294/2004. (X. 28.) Korm. rendelet

a területpolitika kormányzati koordinációjáért felelős politikai államtitkár feladat- és hatásköréről, valamint a Területpolitikai Kormányzati Hivatal létrehozásáról

A terület- és vidékpolitika kormányzati koordinációjáért felelős politikai államtitkár feladat- és hatásköre[1]

1. §

(1) A területpolitika kormányzati koordinációjával összefüggő feladatok ellátásáért felelős politikai államtitkár (a továbbiakban: politikai államtitkár) a Miniszterelnöki Hivatal keretében, a miniszterelnök által meghatározott egyes feladatai tekintetében a miniszterelnök közvetlen irányításával működik.

(2) A területpolitikai kormányzati koordinációval összefüggő feladatokat a politikai államtitkár mint kormánymegbízott látja el.

(3) A politikai államtitkár munkáját a Miniszterelnöki Hivatalban működő titkárság, valamint a 4. § szerinti Hivatal segíti.

(4) A politikai államtitkár e rendeletben meghatározott feladat- és hatásköre a miniszterek, illetve más szervek feladat- és hatáskörét nem érinti.

2. §

(1) A politikai államtitkár közreműködik a minisztériumok és más kormányzati szervek területpolitikával kapcsolatos tevékenységének összehangolásában, elősegíti a kormányzati szervek és az önkormányzatok, önkormányzati társulások együttműködését.

(2) Az (1) bekezdésben foglalt általános feladatai keretében a politikai államtitkár

a) közreműködik a kistérségi önkormányzati társulásokra vonatkozó szabályozás és támogatási rendszer kialakításában;

b) koordinálja a kormányzati szervek kistérségi képviseletét, az ehhez illeszkedő képzési, támogatási, tájékoztatási tevékenységet.

3. §

(1) A politikai államtitkár

a) irányítja a kistérségi megbízotti hálózat munkáját;

b) részt vesz az önkormányzati funkciók, illetve az igazgatási szolgáltatások kistérségi integrációját előmozdító ágazati politikák kialakításában és az ezeket szolgáló ösztönző források felhasználásával összefüggő szabályok megalkotásában;

c) összehangolja a kistérségi megbízotti hálózat és egyéb, a kistérségekben hatáskörrel, illetve hálózattal rendelkező kormányzati szervek területpolitikát érintő tevékenységét, elősegíti ezek együttműködését a Vállalkozásfejlesztési Alapítvány helyi képviselőivel, illetve egyéb, a kistérségekben működő civil szervezetekkel;

d) gondoskodik - a fenti célokkal összefüggő tájékoztatás érdekében - a kistérségi hírlevél megjelentetéséről;

e) közreműködik az ország területi beosztását érintő kormányzati koncepciók kialakításában;

f) közreműködik a területpolitikai célokat is szolgáló költségvetési előirányzatok integrált - ennek részeként decentralizált - pályázati rendszerének tervezésében;

g) vezeti a költségvetési és uniós forrásból megvalósuló támogatások településszintű nyilvántartását szolgáló szabályok kidolgozására felkért tárcaközi bizottságot;

h) a pénzügyminiszter feladat- és hatáskörét nem érintve koordinálja - az érintett miniszterek közreműködésével - az állam tulajdonában lévő ingatlan vagyon és portfólió-vagyon területi szintű hasznosításával, az önkormányzatoknak történő átadásával összefüggő kormányzati munkát;

i) részt vesz a több tárcát érintő térségi programokkal összefüggő tervező munkában;

j) részt vesz a több tárca feladatkörét érintő térségi, kistérségi felzárkóztató és fejlesztési programok, válságkezelő programok, roma integrációs programok kidolgozásában, megvalósításában;

k)[2] koordinálja a Kormány vidékpolitikai kormányzati tevékenységét;

l)[3] ellátja a részére jogszabályban, kormányhatározatban meghatározott kistérségi szintű fejlesztéssel összefüggő és egyéb feladatokat.

(2) A politikai államtitkár a feladatkörében

a) önállóan részt vesz a Kormányhoz benyújtásra kerülő előterjesztések, jelentések tervezeteinek közigazgatási egyeztetésében, más tárcák, illetve országos hatáskörű szervek által készített intézkedések tervezeteinek véleményezésében;

b) önálló előterjesztést készíthet és nyújthat be - a Miniszterelnöki Hivatalt vezető miniszter útján - a Kormányhoz;

c) gondoskodik a költségvetési törvényben hatáskörébe utalt költségvetési előirányzatok felhasználásának szabályozásáról.

A Területpolitikai Kormányzati Hivatal

4. §

(1) A politikai államtitkár a feladat- és hatáskörét a Miniszterelnökség költségvetési fejezeten belül működő, önálló jogi személyiséggel rendelkező hivatali szervezet, a Területpolitikai Kormányzati Hivatal (a továbbiakban: Hivatal) közreműködésével látja el.

(2) A Hivatal önállóan gazdálkodó, teljes jogkörű költségvetési szerv. A Hivatalnál foglalkoztatottak jogállására a köztisztviselők jogállásáról szóló 1992. évi XXIII. törvény rendelkezései és végrehajtási jogszabályai irányadók.

(3) A Hivatal működtetésével kapcsolatos illetmény-számfejtési és informatikai feladatokat a Miniszterelnöki Hivatal, illetve a Központi Szolgáltatási Főigazgatóság - az erre vonatkozó megállapodás szerint - látja el. Az egyéb, különösen pénzügyi, számviteli, ellátási, beszerzési, vagyonkezelési, humánpolitikai feladatokat a Hivatal más költségvetési szerv közreműködésével is - az erre vonatkozó megállapodás alapján - elláthatja.

5. §

(1) A Hivatal irányítását a Miniszterelnöki Hivatalt vezető miniszter - a politikai államtitkár útján - látja el.

(2) A Hivatal élén hivatalvezető áll, akit a politikai államtitkárjavaslatára a Miniszterelnöki Hivatalt vezető miniszter határozatlan időre nevez ki, illetve ment fel; az egyéb munkáltatói jogokat a politikai államtitkár gyakorolja.

(3) A hivatalvezető gyakorolja a munkáltatói jogokat a Hivatal munkatársai tekintetében.

Módosuló jogszabályok

6. §

A területfejlesztési önkormányzati társulások működéséhez kapcsolódó költségvetési hozzájárulásról szóló 61/2000. (V. 3.) Korm. rendelet 5. §-ának (1) bekezdésében a "Magyar Terület- és Regionális Fejlesztési Hivatalon" szövegrész helyébe a "Területpolitikai Kormányzati Hivatalon" szövegrész lép.

7. §

(1) A kistérségi megbízottak és a regionális koordinátorokjogállásának és tevékenységének részletes szabályozásáról szóló 271/2004. (IX. 29.) Korm. rendelet (a továbbiakban: R.) 1. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) A kistérségekben a szolgáltatási és együttműködési tevékenység fejlesztését a Kormány - a Területpolitikai Kormányzati Hivatal (a továbbiakban: Hivatal) keretében - országos kistérségi megbízotti hálózat működtetésével látja el."

(2) Az R. 1. §-ának (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(3) Az országos kistérségi megbízotti hálózat tevékenységének felügyeletét a területpolitika kormányzati koordinációjáért felelős politikai államtitkár (a továbbiakban: politikai államtitkár) látja el. A politikai államtitkár e jogkörében:

a) jóváhagyja a kistérségi megbízotti hálózatnak a Hivatal vezetője által előterjesztett feladatait;

b) általános iránymutatást adhat a kistérségi megbízotti hálózat működésével kapcsolatban;

c) beszámolót, jelentést, tájékoztatót kérhet a kistérségi megbízotti hálózat működésével, tevékenységével, az ellátott feladatokkal kapcsolatban."

(3) Az R. 2. §-a (3) bekezdésének t) pontjában, 4. §-a (2) bekezdésének n) pontjában, valamint 5. §-ának (3) bekezdésében a "miniszter" szövegrész helyébe a "politikai államtitkár" szövegrész lép.

(4) Az R. 5. §-ának (2) és (3) bekezdésében, valamint 8. §-ának (2) bekezdésében az "elnöke" szövegrész helyébe a "vezetője" szövegrész lép.

Záró rendelkezések

8. §

(1) Ez a rendelet a kihirdetését követő napon lép hatályba.

(2) A Magyar Terület- és Regionális Fejlesztési Hivatalról szóló 195/2003. (XI. 28.) Korm. rendelet 2. §-ának p) pontja és az R. 9. §-a hatályát veszti.

(3) A Hivatal 2005. január 1-jén kezdi meg működését. A Hivatal az e rendeletben foglalt feladatok tekintetében a Magyar Terület- és Regionális Fejlesztési Hivatal (a továbbiakban: MTRFH) általános jogutódja.

(4) E rendelet hatálybalépésétől a Hivatal megalakulásáig az MTRFH e rendeletben meghatározott feladatkörben foglalkoztatott munkatársai - az MTRFH-val kötött megállapodás alapján - a politikai államtitkár irányításával végzik a tevékenységüket.

A miniszterelnök helyett:

Kiss Péter s. k.,

a Miniszterelnöki Hivatalt vezető miniszter

Lábjegyzetek:

[1] Megállapította a 142/2005. (VII. 27.) Korm. rendelet 4. § (1) bekezdése. Hatályos 2005.07.30.

[2] Beiktatta a 142/2005. (VII. 27.) Korm. rendelet 4. § (2) bekezdése. Hatályos 2005.07.30.

[3] Számozását módosította a 142/2005. (VII. 27.) Korm. rendelet 4. § (2) bekezdése. Hatályos 2005.07.30.

Tartalomjegyzék