157/2001. (IX. 12.) Korm. rendelet
a külföldiek magyarországi és a magyarok külföldi felsőfokú tanulmányainak egyes kérdéseiről
A Kormány a felsőoktatásról szóló, többször módosított 1993. évi LXXX. törvény (a továbbiakban: Ftv.) 72. §-ának m) pontjában foglalt felhatalmazás alapján a következőket rendeli el:
I. Fejezet
A rendelet hatálya
1. §
(1) E rendelet hatálya kiterjed:
a) az Ftv. 1. számú mellékletében felsorolt felsőoktatási intézmények külföldi hallgatóira;
b) a magyar állami ösztöndíjjal külföldi felsőoktatási intézményben tanuló hallgatókra;
c) az Ftv. 124/E. §-ának c) pontja szerinti általános továbbképzésben részt vevő ösztöndíjas külföldiekre, a kétoldalú nemzetközi megállapodások, európai integrációs multilaterális mobilitási programok, valamint a határon túli magyarok részére felajánlott képzési és kutatási lehetőségek keretében ösztöndíjban részesülő külföldi oktatókra, kutatókra.
(2) Nem terjed ki e rendelet hatálya a katonai és a rendvédelmi felsőoktatási intézményben tanuló nem magyar állampolgárságú hallgatókra [Ftv. 115. §-a (2) bekezdésének c) pontja].
(3) E rendelet hatálya a fegyveres szervek által - külön államközi megállapodás alapján - szervezett külföldi képzést nem érinti.
(4) A Magyar Nyelvi Intézet által a magyar és az idegen nyelvű képzésben való sikeres részvétel érdekében szervezett felkészítő tanfolyamok külföldi résztvevői nem tartoznak e rendelet hatálya alá. Jogállásukat az oktatási miniszter - e rendelet 2. §-ára is tekintettel - rendeletben szabályozza.
II. Fejezet
A külföldiek magyarországi képzése
2. §
(1) Külföldi hallgató és kutató magyar felsőoktatási intézményben államilag finanszírozott vagy költségtérítéses képzésben vehet részt.
(2)[1] A külföldi hallgatók a térítések és juttatások szempontjából az alábbi csoportokba sorolhatók:
a)[2] "A" kategória: nemzetközi megállapodás alapján a magyar fél ösztöndíjával, illetőleg magyar állami ösztöndíjjal tanulmányokat folytató hallgatók,
"A/1" kategória: évi 12 havi ellátásban részesülő, vagy részképzésben részt vevő Európán kívüli hallgatók,
"A/2" kategória: évi 10 havi ellátásban részesülő, vagy részképzésben részt vevő európai hallgatók,
"A/3" kategória: évi 10 havi, illetve 12 havi ellátásban részesülő, vagy részképzésben részt vevő határon túli magyar hallgatók;
b) "B" kategória: nemzetközi megállapodás alapján a küldő fél ösztöndíjával tanulmányokat folytató hallgatók;
c) "C" kategória: nemzetközi megállapodás alapján külföldi államok kiküldötteinek gyermekeiként tanulmányokat folytatók;
d) "D" kategória: a felsőoktatási intézménnyel kötött megállapodás alapján költségtérítéses képzésben részt vevő hallgató;
e) "E" kategória: nemzetközi megállapodás alapján, illetőleg nemzetközi megállapodás alapján nem magyar ösztöndíjjal tanulmányokat folytató hallgatók;
f)[3] "F" kategória: a fenti kategóriák egyikébe sem tartozó, államilag finanszírozott képzésben részt vevő hallgatók, akik az Európai Gazdasági Térséghez tartozó országok állampolgáraid
(3) A "D" kategóriás hallgató tanulmányaival és térítési kötelezettségeivel összefüggő kérdésekről az intézmény Tanulmányi és Vizsgaszabályzata rendelkezik. A hallgató képzéséért meghatározott költségtérítés összege nem lehet kevesebb az adott évben érvényes képzési-fenntartási normatíva összegénél.
(4) A külföldi hallgatót diákigazolvány és az azzal igénybe vehető kedvezmények megilletik.
(5) Az 1. § (1) bekezdés c) pontjában meghatározott külföldi oktató és kutató számára a fogadó felsőoktatási intézmény biztosítja mindazokat a feltételeket, melyek oktatói és kutatói feladataik ellátásához szükségesek, így különösen az intézményi létesítmények használatát.
(6) E rendelet vonatkozásában "A/3" kategóriásnak minősülnek a szomszédos államokban élő magyarokról szóló 2001. évi LXII. törvény (a továbbiakban: Szátv.) hatálya alá tartozó ösztöndíjasok, a Szátv. hatálya alá nem tartozó határon túli magyar ösztöndíjasok, továbbá egyes nemzetközi megállapodások alapján ösztöndíjban részesülő határon túli magyar hallgatók.
3. §[4]
(1) Államilag finanszírozott képzésben vesz részt az a külföldi hallgató, aki nemzetközi megállapodás alapján, illetőleg nemzetközi megállapodás alapján ösztöndíjjal, magyar állami ösztöndíjjal, határon túli magyaroknak adományozott magyar állami ösztöndíjjal, nemzetközi megállapodás alapján határon túli magyaroknak adományozott magyar állami ösztöndíjjal, nemzetközi megállapodás alapján nem magyar állami ösztöndíjjal, viszonosság esetében külföldi államok állami kiküldötteinek gyermekeként tanul magyar felsőoktatási intézményben, és e jogszabályban meghatározott juttatásokban és kedvezményekben részesül.
(2) Államilag finanszírozott képzésben vesznek részt azok a korábban "A/3" kategóriába sorolt határon túli magyar hallgatók a képesítési követelményekben meghatározott időtartam lejártáig, akik tanulmányaikat 1997 szeptembere előtt kezdték meg, vagy akik felsőfokú tanulmányaikat az 2000-2001-és tanévet megelőzően kezdték meg, és nem kötöttek ösztöndíjszerződést.
(3) Külön megállapodás alapján a határon túli magyar hallgató államilag finanszírozott hitéleti képzésben vehet részt.
(4) Az államilag finanszírozott képzésben részt vevő külföldi hallgató a mindenkori államilag finanszírozott létszámkeret része, ezért az Ftv. 9/A., 9/B. §-ában és 10. §-ának (5) bekezdésében említett képzési, fenntartási és hallgatói előirányzat megállapításánál figyelembe kell venni.
(5) Az oktatási miniszter az államilag finanszírozott alapképzésben részt vevő, évente felvehető, külföldi hallgatók számát az Ftv. 74. § (1) bekezdése g) pontjának megfelelően hozott döntésében határozza meg.
(6) Az (1) bekezdésen túlmenően államilag finanszírozott képzésben vesz részt az a külföldi oktató és kutató (a továbbiakban: kutató), aki az 1. § (1) bekezdés c) pontja szerint ösztöndíjjal továbbképzésben vagy tanulmányúton vesz részt, illetőleg kutatómunkát folytat.
3/A. §[5] Államilag finanszírozott képzésben vesz részt továbbá az a külföldi hallgató, aki az Európai Unió valamely tagállamának állampolgáraként tanul magyar felsőoktatási intézményben.
4. §
(1)[6] Nem magyar állampolgár magyar felsőoktatási intézményben egyetemi, illetőleg főiskolai alap-, kiegészítő alap-, doktori (PhD) és mester- (DLA), teljes vagy részképzésben, általános, illetőleg szakirányú továbbképzésben, felsőfokú szakképzésben, egyéni munkaprogram keretében tanulmányúton, tudományos kutatómunkában vehet részt.
(2)[7] Részképzésben vesz részt, azaz résztanulmányokat folytat az a külföldi hallgató, aki hazájában hallgatói jogviszonnyal rendelkezik, és felsőfokú tanulmányai egy részét magyar felsőoktatási intézményben végzi, továbbá azon "A" és "B" kategóriába sorolt hallgató, aki szakdolgozat (diplomamunka), illetve doktori értekezés elkészítésére irányuló tanulmányokban vagy kutatómunkában vesz részt.
(3)[8] Külföldi hallgató magyarországi felsőoktatási intézmény által szervezett alapképzésben, vagy a tudományos fokozat (PhD) megszerzésére felkészítő doktori képzésben, illetve művészeti területen a tudományos fokozatnak megfelelő művészeti fokozat (DLA) megszerzésére felkészítő doktori képzésben folytathat résztanulmányokat államilag finanszírozott formában. A részképzésben résztvevő külföldi hallgató magyarországi tanulmányainak fedezetét a központi költségvetésben az Oktatási Minisztérium fejezetén belül külön jogcímen kell megtervezni.
(4)[9] Külföldi hallgató résztanulmányokat tanulmányi és vizsgakötelezettség előírásával vagy jóváhagyott tanulmányi programmal folytathat.
(5)[10] Az államilag finanszírozott képzésben részt vevő külföldi hallgató a magyar hallgatók részére szervezett magyar vagy idegen nyelvű képzésben vehet részt. Az idegen nyelvű képzés többletköltségét a hallgató fedezi.
(6)[11] Tanulmányút, tudományos kutatómunka esetében a közvetítő nyelv használatának lehetőségét a munkaprogram tartalma és a fogadó intézmény lehetőségei határozzák meg.
5. §
(1) A felsőoktatási intézmény a külföldiek felvételi követelményét a magyar pályázókra vonatkozó általános szabályoknak vagy az előkészítést szabályozó jogszabálynak megfelelően, illetőleg a nemzetközi megállapodásokból származó kötelezettségekre, továbbá a viszonosság érvényesülésére figyelemmel határozza meg.
(2)[12] A külföldiek felvételére a felsőoktatási intézmények felvételi eljárásainak általános szabályairól szóló jogszabály, az államilag finanszírozott képzésben részt vevő külföldiek - a 7. § (1) bekezdésében meghatározott külföldiek kivételével - tekintetében e rendelet, továbbá a felsőoktatási intézményeknek az államilag finanszírozott képzésre jelentkező magyar állampolgárokra vonatkozó felvételi szabályzatai az irányadók.
(3) A felsőoktatási intézmény saját hatáskörében, a hatályos jogszabályok szerint dönt arról, hogy a külföldön letett és dokumentált felvételi vizsgát teljes egészében elfogadja, illetőleg beszámítja vagy nem fogadja el.
(4) Államilag finanszírozott képzésben részt vevő külföldi hallgatók felvételére nemzetközi megállapodás, továbbá az Oktatási Minisztériumnak a felsőoktatási intézménnyel kötött megállapodása alapján is sor kerülhet.
6. §[13]
7. §
(1)[14] Az alapképzésben részt venni szándékozó magyar és nem magyar anyanyelvű külföldi jelentkező a Balassi Bálint Intézetben magyar állami ösztöndíjjal vagy nemzetközi megállapodás alapján elvégzett egyéves felkészítést követően tett sikeres magyar nyelvi, illetőleg magyar nyelvi és szaktárgyi záróvizsga alapján felvételt nyerhet magyar felsőoktatási intézmény magyar nyelvű képzésére.
(2)[15] A külföldi jelentkezőnek a Professzorok Háza Nyelvvizsgáztatási Akkreditációs Központ által kiadott "C" típusú, közép- vagy felsőfokú magyar nyelvvizsgáját a magyar nyelv ismerete tekintetében el kell fogadni.
8. §[16]
A Professzorok Háza Nyelvvizsgáztatási Akkreditációs Központ által kiadott, államilag elismert közép- vagy felsőfokú magyar nyelvvizsgát a felsőoktatási intézmények felvételi eljárásának általános szabályairól szóló 269/2000. (XII. 26.) Korm. rendelet 6. § (4) bekezdés a) pontja alkalmazásában a felvételi többletpontok szempontjából figyelembe kell venni.
9. §
(1) Ha jogszabály másként nem rendelkezik, az alapképzésre, a doktori (PhD) és a mester (DLA) képzésre felvett külföldi hallgató jogállása minden egyetemen és főiskolán azonos a magyar hallgatók jogállásával.
(2)[17] A magyar állami ösztöndíjjal doktori (PhD), illetve mester- (DLA) képzésben részt vevő külföldi hallgatót a doktori (PhD), illetve mester- (DLA) képzésben résztvevő magyar állampolgár juttatásaival azonos, a doktori képzésről és a doktori fokozatszerzésről szóló 51/2001. (IV. 3.) Korm. rendeletben szabályozott juttatások illetik meg.
(3)[18] Az ösztöndíjas külföldi hallgató jogviszonya a felsőoktatási intézménybe történő beiratkozással jön létre.
(4)[19] Teljes alapképzésre állami ösztöndíjat adományozni a felsőoktatási intézménybe vagy - a felkészítő tanfolyamon való részvétel esetében - a Balassi Bálint Intézetbe való beiratkozástól a felsőoktatási intézményben a végbizonyítvány (abszolutórium) megszerzését követő első záróvizsga időszak utolsó napjáig lehet, amely a záróvizsgát követő egy hónap időtartamára, de legfeljebb az oklevél átadásának napjáig meghosszabbítható. Az ösztöndíj-folyósítás meghosszabbításának kérdésében az Oktatási Minisztérium dönt. Ezen szabályok vonatkoznak a kollégiumi elhelyezésre is.
(5)[20] Ha az államilag finanszírozott képzésben részt vevő külföldi hallgató a beiratkozási kötelezettségének a beiratkozási időszak első napjától számított 60 napon belül nem tesz eleget, mulasztását elfogadható indokkal nem igazolja, illetve nem nyújt be hallgatói jogviszony szüneteltetése iránti kérelmet, hallgatói jogviszonyát megszűntnek kell tekinteni. A hallgatói jogviszony szüneteltetésének kérdésében a felsőoktatási intézmény dönt, az ösztöndíj folyósításának engedélyezéséről az "A/1" és "A/2" kategóriába sorolt hallgatók esetében a Magyar Ösztöndíj Bizottság (a továbbiakban: MÖB), az "A/3" kategóriába sorolt hallgatók esetében az Oktatási Minisztérium.
(6)[21] Ha a felsőoktatási intézmény az államilag finanszírozott képzésben részt vevő külföldi hallgatót elbocsátja, az ösztöndíjra való jogosultság az elbocsátó határozat jogerőre emelkedését követő 30. napon végleg megszűnik.
(7)[22] A külföldi hallgató kérelmére - az "A/3" kategóriába sorolt hallgatók esetében az ösztöndíjszerződésben foglaltak szerint - vagy az ösztöndíj adományozásáról szóló okiratban foglalt okokból az adományozó az ösztöndíjat annak lejárta előtt visszavonhatja vagy az ösztöndíjas kérelmére - a kötelezettségek teljesítéséhez szükséges időtartamra - meghosszabbíthatja.
(8)[23] A 2. § (4) bekezdésében, a 11. § (4), (5), (6) és (9) bekezdéseiben jelzett juttatások a hallgatói jogviszony szünetelése esetén az "A/1" és "A/2" kategóriába sorolt hallgatók esetében a MÖB, az "A/3" kategóriába sorolt hallgatók esetében az Oktatási Minisztérium egyedi döntése alapján illetik meg a hallgatót.
(9)[24] Doktori (PhD) és mester (DLA) képzésre állami ösztöndíj legfeljebb 36 hónap időtartamra folyósítható. Ezzel azonos időtartamra nemzetközi megállapodás alapján doktori (PhD) és mester- (DLA) képzésben résztvevő, magyar állami ösztöndíjas hallgatók képzéséért az Oktatási Minisztérium támogatást folyósíthat a fogadó felsőoktatási intézmény részére.
(10)[25] Részképzés és általános továbbképzés, kutatómunka esetében az ösztöndíj folyósítás időtartamát a nemzetközi megállapodások, illetőleg a fogadó felsőoktatási intézménnyel előzetesen egyeztetett tanulmányi program határozza meg.
(11)[26] Az "A/3" kategóriába sorolt hallgatók esetében a magyar állami ösztöndíj adományozásának feltételeit a pályázati felhívás, részletes feltételeit az ösztöndíjas és az oktatási miniszter által kijelölt szervezet között létrejött szerződés szabályozza. Az "A/1" és "A/2" kategóriába sorolt hallgatók, valamint a 3. § (6) bekezdése alá tartozó külföldi kutatók és oktatók esetében az ösztöndíj adományozásának feltételeit nemzetközi megállapodás, a teljes alapképzésben részt vevő "A/1" és "A/2" kategóriába sorolt hallgatók ösztöndíj folyósításának részletes feltételeit az ösztöndíjas és az oktatási miniszter által kijelölt szervezet között létrejött szerződés szabályozza. A szerződésnek tartalmaznia kell a 16. § (2) bekezdésében meghatározott tartalmi elemeket.
10. §
(1)[27] A teljes és részképzésre ösztöndíj adományozás meghatározott szakra és intézménybe történik. Az intézmény vagy a szak megváltoztatása csak az adományozó hozzájárulása alapján lehetséges.
(2) A magyar nyelven tanuló külföldi hallgató kérésére a felsőoktatási intézmény engedélyezheti a vizsgák letételét idegen nyelven, ha ez nem teszi szükségessé tolmács közreműködését.
(3) A felsőoktatási intézmény engedélyezheti a szakmai gyakorlat teljesítését külföldön.
(4)[28] A nem magyar anyanyelvű, államilag finanszírozott képzésben részt vevő hallgató részére - lehetőség szerint legalább a felsőfokú tanulmányok első két évében - biztosítani kell a magyar nyelv tanulásának lehetőségét. A nem magyar anyanyelvű, magyar nyelvű képzésben részt vevő hallgató esetében az Ftv. 95. §-a (7) bekezdésében előírt nyelvismeretként a magyar nyelvtudást kell figyelembe venni.
(5)[29] Részképzés és általános továbbképzés esetében az ösztöndíjas külföldi a fogadó felsőoktatási intézménnyel előzetesen egyeztetett tanulmányi programban foglaltak szerint folytathat tanulmányokat.
11. §
(1)[30] Külföldi hallgató államilag finanszírozott formában nappali tagozaton első alapképzésben, első kiegészítő alapképzésben, első doktori (PhD), illetve mester- (DLA) képzésben, teljes vagy részképzésben vehet részt.
(2) Magyar felsőoktatási intézményben tanuló külföldiek támogatását nemzetközi megállapodás, törvény, kormányrendelet vagy intézményi szabályzat határozhatja meg.
(3)[31] Az államilag finanszírozott képzésben részt vevő külföldi hallgatót - ha jogszabály másként nem rendelkezik - a képesítési követelményekben előírt tanulmányi időszakra, a hallgatói jogviszony keletkezésétől, annak fennállása alatt a beiratkozott félévekben az Ftv. 9/A. § (2) bekezdésében meghatározott hallgatói normatíva éves költségvetési törvényben meghatározott összegének időarányos része havonta illeti meg. E hallgatók - ha jogszabály másként nem rendelkezik - a hallgatói előirányzat terhére biztosítható egyéb juttatásokra a magyar állampolgárságú hallgatókkal azonos módon és mértékben jogosultak.
(4)[32] Az államilag finanszírozott képzésben magyar állami ösztöndíjjal részt vevő külföldi hallgató és kutató megélhetésének fedezetére szolgáló ösztöndíját az Oktatási Minisztérium biztosítja, mértékét tanévenként az oktatási miniszter határozza meg. Az "A/1" és "A/2" kategóriába sorolt, nappali tagozatos első alapképzésben (teljes vagy részképzés) részt vevő hallgató ösztöndíja nem lehet kevesebb a tudományos fokozattal nem rendelkező kutató ösztöndíjának 50%-ánál, a tudományos fokozattal rendelkező kutató ösztöndíja a nem minősített kutató ösztöndíjának 150%-a.
(5)[33] Az "A/3" kategóriába sorolt, alapképzésben részt vevő hallgató ösztöndíját - a tanulmányi eredménye alapján differenciáltan - az Oktatási Minisztérium egyetértésével az oktatási miniszter által kijelölt szervezet a (4) bekezdés keretein belül állapítja meg.
(6) Nemzetközi megállapodás, illetőleg kötelezettségvállalás folytán az "A" és a "B" kategóriába sorolt hallgatók kollégiumi elhelyezésre alanyi jogon jogosultak.
(7)[34] A határon túli magyaroknak adományozott ösztöndíjban részesülő kutatók elhelyezéséről az Oktatási Minisztérium, a nemzetközi megállapodás alapján magyar állami ösztöndíjban részesülő kutatók elhelyezéséről a MÖB és annak Irodája gondoskodik.
(8) Az államilag finanszírozott képzésben részt vevő külföldi hallgató pályázat alapján a doktori (PhD), illetőleg mester (DLA) képzés kapcsán előirt vizsga- és bírálati díjak megfizetéséhez hozzájárulást kaphat.
(9)[35] Az ösztöndíjas magyarországi tanulmányok időtartama alatt a külföldi hallgatók egészségbiztosítását törvény szabályozza. A kutatók egészségügyi ellátását az Oktatási Minisztérium külön megállapodás keretei között rendezi. Az ösztöndíjas külföldi hallgatók ellátásának fedezetéül szolgáló tételes egészségbiztosítási hozzájárulásnak, valamint a kutatók megállapodás alapján kötött egészségbiztosításának fedezetét az oktatási miniszter által kijelölt szervezet folyósítja az Oktatási Minisztérium költségvetése terhére.
12. §
(1) Az államilag finanszírozott képzésben részt vevő külföldi hallgató tandíja és kollégiumi térítési díja nem lehet magasabb az adott felsőoktatási intézményben tanulmányokat folytató magyar hallgatókénál.
(2) Az (1) bekezdésben meghatározott mértékű kollégiumi térítési díjat a hallgató ösztöndíjából fedezi. Az "A/3"-as kategóriába tartozó résztanulmányokat folytató hallgatók kollégiumi térítési díjának megfizetése a fogadó intézmény részérc az Oktatási Minisztérium költségvetésének terhére, közvetlen átutalással történik.
13. §
(1) A külföldi hallgató elleni fegyelmi eljárásba tanácskozási joggal be kell vonni az intézményi külföldi hallgatók képviselőjét.
(2) A felsőoktatási intézmény az állami ösztöndíjjal rendelkező külföldi hallgatók esetében az Ftv. 39. §-a (1) bekezdésének b) és c) pontjaiban meghatározott fegyelmi büntetést nem szabhatja ki.
(3) Ha a felsőoktatási intézmény az államilag finanszírozott képzésben részt vevő külföldi hallgató tekintetében az Ftv. 39. §-a (1) bekezdésének d) pontjában említett fegyelmi büntetést hozza meg, a hallgató a fegyelmi határozat jogerőre emelkedésének napjától számított legfeljebb egy hónapig jogosult ösztöndíjra, illetőleg a kedvezmények igénybevételére.
(4) Az államilag finanszírozott képzésben részt vevő külföldi hallgató kollégiumi elhelyezése kizárólag fegyelmi határozattal vonható meg.
14. §
(1) Azok az "A/3" kategóriába sorolt hallgatók, akik felsőfokú tanulmányaikat az 1999-2000-es tanévet megelőzően kezdték meg, és nem írták alá az ösztöndíjszerződést, a képesítési követelményekben meghatározott időtartam lejártáig államilag finanszírozott képzésben vesznek részt.
(2)[36] A felsőoktatási intézmények folyamatosan tájékoztatják az "A/3"-as kategóriába sorolt hallgatók esetében az oktatási miniszter által kijelölt szervezetet, a többi kategóriába sorolt hallgatók esetében a MÖB Irodáját az ösztöndíj folyósítását befolyásoló körülmények változásáról.
(3) Az Ftv. és végrehajtási jogszabályai tekintetében a magyar állampolgárságú hallgatókkal azonos jogállásúak:
a)[37] a letelepedett és a menekültigazolvánnyal rendelkező külföldiek a letelepedési engedély, illetőleg a menekültigazolvány kiállításának napjától,
b) azok a magyar állampolgárok, akik életvitelszerűen külföldön tartózkodnak, és nem rendelkeznek magyar személyi igazolvánnyal, azonban magyar állampolgárságukat érvényes magyar útlevéllel vagy állampolgársági bizonyítvánnyal igazolják.
(1) Az "F" kategóriába sorolt hallgató a magyar hallgatókra megállapított államilag finanszírozott létszámkeret része, ezért az Ftv. 9/A., 9/B. §-ában és a 10. §-ának (5) bekezdésében meghatározott képzési, fenntartási és hallgatói előirányzat megállapításánál figyelembe kell venni.
(2) A felsőoktatási intézmény előírhatja, hogy az államilag finanszírozott képzésre jelentkező, Európai Gazdasági Térséghez tartozó ország állampolgára, a szabályzatban meghatározott módon bizonyítsa, hogy rendelkezik a tanulmányok folytatásához szükséges szintű magyar nyelvtudással.
(3) Az "F" kategóriába sorolt hallgatókat a magyar felsőoktatási intézményekben fizetendő díjak és térítések tekintetében a magyar hallgatókkal azonos kötelezettségek terhelik.
(4) Az "F" kategóriába sorolt hallgatókat megilletik a diákigazolvány és az azzal igénybe vehető kedvezmények. Az "F" kategóriába sorolt hallgatók a magyar hallgatókkal azonos mértékű tanulmányi ösztöndíjra és egyéb olyan juttatásokra jogosultak, melyeket a felsőoktatási intézmény szabályzatában kizárólag a tantervi előírások teljesítésével összefüggő tanulmányi eredmények alapján állapít meg. Az "F" kategóriába sorolt hallgatók által - az (5) bekezdésben foglaltak kivételével-szociális helyzetük alapján, pályázati úton igényelhető támogatások körét a felsőoktatási intézmény szabályzatában határozza meg.
(5) A munkavállalók Közösségen belüli szabad mozgásáról szóló, a Tanács 1612/68/EGK rendeletének hatálya alá tartozó "F" kategóriába sorolt hallgatók a magyar hallgatókkal azonos feltételekkel jogosultak a szociális helyzetük alapján igényelhető támogatásokra.
III. Fejezet
Magyarok külföldi tanulmányai
15. §
(1)[40] Magyar állampolgárok részére külföldi teljes vagy részképzésre, doktori (PhD), illetőleg mester- (DLA) képzésre, illetőleg általános továbbképzésre nyilvános pályázat útján állami ösztöndíj adományozható. Az állami ösztöndíjra szóló pályázatot a MÖB hirdeti meg.
(2) Külföldi teljes képzésre ösztöndíj adományozható annak a pályázónak, akit hazai felsőoktatási intézménybe a feltételek sikeres teljesítésével felvettek (sikeres felvételi vizsgát tett) vagy hazai, illetőleg a fogadó ország választott felsőoktatási intézményében egy tanévet (két félévet) sikeresen lezárt.
(3)[41]
(4) E rendelet alkalmazásában magyar állami ösztöndíjnak kell tekinteni:
a)[42] a nemzetközi megállapodásokban felajánlott ösztöndíjat, ha az adományozás, a pályázat elbírálása, illetőleg a pályázat bírálatra való előkészítése magyar állami szerv hatáskörébe tartozik;
b) azt a jogszabályban alapított és a központi költségvetésben erre a célra elkülönített előirányzatból finanszírozott állami ösztöndíjat, amely fedezi a hallgató tanulmányaival és külföldi megélhetésével összefüggő költségeket.
16. §
(1)[43] A magyar állami ösztöndíj adományozásának feltételeit a pályázat, részletes szabályait az ösztöndíjas és az oktatási miniszter által kijelölt szervezet között létrejött szerződés tartalmazza.
(2) Az (1) bekezdésben említett szerződésnek tartalmaznia kell többek között az ösztöndíjas jogait és kötelezettségeit, az ösztöndíj folyósításának és a kedvezmények megadásának szabályait, ideértve annak indokolt meghosszabbítását, az ösztöndíjszerződésben vállalt kötelezettségek megszegésének következményeit.
IV. Fejezet
Záró rendelkezések
17. §
(1) E rendelet - a (2) bekezdésben foglalt kivétellel - a kihirdetése napjától számított 8. napon lép hatályba.
(2) A 11. § (4) bekezdésében foglalt juttatások mértékét az oktatási miniszter első ízben 2002. január l-jén teszi közzé. Az éhnek megfelelő mértékű juttatások az ösztöndíjasokat 2002. február l-jétől illetik meg.
(3)[44] A nemzetközi megállapodások keretében fogadott "A/1", "A/2" és "B" kategóriába tartozó hallgatók, továbbá az állami ösztöndíjban részesülő külföldi oktatók és kutatók juttatásainak eljárási rendjét az oktatási miniszter rendeletben szabályozza.
(4) E rendelet hatálybalépésével egyidejűleg hatályát veszti a külföldiek magyarországi és a magyarok külföldi felsőfokú tanulmányainak egyes kérdéseiről szóló 192/1997. (XI. 4.) Korm. rendelet.
Orbán Viktor s. k.,
miniszterelnök
Lábjegyzetek:
[1] Megállapította a 115/2002. (V. 15.) Korm. rendelet 1. § (1) bekezdése. Hatályos 2002.05.23.
[2] Megállapította a 76/2004. (IV. 15.) Korm. rendelet 1. §-a. Hatályos 2004.04.23.
[3] Megállapítva a 76/2004. (IV. 15.) Korm. rendelet 11. §-a alapján. Hatályos 2004.05.01.
[4] Megállapította a 115/2002. (V. 15.) Korm. rendelet 2. §-a. Hatályos 2002.05.23.
[5] Beiktatta a 115/2002. (V. 15.) Korm. rendelet 3. §-a. A Magyar Köztársaságnak az Európai Unióhoz történő csatlakozásáról szóló szerződését kihirdető törvény hatálybalépésének napján lép hatályba.
[6] Megállapította a 76/2004. (IV. 15.) Korm. rendelet 2. §-a. Hatályos 2004.04.23.
[7] Megállapította a 76/2004. (IV. 15.) Korm. rendelet 2. §-a. Hatályos 2004.04.23.
[8] Megállapította a 76/2004. (IV. 15.) Korm. rendelet 2. §-a. Hatályos 2004.04.23.
[9] Számozását módosította a 115/2002. (V. 15.) Korm. rendelet 4. § (3) bekezdése. Hatályos 2002.05.23.
[10] Számozását módosította a 115/2002. (V. 15.) Korm. rendelet 4. § (3) bekezdése. Hatályos 2002.05.23.
[11] Számozását módosította a 115/2002. (V. 15.) Korm. rendelet 4. § (3) bekezdése. Hatályos 2002.05.23.
[12] Megállapította a 76/2004. (IV. 15.) Korm. rendelet 3. §-a. Hatályos 2004.04.23.
[13] Hatályon kívül helyezte a 2001. évi C. törvény 68. § (1) bekezdése f) pontja. Hatálytalan 2002.01.01.
[14] Megállapította a 76/2004. (IV. 15.) Korm. rendelet 4. §-a. Hatályos 2004.04.23.
[15] Módosította a 13/2005. (I. 26.) Korm. rendelet 2. §-a. Hatályos 2005.02.03.
[16] Módosította a 13/2005. (I. 26.) Korm. rendelet 2. §-a. Hatályos 2005.02.03.
[17] Beiktatta a 115/2002. (V. 15.) Korm. rendelet 5. § (1) bekezdése. Hatályos 2002.05.23.
[18] Számozását módosította a 115/2002. (V. 15.) Korm. rendelet 5. § (1) bekezdése. Hatályos 2002.05.23.
[19] Megállapította a 76/2004. (IV. 15.) Korm. rendelet 5. § (1) bekezdése. Hatályos 2004.04.23.
[20] Megállapította a 76/2004. (IV. 15.) Korm. rendelet 5. § (1) bekezdése. Hatályos 2004.04.23.
[21] Számozását módosította a 115/2002. (V. 15.) Korm. rendelet 5. § (1) bekezdése. Hatályos 2002.05.23.
[22] Megállapította a 76/2004. (IV. 15.) Korm. rendelet 5. § (2) bekezdése. Hatályos 2004.04.23.
[23] Megállapította a 76/2004. (IV. 15.) Korm. rendelet 5. § (2) bekezdése. Hatályos 2004.04.23.
[24] Módosította a 76/2004. (IV. 15.) Korm. rendelet 13. § (6) bekezdése. Hatályos 2004.04.23.
[25] Számozását módosította a 115/2002. (V. 15.) Korm. rendelet 5. § (1) bekezdése. Hatályos 2002.05.23.
[26] Megállapította a 76/2004. (IV. 15.) Korm. rendelet 5. § (3) bekezdése. Hatályos 2004.04.23.
[27] Megállapította a 115/2002. (V. 15.) Korm. rendelet 6. § (1) bekezdése. Hatályos 2002.05.23.
[28] Módosította a 76/2004. (IV. 15.) Korm. rendelet 6. §-a. Hatályos 2004.04.23.
[29] Megállapította a 115/2002. (V. 15.) Korm. rendelet 6. § (2) bekezdése. Hatályos 2002.05.23.
[30] Megállapította a 115/2002. (V. 15.) Korm. rendelet 7. § (1) bekezdése. Hatályos 2002.05.23.
[31] Megállapította a 76/2004. (IV. 15.) Korm. rendelet 7. § (1) bekezdése. Hatályos 2004.04.23.
[32] Megállapította a 76/2004. (IV. 15.) Korm. rendelet 7. § (1) bekezdése. Hatályos 2004.04.23.
[33] Megállapította a 76/2004. (IV. 15.) Korm. rendelet 7. § (1) bekezdése. Hatályos 2004.04.23.
[34] Módosította a 76/2004. (IV. 15.) Korm. rendelet 13. § (6) bekezdése. Hatályos 2004.04.23.
[35] Módosította a 76/2004. (IV. 15.) Korm. rendelet 7. § (2) bekezdése. Hatályos 2004.04.23.
[36] Módosította a 76/2004. (IV. 15.) Korm. rendelet 13. § (6) bekezdése. Hatályos 2004.04.23.
[37] Megállapította a 76/2004. (IV. 15.) Korm. rendelet 8. §-a. Hatályos 2004.04.23.
[38] Beiktatta a 115/2002. (V. 15.) Korm. rendelet 9. §-a. A Magyar Köztársaságnak az Európai Unióhoz történő csatlakozásáról szóló szerződését kihirdető törvény hatálybalépésének napján lép hatályba.
[39] Megállapítva a 76/2004. (IV. 15.) Korm. rendelet 12. §-a alapján. Hatályos 2004.05.01.
[40] Módosította a 76/2004. (IV. 15.) Korm. rendelet 13. § (6) bekezdése. Hatályos 2004.04.23.
[41] Hatályon kívül helyezte a 76/2004. (IV. 15.) Korm. rendelet 13. § (3) bekezdése. Hatálytalan 2004.04.23.
[42] Megállapította a 76/2004. (IV. 15.) Korm. rendelet 9. §-a. Hatályos 2004.04.23.
[43] Megállapította a 76/2004. (IV. 15.) Korm. rendelet 10. §-a. Hatályos 2004.04.23.
[44] Megállapította a 115/2002. (V. 15.) Korm. rendelet 12. §-a. Hatályos 2002.05.23.