Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

3/2004. (II. 17.) OM-FMM együttes rendelet

a szakképzési hozzájárulást a saját munkavállalói részére szervezett képzéssel teljesítő hozzájárulásra kötelezett költségei elszámolásának feltételeiről és az elszámolás szabályairól

A szakképzési hozzájárulásról és a képzés fejlesztésének támogatásáról szóló 2003. évi LXXXVI. törvény (a továbbiakban: Szht.) 28. §-ának (3) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján - a pénzügyminiszterrel egyetértésben, a szakképesítésért felelős miniszter véleményének kikérésével - a következőket rendeljük el:

1. §

E rendeletet kell alkalmazni a szakképzési hozzájárulást a saját munkavállalói részére szervezett képzéssel teljesítő, az Szht. 2. §-ában meghatározott szakképzési hozzájárulásra kötelezett (a továbbiakban: hozzájárulásra kötelezett) költségei elszámolásának feltételeire és az elszámolás szabályaira.

2. §

E rendelet alkalmazásában

a) belső képzés: az a képzés, amelyet a hozzájárulásra kötelezett saját munkavállalói részére, teljes egészében saját munkaszervezetén belül, nem üzletszerűen szervezve valósít meg;

b) külső képzés: az a képzés, amelyet a hozzájárulásra kötelezett saját munkavállalói részére, teljes egészében saját szervezetétől elkülönült, képzést folytató intézmény (a továbbiakban: képző intézmény) közreműködésével valósít meg;

c) vegyes képzés: az a képzés, amelyet a hozzájárulásra kötelezett részben belső, részben pedig külső képzéssel valósít meg;

d) áthúzódó képzés: az a képzés, amelyet a hozzájárulásra kötelezett több naptári évet érintően valósít meg.

3. §

(1) A hozzájárulásra kötelezett a felnőttképzésről szóló 2001. évi CI. törvény (a továbbiakban: Fktv.) 20. §-ában meghatározott felnőttképzési szerződés, a Munka Törvénykönyvéről szóló 1992. évi XXII. törvény (a továbbiakban: Mt.) szerinti tanulmányi szerződés (a továbbiakban: tanulmányi szerződés), vagy a tanulmányok folytatására történő munkáltatói kötelezés alapján megszervezett szakképzés költségeivel akkor csökkentheti az Szht. 3. §-ának (3) bekezdésében meghatározott bruttó kötelezettségét, annak legfeljebb 33 százaléka mértékéig, ha a következő feltételeknek együttesen megfelel:

a) a képzés a szakképzés megkezdésének és folytatásának feltételeiről szóló 45/1999. (XII. 13.) OM rendelet szerint történik;

b) a képzést az Fktv. 8. §-ának (5) bekezdése alapján nyilvántartásba vett képző intézmény szervezi;

c) az Fktv. 16. §-ának (2) bekezdése szerinti képzési program benyújtásra került. Nem szükséges a képzési program benyújtása az Országos Képzési Jegyzékben (a továbbiakban: OKJ) szereplő képzés, továbbá az akkreditált képzési program alapján folytatott képzés esetén;

d) a képzés az OKJ-ben szereplő szakképesítést ad, vagy megfelel a szakképzésről szóló 1993. évi LXXVI. törvény (a továbbiakban: Szt.) 1. §-ának (1) bekezdés c) -h) pontjaiban foglaltaknak, vagy nyelvi képzés;

e) a képzés minimális időtartama 15 óra, és nem kevesebb, mint 3 nap;

f) a teljes képzési óraszám

fa) szakmai képzés, vagy legfeljebb 30 százaléka általános képzés, nyelvi képzés, illetőleg a képzéshez kapcsolódó felnőttképzési szolgáltatás, vagy

fb) a munkavállaló munkakörének ellátásához szükséges önálló nyelvi képzés, vagy legfeljebb 30 százaléka általános képzés, illetőleg a képzéshez kapcsolódó felnőttképzési szolgáltatás;

g) a képzésre a Magyar Köztársaság területén kerül sor.

(2) Az (1) bekezdésben foglaltaktól eltérően nem szükséges a felnőttképzési szerződés megkötése, ha a munkavállaló képzése belső képzésként valósul meg.

(3) Belső képzés esetén az Fktv. 8. §-ának (1) bekezdése alapján egyszerűsített nyilvántartási eljárást kell alkalmazni.

4. §

(1) Az OKJ-ben nem szereplő és nem akkreditált képzési program alapján folytatott képzések szakképzési hozzájárulás terhére történő elszámolása iránti kérelmet a képzés megkezdésének tárgyévében a hozzájárulásra kötelezettnek a székhelye szerint illetékes megyei (fővárosi) munkaügyi központhoz (a továbbiakban: munkaügyi központ) kell benyújtania a megyei (fővárosi) munkaügyi tanács (a továbbiakban: munkaügyi tanács) által meghatározott ügyrend szerint.

(2) A kérelemhez csatolni kell az 1. és 2. számú melléklet szerinti adatlapokat, valamint e mellékletekben felsorolt okiratokat. A kérelemben egy hozzájárulásra kötelezettre vonatkozó adatlaphoz több képzésre vonatkozó adatlap is csatolható.

(3) A hozzájárulásra kötelezett a saját felelősségére megkezdheti a képzést a munkaügyi tanács döntése előtt is. Amennyiben a hozzájárulásra kötelezett a képzést a munkaügyi tanács döntésének hiányában kezdi meg, és a munkaügyi tanács a kérelmet elutasítja, akkor a szakképzési hozzájárulási kötelezettséget a saját munkavállalói el nem fogadott képzésének költségeivel nem lehet csökkenteni.

(4) Amennyiben a hozzájárulásra kötelezett és a képző intézmény között létrejött szolgáltatási szerződés alapján ugyanazt az OKJ-ben nem szereplő képzést - a képzésben résztvevő munkavállaló tényleges munkavégzésének helyéhez igazodva - az ország különböző helységeiben bonyolítják le, a hozzájárulásra kötelezettnek csak a székhelye szerint illetékes munkaügyi központhoz kell benyújtania a képzés elszámolásának engedélyeztetése iránti kérelmét. A székhely szerinti munkaügyi tanács által hozott határozat hiteles másolatát a képzés megkezdésének tárgyévében kell bemutatnia a képzés lebonyolításának helyszíne szerint illetékes munkaügyi tanácsnak.

5. §

(1) A kérelmet a munkaügyi tanács a benyújtástól számított 30 napon belül, vagy legkésőbb a soron következő ülésén bírálja el. Hiányos vagy ellentmondó adatokat tartalmazó kérelem esetén a határidőt a hiánypótlási felhívás teljesítésének időpontjától kell számítani. A munkaügyi tanács a döntéséről 8 napon belül értesíti a kérelem benyújtóját. A munkaügyi tanács az elutasító döntését köteles megindokolni.

(2) A munkaügyi tanács a kérelem elbírálásához szakértőt is igénybe vehet. A munkaügyi tanács vagy az általa felkért szakértő az indoklás alapjául szolgáló tények megállapításához helyszíni ellenőrzést is végezhet.

(3) Amennyiben a kérelem nem felel meg az e rendeletben foglaltaknak, a munkaügyi tanács a kérelmet elutasítja.

(4) A munkaügyi tanács elutasító döntésével szemben a hozzájárulásra kötelezett a Foglalkoztatáspolitikai és Munkaügyi Minisztérium (a továbbiakban: FMM) címén az Országos Felnőttképzési Tanács (a továbbiakban: OFkT) Titkárságához fellebbezést nyújthat be az elutasítás kézhezvételétől számított 15 napon belül. Az OFkT a fellebbezés tárgyában 30 napon belül, vagy legkésőbb a soron következő ülésén dönt. Az OFkT a döntéséről 8 napon belül értesíti a hozzájárulásra kötelezettet, illetve az ügyben érintett munkaügyi tanácsot.

6. §

Az OKJ-ben szereplő és az akkreditált képzési program alapján folytatott képzés tekintetében a hozzájárulásra kötelezett a 3. § (1) bekezdésében előírt felnőttképzési szerződés, tanulmányi szerződés, vagy a tanulmányok folytatására történő munkáltatói kötelezés alapján megszervezett képzésre vonatkozóan a képzés megkezdésének tárgyévében köteles az 1. és 2. számú mellékletek alapján elszámolást benyújtani a munkaügyi központ részére. Egy elszámolásban egy hozzájárulásra kötelezettre vonatkozó adatlaphoz több képzésre vonatkozó adatlap is csatolható.

7. §

(1) A benyújtott kérelmekről és elszámolásokról a munkaügyi központ nyilvántartást vezet. A nyilvántartás vezetésére vonatkozó előírásokat a 3. számú melléklet tartalmazza.

(2) A munkaügyi központ a tárgyév első félévéről szóló nyilvántartást július hó 20. napjáig, a teljes tárgyévről szóló nyilvántartást a tárgyévet követő február hó 20. napjáig köteles megküldeni az FMM részére, valamint az Oktatási Minisztérium Alapkezelő Igazgatóságának (a továbbiakban: OM Alapkezelő).

8. §

(1) Külső képzés esetén a hozzájárulásra kötelezett és a képző intézmény közötti szolgáltatási szerződés és az annak alapján kiállított számla képezi az elszámolás alapját. A hozzájárulásra kötelezett köteles közölni a képző intézménnyel saját statisztikai azonosító számát.

(2) A belső képzés esetén a belső kapacitások igénybevételének elszámolása képzésenként, belső elkülönített számlán és bizonylaton történik.

(3) Vegyes képzés esetén az (1) és (2) bekezdés rendelkezéseit kell megfelelően alkalmazni.

(4) Áthúzódó képzés esetén a hozzájárulásra kötelezett a képzés költségeit teljesítésarányosan a hatályos számviteli szabályoknak, valamint a képzés tárgyévében érvényes pénzügyi előírásoknak megfelelően számolhatja el.

9. §

Az Szht.-ben és az e rendeletben foglalt kötelezettségek teljesítését a FMM, a munkaügyi központ, az OM Alapkezelő, illetőleg az Adó- és Pénzügyi Ellenőrzési Hivatal területileg illetékes igazgatósága ellenőrzi.

10. §

Az elszámolható költségek körét a 4. számú melléklet tartalmazza. Az elszámolható költségek mértéke képzésben résztvevőnként és naponként nem haladhatja meg a kötelező legkisebb munkabér 40 százalékát.

11. §

(1) Ez a rendelet a kihirdetését követő 3. napon lép hatályba.

(2) E rendelet hatálybalépésével egyidejűleg hatályát veszti a szakképzési hozzájárulást a saját munkavállalók részére szervezett szakképzéssel teljesítő hozzájárulásra kötelezettek költségei elszámolásának feltételeiről és az elszámolás szabályairól szóló 32/2001. (IX. 14.) OM rendelet.

12. §

(1) Az Országos Közoktatási Értékelési és Vizsgaközpont (a továbbiakban: OKÉV) a 2003. évi kérelmekről és elszámolásokról készült nyilvántartást 2004. február hó 20. napjáig megküldi a FMM és az OM Alapkezelő részére.

(2) Az OKÉV 2004. február hó 29. napjáig adja át a területileg illetékes munkaügyi központ részére azon kérelmeket, amelyek esetében az engedélyezési eljárás még nem zárult le.

Dr. Magyar Bálint s. k.,

oktatási miniszter

Burány Sándor s. k.,

foglalkoztatáspolitikai és munkaügyi miniszter

1. számú melléklet a 3/2004. (II. 17.) OM-FMM együttes rendelethez

Adatlap a hozzájárulásra kötelezettre vonatkozóan
1. Név (cég/gazdasági társaság,jogi személyiséggel nem rendelkezõ gazdasági társaság, egyéni vállalkozó)........................................................................................................................................................................................
2. Rövidített cégnév:.......................................................................................................................................................................
3. A kapcsolattartó neve, telefonszáma:......................................................................................................................................
4. Cím (székhely): ..................... (ir.sz.)...........................................................................................................................................
5. Telephely(ek):.............................................................................................................................................................................
6. Adószám:.....................................................................................................................................................................................
7. Statisztikai számjel:.....................................................................................................................................................................
8. Az állami adóhatóságnál bejelentett bankszámlaszám:.........................................................................................................
9. Számlavezető bank neve:..........................................................................................................................................................
10. Átlagos állományi létszám: .................................................................................................................................................. fő
11. A képzés(ek) re vonatkozó csatolt adatlap(ok) száma: ................................................................................................ db.
12. Csatolandó okiratok:
— Cégkivonat, ennek hiányában az alapító okirat, társasági szerzõdés, alapszabály vagy vállalkozói igazolvány eredeti vagy hitelesített másolati példánya.
— Nyilatkozat a tanulmányi szerzõdések megkötésének vállalásáról.
Nyilatkozat a felnõttképzési szerzõdés meglétérõl (külsõ vagy vegyes képzés esetén, amennyiben a szolgáltatási szerzõdés errõl nem rendelkezik).
— A képzõ intézménnyel kötött szolgáltatási szerzõdés (külsõ vagy vegyes képzés esetén).
— A képzést szervezõ nyilvántartásba vételérõl szóló értesítés/igazolás hitelesített másolati példánya (külsõ vagy vegyes képzés esetén).
— Képzési program (a rendeletben elõírtak szerint).
— A képzési program akkreditációról kiadott tanúsítvány hitelesített másolati példánya.
Tudomásul veszem, hogy az általam becsatolt okiratok az elévülési idõn belül a döntést hozónál kerülnek megõrzésre, azokat köteles a titoktartásra vonatkozó szabályok szerint kezelni.

....................., 200...... év .................. hó ......... nap
……………………………………………………………
a hozzájárulásra kötelezett cégszerû aláírása

P. H.

2. számú melléklet a 3/2004. (II. 17.) OM-FMM együttes rendelethez

Adatlap a képzésre vonatkozóan

1. Az adatlapot beküldő hozzájárulásra kötelezett (név, cím): ..................................................................................................
2. A képzés megnevezése: .............................................................................................................................................................
Az OKJ-ben szereplő képzés esetén OKJ azonosítószám: .......................................................................................................
Akkreditált képzési program alapján folytatott képzés esetén akkreditációs lajstromszám: ...............................................
Az OKJ-ben nem szereplõ és nyelvi képzés esetén a felnõttképzési tevékenységek azonosítóiról szóló OM Közleményben meghatározott 8 számjegyű azonosító: .................................................................................................................
3. A képzést folytató intézményneve: ..........................................................................................................................................
címe: ..................................................................................................................................................................................................
nyilvántartási száma: ......................................................................................................................................................................
a képzési helyszínek címe: .............................................................................................................................................................
4. A betölthető munkakör(ök) megnevezése: .............................................................................................................................
FEOR-száma: ...................................................................................................................................................................................
5. A képzés formája (*): (belsõ (B) külsõ (K) vegyes (V)
6. A képzés jellege (*): (1) állam által elismert szakképesítés megszerzése (2) munkakör betöltéséhez, foglalkozás, tevékenység gyakorlásához szükséges képesítés megszerzése (3) felsõoktatási intézményben szervezett felsõfokú szakképesítés megszerzése (4) szakmai tevékenység magasabb szintû gyakorlásához, mestervizsgához szükséges ismeretek megszerzése (5) hátrányos helyzetben lévõ társadalmi csoportok számára szervezett képzés (6) megváltozott munkaképességûeket érintõ rehabilitációs képzés (7) elhelyezkedést, vállalkozást segítõ képzés (8) nyelvi képzés
7. A képzésben résztvevő saját munkavállalók száma: ..........................................................................................................fő
8. A képzés összes bruttó költsége: .........................................................................................................................................Ft
9. A szakképzési hozzájárulási kötelezettség terhére elszámolni kívánt bruttó költség: ...................................................Ft
10. A képzés fajlagos költsége: ............................. Ft/fõ/óra, ............................ Ft/fõ/nap, ............................... Ft/fõ/képzés
11. A bérköltség 1,5 százaléka 33 százalékának tervezett összege: ..................................................................................... Ft
A képzés összes óraszáma:..........................................................................................................................................óra (100%)
A szakmai képzés óraszáma:....................................................................................................................óra, aránya: ............ %
A nyelvi képzés óraszáma:.......................................................................................................................óra, aránya: ............ %
A szakmai képzéssel összefüggõ általános célú képzés óraszáma:...................................................óra, aránya: ............ %
A szakmai képzéssel összefüggõ felnõttképzési szolgáltatás óraszáma:..........................................óra, aránya: ............ %
12. A képzés tervezett indítása: .......... év ........................ hó zárása: .......... év ........................ hó
13. A képzés idõtartama: ...................................................... óra/fõ,
............................................................................ nap/fõ

....................., 200...... év ..................... hó ......... nap

………………………………………………………..
a hozzájárulásra kötelezett cégszerû aláírása

P. H
(*) A megfelelõ szöveget kell aláhúzni.

3. számú melléklet a 3/2004. (II. 17.) OM-FMM együttes rendelethez

A munkaügyi központ kötelező nyilvántartása a szakképzési hozzájárulási kötelezettséget a saját munkavállalóik képzésére fordító hozzájárulásra kötelezettek kérelméről és annak elbírálásáról, valamint a benyújtott elszámolásokról

4. számú melléklet a 3/2004. (II. 17.) OM-FMM együttes rendelethez

A hozzájárulásra kötelezett - saját munkavállalói számára az Fktv. 20. §-ában meghatározott felnőttképzési szerződés, az Mt. szerinti tanulmányi szerződés vagy kötelezés alapján biztosított képzések költségeinek a szakképzési hozzájárulási kötelezettség terhére történő elszámolásakor - az alábbi kiadásokat veheti figyelembe a rendelet 10. §-ában meghatározott mértékig:

- Külső képzés esetén a képző intézmény által lebonyolított képzés díja, a képzéshez kapcsolódó felnőttképzési szolgáltatás díja, valamint a külön jogszabályban meghatározott vizsga- és vizsgáztatási díj, és a képzés során felhasznált, a hallgatóknak véglegesen átadott tankönyvek, taneszközök költségei.

- Belső, illetve vegyes képzés esetén

= Az oktatók részére fizetett juttatás és annak - a kifizetőt terhelő -járulékai. = Külön jogszabályban meghatározott vizsga- és vizsgáztatási díj.

= A képzés során felhasznált, a hallgatóknak véglegesen átadott tankönyvek, taneszközök költségei. = Az elméleti, gyakorlati képzés során felhasznált anyagok igazolt költségei. = Munkaruha, védőruha költségei. = Tananyagfejlesztés igazolt költségei.

= Egyéb, a képzés megszervezésével, lebonyolításával, értékelésével kapcsolatos költségek (igazolt bérleti díjak, posta- és adminisztrációs költségek).

- A képzéssel összefüggő igazolt utazási és szállásköltségek, amennyiben a képzés lebonyolítására nem a hozzájárulásra kötelezett által a munkavállalója munkavégzési helyeként megjelölt telephelyén történik.

Tartalomjegyzék