Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

100/2004. (VI. 3.) FVM rendelet

a szőlőtermelési potenciálra, a szőlőültetvények szerkezet-átalakítására és átállítására vonatkozó nemzeti szabályozásról

A mezőgazdasági és vidékfejlesztési támogatásokhoz és egyéb intézkedésekhez kapcsolódó eljárás egyes kérdéseiről és az ezzel összefüggő törvénymódosításokról szóló 2003. évi LXXIII. törvény 45. § (2) bekezdésének c) pontjában, valamint a szőlőtermesztésről és a borgazdálkodásról szóló 2004. évi XVIII. törvény 57. § (1) bekezdésének d) pontjában kapott felhatalmazás alapján a következőket rendelem el:

Nyilvántartások és jelentések

1. §

(1) Az Európai Közösségeknek a termelési potenciálok részletes szabályairól szóló 1493/1999/EK rendelet és az 1227/2000/EK rendelet 19. cikkében meghatározott szőlőtermelési potenciáljáról szóló jegyzék elkészítése a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal (a továbbiakban: MVH) feladata.

(2) A szőlőtermelési potenciálról szóló jegyzéket az MVH minden év június 15-ig megküldi a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztériumnak (a továbbiakban: FVM). A jegyzéket 2004-ben a Hegyközségek Nemzeti Tanácsa (a továbbiakban: HNT) küldi meg az FVM-nek június 15-ig.

2. §

(1) A hegybíró minden tudomására jutott, e rendelet hatálybalépését követő engedély nélküli telepítést és kivágást azonnal jelent az MVH-nak.

(2) Az MVH nyilvántartást vezet az adott borpiaci évben engedély nélkül telepített és kivágott ültetvényekről, és az erről készített jelentést minden év augusztus 31-ig átadja az FVM részére.

Ültetvénytelepítés és -kivágás

3. §

A szőlőtőkék 25%-ot meghaladó hiányának pótlása vagy átoltása esetén a telepítésre vonatkozó rendelkezéseket kell értelemszerűen alkalmazni.

4. §

(1) A telepítési engedély iránti kérelmet az ültetés megkezdése előtt legalább kettő hónappal, a kivágási engedély kérelmet pedig a kivágás megkezdése előtt legalább kettő hónappal kell benyújtani, helyrajzi számonként két példányban a hegybíróhoz.

(2) A telepítési és a kivágási engedély iránti kérelem tartalmát az MVH közleménye állapítja meg.

(3) A kérelem alaki és tartalmi követelményeit a hegybíró megvizsgálja és véleményezi. A hegybíró hiánypótlásra, átdolgozásra, kiegészítésre hívja fel megfelelő határidő tűzésével a kérelmezőt, ha

a) a kérelemben szereplő fajták az adott termőhelyen nem telepíthetők;

b) a telepítésre tervezett terület ökológiai szempontból nem alkalmas szőlőművelésre;

c) a telepítés nem felel meg a hegyközségi rendtartásnak;

d) a kérelem hiányos vagy nem tartalmazza a szükséges mellékleteket;

e) az igazgatási szolgáltatási díjat nem fizették meg;

f) a kérelemhez nincs mellékelve a terület tulajdonosának a szőlőtelepítéshez való hozzájárulása.

(4) Ha a kérelem alaki és tartalmi szempontból megfelelő, azt 8 napon belül a hegybíró véleményével megküldi az MVH-nak. Ha a kérelmet ismét hiányosan nyújtják be, azt a hegybíró a hiányosságokra vonatkozó véleményével együtt megküldi az MVH-nak.

5. §

(1) A határozat az ingatlan határától meghatározott ültetési távolságot írhat elő. A határozatot az érdekelteken kívül a szakhatóságoknak, a hegybírónak és szakmai ellenőrzés céljából az Országos Mezőgazdasági Minősítő Intézetnek (a továbbiakban: OMMI), továbbá ha a telepítés művelési ág változással jön létre, átvezetése céljából az illetékes földhivatalnak is meg kell küldeni. A határozatokról az engedélyező hatóságnak nyilvántartást kell vezetnie.

(2) A telepítési engedély legfeljebb 3 éves időszakra lehet kiadni.

(3) El kell utasítani a kérelmet, ha

a) bármely szakhatóság az engedély kiadásához nem járult hozzá;

b) a tervezett telepítés nem felel meg a Btv. és az illetékes hegyközségi rendtartás előírásainak;

c) a 4. § (3) bekezdésében felsorolt feltételek hiányoznak.

6. §

(1) Az engedélyes telepítés esetén az ültetés tényét, a kivágás esetén pedig annak megtörténtét a befejezéstől számított 15 napon belül köteles a hegyközségnek bejelenteni. A hegybíró a hozzá beérkezett bejelentést továbbítja az OMMI-nak. A bejelentés alapján a hegybírónak, illetve az OMMI-nak 30 napon belül ellenőrzést kell tartania, hogy a telepítés, illetve kivágás megfelel-e az engedélyben foglaltaknak.

(2) A megvalósult telepítésekről, illetve kivágásokról a hegyközségnek nyilvántartást kell vezetnie.

7. §

(1) Az ellenőrzést végző kezdeményezi az MVH-nál az engedély nélkül vagy az engedélyben foglaltaktól eltérően telepített szőlő kivágását a telepítő költségére, ha a telepítést

a) a termőhelyre nem engedélyezett szőlőfajtával,

b) a termőhelyen fel nem használható szaporítóanyaggal vagy

c) nem az engedélyezett területen végezték.

(2) A (1) bekezdés a), b) és c) pontjaiban említett eseteken kívül, a telepítési engedélyben foglaltaktól eltérően telepített szőlő esetén az ellenőrzést végző - a kivágás elrendelésének kezdeményezése helyett - megfelelő határidő kitűzésével felszólítja az engedélyezőt az ültetvény átalakítására. A határidő elmulasztása esetén az MVH elrendeli a szőlő kivágását.

Újratelepítési jogok

8. §

(1) Újratelepítési jog az engedélyezett kivágás megtörténtével keletkezik.

(2) Az újratelepítési jogot a jog keletkezésétől számított nyolcadik borpiaci év végéig a hegybíró tartja nyilván az ültetvénykataszter részeként.

(3) Az illetékes hegybíró az OMMI jegyzőkönyve alapján köteles a kivágás megtörténtét a szőlőkataszterben rögzíteni.

(4) Ha a kivágás tényét a VINGIS rendszer "kivágott ültetvény" fedvényében a telepítési engedély kérelem benyújtásáig nem rögzítették, és a telepítés a kivágott ültetvény után keletkezett újratelepítési jog felhasználásával történne, a benyújtott kérelemhez az illetékes hegybíró csatolja az e rendelet melléklete szerinti igazolást.

(5) A kivágott ültetvény nagyságával megegyező nagyságú területre vonatkozó újratelepítési jog - ha erről a felek a közöttük létrejött szerződésben másképp nem rendelkeznek - a szőlőültetvény használóját illeti meg, amelyet a kivágást követő nyolcadik borpiaci év végéig használhat fel.

(6) Az újratelepítési joggal rendelkező az újratelepítési jogát Magyarországon bárhol, a használatában vagy tulajdonában lévő, szőlőültetvény telepítésére alkalmas földrészleten felhasználhatja.

9. §

A kivágást követő nyolcadik borpiaci év végéig fel nem használt újratelepítési jogok térítésmentesen átkerülnek az MVH által vezetett központi jogtartalékba.

10. §

(1) Az újratelepítési joggal rendelkező a 9. § szerinti központi jogtartalékba helyezés előtt újratelepítési jogát megvásárlásra az MVH-nak felajánlhatja.

(2) Az MVH-nak megvásárlásra felkínált újratelepítési jogokért - adott borpiaci évben - fizetendő összeget a földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter (a továbbiakban: miniszter) az adott borpiaci év előtt legalább 30 nappal hirdetményben teszi közzé.

11. §

(1) A központi jogtartalékból kiadott újratelepítési jogért fizetendő térítés összegét a miniszter évente felülvizsgálja és az adott borpiaci év előtt legalább 30 nappal hirdetményben teszi közzé.

(2) A borpiac közös szervezéséről szóló 1493/1999/EK rendelet 5. cikk (3) bekezdésének a) pontjában meghatározott, a fiatal termelőnek adható újratelepítési joghoz jutás részletes feltételeit a miniszter az adott borpiaci év előtt legalább 30 nappal hirdetményben teszi közzé.

(3) A központi jogtartalék túligénylése esetén az újratelepítési jogok értékesítésének rendjéről az MVH az érkezési sorrend alapján dönt.

12. §

(1) Az újratelepítési jog átruházására irányuló szerződést írásba kell foglalni. A szerződéshez be kell szerezni az illetékes hegybíró igazolását arról, hogy az átruházó rendelkezik az újratelepítési joggal.

(2) Az újratelepítési jogot átruházó a megállapodást 30 napon belül bemutatja a jogot igazoló hegybírónak, aki ez alapján átvezeti a módosítást a szőlő ültetvény kataszterében. Az átvezetés tényéről a hegybíró igazolást ad ki a jog új tulajdonosának, az átruházónak és az MVH-nak.

A szerkezetátalakítási és átállítási támogatáshoz kapcsolódó tervek

13. §

(1) A szerkezetátalakítási és átállítási támogatások (a továbbiakban: támogatás) igénybevételéhez tervet kell készíteni.

(2) A terv meghatározza azokat a szőlőfajtákat, amelyek termése biztos felvevő piaccal rendelkezik, az elmúlt tíz év termésének átlagában a borvidéki átlagnál kedvezőbb minőséggel szüreteltek, illetve azon államilag elismert szőlőfajták körét, melyek még nem rendelkeznek 10 éves termelési adatokkal. A terv meghatározza az e szőlőfajták termesztéstechnológiáját, amellyel jobb minőségű bortermés biztosítható.

(3) A tervet, illetőleg annak módosításait az illetékes hegyközségi tanácshoz kell benyújtani. A hegyközségi tanács a terveket véleményével minden év május 31-ig a HNT-hez nyújtja be.

(4) A HNT a terveket - véleményével együtt - minden év június 15-ig átadja az FVM részére.

(5) Az MVH-nak a támogatási kérelmeket aszerint kell elbírálnia, hogy azok a tervben foglaltaknak megfelelnek-e.

(6) Tervvel nem rendelkező területre támogatás nem nyújtható.

A szerkezet-átalakítási és -átállítási támogatás

14. §

(1) Támogatást csak a legalább 0,1 ha nagyságú, egy használó kezelésében lévő, egybefüggő parcellára lehet adni.

(2) A 13. § (2) bekezdés szerinti tervekben az (1) bekezdésben meghatározott parcella-méretnél nagyobb méret is meghatározható.

15. §

Az engedélyezett támogatási kérelemre előleg fizethető, amelynek részletes feltételeit az MVH közleményben határozza meg.

16. §

A következő borpiaci évre tervezhető, borvidékenkénti támogatás mértékére vonatkozó felmérést a HNT minden év április 30-ig megküldi az MVH-nak.

17. §

(1) A támogatott telepítések végrehajtásának ellenőrzéséről az MVH gondoskodik.

(2) Az MVH minden év július 5-ig részletes jelentést készít az FVM részére a támogatás végrehajtásáról a borpiac közös szervezéséről szóló 1493/1999/EK és a termelési potenciálok részletes szabályairól szóló 1227/2000/EK rendeletekben foglaltak szerinti tartalommal.

Átmeneti rendelkezések

18. §

(1) Az 1996. május 1. és 2004. április 30. között engedéllyel kivágott ültetvények után, a kivágási engedéllyel rendelkező a kivágás tényének igazolását követően az új-ratelepítési jogot 2010. július 31-ig használhatja fel.

(2) Az engedéllyel történt kivágást követően a hegybíró az újratelepítési jog keletkezéséről igazolást ad ki az e rendelet mellékletének megfelelően. Az újratelepítési jog létrejöttét a hegybíró rögzíti a szőlő ültetvény kataszterében.

Záró rendelkezések

19. §

(1) Ez a rendelet a kihirdetése napján lép hatályba, egyidejűleg az egyes szőlészeti és borászati szakigazgatási kérdésekről szóló 119/2003. (XI. 27.) FVM rendelet 2-8. §-ai hatályukat vesztik.

(2) E rendelet a Magyar Köztársaság és az Európai Közösségek és azok tagállamai között társulás létesítéséről szóló, Brüsszelben, 1991. december 16-án aláírt Európai Megállapodás tárgykörében, a megállapodást kihirdető 1994. évi I. törvény 3. §-ával összhangban az Európai Közösségeknek a borpiac közös szervezéséről szóló 1493/1999/EK tanácsi rendelet, valamint az Európai Közösségeknek a termelési potenciálok részletes szabályairól szóló 1227/2000/EK bizottsági rendelet végrehajtási szabályait tartalmazza.

Dr. Németh Imre s. k.,

földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter

Melléklet a 100/2004. (VI. 3.) FVM rendelethez

Igazolás

Alulírott hegybíró igazolom, hogy:
Név: ....................................................................................................................................................................................................................................
Lakik: .................................................................................................................................................................................................................................
MVH regisztrációs szám: .................................................................................................................................................................................................
Adószám (adóazonosító jel): ..........................................................................................................................................................................................
............................................................................................................ település........................... helyrajzi számú, ............................... négyzetméteres
szőlőültetvényét ........ év ............ hónapjában az .................... által kiadott ......................................... számú kivágási engedély alapján kivágta.


Dátum: ...........................................................................


A hegyközség neve.
A hegybíró aláírása és bélyegző lenyomata.

Tartalomjegyzék