Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

360/2006. (XII. 28.) Korm. rendelet

a Magyar Köztársaság Kormánya és Románia Kormánya között a Magyar Köztársaság és Románia között a közúti és a vasúti határforgalom ellenőrzéséről szóló, Bukarestben, 2004. április hó 27. napján aláírt Egyezmény végrehajtásáról szóló Megállapodás kihirdetéséről

1. §

A Kormány e rendelettel felhatalmazást ad a Magyar Köztársaság Kormánya és Románia Kormánya között a Magyar Köztársaság és Románia között a közúti és a vasúti határforgalom ellenőrzéséről szóló, Bukarestben, 2004. április hó 27. napján aláírt Egyezmény végrehajtásáról szóló, Bukarestben, 2006. december 21-én aláírt Megállapodás (a továbbiakban: Megállapodás) kötelező hatályának elismerésére.

2. §

A Kormány a Megállapodást e rendelettel kihirdeti.

3. §

A Megállapodás hiteles szövege a következő:

"Megállapodás

a Magyar Köztársaság Kormánya és Románia Kormánya között a Magyar Köztársaság és Románia között a közúti és a vasúti határforgalom ellenőrzéséről szóló, Bukarestben, 2004. április hónap 27. napján aláírt Egyezmény végrehajtásáról

A Magyar Köztársaság és Románia között a közúti és a vasúti határforgalom ellenőrzéséről szóló, Bukarestben, 2004. április hónap 27. napján aláírt Egyezmény (a továbbiakban: Egyezmény) 3. Cikkének (4) bekezdése alapján a Magyar Köztársaság Kormánya és Románia Kormánya (a továbbiakban: Szerződő Felek):

- az Egyezmény végrehajtásának elősegítése céljából,

- azzal a célkitűzéssel, hogy együttműködésük révén a közös államhatáron a határforgalom ellenőrzését a biztonság követelményének figyelembevételével gyorsítsák és megkönnyítsék,

- figyelembe véve az Európai Parlament és a Tanács 2003. november 27-én elfogadott következtetését az Európai Unió egyes tagállamainak közös szárazföldi határain a személyek ellenőrzésére vonatkozó kétoldalú együttműködési megállapodások elfogadásáról a bővítést követően, valamint a személyek határátlépésére irányadó szabályok uniós kódexéről (Schengeni határ-ellenőrzési kódex) szóló, 2016. március 9-i (EU) 2016/399 európai parlamenti és tanácsi rendelet rendelkezéseit a közös ellenőrzésekre vonatkozóan, az alábbiakban állapodtak meg:[1]

I. Fejezet

ÁLTALÁNOS RENDELKEZÉSEK

1. Cikk

(1) A fentiek érdekében a Szerződő Felek megállapodnak abban, hogy a magyar-román közúti határátkelőhelyeken átlépő személyeket, valamint a birtokukban lévő tárgyakat és a szállító eszközöket közösen, egyszeri megállítással ellenőrzik. A közös, egy megállítással történő ellenőrzés során mindkét Félnek a Schengeni határ-ellenőrzési kódex 8. cikkében foglaltak szerint, saját hatáskörben kell az ellenőrzést elvégeznie.[2]

(2) E Megállapodás alkalmazása körében az Egyezményben meghatározott fogalmakat kell érteni.

(3) A Szerződő Felek illetékes hatóságai a határátkelőhelyek azon fejlesztéséről, amelyek a másik Szerződő Felet is érintik, illetve az ideiglenes forgalomkorlátozásról, átirányításról és a szolgálati helyeket érintő munkálatokról, azok megkezdése előtt kellő időben, kölcsönösen tájékoztatják egymást.

(4) Azokat a határátkelőhelyeket, ahol veszélyes áruk a közös államhatáron átszállíthatók, a Szerződő Felek írásban határozzák meg és azt belső joguk szerint közzéteszik.

(5) E Megállapodás végrehajtása során a szolgálati személyek között a kapcsolattartás nyelve a magyar és a román nyelv. A szolgálati személyek a kapcsolattartás során más nyelv használatában is megállapodhatnak.

2. Cikk

(1) A határforgalom-ellenőrzés a vasúti forgalomban álló helyzetben, a vasúti szerelvénynek a határállomáson való tartózkodása ideje alatt történik.

(2) A vasúti határátkelőhelyeken a határforgalom ellenőrzését a Szerződő Felek szolgálati személyei a saját államuk területén, külön-külön végzik.

(3) A vasúti személyforgalom ellenőrzésének, illetve a vasúti forgalom gyorsítása érdekében, továbbá a várakozási idő csökkentése céljából a Szerződő Felek megállapodhatnak a vasúti személyforgalom közös, menet közbeni ellenőrzéséről, annak részletes szabályairól és feltételeiről, elsősorban a Békéscsaba-Lökösháza-Kürtös(Curtici)-Arad, továbbá a Püspökladány-Biharkeresztes-Biharpüspöki(Episcopia Bihorului)-Nagyvárad(Oradea) vasútállomások közötti vonalszakaszokon.

3. Cikk

(1) A Szerződő Felek határforgalom-ellenőrző hatóságai megállapodásban határozzák meg a határátkelőhelyek működési rendjére vonatkozó szabályokat.

(2) A határátkelőhelyek működésének rendjére vonatkozó megállapodásnak a következőket kell tartalmaznia:

a) a járművek fogadásának rendjét;

b) az ellenőrzés helyét és rendjét;

c) az ellenőrzéshez szükséges egyéb feltételeket (pl. a vasúti járművek áramtalanítása);

d) a személyeknek és a javaknak a közös államhatáron való visszairányítása módját;

e) a veszélyes áruk és az élő állat szállítmányok ellenőrzésének helyét;

f) a határátkelőhelyeken történt súlyos balesetek vagy más rendkívüli események esetében szükséges intézkedések rendjét;

g) a határátkelőhely területén a tájékoztató feliratok elhelyezésének módját;

h) a határátkelőhely rendjében megállapított előírások megsértésének megelőzésére és megszüntetésére vonatkozó szabályokat;

i) a kijelölt szolgálati parkolókat.

II. Fejezet

KÖZÚTI HATÁRÁTKELŐHELYEK A KÖZÖS HATÁRON

4. Cikk

Kiszombor-Nagycsanád(Cenad)

(1) A határátkelőhely használata kiterjed a nemzetközi személyforgalomra, valamint a nemzetközi áruforgalomra 7,5 tonna össztömeg súlyhatárig.

(2) A Kiszombor-Nagycsanád(Cenad) közúti határátkelőhelyen a Magyar Köztársaság államterületéről kilépő és Románia államterületére belépő nemzetközi személyforgalom ellenőrzése - beleértve a nemzetközi áruforgalomban részt vevő személyek ellenőrzését is - Románia államterületén közös helyen történik. Ebből a célból Románia államterületén magyar határforgalom-ellenőrző szolgálati hely létesül.

(3) A Románia államterületéről kilépő és a Magyar Köztársaság államterületére belépő nemzetközi személyforgalom ellenőrzése - beleértve a nemzetközi áruforgalomban részt vevő személyek ellenőrzését is - a Magyar Köztársaság államterületén közös helyen történik. Ebből a célból a Magyar Köztársaság államterületén román határforgalom-ellenőrző szolgálati hely létesül.

(4) A határátkelőhely nyitvatartási ideje naponta 00.00-24.00 óráig tart.

(5) A magyar szolgálati személyek számára a működési terület Románia államterületén lévő határforgalom-ellenőrző szolgálati helyen kiterjed:

a) a kijelölt hivatali helyiségekre, közös helyiségekre;

b) az államhatártól a szolgálati helyig vezető közútra;

c) az ellenőrző forgalmi sávokra;

d) a szolgálati parkolóra.

(6) A román szolgálati személyek számára a működési terület a Magyar Köztársaság államterületén lévő határforgalom-ellenőrző szolgálati helyen kiterjed:

a) a kijelölt hivatali helyiségekre, közös helyiségekre;

b) az államhatártól a szolgálati helyig vezető közútra;

c) az ellenőrző forgalmi sávokra;

d) a szolgálati parkolóra.

(7) A Szerződő Felek a szükséges személyi, műszaki és infrastrukturális feltételek megteremtése esetén engedélyezik a határátkelőhelyen a nemzetközi áruforgalmat 12,5 tonna össztömeg súlyhatárig, amelynek bevezetéséről diplomáciai úton állapodnak meg.

5. Cikk

Nagylak-Nagylak(Nădlac)

(1) A határátkelőhely használata kiterjed a nemzetközi személyforgalomra, a legnagyobb megengedett össztömegtől függetlenül a nemzetközi veszélyes árut szállító járművekre, a legnagyobb megengedett össztömegtől függetlenül a növény- és állategészségügyi szállítmányt szállító járművekre, a lassú járművekre, valamint a nemzetközi áruforgalomra 7,5 tonna össztömeg súlyhatárig.[3]

(2) A Nagylak-Nagylak(Nădlac) közúti határátkelőhelyen a Magyar Köztársaság államterületéről kilépő és Románia államterületére belépő nemzetközi személyforgalom ellenőrzése Románia államterületén közös helyen történik. Ebből a célból Románia államterületén magyar határforgalom-ellenőrző szolgálati hely létesül.

(3) A Románia államterületéről kilépő és a Magyar Köztársaság államterületére belépő nemzetközi személyforgalom ellenőrzése a Magyar Köztáraság államterületén közös helyen történik. Ebből a célból a Magyar Köztársaság államterületén román határforgalom-ellenőrző szolgálati hely létesül.

(4) Az (1) bekezdésben meghatározott határátkelőhelyen a nemzetközi áruforgalomban részt vevő személyek ellenőrzése a Magyar Köztársaság államterületén közös helyen történik. Ebből a célból a Magyar Köztársaság államterületén román határforgalom-ellenőrző szolgálati hely létesül.

(5) A határátkelőhely nyitvatartási ideje naponta 00.00 órától 24.00 óráig tart.

(6) A magyar szolgálati személyek számára a működési terület Románia államterületén lévő határforgalom-ellenőrző szolgálati helyen kiterjed:

a) a kijelölt hivatali helyiségekre, közös helyiségekre;

b) az államhatártól a szolgálati helyig vezető közútra;

c) az ellenőrző forgalmi sávokra;

d) a szolgálati parkolóra.

(7) A román szolgálati személyek számára a működési terület a Magyar Köztársaság államterületén lévő határforgalom-ellenőrző szolgálati helyen kiterjed:

a) a kijelölt hivatali helyiségekre, közös helyiségekre;

b) az államhatártól a szolgálati helyig vezető közútra;

c) az ellenőrző forgalmi sávokra és az azokhoz tartozó kezelő fülkékre a ki- és belépő terminálon egyaránt;

d) a szolgálati parkolóra.

6. Cikk

Battonya-Tornya(Turnu)

(1) A határátkelőhely használata kiterjed a nemzetközi személyforgalomra, valamint a nemzetközi áruforgalomra 7,5 tonna össztömeg súlyhatárig.

(2) A Battonya-Tornya(Turnu) közúti határátkelőhelyen a Magyar Köztársaság államterületéről kilépő és Románia államterületére belépő nemzetközi személyforgalom ellenőrzése - beleértve a nemzetközi áruforgalomban részt vevő személyek ellenőrzését is - Románia államterületén közös helyen történik. Ebből a célból Románia államterületén magyar határforgalom-ellenőrző szolgálati hely létesül.

(3) A Románia államterületéről kilépő és a Magyar Köztársaság államterületére belépő nemzetközi személyforgalom ellenőrzése - beleértve a nemzetközi áruforgalomban részt vevő személyek ellenőrzését is - a Magyar Köztársaság államterületén közös helyen történik. Ebből a célból a Magyar Köztársaság államterületén román határforgalom-ellenőrző szolgálati hely létesül.

(4) A határátkelőhely nyitvatartási ideje naponta 00.00 órától 24.00 óráig tart.

(5) A magyar szolgálati személyek számára a működési terület Románia államterületén lévő határforgalom-ellenőrző szolgálati helyen kiterjed:

a) a kijelölt hivatali helyiségekre, közös helyiségekre;

b) az államhatártól a szolgálati helyig vezető közútra;

c) az ellenőrző forgalmi sávokra;

d) a szolgálati parkolóra.

(6) A román szolgálati személyek számára a működési terület a Magyar Köztársaság államterületén lévő határforgalom-ellenőrző szolgálati helyen kiterjed:

a) a kijelölt hivatali helyiségekre, közös helyiségekre;

b) az államhatártól a szolgálati helyig vezető közútra;

c) az ellenőrző forgalmi sávokra;

d) a szolgálati parkolóra.

7. Cikk

Gyula-Gyulavarsánd(Vărşand)

(1) A határátkelőhely használata kiterjed a nemzetközi személy- és áruforgalomra.

(2) A Gyula-Gyulavarsánd (Vărşand) közúti határátkelőhelyen a Magyar Köztársaság államterületéről kilépő és Románia államterületére belépő nemzetközi személyforgalom ellenőrzése Románia államterületén közös helyen történik. Ebből a célból Románia államterületén magyar határforgalom-ellenőrző szolgálati hely létesül.

(3) A Románia államterületéről kilépő és a Magyar Köztársaság államterületére belépő nemzetközi személyforgalom ellenőrzése a Magyar Köztársaság államterületén közös helyen történik. Ebből a célból a Magyar Köztársaság államterületén román határforgalom-ellenőrző szolgálati hely létesül.

(4) Az (1) bekezdésben meghatározott határátkelőhelyen a nemzetközi áruforgalomban részt vevő személyek ellenőrzése a Magyar Köztársaság államterületén közös helyen történik. Ebből a célból a Magyar Köztársaság államterületén román határforgalom-ellenőrző szolgálati hely létesül.

(5) A határátkelőhely nyitvatartási ideje naponta 00.00 órától 24.00 óráig tart.

(6) A magyar szolgálati személyek számára a működési terület Románia államterületén lévő határforgalom-ellenőrző szolgálati helyen kiterjed:

a) a kijelölt hivatali helyiségekre, közös helyiségekre;

b) az államhatártól a szolgálati helyig vezető közútra;

c) az ellenőrző forgalmi sávokra;

d) a szolgálati parkolóra.

(7) A román szolgálati személyek számára a működési terület a Magyar Köztársaság államterületén lévő határforgalom-ellenőrző szolgálati helyen kiterjed:

a) a kijelölt hivatali helyiségekre, közös helyiségekre;

b) az államhatártól a szolgálati helyig vezető közútra;

c) az ellenőrző forgalmi sávokra és az azokhoz tartozó kezelő fülkékre a ki- és belépő terminálon egyaránt;

d) a szolgálati parkolóra.

8. Cikk

Méhkerék-Nagyszalonta(Salonta)

(1) A határátkelőhely használata kiterjed a nemzetközi személyforgalomra, valamint a nemzetközi áruforgalomra 7,5 tonna össztömeg súlyhatárig.

(2) A Méhkerék-Nagyszalonta(Salonta) közúti határátkelőhelyen a Magyar Köztársaság államterületéről kilépő és Románia államterületére belépő nemzetközi személyforgalom ellenőrzése - beleértve a nemzetközi áruforgalomban részt vevő személyek ellenőrzését is - Románia államterületén közös helyen történik. Ebből a célból Románia államterületén magyar határforgalom-ellenőrző szolgálati hely létesül.

(3) A Románia államterületéről kilépő és a Magyar Köztársaság államterületére belépő nemzetközi személyforgalom ellenőrzése - beleértve a nemzetközi áruforgalomban részt vevő személyek ellenőrzését is - a Magyar Köztársaság államterületén közös helyen történik. Ebből a célból a Magyar Köztársaság államterületén román határforgalom-ellenőrző szolgálati hely létesül.

(4) A határátkelőhely nyitvatartási ideje naponta 00.00 órától 24.00 óráig tart.

(5) A magyar szolgálati személyek számára a működési terület Románia államterületén lévő határforgalom-ellenőrző szolgálati helyen kiterjed:

a) a kijelölt hivatali helyiségekre, közös helyiségekre;

b) az államhatártól a szolgálati helyig vezető közútra;

c) az ellenőrző forgalmi sávokra;

d) a szolgálati parkolóra.

(6) A román szolgálati személyek számára a működési terület a Magyar Köztársaság államterületén lévő határforgalom-ellenőrző szolgálati helyen kiterjed:

a) a kijelölt hivatali helyiségekre, közös helyiségekre;

b) az államhatártól a szolgálati helyig vezető közútra;

c) az ellenőrző forgalmi sávokra;

d) a szolgálati parkolóra.

9. Cikk

Ártánd-Bors(Borş)

(1) A határátkelőhely használata kiterjed a nemzetközi személy- és áruforgalomra.

(2) Az Ártánd-Bors(Borş) közúti határátkelőhelyen a Magyar Köztársaság államterületéről kilépő és Románia államterületére belépő nemzetközi személyforgalom ellenőrzése Románia államterületén közös helyen történik. Ebből a célból Románia államterületén magyar határforgalom-ellenőrző szolgálati hely létesül.

(3) A Románia államterületéről kilépő és a Magyar Köztársaság államterületére belépő nemzetközi személyforgalom ellenőrzése a Magyar Köztársaság államterületén közös helyen történik. Ebből a célból a Magyar Köztársaság államterületén román határforgalom-ellenőrző szolgálati hely létesül.

(4) Az (1) bekezdésben meghatározott határátkelőhelyen a nemzetközi áruforgalomban részt vevő személyek ellenőrzése a Magyar Köztársaság államterületén közös helyen történik. Ebből a célból a Magyar Köztársaság államterületén román határforgalom-ellenőrző szolgálati hely létesül.

(5) A határátkelőhely nyitvatartási ideje naponta 00.00 órától 24.00 óráig tart.

(6) A magyar szolgálati személyek számára a működési terület Románia államterületén lévő határforgalom-ellenőrző szolgálati helyen kiterjed:

a) a kijelölt hivatali helyiségekre, közös helyiségekre;

b) az államhatártól a szolgálati helyig vezető közútra;

c) az ellenőrző forgalmi sávokra;

d) a szolgálati parkolóra.

(7) A román szolgálati személyek számára a működési terület a Magyar Köztársaság államterületén lévő határforgalom-ellenőrző szolgálati helyen kiterjed:

a) a kijelölt hivatali helyiségekre, közös helyiségekre;

b) az államhatártól a szolgálati helyig vezető közútra;

c) az ellenőrző forgalmi sávokra és az azokhoz tartozó kezelő fülkékre a ki- és belépő terminálon egyaránt;

d) a szolgálati parkolóra.

9/A. cikk Nagykereki - Bors II (Bors II)[4]

(1) Az autópálya határátkelőhely használata kiterjed a nemzetközi személyforgalomra, valamint a nemzetközi áruforgalomra.

(2) A Nagykereki - Bors II (Bors II) autópálya határátkelőhelyen a Románia államterületéről kilépő és a Magyarország államterületére belépő, valamint a Magyarország államterületéről kilépő és a Románia államterületére belépő személyforgalom ellenőrzése - beleértve a nemzetközi áruforgalomban részt vevő személyek ellenőrzését is - Magyarország államterületén, közös helyen történik. Ebből a célból Magyarország államterületén román határforgalom-ellenőrző szolgálati hely létesül.

(3) A határátkelőhely nyitvatartási ideje naponta 00.00-24.00 óráig tart.

(4) A román szolgálati személyek számára a működési terület a Magyarország államterületén lévő határforgalomellenőrző szolgálati helyen kiterjed:

a) a kijelölt hivatali helyiségekre, közös helyiségekre;

b) az államhatártól a szolgálati helyig vezető közútra;

c) az ellenőrző forgalmi sávokra;

d) a szolgálati parkolóra.

(5) A megfelelő személyi, műszaki és infrastrukturális feltételek biztosítását követően a határátkelőhely megnyitásának időpontját a Szerződő Felek diplomáciai úton egyeztetik.

10. Cikk

Nyírábrány-Érmihályfalva(Valea lui Mihai)

(1) A határátkelőhely használata kiterjed a nemzetközi személyforgalomra.

(2) A Nyírábrány-Érmihályfalva(Valea lui Mihai) közúti határátkelőhelyen a nemzetközi személyforgalom ellenőrzése a Magyar Köztársaság államterületén közös helyen történik. Ebből a célból a Magyar Köztársaság államterületén román határforgalom-ellenőrző szolgálati hely létesül.

(3) A Szerződő Felek a szükséges személyi, műszaki és infrastrukturális feltételek megteremtése esetén engedélyezik a határátkelőhelyen a nemzetközi áruforgalmat 3,5 tonna össztömeg súlyhatárig, amelynek bevezetéséről diplomáciai úton állapodnak meg.

(4) A határátkelőhely nyitvatartási ideje naponta 00.00 órától 24.00 óráig tart.

(5) A román szolgálati személyek számára a működési terület a határforgalom-ellenőrző szolgálati helyen kiterjed:

a) a kijelölt hivatali helyiségekre, közös helyiségekre;

b) az államhatártól a szolgálati helyig vezető közútra;

c) az ellenőrző forgalmi sávokra;

d) a szolgálati parkolóra.

11. Cikk

Vállaj-Csanálos(Urziceni)

(1) A határátkelőhely használata kiterjed a nemzetközi személyforgalomra.

(2) A Vállaj-Csanálos(Urziceni) közúti határátkelőhelyen a nemzetközi személyforgalom ellenőrzése a Magyar Köztársaság államterületén közös helyen történik. Ebből a célból a Magyar Köztársaság államterületén román határforgalom-ellenőrző szolgálati hely létesül.

(3) A Szerződő Felek a szükséges személyi, műszaki és infrastrukturális feltételek megteremtése esetén engedélyezik a határátkelőhelyen a nemzetközi áruforgalmat 3,5 tonna össztömeg súlyhatárig, amelynek bevezetéséről diplomáciai úton állapodnak meg.

(4) A határátkelőhely nyitvatartási ideje naponta 00.00 órától 24.00 óráig tart.

(5) A román szolgálati személyek számára a működési terület a határforgalom-ellenőrző szolgálati helyen kiterjed:

a) a kijelölt hivatali helyiségekre, közös helyiségekre;

b) az államhatártól a szolgálati helyig vezető közútra;

c) az ellenőrző forgalmi sávokra;

d) a szolgálati parkolóra.

12. Cikk

Csengersima-Pete(Petea)

(1) A határátkelőhely használata kiterjed a nemzetközi személy- és áruforgalomra.

(2) A Csengersima-Pete(Petea) közúti határátkelőhelyen a Magyar Köztársaság államterületéről kilépő és Románia államterületére belépő nemzetközi személyforgalom ellenőrzése Románia államterületén közös helyen történik. Ebből a célból Románia államterületén magyar határforgalom-ellenőrző szolgálati hely létesül.

(3) A Románia államterületéről kilépő és a Magyar Köztársaság államterületére belépő nemzetközi személyforgalom ellenőrzése a Magyar Köztáraság államterületén közös helyen történik. Ebből a célból a Magyar Köztársaság államterületén román határforgalom-ellenőrző szolgálati hely létesül.

(4) Az (1) bekezdésben meghatározott határátkelőhelyen a nemzetközi áruforgalomban részt vevő személyek ellenőrzése a Magyar Köztársaság államterületén közös helyen történik. Ebből a célból a Magyar Köztársaság államterületén román határforgalom-ellenőrző szolgálati hely létesül.

(5) A határátkelőhely nyitvatartási ideje naponta 00.00 órától 24.00 óráig tart.

(6) A magyar szolgálati személyek számára a működési terület Románia államterületén lévő határforgalom-ellenőrző szolgálati helyen kiterjed:

a) a kijelölt hivatali helyiségekre, közös helyiségekre;

b) az államhatártól a szolgálati helyig vezető közútra;

c) az ellenőrző forgalmi sávokra;

d) a szolgálati parkolóra.

(7) A román szolgálati személyek számára a működési terület a Magyar Köztársaság államterületén lévő határforgalom-ellenőrző szolgálati helyen kiterjed:

a) a kijelölt hivatali helyiségekre, közös helyiségekre;

b) az államhatártól a szolgálati helyig vezető közútra;

c) az ellenőrző forgalmi sávokra és az azokhoz tartozó kezelő fülkékre a ki- és belépő terminálon egyaránt;

d) a szolgálati parkolóra.

13. Cikk

Létavértes-Székelyhíd(Sacuieni)

(1) A határátkelőhely használata kiterjed a nemzetközi személyforgalomra az autóbusz-forgalom kivételével, valamint a nemzetközi áruforgalomra 7,5 tonna össztömeg súlyhatárig.

(2) A Létavértes-Székelyhíd(Sacuieni) közúti határátkelőhelyen a nemzetközi személyforgalom ellenőrzése a Magyar Köztársaság államterületén közös helyen történik. Ebből a célból a Magyar Köztársaság államterületén román határforgalom-ellenőrző szolgálati hely létesül.

(3) A határátkelőhely nyitvatartási ideje naponta, helyi idő szerint 06.00 órától 22.00 óráig tart.

(4) A román szolgálati személyek számára a működési terület a határforgalom-ellenőrző szolgálati helyen kiterjed:

a) a kijelölt hivatali helyiségekre, közös helyiségekre;

b) az államhatártól a szolgálati helyig vezető közútra;

c) irányonként egy-egy ellenőrző forgalmi sávra, a kezelőfülkére;

d) a szolgálati parkolóra.

(5) A Szerződő Felek a szükséges infrastrukturális feltételek megteremtését követően engedélyezik az autóbusz-forgalmat, és erről diplomáciai úton értesítik egymást.

13/A. Cikk Csanádpalota-Nagylak (Nadlac)[5]

(1) Az autópálya határátkelőhely használata kiterjed a nemzetközi személyforgalomra, valamint a nemzetközi áruforgalomra.

(2) A Csanádpalota-Nagylak (Nadlac) autópálya határátkelőhelyen a Magyarország államterületéről kilépő és Románia államterületére belépő, valamint a Románia államterületéről kilépő és Magyarország államterületére belépő személyforgalom ellenőrzése - beleértve a nemzetközi áruforgalomban részt vevő személyek ellenőrzését is - Románia államterületén közös helyen történik. Ebből a célból Románia államterületén magyar határforgalomellenőrző szolgálati hely létesül.

(3) A határátkelőhely nyitvatartási ideje naponta 00.00-24.00 óráig tart.

(4) A magyar szolgálati személyek számára a működési terület Románia államterületén lévő határforgalom-ellenőrző szolgálati helyen kiterjed:

a) a kijelölt hivatali helyiségekre, közös helyiségekre;

b) az államhatártól a szolgálati helyig vezető közútra;

c) az ellenőrző forgalmi sávokra;

d) a szolgálati parkolóra.

(5) A határátkelőhelyen állat- és növény-egészségügyi vizsgálatkötelezettség alá eső árut szállító járművek nem közlekedhetnek.

(6) A határátkelőhelyen veszélyes árut szállító járművek nem közlekedhetnek.

(7) A megfelelő személyi, technikai és infrastrukturális feltételek biztosítását követően a határátkelőhely megnyitásának időpontját a Szerződő Felek diplomáciai úton egyeztetik.

13/B. cikk[6]

Dombegyház - Variasu Mic (Kisvarjas)

(1) A határátkelőhely használata kiterjed a nemzetközi személyforgalomra, valamint a nemzetközi áruforgalomra 3,5 tonnás súlyhatárig.

(2) A Dombegyház - Variasu Mic (Kisvarjas) közúti határátkelőhelyen a Románia államterületéről kilépő és a Magyarország államterületére belépő, valamint a Magyarország államterületéről kilépő és a Románia államterületére belépő személyek ellenőrzése - beleértve a nemzetközi áruforgalomban résztvevő személyek ellenőrzését is - Magyarország államterületén, közös helyen történik. Ebből a célból Magyarország államterületén román határforgalom-ellenőrző szolgálati hely létesül.

(3) A határátkelőhely nyitvatartási ideje naponta 7.00-19.00 óráig tart magyar idő szerint, 8.00-20.00 óráig román idő szerint.

(4) A román szolgálati személyek számára a működési terület a Magyarország államterületén lévő határforgalom-ellenőrző szolgálati helyen kiterjed:

a) a kijelölt hivatali helyiségekre, közös helyiségekre;

b) az államhatártól a szolgálati helyig vezető közútra;

c) az ellenőrző forgalmi sávokra;

d) a szolgálati parkolóra.

(5) A megfelelő személyi, műszaki és infrastrukturális feltételek biztosítását követően a határátkelőhely megnyitásának időpontját a Szerződő Felek diplomáciai úton egyeztetik.

13/C. cikk[7]

Elek - Gräniceri (Ottlaka)

(1) A határátkelőhely használata kiterjed a nemzetközi személyforgalomra, valamint a nemzetközi áruforgalomra 3,5 tonnás súlyhatárig.

(2) Az Elek - Gräniceri (Ottlaka) közúti határátkelőhelyen a Románia államterületéről kilépő és a Magyarország államterületére belépő, valamint a Magyarország államterületéről kilépő és a Románia államterületére belépő személyek ellenőrzése - beleértve a nemzetközi áruszállításban résztvevő személyek ellenőrzését is - Magyarország államterületén, közös helyen történik. Ebből a célból Magyarország államterületén román határforgalom-ellenőrző szolgálati hely létesül.

(3) A határátkelőhely nyitvatartási ideje naponta 7.00-19.00 óráig tart magyar idő szerint, 8.00-20.00 óráig román idő szerint.

(4) A román szolgálati személyek számára a működési terület a Magyarország államterületén lévő határforgalomellenőrző szolgálati helyen kiterjed:

a) a kijelölt hivatali helyiségekre, közös helyiségekre;

b) az államhatártól a szolgálati helyig vezető közútra;

c) az ellenőrző forgalmi sávokra;

d) a szolgálati parkolóra.

A megfelelő személyi, műszaki és infrastrukturális feltételek biztosítását követően a határátkelőhely megnyitásának időpontját a Szerződő Felek diplomáciai úton egyeztetik.

14. cikk[8]

E Megállapodás 4-13/C. cikkével és a 20. cikkével kapcsolatban a szomszédos állam szolgálati személyzetének szükséges szolgálati helyiségeket azon állam biztosítja, amelynek a területén a szolgálati helyiségek elhelyezésre kerülnek. Ezek használatáról, működési feltételeiről a Szerződő Felek illetékes hatóságai a használóval polgári jogi megállapodásban állapodnak meg.

III. Fejezet

VASÚTI HATÁRÁTKELŐHELYEK

15. Cikk

Lökösháza-Kürtös(Curtici)

(1) A határátkelőhely használata kiterjed a nemzetközi személy- és áruforgalomra.

(2) A határátkelőhely nyitvatartási ideje naponta 00.00-24.00 óráig tart.

16. Cikk

Kötegyán-Nagyszalonta(Salonta)

(1) A határátkelőhely használata kiterjed a nemzetközi személy- és áruforgalomra.

(2) A határátkelőhely nyitvatartási ideje naponta 00.00-24.00 óráig tart.

17. Cikk

Biharkeresztes-Biharpüspöki(Episcopia Bihorului)

(1) A határátkelőhely használata kiterjed a nemzetközi személy- és áruforgalomra.

(2) A határátkelőhely nyitvatartási ideje naponta 00.00-24.00 óráig tart.

18. Cikk

Nyírábrány-Érmihályfalva(Valea lui Mihai)

(1) A határátkelőhely használata kiterjed a nemzetközi személy- és áruforgalomra.

(2) A határátkelőhely nyitvatartási ideje naponta 00.00-24.00 óráig tart.

19. Cikk

Tiborszállás/Ágerdőmajor-Nagykároly(Carei)

(1) A határátkelőhely használata kiterjed a nemzetközi személy- és áruforgalomra.

(2) A határátkelőhely nyitvatartási ideje naponta 00.00-24.00 óráig tart.

IV. Fejezet

KÖZÖS KAPCSOLATTARTÁSI SZOLGÁLATI HELY

20. Cikk

(1) A Szerződő Felek a rendészeti szervek nemzetközi együttműködése és az információcsere fejlesztése céljából Ártánd-Bors határátkelőhelyen, a Magyar Köztársaság államterületén, közös kapcsolattartási szolgálati helyet működtetnek, naponta 00.00 órától 24.00 óráig.

(2) A román szolgálati személyek részére a működési terület a közös kapcsolattartási szolgálati helyen kiterjed:

- a közútra a közös államhatártól a határforgalom-ellenőrző szolgálati helyre szolgálatba járás céljából,

- a határátkelőhelyen kijelölt szolgálati helyiségre, valamint az ehhez tartozó szociális helyiségekre,

- a kijelölt szolgálati parkolóra.

(3) A Szerződő Felek biztosítják a közös kapcsolattartási szolgálati hely működtetéséhez szükséges szolgálati személyi feltételeket. A közös kapcsolattartási szolgálati helyen szolgálatra kijelölt tisztviselőknek jól kell ismerniük - írásban és szóban - a szomszédos ország hivatalos nyelvét.

21. Cikk

A közös kapcsolattartási szolgálati helyen a magyar Szerződő Fél biztosítja a szolgálati helyiséget, lehetővé teszi továbbá a román Szerződő Fél részére az általa telepített távközlési és adatkezelő berendezések üzemeltetését és a szükséges csatlakozások létrehozását a román Szerződő Fél megfelelő hálózatához, figyelemmel az Egyezmény 27. Cikkében foglaltakra.

22. Cikk

(1) A Szerződő Felek a határforgalom-ellenőrző szervek és a bűnüldöző szervek közötti információcsere és együttműködés megkönnyítése érdekében további közös kapcsolattartási szolgálati helyet létesíthetnek. Erről, valamint a már működő közös kapcsolattartási szolgálati hely feladatainak és az együttműködő szervek körének bővítéséről e Megállapodás végrehajtása érdekében diplomáciai jegyzékváltás útján állapodnak meg.

(2) A közös kapcsolattartási szolgálati helyen szolgálatot teljesítő tisztviselők a tevékenységüket e Megállapodásban foglaltak és a hatályos belső jogszabályaik alapján végzik. A tisztviselők részére utasítást kizárólag szolgálati elöljárójuk adhat.

(3) A közös kapcsolattartó szolgálati hely szervezeti felépítését és működésének részletes szabályait a Szerződő Felek illetékes hatóságai által jóváhagyott Szervezeti és Működési Szabályzat tartalmazza.

23. Cikk

(1) A közös kapcsolattartási szolgálati helyen a Szerződő Felek szolgálati személyei a hatályos belső jogszabályaikkal összhangban együttműködnek:

a) a határforgalom ellenőrzését érintő információk kicserélésében, azok elemzésében, a határforgalom egyszerűsítésében, gyorsításában és összehangolásában;

b) közvetlen információcserét folytatnak a határaikat átlépő bűncselekmények megelőzése, felderítése és megakadályozása érdekében;

c) az illegális migráció és az azt kísérő jogellenes cselekmények elleni fellépés összehangolásában;

d) megkeresésre segítséget nyújtanak a Szerződő Felek között létrejött hatályos visszafogadási egyezmény végrehajtása során felmerült problémák megoldásához.

(2) Az (1) bekezdésben, valamint a 22. Cikk (1) bekezdésében meghatározott együttműködés megvalósítása érdekében a szolgálati személyek feladat- és hatáskörükkel összhangban folyamatos és közvetlen információcserét folytatnak, különösen:

- a határátlépéshez kapcsolódó vagy a határ közelében elkövetett bűncselekmények és egyéb jogellenes cselekmények felderítéséről, a tipikus jogellenes magatartások, új elkövetési módszerek elemzéséről, értékeléséről,

- a határforgalom ellenőrzésének általános tapasztalatairól és az ezek alapján megállapítható tendenciákról,

- a közös kapcsolattartási szolgálati hely tevékenységének működési tapasztalatairól,

- a várható, a határforgalmat befolyásoló jelentős eseményekről (pl. nagyobb forgalmi akadályok), kiemelkedő rendezvényekről, a személyforgalom intenzív, tartós emelkedéséről, a határforgalmat is érintő, rendkívüli intézkedésekről,

- e Megállapodás tárgyát érintő hazai jogszabályokról, azok változásairól.

(3) A Szerződő Felek:

a) a folyamatos kapcsolattartás érdekében:

- kijelölik a kapcsolattartásért felelős szolgálati személyeket,

- szakértőket küldenek egymáshoz, és kicserélik tapasztalataikat e Megállapodásban szabályozott együttműködés továbbfejlesztése érdekében;

b) a képzés és a szakmai továbbképzés területén:

- tapasztalatcserét folytatnak a határforgalom ellenőrzésének és felügyeletének módszereiről,

- segítséget nyújtanak a másik Szerződő Fél szolgálati személyei szakmai és idegen nyelvi képzéséhez,

- közös rendezvények, munkatalálkozók, továbbképzési programok keretében támogatják szakértőik továbbképzését.

24. Cikk

(1) A közös kapcsolattartási szolgálati helyen a Szerződő Államok kijelölt szolgálati személyei, valamint a bűnüldöző szervek kijelölt képviselői (a továbbiakban: tisztviselők) közös helyen végzik munkájukat, s a másik Szerződő Állam tisztviselőjének megkeresésére a lehetséges legrövidebb időn belül válaszolnak.

(2) A megkeresések teljesítésének módjára, az átadott személyes adatok és információk védelmére a Magyar Köztársaság Kormánya és Románia Kormánya között állampolgáraik és más személyek visszafogadásáról szóló, Bukarestben, 2001. december 10. napján aláírt Egyezmény, a bűnügyi személyes adatok és információk védelmére a Magyar Köztársaság Kormánya és Románia Kormánya között a szervezett bűnözés, a terrorizmus és a kábítószer tiltott forgalma elleni harcban történő együttműködésről szóló, Budapesten, 1997. február 19-én aláírt Egyezmény adatvédelmi rendelkezéseit kell alkalmazni.

(3) E Megállapodás értelmében bűnüldöző szerv a Szerződő Államok belső jogszabályai szerint bűnmegelőzési és bűnüldözési feladatok végzésére feljogosított szervek:

- a Magyar Köztársaság részéről: Rendőrség, a Nemzeti Adó- és Vámhivatal,[9]

- Románia részéről: a Román Határrendőrség.

V. Fejezet

ZÁRÓ RENDELKEZÉSEK

25. Cikk

(1) Szerződő Felek biztosítják a csak egyik Szerződő Fél által hozzáférhető közösségi és uniós adatbázisok védelmét. Az a Szerződő Fél, amely számára a hozzáférés nem engedélyezett, a saját államterületén lehetővé teszi a másik Szerződő Félnek, hogy a védett vonalat használhassa és a biztonsági szabályokat érvényesítse.

(2) E Megállapodás értelmezéséből vagy alkalmazásából eredő vitákat a Szerződő Felek a Magyar-Román Határforgalmi Vegyes Bizottság keretében, tárgyalások útján, ennek eredménytelensége esetén pedig diplomáciai úton rendezik.

(3) E Megállapodás alkalmazását nemzetközi szerződésben vállalt és egyéb nemzetközi jogi kötelezettség teljesítése, valamint közrendi, közbiztonsági vagy közegészségügyi okból bármelyik Szerződő Fél egészben vagy részben, átmenetileg felfüggesztheti. Ilyen intézkedés bevezetéséről és visszavonásáról a másik Szerződő Felet diplomáciai úton haladéktalanul értesíteni kell. A felfüggesztés bevezetése, illetve visszavonása halaszthatatlan intézkedést igénylő esetekben a diplomáciai jegyzék kézhezvételével, egyéb esetekben a diplomáciai jegyzék kézhezvételét követő 15. (tizenötödik) napon veszi kezdetét.

25/A. cikk[10]

A Szerződő Felek minden egyes határátkelőhely esetében értékelik a módosító Megállapodás hatályba lépésétől számított 90 napos időszak határforgalmi adatait. Az adatok értékelésének eredményétől függően, a határátkelőhelyek kapacitásának optimális kihasználása érdekében a módosító Megállapodás hatályba lépésétől számított 6 hónapon belül bármelyik Szerződő Fél kezdeményezheti az egyes határátkelőhelyekre vonatkozó cikkek tartalmának módosítását.

26. Cikk

(1) E Megállapodás határozatlan időre szól. E Megállapodást a Szerződő Felek belső jogszabályai értelmében kell jóváhagyni, a jóváhagyás megtörténtéről a Szerződő Felek diplomáciai úton értesítik egymást.

(2) E Megállapodás a jóváhagyásról szóló későbbi diplomáciai jegyzék kézhezvételét követő 15. (tizenötödik) napon lép hatályba, azonban a Szerződő Felek a Megállapodást Romániának az Európai Unióhoz történő csatlakozása napjától, 2007. január 1-jétől ideiglenesen alkalmazzák.

(3) E Megállapodás hatálybalépésének napjával a Magyar Köztársaság Kormánya és Románia Kormánya között a Magyar Köztársaság és Románia között a közúti és a vasúti határforgalom ellenőrzéséről szóló Egyezmény végrehajtásáról szóló, Bukarestben, 2004. április hónap 27. napján aláírt Megállapodás hatályát veszíti.

(4) E Megállapodást bármelyik Szerződő Fél diplomáciai úton írásban felmondhatja. A Megállapodás a felmondásról szóló értesítés kézhezvételét követő 30. (harmincadik) napon veszti hatályát.

(5) Az Egyezmény végrehajtásának felfüggesztése esetén e Megállapodás végrehajtása is szünetel.

(6) Az Egyezmény hatályának megszűnése esetén ez a Megállapodás hatályát veszti.

(7) E Megállapodást a Szerződő Felek diplomáciai úton, a Szerződő Felek közötti írásos egyetértéssel bármikor módosíthatják. E Megállapodás módosítását a Szerződő Felek belső jogszabályai értelmében jóvá kell hagyni, a jóváhagyás megtörténtéről a Szerződő Felek diplomáciai úton értesítik egymást.[11]

(8) Az e Megállapodás 24. cikkének (3) bekezdésében megjelölt, bűnmegelőzési és bűnüldözési feladatok végzésére feljogosított szervekben bekövetkezett változásról a Szerződő Felek diplomáciai úton értesítik egymást. Az ilyen értesítés nem minősül a Megállapodás módosításának.[12]

Készült Bukarestben, 2006. év december hónap 21. napján, két eredeti példányban, magyar és román nyelven, mindkét nyelvű szöveg egyaránt hiteles.

(Aláírások) "

4. §[13]

5. §

(1) E rendelet - a (2) bekezdésben meghatározott kivétellel - a kihirdetését követő napon lép hatályba.

(2) E rendelet 2-3. §-a a Megállapodás 26. Cikk (2) bekezdésében a Megállapodás hatálybalépésére meghatározott időpontban lép hatályba.

(3)[14]

(4)[15]

(5) A Megállapodás hatálybalépésének naptári napját, valamint a (2)-(4) bekezdésben meghatározott időpontok naptári napját a külügyminiszter azok ismertté válását követően a Magyar Közlönyben haladéktalanul közzétett egyedi határozatával állapítja meg.

(6)[16]

(7) E rendelet végrehajtásához szükséges intézkedésekről a határrendészetért felelős miniszter gondoskodik.

Gyurcsány Ferenc s. k.,

miniszterelnök

Lábjegyzetek:

[1] Módosította a 420/2020. (IX. 3.) Korm. rendelet 1. mellékletével kihirdetett Megállapodás 1. cikke. Hatályos a Módosító Megállapodás 7. cikk (2) bekezdésében meghatározott időponttól, ld. 46/2020. (IX. 30.) KKM közlemény

[2] Módosította a 420/2020. (IX. 3.) Korm. rendelet 1. mellékletével kihirdetett Megállapodás 2. cikke. Hatályos a Módosító Megállapodás 7. cikk (2) bekezdésében meghatározott időponttól, ld. 46/2020. (IX. 30.) KKM közlemény.

[3] Megállapította a 182/2015. (VII. 10.) Korm. rendelettel kihirdetett Megállapodás 1. Cikke. Hatályos 2015.07.11.

[4] Beiktatta a 420/2020. (IX. 3.) Korm. rendelet 1. mellékletével kihirdetett Megállapodás 3. cikke. Hatályos a Módosító Megállapodás 7. cikk (2) bekezdésében meghatározott időponttól, ld. 46/2020. (IX. 30.) KKM közlemény.

[5] Beiktatta a 182/2015. (VII. 10.) Korm. rendelettel kihirdetett Megállapodás 2. Cikke. Hatályos 2015.07.11.

[6] Beiktatta a 315/2021. (VI. 8.) Korm. rendelet 1. mellékletével kihirdetett Megállapodás 1. cikke. Hatályos a Módosító Megállapodás 3. cikk (1) bekezdésében meghatározott időponttól, a 9/2022. (II. 17.) KKM közlemény alapján 2022.02.27-től.

[7] Beiktatta a 315/2021. (VI. 8.) Korm. rendelet 1. mellékletével kihirdetett Megállapodás 1. cikke. Hatályos a Módosító Megállapodás 3. cikk (1) bekezdésében meghatározott időponttól, a 9/2022. (II. 17.) KKM közlemény alapján 2022.02.27-től.

[8] Megállapította a 315/2021. (VI. 8.) Korm. rendelet 1. mellékletével kihirdetett Megállapodás 2. cikke. Hatályos a Módosító Megállapodás 3. cikk (1) bekezdésében meghatározott időponttól, a 9/2022. (II. 17.) KKM közlemény alapján 2022.02.27-től.

[9] Módosította a 420/2020. (IX. 3.) Korm. rendelet 1. mellékletével kihirdetett Megállapodás 4. cikke. Hatályos a Módosító Megállapodás 7. cikk (2) bekezdésében meghatározott időponttól, ld. 46/2020. (IX. 30.) KKM közlemény.

[10] Beiktatta a 420/2020. (IX. 3.) Korm. rendelet 1. mellékletével kihirdetett Megállapodás 5. cikke. Hatályos a Módosító Megállapodás 7. cikk (2) bekezdésében meghatározott időponttól, ld. 46/2020. (IX. 30.) KKM közlemény.

[11] Beiktatta a 420/2020. (IX. 3.) Korm. rendelet 1. mellékletével kihirdetett Megállapodás 6. cikke. Hatályos a Módosító Megállapodás 7. cikk (2) bekezdésében meghatározott időponttól, ld. 46/2020. (IX. 30.) KKM közlemény.

[12] Beiktatta a 420/2020. (IX. 3.) Korm. rendelet 1. mellékletével kihirdetett Megállapodás 6. cikke. Hatályos a Módosító Megállapodás 7. cikk (2) bekezdésében meghatározott időponttól, ld. 46/2020. (IX. 30.) KKM közlemény.

[13] Hatályon kívül helyezte e rendelet 5. § (3) bekezdése. A 6/2008. (I. 25.) KüM határozat alapján 2007. december 25. napján veszti hatályát.

[14] Hatályon kívül helyezte a 118/2008. (V. 8.) Korm. rendelet 1. § 171. pontja. Hatálytalan 2008.05.16.

[15] Hatályon kívül helyezte e rendelet 5. § (3) bekezdése. A 6/2008. (I. 25.) KüM határozat alapján 2007. december 25. napján veszti hatályát.

[16] Hatályon kívül helyezte a 118/2008. (V. 8.) Korm. rendelet 1. § 171. pontja. Hatálytalan 2008.05.16.