Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

140/2006. (VI. 29.) Korm. rendelet

a 2006. évi központi költségvetés céltartalékának felhasználásáról

A Kormány a Magyar Köztársaság 2006. évi költségvetéséről szóló 2005. évi CLIII. törvény 4. §-a (1) bekezdésének a) pontja vonatkozásában kapott felhatalmazás alapján a következő rendeletet alkotja:

1. §

(1) A központi költségvetés az e rendeletben meghatározottak szerint egyszeri hozzájárulást nyújt a központi költségvetési szerveknél - ideértve a Magyar Tudományos Akadémiához tartozó költségvetési rendben gazdálkodó intézményeket és a társadalombiztosítási költségvetési szerveket is - a feladatok változásával, a szervezetek és a feladatellátás korszerűsítésével és ésszerűsítésével megvalósuló, a központi költségvetés számára tényleges kiadás-és költségvetési támogatás-megtakarítást eredményező létszámcsökkentések személyi kifizetéseihez.

(2) Nem részesülhetnek az e rendelet szerinti támogatásban azon központi költségvetési szervek, amelyek kiadási előirányzatát teljes egészében a saját bevételük - ide nem értve a társadalombiztosítás pénzügyi alapjaiból, valamint a Munkaerőpiaci Alapból származó pénzeszközöket - fedezi. A Kormány ez alól - a fejezet felügyeletét ellátó szerv vezetőjének a pénzügyminiszterrel egyeztetett egyedi kérelme alapján - felmentést adhat.

(3) A létszámcsökkentésekkel összefüggő többletkiadásokra támogatás az e rendeletben meghatározott támogatásigénylési feltételeket és szempontokat érvényesítő felmérés keretében igényelhető. A felmérésről és az igényelt támogatás alapján az előirányzat-átcsoportosításokról - a felülvizsgálatot követően - a pénzügyminiszter intézkedik.

2. §

A céltartalék terhére a következő intézkedések végrehajtásával kapcsolatos, 2006. évben megvalósuló létszámcsökkentések egyszeri kiadásaira igényelhető támogatás az e rendelet 4. §-ának (1) bekezdésében foglaltakra figyelemmel:

a) jogszabályban előírt intézkedések,

b) kormányzati és a fejezet felügyeletét ellátó szerv által hozott intézkedések az intézményrendszer átszervezésére (összevonás, intézmény jogutód nélküli megszüntetése), intézmény szervezetének átalakítására és működésének ésszerűsítésére,

c) a költségvetési szerv hatáskörében végrehajtott ésszerűsítések, átszervezések (szervezeti egységek, illetve munkakörök megszüntetése, összevonása) .

3. §

(1)[1] Támogatási igényt a költségvetési szerv a 2. §-ban meghatározott intézkedések végrehajtásával összefüggésben az esetben nyújthat be, ha a közszolgálati, a közalkalmazotti, a szolgálati (a Magyar Honvédség hivatásos és szerződéses állományú katonái, a rendvédelmi szervek hivatásos állományú tagja), a bírói, az igazságügyi alkalmazotti és az ügyészségi szolgálati jogviszony (a továbbiakban együtt: jogviszony), illetve munkaviszony megszüntetése felmentéssel, felmondással, illetőleg végkielégítéssel jár, továbbá, ha a költségvetési szerv a vele jogviszonyban vagy munkaviszonyban álló munkavállalóval megállapodást köt annak korengedményes nyugdíjazásáról. Határozott idejű kinevezés/munkaszerződés esetén a jogviszony/munkaviszony megszüntetése következtében a költségvetési támogatás csak abban az esetben igényelhető, ha a határozott időből még hátralévő idő a létszámcsökkentési intézkedés meghozatalának időpontjában legalább egy év.

(2) E rendelet alkalmazása szempontjából 2006. évben megvalósuló létszámcsökkentésnek minősül, ha

a) a létszámcsökkentés a költségvetési szervnél egyúttal az álláshely megszüntetését is eredményezi (függetlenül a jogviszony megszűnésének időpontjától), és

b) a létszámcsökkentéssel összefüggésben felmerülő kifizetések a tárgyévben esedékesek, ideértve a 2005. évben közölt felmentések 2006. évben felmerülő többletkifizetéseit is azzal, hogy azok a 2005. évi feltételek szerint támogathatók.

(3) Nem minősül létszámcsökkentésnek a jogviszony megváltoztatását eredményező intézkedés (pl. közszolgálati jogviszonyból munkaviszony vagy munkavégzésre irányuló egyéb jogviszony), a fejezeten, költségvetési szerven belüli, fejezetek közötti áthelyezés, a szakmai feladatellátás (feladat-összetétel) változása miatti létszámcsere, a szakmai feladatellátás külső szolgáltató (megbízott) igénybevételével történő biztosítása (kiszervezés) .

4. §

(1) A létszámcsökkentéssel összefüggésben támogatás igényelhető a jogviszony, illetve a munkaviszony megszüntetése miatt felmerült végkielégítéssel, 13. havi illetménnyel (külön juttatással), jubileumi jutalommal és szabadságmegváltással kapcsolatos, illetve különösen indokolt esetben a pénzügyminiszter egyedi engedélye alapján a felmentési/felmondási időre járó - legfeljebb a törvények szerinti kötelező mértékű és időpontú - fizetési kötelezettségekre, továbbá a korengedményes nyugdíjazás esetén a korengedményes nyugdíjazásról szóló 181/1996. (XII. 6.) Korm. rendelet 1. §-ának (2) bekezdése alapján a költségvetési szervet terhelő befizetési kötelezettségekre. A létszámcsökkentéssel kapcsolatos kiadások azon része, melyre költségvetési támogatás nem igényelhető, a költségvetési szervet terheli.

(2) Az (1) bekezdés szerinti kifizetések támogatásának megállapítása az elemi költségvetésben jóváhagyott működési költségvetési támogatás, a társadalombiztosítás pénzügyi alapjaiból, illetve a Munkaerőpiaci Alapból származó, a költségvetési szerv működését szolgáló támogatásértékű bevétel együttes összege és az összes működési kiadás arányának (működési támogatásarány) figyelembevételével történik. Az Oktatási és Kulturális Minisztérium felügyelete alá tartozó felsőoktatási intézmények a létszámcsökkentéssel kapcsolatban felmerült, a társadalombiztosítás pénzügyi alapjaiból finanszírozott álláshelyekre jutó összegen kívüli egyszeri többletkiadás 10%-ának működési támogatásarányos összegét igényelhetik támogatásként. A támogatás összege a fejezet felügyeletét ellátó szerv vezetőjének egyedi kérelme alapján - a pénzügyminiszter hozzájárulásával - növelhető, amennyiben

a) a létszámcsökkentés a Kormány által jóváhagyott intézményátalakításhoz kapcsolódik és az jelentős többletköltséggel jár, illetve

b) a várható működési bevételek elmaradnak az éves költségvetésben jóváhagyott összegtől.

(3) Az igényelhető támogatás összegét - a (2) bekezdés szerinti működési támogatásaránnyal számolva - csökkenteni kell

a)[2] a létszámcsökkentési intézkedéskor (felmentés közlésekor) egy évet meghaladóan betöltetlen (üres) álláshelyek elemi költségvetésben tervezett illetményének és munkaadókat terhelő járulékának 13 havi - még fel nem használt - összegével,

b) szervezeti egységenként és azon belül funkciócsoportonként (szakmai, szakmai támogató, technikai) számítva a létszámcsökkentéssel érintett, nyugdíjasnak nem minősülő foglalkoztatottak részére járó végkielégítések járulékkal növelt összegének átlagával, a létszámcsökkentéssel nem érintett nyugdíjasnak minősülők számának megfelelően. A csökkentést legfeljebb a létszámcsökkentéssel érintettek létszámát elérő nyugdíjasok számának figyelembevételével kell végrehajtani.

(4) Nem kell az igényelhető támogatás összegét a (3) bekezdés b) pontja szerint csökkenteni abban az esetben, ha a létszámcsökkentéssel nem érintett nyugdíjasnak minősülő foglalkoztatott nyugellátásban nem részesül.

5. §

(1) A költségvetési szerv a támogatási igényét a felmérés szerinti adatlapon a fejezet felügyeletét ellátó szervnek nyújtja be. E szerv az e rendeletben foglalt igénylési feltételeknek való megfelelés vizsgálatát és a számszaki ellenőrzést követően a fejezet összesített igényét megküldi a Pénzügyminisztériumnak. A pénzügyminiszter a felülvizsgálatot követően, a feltételek megléte esetén intézkedik az igényelt összeg átcsoportosításáról.

(2) A céltartalékból létszámcsökkentés címén igényelt támogatás fel nem használt részét az előirányzat-maradványelszámolás keretében vissza kell fizetni, abból tárgyévi kifizetés nem teljesíthető és nem vehető figyelembe a tárgyévi igénylésnél.

6. §

(1) A támogatást a (2) bekezdésben meghatározottak szerint vissza kell fizetni, ha a létszámcsökkentést követően a költségvetési szerv

a) az elbocsátott személy munkakörének teljes vagy részbeni ellátására az álláshelyet két éven belül ismételten betölti, vagy arra bármely más foglalkoztatási formában jogviszonyt keletkeztet,

b) létszámát - a felügyeleti szerv által feladatbővüléssel összefüggően igazoltan elrendelt létszámnövekedést meghaladóan - növeli, beleértve a következő év(ek) i költségvetésben engedélyezett létszámkeret növelését is.

(2)[3] A visszafizetendő támogatás összege az igénybenyújtáskor számított működési támogatásarány figyelembevételével az (1) bekezdés a)-b) pontja szerint foglalkoztatottak 13 havi rendszeres személyi juttatása és munkaadókat terhelő járuléka az önrevízió vagy az ellenőrzés időpontjában irányadó illetménnyel számolva.

(3)[4]

(4) A (2) bekezdés szerinti visszafizetési kötelezettségnek, illetve a (3) bekezdés szerinti befizetési kötelezettségnek az előirányzat-maradvány elszámolás keretében kell eleget tenni. A (2) bekezdés szerinti fizetési kötelezettségek összege nem haladhatja meg a kapott támogatás összegét.

7. §

(1) A támogatás jogszerű igénybevételét és a létszámcsökkentés végrehajtását a Kormányzati Ellenőrzési Hivatal (a továbbiakban: KEHI) a Kormányzati Ellenőrzési Hivatalról szóló 70/2004. (IV. 15.) Korm. rendelet 3. §-ában meghatározott hatáskörében eljárva, külön ellenőrzi. Amennyiben a költségvetési szerv a támogatást nem jogszerűen vette igénybe, az igényelt összeggel az előirányzat-maradvány elszámolása keretében köteles elszámolni, és a 6. § alkalmazásával a visszafizetési, illetve a befizetési kötelezettségét teljesíteni.

(2) A költségvetési szerv a támogatás-igénylési feltételeknek való megfelelés igazolása céljából - a személyes adatok védelmére vonatkozó szabályok betartásával - dokumentációt köteles készíteni. A dokumentáció legfontosabb tartalmi elemei:

a) a létszámcsökkentési intézkedés jogalapjának megnevezése, az intézkedés meghozatalának és végrehajtásának időpontja,

b) a jogviszony, illetve a munkaviszony megszűnése, megszüntetése jogcímének megnevezése,

c) a létszámcsökkentési döntéssel összefüggő kifizetések megnevezése és a kifizetések esedékessége.

(3) A dokumentációban feltüntetett adatokon felül a KEHI minden olyan adatot bekérhet a költségvetési szervtől, amelyet az ellenőrzés teljes körű végrehajtása céljából szükségesnek tart.

8. §

Ez a rendelet a kihirdetését követő harmadik napon lép hatályba.

Gyurcsány Ferenc s. k.,

miniszterelnök

Lábjegyzetek:

[1] Módosította a 331/2007. (XII. 13.) Korm. rendelet 1. § 65. pontja. Hatályos 2008.01.01.

[2] Helyesbítette a Magyar Közlöny 2006/81. száma. Megjelent 2006.07.05.

[3] Helyesbítette a Magyar Közlöny 2006/81. száma. Megjelent 2006.07.05.

[4] Megsemmisítette a 65/2006. (XI. 24.) AB határozat. Hatálytalan 2006.11.24.