos jogszabályi, valamint az engedély alapját képező feltételeknek nem felel meg, illetve az (1) bekezdésben előírt követelményeket nem teljesíti, továbbá

d) felszólítás ellenére sem teszi meg a szükséges intézkedéseket,

a jegyző határozattal, az észlelt hiányosságok megszüntetéséig, de legfeljebb 90 napra, a tevékenység telephelyen történő gyakorlását felfüggesztheti, korlátozhatja (különös tekintettel a napi üzemeltetési, nyitvatartási időtartamra), vagy a telepet ideiglenesen bezárathatja."

(3) Az R. 8. §-a a következő (4) és (5) bekezdéssel egészül ki:

"(4) Amennyiben a tevékenység folytatója a tevékenység gyakorlását felfüggesztő, korlátozó, illetve a telep ideiglenes bezárását elrendelő határozatban meghatározott időtartam alatt sem tesz eleget a határozatban foglaltaknak, a jegyző a telepengedély visszavonásáról határoz.

(5) A jegyző a tevékenység engedély nélkül történő gyakorlását azonnal végrehajtható határozattal megtiltja."

7. §

Az R. 9. §-a helyébe a következő rendelkezés lép: "9. § (1) A jegyzőn kívül, a telepengedélyezési eljárásban részt vevő hatóságok és a fogyasztóvédelmi felügyelőség is jogosult ellenőrizni, hogy a telep működése, a telepen végzett tevékenység folytatása, illetve a telep műszakilag megfelel-e az e rendeletben, illetve a külön jogszabályokban foglalt előírásoknak, továbbá jogosultak hatósági jogkörüket gyakorolni, valamint a jegyzőnél kezdeményezni a 8. § (3) bekezdésében foglalt intézkedések megtételét. (2) A jegyző a telepengedély visszavonásáról, illetve a tevékenység telephelyen történő gyakorlásának megtiltásáról szóló határozatát kézbesítés útján megküldi a 7. §

(2) bekezdésében megjelölt személyeknek, szervezeteknek, valamint az egyéni vállalkozói igazolványt kiadó körzetközponti jegyzőnek, gazdasági társaság esetén - törvényességi felügyeleti intézkedés megtétele iránt - az illetékes cégbíróságnak.

(3) A jegyző a munkavállalók, a telep környezetében élők életének, egészségének, testi épségének veszélyeztetése, a környezet aránytalan igénybevételének, terhelésének és szennyezésének csökkentése, a környezet károsodásának megelőzése, épségének megőrzése miatt, továbbá nagy kárral fenyegető veszély elhárítása érdekében a telepengedélyezési eljárásban hozott határozatainak azonnali végrehajtását rendelheti el."

8. §

Az R. 10/A. §-a helyébe a következő rendelkezés lép: "10/A. § A 10. § (2) bekezdésének hatálya alá tartozók esetében a 8. § (3) bekezdésében foglalt rendelkezéseket 2003. október 1. napjától lehet alkalmazni azzal, hogy a jegyző a tevékenység engedély nélkül történő gyakorlását a 8. § (5) bekezdésében meghatározott határozattal megtiltja."

9. § Az R. melléklete az e rendelet melléklete szerint módosul.

10. §

(1) Ez a rendelet a kihirdetését követő 8. napon lép hatályba, egyidejűleg hatályát veszti:

a)[2]

b)[3]

c)[4]

d)[5]

e)[6]

(2)[7]

Kiss Péter s. k.,

a Miniszterelnöki Hivatalt vezető miniszter

Melléklet az 58/2003. (IV. 24.) Korm. rendelethez

Telepengedélyhez kötött tevékenységek a TEÁOR alapján, ideértve az ezen tevékenységekkel kapcsolatos szolgáltatásokat3 is[8]

1. Az R. mellékletében megjelölt tevékenységek a következők szerint módosulnak:

TEÁOR

17.00 Pamutfonás* helyett

"17.11 Pamutfonás*"

17.40 Konfekcionált textiláru gyártása* helyett

"17.40 Konfekcionált textiláru gyártása (kivéve: ruházat)*"

18.24 Egyéb ruházat gyártása helyett

"18.24 Egyéb ruházat, kiegészítők gyártása*"

19.10 Bőrkikészítés, beleértve a nyersbőr cserzést is* helyett

"19.10 Bőrkikészítés*"

19.30 Lábbeli gyártás helyett

"19.30 Lábbeligyártás"

20.51 Fa tömegcikk gyártása* helyett

"20.51 Fatömegcikk gyártása*"

24.15 Műtrágya és nitrogénvegyület gyártása* helyett

"24.15 Műtrágya, nitrogénvegyület gyártása*"

26.24 Egyéb műszaki kerámia gyártása* helyett

"26.24 Műszaki kerámia gyártása*"

26.65 Szálerősítő cement gyártása, kivéve az azbesztcement termék gyártását helyett

"26.65 Szálerősítő cement gyártása"

26.70 Kőmegmunkálás helyett

"26.70 Építőkő, díszítőkő megmunkálása"

26.82 Egyéb, máshova nem sorolt nemfém ásványi termék gyártása helyett

"26.82 Máshova nem sorolt egyéb nemfém ásványi termék gyártása"

27.10 Vas, acél, vasötvözet alapanyag gyártása (ECSC* helyett

"27.10 Vas, acél, vasötvözet-alapanyag gyártása*"

27.42 Alumíniumgyártás (kivéve timföldgyártás)* helyett

"27.42 Alumíniumgyártás [kivéve a timföld (alumínium-oxid gyártása)]*"

27.45 Egyéb nem vasfém gyártása* helyett

"27.45 Egyéb nemvasfém gyártása*"

28.12 Fémépületelem gyártása* helyett

"28.12 Fém épületelem gyártása*"

28.51 Fémfelület-kezelés* helyett

"28.51 Fém felületkezelése*"

28.73 Huzal termék gyártása helyett

"28.73 Huzaltermék gyártása"

29.40 Szerszámgépgyártás helyett

"29.4 Szerszámgépgyártás alágazatba tartozó tevékenységek*"

30.02 Számítógépgyártás helyett

"30.02 Számítógép, készülék gyártása"

34.30 Közúti-járműmotor, -alkatrész gyártása* helyett

"34.30 Közúti gépjármű, gépjárműmotor alkatrészeinek gyártása*"

34.42 Kerékpár gyártása helyett

"35.42 Kerékpár gyártása"

36.14 Egyéb konyhabútor gyártása* helyett

"36.14 Egyéb bútor gyártása*"

63.21 Szárazföldi szállítást segítő tevékenységekből a havi vagy éves garázsbérleti szolgáltatás, a vontatott gördülőállomány karbantartása, kisebb javítása helyett

"63.21 Egyéb szárazföldi szállítást segítő tevékenységekből a parkolóhely, garázs üzemeltetése, kivéve a közút kezelője által üzemeltetett, közút területén vagy a közút területén kívüli közterületen létesített, illetőleg kijelölt várakozóhely, valamint a vállalkozási tevékenység jellegétől függetlenül a tevékenységhez igénybe vett gépjárművek, nehézgépjárművek, munkagépek, vontatott gördülőállomány mennyiségtől független tárolása, karbantartása, illetve javítása"

90.00 Szennyvíz-, hulladékkezelés, köztisztasági szolgáltatásból a településtisztasági szolgáltatás, folyékony hulladék kezelése, az önállóan létesített szennyvíziszap-lerakó, öntözéses szennyvízelhelyező telep, szűrőmezős elszikkasztó rendszer, szennyvízleürítő és ürítőkezelő telep helyett

"90.01 Szennyvíz gyűjtése kezelése

90.02 Hulladékgyűjtés, -kezelés*"

93.01 Mosás, tisztítás helyett

"93.01 Textil, szőrme mosás, tisztítás"

2. Az R. mellékletének a "TEÁOR 27.35 Vas, acél, egyéb, máshová nem sorolt feldolgozása, nem ECSC vasötvözet gyártása*" szövegrésze hatályát veszti.

Lábjegyzetek:

[1] 1 A környezet védelmének általános szabályairól szóló 1995. évi LIII. törvény. 2 Az üzletek működéséről és a belkereskedelmi tevékenység folytatásának feltételeiről szóló 4/1997. (I. 22.) Korm. rendelet.

[2] Hatályon kívül helyezte a 227/2005. (X. 13.) Korm. rendelet 31. § (1) bekezdése d) pontja. Hatálytalan 2005.11.01.

[3] Hatályon kívül helyezte a 227/2005. (X. 13.) Korm. rendelet 31. § (1) bekezdése d) pontja. Hatálytalan 2005.11.01.

[4] Hatályon kívül helyezte a 227/2005. (X. 13.) Korm. rendelet 31. § (1) bekezdése d) pontja. Hatálytalan 2005.11.01.

[5] Hatályon kívül helyezte a 227/2005. (X. 13.) Korm. rendelet 31. § (1) bekezdése d) pontja. Hatálytalan 2005.11.01.

[6] Hatályon kívül helyezte a 227/2005. (X. 13.) Korm. rendelet 31. § (1) bekezdése d) pontja. Hatálytalan 2005.11.01.

[7] Hatályon kívül helyezte a 227/2005. (X. 13.) Korm. rendelet 31. § (1) bekezdése d) pontja. Hatálytalan 2005.11.01.

[8] 3 9003/2002. (SK 6.) KSH közlemény

Tartalomjegyzék