5/2005. (I. 19.) Korm. rendelet
a többcélú kistérségi társulások által ellátott egyes közszolgáltatások 2005. évi normatív működési támogatásáról
A Kormány a többcélú kistérségi társulások normatív működési támogatásának szándékával, a Magyar Köztársaság 2005. évi költségvetéséről szóló 2004. évi CXXXV. törvény 5. számú mellékletének 20. pontja szerinti támogatás igénylésére és felhasználására vonatkozóan a következőket rendeli el:
Értelmező rendelkezések
1. §
(1) E rendelet alkalmazásában többcélú kistérségi társulás: a települési önkormányzatok által a többcélú kistérségi társulások 2004. évi támogatása mértékének, igénylésének, döntési rendszerének, folyósításának és elszámolásának részletes feltételeiről szóló 65/2004. (IV. 15.) Korm. rendelet 1. §-ának a) vagy b) pontja szerint 2004. november 30-ig megalakult társulás, amely többcélú kistérségi társulássá (a továbbiakban: Társulás) alakul át a települési önkormányzatok többcélú kistérségi társulásáról szóló 2004. évi CVII. törvény (a továbbiakban: Tkt.) rendelkezései szerint.
(2) A települési önkormányzatok lakosságszámát és a korcsoportokba tartozók számát a BM Központi Adatfeldolgozó, Nyilvántartó és Választási Hivatal 2004. január 1-jére vonatkozó adatközlésében foglaltak szerint kell meghatározni.
Általános rendelkezések
2. §
(1) A többcélú kistérségi társulások normatív működési támogatást igényelhetnek az e rendeletben meghatározott feltételek teljesülése esetén a Társulás által ellátott
a) közoktatási,
b) szociális,
c) gyermekjóléti,
d) belső ellenőrzési és
e) mozgókönyvtári feladatok alapján.
(2) Az (1) bekezdésben meghatározott feladatokhoz kapcsolódó normatív működési támogatás jogcímeit e rendelet melléklete tartalmazza.
(3)[1] A Társulás a közszolgáltatások ellátásához általános működési támogatásban részesül, amely a kistérség lakosságszáma, a gyermekszám és a bejáró gyermekek, tanulók e rendelet mellékletében meghatározott száma alapján illeti meg a Társulást.
A többcélú kistérségi társulások támogatásának általános feltételei
3. §
(1) A többcélú kistérségi társulások normatív működési támogatásában a Társulások akkor részesülhetnek, ha
a) a Társulás társulási megállapodását a kistérségbe tartozó valamennyi település képviselő-testülete jóváhagyta, valamint a Társulás - valamennyi települési önkormányzatra kiterjedően - legalább az alábbi feladatok ellátását vállalta:
aa) közoktatási,
ab) egészségügyi,
ac) szociális intézményi, szociális alapszolgáltatási, gyermekjóléti alap- és szakellátások közül - választhatóan - legalább egy feladat, továbbá
ad) területfejlesztési feladat; vagy
b) a Társulás társulási megállapodását a közszolgáltatási feladatok ellátásának vonatkozásában a kistérségbe tartozó települések képviselő-testületeinek több mint a fele, de legalább két képviselő-testület jóváhagyja, valamint
ba) a Társulás társulási megállapodását jóváhagyó települések együttes lakosságszáma meghaladja a kistérség lakosságszámának 60%-át, illetve 50%-át, ha a társulás tagjainak száma eléri a kistérségbe tartozó települések számának 60%-át, továbbá
bb) a Társulás - a ba) pont szerinti valamennyi települési önkormányzatra kiterjedően - legalább három közszolgáltatási feladat ellátását vállalta, melyből:
bba) egy feladat a közoktatási feladat,
bbb) legalább egy feladat a szociális intézményi, a gyermekjóléti szakellátási, egészségügyi feladatok közül választható, és
bbc) további egy feladat - amennyiben a bbb) pont szerinti feladatok közül csak egyet vállalt - a Tkt. 2. § (1) bekezdése szerinti feladatok közül választható.
(2) A Társulásnak e rendeletben meghatározott feltételek szerint kell ellátnia a közoktatási, a szociális és/vagy gyermekjóléti feladatokat.
(3) A Társulás vállalhatja az (1) bekezdésben foglalt ellátandó közszolgáltatási feladatokon túl a belső ellenőrzési és mozgókönyvtári feladatok ellátását is, melyekhez a Társulás e rendelet 9. §-ában, illetve 10. §-ában foglalt feltételek teljesítése esetén igényelhet támogatást.
(4) A Társulás e rendelet szerint meghatározandó összegű normatív támogatásra jogosult, amennyiben:
a) a Társulás az (1) bekezdés a) pontja szerint - a kistérségbe tartozó valamennyi települési önkormányzatra kiterjedően - biztosítja az (1) bekezdés aa)-ad) pontjaiban foglalt feladatok ellátását, vagy
b) a Társulás az (1) bekezdés ba) pontja szerinti települési önkormányzatok teljes körére biztosítja az (1) bekezdés bba)-bbc) pontjaiban foglalt feladatok ellátását.
(5) Ha az (1) bekezdés b) pontja szerinti Társulás tagjain - vagyis a kistérségbe tartozó települési önkormányzatok több mint felén vagy 60%-án - túli egyes települési önkormányzat(ok) nem vállalj(ák) az (1) bekezdés bba)-bbc) pontjaiban foglalt valamennyi feladat e rendelet szerinti ellátását, de a Társulás által biztosított egyes feladat(ok) ellátásában részt kíván(nak) venni, úgy e települési önkormányzat(ok) után - az egyes feladatok esetében - a Társulás az alábbi mértékű normatív támogatásra jogosult:
a) a közoktatási feladatok esetében a normatív támogatás 100%-a,
b) a szociális és gyermekjóléti feladatok esetében a normatív támogatás 60%-a,
c) a belső ellenőrzési és mozgókönyvtári feladatok esetében a normatív támogatás 20%-a.
Közoktatási feladat
4. §
(1) A Társulás gondoskodik:
a) a közoktatási feladat ellátásában részt vevő önkormányzatok területén működő, a közoktatásról szóló 1993. évi LXXIX. törvény (a továbbiakban: közoktatási törvény) 20. § (1) bekezdése a) és b) pontja szerinti intézmények hatékonyabb működésének szervezéséről,
b) az intézményekben folyó nevelés-oktatás színvonalánakjavításáról, [a)-b) pont a továbbiakban együtt: közoktatási intézményi feladat], továbbá
c) vállalja a közoktatási törvény 34. §-ának a)-b), d)-f) és h) pontjai szerinti pedagógiai szakszolgálati feladatok (a továbbiakban: közoktatási szakszolgálati feladat) közül legalább kettő ellátásának megszervezését.
(2) A Társulás intézményfenntartóként, vagy szervező tevékenységével biztosítja, hogy az (1) bekezdés a) pontja szerinti valamennyi intézmény megfeleljen a (3)-(4) bekezdésekben foglalt feltételeknek. Ennek keretében:
a) a Társulás átvállalhatja az (1) bekezdés a) pontja szerinti intézmények fenntartását az intézményt fenntartó települési önkormányzatoktól, illetve önkormányzati intézményi társulásoktól,
b) szervező tevékenységével egyes fenntartói feladatokat (pl. iskolabusz üzemeltetése, szaktanárok foglalkoztatása) átvállalhat a fenntartó települési önkormányzatoktól, illetve intézményi társulásoktól, továbbá
c) a fenntartók felé az intézmények szakmai színvonalának és hatékonyságának javítását szolgáló intézkedéseket (pl. pedagógiai szakmai programok kistérségi szintű összehangolása) kezdeményezhet.
(3) Az óvodákban az óvodai csoportok átlaglétszámának el kell érnie legalább a közoktatási törvény 3. számú melléklete I. Létszámhatárok cím alatti csoport átlaglétszámnak:
a) a 2004/2005. nevelési évben az 50%-át,
b) a 2005/2006. nevelési évben, az akkor indított első óvodai nevelési évben a 75%-át, a második, illetve harmadik nevelési évben együttesen az 50%-át,
c) amennyiben az óvoda fenntartásáról legalább 4 települési önkormányzat már a 2004/2005. nevelési évben is intézményi társulásban gondoskodott - feltéve, ha egy ellátási helyen történik a nevelés - a 2005/2006. nevelési évben, az akkor indított első óvodai nevelési évben a 65%-át, a második, illetve harmadik nevelési évben együttesen az 50%-át.
(4) Az iskolákban az osztályok átlaglétszámának el kell érnie legalább a közoktatási törvény 3. számú melléklete I. Létszámhatárok cím alatti osztály átlaglétszámának:
a) a 2004/2005. tanévben az 50%-át,
b) a 2005/2006. tanévben, az akkor indított 1., illetve 5. évfolyamon a 75%-át, a 2-4., illetve 6-8. évfolyamokon együttesen az 50%-át,
c) amennyiben az iskola fenntartásáról legalább 4 települési önkormányzat már a 2004/2005. tanévben is intézményi társulásban gondoskodott - feltéve, ha egy ellátási helyen történik az oktatás - a 2005/2006. tanévben, az akkor indított 1. évfolyamon a 65%-át, 5. évfolyamon a 75%-át, a 2-4., illetve 6-8. évfolyamokon együttesen az 50%-át,
d) amennyiben a 2005/2006. tanévtől az intézményt valamely helyi önkormányzat, intézményi társulás, vagy a Társulás által fenntartott, más településen lévő középfokú oktatási intézmény tagintézményeként működtetik, úgy a 2005/2006. tanévben, az akkor indított 1. évfolyamon a 65%-át, 5. évfolyamon a 75%-át, a 2-4., illetve 6-8. évfolyamokon együttesen az 50%-át.
(5) Az óvodai csoport, iskolai tanulócsoport létszámának számításánál a közoktatási törvény 3. számú melléklete, II. rész 3. pontjában foglalt előírásokat is figyelembe kell venni.
(6) Az átlaglétszám számításánál figyelmen kívül kell hagyni azon intézményeket, amelyekben a nemzeti, etnikai kisebbségek nevelésére, oktatására szervezett csoportok, osztályok vannak.
(7) Az átlaglétszám számításánál az önálló OM azonosítóval rendelkező intézmény tekintendő egy intézménynek.
(8) Összevont óvodai csoport (csoportok) esetén a (3) bekezdés szerinti átlaglétszámot az összevont óvodai csoportra (csoportokra) vonatkozóan kell teljesíteni.
(9) Azon intézmények esetében, amelyek fenntartója a Társulás vagy intézményi társulás, és az 1-4. évfolyamon összevont osztályban (osztályokban) folyik oktatás, a (4) bekezdés szerinti átlaglétszámot az összevont osztályra (osztályokra) vonatkozóan kell teljesíteni. Amennyiben az 5-8. évfolyamon is összevont osztályban (osztályokban) folyik oktatás, az 5-8. évfolyam tanulói után támogatás nem igényelhető.
(10) Az (1) bekezdés a) pontja szerinti valamennyi intézménynek meg kell felelnie a (3)-(9) bekezdés szerinti, az átlaglétszámra vonatkozó feltételeknek. Ennek teljesítése történhet úgy, hogy az intézmény(ek) fenntartásáról:
a) a Társulás,
b) intézményi társulás(ok), vagy
c) a Társulásban részt vevő települési önkormányzat(ok) önállóan gondoskodnak. Az egyes települési önkormányzatok által önállóan fenntartott intézmények után azonban támogatás nem igényelhető.
(11) A közoktatási feladat ellátásának hatékonyabb szervezése érdekében a Társulás iskolabusz üzemeltetéséről is gondoskodhat, továbbá - megállapodás alapján - támogatásban részesítheti az intézményi társulást az általa fenntartott iskolabusz működtetéséhez. E rendelet szerinti támogatás iskolabusz szolgáltatás vásárlására is felhasználható. E támogatás szempontjából iskolabusz szolgáltatás vásárlásnak minősül a menetrendtől függetlenül e célból indított járat (járatok) igénybevétele.
(12)[2] A Társulás a vállalt közoktatási szakszolgálati feladatot elláthatja az általa fenntartott szakszolgálati intézmény, vagy - megállapodás alapján - helyi önkormányzat vagy intézményi társulás fenntartásában működő intézmény által, vagy szakember közös foglalkoztatásával.
(13) A közoktatási szakszolgálati feladathoz kapcsolódó támogatás csak akkor igényelhető, ha a feladatellátásról legkésőbb 2005. február 15-től gondoskodnak. A támogatás igénylése szempontjából csak azon közoktatási szakszolgálati intézmények vehetők figyelembe, amelyek 2005. január 1-jén működési engedéllyel rendelkeznek, vagy amelyek esetében a fenntartó a működési engedély iránti kérelmét legkésőbb 2005. február 15-én benyújtotta.
(14) A közoktatási intézményi feladatok esetében támogatás kizárólag a Társulás, vagy az intézményi társulások által fenntartott intézményekbejáró gyermekek és tanulók után igényelhető e rendelet melléklete szerint.
(15) A közoktatási szakszolgálati feladatok esetében támogatás az egyes szakszolgálati ellátásban részesülő gyermekek, tanulók utáni esetszám alapján vehető igénybe e rendelet melléklete szerint.
Szociális feladat
1. Szociális intézményi feladat
5. §
(1) A Társulás biztosítja a személyes gondoskodás keretébe tartozó, a szociális igazgatásról és szociális ellátásokról szóló 1993. évi III. törvény (a továbbiakban: Sztv.) szerinti szakosított ellátást biztosító intézmények közül:
a) az időskorúak ápolást, gondozást nyújtó otthona,
b) az átmeneti elhelyezést nyújtó intézmények társult formában történő fenntartását.
(2) A Társulás támogatásra akkor jogosult, ha vállalja, hogy
a) az (1) bekezdés a)-b) pontjaiban felsoroltak közül legalább két - 2003. december 31-ig legalább két települési önkormányzat által fenntartott - intézmény működtetését,
b) a (4) bekezdés szerinti időponttól társult formában biztosítják.
(3) A Társulás az (1)-(2) bekezdésekben meghatározott feladatok ellátásáról
a) intézményfenntartóként, illetve
b) szervező tevékenységével gondoskodhat. Szervező tevékenységével segíti, hogy a kistérség területén olyan intézményi társulás (társulások) működjenek, melyek biztosítják a társult feladatellátást.
(4) A szociális intézményi feladatok társult ellátása esetében támogatás csak akkor igényelhető, ha a feladatellátásról legkésőbb 2005. február 15-től gondoskodnak. A támogatás a Társulás, vagy az (1)-(2) bekezdés szerinti feltételeknek megfelelő intézményi társulások által fenntartott intézmények után igényelhető, abban az esetben, ha 2005. január 1-jén működési engedéllyel rendelkeznek, vagy amelyek esetében a fenntartó a működési engedély iránti kérelmét legkésőbb 2005. január 31-én benyújtotta.
2. Szociális alapszolgáltatási feladat
6. §
(1) A Társulás intézményfenntartóként, vagy szervező tevékenységével biztosítja - e feladatot vállaló valamennyi települési önkormányzatra kiterjedően - a szociális alapszolgáltatási feladatok ellátását. A Társulás támogatásra akkor jogosult, ha a szociális alapszolgáltatási feladat ellátására vonatkozóan az Sztv. alapján:
a) családsegítés,
b) házi segítségnyújtás,
c) jelzőrendszeres házi segítségnyújtás,
d) közösségi ellátások,
e) támogató szolgáltatás,
f) nappali ellátás
közül legalább három feladat ellátását biztosítja.
(2) A Társulás az (1) bekezdésben meghatározott feladatok ellátásáról:
a) intézményfenntartóként, illetve
b) szervező tevékenységével gondoskodhat. Szervező tevékenységével segíti, hogy a kistérség területén kizárólag olyan intézményi társulások működjenek, melyek biztosítják az (1) bekezdés szerinti feladatellátást.
(3) Az egyes intézményi társulásokban a lakosságszámnak legalább 3000 főnek kell lennie.
(4) Amennyiben a (3) bekezdésben foglaltak azért nem teljesíthetők, mert a Társulásban a feladatot vállaló önkormányzatok lakosságszáma nem éri el a 3000 főt, közvetlenül a Társulásnak kell a feladatellátást biztosítania.
(5) A szociális alapszolgáltatási feladatok (1) bekezdés szerinti ellátása esetében támogatás:
a) a Társulás által fenntartott intézmény esetében azon települési önkormányzatok lakosságszáma alapján igényelhető, melyek számára a Társulás a feladatot ellátja, vagy
b) az (1) és (3) bekezdés szerinti feltételeknek megfelelő intézményi társulásban részt vevő települési önkormányzatok lakosságszáma, vagy
c) az ellátottak, illetve az ellátást biztosító szolgálatok száma alapján igényelhető.
(6) A támogatás abban az esetben igényelhető, ha a Társulás az (1)-(4) bekezdés szerinti feladatellátásról legkésőbb 2005. február 15-től gondoskodik.
Gyermekjóléti feladat
1. Gyermekjóléti szakellátási feladat
7. §
(1) A Társulás intézményfenntartóként, vagy szervező tevékenységével biztosítja, hogy a kistérség területén valamennyi, a gyermekek átmeneti gondozását biztosító intézmény társult formában működjön. A Társulás támogatásra akkor jogosult, ha a gyermekek védelméről és a gyámügyi igazgatásról szóló 1997. évi XXXI. törvény (a továbbiakban: Gyvt.) szerinti gyermekek átmeneti gondozását biztosító valamennyi intézmény:
a) a helyettes szülői hálózat,
b) a gyermekek átmeneti otthona,
c) a családok átmeneti otthona működtetését társult formában biztosítja.
(2) A Társulás az (1) bekezdésben meghatározott feladatok ellátásáról:
a) intézményfenntartóként, illetve
b) szervező tevékenységével gondoskodhat. Szervező tevékenységével segíti, hogy a kistérség területén olyan intézményi társulás (társulások) működjenek, melyek biztosítják a társult feladatellátást.
(3) A gyermekjóléti intézményi feladatok társult ellátása esetében támogatás csak akkor igényelhető, ha a feladatellátásról legkésőbb 2005. február 15-től gondoskodnak. A támogatás igénylése szempontjából a Társulás, vagy az (1) bekezdésben foglaltaknak megfelelő intézményi társulások által fenntartott intézmények vehetők figyelembe, abban az esetben, ha működési engedéllyel rendelkeznek 2005. január 1-jén, vagy amelyek esetében a fenntartó a működési engedély iránti kérelmét legkésőbb 2005. január 31-ig benyújtotta.
2. Gyermekjóléti alapellátási feladat
8. §
(1) A Társulás intézményfenntartóként, vagy szervező tevékenységével biztosítja - e feladatot vállaló valamennyi települési önkormányzatra kiterjedően - a Gyvt. szerinti egyes gyermekjóléti alapellátási feladatok:
a) a gyermekjóléti szolgáltatás,
b) a gyermekek napközbeni ellátása, valamint
c) a gyermekek átmeneti gondozása
közül legalább egy alapellátás integrált formában történő ellátását.
(2) A Társulás az (1) bekezdésben meghatározott feladatok ellátásáról:
a) intézményfenntartóként, illetve
b) szervező tevékenységével gondoskodhat. Szervező tevékenységével segíti, hogy a kistérség területén kizárólag olyan társulások működjenek, melyek biztosítják az integrált feladatellátást.
(3) Az integrált ellátás biztosítható:
a) a Társulás által fenntartott szociális vagy gyermekjóléti intézményben,
b) intézményi társulásokban, melyeknél a lakosságszámnak legalább 5000 főnek kell lennie.
(4) Az integrált ellátás a gyermekjóléti alapellátás és más (oktatási-nevelési, gyermek egészségügyi, szociális) intézmény együttes megszervezésével is biztosítható.
(5) Amennyiben a (3) bekezdés b) pontjában foglaltak azért nem teljesíthetők, mert a Társulásban a feladatot vállaló önkormányzatok lakosságszáma nem éri el az 5000 főt, közvetlenül a Társulásnak kell a feladatellátást biztosítania.
(6) A gyermekjóléti alapellátási feladatok integrált ellátása esetében támogatás:
a) a Társulás által fenntartott intézmény esetében azon települési önkormányzatok 0-18 év közötti lakosságszáma alapján igényelhető, melyek számára a Társulás a feladatot ellátja, vagy
b) az (1) és (3) bekezdés b) pontja szerinti feltételeknek megfelelő intézményi társulásban részt vevő települési önkormányzatok 0-18 év közötti lakosságszáma alapján igényelhető.
(7) A támogatás abban az esetben igényelhető, ha a Társulás az (1)-(5) bekezdés szerinti feladatellátásról legkésőbb 2005. február 15-től gondoskodik.
Belső ellenőrzési feladat
9. §
(1) A Társulás a helyi önkormányzatokról szóló 1990. évi LXV. törvény, az államháztartásról szóló 1992. évi XXXVIII. törvény, valamint a költségvetési szervek belső ellenőrzéséről szóló 193/2003. (XI. 26.) Korm. rendelet alapján gondoskodik a belső ellenőrzési feladat ellátásáról.
(2) A Társulás saját feladatellátásban, vagy szervező tevékenységével biztosítja a belső ellenőrzési feladat ellátásában részt vevő települési önkormányzatok, azok polgármesteri hivatalainak, illetve körjegyzőségeinek, önmaga és munkaszervezetének belső ellenőrzését, valamint az önkormányzatok, intézményi társulások és a Társulás felügyelete alá tartozó költségvetési szervek felügyeleti jellegű ellenőrzését.
(3) A Társulás a (2) bekezdésben foglaltakról
a) saját feladatellátás esetén: intézményfenntartással, vagy munkaszervezeti feladatellátás keretében (önálló munkaszervezetében, vagy a munkaszervezet feladatával megbízott önkormányzati hivatal szervezeti egységében), illetve külső erőforrás bevonásával gondoskodik,
b) szervező tevékenységével: segíti, hogy a kistérség területén olyan intézményi társulás(ok) működjön(működjenek), amely(ek) biztosítja(ják) a belső ellenőrzési feladatok ellátását. A támogatás feltétele, hogy az egyes intézményi társulásban legalább hét települési önkormányzat vegyen részt. A Társulás az intézményi társulások szakmai munkáját az ellenőrzési programok készítésére, az ellenőrzés lebonyolítására, realizálására vonatkozó belső ellenőrzési módszertan összehangolásával segítheti.
(4) A támogatás a Társulás, illetve az intézményi társulásban részt vevő települési önkormányzatok, valamint költségvetési szervei - e rendelet melléklete szerinti - száma alapján igényelhető, abban az esetben, ha az (1)-(2) bekezdés szerinti feladatellátásról a Társulás legkésőbb 2005. február 15-től gondoskodik.
Mozgókönyvtári feladat
10. §
(1) A Társulás a mozgókönyvtári feladat ellátását az alábbi feltételek teljesítésével biztosítja:
a) a feladat ellátását Társulás keretében vállaló települési önkormányzatok, amelyek nyilvános könyvtárral nem rendelkeznek, megrendelik a könyvtári szolgáltatásokat nyilvános könyvtártól (könyvtáraktól) vagy a megyei könyvtártól, (a továbbiakban: szolgáltató);
b) az a) pont szerinti felek 2005. február 15-ig szerződést kötnek a könyvtári szolgáltatás nyújtására;
c) a nyilvános könyvtárral nem rendelkező önkormányzatok könyvtári szolgáltató hely kialakításáról gondoskodnak, amelyekben a kihelyezett könyvtári állomány elhelyezhető, a könyvtári eszközök biztonságos tárolása megoldható, és ahol a megrendelt könyvtári szolgáltatások fogadhatók;
d) a Társulás gondoskodik a megrendelt könyvtári szolgáltatásokhoz szükséges egyéb feltételek biztosításáról:
da) szolgáltató(k) és a könyvtári szolgáltató hely(ek) közötti információcsere és megrendelések fogadása, továbbá
db) a dokumentumáramlást biztosító szállítóeszközök működtetése.
(2) Támogatást a Társulás abban az esetben igényelhet, ha legalább négy nyilvános könyvtárral nem rendelkező települési önkormányzat számára biztosítja a mozgókönyvtári szolgáltatásokat.
(3) A mozgókönyvtári szolgáltatás fenntartásáról a Társulás gondoskodik, illetve - megállapodás alapján - támogatásban részesítheti a szolgáltatót.
(4) A támogatást a Társulás a könyvtári szolgáltató hellyel rendelkező települési önkormányzatok száma alapján igényelheti.
(5) A támogatás abban az esetben igényelhető, ha a Társulás az (1)-(4) bekezdés szerinti feladatellátásról legkésőbb 2005. február 15-től gondoskodik.
A normatív működési támogatás igénylése, folyósítása
11. §
(1) A Társulások támogatási igényüket a Belügyminisztérium által e célra rendszeresített igénylési adatlapon nyújthatják be.
(2) Az igénylési adatlap sem tartalmában, sem alakjában nem változtatható meg. A nem szabályszerűen kitöltött adatlap alapján támogatás nem határozható meg.
(3)[3] Az igénylési adatlap benyújtási határideje 2005. február 15. Az igénylés benyújtásának elmulasztása jogvesztő.
(4) Az igénylési adatlapot - papír alapon egy eredeti és egy másolati példányban, továbbá elektronikus úton - a Magyar Államkincstár illetékes Megyei Területi Igazgatóságaihoz (a továbbiakban: Igazgatóság) kell benyújtani.
(5)[4] Az igénylési adatlapokat az Igazgatóság a Belügyminisztériumnak elektronikus úton két napon belül, postai úton legkésőbb 2005. február 18-ig megküldi.
(6) A Társulás számára pótlólagos igény benyújtására nincs lehetőség.
12. §[5]
A Társulások normatív működési támogatását - a Társulások adatszolgáltatása alapján többcélú kistérségi társulásonként és jogcímenként részletezve - a belügyminiszter és pénzügyminiszter 2005. március 16-ig meghatározza és együttes rendeletben közzéteszi.
13. §
(1) A támogatás formája vissza nem térítendő támogatás.
(2) A támogatást a Belügyminisztérium utalványozása alapján a Magyar Államkincstár folyósítja a Társulás költségvetési elszámolási számlájára.
(3) A támogatás folyósítása az alábbiak szerint történik:
a)[6] A Társulást 2005. március hónapban a támogatás 3/12 része illeti meg, áprilistól a fennmaradó támogatás folyósítása havonta egyenlő összegben történik, feltéve, ha a Társulás a Tkt. szerinti - a jogszabályi feltételeknek megfelelő - társulási megállapodást 2005. február 28-ig az illetékes közigazgatási hivatalnak megküldi.
b)[7] Az a) pont szerinti határidő elmulasztása esetén a támogatás folyósítása a jogszabályi feltételeknek megfelelő társulási megállapodás illetékes közigazgatási hivatal részére történő benyújtását követő hónapban januárig visszamenőleg időarányosan egy összegben, a fennmaradó rész pedig havonta egyenlő összegben történik.
A támogatás felhasználása és az elszámolás feltételrendszere
14. §
(1) A támogatás felhasználásáról a Társulás dönt a társulási megállapodásban és e rendelet mellékletében meghatározott módon.
(2) Az egyes feladatok ellátása alapján járó támogatás kizárólag az adott feladat ellátásához kapcsolódó működési kiadásokra fordítható, beleértve a Társulás munkaszervezetének működési kiadását is.
(3)[8] Az általános működési támogatás a Társulás által vállalt közoktatási, szociális és gyermekjóléti feladatok hatékonyabb ellátásának megszervezéséhez használható fel.
14/A. §[9]
(1) Az általános működési támogatás közoktatási célra az intézményfenntartó társulások vagy a Társulás által fenntartott intézmények közül azokra is felhasználható, melyek a 4. § (3) bekezdésének b) és 4. § (4) bekezdésének b) pontjai szerinti - a 2005/2006. nevelési évre, illetve tanévre vonatkozó - átlaglétszámokat nem teljesítik, de az alábbi átlaglétszámokat elérik:
a) óvoda esetében a csoportok átlaglétszáma két fővel lehet kevesebb a 2005/2006. nevelési évben az akkor indított első óvodai nevelési évben a 4. § (3) bekezdés b) pontja szerint számított átlaglétszámnál;
b) iskola esetében az osztályok átlaglétszáma két fővel lehet kevesebb a 2005/2006. tanévben az akkor indított 1., illetve 5. évfolyamon a 4. § (4) bekezdés b) pontja szerint számított átlaglétszámnál;
c) amennyiben az óvoda, iskola fenntartásáról legalább három települési önkormányzat intézményfenntartó társulásban gondoskodik, és
ca) a 2005/2006. nevelési évben az óvodai csoportok és az iskolai 1-4. évfolyam esetén az osztályok átlaglétszáma együttesen eléri legalább a közoktatási törvény 3. számú melléklete I. Létszámhatárok cím alatti csoport/osztály átlaglétszám 50%-át;
cb) az iskolai 5-8. évfolyamon az oktatás egy ellátási helyen történik, és a 2005/2006. tanévekben az 5-8. évfolyam esetén az osztályok átlaglétszáma együttesen eléri legalább a közoktatási törvény 3. számú melléklete I. Létszámhatárok cím alatti osztály átlaglétszám 50%-át.
(2) Amennyiben a Társulás az általános működési támogatásból az (1) bekezdésben foglalt intézmények működtetésére is fordít, úgy a Társulás valamennyi önkormányzatára kiterjedően - a közoktatási törvény 89/A. §-ának (5) bekezdése szerint - a közoktatási feladatra vonatkozóan kistérségi intézkedési tervet kell készíteni, amelyet az Oktatási Minisztériumnak - papír alapon egy eredeti és egy másolati példányban, továbbá elektronikus úton - legkésőbb 2005. június 15-ig be kell nyújtani.
(3) Az általános működési támogatás - az (1) bekezdésben foglalt feltételek teljesítése esetén - azon közoktatási intézményfenntartó társulásokban részt vevő önkormányzatok támogatására is felhasználható, melyek a Társuláshoz 2005. év során csatlakoztak.
15. §[10]
(1) A Társulás által vállalt közszolgáltatási feladatra vonatkozó, e rendeletben foglalt feltételt nem teljesítő önkormányzatra jutó támogatást vissza kell fizetni a központi költségvetésbe.
(2) Amennyiben a Társulás az e rendelet 3. §-ában foglalt feltételeket megszegi, az Igazgatóság útján le kell mondania az e rendelet 12. §-a alapján számára megállapított - valamennyi közszolgáltatási feladathoz kapcsolódó - támogatásról.
(3) A Társulásnak az (1)-(2) bekezdések szerinti lemondás alapján a számára folyósított támogatást kamattal növelt összegben kell visszafizetnie a központi költségvetésbe.
(4) A (3) bekezdés szerinti fizetési kötelezettség esetén a kamat az államháztartásról szóló 1992. évi XXXVIII. törvény 64/B. § (2) bekezdése szerint számított összeg, amelyet a támogatás igénybevétele napjától a visszafizetés napjáig kell felszámítani.
16. §
(1) A Társulás a támogatás felhasználásáról, tárgyév december 31-ei fordulónappal, a mindenkori zárszámadás keretében és rendje szerint, a tényleges mutatók alapján köteles elszámolni.
(2) Amennyiben a Társulásnak az elszámolás alapján visszafizetési kötelezettsége keletkezik, úgy azt köteles a központi költségvetésbe visszafizetni.
(3) Amennyiben a 15. § (4) bekezdése szerinti, illetve 16. § (2) bekezdés szerinti fizetési kötelezettség a lemondást, illetve az elszámolást követő 90 napon belül nem teljesül, akkor a Kincstár azonnali beszedési megbízást nyújt be a Társulás ellen.
Záró és átmeneti rendelkezések
17. §
(1) E rendelet a kihirdetését követő nyolcadik napon lép hatályba.
(2) Amennyiben e rendelet 1. § (1) bekezdése szerint 2004. november 30-ig megalakult társulások a 2005. évi normatív támogatási igény benyújtási határidejéig a Tkt.-ban foglaltaknak megfelelően nem módosítják a társulási megállapodásukat, úgy a támogatási igény benyújtásának feltétele, hogy
a) a támogatási igény benyújtásához e rendeletben előírt feladatok ellátásáról a Társulásban részt vevő valamennyi települési önkormányzat képviselő-testülete legkésőbb 2005. február 1-jéig határozatot hoz, és
b) 2005. február 15-ig kezdeményezik a Magyar Államkincstár illetékes megyei területi igazgatóságánál a társulás törzskönyvi nyilvántartásának módosítását.
(3) Amennyiben a Társulás az egyes közszolgáltatási feladatok ellátását a 4. § (13), 5. § (4), 6. § (6), 7. § (3), 8. § (7), 9. § (4), 10. § (5) bekezdésekben meghatározott határidővel nem tudja biztosítani, az alábbi módon igényelhet támogatást:
a)[11] ha a Társulás a feladatok e rendelet szerinti ellátásáról legkésőbb 2005. április 1-jétől gondoskodik, akkor az igényelhető támogatás 9/12 részére jogosult. A támogatás folyósítása április hónaptól 9 egyenlő részletben történik, feltéve, ha a Társulás a Tkt. szerinti - a jogszabályi feltételeknek megfelelő - társulási megállapodást 2005. március 31-ig az illetékes közigazgatási hivatalnak megküldi;
b)[12] ha a Társulás a feladatok e rendelet szerinti ellátásáról legkésőbb 2005. július 1-jétől gondoskodik, akkor az igényelhető támogatás 6/12 részére jogosult. A támogatás folyósítása július hónaptól 6 egyenlő részletben történik, feltéve, ha a Társulás a Tkt. szerinti - a jogszabályi feltételeknek megfelelő - társulási megállapodást 2004. június 30-ig az illetékes közigazgatási hivatalnak megküldi.
Gyurcsány Ferenc s. k.,
miniszterelnök
Melléklet az 5/2005. (I. 19.) Korm. rendelethez
1. Közoktatási feladat
a) A közoktatási intézményi feladat támogatása
A támogatást a Társulás az e rendelet 4. §-ában foglaltak teljesülése esetén igényelheti.
aa) Bejáró gyermekek, tanulók ellátása:
A támogatás a Társulás által, illetve az intézményi társulások által fenntartott óvodákba, iskolákba járó gyermekek, tanulók létszáma után az alábbiak szerint igényelhető:
- Alaptámogatás vehető igénybe a Társulás vagy intézményi társulás által fenntartott óvodába, iskolába bejáró gyermekek, tanulók után. Ezen alaptámogatás kizárólag azon gyermekek és tanulók után vehető igénybe, akiknek lakóhelye (ennek hiányában tartózkodási helye) nem az intézmény helye (székhelye, telephelye stb.) szerinti településen van.
- Az intézmény székhelyén/telephelyén állandó lakóhellyel (ennek hiányában tartózkodási hellyel) rendelkező gyermekek, tanulók után az alaptámogatás 50%-ának megfelelő támogatás vehető igénybe. E támogatás legfeljebb az előző pont szerinti bejáró gyermekek számával azonos számú gyermekek után igényelhető. E támogatás szempontjából a külterületen lakó gyermekek, tanulók az intézmény székhelyén lakónak minősülnek.
- Amennyiben a Társulás vagy az intézményi társulás iskolabusz működtetéséről gondoskodik, az utaztatott gyermekek, tanulók után a fenti támogatáson túl többlettámogatás vehető igénybe az alábbiak szerint:
= 3 vagy annál kevesebb település részvételével működő intézményi társulás esetén az alaptámogatás 80%-a,
= 4 vagy több település részvételével működő intézményi társulás esetén az alaptámogatás 100%-a.
ab) Intézményfenntartó társulás óvodájába, általános iskolájába járó gyermekek, tanulók támogatása - amennyiben az óvoda, illetve az általános iskola tagintézményként működik:
- Alaptámogatás vehető igénybe a községi tagintézményként működő - a Társulás vagy intézményi társulás által fenntartott - óvodába, illetve az általános iskola 1-4. évfolyamára járó gyermekek, tanulók után.
- A tagintézményként működő - a Társulás vagy intézményi társulás által fenntartott - általános iskola 5-8. évfolyamárajáró tanulók után támogatás nem igényelhető.
Az intézményi társulások esetében további feltétel az érintett nevelési-oktatási intézmény írásos megállapodásban rögzített közös alapítása és/vagy megállapodás alapján közös üzemeltetése, az intézmény költségvetésének közös meghatározása.
A 4. § (6) bekezdése szerinti - nemzeti, etnikai kisebbségek nevelésére, oktatására szervezett - intézménybe járó gyermekek, tanulók után támogatás csak abban az esetben igényelhető, ha az alábbi feltételek együttesen teljesülnek:
a) a 4. § (6) bekezdése szerinti intézményt a Társulás, illetve intézményi társulás tartja fenn,
b) az átlaglétszám számításnál a nemzeti, etnikai kisebbségek nevelésére, oktatására szervezett csoportok, osztályok létszámát és a csoportok, tanulócsoportok számát figyelmen kívül hagyva az átlaglétszám megfelel a 4. § (3)-(4) bekezdésében foglaltaknak,
c) a b) pont szerint figyelmen kívül hagyott létszám után abban az esetben igényelhető támogatás, ha a nemzeti, etnikai kisebbségek nevelésére, oktatására szervezett csoportok, osztályok átlaglétszáma - évfolyamoktól függetlenül - eléri a 2004/2005. és 2005/2006. nevelési évben és tanévben a nemzeti és etnikai kisebbségek jogairól szóló 1993. évi LXXVII. törvény 43. § (4) bekezdése szerinti létszám 65%-át.
A nemzeti, etnikai csoportok és tanulócsoportok létszáma után alaptámogatás igényelhető, egyéb csoportok és tanulócsoportok létszáma után a fenntartó és egyéb körülmények figyelembevételével számított (Társulás vagy intézményi társulás a fenntartó, bejáró vagy "városi" gyermek, iskolabuszt tartanak-e fenn) támogatás igényelhető.
A Társulás az intézményi társulások által fenntartott óvodába, iskolába járó gyermekek, illetve tanulók után járó támogatás összegét - vagy annak a társulási tanács által meghatározott részét - átadott pénzeszközként adja át az intézményi társulásnak.
b) A közoktatási szakszolgálati feladatok ellátása után járó támogatás
ba) a gyógypedagógiai tanácsadás, korai fejlesztés és gondozás,
bb) fejlesztő felkészítés,
bc) a nevelési tanácsadás,
bd) a logopédiai ellátás,
be) továbbtanulási, pályaválasztási tanácsadás,
bf) gyógytestnevelés.
A támogatást a Társulás az e rendelet 4. §-ában foglaltak teljesülése esetén igényelheti.
A Társulás a támogatást az egyes szakszolgálati ellátásban részt vevő gyermekek, tanulók száma után veheti igénybe, ha a feladat ellátásáról a közoktatási törvényben, valamint a 14/1994. (VI. 24.) MKM rendeletben foglalt követelményeknek megfelelően gondoskodik.
Alaptámogatást vehet igénybe a Társulás az egyes szakszolgálati ellátásban részesülő gyermekek, tanulók utáni esetszám alapján.
2. Szociális feladatok
a) Szociális intézményi feladat
A Társulás vagy az intézményi társulások által fenntartott szakosított ellátást biztosító intézménytípusokban ellátottak után járó támogatás
A támogatást igényelheti a Társulás, amennyiben az e rendelet 5. §-ában foglalt feltételeket teljesíti.
A támogatás az intézményi ellátottak (nyilvántartásban szereplő) száma után igényelhető.
b) Szociális alapszolgáltatási feladat
A Társulás által ellátott szociális alapszolgáltatási feladathoz kapcsolódó támogatás
A támogatást igényelheti a Társulás, amennyiben az e rendelet 6. §-ában foglalt feltételeket teljesíti. A támogatás:
a) családsegítés esetében az érintett települések lakosságszáma után,
b) házi segítségnyújtás esetében az ellátottak száma alapján,
c) jelzőrendszeres házi segítségnyújtás esetében az ellátottak száma alapján,
d) közösségi ellátások esetében az ellátást biztosító szolgálat száma alapján,
e) támogató szolgáltatás esetében az ellátást biztosító szolgálat száma alapján,
f) nappali ellátás esetében az ellátottak száma alapján
vehető igénybe.
3. Gyermekjóléti feladat
a) Gyermekjóléti szakellátási feladat
A Társulás vagy az intézményi társulások által fenntartott gyermekek átmeneti gondozását biztosító intézményrendszerben ellátottak után járó támogatás
A Társulás a támogatást az e rendelet 7. §-ában foglaltak teljesítése esetén igényelheti, a Társulás vagy az intézményi társulások által fenntartott, e rendelet 7. §-a szerinti intézményekben ellátottak után.
A támogatás az intézményi ellátottak (nyilvántartásban szereplő) száma után igényelhető.
b) Gyermekjóléti alapellátási feladat
A Társulás vagy az intézményi társulások által fenntartott és szervezett, a személyes gondoskodás keretébe tartozó gyermekjóléti alapellátások alapján az ellátási körzetbe tartozó 0-18 éves gyermekek száma után járó támogatás
A Társulás a támogatást abban az esetben igényelheti, ha az e rendelet 8. §-ában foglaltakat teljesíti.
A támogatás az érintett településeken élő 0-18 év közötti gyermekek száma után igényelhető.
4. Belső ellenőrzési feladat
A Társulás a támogatást abban az esetben igényelheti, ha az e rendelet 9. §-ában foglaltakat teljesíti. A Társulást:
a) a belső ellenőrzési feladat ellátásában részt vevő települési önkormányzatok, a Társulás, intézményi társulás felügyelete alá tartozó költségvetési szervek száma alapján alaptámogatás illeti meg az alábbiak szerinti:
aa) az alaptámogatás valamennyi települési önkormányzat száma, továbbá a 3500 lakosságszám alatti települési önkormányzatok költségvetési szerveinek száma alapján igényelhető,
ab) a 3500 lakosságszám feletti települési önkormányzatok költségvetési szervei közül legfeljebb a 3500 lakosságszám alatti települési önkormányzatok költségvetési szerveivel azonos számú költségvetési szerv vehető figyelembe.
b) Az alaptámogatás kétszerese vehető igénybe a 3500 lakosságszám alatti települési önkormányzatok költségvetési szerveinek száma alapján, amennyiben a Társulás saját feladatellátásában gondoskodik a belső ellenőrzési feladatok ellátásáról.
5. Mozgókönyvtári feladat
A Társulás a támogatást abban az esetben igényelheti, ha az e rendelet 10. §-ában foglaltakat teljesíti. A támogatás a könyvtári szolgáltatást szerződés keretében megrendelő települési önkormányzatok száma alapján igényelhető. Nem jár támogatás abban az esetben, ha a Társulás keretében a könyvtári szolgáltatást megrendelő - nyilvános könyvtárral nem rendelkező - települési önkormányzatok száma nem éri el a négyet.
Lábjegyzetek:
[1] Beiktatta a 60/2005. (IV. 4.) Korm. rendelet 1. §-a. Hatályos 2005.04.06.
[2] Megállapította a 60/2005. (IV. 4.) Korm. rendelet 2. §-a. Hatályos 2005.04.06.
[3] Megállapította a 26/2005. (II. 11.) Korm. rendelet 1. § (1) bekezdése. Hatályos 2005.02.12.
[4] Megállapította a 26/2005. (II. 11.) Korm. rendelet 1. § (2) bekezdése. Hatályos 2005.02.12.
[5] Megállapította a 26/2005. (II. 11.) Korm. rendelet 2. § - a. Hatályos 2005.02.12.
[6] Módosította a 366/2006. (XII. 28.) Korm. rendelet 7. § (8) bekezdése. Hatályos 2007.01.01.
[7] Módosította a 366/2006. (XII. 28.) Korm. rendelet 7. § (8) bekezdése. Hatályos 2007.01.01.
[8] Megállapította a 60/2005. (IV. 4.) Korm. rendelet 3. §-a. Hatályos 2005.04.06.
[9] Beiktatta a 60/2005. (IV. 4.) Korm. rendelet 4. §-a. Hatályos 2005.04.06.
[10] Megállapította a 60/2005. (IV. 4.) Korm. rendelet 5. §-a. Hatályos 2005.04.06.
[11] Módosította a 366/2006. (XII. 28.) Korm. rendelet 7. § (8) bekezdése. Hatályos 2007.01.01.
[12] Módosította a 366/2006. (XII. 28.) Korm. rendelet 7. § (8) bekezdése. Hatályos 2007.01.01.