Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

234/2004. (VIII. 6.) Korm. rendelet

a felsőoktatási intézmények felvételi eljárásainak általános szabályairól szóló 269/2000. (XII. 26.) Korm. rendelet módosításáról

A Kormány a felsőoktatásról szóló 1993. évi LXXX. törvény (a továbbiakban: Ftv.) 83. §-ának (4) bekezdésében foglalt felhatalmazás alapján a következőket rendeli el:

1. §

A felsőoktatási intézmények felvételi eljárásainak általános szabályairól szóló 269/2000. (XII. 26.) Korm. rendelet (a továbbiakban: R.) 1. §-ának (4) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(4) A nem magyar állampolgárságú jelentkezőkre vonatkozó szabályokat a külföldiek magyarországi és a magyarok külföldi felsőfokú tanulmányainak egyes kérdéseiről szóló 157/2001. (IX. 12.) Korm. rendelet szabályozza."

2. §

(1) Az R. 2. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) A felsőoktatási intézmények, a katonai és rendvédelmi felsőoktatási intézmények esetében a közvetlen felügyeletet gyakorló miniszter által - évente egy alkalommal, legkésőbb augusztus 15-éig - közölt adatok alapján az Oktatási Minisztérium (a továbbiakban: OM) minden év december 15-éig egységes formában - a Felsőoktatási felvételi tájékoztatóban (a továbbiakban: Tájékoztató)-közzéteszi az alapképzési szakoknak az Ftv. 124/E. § u) pontjában meghatározott szakcsoportjait, az azokhoz tartozó, a jelentkezés elbírálásához szükséges érettségi vizsgatantárgyakat, azok szintjét és szakcsoportonként, képzési szintenként, tagozatonként - meghatározott esetekben szakonként - az országosan felvehető államilag finanszírozott hallgatók keretszámát."

(2) Az R. 2. § (4) bekezdésének c)-j) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

[A Tájékoztató intézményenként - többkarú felsőoktatási intézmény esetén kari bontásban - tartalmazza az egyes szakcsoportokhoz tartozó és indítható összes alapképzési szak, valamint a felsőfokú szakképzések jegyzékét, továbbá a meghirdetett szakokhoz, felsőfokú szakképzésekhez, illetőleg a különböző oktatási formákhoz (nappali, esti, levelező, távoktatás stb.) kapcsolódóan:]

"c) az Ftv. 83. §-ának (6)-(8) bekezdésére is figyelemmel, az egyes szakcsoportokra, szakokra, felsőfokú szakképzésekre előírt követelményeket, a (10) bekezdés alapjánmeghatározott versenyek közül a felvételi eljárás során kedvezményt adó szakmai és tanulmányi versenyek körét,

d) a felvételi eljárási díj összegét és az annak befizetésével kapcsolatos információkat,

e) a felvételi eljárás során e rendelet 9. §-ának (2) bekezdése szerint figyelembe vehető érettségi vizsgatantárgyakat,

f) a középiskolából hozott pontok számításánál figyelembe vehető érdemjegyeket e rendelet 8. §-ának (1)-(6) bekezdése szerint,

g) az egyes szakcsoportokba tartozó szakokon előírt, illetve választható érettségi vizsgatantárgyakat, azok szintjét,

h) a pontszámítás, rangsorolás elvét,

i) a jelentkezési feltételként meghatározott előképzettséget, indokolt esetben a nyelvtudást,

j) egyéb, az e rendeletben meghatározott, illetve a jelentkezők számára szükséges információkat."

3. §

Az R. 3. § (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) A felvételi eljárás az OM által kiadott "A" jelzésű jelentkezési törzslap és legalább egy "B" jelű intézményi jelentkezési lap (a továbbiakban: jelentkezési lapok) benyújtásával kezdődik. A Tájékoztatóban meghatározott feltételekkel és módon a jelentkezési lapok benyújtása elektronikus módon is történhet. A jelentkezési lapok az e rendelet 1. számú mellékletében felsorolt adatokat tartalmazzák. Az "A" és a "B" jelű jelentkezési lapon szereplő adatok eltérése esetén az "A" jelű jelentkezési törzslapon feltüntetett adatokat kell figyelembe venni."

4. §

Az R. 5. §-a a következő (4)-(5) bekezdésekkel egészül ki, egyidejűleg az eredeti (4)-(5) bekezdések számozása (6)-(7) bekezdésre, az eredeti (7)-(9) bekezdések számozása (8) (10) bekezdésre változik:

"(4) A jelentkezők felhatalmazása alapján az (1) bekezdésben meghatározott dokumentumokat, illetve adatokat az Országos Felsőoktatási Felvételi Iroda elektronikus úton is beszerezheti az adatokat kezelő intézménytől, illetve középiskolától. Az így beszerzett adatok (érettségi eredmények) valódiságáért az azt szolgáltató intézmény, illetve középiskola a felelős. Az elektronikus úton beszerzett adatok megismerhetőségét a jelentkező számára biztosítani kell.

(5) A jelentkező a felvételi eljárás során egy alkalommal módosíthatja a 4. § (2) bekezdés b) pontja alapján meghatározott sorrendet. A módosítás határidejét és módját az OM a Tájékoztatóban teszi közzé."

5. §

(1) Az R. 6. § (1) bekezdésének második mondata helyébe a következő rendelkezés lép:

"Ennek során kötelezően figyelembe veszi e rendelet 4. §-ának (2) bekezdésének b) pontja alapján a jelentkező által meghatározott jelentkezési sorrendet, valamint a Kormány által meghatározott, országosan felvehető államilag finanszírozott hallgatók létszámát, és az oktatási miniszternek külön jogszabály alapján meghozott döntését."

(2) Az R. 6. § (3) bekezdésének b) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

[A felvételi összpontszámot a következőképpen kell meghatározni:]

"b) az érettségi vizsgatantárgyak alapján számított pontok megkettőzésével."

(3) Az R. 6. § (7) bekezdése - melyet a 246/2003. (XII. 18.) Korm. rendelet 2. § (2) bekezdése állapított meg - a következő c) ponttal egészül ki:

[A felsőoktatási intézmény - a szabályzatában meghatározott módon - a felvételi eljárás során további többletpontot adhat az alábbiak szerint:]

"c) az Országos Ifjúsági Tudományos Innovációs Versenyen elért legalább 3. helyezésért legfeljebb 5 pont."

(4) Az R. 6. § (11) bekezdése - melynek számozását a 246/2003. (XII. 18.) Korm. rendelet 2. § (2) bekezdése módosította - helyébe a következő rendelkezés lép:

"(11) A felsőoktatási intézmények szakiránynak megfelelő jelentkezés esetén azoknak a jelentkezőknek, akik a versenykiírásnak megfelelően az oktatási miniszter által ajánlott Országos Középiskolai Tanulmányi és Országos Szakmai Tanulmányi Versenyeken emelt szintű érettségi eredménynek megfelelő helyezést értek el, a (8) bekezdésben meghatározott maximális többletpontot biztosítják. Ebben az esetben a felvételi összpontszámot ennek figyelembevételével kell meghatározni."

6. §

(1) Az R. 8. § (1) bekezdésének a) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

[A középiskolai tanulmányi eredmények alapján pontszámot csak osztályzatból lehet képezni a következők szerint:]

"a) öt tantárgy: a magyar nyelv és irodalom, a történelem, a matematika, egy választott tárgy, valamint egy választott idegen nyelv (vagy nemzetiségi nyelv és irodalom) utolsó - tanult - két év végi érdemjegyeinek összege, valamint"

[b) az érettségi érdemjegyek átlagának kétszerese, egész számra kerekítve.]

(2) Az R. 8. §-a a következő (10) bekezdéssel egészül ki:

"(10) Az érettségi érdemjegyek átlagának kiszámításakor az érettségi bizonyítványt, illetve azokat a tanúsítványokat kell figyelembe venni, amelyeket a jelentkező az e rendelet 5. § (1)-(4) bekezdéseiben, illetve a Tájékoztatóban meghatározott módon a jelentkezési lapjához mellékel."

7. §

Az R. 9. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"9. § (1) A felvételi eljárás célja a felsőfokú tanulmányokra legalkalmasabb jelentkezők kiválasztása. A felvételi eljárás során a felsőoktatási intézmények által a szakcsoportoknál meghatározott érettségi vizsgatantárgyak alapján kiszámolt pontok (a továbbiakban: szerzett pontok) összértéke legfeljebb 60 pont lehet.

(2) Az érettségi vizsgán vizsgatantárgyanként elért százalékos eredményeket 60, illetve 30 érettségi pontra kell átszámítani annak függvényében, hogy a felsőoktatási intézmény egy, illetve két tárgyat határoz meg kötelező vagy választható vizsgatantárgyként. Az érettségi pontokat a vizsgatantárgyak százalékos eredményeiből a közép- és az emelt szintű érettségi vizsga esetén azonos módon kell számítani. Az átszámítási kulcsokat e rendelet 2. számú melléklete tartalmazza.

(3) Az érettségi vizsgatantárgyak százalékos eredményét az érettségi bizonyítvány, illetve a jelentkező által benyújtott tanúsítványok alapján kell figyelembe venni.

(4) A kétszintű érettségi vizsga bevezetése előtt tett tantárgyi érettségi vizsga eredményeinek átszámítását, valamint a középszintű vagy emelt szintű érettségi vizsga százalékos teljesítményeinek érettségi osztályzatra történő átszámítását az érettségi vizsga vizsgaszabályzatának kiadásáról szóló 100/1997. (VI. 13.) Korm. rendeletben meghatározottak szerint kell elvégezni.

(5) A felsőoktatási felvételi eljárás során a jelentkezési feltételként meghatározott emelt szintű érettségi vizsga teljesítését nem helyettesíti a (4) bekezdésben meghatározott Korm. rendelet 61. § (10) bekezdése szerint a nyelvvizsga bizonyítvány alapján kiadott érettségi bizonyítvány.

(6) Külföldi oktatási intézményben szerzett és a Magyar Köztársaságban egyenértékűnek elismert érettségi bizonyítvány eredményeit felvételi szempontból a bemutatott okmány alapján az a felsőoktatási intézmény minősíti, ahová a jelentkező jelentkezési lapját benyújtja. Az eljárás során a felsőoktatási intézmény a felvételi tantárgyakból megállapítja az egyes tantárgyak vizsgaszintjét és százalékos eredményét.

(7) A felvételi eljárás során:

a) szakmai alkalmassági vizsga,

b) gyakorlati vizsga,

c) az Európai Gazdasági Térséghez tartozó országok állampolgárai számára magyar nyelvi alkalmassági vizsga szervezhető.

(8) A szakmai alkalmassági vizsga az adott szakcsoportban, szakon, szakpáron a továbbtanuláshoz szükséges - előfeltételként meghatározott - alkalmasságot méri. Értékelése "megfelelt" vagy "nem felelt meg" minősítés lehet. A szakmai alkalmassági vizsga követelményeit, valamint a vizsgáztatás módját a felsőoktatási intézmény vagy - együttműködés esetén - az adott szakterület intézménycsoportjának szakemberei közösen határozzák meg, amit a Tájékoztatóban közzé kell tenni.

(9) A művészeti és egyes testkulturális szakcsoportba tartozó szakokon gyakorlati vizsga szervezhető. A gyakorlati vizsga követelményeit a felsőoktatási intézmény határozza meg, amelyeket közzé kell tenni a Tájékoztatóban. Az értékelés pontszámok meghatározásával és rangsorolással történik, az érettségi pontok meghatározásával azonos elvek szerint.

(10) Amennyiben az Európai Gazdasági Térséghez tartozó ország állampolgára nem tudja dokumentummal igazolni a tanulmányai folytatásához szükséges magyar nyelvismeretét, számára a felsőoktatási intézmény magyar nyelvi alkalmassági vizsgát szervezhet. Az alkalmassági vizsga értékelése "megfelelt" vagy "nem felelt meg" minősítés lehet."

8. §

Az R. 17. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"17. § (1) A felsőoktatási intézmény a felvett jelentkezők névsorát és eredményeit az intézményben teszi közzé. A felvételről vagy a felvétel elutasításáról szóló értesítésben a jelentkezőt tájékoztatja a ponthatárról és az általa elért eredményről.

(2) A felvételt megtagadó első fokon hozott döntés ellen az Ftv. 34. §-ában meghatározottak szerint jogorvoslattal lehet élni."

9. §

Az R. 19. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"19. § (1) Az OM-nek gondoskodnia kell

a) a Tájékoztató megjelentetéséről,

b) a központi számítógépes nyilvántartás működtetéséről,

c) egyéb, a felvételi eljárást segítő szolgáltató funkciók ellátásáról.

(2) Az (1) bekezdésben meghatározott feladatok ellátását az Ftv. 83. §-ának (15) bekezdése alapján az Országos Felsőoktatási Információs Központ az Országos Felsőoktatási Felvételi Iroda közreműködése útján biztosítja.

(3) Az (1) bekezdésben meghatározott feladatok ellátásának anyagi fedezetét a felvételi eljárás alapdíja biztosítja."

10. §

Az R. 1. számú melléklete a következő rendelkezéssel egészül ki:

[A jelentkezési lapokon a jelentkezőktől kért adatok]

"- a tartózkodási engedéllyel rendelkező külföldiek esetében a tartózkodási engedély, annak hiányában az érvényes úti okmány száma,

- amennyiben a jelentkező hozzájárul adatainak elektronikus úton történő kezeléséhez, az erre vonatkozó felhatalmazás."

11. §

(1) E rendelet - az (5) bekezdés kivételével - 2005. január 1-jén, az (5) bekezdés e rendelet kihirdetését követő 8. napon lép hatályba.

(2) E rendelet hatálybalépésével egyidejűleg

a) hatályát veszti az R. 2. § (7) bekezdésének harmadik mondatában az "és felsőfokú szakképzések," szövegrész, az R. 4. § (4) bekezdésének utolsó mondata, illetve az R. eredeti 5. § (6) bekezdése,

b) az R. 4. § (3) bekezdésében az "Európai Unió" szövegrész helyébe az "Európai Gazdasági Térség" szövegrész lép.

(3) Az R. 11-15. §-ainak a vizsgákra, vizsgabizottságokra, a szóbeli és írásbeli vizsgákkal kapcsolatos eljárási rendre vonatkozó rendelkezései az R. 10. § (1) bekezdésében adott felhatalmazás alapján szervezett vizsgákra, valamint az alkalmassági és gyakorlati vizsgákra vonatkoznak.

(4) A felsőoktatási intézményeknek 2005. január 1-jei hatállyal módosítaniuk kell e rendelet alapján a felvételi szabályzatukat azzal, hogy az R. 2. §-ában meghatározott, a felvételi szabályzatukra vonatkozó tájékoztatási kötelezettségüknek 2004. augusztus 15-éig előzetesen eleget kell tenniük. A rendeletben nem szabályozott kérdésekről a felsőoktatási intézmény Szabályzatában rendelkezhet.

(5)[1] Hatályát veszti a Deák Ferenc Ösztöndíjról szóló 57/2004. (III. 31.) Korm. rendelet 6. §-ának (6) bekezdése.

A miniszterelnök helyett:

Kiss Péter s. k.,

Miniszterelnöki Hivatalt vezető miniszter

Lábjegyzetek:

[1] Korábban lép hatályba. Hatályos 2004.08.14.