Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

109/2005. (VI. 23.) Korm. rendelet

az elemek és az akkumulátorok hulladékainak visszavételéről

A hulladékgazdálkodásról szóló 2000. évi XLIII. törvény (a továbbiakban: Hgt.) 59. §-a (1) bekezdésének b) pontjában, valamint a környezet védelmének általános szabályairól szóló 1995. évi LIII. törvény 110. § (7) bekezdésének d) pontjában kapott felhatalmazás alapján - a Hgt. 8. §-ára figyelemmel - a Kormány a következőket rendeli el:

A rendelet hatálya

1. §

(1) E rendelet hatálya kiterjed

a) az elemekre és az akkumulátorokra,

b) a belőlük származó hulladékokra, továbbá

c) ezen hulladékokkal kapcsolatos visszavételi és begyűjtési tevékenységekre.

(2) Nem terjed ki e rendelet hatálya a honvédelem, a nemzetbiztonság, valamint a világűrkutatás céljából felhasznált elemekre és akkumulátorokra.

Értelmező rendelkezések

2. §

E rendelet alkalmazásában:

a) elem, illetve akkumulátor: elektromos áramforrás, mely kémiai energiát közvetlenül elektromos energiává alakít át, és egy vagy több elsődleges (nem újratölthető), illetve másodlagos (újratölthető) részegységből (cellából) áll;

b) hordozható elem, illetve akkumulátor: zárt, és kézben szállítható elem, illetve akkumulátor, kivéve az ipari elemet, illetve akkumulátort, valamint a gépjármű akkumulátort;

c) ipari elem, illetve akkumulátor: kizárólag ipari célra, valamint elektromos meghajtású gépjárműben használt elem, illetve akkumulátor;

d) gépjármű akkumulátor: a gépjármű indításához, világításához, gyújtásához energiaforrásként szolgáló elem, illetve akkumulátor;

e) kereskedő: a fogyasztónak elemet, illetve akkumulátort értékesítő forgalmazó;

f) fogyasztó: aki e rendelet hatálya alá tartozó elemet, illetve akkumulátort saját célra történő felhasználásra vesz, kap, használ.

A gyártó visszavételi, begyűjtési és hulladékkezelési kötelezettsége

3. §

(1) A gyártó köteles a hulladékká vált elemet és akkumulátort visszavenni (visszavételi kötelezettség) .

(2) A gyártó köteles a hordozható elem és akkumulátor begyűjtéséről gondoskodni (begyűjtési kötelezettség) .

(3) A gyártó begyűjtési kötelezettségének mértéke, az általa a tárgyévet megelőző évben forgalomba hozott hordozható elem, illetve akkumulátor tömegének:

a) 2005. évben legalább 7%-a,

b) 2006. évben legalább 10%-a,

c) 2007. évben legalább 13%-a.

d)[1] 2008. évben legalább 18%-a.

(4) A gyártó köteles tárgyév január 31-ig az általa a tárgyévet megelőző évben forgalomba hozott hordozható elem, illetve akkumulátor tömegéről az Országos Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Vízügyi Főfelügyelőséget (a továbbiakban: Főfelügyelőség) tájékoztatni.

(5) A gyártó köteles a visszavételi kötelezettsége alapján a kereskedőtől a 8. § (1) bekezdés szerint összegyűjtött hulladékot átvenni.

(6) A gyártó a visszavételkor a kereskedőtől, illetve a fogyasztótól díjat nem követelhet, azonban a visszavétel ösztönzése érdekében díjat fizethet.

(7) A gyártó köteles a visszavett és begyűjtött hulladéknak az elemek és akkumulátorok, illetve hulladékaik kezelésének részletes szabályairól szóló külön jogszabály előírásai szerinti kezeléséről gondoskodni (kezelési kötelezettség) .

A gyártó visszavételi és begyűjtési kötelezettségének átruházása

4. §

(1) A gyártó a visszavételi és begyűjtési kötelezettségeinek teljesítését az e rendeletben meghatározott feltételekkel:

a) az 5. § szerinti átvevővel kötött megállapodás alapján részben vagy együttesen, vagy

b) a Hgt. 11. §-ban meghatározott kezelést koordináló szervezetre (a továbbiakban: koordináló szervezet) együttesen

átruházhatja.

(2) Az átvevőre, valamint a koordináló szervezetre az átruházott kötelezettség tekintetében - a biztosítékadási kötelezettség kivételével - a gyártóra vonatkozó szabályokat kell alkalmazni.

5. §

(1) Átvevő lehet - a (2) bekezdésben foglalt kivétellel -bárki, aki rendelkezik az átruházott tevékenység végzéséhez szükséges érvényes hatósági engedéllyel.

(2) Nem lehet átvevő, aki gazdasági tevékenységével vagy gazdasági tevékenysége körében a környezet védelmére vonatkozó jogszabály előírásainak megsértésével kapcsolatban három évnél nem régebben meghozott jogerős bírósági ítéletben megállapított jogszabálysértést követett el.

6. §

(1) A gyártó és az átvevő között kötött megállapodásnak tartalmaznia kell az átvállalt kötelezettségek megjelölését, a kötelezettség teljesítésének módját, az ezzel érintett hulladék típusát és mennyiségét, valamint az átvevőnek az átruházott kötelezettség ellátásához kapcsolódó tevékenységének leírását.

(2) A gyártónak a megkötött megállapodást jóváhagyás céljából be kell nyújtania a Főfelügyelőség részére.

(3) A gyártó köteles a megállapodás módosítását és megszűnését azok bekövetkeztének időpontjától számított tizenöt napon belül bejelenteni a Főfelügyelőségnek.

(4) A Főfelügyelőség a megállapodást, illetve annak módosítását a benyújtását követő harminc napon belül jóváhagyja, amennyiben annak tartalma megfelel az (1) bekezdésben előírt követelményeknek.

A nyilvántartásba vétel

7. §

(1) A gyártó, valamint a koordináló szervezet nyilvántartásba vétel céljából - a (4) bekezdés szerinti tartalommal - nyilvántartásba vétel iránti kérelmet nyújt be a Főfelügyelőséghez.

(2) A Főfelügyelőség a gyártót, valamint a koordináló szervezetet a nyilvántartásba vételi kérelem alapján nyilvántartásba veszi.

(3)[2] A Főfelügyelőség a gyártót határozatlan időtartamra, a koordináló szervezetet 5 évre veszi nyilvántartásba. A nyilvántartásba vétel további 5 év időtartamra több alkalommal is meghosszabbítható, amennyiben a koordináló szervezet megfelel e rendeletben foglalt követelményeknek.

(4) A nyilvántartásba vétel iránti kérelem az alábbi adatokat tartalmazza:

a) a gyártó, illetve a koordináló szervezet nevét, székhelyét, adószámát;

b) a kötelezettség teljesítésének módját;

c) a nem gazdasági társaságként működő gazdálkodó szervezet jogerős bírósági bejegyzésének megtörténtét igazoló közhiteles okmányokat, egyéni vállalkozó esetében a vállalkozói igazolvány hiteles másolatát;

d) gazdasági társaság, illetve egyéni cég esetén három hónapnál nem régebbi eredeti cégkivonatot, továbbá a cégbíróságon iktatott, de még el nem bírált változásbejegyzési kérelem hiteles másolatát;

e) a cég képviseletére vagy jegyzésére jogosult személy eredeti aláírási címpéldányát vagy annak közjegyző által hitelesített másolatát;

f) a tevékenységgel összefüggő, külön jogszabályokban előírt engedély, hatósági igazolás hiteles másolatát;

g) gyártó esetében a 9. § szerinti vagyoni biztosítékról szóló igazolást vagy koordináló szervezethez történt csatlakozásról szóló igazoló okiratot;

h) a koordináló szervezet esetében az üzletszabályzat tervezetét, ideértve az általános szerződési feltételeket is, valamint a vele szerződésben álló gyártók és forgalmazók listáját;

i) a környezetvédelmi termékdíjról, továbbá egyes termékek környezetvédelmi termékdíjáról szóló törvény hatálya alá tartozó kötelezett esetében a hasznosítást koordináló szervezet GLN (Global Location Number - Globális Hely Szervezet Azonosító Szám) számát, a tervezett teljesítés időarányos (negyedévenkénti) bemutatását, továbbá a hasznosítást koordináló szervezet esetében a termékdíj fizetési kötelezettség alól mentességben részesülő kötelezettek felsorolását (név, székhely, adószám, GLN szám) .

(5) Az a koordináló szervezet vehető nyilvántartásba, amelynek szolgáltatásait bárki igénybe veheti az alapszabályban vagy alapító okiratában meghatározott feltételek teljesítése esetén, továbbá az alaptevékenységhez szükséges mértékű - legalább húszmillió forint - alaptőkével rendelkezik.

(6) A Főfelügyelőség elutasítja a gyártó, illetve a koordináló szervezet nyilvántartásba vétel iránti kérelmét, ha az nem felel meg a (4)-(5) bekezdésekben foglalt követelményeknek.

(7) A nyilvántartásba vett adatokban bekövetkezett változásokat a gyártó, illetve a koordináló szervezet köteles a változás bekövetkeztétől számított tizenöt napon belül a Főfelügyelőségnek bejelenteni.

(8) A Főfelügyelőség törli a nyilvántartásból a gyártót, illetve a koordináló szervezetet, ha a nyilvántartásba vételnek e jogszabályban foglalt feltételei már nem állnak fent.

(9) A koordináló szervezet tevékenységét a nyilvántartásba vételt követően kezdheti meg.

8. §

A kereskedő kötelezettségei

(1) A kereskedő, amennyiben az elemek és akkumulátorok, illetve hulladékaik kezelésének részletes szabályairól szóló külön jogszabály szerint a gyártóval kötött megállapodás alapján gyűjtőedénnyel rendelkezik, köteles a fogyasztótól a hulladékká vált hordozható elemet, illetve akkumulátort a gyűjtőedény tárolókapacitásának erejéig átvenni és abban gyűjteni.

(2) A kereskedő átvételi kötelezettségének teljesítéséért a fogyasztótól díjat nem követelhet, azonban a fogyasztó ösztönzése érdekében díjat fizethet, továbbá nem kötheti a hulladékká vált hordozható elem, illetve akkumulátor átvételét új termék vásárlásához.

9. §

Biztosítékadási kötelezettség

(1) A gyártó - a (7) bekezdésben foglalt kivétellel - köteles a hordozható elemek és akkumulátorok visszavételi, begyűjtési és hulladékkezelési kötelezettsége ellátásának biztosítására vagyoni biztosítékkal rendelkezni.

(2) A vagyoni biztosíték mértéke a tárgyévet megelőző évben forgalomba hozott elem és akkumulátor kg-ban kifejezett mennyiségének és az egységnyi tömegre vetített biztosítékösszegnek a szorzata. Az egységnyi tömegre vetített biztosítékösszeg értéke 560 Ft/kg.

(3) A gyártó, ha a tárgyévet megelőző év december 31. napján a rendelet hatálya alá tartozó tevékenységet folytat, a tárgyév február 20. napjáig köteles a tárgyévre vonatkozó vagyoni biztosítékot létrehozni.

(4) Az a gyártó, aki tevékenységét év közben kezdi meg, a tárgyévre tervezett termékforgalom mennyiségével arányosan köteles a vagyoni biztosítékkal rendelkezni.

(5) A biztosíték formája az (1) bekezdésben foglaltak céljára

a) bankgarancia,

b) biztosítóval kötött biztosítási szerződés,

c) hitelintézetnél lekötött, a hulladékgazdálkodási kötelezettségek ellátására elkülönített és zárolt pénzösszeg (pénzbeli letét)

lehet.

(6) A tárgyévi biztosítékot a gyártó a Főfelügyelőség jóváhagyásával használhatja fel, a tárgyévi visszavételi, begyűjtési és hulladékkezelési kötelezettségének teljesítésének arányában.

(7) Nem kell biztosítékot képeznie a gyártónak a környezetvédelmi termékdíjról szóló külön jogszabály hatálya alá tartozó termékek esetén, illetve ha visszavételi, begyűjtési és hulladékkezelési kötelezettségét koordináló szervezethez történt csatlakozás formájában teljesíti.

10. §

Jogkövetkezmények

(1) Az illetékes környezetvédelmi felügyelőség, ha a gyártó vagy a koordináló szervezet a tárgyévi begyűjtési, illetve kezelési kötelezettségét nem teljesíti:

a) annak ellátásáról a gyártó vagyoni biztosítékának terhére vagy a koordináló szervezet költségére, az arra feljogosított hulladékkezelő útján gondoskodik, illetve

b) külön jogszabályban meghatározott mértékű hulladékgazdálkodási bírságot állapíthat meg.

(2) A Főfelügyelőség, ha a kötelezett a 7. §-ban meghatározott nyilvántartásba vételi kötelezettségét nem teljesíti, külön jogszabályban meghatározott mértékű hulladékgazdálkodási bírságot állapíthat meg.

Záró rendelkezések

11. §

E rendelet a kihirdetését követő 60. napon lép hatályba.

12. §[3]

13. §[4]

Gyurcsány Ferenc s. k.,

miniszterelnök

Lábjegyzetek:

[1] Beiktatta a 324/2007. (XII. 11.) Korm. rendelet 4. § (4) bekezdése. Hatályos 2008.01.01.

[2] Megállapította a 377/2007. (XII. 23.) Korm. rendelet 15. § - a. Hatályos 2008.01.07.

[3] Hatályon kívül helyezte a 118/2008. (V. 8.) Korm. rendelet 1. § 518. pontja. Hatálytalan 2008.05.16.

[4] Hatályon kívül helyezte a 118/2008. (V. 8.) Korm. rendelet 1. § 518. pontja. Hatálytalan 2008.05.16.

Tartalomjegyzék